Badmintonselectie BC Leiden in breedte versterkt De Smis" terug oude op zijn peil KNSB wint kort geding Pfrommer de allesweter; Heiden de alleswinner Sparta wil Kurt Linder als trainer RUS ZWEMT EUROPEES RECORD China wint in West-Duitsland Toppers starten rustig ZATERDAG 23 FEBRUARI 1980 SPORT PAGINA 13 Griekenland heeft de Olympi sche Spelen (althans de Zo merspelen) een permanente verblijfplaats aangeboden. Een goed idee. Ik heb nog wel eens de 100 meter in Olympia gelopen, op de oorspronkelij ke baan, en ik eindigde als eerste en enige. Van harte aanbevolen dus. Wat ik me nu afvraag, is of Studio Sport niet in navolging van Grie kenland kan aanbieden de Olympische Spelen een per manente dagelijkse plaats op het tv-scherm te geven. Ik ken mensen in mijn naaste omge ving die er niet zo dol op zijn („toch niet wéér sport, mag ik hopen!?"), maar ik vind het wel iets feestelijks hebben. Je gaat er je bioritmische tijdklok al op gelijk zetten: 16.25 uur, schaatsen! Of skiën, of (nog erger) bobsleeën. Maar ook wel eens ijshockey, de sport met de Onzichtbare Puck (je-ziet niet scoren, je ziet de spelers gescoord heb ben), en kunstrijden op de schaats. Leuk toch allemaal, als gepaste tijdspasse ring? Daar komt bij dat we tegen woordig van deskundig commentaar voorzien wor den door Leen Pfrommer en Joan Haanappel. Dat scheelt toch. Ik heb in deze week van Leen Pfrommer al meer inte ressante technische details gehoord, dan in alle eerdere televisiereportages over schaatsen samen, sinds Henk van der Grift tot en met Hans Eric Heiden van Helden. Ik zal niet zeggen dat vroegere verslaggevers onzin zeiden, maar ze scheer den er meestal in vogelvlucht overheen, hun kennis bleef toch altijd oppervlakte-ken nis, terwijl je dank zij de op merkingen van Pfrommer en ook van Joan Haanappel een paar extra ogen uitgereikt krijgt. Ikzelf schrijf vooral over voet bal. Ik heb het idee dat ik daar wel zo'n beetje alles van weet. Heb ik zelf niet een jaar of twintig wekelijks gevoet bald? Maar als je dan merkt hoeveel één een Pfrommer te vertellen heeft over allerlei inside-zaken dan bijvoor beeld Mart Smeets, maar ook dan alle voorgangers van Smeets, dan ga je je toch een beetje ongerust afvragen of dat geschrijf van mij, en van de meeste andere collega's die wel gevoetbald hebben maar nooit in de diepste dalen van het beroepsvoetbal zijn afgedaald, voor die profvoet ballers zelf nog wel enige rela tie onderhoudt met de wer kelijkheid. Aan de andere kant moet zo'n ex-vedette zijn kennis na tuurlijk wel onder woorden kunnen brengen, en er ook het oog voor hebben om alles op te merken. Ik kan me niet herinneren dat Ard Schenk, die ook korte tijd commen taar bij schaatswedstrijden heeft geleverd, meer informa tie te bieden had dan de door snee-verslaggever. Terwijl hij toch tot onze meest bewuste, intelligentste schaatsers ge rekend mocht worden. Je hebt dus nooit de zekerheid dat Kees Rijvers of Sjaak Swart een beter voetbalver slag zou afleveren dan Theo Reitsma. Of dan Frank Kra- Eric Heiden Op het moment dat ik dit schrijf, heeft Eric Heiden drie gouden medailles gewonnen. Ik denk dat ik dat leuker vind dan wanneer er drie gouden medailles gewonnen waren door Lieuwe de Boer, Hilbert van der Duim en Bert de Jong. Hoewel je zoiets als Ne derlander natuurlijk pas ze ker weet als deze drie landge noten elk met een gouden medaille zijn gaan strijken en je dan toch een knagend ge voel van spijt bij jezelf be speurt omdat ze niet alle drie aan Eric Heiden zijn toege vallen. Maar ik behoor tot de school die de Alleswinner bewondert. Wijlen Joris van den Bergh heeft het vroeger al geschre ven: het publiek komt niet op de spannende duels af, waarin nu eens de èèn, dan weer de ander wint (nu eens Arie van Vliet, dan weer Jan Derksen, om eens een voor beeld uit de wielersport te noemen, waarover Joris van den Bergh het had), maar het komt in drommen af op de man die met vlag en wimpel ALTIJD en ALLES wint. Het fenomeen. Ard Schenk, Mark Spitz, Emil Zatopek, Lasse Viren, Fanny Blankers-Koen, Sjoukje Dijkstra, Eddy Merckx, Björn Borg, Ray mond Ceulemans, Fausto Coppi, Nadia Comaneci, An ton Geesink. Dat soort figu ren, Eric Heiden is er een van, en dan nog een van de be wonderenswaardigste, al is het in de loop der jaren wel duidelijk geworden dat het makkelijker is bij het schaat sen zowel op de korte afstand (500 meter) als de lange af stand (10.000 meter) uit te blinken, dan bijvoorbeeld bij het hardlopen. De sprint- kampioen die tevens 10 kilo meter-kampioen werd, moet nog uitgevonden worden. Zwemmen, turnen en biljar ten zijn ook van die sporten waarin veelzijdigheid op het allerhoogste niveau kan wor den beoefend. Het kenmerk van de ware Al leswinner is ook, dat hij dat alles niet op het nippertje wint, maar „afgetekend", met grote ondubbelzinnige voor sprong. Ook dat aspect is prima verzorgd bij Eric Hei den. Neem de 1000 meter. Zijn tijd was 1.15,18. De Ca nadees Boucher werd tweede in 1.16,68. Verschil 1,50 sec. In de tijd dat u „niet veel" kunt zeggen is die anderhalve se conde alweer voorbij, dat is waar, maar bekijk nu eens de tijden van de overige rijders. Ronning en Lobanov werden samen derde op 0,23 sec. ach ter Boucher. Peter Muller werd vijfde op 0,20 sec. achter Lobanov en Ronning. Bert de Jong werd zesde op 0,18 sec. achter Muller. Dietel zevende op 0,42 sec. achter De Jong. Oloph Granat achste op 0,03 sec. achter Dietel. Chlebni- kov negende op 0,22 sec. ach- Leen Pfrommer ter Granat. Lieuwe de Boer tiende op 0,01 sec. achter Chlebnikov (hoe lang zou 0,01 sec. eigenlijk zijn? Eèn se conde is als u zegt „eenen twintig", dat zijn 12 letters, èènhonderdste seconde is dus èènachtste van de tijd die u nodig hebt om èèn van die letters uit te spreken...). Kressler werd elfde op 0,40 sec. achter De Boer, Ander sen twaalfde op 0,15 sec. ach ter Kressler, Jozwik dertien de op 0,01 sec. achter Ander sen, Nityla veertiende op 0,32 sec. achter Jozwik, Medenni- kov vijftiende op 0,07 sec. achter Nityla, Carlberg zes tiende op 0,21 sec. achter Me- dennikov, Storholt zeven tiende op 0,21 sec. achter Carlberg, Michon achttiende op 0,09 sec. achter Storholt, Fukuda negentiende op 0,23 sec. achter Michon, Thibault twintigste op 0,13 sec. achter Fukuda en Hilbert van der Duim werd eenentwintigste op 0,10 sec. achter Thi bault... Het grootste verschil tussen twee opeenvolgende rijders bij die 1000 meter was 0,40 sec. Zoveel langzamer reed Kressler (11e plaats) dan Lieuwe de Boer (10e plaats). Alle andere verschillen waren kleiner. En wat was ook al weer het verschil tussen nummer 1 Eric Heiden en nummer 2 Gaetan Boucher? Jawel, 1,50 sec., een verschil dat bijna vier keer zo groot is als enig ander verschil tussen de volgende TWINTIG schaatsers. Als je dat verschil statistisch zou moeten uitzet ten in het hartje van Amster dam, dan zou je de nummers 2 toten met 21, dus Boucher tot en met Van der Duim, alle maal vanaf de Dam met wis selende tussenruimtes op het Rokin tot de Munt moeten neerzetten. En Eric Heiden zou je dan voor het centraal Station moeten neerzetten. In een Gouden Koets. NICO SCHEEPMAKER Door komst oud-international Guus Vogel LEIDEN - Hij voelt zichzelf in de laatste jaren enigszins ontspoord, maar badminton-international Guus Vogel, die dit seizoen de scepter over BC Leiden zwaait heeft Kees Broeksma dit jaar weer goed in de rails terugge bracht. Vandaar ook dat hij in het tweede van zijn club een groot aandeel had in het kampioenschap van de landelij ke derde klasse. Broeksma relativeert evenwel zijn 100 procent score. "Want ik heb alleen heren en gemengd dubbel gespeeld. Verder waren wij ook niet in zo'n sterke poule ingedeeld". Met het oog op morgen voorziet de 28-jarige inwoner van Zoeter- meer zijn eerste nederlaag van dit seizoen. Uitgerekend aan de vooravond van het duel waarin wordt beslist of BC Leiden-2 vol gend seizoen het eerste team in de tweede klasse gaat vergezel len, zegt hij: "Dat ik een hekel heb aan singles is een groot woord, maar ik speel veel liever dubbel. Omdat Enzo Spadon zijn wintersportvakantie al had be sproken, kan hij in het promotie duel tegen Oosterhout-2 niet meedoen. Ik moet nu voor hem invallen, maar ik heb het hele sei zoen geen single gespeeld en dat zal wel zijn consequenties heb ben. Voor het enkelspel moet je een andere looptechniek, tac tisch inzicht en baangevoel heb ben. Bovendien is het conditio neel zwaarder. En dat laatste is zeker niet mijn sterkste punt". Spadon die morgen niet op het ap pèl verschijnt is een opmerkelijk figuur binnen de club. Hij is voorzitter van BC Leiden en laat iedereen verstelt staan door zich als 39-jarige nog opmerkelijk goed te handhaven in het tweede team van zijn vereniging dat ver der bestaat uit Jan Slats en de zusters Elly Vosse-Smith en Joy ce Herclots-Smith. Dit laatste drietal maakt eveneens deel uit van het bestuur, terwijl Kees Broeksma sinds kort bestuurslid af is. Zijn verklaring voor dit saillante detail: "Het is, denk ik, voor vele verenigingen een probleem waar. je bestuurders vandaan moet halen. Omdat het enthousiasme stijgt naarmate je hoger speelt bestaat het bestuur van onze club uit een aantal spe lers uit het tweede team. De an deren zijn in feite op een recrea tief niveau bezig, alhoewel ook in die teams enkele bestuursleden zitten. Bovendien zijn de spelers en speelsters van de hogere teams wat beter op de hoogte en meer betrokken met technische zaken". Evenals Spadon drijft ook Kees Broeksma voor een groot deel op zijn routine. "Tot mijn 20ste heb ik bij BC Velsen gespeeld, dat in de landelijke eerste klasse uit kwam. In die tijd speelde ik op toernooien weieens tegen Guus Vogel, maar ik haal nu bij lange na dat niveau van toen niet meer. Voornamelijk omdat ik te weinig tijd aan het badminton kan be steden. Maar onder Guus heb ik dit seizoen wel vooruitgang ge boekt. Hij heeft mij met name in het gemengd dubbel op enkele punten gewezen. Die heb ik bij geschaafd". Onder leiding van de ex-badmin- ton-international is de top van BC Leiden verbreed. Het keurkorps leunde in het afgelopen seizoen tegen de kop van de landelijke tweede klasse aan, terwijl BC Leiden2 met groot machtsver toon de titel voor zich opeiste. "Op het moment werkt Guus Vo gel hard aan de jeugd, want het derde is gedegradeerd waardoor een groot gat is ontstaan. De jeugd zal dat in de toekomst moe ten opvullen. Dat moet zeker lukken, daar Guus zijn contract heeft verlengd". HERMAN POOS ROTTERDAM - Sparta heeft het oog laten vallen op de Westduit- se trainer Kurt Linder, die vroe ger al in Nederland werkzaam was bij Xerxes en PSV, die laat stelijk in Zwitserland gewerkt heeft bij Young Boys uit Bern, komt vandaag naar Rotterdam om te gaan onderhandelen met het Sparta-bestuur. Linder zal morgen ook aanwezig zijn bij de wedstrijd Sparta-Feyenoord. „Hij wil een indruk van het spe lersmateriaal hebben", aldus Sparta-bestuurslid Floor Bou wer, „nu zijn kennis van het Ne derlandse voetbal niet meer he lemaal up-to-date is". Het ligt in de bedoeling van Spar ta om Kurt Linder, die momen teel geen clubverplichtingen heeft, tot aan het einde van dit seizoen te contraeteren. Daarna gaan beide partijen zo goed als zeker weer uit elkaar, omdat Linder een aanbieding van de Zwitserse voethalbond op zak heeft om in het komend seizoen als coach van de Zwitserse jeugd op te treden. De gezusters Elly Vosse (r) en Joyce Herclots (r). Tegen Oosterhout-2 kunnen zij een belangrijk aandeel hebben in de mogelijke promotie van BC Schfi j VCTS Leiden-2 naar de landelijke tweede klasse. UTRECHT (ANP) - De schaatser Hans van Helden hoeft niet te worden toegelaten als vierde lid van de Nederlandse ploeg voor het toernooi om de wereldkam pioenschappen, die in het week einde van 1 en 2 maart in Heeren veen wordt gehouden. Dit heeft de president van de Utrechtse ADVERTENTIE Groeten aan die meneer uit Winterswijk die ons schrijft dat hij altijd de postcode vermeldt in z'n eigen adres èn dat van de geadresseerde. En aan die miljoenen anderen die dat óók doen. Het helpt bij het sorteren. Gebruik'm goed. pttpost MAASTRICHT - Van de vier over gebleven kanshebbers in het Ne derlands kamioenschap bandsto ten zijn er gisteren in Maastricht al twee gesneuveld. Waarschijn lijk werden gisteren in de specta culaire middagronde Jan Ar- nouts en welhaast zeker Hans Vultink al definitief uitgescha keld voor de hoogste klassering. Want het ziet er naar uit dat Christ van der Smissen zijn voortreffe lijke demarrage van de ope ningsdagen niet meer laat afbre ken. De enige speler die de Brabantse allrounder in feite nog kan be dreigen, is Jos Bongers, die wel iswaar geen af te hoog moyenne draait, maar in dit slopende ge vecht toch weer ijzig kalm over eind blijft. Bongers zelf rekende gisteren af met titelverdediger Vultink in de kortste partij uit de eerste ronde. En daarin moest de volkomen ge desillusioneerde Vultink zijn veel jongere opponent voorrang verlenen. Maar niet alleen Vultink moest in de Maastrichtse sporthal De Geusselt al vroeg zijn titelkansen inleveren. Even later viel ook Jan Arnouts weg uit de kopgroep door een nederlaag tegen Louis Havermans. De jongste finalist, die na de eerste dag verrassend aan de leiding ging, stond in de beginfase van dat duel opeens zonder gevoel voor ritme en maat te stuntelen en daar kon even la ter Havermans dankbaar van profiteren. „De Smis" is in Maastricht weer te rug op zijn oude peil. Drie weken geleden rolde de landstitel in het driebanden nog min of meer for tuinlijk binnen zijn bereik, in Maastricht echter torent Van der Smissen boven alles uit. Hij heeft alleen Jos Bongers nog niet op afstand gekregen en wellicht wordt dat morgen een schitte rend duel tussen deze technisch begaafde biljarters. Van der Smissen had tegen Bes- sems geen grote uitschieters van ver boven de 50, zoals Bongers ze af en toe maakt. Hij speelde de gelijk en kwam met regelmatige series al vlug op gang. ..Het moet ook even meezitten bij het band stoten. Zit je eenmaal boven de dertig en het blijft goed lopen, dan komt die hoge serie vanzelf. Maar ik ben toch wel tevreden. Een gemiddelde boven de tien heb ik nog maar twee keer eerder gespeeld". De Brabander had het karwei tegen Bessems in 18 beur ten geklaard. De mentale dreun van een ver vroegde uitschakeling kwam op de tweede toernooidag in Maas tricht hard aan voor Hans Vul tink. Want na zijn nederlaag te gen Bongers moest de Grollenaar in de avondronde ook tegen Ar nouts capituleren. Arnouts fi nishte in 26 beurten (200-185) en houdt door die overwinning nog een kleine kans om aan te sluiten bij de leiders. Maar dan moeten Van der Smissen en Bongers op de slotdagen wel zwaar in de fout gaan. Zo ver kwam het in de laatste avondpartijen nog lang niet, hoewel Bongers een lastige klant had 'aan Havermans. Van der Smissen had met De Kleine veel minder problemen. Hij had slechts vijftien beurtrn nodig om De Kleine afgetekend te kloppen (200-87). rechtbank gistermiddag bepaald in het kort geding dat Van Helden tegen de koninklijke Nederland se schaatsbond (KNSB) had aan gespannen. Volgens prof. Van Dijk is het argu ment van Van Helden, dat hij niet tijdig van de selectiecriteria op de hoogte was gebracht, niet geldig. Van Helden had zelf naar deze criteria kunnen informeren als hij ze inderdaad niet wist, zeker nadat hij begin februari de brief had ontvangen, waarin hij voor de selectiewedstrijden werd uit genodigd, aldus de president. De schaatsbond, die eerder al Van der Duim, Kleine en Kramer aanwees, gaf voor de bezetting van de vierde plaats de voorkeur aan Frits Schalij boven Hans van Helden. Deze reden in Amster dam en Groningen een selectie wedstrijd tegen elkaar. Bonds coach Egbert van 't Oever had hierbij als selectiecriterium ge steld, dat de 31-jarige Van Helden met meer dan een half punt ver schil zou dienen te zegevieren over zijn negen jaar jongere ri vaal. Het verschil in Amsterdam bedroeg 0.327 pnt in het voordeel van Van Helden, waarop van 't Oever voor Schalij koos. LENINGRAD (ANP) - Alexander Sidorenko (Sow.) heeft gisteren tijdens de Russische winterkam pioenschappen zwemmen het Europese record op de 400 meter wisselslag verbeterd. De 19-jarige Rus kwam tot een tijd van 4 mi nuten en 21.97 seconden. Het ou de record stond met 4.22.29 op naam van zijn landgenoot Sergei Fessenko. Sidorenko bleef slechts 1.92 seconden verwijderd van het wereldrecord dat op naam staat van de Amerikaan Jesse Vassallo. Kurt Linder ADVERTENTIE Piet Schrijvers zal nog eens drie jaar het doel van Ajax verdedi gen. Schrijvers en de Amster damse eredivisievereniging kwamen afgelopen week tot overeenstemming. De 33-jarige doelman van het Nederlands elf tal was transfervrij. Hij verde digt het doel van de landskam pioen sinds 1974. Het bestuur van Ajax wil door dit tussentijds vastleggen van de eerste doelman trachten rust te brengen in de spelersgroep. Schrijvers zal in de toekomst bij Ajax de gelegenheid krijgen het trainers B-diploma te behalen en Sjaak Storm, de negentienja rige doelman uit eigen kweek, gaan begeleiden. Ajax zal voor de periode van een jaar, als overbrugging, een tweede doelverdedigcr aan trekken. SVV De Schiedamse eerste divisie club SVV heeft de ex-Hongaar San- dor Popovics aangetrokken als trainer. Popovics volgt met in gang van het nieuwe seizoen Pim Visser op, die het na drie jaar voor gezien houdt bij SVV. (ANP) - In dc eerste ronde van de landenwedstrijd van de interna tionale Westduitse tafeltennis kampioenschappen in Rüssels- ,heim zijn de Nederlandse dames- en herenploeg gisteren uitge schakeld. De Nederlandse dames verloren met 1-3 van Hongarije B, de hei en gingen met 0-3 ten onder tegen West-Duitsland A. China won de landenwedstrijden om de open Westduitse tafelten- nistitels in Rüsselsheim zowel bij de heren als bij de dames. De eindstrijd bij de dames was een Chinese aangelegenheid, het eer ste team won met 2-0 van het tweede. De heren versloegen in de finale Tsjecho-Slowakije met 3-0. De gedetailleerde uitslagen: Jing- hoea Tsjeng - Josef Dvoracek 21-13, 16-21, 21-13., Zjihao Sji - Jindrich Pansky 21-12, 21-14., Tsjeng/Sji - Dvoracek/Pansky 23-21, 21-12. Zondag a.s., 14.00 uur LUGDUNUM- R00DENBURG Sportpark aari de Oegstgeesterweg. LEIDEN - De eerste ronde van het Noteboom-schaaktoernooi le verde nog geen schokkende re sultaten op. Dit om de simpele reden dat de sterkste twintig uit het deelnemersveld als geplaat ste spelers niet in dc eerste ronde tegen elkaar uit konden komen. De cracks kregen alzo opponen ten met veel lagere ratings toebe deeld, waarvan winnen in princi pe een koud kunstje was. Nie mand van dc favorieten liet zich dan ook verrassen. Vandaag wordt het echter andere koek, want dan is er van plaatsing geen sprake meer. Spelers met een gelijk puntentotaal worden volgens het Zwitserse systeem onwillekeurig tegen elkaar inge deeld. De toppers komen daar mee vroeg of laat onvermijdelijk tegen elkaar uit zolang ze ten minste blijven scoren De be langrijkste uitslagen van gister avond waren: Agur-Geertsma 1-0; V.d. Wiel-Friele 1-0; Carlier- de Groot 1-0; Binnendijk-Brito 0-1; Kuypcrs-V. Drunick 1-0; Clementz-Konings 0-1; Lief- boer -dc Graaff 0 1V. Gelderen- Enklaar 0-1; Bóhm-Goedhart 1-0; Douven-Egberts 1-0; Gort- de Bruycker 0-1; V. Tooren-P. Boersma 0-1. Voordat de strijdbijlen in de 3M kantine ter hand werden geno men verzorgden wethouder Schouten, 3M direkteur Milch, LSB-voorzittor Binnendijk en zijn collega van LSG Wiebes, de openingsspeeches. Een tegen valler was dat de sterke Frans man Sellos zonder opgaaf van re den niet kwam opdagen. De win naar van het vorige jaar, de Fransman Maelés, herhaalde niet zijn act van toondertijd (hij ver scheen toen geheel onverwacht op het laatste moment en speelde onder een schuilnaam), en is ge woonweg niet van de partij.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13