Kosigin doet felle aanval op het Westen Top Palestijns zelfbestuur is in Den Haag Tito laat oproepen tot ontspanning Russische militaire machine in Afghanistan zit vast" Vance sluit reis door Europa in Londen af Spanning in Rhodesië neemt nog steeds toe Roerig begin proces tegen terroristen VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Zonder voldoende voet aan de grond te krijgen - Van onze correspondent) PAR1JS-LONDEN - De Ameri kaanse minister van buitenland se zaken Cyrus Vance kwam gis teravond in Londen aan, zijn laatste stop in zijn reis langs Eu ropese hoofdsteden. Hij ver klaarde in de Engelse hoofdstad dat hij er niet in geslaagd was unanieme steun te krijgen van Amerika's grote bondgenoten voor concrete strafmaatregelen tegen de Sowjet-Unie naar aan leiding van de inval in Afghanis tan. Vooral met Frankrijk, waar hij juist vandaan kwam, bleken de meningsverschillen voorals nog onoverbrugbaar. Londen was de vierde en laatste hoofdstad in het reisschema van Vance. Hiervoor heeft hij achter eenvolgens bezoeken gebracht aan Bonn, Rome en Parijs. De reacties in Frankrijk en Engeland waren in alle opzichten de twee uitersten: van Britse kant kreeg Vance volledige openlijke steun, van zijn Franse collega Frangois- Poncet de meeste tegenwer king. Na een gesprek van twee uur (een uur langer dan was voorzien) met zijn Britse ambtgenoot Lord Car- rington verklaarde Vance dat hij het in principe met het Britse voorstel om Afghanistan te „neu traliseren" kon instemmen. Hoewel hij het een „indrukwek kend voorstel" noemde, vermeed Vance de Amerikaanse goedkeu ring eraan te hechten. Frankrijk had al eerder de Ameri kaanse poging om een mini-top conferentie in Bonn te houden gedwarsboomd. De Franse rege ring wil in geen enkel opzicht de indruk wekken aan de leiband van de Verenigde Staten te lopen. Hoewel ook in andere Europese hoofdsteden kritiek is geuit op Carter's eigenhandige optreden, hebben de andere bondgenoten, met Engeland voorop, naar bui ten toe toch duidelijker de bond genootschappelijke solidariteit benadrukt. Maar alleen van de Britten kreeg Vance expliciete steun voor strafmaatregelen te gen de Russen, zoals een boycot van de Olympische Zomerspe len. Cyrus Vance bracht gisteren een bezoek van drie uur aan zijn Franse ambtgenoot Frangois- Poncet. Daarbij is ook gesproken over het voorstel van de negen EG-landen om Afghanistan tot neutraal gebied te verklaren en de daarop gevolgde felle Sowjet- Russische afwijzing van dit voor stel. Na afloop van de besprekingen deelde de Amerikaanse minister mee dat tussen Frankrijk en de Verenigde Staten gelijkheid van analyse bestaat ten aanzien van de wereldsituatie na de Sowjet- inval in Afghanistan, maar dat er nog „enige verschillen van me ning" waren overgebleven ten aanzien van de middelen die dienden te voeren tot het door de beide landen eensgezind gefor muleerde doel: de ontspanning in de wereld. Achter deze beleefde termen zijn de oude tegenstellingen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten blijven bestaan. De Amerikanen willen harde sancties jegens de Sowjets. Ze willen een boycot van de Olympische Spelen, ze willen ultimatums en ze willen de voedselexport stoppen. In Frankrijk voelt men er niets voor - aldus president Giscard - om „op te lossen in blokken". Zo veel mogelijk wegen naar de Sowjet- Unie dienen dan ook naar Franse mening te worden opengehou den. Al wil de Franse regering in geen enkel opzicht de indruk wekken aan de leiband van de Verenigde Staten te lopen, aan de andere kant heeft president Giscard kortgeleden zijn verbintenissen jegens de NAVO - en dus ook de Verenigde Staten - nog eens be krachtigd. Bovendien is er geen Franse generaal die er niet van overtuigd is dat in geval van wer kelijk gevaar de hulp van de Ver enigde Staten onontbeerlijk is. De houding van pesident Giscard vond steun in een telegram dat deze ontving van de Roemeense president Ceausescu ter gele genheid van het honderdjarig be staan van de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen. In dit telegram sprak de Roe meense president de wens uit dat beide landen zouden samenwer ken om een eind te maken aan de verslechtering van de internatio nale toestand. Een dag voordat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken in Parijs arriveerde hield de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Arthur Hartman, een toe spraak voor leden van de Ameri can Club, waarin hij sprak over „de moeilijkheden die wij ten aanzien van Afghanistan hebben met onze Europese vrienden". Met zoveel woorden sprak de ambassadeur ervan dat „het zoe ken van een derde weg tussen Washington en Moskou de duffe stank verspreidt van neutralisti- sche absurditeit". Als voorbeeld van deze absurditeit herinnerde ambassadeur Hartman aan een episode in 1939, toen de Belgen het nodig achtten militaire ma noeuvres te houden tegen Frank rijk (om een wit voetje bij Hitier te halen). Hoewel ambassadeur Hartman bij de besprekingen tussen de minis ters Francois-Poncet en Cyrus Vance aanwezig was, wilde men in Parijs graag vaststellen dat men zich bij voorkeur wenste te houden aan de mededelingen van Vance, en niet aan die van de Amerikaanse ambassadeur. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance i zijn Britse collega Carrington. (Van onze correspondent Koen Corver) MOSKOU - Na een afwezigheid van vier maanden is de Russische premier, Aleksei Kosigin, gisteren op zijn 36ste verjaardag weer in het openbaar verschenen tij dens een toespraak in het Bolsjoi-theater in de Sowjet- hoofdstad. Hij deed een felle aanval op het Westen, dat volgens hem „de ontspanning tussen Oost en West pro beert te ondermijnen". r maanden weer in De Russische premier sprak giste ren in het kader van een zogehe ten „verkiezingsbijeenkomst" Zondag worden namelijk de le den van de Opperste Sowjet („parlement") gekozen. Aange zien in elk district maar één kan didaat kan worden gekozen, staat de uitslag van deze „verkiezin gen" al bij voorbaat vast. Kosigin sloot zich in zijn drie kwar tier durende toespraak aan bij de huidige Russische kritiek die zich vooral concentreert op Was hington, „dat een luidruchtige propaganda-campagne heeft georganiseerd met betrekking tot een zogenaamde Sowjet-drei- ging" Amerika De Russische regeringsleider schoof de verantwoordelijkheid voor de huidige internationale spanningen toe aan Amerika en sommige andere NAVO-lidsta- ten, maar verklaarde dat Moskou niettegenstaande deze ontwik kelingen bleef streven naar vrede en internationale samenwerking. Voor wat de eigen economie be treft spoorde Kosigin aan tot gro tere efficiency en noemde als knelpunten onder andere het spoorwegvervoer en de machi- nebouw-industrie. Als rege ringsleider is Kosigin formeel verantwoordelijk voor de eco nomische ontwikkelingen in de Sowjet-Unie. Sinds oktober vorig jaar was de re geringsleider nergens meer ge signaleerd, nadat hfj volgens welingelichte bronnen een zware hartaanval had gehad. Op dok tersadvies houdt Kosigin nog steeds rust, waardoor hij nog niet in staat is om zijn normale drukke werkzaamheden te hervat ten. Hij werd voor het laatst gezien toen hij de Syrische president Hafez Assad uitgeleide deed na enkele dagen van besprekingen in Mos kou. Officiële mededelingen worden er nooit gedaan over de gezondheid van Kremlin-mach- thebbers en aan deze regel heeft men zich ook gehouden tijdens Kosigins ziekte. De Sowjet-pre- mier werd tijdens zijn afwezig heid vervangen door de eerste plaatsvervangende premier, Ni kolai Tichonov (74), die in no vember werd opgenomen in het politbureau van de communisti sche partij waarvan ook Kosigin lid is. BELGRADO (UPI) - De dood zieke Joegoslavische presi dent Josip Broz Tito heeft gis teren krachtig opgeroepen tot het hernieuwen en het verder ontwikkelen van de ontspan ning in de wereld. Tito deed zijn oproep in een boodschap aan president Carter, aan de Russische leider Leonid Brezjnjev en aan andere we reldleiders. Gezien de ernst van Tito's ge steldheid wordt de oproep wellicht zijn laatste grote po litieke daad. Volgens de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Belgrado is Tito's boodschap - samen met een brief van vice-president Lazar Kolisevski - overhandigd aan de ambassadeurs van Ameri ka, Cuba en Guinee om ze aan hun leiders door te sturen. De Amerikaanse ambassadeur Lawrence Eagleburger noemde de boodschap "di rect van toon". Naast Carter en Brezjnjev heb ben ook de Cubaanse presi dent Fidel Castro - de huidige voorzitter van de beweging van niet-gebonden landen die Tito meehielp opbouwen - de Guinese president Sekou Toure en de Indiase premier Indira Gandhi de boodschap ontvangen. Volgens Belgrado zal minister van buitenlandse zaken Josip Vrhovec per soonlijk met mevrouw Gand hi over de kwestie spreken tijdens zijn komende bezoek aan India. Volgens de in Belgrado ge publiceerde verklaring had president Tito het plan bood schappen te sturen naar de staatshoofden of regerings leiders van verscheidene niet- gebonden of vriendschappe lijke landen om zijn stand punten uiteen te zetteh over de huidige problemen in de wereld. De tekst van enkele boodschappen was al begin februari door president Tito goedgekeurd met de bedoe ling dat hij ze zou tekenen zo dra hij het ziekenhuis zou verlaten. Echter, uit de bulle tins van de medische raad is bekend dat de gezondheids toestand van de president dit niet mogelijk heeft gemaakt. Intussen heeft president Tito vice-president Lazar Koli sevski de bevoegdheid gege ven de teksten van de goed gekeurde boodschappen te versturen. In de verklaring heet het verder dat de boodschap van Tito "verband houdt met de zor gelijke situatie in de interna tionale betrekkingen en met de behoefte op zo groot mo gelijke schaal de internatio nale gemeenschap en alle landen inspanningen te doen verrichten met het doel de ontspanning te hernieuwen en te ontwikkelen als een universeel proces naar het versterken van vrede en vei ligheid in de wereld". Minis ter Vrhovec heeft in zijn ge sprekken met de betrokken ambassadeurs, bij het over handigen van de boodschap, "de nadruk gelegd op het be lang dat Joegoslavië als een niet-gebonden land hecht aan het zo snel mogelijk wegne men van de gevaarlijke cri sishaarden, die de vrede en de onafhankelijkheid van veel - met name - niet-gebonden landen in gevaar brengen. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG - Nadat eerder Parijs en Londen waren afgewezen als nieuwe ontmoetingsplaats, zal het volgende Israëlisch-Egyp- tisch-Amerikaanse topgesprek over de Palestijnse autonomie volgende week woensdag tot en met vrijdag in Den Haag plaats vinden. Nederland speelt bij deze besprekingen geen enkele rol, behalve die van gastheer. De vertegenwoordigers van de drie landen, premier Chalil voor Egypte, minister van binnen landse zaken Burg voor Israël en Carter's speciale afgezant voor het Midden-Oosten Linowitz hebben elkaar al herhaaldelijk gesproken over dit onderwerp als uitvloeisel van de Camp David akkoorden, maar zonder noe menswaardige vooruitgang te boeken. In Den Haag verklaarde de woord- Voerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat Neder land bij deze onderhandelingen een volstrekt passieve rol speelt. „Wij hebben niets anders gedaan dan geen bezwaar maken, toen ons werd verzocht de bijeen komst in Den Haag te houden". Hij benadrukte dat de organisatie van de topontmoeting in handen is van de drie betrokken partijen, en dat de enige Nederlandse be moeienis bestaat uit het treffen van de nodige veiligheidsmaat regelen. Uit het feit dat de bijeenkomst in Den Haag wordt gehouden mag niet worden afgeleid dat er een wijziging is gekomen in de Ne derlandse Midden-Oosten-poli- tiek, aldus de woordvoerder. Ne derland heeft zich, net zo min als de andere EG-partners, nooit volledig achter de Camp David- benadering gesteld en wil geen partij kiezen in het geschil tussen de Camp-David-partners en de andere landen in het Midden- Oosten. Uit diplomatieke kring is verno men, dat Israël Parijs en Londen als vergaderplaats heeft afgewe zen, als uiting van ongenoegen over de houding van Frankrijk en Engeland tegenover de vredes besprekingen van Sadat en Be gin. De Engelse regering heeft onlangs voorgesteld de VN-re- solutie 242 aan te vullen met het zelfbeschikkingsrecht voor de Palestijnen, die hun lot nu in deze resolutie omschreven zien als een „vluchtelingenprobleem". Uit Jeruzalem is gemeld dat ook de namen van Zürich en Genève in dit verband gevallen zijn. Overi gens heeft de woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken ontkend dat de keuze voor Den Haag enige politieke betekenis heeft. (Van onze correspondent Fred Sanders) SALISBURY - Buiten de Rhodesische hoofdstad Salisbury wordt dicht bij het vliegveld een tentenkamp opgeslagen. Onmiddellijk na afloop van de Rhodesische verkiezingen, volgende week vrij dag 29 februari, zullen alle Britse en andere toezichthouders en waarnemers bij wapenstilstand en verkiezingen in afwachting van evacuatie worden ondergebracht in dat tentenkamp. Berich ten over deze haastige evacuatie, waarvoor de Britse regering zou hebben gevraagd om de inzet van Amerikaanse reuzentrans- portvliegtuigen, hebben gisteren bijgedragen aan dagespannen sfeer in Salisbury. De woordvoerder van Lord Soames in Rhodesië, Nick Fenn, heeft deze berichten tegengesproken en „misleidend" genoemd. Hij gaf wel toe dat er noodplannen waren, maar zei ook dat de Britse gouverneur een „zo goed mogelijke regeling getroffen wil heb ben wanneer de troepen van het Gemenebest zich terugtrekken". Veel duidelijkheid over wat er dan wel met deze Gemenebest macht zal gebeuren leveren deze dubbelzinnige uitspraken ech ter niet op. De spaning neemt hier nog steeds met de dag toe. Ook de arrestatie en daarop volgende vrijlating van een van de belangrijkste kan didaten van Z ANU-PF, Justin Nyoka, droeg bij tot verhoging van de geladen situatie. Nyoka zelf vertelde „Ze beweren dat ik in Shabani (een stad in het zuiden van Rhodesië) opruiende taal zou hebben gesproken op een bijeenkomst. Ik ben al 20 jaar niet in Shabani geweest". Ook tegen de oud-premier van Rhodesie, Garfield Todd, een van de belangrijkste blanke adviseurs van Joshua Nkomo, zijn de be schuldigingen ingetrokken. Hij-werd verdacht van hulpverle ning aan guerrillastrijders. Todd bevond zich op het moment van het ten laste gelegde niet eens in Rhodesië, maar in Nieuw-Zee- land. Aangenomen wordt dat in beide gevallen de politie uit politieke motieven heeft gehandeld. In Kabul zijn de meeste winkels en zaken gesloten nadat tot een al gemene staking is opgeroepen door mohammedaanse leiders. Tekenen wijzen erop dat de staking WASHINGTON (Reuter/AFP) - Amerikaanse regerings functionarissen hebben gisteren in Washington gezegd dat de Russische militaire machine in Afghanistan vol komen vastzit. De islamitische rebellen hebben grote de len van Afghanistan onder controle en ook het feit dat het Afghaanse leger steeds verder uiteenvalt, plaatst de Rus sen voor grote moeilijkheden, aldus de functionarissen. De gelederen van de rebellen wor den versterkt door overlopers uit het Afghaanse leger die hun wa pens meenemen. Het is nu zover, zo zeggen de functionarissen, dat de rebellen meer soldaten van het officiële leger in hun rijen tellen dan het Afghaanse leger zelf. De Amerikaanse regeringsfunctio narissen zeiden te verwachten dat de Sowjet-Unie dit voorjaar haar troepen sterkte in Afghanis tan, die nu 70.000 man bedraagt, met 25.000 tot 50.000 man zal op voeren. De Sowjet-Unie heeft naar schat ting 70.000 manschappen in Af ghanistan, waarvan er 30.000 aah de grenzen staan, zo heeft een woordvoerder van het Pentagon gisteren met-gedeeld. Eerder waren getallen van 80.000 tot 95.000 manschappen ge noemd. De woordvoerder bevestigde dat de V.S. nu 20 schepen in de Arabi sche -zee hebben tegenover 32 van de Russen. De slagkracht van de Amerikaanse vloot aldaar is echter groter doordat er twee vliegdekschepen bij zijn, de Co- ral Sea en de Nimitz, met onge veer 140 vliegtuigen. De woordvoerder bevestigde dat de V.S. het gebruik van tactische of andere kernwapens in de Perzi sche Golf niet uitsluit wanneer de crisis mocht verscherpen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ook be richten ontvangen over scher mutselingen bij Kabul. De Sow jet- en Afghaanse troepen zou den in staat van alarm zijn ge steld. De Afghaanse president, Babrak Karmal, is voor het eerst sinds een maand weer in het openbaar verschenen toen hij gisteren deelnam aan een diner op de Sowjetrussische ambassade in Kabul. Met hem kwamen de vice- premier, Assadoella Sarwari, en andere, onbekende leden van het Afghaanse Politburo. WEST-B ERLIJN (DPA)- Vooreen rechtbank in West-Berlijn is gis teren een proces begonnen tegen Gabriele Rollnik, Angelika Go- der, Gudrun Stürmer en Klaus Viehmann, die van terroristische activiteit worden beschuldigd. Gabriele Rollnik zou, in samen werking met de andere verdach ten van de .beweging van de 2de juni', de president van de West- berlijnse rechtbank Günter von Drenkmann hebben vermoord en de voorzitter van de Christen- Democratische Partij in West- Berlijn Peter Lorenz hebben ont voerd. Ook zouden de verdachten in Wenen de Oostenrijkse indus trieel Walter Palmers hebben ontvoerd. De vier beklaagden werden giste ren na tumult in de rechtszaal de zaal uitgestuurd. Nadat de rechter het verzoek van de verdediging, de beklaagden die in twee afzonderlijke hokjes, met gepantserd glas beveiligd, waren gezeten in een gemeenschappe lijk deel te zetten begonnen be klaagden te roepen en te schel den. De rechter sloot hen daarop van de behandeling uit. Talrijke toeschouwers lieten daar op protesten horen en weigerden op bevel van de president de rechtszaal te verlaten. Daarop werden zij door ongeveer twintig politiemannen met de gummik nuppel uit de zaal verwijderd. Later werden de toeschouwers weer toegelaten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9