Horeca-banenmarkt groot succes Katwijk dreigt twee vakscholen kwijt te raken Vogelasiel Noordwijk krijgt Alphense burgemeester wil noodklok luiden Vrijdag 22 februari ïgso H35SSB- PAGINA 25 Noordwijks initiatief trekt zelfs mensen uit Friesland en Limburg Soort "revalidatieruimte" achter politiebureau NOORDWIJK - Het vogelasiel aan het Dompad (achter het politiebureau) te Noordwijk wordt binnenkort uitge breid. Er komt een zogenaamde revalidatieruimte bij, waar vogels zelf hun kostje bijeen kunnen scharrelen. Het bestuur van de stichting Vogelasiel Noordwijk hoopt dat de uitbreiding nog dit jaar in gebruik kan worden geno men. De revalidatieruimte is speciaal bedoeld voor weidevogels. Er wordt een stuk grond drassig gemaakt waardoor het hopelijk veel wormen en insecten aan trekt. Volgens voorzitter Willem van der Niet van het stichtings bestuur is het opnemen van een zieke of gewonde vogel in het asiel en aandacht voor de medi sche verzorging niet voldoende. "Soms is het voedselprobleem een grotere handicap dan de be handeling, waardoor een vogel toch nog dood gaat", zegt Van der Niet. Het idee voor een "revalidatieruim te" ontstond in de strenge winter van het vorig jaar. Juist toen wer den veel verzwakte en uitgeputte vogels binnen gebiacht die in de bevroren bodem geen voedsel konden vinden. Sommige vogels konden met meelwormen wor den gevoed, maar, zegt Van der Niet, "kieviten en en watersnip pen eten die nieten dan sta je met je handen in het haar". Een voorlopige oplossing is al ge vonden. In één ^an de buiten- hokken is een dikke humusrijke laag grond aangebracht. De jeugdclub zorgde voor de wor men. "We hopen nu maar dat de ze wormen zich eindeloos zullen voortplanten. Mochten er nu vo gels worden binnengebracht die Olie Het vogelasiel beschikt sinds enige tijd over een uitstekend bassin. op wormen zijn aangewezen, dan kunnen zij daar zelf hun maaltijd opzoeken", aldus Van der Niet. Mosselen De buitenwacht staat volgens Van der Niet zelden stil bij het voed selprobleem in het vogelasiel. Voor het beheren van een vogela siel bestaan geen richtlijnen. "Het is vaak een kwestie van pro beren en als het niet lukt, op nieuw proberen". Van der Niet geeft een voorbeeld: "Eidereenden eten mosselen. Die zijn te krijgen in de viswinkel of op de markt. Daar ga je dus naar toe en je koopt een zak mosselen. Maar... mosselen zijn niet het hele jaar door te koop. Als er in juni een eidereend bij het asiel wordt gebracht, dan gaat zo'n beest dood omdat er geen mosselen voorhanden zijn. Daarom hebben we nu mosselen in voorraad, in gevroren in de vrieskast. Als er nu buiten het mosselseizoen een eidereend wordt binnengebracht hoeft 'ie tenminste niet de hon gerdood te sterven". Ook de aanleg daarvan heeft veel hoofdbrekens gekost. Vooral de verversing van het water (er gaat zo'n 30.000 liter in het bassin) was een probleem voor de vogel vrienden. Om een einde aan alle problemen te maken is het bassin in de zomer van het vorig jaar ra dicaal vernieuwd. Het water blijft thans schoon en omdat een zuur- stofpomp werd aangebracht, steeds rijk aan zuurstof. Door het vernieuwde bassin is het nu ook mogelijk om vogels die het slachtoffer van stookolie zijn geworden te genezen. Om stook oliepatiënten geheel te genezen is schoon water een eerste voor waarde. Daarvoor moet steeds het laagje olie dat na een bad op het water achterblijft worden af gevoerd en gefilterd. Pas na her haaldelijk baden in geheel schoon water krijgen de vogels weer een schoon en waterafsto tend verenpak. In november lukte het de Noord- wijkse vogelliefhebbers twee zeekoeten die besmeurd met olie werden binnengebracht te gene zen. Dat was in tien jaar daarvoor nooit gelukt. Succes Van der Niet is er trots op dat het asiel kan bogen op een reeks van successen: van zeldzame roer dompen tot torenvalken, van een met traan besmeurde zilver meeuw tot een dodelijk vermoei de Jan van Gent. In de tijd van strenge vorst slaagden de mede werkers van het asiel erin bijna zeventig procent van de binnen Het vogelasiel achter het politiebureau te Noordwijk. krijgen proces ALPHEN AAN DEN RIJN - Alle 20 jongeren die vorige week in Al phen betrokken zijn geweest bij de vechtpartij met de politie rond het raadhuis, zijn op vrije voeten gesteld. Wél zullen alle betrokken Madon na-gangers gerechtelijk worden vervolgd. Dat zal echter niet, zo als de officier van justitie wilde, gebeuren volgens het snelrecht. De rechter-commissaris oordeel de dat niet nodig. Gevolg van de beslissing is dat de rechtzaken in elk geval niet binnen een maand zullen plaatsvinden. Vanmorgen heeft een aantal be stuursleden van Madonna een gesprek gehad met burgemeester Paats en wethouder H. Donker. Belangrijkste onderwerpen van gesprek waren de vechtpartij en hoe het nu verder moet met Ma donna. Burgemeester Paats bleek daar gisterenavond op de vergadering van de jeugdraad een voorschot op genomen te hebben. Op zijn verzoek werd een investeringsaanvraag van Ma donna (waarover de jeugdraad overigens vorige maand al een principe-besluit heeft genomen) van de agenda afgevoerd. De jeugdraad hulde zich gisteren in een diep stilzwijgen over de ge ruchtmakende kwestie. Reden daarvoor was, zo deelde voorzit ter W. Fröling mee, dat men niet wilde vooruitlopen op het ge sprek van vanmorgen. gebrachte vogels te redden, ter wijl buiten tienduizenden vogels het leven lieten. riet geld dat het asiel draaiend moet houden komt onder meer van de gemeente en van donateurs. Aan geld is volgens Van der Niet doorlopend gebrek: er is veel no dig voor de inrichting van de re validatieruimte en voor de mo dernisering van het asiel. Maar ook de verzorging, de huisvesting en het voedsel voor bijna acht honderd vogels in tachtig soor ten, kost handen vol geld. Gelukkig zijn er geen personeels kosten. Het asiel drijft voorna melijk op de inzet van een aantal vrijwilligers. Over die inzet is Van der Niet zeer te spreken, evenzeer als over de medewerking van de politie, de gemeente en dieren arts Verschueren. Flavium De groep Flavium speelt morgen in het jongerencentrum Midas. De groep bestaat tien jaar en kan dus gerekend worden tot de se nioren onder de Nederlandse popgroepen. Ook in Alphen is de groep niet onbekend. Anderhalf jaar geleden gaf Flavium een prima concert met hoofdzake lijk rock en blues. Flavium be- NOORDW1JK - De horeca in formatie en banenmarkt" heeft gisteren in het Noord- wijkse hotel Waikiki meer dan 200 belangstellenden getrok ken. Die belangstelling (er kwamen zelfs mensen uit Friesland en Limburg) heeft de verwachtingen overtrof fen. De organisatoren van de ze banenmarkt, directeur De Brabander van het arbeids bureau Lisse en voorzitter Goemaat van de vereniging Horeca Noordwijk, noemden het experiment dan ook "in alle opzichten geslaagd". De informatie- en banenmarkt was opgezet om het dreigende personeelstekort in de Noordwijkse horeca aan de vooravond van het seizoen af te wenden. De Noordwijkse horeca-ondememers hadden vooral gebrek aan keuken en bedienend personeel en aan kamermeisjes. Voor de heer Goemaat is de informatie markt sowieso vruchtbaar geweest. "Ik heb twee-derde van het aantal mensen dat ik nodig heb kunnen aantrek ken", aldus de voorzitter van Horeca Noordwijk. Een tiental horeca-ondeme mers en een team medewer kers van het arbeidsbureau te Lisse gaven gisteren de gehele dag door informatie over de werkgelegenheid in de hotel- Ier ie. Behalve veel afspraken met belangstellenden om eens een kijkje in de 'horeca-keu- ken' te komen nemen werden ook al veel arbeidscontracten afgesloten. De aanmeldingen voor een baan in een van de Noord wijkse bedrijven kwamen niet alleen uit de kust- en bol lenstreek. Ook uit Limburg, Friesland en de andere pro vincies meldden zich l stellenden. Ongeveer 200 belangstellenden kwamen gisteren af op de Noordwijkse horeca-banenmarkt. Dat overtrof de verwachtingen. Creche Het waren voor een belangrijk deel jonge mensen die interes se toonden voor deze unieke banenmarkt. Van gehuwde vrouwen kregen de organisa toren te horen dat zij wel zou den willen werken, maar dat het ontbreken van een crèche om hun jonge kinderen in on der te brengen, dat onmoge lijk maakte "Dat is nu een van de punten die bij een experiment als dit naar voren komt en die je voor de vraag stelt of er geen duw tje in de goede richting gege ven kan worden door inder daad een crèche te beginnen", aldus directeur De Braban der van het arbeidsbureau Telefoontjes Behalve met een informatie team was het arbeidsbureau ook met de vacaturebank van het arbeidsbureau op de markt aanwezig. Het ar beidsbureau was na de eerste publiciteit rond de banen markt in Noordwijk over stroomd met telefoontjes met verzoeken om informatie over vacatures. Gezien het succes van deze eerste banenmarkt ziet het er naar uit dat volgend jaar opnieuw een dergelijke markt georga niseerd gaat worden. KATWIJK - De kans is groot dat twee Katwijkse scholen voor beroepsonderwijs, de Viersprong en de Prinses Margrietschool, binnen enige ja ren gedoemd zijn te verdwijnen. Dat zou dan het gevolg zijn van een plan voor een nieuwe opzet van het zogenaamde middelbaar huishoud- en nijverheidsonder wijs (mhno) en het middelbaar sociaal-pedagogisch onderwijs (mspo). Een daartoe speciaal samengestel de commissie wil staatssecretaris K. de Jong (onderwijs en weten- LEERLINGEN STRAKS NAAR LEIDEN? schappen) adviseren scholen te vormen van tenminste 500 leer lingen. En dan vallen de christe lijke scholengemeenschap "De Viersprong" en de Prinses Mar grietschool, scholen die zich in Katwijk met beroepsonderwijs bezighouden, uit de boot. De bei de scholen hebben geen 500 leer lingen. Als de staatssecretaris daadwerkelijk de plannen uit voert, betekent dit dat de Kat wijkse jeugd het beroepsonder wijs over een aantal jaren elders zal moeten gaan volgen. Onrust De nieuwe opzet van het middel baar beroepsonderwijs heeft grote ongerustheid teweegge bracht bij leerkrachten en lei ding van de beide Katwijkse scholen. "De middelbare be roeps-opleidingen moeten in Katwijk blijven. De praktijk bewijst dat onze kinderen de voorkeur geven aan het bezoe ken van scholen in de eigen plaats", aldus J. de Kruyf, ad junct-directeur van "De Vier sprong". Met zijn collega J. Westerveld, ad junct-directeur van de Margriet- school, heeft hy een brandbrief geschreven naar het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Zowel leerkrachten als be sturen van de scholen proteste ren in de brief tegen het feit dat Katwijk in het plan niet in aan merking komt voor opleidingen "mhno/mspo nieuwe stijl". Het bestuur van de vereniging voor christelijk beroepsonderwijs, waaronder de beide scholen val len, ziet juist veel mogelijkheden voor uitbreiding van het aantal beroepsopleidingen in Katwijk. Demonstratieve tocht naar Binnenhof voor aanleg rijksweg 11 "Alles zal hier in het wérk worden gesteld om het nieuwe beroeps onderwijs ook in Katwijk te krij gen. Desnoods gaan we met pro testen tegen dit plan door tot de Kroon", zegt de Kruyf namens het bestuur van de school. Grens Volgens de secretaresse van de commissie "Situering en sprei ding mhno/mspo nieuwe stijl", mevrouw drs. F.C. de Jong - Nij- man, was het niet mogelijk om voor Katwijk een uitzondering te maken. "We moesten ergens een grens trekken", aldus mevrouw De Jong. Volgens haar is er in Katwyk geen sprake van bijzon dere omstandigheden, zoals in andere kleinere plaatsen wel het geval was. In sommige gevallen is aan de scholen voor het middel baar beroepsonderwijs een in ternaat verbonden. Die blijven gehandhaafd. Het nieuwe systeem voor mhno- mspo komt er in het kort op neer, dat alle nog bestaande opleidin gen (van apothekersassistent(e) tot kapster of kapper) plaats gaan maken voor negen nieuwe oplei dingen: 1. assisterende beroepen in de gezondheidszorg, 2. huis- houdtechnische sector, 3. sport en beweging, 4. mode en kleding, 5. VERZORGENDE BEROE PEN, 6. uiterlijke verzorging (o.m. kappen), 7. verplegende be roepen, 8. sociaal-agogische be roepen I (waaronder sociaal wer ker) en 9. sociaal-agogische be roepen II (waartoe de opleiding jeugd- en kinderverzorging be hoort). Burgemeester Paats: stickers, rijdende noodklok of massale kaar tenactie naar "Den Haag" voor snelle aanleg rijksweg II om Alphen heen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphense actiecomités en het gemeentebestuur gaan binnenkort gebroederlijk naar Den Haag. Burge meester, wethouders, ge meenteraadsleden én ac tiecomités gaan gezamen lijk bij de Tweede Kamer pleiten voor een snelle aanleg van de nieuwe au toweg Alphen-Leiden (rijksweg 11). De actie wordt toegespitst op het stuk autoweg rond Alphen aan den Rijn. In feite ontstaat dan een zuidelijke weg om de gemeente heen. Het doorgaande verkeer Leiden-Utrecht kan op die ma nier buiten de bebouwde kom worden gehouden. Dagelijks rij den er nu nog 16.000 auto's dwars door Alphen. Merkwaardig Gisteravond deed zich in Alphen de merkwaardige situatie voor, dat gemeentebestuur en actiecomi tés in Alphen-zuid, die meestal lijnrecht tegenover elkaar staan, gezamenlijk hun strategie be paalden. Op het raadhuis werd, onder leiding van burgemeester M. Paats, tussen gemeente raadsleden en actiecomités overlegd over de tekst van een petitie die begin maart aan Tweede-Kamerleden zal worden aangeboden. De verkeerscom- missie, bestaande uit Tweede- Kamerleden, vergadert op 3 en 10 maart over het landelijk wegen plan. Daarop komt ook de snel weg Leiden-Alphen voor. Be kend is echter ook dat er niet vol doende geld is om alle op dat plan voorkomende wegen ook daad werkelijk aan te leggen. Vandaar dat Alphen nu actie gaat onder nemen om in elk geval het ge deelte rond Alphen aangelegd te krijgen. Initiatiefnemer was het WD-ge- meenteraadslid G.P. van As, zelf wonend langs de doorgaande route Leiden-Alphen. Hij bracht de twee actiecomités langs deze route (de Stichting Actiecomité van Rotonde tot Rotonde en het actiecomité Prins Hendrikstraat- Hazeveld) bij elkaar. Dezen wis ten op hun beurt het gemeente bestuur voor het initiatief warm te maken. Sticker Daardoor kon het gebeuren dat burgemeester M. Paats, geïnspi reerd door de aanwezige actie comités, gisteravond tal van ideeën voor een actie op het Bin nenhof lanceerde: het uitgeven van een sticker met (bijvoor beeld) de tekst "De noodklok luidt, overbodig verkeer de woonkern uit". Van hem was ook de suggestie om eventueel een rijdend carillon mee naar Den Haag te nemen, om de "noodklok" ook daadwerkelijk te laten horen. Het massaal door de Alphense bevolking laten verstu ren van voorgedrukte briefkaar ten (door de gemeente te finan cieren) was een ander idee. Hoe de actie ook landelijk de aan dacht te laten trekken, kwam gis teravond nog niet uit de verf. Vandaar dat een werkgroepje werd ingesteld, dat de plannen verder gaat uitwerken. Bussen De werkgroep bestaat uit burge meester Paats, Conradstraatbe- woner W. van der Wolf (van het Actiecomité van Rotonde tot Ro tonde, dat sinds deze week Stich ting Actiecomité van Hef- tot Ha- venbrug heet), mevrouw Duiker- Mijs, (Actiecomité Prins Hen- drikst raat-Haze veld) en ambte naar Terpstra van algemene za ken. Zij gaan uitzoeken op welke dag de petitie het best kan wor den aangeboden, hoeveel bussen er nodig zijn voor de tocht naar Den Haag en welke andere acties er gevoerd moeten worden. Naar Leiden In Katwijk bestaat aan de Margriet- school een opleiding voor kos tuum-naaien, terwijl men voor het volgen van een studie kinder- verzorging-jeugdverzorging te recht kan op "De Viersprong". Voor deze mbo-opleidingen zul len Katwijkers na het aannemen van het nieuwe plan door de mi nister beroepsonderwijs op scholen in onder meer Leiden, Haarlem en Den Haag moeten gaan volgen. De nieuwe vorm van mbo-onder- wijs zou ondermeer als voordeel hebben dat de leerling gemakke lijker yan de ene naar de andere opleiding kan overstappen. Twintig man van Alphense jeugdsoos

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25