Plek voor Daklozen- centrum STEEDS AZL hoeft foto's niet te geven Nieuwbouw waarschijnlijk aan Middelweg Minder geld voor feest op 5 mei Brand in kamer aan de Haven Steekpartij in café: f 500.- boete geëist VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 LEIDEN LEIDEN - "Ik ben niet van plan het hierbij te laten zitten", zegt Zoe- terwoudenaar ir. C. F. A. van Kampen. Deze week kreeg hij ongelijk van de rechter en krijgt hij röntgenfoto's die van hem zijn gemaakt in het Academisch Zie kenhuis Leiden niet mee naar huis. Als reden gaf de Haagse rechtbank onder meer op "de zorgvuldig heid die het ziekenhuis hierbij in acht moet nemen". Van Kampen: "Ik vind het belangrijk dat je de beschikking over dergelijke fo to's krijgt omdat het gegevens over jezelf zijn en bovendien heb je er zelf nog voor betaald ook". De strijd van de Zoeterwoudenaar begon in het voorjaar van 1978. Hij eiste toen van het Leidse zie kenhuis alle röntgenfoto's op die van hem waren gemaakt. Gratis. Ir. van Kampen gaat er vanuit dat hij de rechtmatige eigenaar van die foto's is. De directie van het Leidse zieken huis heeft echter geweigerd aan zijn verzoek te voldoen. "Hij kan wel copieën van de foto's krij gen", zegt een woordvoerder van het ziekenhuis. Het gaat in deze zaak niet alleen om die foto's. "Het is duidelijk dat aan deze zaak de vraag ten grond slag ligt wie de eigenaar van de medische gegevens is, de patiënt of het ziekenhuis", zo liet ir. van Kampen aan de vooravond van het proces weten. De beroepsorganisatie van artsen, de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, stelt zich vanaf het begin op het standpunt dat in principe alleen artsen (met goedvinden van een radioloog die de foto's heeft gemaakt) de medische gegevens kunnen in zien. 'Als daarvoor een goede reden be staat kunnen kopieën van rönt genfoto's op verzoek en op zijn kosten aan de patiënt worden ge geven". Ir. van Kampen vindt dit ontoe laatbare betutteling. Voor 1 mei kan de Zoeterwoude naar in hoger beroep gaan tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank. De Remonstrantse Kerk aan de Middelweg zal waarschijnlijk plaats maken voor het nieuwe daklozencentrum LEIDEN - Voor de viering van be vrijdingsdag willen B en W 25.000 gulden beschikbaar stellen aan het organiserend comité. Dit co mité had oorspronkelijke ge vraagd om 39.500 gulden. Het op gestelde programma behelst een "spectaculaire" bijeenkomst in de Hooglandse kerk waarbij di verse koren meewerken, het Rot terdams Symphonie-orkest en de solisten Bernard Kruissen en Es ter Hillinga; bij de Korenbeurs wordt een openlucht-maaltijd met Zweeds wittebrood gehou den; 's middags zal op de Bree- straat een show plaatsvinden van alle Leidse muziekkorpsen en majorettengroepen terwijl 's avonds Landesbergens Big Band een show zal geven. Een kinder kennis op het Stadhuisplein en een rondgang van Sempre Avanti en de Randstadspelers langs be jaarden- en verpleegtehuizen completeren het programma. Gewerkt wordt aan een tentoon stelling "Leiden in oorlog en be vrijding". Los van deze activiteiten staat in de Groenoordhallen een lang pop programma gepland: Dream-Pop waarbij een tiental bekende pop groepen optreedt. Ondanks dat de subsidie lager is uitgevallen dan verwacht zullen alle bevrijdingsdagevenementen gratis toegankelijk blijven. Se cretaris Hugens van het comité: "Er zat enige rek in de begroting. Door hier en daar te snoeien den ken we dat we nog net rondko men". Onzekerheid subsidiëring JAL blijft LEIDEN - Het blijft nog onzeker of het Jongeren Advies- en Begelei dingscentrum (JAL) subsidie krijgt van de gemeente. Ook de gemeentelijke commissie maat schappelijke aangelegenheden kwam er gisteravond niet uit. Het J AL is in oktober vorig jaar ge start in het onderkomen van de Vrijwilligerscentrale aan de Lan- gegracht. Voorlopig zonder sub sidie. De afgelopen maanden wis ten zestig jongeren de weg naar het JAL te vinden. Bestuurslid Henk Viseé bepleitte het bestaansrecht van het JAL. Ook al omdat vorig jaar Pro Ju- vcntute werd opgeheven is er in Leiden een gat in de hulpverle ning ontstaan. Het JAL heeft on geveer 30.000 gulden per jaar no dig. Van CRM-zijde is niets te verwachten; het ministerie sub sidieert alleen langer bestaande initiatieven. LEIDEN - Het Daklozencentrum zal waarschijn lijk worden gevestigd aan de Middelweg 26, op de plaats waar momenteel nog de Remonstrant se kerk staat. Burgemeester en wethouders hebben in principe besloten die plek voor de Doordat de 19-jarige kamerbewo- opvang van daklozen te reserveren. De nieuw- n?r op het moment van de brand bouw, die plaats moet bieden aan 25 daklozen, zou medio september 1981 voltooid kunnen zijn. LEIDEN - De inboedel van een huurkamer op de Haven in Lei den is vannacht bij een felle uit slaande brand in vlammen opge gaan. De brand ontstond rond half één. Volgens de brandweer doordat de gashaard van de bo ven het café "De Zijlpoort" gele gen kamer een te grote hitte uit straalde op de vloer of op een voorwerp dat voor de kachel heeft gestaan. De stichting Opbouw Onderdak i.o. die zich sinds november '79 met de plannen voor een Daklozen centrum bezighoudt heeft in middels een gesprek gehad met wijkcomité Pancras-west. Het comité kan met de plannen van de stichting instemmen. Vanaf volgende maand zullen buurt bewoners ook gaan deelnemen in een op te richten centrumraad. Bovendien komt er een extra buurtkrant uit waarin de opzet wordt uiteengezet en is er op 24 (Welzijnsraad), Floor Buschman (Sociale Dienst), Joyce Hes (PvdA-raadslid) en Ad van der Waals (raadslid CDA) op per soonlijke titel de stichting Op bouw Onderdak op te richten. Reeds in 1972 sprak de gemeente raad zich uit voor de stichting van een opvangmogelijkheid voor daklozen. Als mogelijkheden werden toen de Witte Poort-ka zerne aan het Noordeinde en het Minnehuis aan de Kaarsenma- kersteeg genoemd. maart een discussieavond over De bouw van het centrum aan de het Daklozencentrum voor hulp verleners en belangstellenden in het Waaggebouw. Overigens kunnen buurtbewoners meer in formatie krijgen over het in hun wijk te bouwen Daklozencen trum bij de heer Van Haasteren, Kaasmarkt 5. Met het indienen van de plannen heeft de stichting Opbouw On derdak woord gehouden. Bij de oprichting van de stichting in no vember vorig jaar werd gezegd dat binnen driekwart jaar het Daklozencentrum op papier rond moest zijn. Aan het begin van 1979 ging de werkgroep Daklozencentrum ter ziele, omdat men het over de ex ploitatie van een centrum voor daklozen niet eens kon worden. Daarop besloot een aantal men sen, waaronder Joop Kamphuis Middelweg, dat door de gemeen te aan de stichting zal worden verhuurd, komt 3 maart in de raad aan de orde. ADVERTENTIE OPENBARE BIJEENKOMST 25 februari 1980 - 20.00 uur Stadsgehoorzaal Breestraat Leiden Spreker: Hans Wiegel Onderwerp: De actuele politiek Ubent van harte welkom ir 1877 Den Haag (geen postzegel) lel 070-614121 Met een stuk in de kraag en in een uitermate goede bui dan sten enkele jongelui enige tijd geleden op hun eigen auto. Zij besloten gezien de ingeno men alcoholica niet met die auto naar huis te gaan, maar het openbaar vervoer te pro beren. Zover kwam het niet. Politie-agenten signaleerden de dansende jongelui en zetten hen in de politie-auto. Op naar het bureau De jongelui von den het wel grappig. Het was immers hun eigen wagen; dus er was niets aan de hand. De politie-auto werd echter op gehouden voor een ander klusje. In de drukte kregen de jongelui op luimige opmer kingen antwoord via enkele rake klappen van de sterke arm. Zinloos geweld dus. De jongelui kwamen uiteindelijk met ettelijke verwondingen (een van hen bleek een lichte hersenschudding te hebben), op het politiebureau aan. Met de nodige excuses werden ze even later weer naar huis ge zonden. Het voorgaande verhaal is een van de meest opvallende klachten die het afgelopen najaar bij het Justitiëel klach tenbureau aan het Noordein de 2 binnendruppelden. Sa men met het Klachtenbureau gingen de jongelui met de klacht over het zinloze poli- tiegeweld naar politiecom missaris Van Voorden. Hun klacht werd gegrond ver klaard. De jongelui kregen schadevergoeding. De be trokken agenten zouden in tern "op hun duvel" krijgen, heeft de politie de jongelui verzekerd. Het Justitieel Klachtenbureau heeft vorig jaar 25 klachten ontvangen over het optreden van politie en justitie in de re gio Leiden. Het merendeel LEIDEN onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser van de klachten was duidelijk van een lichter kaliber dan het bovengenoemde verhaal. Het betrof veelal klachten in de trant van "Had de politie dat nu niet wat fatsoenlijker kunnen doen". Het Klachtenbureau vindt het aantal gemelde klachten erg weinig. Dagelijks krijgen mensen immers met oom en tante agent te maken. In het verkeer, door het hebben van zepd-apparatuur, bij klachten over burengerucht enzo voorts. Toch denken de acht medewerk(st)ers van het jus titiëel Klachtenbureau dat zij niet zonder meer op de sym pathie van het publiek hoe ven te rekenen: "De mensen denken al te gemakkelijk dat de klagers toch allemaal mis dadigers zijn, tot het moment dat zij zelf in onplezierige aanraking met de politie ko men". Het Bureau wijt het geringe aantal klachten van vorig jaar enerzijds aan onbekendheid met het bestaan van het Klachtenbureau en ander zijds aan onbekendheid van de mensen met de rechten en plichten van politiemensen en van henzelf. Ook zou een rol spelen dat de mensen denken dat klagen bij de poli tie toch niets uithaalt. Onge veer de helft van de 25 klach ten, die het bureau vorig jaar binnen kreeg, is door de poli tie gegrond verklaard. "Als alle mensen, die in kroegen over politie-optreden klagen, naar ons toekomen, hadden we onze handen vol". Daar naast is het natuurlijk ook zo dat mensen rechtstreeks kla gen bij de politie zonder de juridische steun van het Klachtenbureau in te roepen. Een klacht uit "de kroeg "Een vrouw was in de binnenstad lastig gevallen. Ze gaat naar de politie. "Kijkt u maar eens in het foto-boek, of u de man kunt ontdekken die u heeft lastig gevallen", zei de poli tieman. De vrouw kijkt het boek door. Tot haar grote verbazing vindt ze foto's van vrienden in het boek. Vrien den die nooit zijn vastgezet door de politie. Hoogstens zijn zij gesignaleerd, bijvoor beeld bij een demonstratie tegen het bezuinigingsbeleid van onderwijsminister Pais". Hoe kan dat? De vrienden van de vrouw zouden het niet be paald prettig vinden als lastig gevallen vrouwen in hen de daders menen te herken nen.... Volgens de wet mag de politie alleen "in het belang van het onderzoek" foto's nemen van in verzekering gestelde ver dachten. Heeft de verdachte bezwaar, dan moet het nemen van een foto "dringend nood zakelijk" zijn. De mensen van het justitiëel Klachtenbureau hebben het gevoel dat de Leidse politie "al te gemakkelijk is" in het nemen van foto's. Zij hebben een klacht ontvangen van een man, wiens portret in het fo toboek terecht kwam, hoewel hij niet veel meer had gedaan dan een ruitje ingepingeld. Met de klacht in de hand zijn zij naar het bureau gegaan. De foto is vervolgens vernietigd. "Maar", zeggen de mensen van het klachtenbureau, "hoeveel mensen, die niet klagen, zitten nog in het poli- tie-foto register Volgens hoofdinspecteur La Rivière is het verhaal uit de kroeg een onmogelijk ver haal: "je moet in verzekering gesteld zijn, wil er een foto van je gemaakt kunnen wor den..Een pasfoto van een ver dachte wordt vervolgens in het fotoboek opgeborgen, ge rubriceerd op bijzondere kenmerken zoals tassenroof of mishandeling. Groepsfo to's zoals destijds bij de de monstratie tegen Pais vallen uiteraard buiten deze regis ters. Het heeft natuurlijk geen zin om alle Leidenaars in je fotoboek té hebben". Gemeenteraadsleden hebben al herhaalde malen vragen gesteld over het fotobeleid van de politie. Bij het nemen van foto's van omstanders bij brandende kraakpanden aan de Morsweg, en bij demon straties tegen Pais en tegen professor Buikhuizen. Bur gemeester Vis heeft verklaard dat de politie foto's van de- afwezig was duurde het geruime tijd voordat de brand werd ont dekt. Dat gebeurde uiteindelijk door een voorbijganger die de ca fébezoekers waarschuwde Op dat moment sloegen de vlammen al uit de ramen. De gealarmeerde brandweer be streed het vuur met twee stralen middeldruk en heeft minder dan een kwartier nodig gehad om het sein "brand meester" te kunnen geven. De schade bleef beperkt tot de huurkamer en inboedel. Die zou ruim 50.000 gulden be dragen. Doordat tijdens de bluswerkzaam heden grote stukken plastic op de vloeren van de eerste verdieping van het pand werden neergelegd heeft men de waterschade in het café zelf tot het minimale kunnen beperken. DEN HAAG-LEIDEN - Vijfhon derd gulden boete en vier weken voorwaardelijke gevangenis. Dat is de straf die de officier van justi tie bij de de Haagse rechtbank, mr. Den Os, opgelegd wil zien aan de 37-jarige Leidenaar A. V., die op 15 oktober van het vorig jaar bij een vechtpartij in een café aan het Noordeinde een man met een mes verwondde. V. raakte zijn slachtoffer in een bo venarm, waarbij het mes afbrak. Een stuk daarvan moest operatief uit een bot worden verwijderd; een klein deel van het mes moest daar zelfs in achter blijven. De vechtpartij kan worden be schouwd als de escalatie van een chaotisch weekeinde. Moeilijk heden tussen kamerbewoners van een pand aan het NooYdeinde lagen daaraan ten grondslag. Het hele weekeinde dreigden die al uit te lopen op vechtpartijen, zo wel in het pand zelf als in het in de Morgen Leidse manifestatie loonmaatregel LEIDEN - Op het Stadhuisplein wordt morgenmiddag een mani festatie tegen de loonmaatregel en de nieuwe plannen van het kabinet gehouden. De manifesta tie is bedoeld ter voorbereiding van de protestbijeenkomst, die de Federatie Nederlandse Vak beweging (FNV) volgende week dinsdag in de Stadsgehoorzaal houdt. De Leidse afdelingen van PvdA, PSP, PPR, CPN, 1KB, de Muur krant en het comité "Bestek '81 moet van de baan" willen op deze manier hun steun aan de vakbe weging betuigen. Gastspreker op de bijeenkomst is Dick Wortel, secretaris van de FNV-afdeling Leiden. Verder zal het koor "De Eenheid" en het blazersorkest "De Onderste Steen" optreden. Het programma begint om één uur en duurt tot vier uur. monstranten tegen Pais wilde gebruiken om zoveel moge lijk een overzicht te hebben van het gebeurde, mocht er aangifte van strafbare feiten worden gedaan. Inmiddels zijn er in de Tweede Kamer vragen over het Leidse foto beleid gesteld. Van het fotoboek mag van commissaris Van Voorden geen foto worden gemaakt voor onze rubriek "steeds". "Waarom dan niet?" "Daar om niet"? antwoordt politie- voorlichter Oud man in de plaats van de in bespreking zijnde Van Voorden. "Maar de commissaris zal daar toch wel een reden voor hebben?" "We doen het gewoon niet", zegt Oudman. Geen foto dus vandaag in deze rubriek.... Het fotoboek mogen we van Oudman ook niet inzien. "Dat is ongebruikelijk", meldt hij. De vraag blijft natuurlijk wat ongebruikelijk is. Het foto beleid van de politie of dat van ons.... Behalve juridische steun wil het Justitiëel Klachtenbu reau ook oorzaken van klach ten opsporen en wegnemen. "Zo zou er wat kunnen ge beuren aan de cellen op het politiebureau. Die stinken en hebben slechts indirect licht. Die cellen kunnen direct ver beterd worden, zonder te blij ven wachten op de nieuw bouw van het politiebureau aan de Langegracht". Het Klachtenbureau is elke dinsdag- en donderdagavond geopend aan het Noordeinde 2 a (tel. 130775). Het Bureau maakt deel uit van de Leidse Rechtswinkel. De mede werksters van het Bureau zijn onlangs begonnen met voorlichting op scholen over rechten en plichten van poli tie en burgers. nabijheid daarvan gelegen café De moeilijkheden daar leken op een gegeven moment zo groot te worden, dat de caféhouder 's zondags besloot zijn zaak een tijdje dicht te doen. Later nodig de hij de kemphanen toch weer uit in een poging tot verzoe ning. Dat liep faliekant mis. V. kreeg het in het café, in aanwezigheid van zijn vriendin, aan de stok met drie andere Leidenaars. Op een gege ven moment haalde hij uit zyn laars een mes te voorschijn. Grote vraag daarbij is: wie is begonnen met de vechtpartij? Verklaringen van getuigen (onder wie de café houder) noemen V. als de aan stichter. Pas toen hij na de nodige klappen over en weer het mes had getrokken, zouden de ande ren zich zijn gaan verdedigen met biljartkeus. Dat ze daarbij be hoorlijk op V. insloegen, bleek uit de striemen die de politie later bij hem op het lichaam zag. Twee biljartkeus braken en twee ande re raakten zwaar beschadigd. Volgens V. zelf is de volgorde om gekeerd: hij werd door drie man met biljartkeus geslagen en trok toen ter zelfverdediging zijn mes, met de boven vermelde fatale ge volgen. Opvallend genoeg heeft het slachtoffer zelf een soortge lijke lezing van de gebeurtenis gegeven.(„Hij heeft de eerlijkste verklaring afgelegd", zei V. giste ren). Voor de raadsman van V., de Leidse advocaat mr. Spijker, alle aanleiding om zich namens zijn cliënt te beroepen op „nood weer". Enige weken na de knokpartij in het café werd V. aangevallen door een broer van een van zijn eerde re tegenstanders. Om niet verder in moeilijkheden te komen, ver weerde hij zich toen niet en liet zich min of meer in elkaar slaan, om vervolgens aangifte bij de po litie te doen. Dat heeft indruk gemaakt, want de officier van jus titie sprak gisteren in dit verband van „bijzonder positief gedrag". Voor de raadsman van V. was dit mede aanleiding om de recht bank te verzoeken slechts te vol staan met een korte voorwaarde lijke gevangenisstraf. Over twee weken doet de rechtbank uit spraak. Volksdansen uit Leiden op tv LEIDEN - NCRV-televisie zendt vanavond van 19.25 tot 20.00 uur op Nederland 2 een gedeelte uit van de opnamen die zijn gemaakt tijdens het Internationaal Volks- dansfestival Leiden in 1978. In die 35 minuten krijgt de kijker een optreden te zien van volks dansgroepen uit Ierland, Roe menië, Zweden, Engeland en Hongarije. Overigens zijn voor bereidende voorbereidinde werkzaamheden voor het festival van dit jaar al in volle gang. Het festival zal opnieuw in de Groenoordhallen worden ge houden en wel op 15, 16 en 17 aurgustus. Naar verwachting zullen de buitenlandse volks dansgroepen ditmaal afkomstig zijn uit Armenië, Bulgarije, Ca nada, Frankrijk, Hongarije, Joe goslavië en Portugal. Onteigen grond LEIDEN - Het raadslid Beijen (PPR) heeft gisteravond bij wet houder Waal aangedrongen op een onteigeningsprocedure om de gemeente grond in handen te laten krijgen aan de Mirakel- steeg. Zoals bekend heeft de gemeente een woningbouwplan voor dit gebied ontwikkeld dat aanzien lijk wordt vertraagt omdat de Firma De Bolster twee stukjes grond niet aan de gemeente wil verkopen. Beijen meent dat de gemeente een snelle oplossing moet forceren door tot een ontei geningsprocedure over te gaan. Wethouder Waal toonde zich vooralsnog terughoudend en liet weten dat volgens hem op korte termijn overeenstemming voor de grondverkoop wordt bereikt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3