Restauratie van complex Burchtzalen Huwelijksdrama voor rechtbank Gastkolom A fscheid directeur Hariot VEILIGER ROUTE VOOR SCHOLIEREN ZUID-WEST? Margriet op de Amerikaanse toer SSR verhuist niet naar de Breestraat VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 Bijenteelt Vanavond om acht uur houdt de Leidse Imkervereniging een bijeenkomst in restaurant Boerhaave aan de Mariën- poelstraat. Na het huishoude lijk gedeelts houdt drs. J.D. Kerkvliet een lezing met dia's over microscopisch onderzoek van honing en stuifmeel. De toegang is gratis. Delrose De funk-rock groep Delrose treedt vanavond op in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep die zowel dans- als luistermuziek speelt bestaat uit de volgende personen: Bob Dessauvagie, Bobby van den Bergh, Eloul Smit, Lando Milan, Bas Krumperman en Julio Wilson. De laatste drie speelden res pectievelijk in Checkmate, Kaz Lux en Lucifer. Het concert begint om tien uur en de toegangsprijs bedraagt f5,50. Nachtfilm lp het Filmhuis van het LVC aan de Breestraat 66 wordt vanavond als nachtfilm een rolprent van de Amerikaan Francis Coppola gedraaid. De film draait om een expert in het afluisteren en vastleg gen van gesprekken. Hij leidt een onopvallend bestaan, tot dat een zinnetje uit een ge sprek hem opschrikt.Hij is in staat te vermoorden" De toegangsprijs bedraagt vier gulden. Spellenavond De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert vanavond een klaverjas- jo ker- en sjoelavond in 't Par lement aan de Nieuwe Rijn 20a, Aanvang 20 uur Fryslan "Fryslan", de Friese vereniging voor Leiden en omstreken or ganiseert op zaterdag een to neelavond. Die wordt gehou den in de aula van de techni sche school aan de Vondellaan 35. Door de Hoornse Friese af deling "Troch de Tael For- boun" wordt een blijspel in vier bedrijven opgevoerd dat is getiteld "Pake". In de pauze wordt een verloting gehou den. De voorstelling begint om acht uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden Beatles-happening In het gebouw van de jongeren vereniging Augustines aan het Rapenburg 24 wordt za terdagavond een Beatles happening gehouden. Ver toond wordt de tekenfilm "The Yellow Submarine" vol muziek van het legendarisch viertal uit Liverpool. Na af loop is er een disco met Beat- les-muziek op de theezolder. Het feest moet om negen uur 's avonds beginnen. Schoolzaalhandbal De gemeentelijke schoolsport commissie organiseert mor gen in de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijger laan een schoolzaalhandbal- toernooi. Er wordt om negen uur begonnen en de\ laatste wedstrijd zal rond zeven uur 's avonds afgelopen zijn. De wedstrijden zijn bedoeld voor zowel de basisscholen als voor het voortgezet onderwijs. In totaal doen aan de wedstrijd ruim 1000 jongens en meisjes mee. Elke wedstrijd duurt een kwartier. Jules Deelder In het kader van de culturele ac tiviteiten treedt zondagmid dag in "De Uyl van Hoog land" aan de Nieuwstraat de schrijver van het VPRO-pro- gramma Neon J.A. Deelder op. Op het New Pop Festival in Rotterdam oogstte hij dooi de humoristische manier van spreken veel succes. Deelder publiceerde in het verleden een aantal dichtbundels. Het optreden begint om drie uur en de toegang is gratis. Antillendag Zondag 24 februari staat het Rijksmuseum van Volken kunde aan de Steenstraat 1 in het teken van de Antilliaanse volksmuziek. De "Antillen dag" wordt verzorgd door het kwartet Los Morenos, dat Ca- raïbische muziek van harp, gitaar, bongo's en quinto's met driestemmige zang ten gehore zal brengen. Ook is er volksmuziek te beluisteren van Mexico, ParaguayPeru, Venezuela en Columbia. Dr. G.D. van Wengen, etnomusi- coloog en conservator van het museum, zal het een en ander vertellen over de instrumen ten en de volksmuziek. Er zijn twee voorstellingen. De eerste begint om 14.15 uur en de tweede om 1630 uur. De toegangsprijs voor volwasse nen is vier gulden, jongeren onder de 18 en 65-plussers be talen twee gulden Reserveren via tel. nummer 071-132641 DEN HAAG/LEIDEN - Een boete van 1500 gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden. Dat hoorde de 38-ja- rige Leidenaar P.P. gisteren tegen zich eisen uit de mond van de officier van justitie bij de Haagse rechtbank, mr. Den Os. De Leidenaar is beschuldigd van twee feiten: op 20 mei van het vorig jaar ging hij zijn ex- vrouw en haar vriend met een kachelpook te lijf en een maand later, op 22 juni nam hij de kinderen die uit zijn misgelopen huwelijk zijn geboren mee naar een plaats die hij ver volgens geheim hield. Dit terwijl de kinderen destijds bij de echtscheiding aan de moeder waren toegewezen. De vechtpartij met de kachelpook als wapen had plaats in de woning van de ex-vrouw van P. in de Merenwijk. P's lezing van dit gebeu ren is tegengesteld van wat zijn ex-vrouw en haar vriend hebben verklaard. Volgens P. is zijn ex-vrouw als eerste met de pook gaan slaan, volgens de vrouw en haar vriend maakte P. zich daaraan schuldig. Op grond van de verklaringen van de buren en gezien de verwondingen die de vriend van P's voormalige echtgenote had opgelopen nam de officier van justitie aan dat P. met slaan is begonnen. De wijze waarop P. een van zijn kinderen op 22 juni meenam, was dramatisch, 's Middags rond twee uur vervoegde P. zich bij de school waar zijn dochtertje zat. Ondanks verzet van twee onderwijzeressen (bij een van hen draaide P. de arm om) en het hoofd van de school nam P. het kind mee de auto in. Naar zijn zeggen is hij later wel op zoek gegaan naar zijn voormalige vrouw on de kinderen daar te brengen, maar zij was naar een voor hem onbekend adres in Oegstgeest verhuisd. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. LEIDEN - Scholieren uit Voor schoten moeten elke ochtend de drukke Voorschoterweg over steken om bij "de Vlietschans" in Zuid-West te komen. De ENFB doet in brieven aan provincie en gemeente de suggestie aan de hand om het fietspad aan de kant van Zuid-West open te stellen voor tweerichtingverkeer: de scholieren kunnen dan bij de Hooghkamerbrug onder de weg door (langs de Korte Vliet) om via het fietspad aan de andere kant van de weg de Brahmslaan te be reiken. Het liefst zou de "echte Nederland se fietsersbond" de fietspaden voor tweerichtingverkeer open stellen in aansluiting op het twee richtingverkeer op de ventwegen langs de Lammenschansweg om "het aantal gevaarlijke over- steekbewegingen aanmerkelijk te verminderen". De restanten van het Burchtzalen-complex na de brand. Dit jaar wordt begonnen met nieuwbouw en restauratie. LEIDEN - Op 30 juni zal het nieuwe onderkomen van de openbare bibliotheek worden geopend voor het publiek. Dan namelijk zal de restauratie van het Hee renlogement aan de Nieuwstraat zijn voltooid. PPR: Meer kleinere woningen LEIDEN - Het PPR-raadslid Beij- en vindt dat er in de Stevenshof- polder meer kleine woningen, bestemd voor één en tweeper soonshuishoudens, gebouwd moeten worden. Volgens het raadslid blijkt uit prognoses dat over een aantal ja ren zeker de helft van de woning zoekenden tot die categorie zal behoren. Beijen vraagt zich daar om af of het programma van eisen voor de Stevenshofpolder (het gebied dat wordt omsloten de Rijndijk, Rijksweg 44 en de spoorlijn Leiden-Den Haag) niet bijgesteld moet worden. In de nieuwe Leidse woonwijk kunnen ongeveer 4200 woningen worden gebouwd waarvan circa 30% bestemd zal bestaan uit klei ne woningen. Wethouder Waal zei gisteravond, in een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, dat een eventuele bijstelling bekeken moet worden in het kader van het totale volkshuisvestingplan. In de plannen voor de Stevenshof wordt de mogelijkheid open ge houden om in dit deel van de ge meente te komen tot stadsver warming. Deze warmte, die bij voorbeeld betrokken zou kunnen worden van vuilverbrandingsin stallatie en de elektriciteitscen trale, zou een aanmerkelijke energiebesparing met zich mee brengen. In diezelfde maand zal een begin worden gemaakt met de nieuw bouw en restauratie van de Burchtzalen. Over ongeveer een jaar is de omvangrijke restauratie van het Burchthof, bestaande uit het Heerenlogement, de Burcht zalen, en het voormalig Van der Heiden^complex een feit. Zoals bekend zal het Heerenloge ment als kantoor, lees- en naslag ruimte voor de openbare biblio theek dienst gaan doen. Het Hee renlogement staat in verbinding met de daarachter verrezen nieuwbouw dat de eigenlijke uitleenruimte wordt. Het archi tectenbureau Van der Sterre Pee toom heeft nu ook een restaura tieplan gemaakt voor de zoge naamde Burchtzalen. De fontein zaal, met de fraaie erker, zal wor den gerestaureerd. Op de plaats van de afgebrande burchtzaal wordt een nieuw complex ge bouwd. Beide zalen worden bij de bibliotheek betrokken en zijn vooral bedoeld als ruimten om grote groepen (minderheden, scholen) kennis te laten maken met de bibliotheek. In een later stadium zullen de burchtzalen wellicht als discotheek-cassetto- theek dienst gaan doen. Medio april zal het Heerenloge ment en de daarachter gelegen nieuwbouw worden opgeleverd. In diezelfde maand vindt de ver huizing plaats waarna de biblio theek op 30 juni wordt geopend. De feestelijke opening zal pas dit najaar plaats vinden. De restaura tie van de Burchtzalen en van de monumentale panden aan de Nieuwsteeg en Hooglandse Kerkgracht wordt tegen het eind van dit jaar voltooid. het materiaal ongeveer twintig gulden heeft LEIDEN - Margriet was gisteren in de Stadsgehoorzaal op de Amerikaanse toer. Met o.m. kniebroeken onder jurken en een serie cowboy-kleren. Allemaal om zelf te maken. En dat er weer heel wat zelfmaaksters zijn, dat was te merken aan de 's middags al volle zaal. Misschien in het kader van het "wat zuiniger aan doen" want zelf maken is nog altijd het goedkoopst. Dat bleek overduidelijk bij een serie gebloemde jurkjes. Hans van Willigenburg, die aardig op de reacties uit de zaal inspeelde, vertelde dat voor een jurkje uit deze serie nog geen vijfentwintig gulden aan materiaal was gebruikt. Dat zal zeker niet bij alle tachtig modellen die werden getoond het geval zijn geweest maar het geeft even aan hoe goedkoop het eigenlijk kan. De grappigste serie vond ik de cowboykleding met o.m. een geruite jurk met v-vormige strook op het bovenlijfje en een kuitlange rok ook met een grote strook. Felgekleurde cowboylaarsjes completeerden het ge heel. Zoiets was er ook in een rok en blouse combinatie Echt iets voor tieners of vrouwen die van kleding in een bepaalde stijl houden. Voor de breisters waren er leuke vestjes van katoen met bijpassende „topjes". Natuurlijk bracht Margriet de mogelijkheden om een totale garderobe samen te stellen van strand- tot bruidskleding. Het was een tikkeltje sportief of een beetje femme fatale-achtig. Modellen waarmee veel vrouwen wel uit de voet zullen kunnen. Door Ingrid Moerman conservatrice De Lakenhal Eind vorig jaar, op een zonnige zaterdag, wemelde het van de mensen in en om de Hoog landse Kerk. Na een jaren lange restauratie was de kerk weer voor het publiek openge steld. Een van de prachtigste monumenten, die Leiden rijke is, prijkte weer in volle glorie. Minder glorieus is de geschiede nis van een andere Leidse kerk, de Mon Père kerk aan het eind van de Haarlemmer straat, iedereen waarschijn lijk beter bekend als de Over dekte. In de dertiger jaren gaf het een storm van protesten, toen na de sluiting van het ge bouw voor godsdienstige doeleinden plannen op tafel kwamen om van de kerk een zwembad te maken. Maar was dat nou eigenlijk wel zo verschrikkelijk? Het gebouw bleef staan, er kwam slechts een andere gevel voor en nog tientallen jaren had het een (goede) bestemmingNu is het kerkzwembad gesloopt, waarmee een markant punt in de Haarlemmerstraat is verdwenen. Zo'n sloop van een kerk, in die zelfde Haarlemmerstraat, vond ook al plaats in het begin van de vorige eeuw. Wegens bouwvallige toestand moest de Vrouwekerk in 1818 door de Waalse gemeente ontruimd worden. In 1825 werd de kerk grotendeels afgebroken. Wat van de kerk overbleef werd eerst tot een werkinrichting, later tot een school ingericht. Steunberen in de schoolmuur herinnerden nog aan het vroegere godshuis. In oktober 1979 begonnen op gravingen op deze plaats en na verloop van tijd bleek uit het archeologisch onderzoek dat de fundering van de Vrouwekerk nog volledig in tact aanwezig was. De ge meente Leiden wil op deze his torische plaats een plateau aanleggen, waarin enkele muurresten zullen worden opgenomen. De herinnering aan deze middeleeuwse kerk kan op zo'n manier levend ge houden worden. Leiden bezit nog zo'n herinne ring aan een kerk, die ten prooi viel aan de Rode Haan In 1933 brandde de Petrus- kerk aan de Langebrug af, als gevolg van loodgieterswerk zaamheden aan de toren. De brandweer rukte uit, kon een gedeelte redden en kocht de afgebrande kerk om er een brandweergarage van te ma ken. Weer werd een godshuis voor meer wereldse zaken ge bruikt. Op het ogenblik wordt de Har- tebrugkerk gerestaureerd, de Waalse kerk in de Breestraat heeft dringend restauratie nodig, maar mist daarvoor het zo broodnodige geld en dan hebben we nog de Pie terskerk, het kernprobleem van de Leidse kerken. Volgen we de kroniek van Lei den in het jaarlijks door de vereniging Oud Leiden uitge geven Leids Jaarboekje dan vinden we vermeld: februari 1973-de Pieterskerk is van nu af volledig gesloten, nu het Rijk de kerk niet heeft willen overnemen. Niemand mag de kerk meer in, toeristen stoten hun neus en de Amerikanen laten Leiden links liggen, teleurgesteld dat ze het graf van de beroemde leider der Pilgrim Fathers, John Robinson, niet meer kunnen bezoeken. Ruiten worden ingegooid, leien glij den van het dak. Juni 1974 worden de Stichting Pieters kerk Leiden en de Stichting Vrienden van de Pieterskerk opgericht en de kerk wordt weer een beetje opgeknapt om er de herdenkingsdienst op 3 oktober te kunnen houden. Dan komt het bericht dat de Rijksuniversiteit Leiden de Pieterskerk ais Groot Audito rium zal gaan gebruiken en in 1975 draagt de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente de kerk over aan de Stichting Pieterskerk. In mei van dat jaar vindt de Vierde Eeuwfeestviering van de Leidse Universiteit f 400.000 plaats. Ter gelegenheid daar van schenken afgestudeerden van de universiteit voor het behoud van de Pieterskerk. Dat is nu weer vijfjaar geleden, er staat weer een universitair lustrum voor de deur. Wat is er in die tussentijd gebeurd? Eén vermelding vond ik nog in de al eerder genoemde Leidse kroniek: 29 augustus 1977 -de herstelwerkzaamhe den aan de Pieterskerk zijn begonnen. Ik neem aan dat deze restaura tie-activiteiten nog voort gang vinden, maar wat ge beurt er als ook deze kerk, evenals de Hooglandse kerk, weer een schitterend middel punt in de stad is geworden? Kerkdiensten zullen er niet meer gehouden worden, zwembaden zijn er genoeg, de brandweer heeft al plannen voor een nieuwe kazerne. Heeft de Stichting Pieterskerk al uitgewerkte ideeën en zo ja, waarom horen we daar niet over? Bij het afscheid van burgemees ter Vis sprak een bestuurslid van de Stichting Pieterskerk lovend over de inzet van de burgemeester voor de restau ratieplannen van de Pieters kerk en merkte daarbij op: het gebouw is nu uit de gevaren zone, het rust op een solide fundament en heeft een goed dak boven het hoofd". Prettig en geruststellend, maar daarmee zijn we er niet. Ei- moeten veel mensen bij be trokken worden, Leidenaars die houden van hun stad en hun Pieterskerk. Waarom maakt deze Stichting niet meer reklame, waarom werft ze niet meer vrienden, waar om worden er geen lezingen georganiseerd of een bulletin uitgegeven, zodat de geïnte resseerden - waartoe ik zeker me zelf reken - wat meer op de hoogte komen of blijven. Vrienden van de Pieterskerk.... laat eens wat van je horen! LEIDEN - De verhuizing van de studentenvereniging SSR van de Hogewoerd naar het pand Bree straat 24 is van de baan. HENRIETTE VAN DER HOEVEN Een flinke meerderheid van de le- LEIDEN - Na zeventien jaar het di recteurschap te hebben vervuld heeft de heer W. J. Hariot gisteren afscheid genomen van de Open bare Bibliotheek Leiden. Een af scheid dat ruim anderhalf jaar geleden, met de komst van direc teur De Caluwé werd ingeluid. Vanaf die tijd fungeerde Hariot als adviserend directeur. De heer Hariot begon zijn biblio theek-loopbaan in 1942 bij de Universiteitsbibliotheek van Amsterdam. Van 1946 tot 1955 was hij werkzaam bij de bedrijfs bibliotheek van de KLM, waarna hij tot 1963 directeur was van de bibliotheek in Amstelveen. Daarna kwam Hariot naar Leiden. Onder zijn d:**ecteurschap kwam de fusie met de katholieke biblio theek tot stand en kreeg leesmin- nend Leiden de beschikking over een aantal filialen. Voorzitter Kool van het biblio- theekbestuur memoreerde gis termiddag dat de taak van Hariot in de loop der jaren veel zwaarder was geworden. Soortgelijke Hij moet organiseren, coördine ren, heeft geen tijd meer zich in tensief met het werk en personeel zelf bezig te houden", aldus me vrouw Suurmeijer. Volgens wethouder Schoute was Hariot in 1963 "nou niet bepaald in een gespreid bedje" terechtge komen: de fusieplannen en de stichting van filialen waren problemen die bijna direct voor de deur stonden. woorden sprak ook mevrouw Hij wenste de scheidende directeur Suurmeijer, inspectrice van de Openbare Bibliotheek. "De bibliotheek is in veel gevallen vervormd tot een uitleenfabriek. De directeur van nu is meer een manager dan een bibliothecaris. alle succes toe met het voltooien van de geschiedschrijving van de bibliotheek, omvattende de jaren 1910 tot 1980. Het uit te brengen boek krijgt de titel "Van gunst tot recht" mee. den van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening verklaarde zich gisteravond tegen de plan nen van B en W om het pand in de Breestraat aan SSR te verkopen. Volgens de meeste raadsleden is er geen afdoende oplossing ge vonden voor het fietsenprobleem dat de studentenvereniging met zich meebrengt. Zoals bekend waren bewoners van de Pieters- wijk om deze en andere redenen al fel gekant tegen de komst van SSR naar hun wijk. Mevrouw Koning (PvdA) kwam gisteravond met het idee om de SSR te laten verhuizen naar het pand van de Welzijnsraad, aan de Stationsweg, dat binnenkort leeg komt. Een woordvoerder van SSR verklaarde zeker interesse te hebben in elk ander geschikt pand. Volgens de hem is er spoed geboden met het zoeken naar an dere huisvesting omdat het hui dige onderkomen aan de Hoge woerd in zeer slechte staat ver keert. Wethouder Waal zegde toe de door mevrouw Koning geop perde mogelijkheid te willen on derzoeken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4