Amerika roept rode machine een halt toe mmm Piet Kleine wil als coureur in selectie Stenmark giert in afdaling naar goud Russen verliezen met 4-3 TSJECHEN VUFDE ZATERDAG 23 FEBRUARI 1980 LAKE PLACID (ANP) - De Zweed Ingemar Stenmark heeft zijn tweede gouden medaille gewon nen. De slalom, zijn eerste liefde, bekroonde hij in Lake Placid op de uiterst snelle helling van de berg van het witte gezicht met goud. In de tweede manche gierde hij in een flitsende sneeuwbui als snel ste naar beneden. Daarmee maakte hij de achterstand die hij in de eerste run had opgelopen op de Amerikaan Phil Mahre, goed. Die voorsprong van 67/100ste se conde leek voor Mahre genoeg om goud binnen te halen, maar nadat anderhalf uur was gestopt na de eerste manche wegens de plotseling neerdwarrelende sneeuw, die de piste uiterst grie zelig maakte door de laag kunst sneeuw eronder, sloeg Stenmark onverbiddellijk hard toe. De Westduitser Christian Neureu- ther beet de spits af met een tijd van 54.37 seconden in de eerste doorgang en kwam in de tweede manche tot een tijd van 50.77 se conden. Dat was de vingerwij zing voor de houder van de we reldbeker Stenmark, dat de baan topsnelheid zat. Een kolfje naar de hand van de begaafde techni cus die in schitterende stijl feil loos de zestig poorten nam en via een tussentijd van 34.12 secon den kwam tot een totaal van 50.37 seconden in de tweede manche. De Zwitser Jacques Luethy deed als eerste een aanval, maar bleef steken op 51.36 seconden. De Oostenrijker Hans Enn, geen kleine jongen op dit onderdeel, reikte zelfs niet verder dan 51.42 seconden. Toen verscheen Phil Mahre. Onder het gefluit en gejel van "go, go" van de duizenden Amerikanen, die de piste om zoomdenen de kou en de sneeuw trotseerden, rausde een roekeloze Mahre op jacht naar goud over de Maar ook Mahre beet zich stuk op de formidabele tijd, die de ner veus wachtende Stenmark had neergezet. De tussentijd van 35.03 seconden deed het gezicht van de 23-jarige Zweed wat op vrolijken. Het goud was al bijna van hem. Het werd definitief toen Phil Mahre zijn race na 51.45 se conden beëindigde. Tussen beide giganten zat slechts een verschil van een halve seconde na twee manches. En dat na een totaal van 1090 meter piste, gemarkeerd door 126 poorten. Stenmark: "Dit was één van mijn moeilijkste wedstrijden. Ik moest alles geven in die tweede manche. Het is mij gelukt". Ijshockeyers vertrekken met wagen van Leeuwenhoek LAKE PLACID - In het Nederland se deel i>ah het olympisch dorp is enige beroering ontstaan naar aanleiding van het onaangekon digd vertrek van vier ijshockey spelers. CorkCde Graauw, Brian de Bruijn Dick Decloe en Rick Vangog wisten de organisatie te bewegen hen de auto, die norma liter ter beschikking van de chef de mission Bram Leeuwenhoek staat, af te staan. Leeuwenhoek zelf wist van deze actie niets af. De dienstdiende chauffeur reed het viertal naar het naburige Saranac Lake, waar het vandaag in een vliegtuig naar Chicago is vertrokken. Brian de Bruyn en Declou hadden eerder al laten doorschemeren vroegtijdig naar huis, in dit geval Toronto, te wil len. Het NOC is niet van plan te gen het viertal stappen te onder nemen. Oostenrijk wil Winterspelen WENEN (ANP) - De Oostenrijkse regering is "niet onwillig" de Olympische Winterspelen voor taan permanent in Oostenrijk te laten plaats vinden. Voorwaarde is echter dat het internationale Olympische comité een dergelijk verzoek aan het neutrale land richt. Bruno Kreisky, de Oosten rijkse bondskanselier, verklaar de in Wenen: "Wanneer het IOC ons een dergelijk verzoek doet, hebben wij daar zeker geen be zwaar tegen". LAKE PLACID - In de zomer maanden is Piet Kleine geen on verdienstelijk wielrenner, maar zijn activiteiten op de racefiets hebben zich de laatste jaren be perkt tot wedstrijden rond de dorpstoren. De 28-jarige Drent heeft het komende seizoen grote plannen, want hij wil als baan renner in de nationale selectie zien te komen. Piet Kleine: „Er is in het verleden al zo vaak tegen me gezegd dat ik het eens op de baan moest probe ren. Daar heb ik nooit zo veel in gezien, maar komend seizoen wil ik me op de achtervolging spe cialiseren. Misschien bak ik er niets van en rijd ik 5.30, maar het kan net zo goed 4.50 worden. Ik ken gewoon mijn mogelijkheden nog niet, maar ik zal het serieus gaan aanpakken". Kleine: ook succesvol als wiel renner PAGINA 11 Sowjet-Unie pakt goud op biathlon LAKE PLACID - Voor de vierde keer sinds de Olympische Win terspelen in Grenoble (1968) heeft de ploeg uit de Sowjet-Unie het goud veroverd op de 4 x 7.5 kilo meter biathlon. Alexander Ti- chonov, een 33-jarige militair, heeft als eerste deelnemer de vierde achtereenvolgende keer het goud veroverd tijdens de Winterspelen. Tichonov is sinds Grenoble lid ge weest van het succesvolle team uit de Sowjet-Unie. In 1968 werd de 4 x 7.5 kilometer voor het eerst gehouden. De triomf betekende de vijfde overwinning in het elf onderdelen tellende Noordse skisport. De Oostduitsers, die als favoriet waren gestart, verloren hun kan sen op het goud bij het schieten. Zij eindigden als tweede met een achterstand van 54 seconden op de Russen. De ploeg uit de Sow jet-Unie schoot honderd procent (veertig keer in de roos) en finish te de biathlonrace (een combina tie van schieten en skilopen) in 1 uur 34 minuten en 3.27 seconden. LAKE PLACID - De enige die in staat wordt geacht Eric Heiden vandaag van een vijfde gouden medaille af te kunnen houden is Tom Erik Oxholm. Op de 5000 meter had hij de pech als eerste te moeten starten en daardoor als schietschijf voor Heiden te die nen. Op de 10.000 meter komt hij vandaag evenals op de 5 km. als eerste op het ijs, nu tegen Mike Woods. Heiden start in de tweede rit tegen de Rus Ljeskin en Hil- bert van der Duim rijdt daarna tegen de Noor Tveter. LAKE PLACID - De Amerikanen hebben hun zin: de rode machine is een halt toegeroepen. In een zinderend ijshoc- keyduel, dat het nietige Lake Placid op zijn grondvesten deed schudden, won het volslagen kansloos geachte Amerika met 4-3 van Rusland. De smeekbede in een Amerikaans dagblad vrijdagmorgen was dus kennelijk niet voor niets geweest. „Stop de rode machine!", schreeuwde een vetgedrukte kop, een wanhoopskreet die aardig de gevoelens bij de Amerikanen vertolkte. Immers, Amerika-Rusland was meer dan het bekende prestige- duel tussen twee grootmachten. Het was nu vooral politiek meer beladen dan ooit. Strenge veilig heidsvoorschriften in de hal, in beslag genomen spandoeken met anti-Russische teksten, oorver dovende fluitconcerten als het om de Russen ging, kortom de spanning droop van deze wed strijd nog voor de puck aange raakt werd. Goliath. Gemakshalve gingen de meeste Amerikanen er toch nog van uit dat hun ploeg kansloos moest worden geacht tegen Rusland. Maar had coach' Herbert Brooks niet herinnerd aan het David- Goliathverbaal? Brooks liet in de afgelopen dagen geen gelegen heid ongebruikt zijn ploeg in een underdog-positie te manoeuvre ren. Brooks: „Van de Russische ploeg, die in 1972 voor het eerst tegen de Canadese profs uit kwamen, spelen er hier nog acht van. Twaalf van mijn jongens speelden in 1972 nog in een pu- pillenteam". Na de winst op Tsjechoslowakije raakte Amerika in een ijshockey- roes, die zich ongeveer laat ver gelijken met de taferelen rond het Nederlands elfttal tijdens twee achtereenvolgende wereldkam pioenschappen voetbal. Nie mand wilde het historische duel Amerika-Rusland missen. Gis termorgen gingen de kaartjes op de zwarte markt al vöor 400 gul den per stuk van de hand. In de loop van de dag zou de prijs ver der oplopen toen bekend werd dat ABC, de maatschappij die de olympische uitzendingen ver zorgt, het duel niet rechtstreeks zou kunqen uitzenden. Pogingen van ABC om het aanvangstijdstip te verschuiven naar de avond. Voor één keer moest de machtige Amerikaanse tv-grootmacht dooi de knieën voor de olympische or ganisatoren. De man die voor 400 gulden zijn kaartje kocht, zal van de investe ring geen spijt hebben gehad. Hij kan immers nog jaren pronken met zijn verhalen over de wed strijd. Sinds 1960 verloor Rus land geen enkele olympische, wedstrijd. V in 1960 dateert de laatste Amerikaanse ijshockeys- tunt toen zij in Squaw Valley Rusland versloeg en via een zege op de Tsjechen de gouden me daille veroverden. Na de zege op Rusland richt Ame rika de blik op het goud en het heeft een réële kans. Zelf moet het nog tegen het zwakker geach te Finland; Rusland speelt nog tegen de Zweden. Dit Ameri kaanse team kan kennelijk niet kapot. Al de opofferingen die Herbert Brooks zich in de lange voorbereiding heeft moeten ge troosten zijn niet voor niets ge weest, maar in zijn hart heeft ook hij nooit kunnen dromen ooit nog eens van Rusland te winnen. XIII OLYMPIC rv~\0 WINTER GAMES LAKE PLACID I980 Van slag De als nuchter en koel bekend staande Russische spelers waren kennelijk toch wat van slag door de waanzinnige toestanden in de nieuwe ijshal van Lake Placid. Twee perioden lang speelde het wel beter dan Amerika, maar voor Russische begrippen werd er ongekend slordig gespeeld. Vooral door gebruikmaking van die slordigheidjes konden de Amerikanen steeds in de buurt blijven en uiteindelijk win nen. Na elf minuten nam Rusland door de 19-jarige Vladimir Kroetov de leiding. Zes minuten voor het einde van de eerste periode kwam Amerika langszij toen William Schneider succes had met een slapshot, nadat de Rus sen puckverlies hadden geleden. Makarov zette voor Rusland de zaak weer op een rij (1-2), maar in de allerlaatste seconde van de eerste periode voltrok zich de eerste sensatie. Met nog zes se conden te spelen schoot Chris tian van grote afstand, in een wanhoopspoging keeper Tretjak Chili niet naar Moskou PARIJS (AFP) Chili heeft als één van de eerste landen een defini tief standpunt bepaald ten op zichte van de Olympische Zo merspelen. De Chilenen gaan niet naar Moskou. Nadat in een eerder stadium de Chileense re gering zich achter het boycot standpunt van de Amerikaanse president Carter stelde, heeft nu ook het Chileense nationale Olympisch comité laten weten geen ploeg te zullen afvaardigen. Officieel heet het dat het Chileen se Olympische comité de deel name aan de Olympische Spelen opschort, omdat deze in 1980 plaatsvinden in een land, dat een daad van agressie heeft gesteld ten opzichte van een ander lid van de Olympische volkeren-fa milie. Zuid-Korea zal niet deelnemen aan de Olympische Zomerspelen in Moskou. Dit hebben officiële bronnen gisteren in Seoel mee gedeeld. LAKE PLACID (ANP) - Tsjecho slowakije is in het Olympisch ijs- hockeytoernooi te Lake Placid als vijfde geëindigd door een overwinning van 6-1 (5-0, 0-1, 1-0) op Canada. Het was een wedstrijd tussen de nummers drie van de beide gropen. Het was een uiterst tamme ontmoe ting waarin de Tsjechoslowaken slechts in de eerste periode ac ceptabel ijshockey speelden en door Frycher, Marian Stastny (2) en Anton Stastny (2) een voor sprong van 5-0 namen op Canada, dat geen inspiratie meer bezat. De Tsjechoslowaken drongen, daarna ook niet meer aan, waar door het een teleurstellende en slaapverwekkende vertoning werd. Canada scoorde in de tweedw pe riode tegen door John Devaney, waarna Marian Stastny in de laat ste periode zijn derde en voor Tsjechoslowakije het zesde doel punt liet aantekenen, alvorens definitief afscheid te nemen van de dertiende Olympische Winter spelen, die voor beide ploegen bijzonder teleurstellend zijn verlopen. score- Ski Slalom: goud: Ingemar Stenmark (Zwe), zilver Phil Mare (VS), brons: Jacques Luthy (Zwi). Biathlon Estafette 4x71/2 km: goud: Sowjet-Unie (Alikin, Tichonov, Bamaiqov en Aljabijev), zilver: Oost- Duitsland (Jung, Siebert, Ullrich, Ilosch), brons: West-Duitsland (Bern- reiter, Estnei wall, Angerer, Winkler). Ongekende taferelen speelden zich op Rusland behaalden. Op de foto te verschalken. Tretjak stopte de puck, keek omhoog naar het sco rebord, wachtte op het eindsig naal en liet de puck de puck. Als een duiveltje uit een doosje schoot Mark Johsson de puck in het net. Een onbegrijpelijke fout van een routinier als Tretjak. Coach Tik- hanov kende geen pardon: Tret jak kwam niet meer terug en Myshkin werd zijn vervanger. In de tweede periode had Rusland orde op zaken moeten stellen. in Lake Placid af, waar de Amerikaa de vreugdeuitbarsting bij het vierde Amerika kreeg nauwelijks een kans, terwijl de rbde machine veel druk uitoefende en veel sco- ringsmogelijkheden kreeg. Dat dit alles slechts èèn Russische goal opleverde (Maltsev) was niet in de laatste plaats de verdienste van de formidabel keepende Craig. Het kon nauwelijks anders, de Amerikanen zouden in de derde periode definitief afgemaakt worden. Rusland had het eerder tegen Finland en Canada ook nse ijshockeyers een sensationele zege doelpunt. moeilijk gehad, maar het karwei steeds in het laatste deel van de wedstrijd beslist. Het pakte ech ter geheel anders uit. Na negen minuten kwam Amerika op 3-3 toen verdediger Starikov blun derde en Mark Johnsson Mysh kin het nakijken gaf. Dat was een sensationele ontwikkeling, maai de Amerikaanse ijshockeykoek was nog niet op. Precies halver wege de derde periode werd het 4-3 toen Eruzione dankbaar van een nieuwe Russische verdedi- gingsfout profiteerde. Sowjet-Unie Oost-Du itsland Verenigde St. Oostenrijk Noorwegen Liechtenstein Nederland Zwitserland Groot-Britt. Finland Italië West-Duitsl. Canada Hongarije Japan Bulgarije Tsj echo-Si. Frankrijk

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11