N oteboom-toernooi zit weer propvol" Dirk Sikkel: "Het Johan Jacob de Groot Leidens enige wagenmaker De Spartaan strijdt om titel "Er was altijd goed brood mee te verdienen, maar nu met die auto Sparta en Excelsior willen nieuw stadion Lotto/Toto VRIJDAG 22 FEBRUARI 1930 KOU* PAGINA 21 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. JTUIOv;ENWAm^AKERn De wagens, het fraaie witte geveltje en de sierlijke zwarte letters. niet om op te scheppen, maar het is zo." Johan Jacob maakt de wielen van naafhout. Vroeger kon hij dat bij houtzagerij Mulder aan de Maredijk halen, nu moet hij er helemaal voor naar Nieuwerbrug. De spaken maakt De Groot van eike-, es- se-, of acaciahout en de vel gen van iepehout. Onveilig Een hele toer om al die soorten hout in de werkplaats te krij gen. En een nog grotere klus om er een degelijk wiel van te maken. Maar dat is De Groot wel toevertrouwd, ofschoon het er de laatste tijd niet zo dikwijls van komt, want de auto hè. De auto heeft de wa genmaker het brood uit de mond gestoten. „Het is allemaal door de auto's gekomen", mijmert Johan Jacob nog even na. „Door de auto's leef je nu eigenlijk in een onveilige tijd." Leidens laatste wagenmaker hoeft er evenwel niet langer van te leven: hij heeft z'n AOW. Hij maakt er wel eens uitstapjes van. Naar het Rij tuigmuseum in het Gro ningse Leek bijvoorbeeld of naar het Openluchtmuseum in Arnhem, waar ook menige boerenwagen te pronk staat. En de openbare bibliotheek, daar gaat De Groot ook dik wijls heen. Lezen doet hij immers zo donders graag. „Een manie, wat doe je d'r aan", vraagt De Groot. En geeft zelf het antwoord: „Niets. Zelf heb ik een enkele keer een oud wiel verkocht, maar je kunt niet aan de gang blijven natuurlijk. Nu doe ik het niet meer." Auto De Groot heeft ze trouwens niet meer. „Wat ik tegenwoordig nog aan opdrachten krijg om wielen te maken en zo, is niet veel meer. Nee, dat is bar wei nig. En dat komt enkel omdat de auto het paard en wagen heeft verdrongen." „Reken maar dat hier vroeger een goede boterham te ver dienen was. Maar dan spreek ik van heel wat jaren geleden, toen de auto er niet zo na drukkelijk was. Vanaf het móment dat mijn vader dit bedrijfje in 1905 aan de Oude Singel opzette - pas in 1913 zijn we naar deze voormalige melkwinkel verhuisd - is er altijd werk geweest." Naafhout Zoals vroeger te doen gebrui kelijk was, ging het ambacht over van vader op zoon. Ook broer Arnold ging bij vader in de leer en toen de stichter van het bedrijfje in 1922 kwam te overlijden, zetten de gebroe ders De Groot de wagenma kerij (aanvankelijk onder moeders leiding) voort. Arnold stierf in 1969. Johan Ja cob merkt op: „Ik ben nu nog de enige in Leiden, die een wiel kan maken. Dat zeg ik Die interesse lijkt nogal voor de hand te liggen. Het vak van wagenmaker is een oud am bacht en alles wat een nostal gisch tintje heeft, schijnt vandaag de dag een onweer staanbare aantrekkings kracht te hebben op de he dendaagse mens. Ketting Johan Jacob de Groot aan het werk. Ik ben de enige in Leiden die een wiel kan maken." Wanneer je, zoals m'n tante, je werkkring hebt in het hartje van de stad en je het drukke leven daarin niet zo gewend bent, dan wil je zo rond schafttijd wel eens wegvluchten in een park of plantsoen om daar, ver weg van al dat verkeerslawaai en schrijfmachinegeratel, je pakje brood smakelijk op te peuzelen. Nu voel ik daar door de bank genomen nooit zo'n behoefte toe, maar op de zeldzame dagen dat het zonnetje hoog aan de hemel staat, wil het nog wel gebeuren dat ik het er ook van neem. Zij het dat ik me dan niet naar een park begeef, maar naar een stek hier nog geen twee minuten vandaan. Slechts een stukje Noordeinde en hup, ik schiet de Oude Varkenmarkt op en ben er zowat. Ter hoogte van num mer 13 houd ik de pas in, loopT naar de overkant en gaop de stoep zitten. die fraaie kinderhoofdjes - geparkeerde auto's er niet zijn en richt mijn blik op die vijf ouderwetse handkarren voor me, en dat fraaie witte gevel tje, waarop in sierlijke zwarte letters geschreven staat: „Wagenmakerij van J. J. de Groot." Dat is het toch wel even. Johan Jacob Nicolaas de Groot, geboren 5 december 1900 („Vandaar m'n derde doop naam. Maar Sint Nicolaas is in feite op 6 december geboren. Jazeker, dat staat in de boe ken") kijkt er niet van op, dat er weer eens iemand belang stelling toont voor zijn be drijfje. „Och meneer, hoeveel keer dit geveltje in de afgelopen jaren al niet gefotografeerd is. Ik heb het niet kunnen bijhou den. Zo veel! De handkarren ïa. eender." Hoe verklaar je anders dat twee knapen brutaalweg de wielen onder zo'n handkar vandaan slopen, na die kar eerst onder een valse naam te hebben ge huurd van de nietsvermoe dende Johan Jacob de Groot. De schade bleef voor de 79-jari- ge wagenmaker nog enigszins beperkt, doordat het restant van de kar nog werd gevon den. Maar vraag niet waar? In de Gemenesloot notabene, helemaal bij Hazerswoude. Door schade en schande wijs geworden, liggen de hand karren nu aan de ketting en verhuurt De Groot alleen nog aan bekenden en diegenen die een paspoort kunnen overleggen. Manie De Groot betreurt die gang van zaken maar hij kan niet an ders, sedert bij de mens de begeerte naar een wiel van een heuse boerenwagen leeft. Geheel volgens de huidige trends moetje thans zo'n wiel gewoon hebben. Niet omdat- ie het nou zo leuk doet daar aan die witte muur, maar kijk, de buurvrouw heeft er ook eentje, en haar buurvrouw ook, dus.... LEIDEN - Vanavond zal de kantine van 3M overspoeld worden met schakers van ieder soort speelkaliber: van meester sterkte tot beginneling. Allen echter zonder meer voorzien van een stevig portie schaakfanatisme. Immers tot zondagavond zal een ieder zich buiten zijn nachtrust slechts bezighouden met één ding en dat is schaken. Oorzaak van dit alles is het Note- boom schaaktoernooi dat het komende weekeinde voor de tweede maal in de nieuwe vorm zal worden verspeeld. Zes serieu ze partijen moeten in dit door het Leidse schaakgenootschap geor ganiseerde toernooi via het Zwit serse indelingssysteem de uit eindelijke winnaar aanwijzen. De man die de supervisie tijdensdit gebeuren zal hebben is de 28-ja- rige mathematicus Dirk Sikkel. Nog voordat de spelers aan de slag zijn gegaan is het eerste suc ces al geboekt: 'De zaal zit met 150 man propvol. Verschillende belangstellenden hebben we de laatste week al moeten weigeren. In kwantitatief opzicht zit het dus volledig snor. In kwalitatief op zicht hebben we ook niet te kla gen. Als topspelers hebben we John v.d. Wiel, Hans Böhm, de Israëliër Agur (met de hoge rating van 2434), Nederlands jeugd kampioen Rudie Douven, de Belg de Bruycker, Bert Enklaar, de Braziliaanse meester Brito, wiens ster zeer snel rijst, en de Fransman Sellos. T.o.v. het vori ge jaar zeker geen achteruitgang. Opvallend is daarbij de interesse uit het buitenland. Naast deel nemers uit de ons omringende landen komen er ook spelers uit de V.S. en Zwitserland. Ondui delijk is of de mysterieuze win naar van het vorige jaar, de Fransman Maclés, nog komt op dagen. Toentertijd verscheen hij, onaangekondigd, pas op de eer ste speeldag. Mocht dit nu weer gebeuren dan zullen we er ons over moeten beraden of we hem nog wel zullen toelaten. Dit ge zien de volle bak en het feit dat lnj zich het gehele toernooi in de schuilnaam Limonest hulde.' Sikkel ziet het als een normale zaak dat niet uitsluitend topspelers ac te de présence geven:'Het is een toernooi voor schakers, niet voor vedetten, althans niet speciaal. De gewone speler vindt het deel nemen op zich al mooi, ook al kan hij geen serieuze gooi naar de vet te hoofdprijs van 1500 gulden doen.' Het deelnemen aan deze uitput tingsslag ziet hijzelf dan ook niet als dwaasheid: 'Voor mensen die de benodigde (geestelijke) ener gie niet kunnen opbrengen is het te zwaar. Ee. topspeler moet wél in conditie zijn, al zal hij ook dan een tijdje kapot komen te zitten. Maar het betreft in dit geval wel profs of semi-profs. Veel van de andere deelnemers zullen met een dusdanige instelling spelen dat de schade meevalt. Zij scha ken voor. hun plezier en hoeven daardoor een mindere concentra tie op te brengen. Gevolg is dat zij ook op het geestelijke vlak min der belast worden. Toch kan zoiets een negatieve weerslag hebben op je werk. Ofschoon ik niet meespeel neem ik zelf in ie der geval de dag na het toernooi een vrije dag om uit te blazen.' De bij het Centraal bureau voor de statistiek werkzame Sikkel is zelf een geducht schaker. Om dan als toernooileider passief te moeten toekijken lijkt een zware opgave: 'Het is natuurlijk vervelend datje zelf niet mee kunt doen. Pleister op de wonde is echter dat het succes van de eerste editie mij een flink stuk zelfvertrouwen heeft gegeven. De sfeer was toen uitstekend, terwijl er na afloop allerlei positieve reacties bin nenkwamen. Dat alles maakt weer veel goed. Bovendien ga ik volgende maand een paar dagen naar Frankrijk om in een zelfde soort toernooi de schade in te halen. De ervaring met een in Nederland nog vrij onbekend schaakgebeuren als dit heb ik zelf opgedaan ir. Engeland. Daar is het verschijnsel weekendtoer nooi erg populair. Je kunt er voor zoiets ook elk weekeinde terecht. Wel hoop ik dat we ditmaal erg veel toeschouwers zullen krijgen; spektakel valt er volop te bele ven.' In zijn functie aan het CBS baarde Sikkel een jaar geleden opzien met een onderzoek naar de vrije tijdsbesteding van de Nederlan der. De denksporten werden hierin onder één post samenge vat. Valt het schaken nog wel als een vrijetijdsbesteding te zien? 'Dat is voer voor psychologen. De meningen lopen er over uiteen. Voor de verslaafden gaat dat waarschijnlijk niet op. Zelf zie ik mij niet als een verslaafde, al vind ik het schaken een mooi spel. Het boeiende is de ene keer het kun nen verpletteren van de tegen stander, de andere keer het artis tieke element. Dat weegt zwaar der dan de mentale klap die je soms kunt oplopen met een on- Schaker Sikkel: "Je moet in goedi benullige verlies part ij.' Plaats van handeling is de kantine van 3M aan de Rooseveltstraat, waarbij de speeltijden als volgt z conditie verkeren om aan het Noteboom-toernooi te kunnen deelnemen" zijn: vrijdagavond de opening om 19.15 uur, le ronde van 19.30-23.30 uur. Zaterdag 9.00-13.00, 14.00-18.00 en 19.30-23.30 uur. Zondag 9.00-13.00 en van 14.00-18.00 uur. Prijsuitreiking om 18.30 uur. RUUD DOBBELAAR ROTTERDAM (GPD) - Na Excelsior heeft nu ook Sparta zich uitgespro ken voor de bouw van een nieuw voetbalstadion dat in het nog onbe bouwde gebied van Oost-Kralingen zal moeten verrijzen. Dit alles is een voortvloeisel van het rapport Herstructuering Betaald Voetbal in de Maasstad, dat in 1977 is verschenen. Excelsior heeft wel als voorwaarde gesteld dat de amateursectie zal moe ten meeverhuizen naar het nieuwe onderkomen. Sparta, dat met de amateurs en honkballers op Nieuw Vreelust zal blijven, wil de garantie van de gemeente dat het nieuwe stadion tot in lengte van jaren mag worden bespeeld. Aangezien het Kasteel vrijwel geheel eigendom van Sparta is, wenst Sparta in financieel opzicht schadeloos te worden ge steld. LEIDEN - De gewichtheffers van LKV de Spartaan kunnen zaterdag voor de elfde keer beslag leggen op het AfdelingskampioenschapBij winst op Alkmaar (een duel dat om 15.00 uur in het clubgebouw a an de Leidse Groenesteeg begint) is het zover. Dan kunnen de aangetreden "tillers" Arie Sludgers. John ten Brinke, Herman Filippo, Bart Zwart en Theo Sanders de felicitaties in ontvangst nemen. Ze moeten zich dan tevens op gaan maken om hun nationale titel te gaan verdedigen. De strijd om het clubkampioenschap van Nederland wordt dit jaar in Nijmegen qehouden.Twee deelnemers staan vast: Atlas Maas tricht en Atlas Nijmegen. De Spartaan kan zich zaterdag als derde plaatsen. Kivit stapt op DEN HAAG (ANP) - Piet Kivit, één van de drie interim-trainers van de nationale herenselectie, heeft het bondsbestuur van het Ne derlands Handbalverbond (NHV) medegedeeld zijn plaats ter beschikking te stellen. Kivit, die met Guus Cantelberg en Pim Rietbroek tot en met het Holland-toernooi (5 t/m 11 mei) onder contract staat, verwijt het bondsbestuur gebrek aan mede werking. MAASTRICHT (ANP) - Het 31ste toernooi om het Nederlands kampioenschap bandstoten is gisteren voor zes van de acht deelnemers met de nodige problemen van start gegaan. Vul- tink, Bongers, Bessems, Dekker, de Kleine en Havermans, speel den allen matig tot zeer matig op de tafels in de lawaaierige Geus- selt-sporthal in Maastricht. Twee uitzonderingen waren en Christ van der Smissen, drievou dig Nederlands en tweevoudig Europees kampioen in deze spel- soort, en Jan Arnouts. De dit seizoen op het hoogste na tionale niveau debuterende Bra bander leverde in de opening de kortste partij af. Hij versloeg ve teraan Dekker in negentien beur ten. Van der Smissen had twee beurten meer nodig om zich van streekgenoot Havermans te ont doen. De stand na de tweede ronde: Brand al weg uit Deventer DEVENTER (ANP) - Joop Brand, de trainer van Go Ahead Eagles die zondag zijn vertrek aankon digde, is sedert gisteren niet meer in dienst van de club. Gistermid dag zou Brand de training nog leiden maar hij verscheen niet. Vandaag zal manager Maaskant de financiële afwikkeling met Brand regelen waarna deze af scheid zal nemen van de selectie- groep, die hij anderhalfjaar lang onder zijn hoede heeft gehad. Inmiddels lijkt het vrijwel zeker dat Brand bij Telstar de opvolger wordt van Martin van Vianen. Hulptrainer Ruud Geestman, die in het bezit is van het b-diploma en manager Bob Maaskant, die het a-diploma heeft, zullen zondag in de thuiswedstrijd van de Eagles tegen Vitesse in de dug out zitten. Het is de bedoeling dat het tweetal tot het einde van het seizoen de training zal leiden. Maaskant zal daartoe vandaag bij de KNVB een licentie aanvragen. DEN HAAG (ANP) - In lotto 7 van afgelopen zondag heeft een deel nemer alle getallen correct aan gekruist. In de toto waren er 99 eerste prijs winnaars eerste prijs winnaars en in toto-gelijk werd de eerste prijs niet uitgekeerd. Uitslag lotto 7: le prijs: 1 winnaar die bruto 666.666,67 ontvangt, 2e prijs: 8 winnaars die elk bruto ƒ21.331,10 ontvangen, 3e prijs: 214 winnaars die elk bruto 1.196,10 ontvangen, 4e prijs: 9.096 winnaars die elk 37,50 ontvangen. 5e prijs: 20.411 win naars die elk 16,70 ontvangen. Uitslag toto 7: le prijs: 99 winnaars die elk 898,70 ontvangen, 2e prijs: 2.125 winnaars die elk 26,10 ontvangen. 3e prijs: 13.336 winnaars die elk 5,80 ontvan gen. Uitslag toto-gelijk 7: le prijs: geen winnaars, van het be drag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot week 9. week9. Het overige 4/5 deel wordt gelij kelijk verdeeld over de 2e t/m 5e prijs. 2e prijs: 2 winnaars die elk bruto 1.914,80 ontvangen, 3e prijs: 34 winnaars die elk 212,30 ontvan gen, 4e prijs: 867 winnaars die elk 10,60 ontvangen, 5e prijs: 889 winnaars die elk 8,80 ontvan gen. Jackpot voor week 9: 2.474,25. Valse start bandstoters

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21