"IK VOEL ME BEROERD Andriessen had moeten blijven" Toeristennota in de ijskast Dreigend tekort kleuterleidsters °>r> CDA blijft schaatsen Andriessen verbitterd tijdens persconferentie Van Agt: Verschillen niet groot Arnhem: zes sollicitanten Verbod twee Ster-spots „Nog geen fluit gebeurd LIJDENSMEDITATIES ZATERDAG 23 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 De laatste persconferentie van minister Andriessen: "Waar niet is, ver liest de keizer zijn rechten". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - „Het gaat in wezen om de visie die je hebt op de oplossingen die nodig zijn. Vanuit die visie mag je best com promissen doen. Maar als de visie zelf in het gedrang komt, moetje als verantwoordelijke bewinds man de consequenties trek ken". "Minister Frans Andriessen legt in een overvolle zaal op zijn depar tement uit waarom hij opstapt. Hij is scherp in zijn kritiek op het kabinetsbeleid. „Het beleid waartoe is besloten, is geen goed beleid". Hij klinkt ook erg verbit terd. „Ik voel me beroerd", zegt hij. Duidelijk wordt dat Andriessen in het kabinet geen enkel gehoor heeft gevonden voor zijn keihar de eisen:- een loonmatiging voor 1980 én 1981, die uiteindelijk 2,5 procent moet bedragen. Hij eiste dat de loonmatiging die dit jaar tot stand komt ook in 1981 over eind zou blijven.- 3 tot 4 miljard aan bezuinigingen, die niet slechts vaag aangegeven moeten worden, zoals hij zijn collega's Deze conclusie trok minister-pre sident Van Agt vrijdagavond na een uiteenzetting van de ver- ARNHEN (GPD) - Zes sollicitan ten hebben zich tot dusver aan gediend voor de sinds kort vacan te burgemeesterspost in Arnhem. Vier van hen zijn reeds als bur gemeester werkzaam, twee solli citanten zijn gekozen bestuur ders. Drie liefhebbers voor de post in Arnhem zijn iid van de PvdA, de andere drie van de VVD. Deze informatie verstrekte de Gel derse commissaris van de konin gin, mr. W. J. Geertsema, gister avond aan de Arnhemse gemeen teraad. De raad schetste bij deze gelegenheid het profiel voor de opvolger van de naar de Raad van State vertrokken drs. J. A. Roe ien, die lid is van de VVD. - mannelijke - kandidaten zijn ge trouwd. De jongste is 41 jaar, de oudste 57 jaar. Vier sollicitanten zijn niet bij een kerkgenootschap aangesloten, één is Nederlands hervormd, de ander doopsge zind. Volgens mr. Geertsema is het niet uitgesloten dat zich als nog kandidaten bij hem zullen melden. De Gelderse commissaris verwacht dat Arnhems nieuwe burgemees ter - over de politieke kleur 'be staat in de Arnhemse raad geen eenstemmigheid - op 1 mei dan- wel 15 mei benoemd zal worden. In dat geval zou dat de eerste burgemeester kunnen zijn die de nieuwe koningin Beatrix be noemt. Zij zal dat dan doen op voordracht van het kabinet, dat volgens minister Geertsema me de met het oog op de in Arnhem te houden Olympische Spelen voor gehandicapten niet moet treuzelen met de vervulling van de vacature in de Gelderse hoofdstad. schillen tussen het kabinetsbe leid en*de wensen van de ex-mi nister van financiën. Ook voor fractieleider Riet kerk van de VVD is het „nog steeds moeilijk te begrijpen" waarom Andriessen heeft ge meend ontslag te moeten nemen. Volgens Rietkerk gaat het beleid heel ver in de richting van wat Andriessen wilde en eigenlijk nog niet ver genoeg. Van Agt verklaarde dat Andriessen nu al structureel 3 miljard had willen bezuinigen op de collec tieve uitgaven ten opzichte van de ramingen voor 1980. Boven dien wilde Andriessen een be zuiniging van ruim 500 miljoen om de niet gerealiseerde plannen van Bestek '81 alsnog uit te voe ren. De meerderheid van de minister raad wilde echter nog geen al te drastische ingreep en gaf de voorkeur aan een mengeling van structurele en niet-structurele maatregelen voor 1980. Daardoor zou in ieder geval het financie ringstekort met drie miljard wor den teruggebracht tot voor An- driesen aanvaardbare propor ties. Het kabinet wilde niet zo ver gaan als Andriessen omdat de voor spellingen van de economische Te weinig werk onderwijzers verwijt, maar bij wijze van spre ken tot op de cent ingevuld moes ten worden. „Als je gaat bijstellen, moet je ook kijken naar de effecten op de ja ren die volgen. Zeker die jaren waarvoor het kabinet de verant woording draagt. Ik wenste een dergelijk samenhang en meerja righeid", zegt hij. Vooral die wens, om het loon- en bezuini gingsbeleid voor in elk geval twee jaar vast te leggen, werd door de andere ministers afgewe zen. Het zou oorlog met de vakbewe ging hebben betekend. Toch meent Andriessen dat zijn beleid maatschappelijk aanvaardbaar zou zijn geweest. „Als het kabinet dit beleid, eenstemming en ho mogeen, aan het volk gepresen teerd zou hebben, was het zeker aanvaardbaar te maken ge weest". Voor het pakket bezuinigingsmaat regelen, zoals dat in de brief van minister Albeda staat, heeft An driessen geen goed woord over. „Er is volstrekt niet te zeggen hoeveel van die miljarden echte bezuinigingen zijn en hoeveel slechts tijdelijke financiële maat regelen, die volgend jaar weer verdwenen zijn". Van de drie miljard (zelf wilde hij 4 miljard) aan bezuinigingen is ze ker de helft niet duidelijk inge vuld. De vermindering van de bijdrage aan de sociale fondsen (750 miljoen) noemt Andriessen voor zeker 500 miljoen zinloos, omdat dat tekort in de toekomst weer via premieverhogingen moet worden ingehaald. De 200 miljoen bezuiniging op de volksgezondheid vindt hij „aan de hoge kant". De verlaging van de uitkeringen aan gemeenten en provincies zijn slechts „tijdelijke financiering." Bovendien wor den in het pakket ook extra uit gaven aangekondigd, o.a. om de werkgelegenheid te verbete ren. „Het financieringstekort zou zo al leen maar toenemen. Dat kunnen we niet financieren, want het geld is op. Waar niet is, verliest de kei zer zijn rechten", zegt hij. „Dit beleid doet, hoewel een aantal onderdelen echt wel op elkaar lijken, van alles te weinig. Dat is nu precies datgene waar het de laatste jaren in Nederland aan ontbroken heeft". Volgens An driessen mag de minister van fi nanciën toch op zijn minst vragen dat hij concreet hoort hoe de be dragen worden ingevuld. „Als het beleid niet goed wordt, glijdt ons land onherroepelijk verder af. En dat is niet nodig. We staan er beter voor dan menig an der land. We hebben ons aardgas, een vitaal bedrijfsleven en een goede sociale zekerheid. Daar kun best enige matiging af'. Als het kabinet zijn wensen had overgenomen, was Andriessen bereid geweest dit jaar een finan cieringstekort van 6 procent te accepteren. „Ik was bereid daar mee te leven op voorwaarde dat het ging om echte ombuigingen en niet alleen om een tijdelijke verkleining van dat financie ringstekort". Andriessen neemt verbitterd af scheid. „Het spijt mij dat ik dit werk, dit departement moet ver laten. Maar wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Ik moet de visie die ik op dit land heb. kunnen waarmaken. Als dat niet kan. dan moetje gaan". Duidelijk wordt dat Andriessen zijn persconferentie heeft belegd omdat minister-president Van Agt weigerde de brief, waarin Andriessen zijn onöslag moti veert, openbaar te maken. „Ik heb de brief geschreven in de verwachting dat zij gepubliceerd zou worden. Ik verwachtte dat ook". Hij heeft Van Agt zelfs ge zegd dat dat moest. Andriessen zegt niet meer aan zijn besluit getwijfeld te hebben van- al' het moment dat hij zijn ont slagbrief indiende. „Ik heb er geen twijfel over laten bestaan dat alleen een nieuw beleid mij nog van gedachten kon laten ver anderen". Dat heeft hij ook CDA- leider Lubbers laten weten, toen deze hem donderdag zelfs nog. vroeg toch te blijven. Of zijn vertrek als minister ook een afscheid van de politiek betekent wil Andriessen nog niet zeggen. „Ik ga eerst een paar dagen uit rusten. De zaken zijn nog zo vers. Ik heb me de afgelopen dagen meer met de toekomst van het land beziggehouden dan men mijn eigen toekomst". DEN HAAG (GPD) - „Ik vind dat de meningsverschillen tussen minister Andriessen en de rest van het kabinet niet zo groot waren dat hij had moeten gaan". ontwikkeling voor dit jaar nog onzeker zijn. Het kabinet was wel bereid in mei verscherpte maat regelen te nemen als de slechte economische ontwikkeling zou blijken door te zetten. Een tweede verschil van mening was dat Andriessen een meerja rig loonbeleid had willen afdwin gen, terwijl het kabinet wilde proberen in overleg met werkge vers en werknemers loonmati ging tot stand te brengen. Over de omvang van de matiging bestond in grote lijnen overeenstemming, aldus van Agt. „Wij hebben ech ter het gesprek met de sociale partners kansen van slagen wil len geven. We hebben niet de schijn willen opleggen van een dictaat". WD-leider Rietkerk geeft in een commentaar op de ontslagbrief van Andriessen de ex-minister inhoudelijk volledig gelijk. An driessen wilde alleen te veel in eens. ,nDe noodzakelijke tussen tijdse bezuiniging voor 1980 zou gezien vanuit een uitsluitend fi- nancieel-economisch gezichts punt groter moeten zijn dan waar nu toe is besloten. Men kan ech ter niet alles wat jarenlang scheef is gegaan in één keer corrigeren", aldus Rietkerk in zijn reactie op de ontslagbrief. Kwart miljoen rekeningen staan „rood" AMSTERDAM (ANP) - Een kwart miljoen salarisrekeningen in Ne derland staan voor gemiddeld 1700 rood. Vergeleken met een jaar geleden is dat een stijging met ongeveer 50.000 rekeningen, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Werd een jaar geleden nog gesteld dat zeker één op de drie gezinnen of alleenstaanden geld leent, thans wordt een cijfer genoemd van twee op de vijf. Per ultimo 1979 stonden er 800.000 geldleningen uit met een gemid deld bedrag van 7800, verder 670.000 doorlopend geldkredie- trekeningen met een gemiddeld bedrag van 6650 en 208.000 huurkoop- of afbetalingskredie ten met een gemiddeld bedrag van 6200. DEN HAAG (ANP) - Als dit en vol gend jaar evenveel studenten aan een opleiding tot kleuterleidster beginnen als in '79 het geval was, dan is de kans groot dat in '83, '84 en volgende jaren opnieuw een tekort aan kleuterleidsters zal ontstaan. Het kan meevallen, namelijk als geslaagden van vo rige lichtingen, al dan niet werk loos, zich voor een leidstersfunc tie aanbieden. De werkgelegenheid voor studen ten van de pedagogische akade- mies ziet er veel ongunstiger uit: van de geslaagden in 1982 kan niet meer dan ruim de helt in het lager of buitengewoon onderwijs aan de slag. Tot deze bevindingen komt het Kaski, instituut voor sociaal we tenschappelijk onderzoek, studie en advies in Den Haag. Het zijri conclusies aan de hand van een publikatie van de commissie prognose kleuter- en basison derwijs. Daarin is de ontwikke ling van de werkgelegenheid in het onderwijs gevolgd tot 1979. In de berekeningen zij ook gevolgen van ministeriële actieplannen verwerkt. De prognoses zijn ge maakt voor de behandeling van de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer. De jaarlijkse bijstelling van de prognose laat zien, dat de grote dalingen van het leerlingenaantal in het kleuteronderwijs bijna voorbij zijn, vooral als gevolg van het aantal geboorten. Tot '83 neemt het aantal leerlingen van het kleuteronderwijs nog met 20.000 af en daarna neemt het met enkele duizenden per jaar toe. De daling van de geboorten werkt tot tenminste '83 door in het lager onderwijs: zo'n 50.000 a 60.000 per jaar, wat neerkomt op 315.000 of twintig procent minder leer lingen in '85 dan in '79. In de vooruitberekeningen is geen rekening gehouden met de bui tenlandse migratie. Die zou voor het kleuteronderwijs en het lager onderwijs tot '85 mogelijk een verhoging van het aantal kleuters met 18.000 en van het aantal leer lingen met 25.000 kunnen inhou den. De prognoses van het aantal ver plichte leerkrachten laat zien, dat er in 1985 werkgelegenheid wordt geboden aan 16.833 leid sters tegenover 18.370 dit jaar, en 42.461 onderwijzers en onderwij zeressen in 1985 tegenover 52.030 nu. en aan 7.000 leerkrachten bij het buitengewoon onderwijs in 1985 tegenover 7.694 thans. HAGEN (ANP) - Haastig ver laat de Nederlandse oorlogs misdadiger Siert Bmins de rechtszaal in het Duitse Ha gen, waar hij gisteren werd veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf. Een uitspraak waarvan de zg. Groninger groep, die een belangrijke rol speelde bij de opsporing van de in West-Duitsland verblij vende Bruins,met voldoening kennis nam. "We rekenden nergens op. We dachten tij dens de behandeling van de zaak dat de uitspraak uit zou draaien op vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Toen daarna de eis (levenslang) kwam, was dat voor ons meer een verrassing dan de veroor deling nu tot zeven jaar. We hebben in ieder geval niet voorniets gewerkt"aldus een woordvoerder van de groep. DEN HAAG (GPD) - De Reclame raad heeft twee STER-spots voor verdere uitzending verboden. In het ene filmpje werd een yog- hurtdrank aanbevolen onder het motto dat het produkt de ge zondheid bevordert. Dat is in strijd met de waarheid, want ner gens is uit de erkende voedings leer op te maken dat yoghurt leidt tot een betere gezondheid. De andere reclamespot die uit de roulatie is genomen, gaat over melk, die dagvers zou zijn. Dit is volgens de Reclameraad mislei dend. Weliswaar is het produkt vers op het moment dat het wordt aangevoerd bij de winkelier. Maar er is geen enkele zekerheid dat de melk nog zo „dagvers" is als ze in handen van de consu ment komt. Nog dit jaar pechsignaal gehandicapten DEN HAAG (GPD) - Nog vóór de zomervakantie van dit jaar zal het officiële pech-onderweg-signaal voor gehandicapte automobiliste n verkrijgbaar zijn. Dat is beves tigd door woordvoerders van de ANWB, de NVR en het ministerie van verkeer en waterstaat. Het wordt een achthoekig bord met als opschrift SOS. De ANWB zal dit bord in de handel brengen voor ongeveer twintig gul den. Het heeft alles bij elkaar vier jaar geduurd voordat dit officiële pech-signaal er eindelijk komt. En daarmee is dan een einde ge komen aan een periode van voortdurende onzekerheid bij talloze invalide weggebruikers, die in geval van pech onderweg vaak urenlang op hulp hebben moeten wachten. DEN HAAG (GPD) - De nota Toeristisch Beleid, die erop gericht is de komende vijfjaar 125 miljoen gulden extra in het toerisme te pompen, is voorlopig in de ijskast gezet. De uitgavestop van de overheid heeft tot gevolg dat de extra gelden voor de verbetering van „het produkt Hol land" geblokkeerd zijn. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) heeft verontwaardigd gereageerd op deze mededeling die het ministerie van economische zaken vrijdag bekend maakte. Het NBT vreest dat een vertraging op zal treden in de uitvoering van de nota van de regering. De Recron, ondernemers in de recreatiesector, is bijzonder verbolgen over het feit dat zeven maanden na het verschijnen van de nota „nog geen fluit is gebeurd". De nota van de regering is erop gericht Nederland aantrekkelijker te maken als vakantieland. De 125 miljoen gulden extra subsidie voor vijf jaar (25 miljoen per jaar) zou worden gebruikt voor verbetering van onder andere accommodaties, infrastructuur, serviceverlening en we tenschappelijk onderzoek. Al direct na het uitkomen van de nota begon de strijd om de extra miljoenen. Veel organisaties en bedrijven willen een graantje uit de overheidsruif meepikken. Nog geen enkel plan uit het lijvige rapport is tot nog toe in een uitvoerend stadium gekomen. Het Nationaal Bureau voor Toerisme hoopt dat na de behandeling van de begroting van economische zaken concrete maatre gelen kunnen worden genomen. De nota wordt later ook nog eens apart in de Tweede Kamer besproken. Er zou op het ministerie een aantal plannen gereed liggen. Onder meer een nader uitgewerkte subsidiere geling voor de aanleg van riolering op recreatieterreinen. Minder subsidie hoop dat de zaak niet te lang wordt uitgesteld, omdat anders het gevaar ontstaat dat slechts een deel van de activiteiten die voor dit jaar waren gepland, kan worden uitgevoerd", zegt een woordvoerder van het NBT. inmiddels is bekend dat de PvdA volgende week met het voorstel komt de subsidie voor dit jaar van 25 miljoen gulden met enkele miljoenen terug te brengen. Het socialistische Tweede-Kamerlid mevrouw N. Sa lomons: „Je loopt nu al zo'n stuk achter met de uitvoering van het stuk, dat weinig meer te doen is voor het komend toeristenseizoen. Het is daarom reëel de hoogte van het subsidiebedrag te verlagen". De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) vindt dat het uitblijven van geld niet hoeft te betekenen dat de zaak stil komt te liggen. „De nota Toeristisch Beleid kijkt juist naar de toekomst. Er kunnen nu al zaken aangepakt worden die geen geld kosten. Ik denk aan het verbeteren van de samenwerking tussen de verschillende overheden en toeristische organisaties", meent ANVR-directeur C'ouvreur. Hij voegt er wel aan toe dat het toeristisch onderzoek in het kader van de nota (kosten: enkele tonnen) beslist niet mag worden stopgezet. Recron-directeur Kroon ziet de uitvoering van de nota van staatssecretaris Hazekamp somber in. „Wij hebben net als andere organisaties onze wensen kenbaar gemaakt. Het gaat daarbij onder meer om verbetering van kampeerterrreinen en modernisering van de accomodatie. Wij heb ben een gesprek op het ministerie gehad, maar daarin werd alleen ge sproken over een subsidieregeling voor de aanleg van riolering. En dan te weten dat die subsidiepot voor dat doel al lang bestaat. Hazekamp heeft die subsidieregeling handig ondergebracht in zijn toeristische no ta". In kringen van organisaties die bij het toerisme zijn betrokken, is al te horen dat Hazekamp doelbewust aan het vertragen zou zijn. Dat zou hij kunnen doen omdat de Nederlandse reis- en verkeersbalans zich voor dit jaar gunstig lijkt te ontwikkelen. De verwachting is namelijk dat meer mensen in eigen land blijven. Voorts springt het bedrijfsleven in het toerisme. Grote warenhuizen zijn begonnen met het promoten van Nederland. Ontwikkelingen die Hazekamp goed uitkomen omdat ze de rijksoverheid geen cent kosten. ADVERTENTIE Als voorbereiding op het Paasfeest zullen, traditiegetrouw, in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden, op de zondagen tot Pasen, 's avonds om 19.00 uur worden gehouden door de Zeereerwaarde Heer Pastoor Drs. A. Vreeburg. U IS VAN HARTE WELKOM. ABMA (SGP): 55 55 UTRECHT (ANP) - SGP-fractie- voorzitter Abma verwacht grote moeilijkheden bij het bijeen houden van zowel het CDA als van de PvdA. Hij zei dat vanoch tend op de algemene vergadering van de Staatkundig Gerefor meerde Partij in Utrecht. Volgens ds. Abma zal het CDA on der leiding van voorzitter Steen kamp "de hele zomer blijven schaatsen" en zal deze christen democratische groepering "wel een huis blijven dat tegen zichzelf verdeeld is". Ds. Abma sprak het vermoeden uit, dat de CDA-lei- ding "nu eens naar rechts opbotst tegen premier Van Agt en zijn kabinet en daarna naar links op botst tegen een groepje dissiden ten. die van de weeromstuit ca priolen maken op zich op het gladde ijs staande te houden". Zijn oordeel over de Partij van de Arbeid luidde vrijwel gelijklui dend. Volgens Ds. Abma zal het voor Den Uyl een blijvende in spanning zijn om zijn "heirscha- re" bijeen te houden. Kritiek had de SGP-fractievoorzittcr op D 66, door hem getekend als "de doch termaatschappij van de PvdA" Hij noemde het in het bijzonder bedenkelijk dat D'66 zich niet af kerig toont van zedelijke alterna tieven. Sprekend over de financiële, so ciale en economische impasse zei ds. Abma dat het duidelijk is dat het bestaan van ons volk, min stens het welzijn, in geding is. Hij noemde economische ontwrich ting een vruchtbare voedingsbo dem voor zedelijke ellende.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7