Huub Oosterhuis en kritische gemeenten Ludlum: 't bloed sijpelt er uit Gezondheidsgids Vlieland VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 'Het gevaarlijke venster en andere verhalen". Tonke Dragt. Uit: Leopold Den Haag), Prijs I 15.90. Al twintig jaar lang publiceert Ton ke Dragt kinderboeken, die ge schreven zijn rond hetzelfde thema: Het handelen van de mens dwars tegen de geordende maatschappij met zijn regelende wetten in. Het raadselachtige en mysterieuze speelt in haar verhalen een alle soverheersende rol. Het drijft de hoofdpersonen tot handelingen, die niet begrepen worden, ook niet door de betrokkenen zelf. Tonke Dragt beschouwt dit als een noodzakelijk conflict: Een mens moet soms zijn eigen weg durven gaan en zijn eigen waarden dur ven stellen boven die van de maatschappij. Volgens haar moet men in onze wereld, hoe geor dend en begrijpelijk die ook is, altijd rekening houden met een vreemd, onberekenbaar élement, dat verwondering opwekt. Vaak is de diepere kern van haar ver halen het zoeken van de hoofd persoon naar een eigen identiteit. In "Het gevaarlijke venster" zijn al deze elementen terug te vinden. Een aantal verhalen is gesitueerd in het land van koning U.nauwen, bekend uit haar bekroonde boek "Brief voor de koning". Het titelverhaal vormt samen met het vervolg "Het koude huis" het sterkste voorbeeld van de typi sche ingrediënten van Tonke Dragt. Daarbij vormen ondoor dringbare wouden, geheimzinni ge kastelen en andere plaatsen "Het gevaarlijke venster" en "Het koude huis" zijn spookachtige sprookjes, waarin het ongrijpba re de hoofdpersonen tot daden dwingen, waarover zij zichzelf steeds blijven verwonderen. "De draak en de sleutel" en "Hef mes" zijn vrij korte sprookjes, ge schreven rond de gedachte: Alle' moeilijkheden kunnen over wonnen worden door zelf in de oplossing te blijven geloven. Het was maar een droom is weer een verhaal geschreven in aaneen sluitende delen, die een heel scala van gevoelens bij de lezer oproe pen, door de wijze waarop de schrijfster dit sprookje, met als centraal thema een geheimzinni ge droom, uitwerkt. Het dansende licht tenslotte is een prachtig voorbeeld hoe een sim pel gegeven, een vuurtorenwach ter die uiteindelijk leert dansen, door juist taalgebruik en het ge bruik van een paar suggestieve elementen, zoals de wenteltrap pen en het zwaailicht van de vuurtoren, heel beeldend kan worden neergezet. Bijna al haar verhalen, zeker het ti telverhaal van deze bundel, ken merken zich dooreen open einde: Er wordt aan het slot geen alles verklarende oplossing geboden. Niet alle verhalen in dezei ling zijn nieuw: Het gevaarlijke huis en Het Mes zijn al eens eer der gepubliceerd. Tonke Dragt zelf heeft al haar verhalen pas send geïllustreerd. De bundel is voor kinderen en volwassenen die van sprookjesachtige, ge heimzinnige verhalen houden, zeker de moeite waard. Voor kin deren vanaf een jaar of tien zijn deze verhalen beslist aan te ra den. In de marge "Abba en de Zandbewoners"Bob Tadema Sporry. Uitg: Elsevier- Van Goor Jeugdboeken. Prijs: f 14,90. Mevrouw Tadema Sporry publi ceert voornamelijk reisverslagen voor volwassenen, maar heeft daarnaast haar ervaringen met andere culturen in zo'n 12-tal jeugdboeken beschreven. On langs verscheen haar nieuwste jeugdboek "Abba en de Zandbe woners" bij Van Goor (Amster dam). Het verhaal speelt zich af in het Egypte van 1250 v. Chr. en geeft een beeld van de bouw van de be roemde Aboe Simbel Tempel van farao Ramses II, uitgehouwen in de rotsen van Nubië. Hoofdpersoon is de 17-jarige no- madenjager Abba die zich, steeds vergezeld door zijn jachthond Hond van steensjouwer bij de tempel opwerkt tot rechter hand van bouwopzichter Ptah- hotep. Samen met deze vriend en zijn hond weet Abba verschillen de malen aanvallen van de be ruchte Zandbewoners af te slaan. Op het laatste moment verijdelen ze ook nog het plan van de Zand bewoners om de tempelinwij ding ruw te verstoren. Tadema Sporry probeert zich op serieuze wijze te verdiepen in de Egyptische cultuur. Maar het blijft rommelen in de marge. Een duidelijk inzicht in de Egypti sche beschaving en de verschil lende bevolkingsgroepen krijgt de lezer niet. Zo blijft het ondui delijk waarom de Zandbewoners de tempelbouw willen verstoren. Negers die als huisdieren worden behandeld, bezorgen Abba een "nare smaak" in zijn mond, maar meer niet. De woordkeus en de stijl van de schrijfster zijn ook niet briljant. Het soms eindeloos herhalen van de traditionele wensformule bij het uitspreken van de naam fa rao, wordt op den duur stomver velend. Ook staan in het boek onzorgvul digheden, die voorkomen had den moeten worden. Abba noemt de schrijver van de fa rao "een idoot zacht ei". Wat ver der in het boek wordt beweerd dat de Nubiërs (dus ook Abba) geen eieren kenden. Net zo onbegrijpelijk is de gedach- tenflits van Abba bij het zien van een gouden kraag. Hij weet met een dat de kraag van goud is ge maakt, al staat in dezelfde zin dat hij nog nooit in zijn leven dit edele metaal heeft gezien! Knappe Abba: Het hele boek door is hij haantje-de-voorste. En het slot is net iets te mooi: De farao, goddelijk en ongenaakbaar, be dankt de eenvoudige nomaden- zoon Abba voor zijn hulp. Bob Tadema Sporry probeert het wel, maar blijft steken in haar ei gen literaire tekortkomingen. De zwart-wit illustraties zijn zwak en op de vingers van één hand te tellen. Het verhaal wordt door de uitgever aanbevolen voor kinderen van 11 jaar en ouder. Elseviers P aardenverhalenboek. Schrijvers: Dorothy Baldock, Primrose Cummings, Sally Hay- lor. Uitgever: Elsevier-Van Goor Jeugdboeken. Prijs: f22,50. Elseviers Paardenverhaienboek bevat een grote verzameling ver halen uit Europa en Amerika, va riërend van oude legenden tot verhalen uit deze tijd. De verha len zijn bewerkt door auteurs, die zelf paardenliefhebbers zijn en verlevendigd met vele kleuren illustraties. De bekende dichter Huub Oosterhuis ging 10 jaar geleden als gehuwd priester voor tijdens een eucharistieviering van de Amsterdamse studentenecclcsia. Hiermee be vocht hij de "vrije opstelling" in het langdurig conflict tussen de studentenpastores en de Haarlemse bisschop. Met dit feit werd tevens de 20 jaar geleden door pater J. van Kilsdonk S. J. opgerichte studentenecclesia een kriti sche gemeente "buiten verantwoordelijkheid van de bis schop". Tegen de achtergrond van beide jubilea doet Huub Oosterhuis in een dezer dagen verschenen boekje "Twee of Drie" - hetgeen slaat op de bijbeltekst: waar twee- of drie aanwezig zijn ben Ik in hun midden - een boekje open over kritische gemeenten. Je kan aan Huub Ooosterhuis wel overlaten om een dergelijk boekwerkje interessant te ma ken. Maar de titel "voor en over kritische gemeenten" suggereert alleen meer dan de inhoud. Het handelt n.l. vrijwel alleen over de opstelling van Amsterdam en daarin de belangrijke positie van Huub Oosterhuis. Waar ik echter nog meer moeite mee heb is de ondertitel van het boek n.l.: "Nederlandse kerkge- schiedenis sinds bisschop Bek kers". Ik zei al dat het vrijwel al leen over Amsterdam ging. En om een dergelijk klein onderdeel van de kerk in Nederland te beti telen als "Nederlandse kerkge schiedenis" gaat mij echt te ver. En met "sinds bisschop Bek kers" suggereert hij op zijn minst dat er sprake is van een verbin ding. Ik denk - met alle respect - dat bisschop Bekkers iets meer kerkgeschiedenis is dan de Am sterdamse kritische gémeente. Met dit boekwerkje probeert Huub Oosterhuis de verslapte aandacht voor zijn kritische gemeente en zijn rol daarin weer leven int bla zen, want "we zijn niet verslagen" en "we leven nog". Dank je wel, Huub, we waren het inderdaad bijna vergeten, maar het leven Deze vondst van gaat ook zo snel. (Verschenen bij AMBO, 14.50) Merkwaardig Veronika's drievoudige licht' Manfred Kyber. Uitg. Sirius en Siderius. 19,50. Een wat merkwaardig boek "van licht en wijsheid". Het handelt over het leven in relatie tot vorige levens. Een roman uit deze en de andere wereld, zo luidt de onder titel dan ook. Voor de liefhebbers de eerste en laatste zin van het boek: "Er is een verte die eenmaal geweest is, daar komen we vandaan. Er is een verte, die er eenmaal zal zijn, daar gaan we naar toe. Toch is ie- dere verte nabij als we er goed over denken"'. Aartsvaders "Ebla, Syrië, bakermat van de aartsvaders?/' Chaim Bermant en Michael Weitz- man Uitg. Fibula-van Dishoeck f36,50. De oorlog in het Midden-Oosten heeft de afgelopen jaren al zoveel menselijke ellende teweegge bracht, dat niet wordt stilgestaan - heel begrijpelijk overigens! - bij overige narigheden. Een van de nadelen van de huidige spanningen tussen Syrië en Israël b.v. is het feit, dat de we tenschap met betrekking tot op gravingen woidt lamgelegd. Een voorbeeld is de ontdekking in 1975 van een enorm archief in Teil Mardich (Ebla). verrrassend spijkerschrift in Noord-Syrië verwekte grote beroering. Was Ebla werkelijk de bakermat van de Aartsvaders? De auteurs ver tellen in geuren en kleuren het fascinerende verhaal van de op gravingen en verdiepen zich in het spijkerschrift. Maar een ant woord op de vraag geven zijn niet. En terecht: men weet nog te weinig van Ebla op dit moment om het verband met de bijbel aan te ge ven. Het is te hopen dat men te- zijnertijd de draad weer kan op nemen. Achterhaald "De meesters van het verre oosten" Baird T. Spalding. Uitg. Sirius en Siderius. f35,- 'De meesters nemen aan, dat Boeddha de weg naar het Licht wijst maar zij stellen duidelijk op de voorgrond dat Christus het Licht is". De auteur weet voldoende van het leven en de leer van de Meesters, dat hij deze stelling aandurft. Na zorgvuldige bestudering van hun leven en ook hun leer heeft de au teur najaren onderzoek zijn be vindingen pas prijs gegeven. Het werd een bijzonder interessant boek, dat echter om twee redenen min of meer achterhaald is. De eerste i§, dat hij in 1894 - dus meer dan 80 jaar geleden - een bezoek bracht aan het Verre Oos ten en veel later het boek publi ceerde, "omdat ik voor mij toen de wereld nog niet rijp achtte voor deze boodschap". De tweede reden is dat het boek tientallen jaren geleden - de au teur overleed op 18 maart 1953 op 95-jarige leeftijd - is geschreven en nu ten tweede male in het Ne derlands op de markt is gebracht. Maar we weten nu meer van de materie dan toen de auteur er was en ook toen hij schreef. Een klein voorbeeld: de Dalai - Lama was in zijn tijd een vrijwel ongenaakbare Godheid - de au teur heeft hem overigens wel ge sproken - nadat de Chinezen hem na de bezetting van Tibet het land uitzette bleek hij een ge woon mens zoals U en ik. r Huub Oosterhuis Mystiek "Encyclopaedic van de mystiek en mysteriegodsdiensten" John Ferguson (Ned. bewerking: Simon Vinkenoog) Uitg. Het wereldvenster, f 75 Mystiek is, aldus Van Dale, "hart stochtelijk streven naar de bij zondere vereniging van de ziel met God en van God met de mens". Ik heb toch maar even het woordenboek geraadpleegd, want de enclopedie van de mys tiek stelt, dat "pogingen om de mystiek te definieren heel ver schillend zijn geweest" en rio- teert vervolgens alle denkbare definities en auteurs. Dat geldt overigens voor alles wat los en vast zit aan westerse en oosterse mystiek. Meer dan 5000 artikelen en honderden personen en zaken als trefwoord. Voor alle duidelijkheid zijn deze in samen hang met het artikel weergege ven. Aan de personen, die een rol in de mystiek spelen zoals Hegel, Mo hammed, Hudewych, Plato en Ruusbroec wordt groto aandacht besteed, evenals aan de litera tuur. En U mag na lezing er gerust m.b.t. een woord een andere me ning op na houden want "ik kies geen partij in het debat over de interpretatie; ik registreer alleen maar", aldus de auteur. Het boek verdient een bijzonder plaatsje naast de grote encyclo paedic. "HEO KROON "Het Matarese Mysterie" door Ro bert Ludlum. Verschenen bij uitgeverij J. L. Veen in Ede (f. 23.50). Ooit een Ludlum gelezen? Dan weet men wat men heeft te verwachten bij het ter hand ne men van zijn nieuwe lijvige boek: meer dan vijfhonderd pagina's hard avonturenwerk waarbij op een dode meer of minder niet wordt gelet. Allen geofferd op het altaar van het goede doel. Want er moet niets minder dan een wereldwijd com plot worden opgeruimd. Aan één geheim agent heeft Robert Lud lum in zijn ongebreidelde fanta sie ditmaal niet eens genoeg. Dus laat hij zowel een bikkelharde Rus als een dito Amerikaan op draven om tezamen en in vereni ging het onfrisse klusje te klaren. Die twee in geweld gewassen knapen lusten elkaar eigenlijk niet maar de omstandigheden dwingen hen toch samen te wer ken. En dat gebeurt uiterst effectief. Vrijwel niemand die op de een of andere manier met het tweetal te maken krijgt kan het navertellen. Maar ja, wat wil men...? De lou che jongetjes die achter de schermen druk bezig zijn de we reld in een chaos te veranderen gaan ook niet voor een geweld- daadje opzij. Alles bij elkaar kan men begrijpen dat een man als Robert Ludlum - eens acteur nu succesvol auteur van avonturenverhalen - in zijn element is geweest. Zijn effecten zijn nogal eens goedkoop. Zijn geschiedenis loopt niet altijd langs de lijnen der logica. Zijn verteltrant doet soms wat hijge rig aan. Maar wie van bloedige avonturen houdt zal in zijn ver halen alles tegenkomen wat hij hoopt te vinden. Het bloed sijpelt er bijna uit... KOOS POST "Gezondheidsgids voor homo- sexuelen". R. D. Fenwick. Uitg.: Tiebosch, Amster dam. Prijs: f28,50. De Amerikaanse journalist/schrij ver R.D. Fenwick kwam zijn Ge zondheidsgids voor Homo- sexuelen onlangs persoonlijk in ons land aanprijzen. Fenwick schrijft regelmatig over medi sche zaken. Hij is gespecialiseerd 'in "natuurlijke gezondheiden laat in dit boek zijn licht schijnen over gezondheid en homofilie. Zijn gezondheidsgids geeft 240 pa gina's lang uitgebreide informa tie over de risico's van sexueel verkeer; over de oorzaken, symp tomen en behandeling van sexu eel overgebrachte ziekten; over drugs en alcoholisme en over de aspecten van het ouder worden. Fenwick schrijft in zijn inleiding dat "het uitoefenen van ae homo- sexuele levensstijl vaak bijko mende gezondheidsbedreigende problemen met zich meebrengt, die 'gewone' mensen zelden of nooit tegenkomenDe meeste van die problemen komen in het boek aan de orde. Fenwick sig naleert ze, geeft tips over de wijze waarop ze zijn te voorkomen en hoe ze behandeld kunnen wor den. Het is een typisch Amerikaans boek, rechtstreeks uit het Ameri kaans in het Nederlands vertaald. Het boek barst dan ook van de verhaaltjes uit de Amerikaanse homo-praktijk. Jammer, want'ze zijn veelal overbodig en doen ge forceerd aan. Achter in het boek is een lijst opge nomen met adressen van instan ties waar Nederlandse homo- sexuelen met hun problemen te recht kunnen. Dat maakt dan weer wat goed. HAN'S VELDHUIJZEN "Encyclopedie Science Fiction". Redactie Brian Ash. Uitg. Becht. Prijs f49 £0. Een SF-nasIagwerk van grote allure, samengesteld met de hulp van mede werkers uit de gehele wereld. "Schaken". Paul Langfield. Uitg. Het Spectrum. Prijs f 1025. Een wegwijzer in de wereld van het schaakspel. Beginners krijgen een goed inzicht in de achtergronden en historie van het spel. "Borduren". Nora Jones. Uitg. Het Spectrum. Prijs f 1025. Ook dit boekje in de Compact-reeks is een informatieve handleiding voor beginners, waarin aandacht wordt ge- schonken aan technieken zoals -.Pil borduren met d "Katapult". Ton van Reen. Uitg. Corrie Zelen Deze nieuwe roman van Ton van Reen speelt zich af in het Amsterdam van de verloedering. Het boek wordt 'sprookjesachtig' genoemd, maar dan is het wel een zwart sprookje. "Galapos, eilanden van de betovering" Tekst: Han Rensenbrink; foto's: Kees en Mariska Scherer. Uitg. Unieboek Prijs f 59 J0. "Handboek voor de jachtschipper" Geoff Lewis. Uitg. Hollandia. Prijs f29,50. Het boek bestaat uit drie delen. A: basis gegevens van schip en uitrusting; B: informatie om veilig met een schip om te gaan en C. (het derde deel) is voor de lezer zelf. Hy (zij) kan er alle belangrij ke gegevens van het eigen jacht in vastleggen. Het boek der Kampen is ongetwijfeld het meest complete naslagwerk over de Duitse concentratie- en uitroei ingskampen in de tweede wereldoor log. De Belg Ludo van Eek, Dachau- gevangene 134.711, bezocht die kam pen opnieuw, zocht naar hun geschie denis, hun organisatie en naar getui genissen. Getuigenissen over de dier lijkheid van de kampen, over het tot systeem geworden sadisme. De Noordicrse journalist McCann ver telt gedetailleerd wat er zich in Noord- Ierland heeft afgespeeld tussen 1968 en 1979. "Plaatselijke ijzelvorming". Max von der Griin. Uitg. Kritak Leuven. Prijs ƒ27,50. Een politieke roman, gebaseerd op au thentieke feiten. Karl Maiwald, bankwerker bij een Duitse firma, ont dekt bij toeval dat de intercom in zijn fabriek ook een afluistersysteem is, dat alle gesprekken onder arbeiders registreert. Via een inbraak (om de be zwarende documenten te stelen), een actie door de vakbond en een staking probeert hij aan dit afluisteren een einde te maken. "Bomen in de winter". Wouter de Herder en Claerisse van Veen. Uiig. Zomer en Kenning. Prijs: ƒ29,90. (na 1 april f37£0). Een gids voor het herkennen van blad verliezende bomen en struiken tijdens hun rustperiode. "leder heeft zijn eigen dromen". J. W. Ooms .Uitg. Zomc r en KeuningPrijs: f 24,50 (na 1 april f 29,50). Drie van de mooiste streekromans van de in 1974 overleden schrijver J. W Ooms, in één band. Alle (drie) romans spelen zich af in de Alblasserwaurd. Het zijn: "Een vracht geluk en een brok verdriet", "Dijkleger" en "de Hane veertjes". Saul, een jonge Canadees, ontdekte by toeval dat de dood van een van De Gaulles stafchefs, bij een vliegtuigon geluk, wellicht te wijten was aan sabo tage, Het resultaat van zijn onderzoek goot hij in de vorm van deze thriller. Jansen peilde naar de diepere gevoelens en ideeën van de jonge zelfdoders. Hij kwam tot de conclusie dat zelfdoding niet altijd gelijkgesteld mag worden met wanhoopsdaad. "Wat heb ik nou aan mijnjiets hangen Wim Dunsel. Uiig. Kosmos. Prijs f27,50. Tweede druk van het (foto)boek dat Groninger Wim Dussel schreef over de avontuurlijke Trans'-America fiets tocht (6800 km) die werd gehouden ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten. Een tocht zó fantastisch dat hij dit jaar al voor de vijfde keer wordt herhaald. "Op zoek naar Vlielands verle den". Uitg. Het Wereldvenster. I). Vermeulen. Prijs 45,-. Over het eiland Vlieland is tot nu toe weinig verschenen. Het werd als een gemis ervaren. Vermeulen heeft nu een geslaagde poging gedaan om de geschiede nis van het Waddeneiland aan de vergetelheid te ontrukken. Hij gaat in het boek uitvoerig in op de rijke historie van Vlieland. Zo rond 1650 beleefde het eiland een grote bloei en vonden de meeste mannen een boterham in de vis serij en de zeevaart. Ook de wal visvaarders hadden een thuisha ven op Vlieland. Zo bleek uit een tolregister van de Sont dat er in 1669 520 schepen op weg naar de Oostzee of op de te rugweg de tol passeerden. Pan den op Vlieland herinneren nog aan deze gouden tijd. De schrijver gaat ook uitvoerig in op het kerkelijke leven op Vlie land in de loop dei1 tijden. Ook het volksleven, volksgebruiken en volksgeloof krijgen ruim de aan dacht van de schrijver.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23