Brezjnjev eist stopzetting van 'inmenging' VS In Frankrijk eensgezindheid op nucleair gebied Beroep van Afghanistan op wereld Griekenland nog niet in NAVO terug Voorwaarde terugtrekken troepen SJEKKEL NIEUWE ISRAËLISCHE MUNT Kokoschka overleden Onderzoek-commissie vertrekt naar Iran (Van onze correspondent) MOSKOU - Sowjet-partijleider Leonid Brezjnjev heeft als voorwaarde voor de terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan volledige stopzetting geëist van alle „buitenlandse inmenging" in Afghanistans interne aangelegenheden. Brezjnjev zei dit gistermiddag in het Kremlin tijdens een zogehe ten „verkiezingsbijeenkomst" in verband met de morgen te hou den verkiezing van de Opperste Sowjet („parlement"). De Russische leider herhaalde hiermee niet alleen eerdere be schuldigingen van Moskou tegen de Verenigde Staten, die de oor zaak zouden zijn geweest van de Sowjet-interventie in Afghanis tan, maar schoof in zijn toespraak bovendien de voortzetting van de aanwezigheid van het rode leger aan de Amerikanen toe door in ruil voor de terugtrekking van de Russische eenheden stopzetting te eisen van de zogeheten „Ame rikaanse inmenging". Als „bewijs" voor die inmenging publiceerde het Russische staatspersbureau Tass vrijdag kort na de bekendmaking van de afkondiging van de staat van be leg in Kaboel de arrestatie daar van de Amerikaan Robert Lee. Deze zou contacten hebben on derhouden met de Amerikaanse inlichtingendienst CIA en die volgens Tass hebben toegegeven dat „Amerikaanse agenten" via Pakistan subversieve acties or ganiseren tegen het Afghanistan bewind. Volgens politieke waarnemers in Moskou is de verklaring van Brezjnjev een politiek argument voor het Kremlin om de Russi sche troepenmacht in Afghanis tan te vergroten, nu blijkt dat de communistische machthebbers de situatie, ondanks massale mi litaire steun, niet volledig in de haïïd hebben en daarom na de laatste ongeregeldheden de staat van beleg hebben moeten afkon digen. De verantwoordelijkheid voor deze ontwikkeling heeft Moskou bij voorbaat al bij Was hington gelegd. Brezjnjev was de laatste en meest prominente spreker voordat zondag de verkiezingen voor de Opperste Sowjet zullen plaats vinden. Hiervoor is in elk district slechts één kandidaat beschik baar, zodat de samenstelling van de volksvertegenwoordiging al bij voorbaat vaststaat. Tijdens Brezjnjevs rede was bijna het vol tallige politbureau van de com munistische partij aanwezig, inclusief premier Kosigin, die gisteren na ruim vier maanden voor het eerst weer in het open baar verscheen. TEL AVIV- De Israëlische regering heeft het Israëlische pond vervangen door een nieuwe munteenheid, de sjekkel genaamd. Eén sjekkel is 10 oude ponden waard, wat overeen komt met ongeveer 50 cent. De rege ring besloot tot deze maatregel op een bijzondere kabinetszitting gis termiddag. Het is een maatregel die van technische en vooral psycholo gische aard is en die tot doel heeft het vertrouwen in de snel devalueren de Israëlische munteenheid weer te herstellen. Daarnaast is er ook een zeker ideologisch aspect in de naamkeuze: de sjekkel is een oude Hebreeuwse munt. Het was de munteenheid voor het volk Israels dat onder leiding van Mozes in de woestijn zwierf, en de bijdragen voor de tempel in Jerusalem werden in sjekkels gedaan. Het nieuwe biljet van 100 sjekkel krijgt de beeltenis van de geestelijke vader van Mencahem Begin, Wladimjr Jabotinsky. Voordat Begin aan de macht kwam werd Jabotinsky niet tot de grote zionistische leiders gerekend wiens beeltenis op een munt dient te verschijnen. Israël heeft een inflatiepercentage van ongeveer 150 procent per jaar. Het afgelopen jaar werd afgesloten met 111 procent. Na een piek van 9,7 procent in november is er een zekere dalende lijn te bespeuren van ruim 8 procent in december en ruim 7 procent in januari, maar het is nog te vroeg om te voorspellen of dit toeval dan wel trendmatig is. De minister van financiën, Horovitz, beweert dat hij in de drie maanden dat hij aan het bewind is de inflatie met 25 procent heeft teruggedrongen. Het schrappen van een nul in de muntwaarde en verandering van de naam is als een bijdrage bedoeld tot dit proces, die ook sterk psychologische implicaties heeft: vertrouwen in het geld. Aan de andere kant zijn er tekenen waar te nemen van een economische recessie: ontslagen op vrij grote schaal, en een toenemende werkloosheid; een verschijnsel dat Israël sinds 1966 niet heeft gekend. MOSKOU (AFP) - De regering van Afghanistan heeft een be roep gedaan op het "Af ghaanse volk, op alle volke ren en alle nationale en pro gressieve personen in de hele wereld en op alle staten, om zich te verweren tegen de agressieve handelwijzen van het Amerikaanse en Britse imperialisme en het Chinese chauvinisme". In het bericht worden de "reac tionaire krachten in Pakis tan" veroordeeld die de bases op hun grondgebied gebrui ken om een niet-verklaarde oorlog tegen de democrati sche republiek Afghanistan te voeren. In de oproep maakt de Af ghaanse regering melding van de arrestatie van "agen ten van de CIA in vier hotels in Kaboel en in verschillende wijken van de hoofdstad". "Deze spionnen", aldus de op roep, "zijn gearresteerd met in hun bezit wapens, uiteen lopende documenten, foto's en veel Amerikaans, Brits, Westduits en Pakistaans geld". ZATERDAG 23 FEBRUARI 1980 (Van onze correspondent) BONN - De mede-oprichtster van de Baader-Meinhof groep, Astrid Proll (31), is gisteren wegens me deplichtigheid aan een ban koverval in 1970 in Berlijn ver oordeeld tot vijf en een half jaar gevangenisstraf. De rechtbank in Frankfurt achtte niet bewezen dat zij op 10 februari 1971 in deze stad had geschoten op een re chercheur en een lid van de bin nenlandse veiligheidsdienst. De officier van justitie had zes en een halfjaar geëist. Astrid Proll hoeft niet terugnaar de gevangenis, omdat zij al vier jaar in voorarrest en uitleveringsarrest heeft door gebracht. Tijdens het proces, dat midden sep tember vorig jaar begon nadat Astrid Proll door Engeland was uitgeleverd, is aan het licht ge komen dat de autoriteiten jaren lang een getuige a décharge heb ben achtergehouden. Deze man, die erbij aanwezig was toen het in Frankfurt tot een schietpartij kwam tussen de vroegere Baad- er-Meinhofleden Proll en Gras hof en de politie, verklaarde nu achter gesloten deuren dat Astrid Proll nooit had geschoten. Astrid Proll zat na haar arrestatie in 1971 dan vier maanden „streng geïsoleerd" in voorarrest in de zogenaamde „dodenafdeling" van de gevangenis Keulen-Os- sendorf. Toen in de herfst van 1973 het eerste proces tegen Proll begon, leed de vrouw aan levens gevaarlijke storingen in de bloedsomloop. Op basis van een medisch rapport werd zij uit de gevangenis ontslagen en werd het proces uitgesteld. Toen het na enkele maanden weer zou worden voortgezet, was Astrid Proll verdwenen. Pas vier jaar later, op 15 september 1978, werd zij in Londen gearresteerd. Zy heeft zich inmiddels geheel van de Rote Armee Fraktion (RAF), zoals de Baader-Meing- hofgroep zich noemde, gedistan tieerd. waar de rechtbank overi gens vrijdag nog eens de nadruk op heeft gelegd. In Londen werk te Astrid Proll onder een valse naam in een garage in een achter buurt. Daar leidde de voormalige fotografe voornamelijk werkloze zwarte jongeren op. De Bondsregering vroeg om haar uitlevering omdat zij haar ver dacht van een dubbele moordpo ging. Na lang touwtrekken kwam Astrid Proll. die altijd heeft ont kend te hebben geschoten, ten slotte naar Duitsland. Zij kwam vrijwillig, onder meer omdat de minister van binnenlandse za ken, Baum, meer of minder had toegezegd dat zij een buitenge woon eerlijk proces in Frankfurt zou krijgen. ATHENE (AP) - De Griekse rege ring heeft de jongste voorstellen om weer beel deel te maken van de militaire vleugel van het atlan- tische bondgenootschap ver worpen, omdat die "onbevredi gend" zijn. De voorstellen waren tijdens de af gelopen dagen door de opperbe velhebber van de NAVO, de Amerikaanse generaal Bernard Rogers, in Brussel besproken met de chefstaf van het Griekse leger, generaal Agamemnon Gratsios. Na een bijeenkomst van de Griekse premier Constantijn Karamanlis met hoge regeringsfunctionaris sen werd het besluit de voorstel len niet aan te nemen bekendge maakt. De regering stelde echter met na druk wel bereid zijn terug te ke ren binnen het bondgenoot schap, maar dan alleen op basis van een in mei 1978 met de toen malige opperbevelhebber, gene raal Alexander Haig, gemaakte afspraak. Het plan-Haig hield in dat Griekenland de Aegeische zee en het erboven liggende luchtruim zou beheren zoals dat ook het geval was voordat het land in 1974 uit de NAVO trad. Het voorstel werd echter getrof fen door een Turks veto. De rege ring in Ankara wilde meer zeg genschap in het gebied hebben. Griekenland had de navo destijds verlaten uit protest tegen de on macht van het bondgenootschap om een eind te maken aan de Griekse invasie van Cyprus. Het luchtruim boven de Middel landse zee tussen Turkije en Griekenland zou dit weekeinde ongeveer vijf en een half jaar na zijn sluiting voor het vliegverkeer worden heropend. Dit wordt in Ankara en Athene verwacht nu Turkyc het Egeische gebied weer toegankelijk heeft verklaard. De tot Brit genaturaliseerde Oos tenrijker overleed in een zieken huis nabij Montreux. Kokoschka was meer dan een halve eeuw een opvallende figuur in de interna tionale kunstwereld. Zijn emo tionele schilderstijl, met de ka rakteristieke heftige penseel streken, driftige lijnen en spre kende kleuren, valt te bewonde ren in veel kunstgalerijen en mu sea over de gehele wereld. Zijn gehele, vaak stormachtige le ven volgde hij een onafhankelij ke koers, die moeilijk onder een etiket viel te vangen. Kokoschka's overlijden werd toe geschreven aan hartstilstand. Tito ligt aan kunstnier BELGRADO - De artsen van de Joegoslavische president Josip Broz Tito hebben gisteren voor het eerste bevestigd dat de 87-ja- rige staatsman met behulp van een kunstnier in leven wordt ge houden. Zij verklaarden echter dat de toe stand van de ernstig zieke Tito wezenlijk onveranderd is en dat ook andere intensieve behande lingsmaatregelen worden toege past. Het medisch team van de president verklaarde dat het dialyseappa- raat de afgelopen dagen met suc ces is gebruikt om de werking van Tito's verzwakte nieren te ondersteunen. dat het omsloeg in het zes meter diepe water. De kusten van Cali- fornië worden al een week geteis terd door zware golfslag, veroor zaakt door de voortdurende stormen. De beukende golven wa ren na een week al teveel voor de "Lady Alexander". Brezjnjev GENEVE (ANP) - De internatio nale commissie van onderzoek naar de gedragingen van de rege ring van de ex-sjah zal volgens een V.N.-woordvoerder in Gene ve vandaag naar Iran vertrekken. Het door de V.N. gehuurde spe ciale vliegtuig staat al sinds woensdagochtend op het vlieg veld van Geneve gereed. De vlucht naar Teheran duurt nog geen vijf uren. De commissieleden komen voor het vertrek vandaag in de Euro pese V.N.-zetel in Geneve nog voor een laatste bespreking bij een, om een deskundige voor de mensenrechten te horen. Waldheim verklaarde reeds woensdag dat de vijf man sterke commissie "gedurende het weekeinde" in Teheran zou aan komen. Na het aanvankelijke uit stel van het vertrek uit Geneve zei Waldheim in New York dat de reis was verdaagd vanwege een verzoek van Iraanse autoriteiten om meer tijd in verband met de voorbereidingen. Sindsdien gaf de Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbzadeh echter herhaaldelijk te kennen dat het team niet voor begin volgende week welkom zou zijn. Ondertussen hadden drie leden van het team gisteren in het Geneefse Paleis des Nations voor de twee de maal een ontmoeting met VN- functionarissen en vertegen woordigers van andere supra-na- tionale organisaties. Donderdag ontving het team leden van groe pen voor de mensenrechten, ver tegenwoordigers van het interna tionale Rode Kruis en afgevaar digden van de internationale commissie van juristen. De groep zou gisteren tevens een ontmoe ting hebben met de secretaris generaal van Amnesty Interna tional, Martin Ennals. Het Franse lid van de groep, Louis- Edmond Pettiti, had gisteren Geneve verlaten voor dringende aangelegenhedenin Parijs. Pettiti liet uit Parijs weten voor het ver trek naar Teheran present te zul len zijn. CAL1FORNIE - De Lady Alexander", een voormalig crui seschip omgebouwd tot drijvend restaurant, ligt op zijn kant na- (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De meeste Fransen zijn bang voor de atoomkracht die in hun land wordt opgewekt. Vijf entachtig procent van hen denkt dat er vandaag of morgen wel er gens een ongeluk in een atoom centrale zal gebeuren. Toch heeft diezelfde overgrote meerderheid zich bij de atoomkracht als ener giebron neergelegd. Ook tegen de Franse atoombewapening teke nen de Fransen nauwelijks pro test aan. Door het parlement bin nenkort te bespreken plannen voor de atoombewapening rond de eeuwwisseling zullen weinig werkelijke emoties oproe pen. In een hoofdartikel in hzth jse ochtendblad „Le Matin" was dezer dagen te lezen: „Er bestaat een nogal verbazingwekkende eensgezindheid op nucleair ge bied. Het schijnt dat er op het ogenblik een meerderheid is, die de noodzaak van het atoomwa pen aanvaardt, benevens de noodzaak van atoomcentrales". Zeventien van deze atoomcen trales zijn op het ogenblik in Frankrijk al in vol bedrijf. Vijf endertig andere worden ge bouwd of ontworpen. Het resul taat van dit alles is dat over vijf jaar Frankrijk de helft van zijn elektriciteit via atoomcentrales betrekt. Eind januari sprak de Franse mi nister voor de industrie, André Giraud, zich uit voor de uitbrei ding van de atomaire energie bronnen voor burger-gebruik als een middel ter voorkoming van een oorlog om de conventionele energiebronnen, zoals de olie. Minister Giraud staat aan het hoofd van een ministerie waar de plannen ter ontwikkeling van atoomenergie verder gaan dan waar ook in de westerse wereld. De uitvoering van deze plannen is zo gecentraliseerd, dat de doel treffendheid ervan het geringe aantal tegenstanders steeds bij verrassing en op hun zwakste momenten treft. President Giscard slaat de laatste tijd - hoewel voorstander van de atoomenergie voor vreedzaam gebruik - op dit terrein een toon aan die ook de tegenstanders wat acceptabeler voorkomt. Wie te gen atoomenergie is, wordt niet langer gek of wereldvreemd ver-* klaard. De door iedereen langza merhand begrepen noodzaak van energie-besparing wordt onder streept met het betoog dat deze besparing ook minder atoom kracht noodzakelijk maakt. Bo vendien wordt door de Franse re gering atoomkracht niet als al leen-zaligmakend beschouwd. Met name wordt hier hoog opge geven van de mogelijkheden die de zonne-energie biedt en waar van men over een kleine dertig jaar vergaande resultaten ver wacht. Een in het licht van deze ontwikke ling wat folkloristisch aandoende strijd werd de afgelopen weken gestreden in het Bretonse kust- plaatsje Plogoff, waar de bevol king zich vierkant tegen de plan nen voor een atoomcentrale heeft gekeerd. De taferelen die zich er afspeelden, waren klassiek: de brommende menigte tegenover de oproerpolitie, een eerste steen die door de lucht suist, de doffe knal van het vrijkomende traan gas, de misselijkmakende rook wolken. Achterhoedegevech ten. De protesten uit de bevolking tegen de atoomkracht richten zich nooit zo duidelijk tegen dit arse naal op militair gebied. Toch be vindt zich midden in de Proven ce, op het zgn. „Plateau d'Albion" de grootste Franse militaire atoombasis, met o.a. de silo's waarin de atoomraketten sluime ren die worden afgevuurd op doelen op de grond. Dan zijn er de Mirages-IV met hun atoomraket ten en de vier atoomonderzeebo ten, terwijl een vijfde dit jaar in dok ligt. Gaullistenleider Chirac wil het aantal atoomonderzeeërs op vijftien brengen. In geval van oorlog is de omgeving van het „Plateau d'Albion" levensge- vaarlijjk, wat meteen weer de vraag oproept of atoomraketten op vaste punten ooit de kans krij gen te worden afgevuurd voor ze door de vijand al vernietigd zijn. De atoomonderzeeboten moeten ook vooral niet in een Franse ha ven liggen als er wat gebeurt. Hun kracht zou juist zijn dat ze - eenmaal op zee - onvindbaar zijn. Dit geldt echter alleen maar tot dat de eerste raket is afgevuurd. En het schip mag dan nog zo zwaarbewapend zijn, de vraag doet zich voor in hoeverre er nog kans tot afvuren van een tweede of zelfs een derde raket bestaat, als de vijand intussen na plaats bepaling tot tegenactie is overge gaan. Deze problemen en vele andere doen zich voor bij de toekomst bepaling van het Franse atoom wapen, zoals die binnenkort in het parlement aan de orde, zullen komen. Onder de experts worden op het ogenblik alle mogelijkhe den nog opengehouden. In elk geval zal er beslist moeten wor den over de vervanging van de raketten op het „Plateau d'Al bion", van de Mirage-IV en over de eventuele invoering van de neutronenbom ten bate van het tactische atoomwapen. (Dit wa pen dient ertoe na een eerste aan val de vijand op beperkt gebied te treffen en hem voorgoed af te schrikken, voordat de definitieve en voor de mensheid wellicht laatste klap met het zgn. strategi sche atoomwapen wordt toege bracht). Voor vele politici blijft het accent voorlopig liggen op de atoomon derzeeboten, waarmee Frankrijk de derde nucleaire zeemacht ter wereld is na de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Het is type rend dat het Franse parlement lange tijd ingeslapen heeft geze ten boven de problemen van de Franse atoombewapening. De huidige wereldcrisis heeft hier iets aan veranderd. Het begrip voor de noodzaak iets te beden ken voor de toekomst wordt ech ter vertroebeld door de gecom pliceerdheid van het probleem. Frankrijk heeft zich immers al tijd verzet tegen een rol, waarbij de verdediging van eigen land af hankelijk zou zijn van de NAVO en daarmee van de Verenigde Staten. Ondanks de sterke behoefte tot zgn. zelfstandigheid is de Franse schatkist echter ook niet bij machte het land een bewapening van Amerikaanse omvang te ver schaffen. Bovendien leidt elke discussie over de problemen rond een toekomstige oorlog tot een zweverige science-fiction- sfeer. Niet ten onrechte maakt men zch in hoge Franse militaire kringen dan ook ongerust over het totale gebrek aan „inspiratie" bij de bevolking - en bij de par lementariërs - als het erom gaat zich achter zijn eigen verdedi gingssysteem te scharen. Ondanks dat alles werd de vuur kracht van de Franse nucleaire defensie in '77 verdubbeld, dit jaar zal hij verdrievoudigd zijn en in '82 verviervoudigd. Volgens de Franse legerleiders is het huidige Franse atoomwapen „meer dan voldoende" om er een vijand mee af te schrikken, en daar is het nu juist ook voor ontworpen. Of de noodzakelijke nieuwe technie ken op de lange duur zullen kun nen worden gefinancierd door Frankrijk op eigen houtje, is een vraag die te bezien blijft. Een gevaar waarmee in hoge Fran se legerkringen rekening gehou den wordt, is dat van het nucleai re terrorisme. Tot nu toe in de praktijk onbekend, wordt het tot een van de grootste gevaren ge rekend die de mensheid bedrei gen. Het gevaar ligt hier niet al leen op het gebied van atoomwa pens, maar ook op dat van de atoomcentrales ter opwekking van energie. Een hier pas verschenen boek, waarin wordt gefantaseerd over een dergelijk geval, is met een ze ker onbehaaglijk gegiechel ont vangen. In deze roman dreigt de dolgedraaide president Ghadaffi van Libië met een atoombom New York te vernietigen wan neer de Amerikanen Israël niet willen vrijmaken voor de Arabie ren. Het debat in het Franse parlement zal er dan ook onder moeten lij den dat de stoutste fantasieën niet toereikend zijn om de conse quentie van de te nemen beslis singen te overzien. Daarom ook zal de door de generaals zo ont beerde „inspiratie bij de bevol king" opnieuw ontbreken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9