Nederlands altaarmissaal nog lang geen gemeengoed Pffiïï Niet de kaken op elkaar GSB233SED "Simpele kreten bij Het kerkgebouw evangelisatie via tv j ZATERDAG 23 FEBRUARI 1980 (Van onze redactie geestelijk leven) Vaak zijn onwillige pries ters er de oorzaak van dat het Nederlandse altaar missaal, dat de Nationale Raad voor Liturgie de rooms-katholieke paro chies vorig jaar als ver plicht liturgisch boek heeft aangeboden, nog lang niet de aandacht krijgt die het verdient en waarop de gelovigen recht hebben. Tot die conclusie komt de voorzit ter van de Vereniging voor La tijnse Liturgie, de heer J. E. van der Does de Willebois. Hij vindt dat heel jammer, "want het is een uitstekend boek". "Het is geble ken dat veel leken wèl maar nogal wat geestelijken niét willen meewerken om de Romeinse li turgie, Latijns of Nederlands, le vend te houden en te bevorde ren". Hoewel er ook priesters zijn die het missaal met enthousias me gebruiken. Afweerhouding De Vereniging voor Latijnse Litur gie zelf heeft nu een Latijns-Ne derlands missaal voor zondagen en feesten uitgegeven, dit "om zowel de Latijnse als de Neder landse liturgie in haar nieuwe ge daante te dienen". Er is veel be langstelling voor. De eerste opla ge (5000) was al vóór de verschij ning, bij voorintekening, uitver kocht, zo deelde voorzitter Van der Does mee. Een tweede druk is in de maak. Het boek werd deze week aange boden aan de voorzitter van de Nationale Raad voor Liturgie, monseigneur Ph. Bar. Het voor woord is van kardinaal Wille- brands. De bisschoppen hebben zonder uitzondering de verschij ning van dit "missaal voor de kerkganger" toegejuicht. Bij de voorbereiding van deze uit gave stuitte de vereniging van de heer Van der Does vaak op een duidelijke afweerhouding van de priesters. "Naar de redenen daar van kan men alleen maar gissen", zegt hij spijtig. "In één geval deelde een priester ronduit mee, er geen prijs op te stellen dat de officiële teksten in handen zou den komen van de leken, die dan de priesters zouden kunnen con troleren". Nu een Latijns-Nederlands boek voor zon- en feestdagen Het boek van de Vereniging voor Latijnse Liturgie stemt geheel overeen met de op last van het tweede Vaticaanse concilie vernieuwde Latijnse en Neder landse altaarmissaais en bevat ook de lezingen, psalmen en evangelieverzen (alleen in het Nederlands) en een 'Kyriale" Men vindt er de gebeden van alle zondagsmissen in en de teksten van de belangrijkste kerkelijke feestdagen en van de huwelijks- en uitvaartmis. Het boek is ge schikt zowel voor geheel Latijnse en Nederlandse als voor ge mengde eucharistievieringen. Ver weg De klacht van de heer Van der Does over het geringe gebruik van het vorig jaar ingevoerde Nederland se altaarmissaal lijkt niet onge grond. Een recent onderzoek van het weekblad "De Bazuin" toont aan dat het missaal een jaar na de invoering maar in tien procent van de eucharistievieringen als het enige boek wordt gebruikt, hoewel driekwart van de paro- chies hét in huis hebben. In 56 van de honderd parochies is het nog steeds een gesloten boek. Pastoor vreeburg van de Lodewijkskerk in Leiden. Hij gebruikt het Ruim tachtig procent van de „Au rmissaal v00r de Nederlandse kerkprovincie" wel in de kerk- Lnderf ütïï&hf SSSÜ 56 is het n"8 steeds geS'°,en waaronder eigengemaakte. boek. De voorzitter van de Vereniging voor Latijnse Liturgie mag dit al taarmissaal dan "uitstekend vinden, tal van priesters hebben nogal bezwaren tegen de taal. Die staat volgens hen ver weg van de wereld waarin wij leven. Slechts 6 procent van alle onder vraagden het was, wat men noemt, een "representatieve steekproef" was het ermee eens dat het missaal "verplicht" is gesteld. Conclusie van "De Ba zuin": "Het is onmogelijk geble ken de 'creativiteit van de Neder landse priesters in de eredienst te breidelen tussen twee kaften" De tegenstanders van verplichte invoering beroepen zich op het eigen geweten en de eigen verantwoordelijkheid. Investeringen. Het Amerikaanse "Interkerkelijke centrum voor de verantwoordelijkheid van grote bedrijven" een orgaan van de Amerikaanse Raad van Kerken heeft een aantal kerken en hun organisaties opgeroepen tot het houden van aandeelhoudersver gaderingen. Daarin zouden re soluties moeten worden aange nomen die grote bedrijven dwin gen hun investeringen uit Zuid- Afrika terug te trekken en geen nieuwe investeringen daar te doen. Deze resoluties zouden 29 bedrijven aangaan. Veertig ker ken en kerkelijke organisaties, die samen een aandelenpakket van 39 miljoen dollar in deze be drijven hebben, zullen eraan meewerken. CIA. De Amerikaanse Raad van Kerken is bezorgd over de toe stemming die de CIA (inlichtin gendienst) aan de Amerikaanse regering heeft gevraagd om ook missionarissen en zendelingen als "agent" in het buitenland te mogen inschakelen. Daarvoor geldt nu een verbod, dit "om de integriteit van mensen die be roepshalve in het buitenland werkzaam zijn, ook geestelijken, te beschermen". De Raad van Kerken meent dat de kerk niet meer op een goede wijze zending kan drijven als de CIA zendings mensen als spion mag gebruiken. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Middelharnis H. A. Samsom Streefkerk. Gere formeerde Kerken: beroepen te Heemse J. Radstaak Barneveld; aangenomen naar Papendrecht C. A. Wielemaker Zwolle. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Katwijk-Valken burg kandidaat P. H. R. van Houwelingen Kampen. Ontmoeting. Voor de eerste ontmoetingsdag voor gehuwde homofielen, die het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gere formeerde Kerken, de werkgroep "Orpheus" (voor huwelijk en homofilie) en het Radiopastoraat in Hilversum vandaag houden, bestond zoveel belangstelling dat een tweede dag nodig is. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij het Radiopastoraat, Oranje- laan 8 Hilversum. Cantatedienst. Aan de cantate dienst morgenavond om 7 uur in de Dorpskerk te Wassenaar wer ken onder anderen mee het Voor- schotense Kamerkoor en de or ganist Wim Landsman. Richtlijnen hervormde raad Vooraanstaande theologen in Amerika zien met lede ogen de ontwikke- V 1/ V ling aan van evangelisatieprogramma's op de Amerikaanse televisie. Zij J_ menen dat de "plotselinge explosie van tv-evangelisatie" van miljoenen dollars per jaar in de komende tijd een belangrijk vraagstuk voor protestanten en rooms-katholieken in de Verenigde Sta ten zal moeten zijn. - Volgens hen kenmerken deze uitzendingen zich veelal door een conserva tief en zeer eenzijdig heilsverhaal. Ze haken in op teleurstellingen en angsten. "Als iedereen maar bekeerd is, komt het allemaal wel in orde. Simpele kreten!" Een tv-evangelist reageerde daarop met de opmerking dat het zo moeilijk is, de zaak genuanceerd uit te leggen, omdat de mensen niet het geduld hebben langer dan vijf minuten te kijken Jan en alleman naar de ogen zien "Een kerkelijke vergadering zal de kerkleden in be paalde gevallen méér dienen door zich tegen heer sende opvattingen af te zetten dan door zich te schikken. Ze vertegenwoordigt in haar uitspraken wel de kerk, maar dat wil nog niet zeggen dat ze de lakei van de gangbare mening moet zijn". <r* Zo reageert de Middelburgse doopsgezinde predikant M. C. Postema (51) in het Algemeen Doopsgezind Weekblad op bezwaren van een kerklid te gen een zeer kritische brief van de doopsgezinde broe- derschapsraad aan de minis ter van defensie. Het zenden van die brief alleen al zou vol gens dit lid in strijd zijn met de zelfstandigheid van de af zonderlijke gemeenten bin nen de broederschap. Deze zelfstandigheid brengt mee dat elke gemeente haar eigen visie mag bepalen. De Middelburgse dominee twij felt aan de waarde van dit vrijheidsgevoel, "zowat de heiligste koe in ons doopsge zinde wereldje". "Hoe zit het dan met de wèl nodige ge bondenheid aan de bijbel? Zonder bijbel zijn wij maar babbelaars. Wie kan ons dan ernstig nemen? Wij weten maar al te goed hoezeer de zelfstandigheid van de ge meenten, hoe waardevol ove rigens, kan worden misbruikt om hei-vormingen of uitspra ken die niet stroken met de heersende opvattingen tegen te gaan". Ds. Postema vreest dat daar door de Doopsgezinde Broe derschap die in deze haan tje-de-voorste had moeten zijn met haar stem tegen de kernbewapening achteraan kwam sukkelen. Het doops gezinde vrijheidsbeginsel kan "zulk een blamerende onmacht" niet rechtvaardi gen. Monddood. "Is het werkelijk liberaal, onze kaken op elkaar te houden als de grote waarden, zoals de vrije ontplooiing van het le ven, in gevaar zijn?" Postema gelooft van niet. "Juist het li beralisme is van het begin af de kampioen geweest van een absolute vrijheid van me ningsuiting, als stimulans ten goede. Het druist daarom te gen de geest van het libera lisme in als iemand in feite een hele kerk, vertegenwoor digd door haar bestuursorga nen, monddood zou willen maken omdat wat deze in een bepaalde situatie tracht te zeggen hem en zijn politieke geestverwanten zou misha gen. Wie werkelijk liberaal is, mag niet toestaan dat een kerkelijke organisatie on machtig wordt omdat zij Jan en alleman naar de ogen moet Het zij zo Ds. Postema verwacht van de kerk richtinggevende en pas torale uitspraken, méér dan een bevestiging van eigen mening. "Dat die uitspraken voor deze of gene misschien niet altijd even prettig vallen, het zij zo. Sinds Jezus Chris tus zijn wij niet meer vrij om te denken wat in de bol van onze oude Adam opkomt. Zeker niet als dat gaat in de richting van een massale ver delging van medemensen. Kerkelijke vergaderingen behoren ons daarop te atten deren en ons te vermanen". Over de betekenis en de functie van het kerkgebouw buiten de zon dagse eredienst moet eens se rieus worden nagedacht. Dat op pert de Raad voor de Eredienst van de Hervormde Kerk in een verslag van zijn werkzaamheden dat volgende maand in de her vormde synode ter sprake komt. De bezettingen van kerkgebou wen in de afgelopen jaren, zoals in Amsterdam en Almelo, heb ben de noodzaak van deze bezin ning versterkt, zo vindt de raad. "Een theologische visie op het we zen en d^ functie van het kerkge bouw is in de Hervormde Kerk nog nauwelijks aanwezig. En dat maakt het extra moeilijk, richt lijnen op te stellen als een kerk gaat dienen als "vrijplaats" in verband met het asielrecht". Verplicht Over de kerk als "vrijplaats" zegt de raad: "Dit recht zou weer in werking tre den als mensen wegens schen ding van de mensenrechten, hun vluchteling-zijn of vervolging toevlucht in een kerk zoeken. In deze speciale gevallen is de ker kelijke gemeente verplicht te helpen. Een eventuele juridische noodzaak van een 'doorlopende eredienst' moet dan wel worden doordacht. De kerkeraad zal daarbij in het beleid betrokken moeten worden en dan wel eens 'partij' moeten kiezen". Volgens de Raad voor de Eredienst hoort een "actie als actie op zich zelf' in een kerkgebouw niet thuis. "Dan moet een beroep worden gedaan op een normaal functioneren van de eredienst' Het is de bedoeling dat de raad een aantal richtlijnen gaat opstellen voor het gebruik van een kerk als Lanee tijd hielden Marokkanen de rooms-katholieke kerk "De Duit" in Amsterdam bezet. Ze vierden uitbundig feest toen bekend werd dat aan 120 van hen een verblijfsvergunning zou worden verstrekt. LEIDEN-Herv. Gemeente: Hooglandse kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecumeni sche dienst; Marekerk 10 ds. Van der Velden. Woerden, 5 dr. Meijers; Marana- thakerl: (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; De Regenboog (Merenvvijk) 9.30 ds. v. Leeuwen, 11.15 ds. v. Leeuwen en pastor Van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Wagenvoorde; Bevrijdingskerk (Montgomerystr., Zuid-West) 9 dr. Meij ers; Vredeskerk (Burggravenlaan) 10 dr. Lamping; Waalse kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bo venberg; Diaconessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof; Kapel Endegeest (Oegstgeest) 9.30 ds. Friederich. Jeugdkapel Vredes kerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10.30 hr. Laman. Petrakerk (Surina- mestr.): 10.30 dienst voor doven, hr. Haa ring. Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lam- menschansweg) '10 ds. Rietveld, 7 hr. Van der Land, jeugddienst; Petrakerk (Surinamestr.) 10 ds. v. d. Horst, Kat wijk; Oude Vest 10 ds Sijtsma, 7 ds Bo venberg; Mannathakerk (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra: Bevrijdingskerk (Mont gomerystr.) 10.30 ds. Verdoorn, 5 ds. Rietveld, zangdienst; Groenhoven (Wit te Rozenstr.) 10 ds. Locher; Petrakerk (Sur.straat): 10.30 dienst voor doven, hr. Haaring; Voor ziekenhuizen en Meren- wijk zie hervormde gemeente. Geref. Kerk (dolerend) "Groot-Leiden" (Lok- horslkerk): 9 en 5 hr. Veth. Geref. Kerk Vrijg. (Herengr. 70(: 10 en 5. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 br. Bil, 5 ds. v. Dijken. Lisse. Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn): 10 en 4.30., Geref. Gemeente in Ned. (Bethl.kerk Dnftstraat): 11.30 en 5.30. Evang. Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Re- monstr.-Doopsgezinde Gemeente (Lok- horstkerk, Pieterskerkstraat 1): 10.30 dr. Meijering. Baptistengemeente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld, mmv zangkoor. Evang. Christen-Gemeenschap (Mid delstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zen dingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw. singel 21): 5 hr. De Leeuw. Evange liecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 en di. 8 hr. 5,ijlstra. Pinkstergemeente (Oude Rijn3 hr. Eikerbout. Volle Evangelie gemeente Bethel (school tussen De Twee Sleutels, hoek Rijnsburgersingel): 5 tot 6 nam. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (h oge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo 8. Zevendedagadventisten (Lokhorst- kerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie. 11 prediking. Christian Science (Steen- schuur 8): 10.30. Kerk van Jezus Christus van dt Heiligen der Laatste Dagen (Mormi men): 10.15 (Steenschuur 6). Soe- fiebeweging: 11 in zaal Pieterskerk, mevr. H. J. Duyster over "Geluk". Oud- Katholieke Kerk (Zoeterw.singel-hoek Cronesteinkade): 10 h. mis.Vrij-Katho- liekeKerk(Vreewijkstr. 19): geen dienst. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat 7, zond. 9, 10.45 en 12; Herensingel zat. 7, zond. 8 30, 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-Voorschoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.306en7;Boshuizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11Lammenschansweg zat 7, zond. 9. 10.30, 12 en 6; Haarlemmer straat zat 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Goverts. AARLANDERVEEN - Herv. Gemeen te: 10 ds Westera, 7 ds. Westera in geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. v. d. Drift, Alblasserdam, 7 mevr. ds. Westera. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 7 ds. De Graaf's Gravenzande. Rooms-Kath. parochie: zat 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 10 ds. Bogers, avondmaal, L ds. Blenk, Oudewater; Kruiskerk 10 dr. Haitsma, Boskoop; Op- standingskerk 10. ds. v. d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 jeugdkapel; G. Her derkei k 10.30 ds. Moll, 6.30 dr. v. Santen; De Bron 9 ds. Moll, 6.30 ds. Sirag zang- dienst. Ashram 9.30 dr. v. Santen; On derweg (Lijsterlaan) 10 ds. v. d. Noor-- denne. A.dam; Sionskerk 9.30 ds Droog- ers Bodegraven, 6.30 ds. Ouwendijk. Ge ref. Kerk: Mar. kerk 10 en 6.30 ds. Vree; Salv. kerk 10 en 6.30 ds. Stolk; G. Her derkerk 9 ds. Mulder; De Bron 10 ds. v. d. Ree, 10.30 ds. Mulder. Zie verder her vormde gemeente. Gèref. Kerk Vrijg. (Rijnsuoom): 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv. school Wil- lemstr.): 9.30 en 4.30 ds. v. d. Veen, Ede. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Ham stra. Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4, di. 26 febr. 7.15 ds. Van Prooijen, Hooftstr. 240. Baptistengemcente (Molenwerfstr. 1): 10 evang. Verkerk, 6.30 ds. Koekkoek. Baptistengemeente Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr. v. d. Vlugt, 6.30 hr. Klein Haneveld. Volle-Evangeliege meente (school Westpreludeweg): 10 hr. Jackson. Leger des Heils (Corn, de Vla- minestr v 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode-Kruisgebouw): 6 nam. Pinkstergemeente Alphen (Rode- Kruisgebouw): 10 voorm. Rooms-Kath. parochies: Bonifaciuskerk zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Van Gelder, Gouda. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Droogers; Salvatorkerk 10 ds. Kruyt, El- burg, 6.30 ds. Richter, jeugddienst; Bethlehemkerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. De Vreugd. Geref. Kerk: 10 en 6.30 ds. Tissink, Dordrecht. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk: 9.30 dienst, 6.30 ds. Van Laai, Zeist; De Stek 9.30 ds. Stelwagen; Geref. Kerk: 9.30 dr. Bakker, Oegstgeest, 5 ds. Omta. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3 ds. Quist. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Vergadering van Gelovigen (Nieuwstr.): 9.30 en 5. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Geertsema, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk: 10 ds. Welbe dacht, 5 ds. De Raadt. Rooms-Kath. pa rochies: Dorp zat. 7, zond. 10 en 11.30, Rijndijk (Bernardus) zond. 10; Het An ker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10 ds. Rothfusz, 5 kand. Hortensius. Geref Kerk: 10 ds. v. d. Wall. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rooms-Kath. paro chies: Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30,10 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 19 ds Heidema, Hoogvliet. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Gebraad, 6 ds. Boer; Ontmoetingskerk 10 ds. v. d. Bank, Ede, 6.30 ds. Gebraad. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. d. Horst. 5 hr. v. d. Land, Wassenaar, jeugddienst. Rooms-Kath. parochie: zat 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds. Boer, 6 ds. Arke- raats; Oude Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Van Roon; Ichtuskerk 10 ds. Vroegindewey, 5 ds. Vink; Pniëlkerk 9.30 ds. Van Roon, 6 ds. Visser; Groen van Pr. school 10 ds. De Jong; ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Triumfatorkerk 9 en 10.30 ds. Vro lijk, 5 ds. v. d. Horst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 3.30. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Ge meente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v. d. Belt, Geref. Gemeente (Remisestraat): 10 en 5 ds. Boogaard, avondmaal. Volle Evan geliegemeente (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gemeente: 10 ds. v. d. Linden, 7 ds. Ha- nemaayer. Geref. Kerk: 10 en 7 hr. Stam, Sassenheim. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 mevr. Ja- cobi, 6.30 mr, Reugebrink; Kerk Hoofd straat 10 ds. Doesburg; Scheppings- kerk: 9 en 10.30 ds. Geursen; Verpleeg huis Leythenrode: 10 ds. Lutmers, avondmaal; St. Elis. ziekenhuis: 9.30rec tor Vijftigschild. Baptistengemeente (ditmaal v. d. Valk Boumanweg 236): 10 evang. Schouten. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Sirag, R.dam, in Oostenkerk, 7 ds. Rang, Nieuw-Vennep. Geref. Kerk: 9.30 ds. Si rag, R.dam, 7 ds. Koffrie. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 7.30,9.30 en 11.15. LISSE-Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 en 7 ds 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk: 10 ds. Omta, Bos koop, 7 ds. v. d. Kamp, Wassenaar. Geref. Kerk Vrijg.: 10 dienst. 3 ds. Zomer. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder: zat. 7, zond. 9 en 11.30; Ma- riakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.45; En gelbewaarders zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. Kerk: 9.30 ds. Boer, Zoetermeer, 6.30 ds. Griffioen Woerden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN-Herv. Gemeente: 9.30 ds Van 't Kruis, Oosternijkerk, 6.30 ds. Mo lenaar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaar den, 7 ds. v. d. Ree, Alphen. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Kramer, Aalsmeer, 7 ds. Goverts, Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 4.30 ds. Wijn gaarden. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Vis ser, avondmaal. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Dekker, Loenen aan de Vecht, 7 ds. Zou tendijk. Geref. Kerk (Woerdense Ver laat): 10 en 7 ds. Den Braber, Medemblik. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 7 nam. ds. Keuning; Vinken- laan 9.30 ds. Warnink; kerk Hoofdstraat 10 ds. Hoogendijk, Alphen, 5 ds. War nink; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Lam, 3.30 ds. Baan, Putten; Sole Mio 9 ds. Keuning, avondmaal. Geref. Kerk: kerk Hoofdstraat (Buurtkerk) 10 ds. Elgers- ma, 5 zie herv.; Vinkelaankerk 9.30 ds. Warnink, 5 ds. Elgersma; stichtingskerk 11 ds. Kersten. Rooms-Kath. parochies: Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zond. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Kalkman. Rooms-Kath. parochies: Viktorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefkerk zat 7, zond. 10 een 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gemeente: Groene of Will, kerk 10 ds. Sasse, avondmaal; Pauluskerk 10 dr. Verdonk; Gemeentecentrum 10.30 ds. Stenfert Kroest, Bilthoven, 7 ds. Vegter. Geref. kerk (Mauritslaan): 10 ds. Ter Linden, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg.: 11 ds. Mulders, 4.30 kand. v. Houwelingen. Ned. Geref. Kerk (Gemeentecentrum): 8.45 br. Moleveld, 4 ds. De Lange, avondmaal. Van Wyckerslooth: 4.30 dr. Jansen Schoonhoven; Kapel Endegeest: 9.30. Volle Evangeliegemeente (Ge meentecentrum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9.10.30 en 12; Bonaventurakapel zat 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE- Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lalleman. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks. 5 ds. Bezemer. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond. 9 en 11; Petrus-Banden zat 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 ds. De Kruif, jeugddienst, 7 kand. Vos. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. iRIJNSBURG - Herv. Gemeente: Grote Kerk Voorhof 10 hr. Goedhart; Bethel- kerk 9 en 10.15 ds. Romein, 5 ds. Bate laan. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 hr. Brouwer, Katwijk, 5 ds. Damsma; Im- manuelkerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 dr. v. Oeveren; Maranathakerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Rand, Nieuw-Vennep. Geref. Kerk Vrijg: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode, avondmaal. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 dienst. Rooms-Kath. pa rochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gemeente: 9 en 10.30 ds. A. Baas, Katwijk, 7 ds. W. Baas, geref. gemeenschappelijke dienst. Ge ref. Kerk: 10 ds. Den Tonkelaar, War mond, 7 ds. Baas, gemeensch. dienst in herv. kerk. Chr. geref. Kerk: 10 en 5 ds De Boer, Emmeloord. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. ds. Siccama, Aalsmeer. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 10 ds. v. Doom, Alphen, 6.30 ds. Lefeber, Alphen. Geref. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Jaspers Focks. Rooms-Kath. parochies: Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gemeente: 10 ds. Juckema, Scheveningen, 6.30 ds. Vermeulen, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Raadt, jeugddienst, 6.30 ds. Welbedacht. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5. VOORHOUT - Herv. Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. v. d. Schoot, 7 jeugd dienst in geref. kerk, dr. Vlijm; aula Noord-Hofland 9.30 ds. Meijering; Kerk Hulp en Heil 10 ds. Verheule. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, 7 dr. Vlijm, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Kooms-Kath. kerken: Laurentiuskerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula Noord-Hofland zond. 11; Moeder- Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. Church of England: 10.30 Engelse dienst in British School, Jan van Hooflaan 3. WADDINXVEEN - Herv. Gemeente: Burgkerk 9.30 ds. Verwelius, 5 ds. Koo ien, IJsselstein; De Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 3 ds. Verwelius, aangepaste dienst met geestel. gehandicapten, 6.30 ds. Roetman; Bethelkerk 9.30 ds. Zou tendijk, Noorden, 5 ds. Roetman; Im- manuelkerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruiskerk 9 ds. v. d. Berg, 5 ds. Verdoom; Ontmoetingskerk 10.15 ds. v. d. Berg. Chr. Afgescheiden Gemeente: 9.30 en 5. Volle-Evangeliegemeente "Sion" (Lindegaarde 17a): 9.30. Rooms- Kath. parochie: Victorkerk 10; Ontmoe tingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gemeente: 10 ds. Baas, Sassenheim, 5 ds. Den Tonkelaar. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Van Tngt, Aalst 7, cantatedienst, ds. De Bruine; Kievietkerk 10 ds. Hemgreen, Den Haag; Messiaskerk 10 ds. v. Heer den, Den Haag; Dorpscentrum 9.30 ds. Ouwendijk, Alphen. Geref. Kerk: Zijl laan 10 en 5 ds. v. d. Meulen; Wassenaar- Zuid 10 ds. v. d. Kamp. Ned. Prot. Bond (L. Kerkdam): 10.30 ds. Wemer. WOUBRUGGE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Lefeber, 6.30 ds. Pannekoek. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 dr. v. d. Zwaan. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. v. Hoegee, 7 ds. De Kruif, in geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Tazelaar. Al phen, 7 ds. De Kruif, Rijnsaterwoude. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE-Herv. Gemeente: 10 ds. Wolthaus. Rooms-Kath. parochies: St. Jan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Chr. Die- naarkerk zat. 7, zond. 10; Meerburgh- kerk (Hoge Rijndijk) zat. 7, zond. 10 hoogmis, 11.30: met orgel en Ned. liede ren. ZWAMMERDAM - Herv. Gemeente: 10 ds. Haakman, 6.15 zang, 6.30 ds. Barends te Nieuw-Vennep. jeugddienst. Geref. Kerk: 10 hr. v. d. Kraan, 6.30 zie herv gemeente.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4