Het kosterschap is een pittige baan geworden 0= eidse agenda Nog onduidelijkheid AMF-huizen ECHTPAAR GELDERBLOM TREKT ZICH NA 27 JAAR TERUG 99 Ton Planken signaleert veel gebreken in politiek nieuws PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 99 OEGSTGEEST - "Het is tegenwoordig modern om een deelbaan te hebben. Mijn vrouw en ik hebben eigenlijk in die jaren dat ik koster was allebei voor dezelfde opdrachtgevers gedeeld werk gedaan". Dit zegt de 65-jarige Willem Adriaan Gelderblom, die ruim 27 jaar koster is geweest van de Pauluskerk in Oegstgeest. In 1934 kwam hij naar Leiden om in een drukkerij te wer ken. Dertien jaar later kreeg Gelderblom kinderverlam ming, die hem het werken aan machines onmogelijk maak te. Terwijl hij uitkeek naar een andere baan, zocht de gemeente Oegstgeest een koster voor de Pauluskerk. "En dat was net iets voor mij. Al wist ik in het begin na tuurlijk niet precies wat het kosterschap inhield. Het is een pittige baan geworden, waarbij zeven dagen per week werken in het begin niet on gewoon was" Secuur "Vroeger werden op de zonda gen twee diensten gehouden, een 's ochtends en een 's mid dags. De kerk moest in orde worden gemaakt en schoon zijn. Ik luidde de klokken en stak de verwarming vroegtij dig aan. Met die kachels van vroeger moest je erg secuur zijn, die brandden op stads- gas. De afvalstoffen hiervan waren heel schadelijk. Die werden apart naar buiten geblazen met een afzuigsys teem. Zoiets moest natuurlijk altijd goed worden bij gehou den", zegt Gelderblom die daarnaast heel wat meer moest doen om zijn kosters brood te verdienen. nementen op het blad Her vormd Oegstgeest. Ik denk wel dat ik zo n 3500 bladen op mijn fiets thuis bezorgde. Daarbij had ik tevens een deel van Leiden en Rijnsburg waar het kerkblad naar toe moest worden gebracht. Invallen "Vlak na mijn instelling kreeg ik de supervisie over het ge bouw "Irene" aan de Ende- geesterstraatweg. De laatste jaren werd dat voor mij erg druk aangezien de inspectie voor het onderwijs de zaal uitstekend vond om gymnas tiek ^e geven. Die schoolklas sen gingen in en uit en 's avonds had je dan ook wijk- avonden en jeugdavonden. Natuurlijk ging ik daar dan ook kijken; je was er tenslotte verantwoordelijk voor. Ziek worden in mijn werk kon ei genlijk nooit. Het is voor mijn vrouw en mij een geluk ge weest dat we nooit tegelijk ziek waren. Mijn vrouw heeft heel wat keren, ook zonder dat ik ziek was, moeten in vallen of meehelpen. Dan wa- r en mevrouw Gelderblom: "Ziek worden kon eigenlijk nooit" ren er dingen die op twee ver schillende plaatsen moesten worden geregeld", aldus de koster die per 1 maart met pensioen gaat. De periode die dan aanbreekt is voor het echtpaar Gel derblom een mooie tijd om eens wat uit te rusten. "Want we hebben bijvoorbeeld wei nig kerstfeesten thuis kunnen vieren. Dat \vas voor ons juist de drukste tijd. De laatste ja ren werd het te zwaar voor ons, we konden het lichame lijk niet meer goed aan. Maar een goede kracht hebben we geput uit het feit dat we zelf kerkelijk meelevend zijn. En dan ligt het allemaal wel an ders" Eigen kerstfeest "In Oegstgeest had je veel groe pen, die allemaal hun eigen kerstfeest wilden vieren. Jeugdwerk, zondagschool, jeugdkapel, verschillende scholen, noem maar op. Voor alle leeftijdsklassen was een eigen kerstfeestje. Een kqer hebben we het gehad dat we maar liefst negentien kerst feestjes hadden in het ge meentecentrum waar ik for meel een dag per week de conciërge vervang. Het mooie van koster zijn, is wel de om gang met vele verschillende mensen. Je raakt overal be kend en ze weten ook wat ze aan je hebben". "Ik heb nooit voor verrassingen willen staan, zodat er niet on gemerkt spijkers in de muur werden geslagen om versie ringen op te hangen", zegt Willem, die "zijn" kerkge meente in de loop der jaren een stuk kleiner heeft zien worden. "Tegenwoordig is er op zondag nog maar een kerkdienst in de Pauluskerk, die bij bepaalde sprekers goed wordt bezocht. Maar, zoals een dominee mij eens zei, waar drie mensen zijn zal God ook in het mid den zijn. De mensen die in de ze tijd nog komen, zijn denk ik, de mensen die meer be wust geloven. Vroeger was het meer traditie om 's och tends naar de kerk te gaan, al was het maar om elkaar in de gaten te houden. En dat is er nu wel af'. Voor Gelderblom en zijn vrouw is nu een tijd gekomen, waarin zij onder meer hun familiecontacten weer kun nen ophalen. "Je wordt alle maal ouder en nu kan ik mijn broers wat meer gaan bezoe ken. Ik kan voortaan makke lijker afspraken maken zon der rekening te hoeven hou den met de vergaderingen", aldus Gelderblom. ROEL ZAADNOORDIJK Paardrijdend meisje door auto geschept VOORSCHOTEN - Een 12-jarig meisje uit Voorschoten werd gis termiddag, rijdend op haar pony, aangereden door een personen auto, toen haar paard plotseling de weg opsprong. Zij reed op de Leidseweg ter hoogte van de Zilverfabrieken toen het paard een schrikbeweging maak te en daarbij op de straat terecht kwam. Daar werd het dier aange reden dooreen passerende auto. De pony liep een schedelbreuk op en moest worden afgemaakt. Het meisje had een diepe snijwond in haar been. LEIDEN - Onmiddellijk nadat zij op een parkeerplaats nabij het Levendaal een personenauto hadden gestolen, zijn twee Lei- denaars, 25 en 27 jaar oud, door de politie aangehouden. Om ongeveer kwart over drie gis termiddag deed de eigenaar van de gestolen auto, een 35-jarige inwoner van Leiden, aangifte bij de politie. Nog geen vijf minuten later slaagde een motor-agent erin om de autodieven bij het benzinestation aan de Willem de Zwijgerlaan aan te houden. OEGSTGEEST - Drie personen auto's raakten vanochtend even voor 8.00 uur betrokken bij een kop-staartbotsing op de Rijn- zichtweg in Oegstgeest. Niemand raakte bij de botsing voor de oprit richting Den Haag gewond. De auto's werden licht beschadigd. Ziekenhuis wil woonflat gebruiken (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Het St. Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp wil één etage van de negen verdiepingen tellende woonflat op het zieken huisterrein een andere bestem ming geven. In plaats van wonin gen wil het ziekenhuis hier een ar chiefruimte maken, alsmede werk kamers voor co-assistenten en as sistenten. De daardoor vrijkomen de ruimtes in het ziekenhuis zelf kunnen dan worden gebruikt als spreekkamers voor de nieuwe spe cialisten die de laatste jaren zijn aangetrokken. Tegenover de ruimtenood waarin het ziekenhuis verkeert, staat op dit moment het gegeven dat in de woonflat kamers vrij zijn. Van de 128 kamers is doorgaans 90 procent bezet. Tien procent van de bewo ners werkt bovendien niet bij het ziekenhuis. Deze bewoners zullen moeten vertrekken als het zieken huis zijn plannen doorzet. Goedkeuring daarvan hangt af van de staatssecretaris voor de volksge zondheid. Verwacht mag worden Jat zij van de Provinciale Raad voor de Volksgezoendheid een positief advies zal krijgen. maar vond wel dat mede daarom bij de omroepen meer rekening moet worden gehouden met wat de kijkers willen. "Uit onderzoek is gebleken dat 83% van de men sen het liefst een samenvatting wil, van voorzien van begelei dend commentaar. Aan complete uitzendingen van deze debatten is maar weinig behoefte. Toch wordt daar bij de televisie weinig acht op geslagen". Met betrekking tot zijn eigen erva ring bij de NOS merkte Planken op dat het eigenlijk onmogelijk is voor deze omroep een goed pro gramma te maken. "De NOS heeft de pretentie om objectieve berichtgeving te verschaffen. Daardoor ontstaat de dwang om altijd ook de keerzijde van de medaille te laten zien. Het woord objectiviteit moet iedereen nu maar eens uit zijn woordenboek schrappen. Dat bestaat nu een maal niet. Het is oneerlijk om niet te zeggen vanuit welk kader je opereert". Parkeerplaats wordt mogelijk speelterrein OEGSTGEEST - "Als de gemeente de parkeerplaats bij de Schilder school in de 'Voscuyl' als speel plaats wil inrichten, moet eerst worden bekeken waar de ver antwoordelijkheden liggen". Dit zei wethouder mevrouw Blom gisteravond in de Oegstgeester gemeenteraads-vergadering. De gemeente is van plan om het hui dige parkeerterrein, waar vrijwel nooit auto's staan, te voorzien van onder andere basketbalpalen. Wethouder Thorn beloofde dat er positief zou worden gereageerd op de aanleg van een speelterrein. Probleem is wel dat de plaats die moment een openbaar terrein is en niet een sportveldje waarvoor de school verantwoordelijk is. Verder deed mevrouw Blom de mededeling dat de plannen voor de uitbreiding van de Willibrord- school gedeeltelijk zijn goedge keurd. Een en ander komt er op neer dat de school 100 vierkante meter aan gemeenschappelijke ruimte erbij kan krijgen plus een aparte kamer voor de kleuter school de "Wigwam". De aan vraag een lerarenkamer bij te bouwen en een klaslokaal te ver groten kon echter niet worden gehonoreerd. VOORSCHOTEN - De Voor- schotense politie heeft gister middag twee uur lang op de Veurseweg automobilisten aan gehouden om te zien of gebruik werd gemaakt van de autogordel. Van de 201 gecontroleerde be stuurders bleken 60 geen gordel te dragen. 19 hadden de gordel verkeerd om. De politie is niet verbaliserend opgetreden. Het betrof een waarschuwingscon trole. OEGSTGEEST - Er is nog weinig duidelijk heid omtrent de toekomst van de huizen van het Algemeen Mijnwerkersfonds in Oegst geest. Burgemeester en wethouders van deze gemeente zijn naar Heerlen geweest waar het AMF, de eigenaar van de huizen is gevestigd. Burgemeester Scheenstra van Oegstgeest zei gisteravond tijdens de raadsvergadering nog niet helemaal gerust te zijn over de plannen van het bestuur van het AMF. Hij beloofde wel zo gauw er wat meer duidelijkheid in de zaak zou komen, allereerst de huurders- commissie van de huizen in te lichten. In de zomer van vorig jaar bezocht Scheeh- stra's voorganger, burgemeester Van Eysin- ga, het AMF in Heerlen waar hem werd mee gedeeld dat de verkoop van de huurwonin gen in Oegstgeest niet zou doorgaan. Eerder was grote ongerustheid ontstaan onder de bewoners van de 150 woningen van het AMF in Oegstgeester Florawijk. De bewo ners waren bevreesd dat hun woningen in handen zouden komen van speculanten. Men was bang dat de nieuwe eigenaars de wonin gen tegen woekerprijzen aan de huidige huurders te koop zouden aanbieden. De onderhandelingen over verkoop tussen het AMF en eventuele nieuwe eigenaars zijn in dertijd wel in een vergevorderd stadium ge weest. De definitieve overdracht heeft echter nooit plaatsgevonden.Directeur Hansen van het AMF in Heerlen wilde in juli van het af gelopen jaar geen uitspraak doen over even tuele verkoop van de woningen in de toe komst. "Ik volsta met de mededeling aan burgemeester Van Eysinga dat de verkoop nu niet heeft plaatsgevonden", zo zei Hansen toen tegen deze krant. Hij voegde er nog aan toe dat hij het niet nodig vond om de huurders van de woningen ge rust te stellen. "De burgemeester zou de huurders belangenvereniging inlichten en dat moet voldoende zijn", zo was het stand punt van de eigenaar van de huizen. Ton Planken stond er gisteravond in het Politiek Café in "Sjelter" in Leiderdorp alleen voor. Harry van Wijnen, politiek commenta tor van het dagblad Het Parool, die ook aanwezig zou zijn, moest op het laatste moment verstek la ten gaan. Wegens de gespannen politiek situatie kon hij in Den Haag niet worden gemist. Als gespreksthema voor de discus sie wat "het functioneren en de ontwikkeling van de parlemen taire democratie" opgegeven. Ton Planken, die tegenwoordig wetenschappelijk medewerker in de politicologie is aan de Er asmus universiteit van Rotter dam, stelde dat er drie oorzaken zijn die voor de grote afstand tus sen politiek en publiek zorgen. Die 'vervorming' treden volgens Planken op door de aard van de politiek zelf, door de wijze waar op de journalistiek werkt, die de politiek boodschap aan het publiek overbrengt en door de eigenaardigheden van het me dium televisie. "Er wordt vaak sterk de nadruk op het belang van openbaarheid gelegd" stelde Planken, "maar wat er van te recht komt valt eigenlijk erg te gen. "Politici klappen in bepaalde om standigheden helemaal dicht en laten dan niets meer los. Bij jour nalisten spelen altijd de eigen normen mee. Objectieve bericht geving bestaat niet en dat houdt in dat het toch altijd vrij wille keurig is waarover een bericht gemaakt wordt". Wat betreft politieke berichtgeving op televisie meende Planken dat je met dat medium er weinig kan doen. "Je moetje op telvisie altijd beperken tot de hoofdlijnen", verklaarde hij. "Er is geen tijd om in details te treden. Daardoor kun je vaak een politieke kwestie niet zo belichten als je eigenlijk zou willen". Toch wordt naar zijn mening poli tiek op TV steeds belangrijker. Uit onderzoeken is gebleken dat het publiek steeds sterker de voorkeur gaat geven aan de "gro ve" informatie van de telvisie bo ven de wat meer gedetailleerde verslagen, die in de dagbladen zijn opgenomen. Planken noem de dit een slecht ontwikkeling Ton Planken samen met het Leiderdorpse PPR-raadslid Mommas gis teravond in het politieke café in Sjelter LEIDERDORP - "In ons politieke systeem zit een grote mate van vrijheid om de openbaarheid naar believen terug te draaien. Ook de afgelopen week stonden de media bol van het conflict in het kabinet, maar niemand weet wat er bijvoorbeeld maandag in de kabinetsvergadering is beslo ten", aldus Ton Planken die ne gen jaar lang presentator van het NOS-programma Den Haag Vandaag was. Volgens hem zijn er veel tekortkomingen in de wij ze waarop het publiek van de landspolitiek op de hoogte wordt gehouden. Een déél van de woningen in Oegstgeest die in handen zijn van het AMF. Het is nog steeds niet zeker wat er in de nabije toekomst met de huizen gaat gebeuren. Na gesprek burgemeester Oegstgeest met eigenaar Vrijdag Restaurant Boerhave - Mariënpoel- straat, lezing Leidse Imkervereniging, 20 uur. Troef - Noordeinde 2a, 20 uur, film: "Dog Day Afternoon". Buurthuis Durieuxstraat 4 - klaverjas- avond 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - 22 uur, optre den "Delrose"; 23.30 uur nachtfilm: Francis Coppola. 't Parlement - spellenavond, wandel- sportvereniging Zuidwest, 20 uur. Schouwburg - Lucnica, Slowaakse dansgroep, 20.15 uur. LAK-theater - 20.30 uur, theatergroep Carrousel: "Boulevard". Zuiderkerk - Lammenschansweg, het Leids studenten koor en orkest "Colle gium Musicum", 20.15 uur. Micro-theater Imperium - try-out van "De droom van Amerika" van Edward Albee en "Stemmen", van Walter Momo, 20.30 uur. Lokhorst kerk - Pieterskerkstraat 1, le zing "Het functioneren van de kerk", 20 Gehandicaptensoos - van 10-15 uur, Topaaslaan 19, inlichtingen: 02522-14797 (na 19 uur). 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Zaterdag Groenoordhai - school-zaalhandbal- tournooi van 9-19 uur. Kaiserstraat - Zoölogisch lab, bijeen komst over beschermde dieren. Stadhuisplein - manifestatie tegen loonmaatregel, 13 uur. Technische school Vondellaan 75 - to neelavond, Friese vereniging voor Lei den en omstreken, 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, Beatles avond, 21 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, jon- gereneenheid '80, 14 en 20 uur. Schouwburg - "Uit pure liefde", 20.15 LAK-theater - 20.30 uur, Bewegiing Dans: "De andere kant", 20.30 uur. Micro-theater Imperium - première "De droom van Amerika" van Edward Albee en "Stemmen", van Walter Momo 20.30 Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Voorschoten - Lindehoeve 21 uur, op treden van Caz Lux. Zondag Leiden Museum voor Volkenkunde - Steen straat 1, Antilliaanse middag, 14.15 en 16.30 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel: 125802. LAK-theater - kindervoorstelling Kan Dat Zo: "Zielig is lief en zwak heeft ge lijk", 15 uur. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad- noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: J. Rus, Middelste Gracht 131, tel 132500. Zo: P. Dersjant, Hooigracht 61, tel: 123752. Wyk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstad wijk, Professorenwijk, De Waard: za: W. de Bruyne, de L. de Kanterstraat 32, tel: 126866. Zo: J. de Bruyne, Kernstraat 11, tel: 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za: H. Engel, De M. van Streef kerkstraat 53, tel: 121334. Zo; W. Schel- lekens, Paganinistraat 24, tel: 764035. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol en Verhage, wordt de weekend dienst waargenomen door R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel: 133834. Spreekuur zaterdag en zondag van 11-11.30 uur in het Gezondheidscen trum, Rosmolen 2 (Merenwijk). Leiderdorp - za en zo S.P. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel: 891037. Spreekuur za en zo van 12.30—13 uur in het Gezond heidscentrum, Florijn 10, tel 891000. Oegstgeest - J. de Haan, Oranjelaan 26, tel: 156505. Voorschoten - za- F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel: 6352. Zo: S. Platteel- De Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel 5417. Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, tel: 01717-10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 22-29 feb. door Cen traal, Breestraat 74, tel: 120552. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend in spoedgevallen, van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel; ten noorden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkande, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel: 4641. Warmond - Zr. T. Miedema-De Jongh, Kagerplein 307, tel: 02522-10542. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helden A. Helder, Hermelijnvlinder 36, tel 146686. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: Y. Krol, Pres, Kennedylaan 260, Oegstgeest, teL\ 153266. B.H. Boer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2