Pogingen om Andriessen te ;mgen behouden mislukt Korvettenlevering gaat door B en W Amsterdam: Paradiso blijft Russell-tribunaal in Nederland over de rechten van Indianen Tekort aan kamers oorzaak misstanden Debat over aftreden geschorst tot dinsdag O Kabinetscrisis lijkt van de baan VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De levering van Nederlandse oorlogsschepen (korvetten) aan Indonesië stuit niet op verzet bij de regeringspar tijen CDA en VVD. Ook D'66 wil de levering laten doorgaan, om dat de juridische mogelijkheden om ervan af te zien niet zouden bestaan. De overige linkse partij en zijn tegen de levering. Het debat over deze zaak was aan- gespanneri door PSP-kamerlid Van der St>ek. Volgens hem en PPR-woordvoerder Waltmans maakt de Nederlandse regering zich schuldig aan volkeren moord, omdat Indonesië met be hulp van de korvetten de bevol king van Oost-Timor zou onder drukken. Dit gebied is enkele ja ren geleden onafhankelijk ge worden van Portugal en vervol gens gewelddadig ingenomen door Indonesië. Berichten spre ken over 100.000 doden op het eiland. De regeringspartijen ontkennen deze feiten niet, maar geloven evenmin dat door de levering van de Nederlandse korvetten de si tuatie op Oost-Timor wordt beïn vloed. Volgens CDA, WD en de kleine rechtse partijen zijn de schepen nodig voor de verdedi ging van Indonesië en voor het bestrijden van smokkel en pira terij. Van der Spek heeft in een motie, die gesteund wordt door PvdA, PPR en CPN, gevraagd om dui delijk te maken onder welke om standigheden het mogelijk is een eenmaal geleverde exportver gunning voor wapens weer in te trekken. Deze motie kan echter niet op steun van een kamer meerderheid rekenen. Gualthé- rie van Weezei (CDA) meent dat het beleid, zoals dat door de rege ring gevoerd wordt, voldoende duidelijk is geweest. De CDA-woordvoerder verwijt de PvdA dat zij haar beleid ten aan zien van de levering herzien heeft sinds die partij niet meer in de regering zit. Onder het kabinet- Den Uyl heeft Nederland in prin cipe de toestemming voor de le verantie van de korvetten gege ven. Nu komt de PvdA daar op terug. Volgens woordvoerder Pronk van deze partij is sinds 1975 een oorlogssituatie op Oost- Timor ontstaan, waardoor ver koop van korvetten aan Indone sië niet meer zou passen binnen het Nederlandse beleid. Het CDA ontkent echter dat sindsdien een wezenlijke verandering in de toe stand op Oost-Timor is opgetre den. Tijdens het debat verklaarde Qual- thérie van Weezei: "Ik denk dat het bezoek van premier Van Agt en minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken aan Indone sië zeker een oubollig karakter zal hebben". „Volgens de krant heeft de minis ter-president gezegd dat men zich als gast bepaalde beperkin gen heeft op te leggen", aldus Van Weezel. Hij vindt het bezoek juist een uitstekende gelegen heid om de zaak van de mensen rechten onder de aandacht van Indonesië te brengen. Minister Van der Klaauw wees deze beoordeling uiteraard van de hand. Ook volgens hem is er alle reden om over mensenrechten te spreken in Indonesië. Opposi tiewoordvoerder Pronk vond het „interessant" dat Van Weezel de mogelijkheid van een oubollig bezoek niet wilde uitsluiten „als het gaat om dit kabinet. Van kabinet". (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - De hoogte van de kamerhuren staat vaak in geen enkele verhouding tot de kwali teit van de woonruimtp. Door het tekort aan kamers komen tal van misstanden voor. Vóór 1 juli moet een nieuw waarderingstelsel komen voor kamers op grond waarvan de huren kunnen wor den vastgesteld. Het huidige waarderingsstelsel voor het be palen van een redelijke huur doet geen recht aan de vele uiteenlo pende situaties die zich in de praktijk bij kamerhuur voor doen. Tot deze conclusies komt de werkgroep kamerhuren die op verzoek van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) de si tuatie op de kamermarkt heeft doorgelicht. De werkgroep adviseert een uitge breider puntenstelsel voor ka merhuren te maken, waarbij niet alleen rekening wordt gehouden met zaken die voor het wonen het meest van belang zijn, maar ook met factoren die het wonen in een woners. In dergelijke gevallen kunnen huurders bezwaar ma ken tegen een huurverhoging, of een huurverlaging voorstel len. De werkgroep vindt dat het woon ruimtetekort op de kamermarkt niet tot gevolg mag hebben dat de prijzen van kamers onredelijk hoog worden opgevoerd. Eind van dit jaar verschijnt een eind rapport van de werkgroep, die bestaat uit onder meer vertegen woordigers van belangengroe pen in de volkshuisvesting en ambtenaren van het ministe- Gevecht om leven van duiker onzelfstandige woonruimte meer VLISSINGEN (ANP) - Artsen, po- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - Minister Andriessen (finan ciën) is afgetreden omdat hij van zijn collega's geen harde garanties kreeg dat zij het pakket bezuinigingsmaatregelen tot de laatste cent nu al wilden invullen. Hij vond het pakket, dat gis teren werd gepubliceerd, te vaag. Tot het laatste moment is gisteren geprobeerd Andriessen voor het kabinet te behouden. Maar de minister vond dat nog te veel on zekerheden bleven bestaan over de invulling van het bezuini gingspakket en maakte daarop zijn aftreden definitief. Het pakket bevat een groot aantal beleidsvoornemens, maar op tal van punten is niet ingevuld wat dat financieel gaat betekenen. Minister Andriessen vond dat een onvoldoende garantie dat het kabinet er in zal slagen het finan cieringstekort te drukken. Het debat in de Tweede Kamer over zijn aftreden werd gisteravond even na middernacht plotseling afgebroken, omdat de Kamer motieven van Andriessen wil we ten alvorens zinvol verder te kunnen praten. Vandaag nog zal ook de brief, waarin Andriessen zijn beslissing uitlegt, worden gepubliceerd. Minister-president Van Agt, aan wie de brief is geschreven, was daar gisteravond nog niet toe be reid. PvdA-leider Den Uyl vroeg en kreeg daarna schorsing van het beraad tot volgende week dinsdag. De linkse partijen drongen gisteren aan op aftreden van het hele ka binet, omdat met Andriessen daaruit het hart is verdwenen. Maar CDA en WD vinden dat de grondslag van het kabinet niet is aangetast.' CDA-leider Lubbers vindt dat het kabinet zijn taak moet voortzetten. Capabel Premier Van Agt zei gisteravond in de Tweede Kamer in een verkla ring dat de overige 15 ministers allen blijven staan achter het maandag genomen kabinetsbe sluit. „Dat de heer Andriessen gemeend heeft bij zijn ontslag te moeten blijven, respecteren wij, maar wij betreuren het ook", al dus de minister-president. Hij .noemde Andriessen capabel en een hoog gewaardeerd colle ga- Het hoofdbestuur van de WD ver klaarde gisteren dat het bezuini gingspakket aansluit bij wat de VVD wil. Dat zelfde zei politiek lèider Rietkerk in het'kamerde bat. Beiden hoopten dat Andries sen daarom nog op zijn besluit zou terugkomen, maar dat is nu uitgesloten. Koningin Juliana keerde gister middag om half vier van haar wintersportvakantie in Oosten rijk terug. Zij werd in Zurich op gehaald door premier Van Agt, die haar onderweg in het vlieg tuig inlichtte over de situatie. Het kabinet begint vandaag met het zoeken van een opvolger voor Andriessen. Hiervoor is ook overleg nodig met de voorzitters van KVP en CDA, Van Zeil en Steenkamp. De kans dat dat een andere minister uit het kabinet wordt is groter dan dat er een bui tenstaander wordt aangetrokken. In politiek Den Haag worden de namen van de ministers Scholten (defensie) en Van der Stee (land bouw) genoemd. SOESTDIJK (ANP) - Frans Andriessen daalt de trappen af v Paleis Soestdijk, nadat hij ruim anderhalf uur met de koningin had ge sproken over zijn ontslagaanvrage leid ook inderdaad kan uitvoe ren. Dat was een onverholen waarschuwing aan het adres van het CDA om bij de kamerbehan deling niets aan het pakket te veranderen. Lubbers biedt Andriessen excuses aan DEN HAAG (GPD) - CDA-lei der Lubbers heeft minister Andriessen gisteren zijn ex cuus aangeboden voor zijn opmerking in een tv-gesprek, dat bij Andriessen's besluit om af te treden ook de ver moeidheid een rol heeft ge speeld. „Ik erken dat die menselijke fouten mij eigen zullen blijven", zei Lubbers gisteren in het kamerde bat. Hij deed dat nadat Jan Terlouw (D'66) de opmerkingen van Lubbers had bekritiseerd. Lubbers had gezegd dat bij de grote problemen iedere be trokkene telkens weer onder grote druk wordt gezet. Maar volgens Terlouw is het besluit „een politieke daad en moet ook zo beoordeeld wor den" Overigens bleek woensdag avond al dat Andriessen zeker niet oververmoeid was. Zijn vrouw zei toen desgevraagd „Frans zit hier thuis, zit, opge ruimd en in het geheel niet of minder aantrekkelijk maken. De werkgroep wil een puntenaf trek invoeren als sprake is van ernstige gebreken, zeer geringe vloeroppervlakte, volledig ont breken van stookvoorzieningen, sterk verwaarloosd onderhoud, te grote gehorigheid, ongunstige ligging van de kamer, gebrek aan uitzicht of overlast vanuit de woonomgeving. Voorts stelt de werkgroep voor ook voor de berekening van de ka merhuur zogenaamde nulpunten in te voeren voor gebreken die gevaar opleveren voor de veilig heid eh gezondheid van de be- Overvallers raken weg kwijt BORSSELE-OOSTKAPPELLE (GPD) - Het kwijtraken van de weg is twee mannen, die kort te voren een overval hadden ge pleegd op het kantoor van de Campina Constructie Maat schappij (CCM) in Borssele, gis termiddag noodlottig geworden. Toen het tweetal, O. C. (26) en M. J. (28) uit Rotterdam zich bij een pompstation de weg naar België liet wijzen, bleek dit oponthoud ruim voldoende voor de zeer snel gealarmeerde politie om de over vallers in te halen en in te reke- In het kantoor van de CCM op het terrein van de Nederlands-Ame rikaanse Pijpleiding Maatschap pij hadden de Portugezen, die goed van de gang van zaken daar op de hoogte moeten zijn ge weest, kans gezien zich onder be dreiging met een revolver mees ter te maken van de weeklonen, een bedrag van ongeveer 200.000 gulden. Grondslag CDA-leider Lubbers vatte het ont slag van Andriessen op als een persoonlijke nederlaag. „Ik heb de afgelopen week gevochten voor het aanblijven van Frans Andriessen", zei hij. Lubbers vindt dat het CDA een zware prijs betaalt voor het verlies van An driessen. Rietkerk (WD) heeft de WD-mi- nisters geadviseerd heeft aan te blijven omdat het bezuinigings pakket precies datgene inhoudt (bijna 4 miljard aan ombuigin gen) waar de WD-fractie steeds om heeft gevraagd. Hij zei dat voor de WD beslissend voor de steun aan het kabinet zal zijn of het kabinet dit nieuwe be- Besluiteloosheid Den Uyl had geen goed woord over voor de manier waarop het kabi net de afgelopen dagen aan dat nieuwe bezuinigingsplan heeft gewerkt. Hij sprak van een toon beeld van besluiteloosheid, pa niekmaatregelen en onbezonnen uitspraken. De oppositieleider vroeg ophelde ring over de positie van minister Albeda, die eerst tegen het kabi netsbesluit stemde omdat hij drie miljard bezuinigingen te veel vond, maar er nu toch achter blijkt te staan. Maar premier Van Agt wilde daar niet op ingaan. Dat behoort volgens hem tot de strikte vertrouwelijkheid van het interne kabinetsberaad. AMSTERDAM (GPD) - Het be faamde jongerencentrum Para diso, dat in een vroeger kerkge bouw is gevestigd bij het Leidse- plein, blijft bestaan. Burgemees ter en wethouders van Amster dam zullen de gemeenteraad eind maart voorstellen om ook het ge bouw van het voormalige kan tongerecht aan het Kleine Gart- manplantsoen te handhaven. Het kantongerecht is het afgelopen jaar verbouwd tot een klein thea ter onder de naam De Balie. Ook de rest van de bebouwing moet naar de mening van het college van B en W zoveel mogelijk blij ven. Het gaat om degelijke en goedkope woningen die in ge bruik waren bij het personeel van het huis van bewaring. De cellen gebouwen met de ouderwetse kleine cellen kunnen mogelijk worden gebruikt voor sociale woningbouw, sociaal-culturele voorzieningen, winkeltjes, een theater, repetitieruimten, stu dio's, bioscopen, disco-dancings, café, restaurants, hotels en kan toren. Uit het eindrapport van de stuur groep Meningsvorming Leidse- plein blijkt dat men hier liever geen hotels en kantoren wil on derbrengen, maar volgens B en W bestaat hiervoor toch een finan ciële noodzaak. Dit voorlopige standpunt van B en W betekent een overwinning van de actiegroep Bouwes-wat-an- ders, die een volledige kaalslag ten behoeve van hotels en luxe appartementen heeft weten te voorkomen. Na een groot aantal protesten en rapporten van actie voerders is de stuurgroep Me ningsvorming Leidseplein ge vormd, waarin ook de gemeente en winkeliers zitting hebben. In de zomer van 1979 hebben dui zenden Amsterdammers het voormalige huis van bewaring en het kantongerecht van binnen bekeken en beoordeeld. In een bijeenkomst die binnenkort door de stuurgroep wordt georgani seerd, kan op het voorlopige standpunt van de gemeente wor den gereageerd. Na de behande ling in de gemeenteraad zullen gegadigden via advertenties worden opgeroepen om plannen te ontwikkelen. litie en andere deskundigen heb ben gisteren urenlang gevochten voor het leven van een 36-jarige duiker van de firma Tak Lift uit Rotterdam. De man, die de hele dag duikwerkzaamheden had verricht op het voor Terneuzen gezonken Poolse vrachtschip Zamosc, werd tijdens het naar boven komen, gisteravond .rond acht uur, door de door duikers zo gevreesde caissonziekte bevan gen. Deze ziekte komt vaak voor bij duikers die te snel naar boven worden gehaald. De man daalde daarop onmiddel lijk weer van 21 naar 50 meter diepte, maar dat bracht geen ver betering in de situatie. Enige tijd later is hij in een decompressie- tank op het bergingsvaartuig De Buffel geplaatst. Zijn toestand was echter zo kritiek, dat een in caissonziekte gespecialiseerde marine-arts per helikopter uit Den Helder moest worden over gevlogen. Deze heeft inmiddels vastgesteld, dat de duiker nog zeker 48 uur, in ieder geval tot za terdagmorgen, in de tank zal moeten verblijven. Dan pas zal bekend zijn of de duiker van zijn avontuur geen blijvend letsel zal overhouden. Politie mag illegalen niet vastzetten AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse vreemdelingendienst heeft niet het recht illegale bui tenlanders, in afwachting van hun uitwijzing, achter slot en grendel te zetten. Dit is alleen toegestaan wanneer hun gevan genhouding uit het oogpunt van openbare orde of nationale vei ligheid vereist is. Het huidige beleid van de vreemdelingen dienst is dan ook in strijd met de wet. Dit stelt de president van de recht bank in Amsterdam, mr. W.J. Borgerhoff Mulder gisteren tij dens een kort geding dat een 18- jarige Turk had aangespannen tegen de Staat der Nederlanden en hoofdcommissaris Sanders van de Amsterdamse politie. De president deed binnen enkele uren uitspraak en gelastte dat de jongeman, die sinds 18 februari wordt vastgehouden, onmiddel lijk in vrijheid zou worden ge steld. De hoofdstedelijke vreemdelin gendienst stelt de laatste tijd re gelmatig buitenlanders, die tegen hun onmiddellijke uitwijzing een kort geding hebben aangespan nen, in verzekerde bewaring. De ervaring zou naar de mening van de vreemdelingenpolitie hebben geleerd dat veel buitenlanders het respijt dat deze procedure oplevert, benutten om onder te duiken. Hangende het kort ge ding kunnen zij immers niet worden verwijderd. Volgens mr. Borgerhoff Mulder mag de politie echter, louter op grond van deze verdenking, niet tot gevangenhouding besluiten. ZURICH ANP) - Premier Van Agt stapte gistermiddag samen met koningin Juliana in een militair vliegtuig, Van één onzer verslaggevers DEN HAAG - Het vierde Russell- tribunaal met als onderwerp de Rechten en de situatie van de In dianen in Noord- en Latijns- Amerika zal van 24 tot 30 novem ber dit jaar in de Doelen in Rot terdam worden gehouden. Dit zei Fons van Eickholt namens de Stichting Werkgroep Indianen Projekt (WIP) gistermiddag tij dens een persconferentie in het Haagse perscentrum Nieuws poort. r Soesterberg bracht. Van Agt haalde de Koningin van haar wintersportvakantie in Lech Doel van het Tribunaal is de zaak s land met haar te bespreken. Hij deed dit in het vliegtuig. van dg oorspronkelijke volken van de beide Amerika's aan de orde stellen; getoetst aan de in ternationale wetgeving. Dit on der de aandacht brengen van po litieke, kerkelijke en andere or ganisaties om zodoende de iden titeit van deze volken te erkennen in vele opzichten. Een onafhankelijke, internationale jury zal aan de hand van monde linge en schriftelijke getuigen verklaringen onderzoeken in hoeverre de rechten van de in dianen in de Noord-, Zuid-, en Midden-Amerika worden ge schonden. Zij doet dit aan de hand van zaken, die vanuit de In diaanse bevolking,, uit verschil lende delen van Amerika, zelf naar voren zijn gebracht. Tijdens het Tribunaal zullen de aange klaagden ook in staat worden ge steld zich te verdedigen. "Eerde re Tribunalen hebben echter uit gewezen, dat van die zijde niet zoveel te verwachten is", aldus Fons van Eickholt. Het Russelltribunaal ontleent zijn naam aan die van de Engelse filo soof Bertrand Russell. Russell heeft zich altijd ingezet voor vre de, mensenrechten en sociale rechtvaardigheid. Vlak voor zijn dood,in 1969, richtte men in En geland de 'Bertrand Russell Pea ce Foundation' op. De meeste bekendheid verwierf deze vre desbeweging door de instelling van een Internationaal Oorlogs misdaden Tribunaal over de rol van de Verenigde Staten in Viet nam. Op dit Tribunaal volgden er nog twee. In 1974 handelde het Tribunaal over de situatie in La- tijns-Amerika. Het laatste Tribu naal behandelde de beroepsver boden in West-Duilsland.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7