Goldrush" Heiden bijna voltooid Rusland d maar Amerika jwoRl op verrassing Petzold: tweemaal goud Heiden in cijfers Nederlanders in achterhoede op 1500 meter Hanni Wenzel heldin van Liechtenstein Kane uit kritiek op Amerikaanse regering VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 LAKE PLACID (GPD) - Slaagt Eric Heiden er morgen in de tien kilometer sneller af te leggen dan 15.44,68, dan kan hij terugzien op de beste vierkamp die ooit is vol bracht. Het vorig jaar vestigde Heiden in Oslo een wereldrecord met een puntentotaal van 162.973 na de volgende serie: 38,22, 6.59,15, 1.56,05 en 14.43,11. Een vergelijking gaat overigens niet helemaal op, omdat Heiden in Lake Placid op vier verschil lende dagen in actie komt en om die reden kan er evenmin sprake zijn van een wereldrecord. Toch getuigt de reeks tijden die Heiden nu achter zijn naam heeft staan (38,03, 7.02,29 en 1.55,44) van zijn enorme klasse en bovendien on derbrak hij de afstanden waaruit de grote vierkamp bestaat, met een 1000 meter die ook goud op bracht. Glimlachend neemt Eric Heiden de felicitaties van zijn opponent Stensjemmet in ontvangst. Morgen kan de Amerikaan op de 10 kilometer voor het record "beste vierkamp" zorgen LAKE PLACID (ANP) - Als enige deelneemster aan de dertiende Olympische winterspelen te Lake Placid heeft de Oostduitse Barbara Petzold tot nu toe twee gouden medailles gewonnen. Na haar triomf op de tien kilometer skilopen individueel won zij gisteren met haar ploeggenoten Marlies Rostock, Carola Anding en Veronika Hess de 4 x 5 kilometer estafette. Zij versloegen daarmee het favoriete team van de Sowjet-Unie dat eerder in 1964, 1972 en 1976 de titel veroverde. Galina Koelikova, één van de leden van de Russische ploeg, is de succesvolste deelneemster aan de Winterspelen tot nu toe. Zij doet mee aan de Winterspelen sinds 1968 en won acht Olympi sche medailles. Reeds na de eerste wissel lag Oost-Duitsland op de eerste plaats en alleen tijdens het tweede deel moest Carola Anding de leiding tijdelijk afstaan aan Nina Rotsjeva. Veronica Hesse en Barbara Petzhold, die voor Oost-Duitsland de laatste vijf kilometer af werkten vergrootten daarna de voorsprong. Met meer dan een minuut voorsprong finishten de Oostduitse da mes. LAKE PLACID (ANP) - De kwalificatie van het Ameri kaanse ijshockeyteam voor de halve finales van het toer nooi om het olympisch goud mag een bijzondere verras sing heten. Het team van de Verenigde Staten was inge deeld met Zweden en Tsjechoslowakije en leek op voor hand geen kans te maken door te dringen tot de laatste vier. In de praktijk werd deze theorie niet bewaarheid. De Amerikanen hielden Zweden keurig in bedwang (2-2) en liepen de zilveren medaillewinnaars van Innsbruck, Tjse- choslowakije, met 7-3 volledig onder de voet. De overige duels, tegen de zwakke re broeders, werden naar ver wachting gewonnen. Alleen aan de produktie schortte het enigs zins, waardoor de Amerikanen op de tweede plaats achter Zweden eindigden. Daardoor treedt het team in de halve eindstrijd aan tegen torenhoog favoriet de Sowjet-Unie. De opmars van de Verenigde Sta ten naar een medaille begon zes maanden geleden. Tot dusverre was het in de praktijk zo, dat de aangewezen spelers voor het toernooi om het wereldkam pioenschap elkaar in het vlieg tuig leerde kennen. In Lake Pla cid presenteert de Verenigde Sta ten zich echter als een goed inge speelde eenheid. Geruggesteund door een subsidie van rond de 800.000 dollar (ongeveer 1,6 mil joen gulden) werd aan het einde van de zomer de geselecteerde LAKE PLACID (GPD) - Het weer in Lake Placid biedt elke dag weer een verrassing, het herenschaatsen daarentegen heeft een monotoom verloop gekregen. Gistermorgen om zeven uur klom Eric Heiden uit zijn bed, werkte drie borden cornflakes naar binnen en voegde enkele uren later het vierde goud aan zijn fonkelende collectie toe. Niemand kon hem vanzelfsprekend de baas op de 1500 meter, een traject dat als een van zijn grootste specialitei ten kan worden beschouwd. Al is specialisme wellicht een vreemde uitdrukking voor een man, die alle afstan den op unieke wijze onder de knie heeft. Toch is de schaatsmijl het arbeids- met de andere Nederlanders, Yep XIII OLYMPIC OOO WINTER XXV GAMES 1 LAKE PLACID I980 terrein waarop Eric Heiden, nature een middenafstandsat- leet, volledig de lakens uitdeelt en zelfs een ternauwernood ont weken val hem niet deert. Zes honderd meter had de Ameri kaan er in de topper van de dag opzitten toen zijn hand even naar het ijs ging om een balansversto ring op te vangen. Heiden later: „Er zat een klein scheurtje in het ijs. Ik schoof er met mijn schaats vlak langs waardoor er wat stuk jes ijs afbrokkelden. Ik verloor mijn evenwicht, maar op derge lijke dingen ben ik altijd voorbe reid. Daarom ben ik in staat zo snel te reageren. Het zal me drie tiende van een seconde hebben gescheeld". Europees kampioen Kay Arne StenshjemVnet kon dankzij dit voorval bijna weer aansluiten, Heiden verslaan was echter on mogelijk. Dat had de Noor trou wens ook altijd voorspeld. „Voor het goud hoeven we niet naar La ke Placid te gaan", heeft hij meermalen met realiteitszin ge zegd. Toch is Stenshjemmet, die niet op de 10 km uitkomt en de Olympi sche Winterspelen dus heeft beëindigd, achter de Amerikaan het meest succesvol geweest. Op de 5000 meter bracht hij de troon van Heiden zelfs aan het wanke len, gisteren liet hij zich meesle pen naar het tweede zilver. Een rechtstreekse confrontatie met Heiden biedt daarom zeker voor delen, hoe voorspelbaar een ne derlaag ook is. Iemand die zich vastbijt in zijn spoor kan op een hoge klassering rekenen,-- zoals ook Hilbert van der Duim op de 5 km ondervond. Indeling De Nederlandse kampioen trof het gisteren een stuk minder. Hij was Kramer en Bert de Jong in de tweede groep gezet omdat bij de indeling de 1500 meter van het WK in 1979 maatgevend was. Dat de Nederlanders toen niet op het voorste plan meekwamen brak ze nu een beetje op. De conditie van de ijsvloer verslechterde door neerdwarrelende fijne sneeuw- korreltjes. Nadat de dweilmachi- ne water op de baan had aange bracht, vlak voor de rit van Bert de Jong, zaten supertijden er he lemaal niet meer in, want de neerslag zette zich vast op de steeds stroevere oppervlakte. De pas in de laatste rit gestarte Gea- tan Boucher werd hierdoor het meest gedupeerd. De Canadese medaillekandidaat kon zelfs niet onder de twee minuten komen, hetgeen dertien rijders wel was gelukt. Het hoge gehalte dat zij aan de dag legden resulteerde zelfs in de beste 1500 meter die ooit is gereden. Buiteling „Als Van der Duim in een van de eerste paren was uitgekomen zou zijn tijd een stuk beter zijn ge weest", constcieerde Egbert van 't Oever. Hij kwalificeerde de race van zijn pupil als „niet slecht, maar ook niet geweldig goed". Van der Duim knabbelde enkele tienden van zijn persoonlijke top tijd af en dat biedt volgens Van 't Oever prettige vooruitzichte n voor de wereldkampioenschap pen, volgende week in Heeren veen. „Achter Heiden en Stenshjemmet moet Van dei- Duim mee kunnen doen om de derde plaats", is zowaar de zeer gewaagde verwachting van de bondscoach. Ten slotte zijn er ook nog mededingers als Stor- holt, Oxholm en Gustafson. Storholt werd vrij verrassend uit de top drie gestoten door zijn landgenoot Terje Andersen zodat de winnaar van het 1500-meter- goud in Innsbruck zonder een tweede medaille de schaatssport vaarwel zegt. De 10 km is wat de Noren betreft weggelegd voor Oxholm, Tveter en Rekstad, het definitieve afscheid van Storholt geschiedt in Heerenveen. Met een verbaasde grijns keek de beste Europese schaatser van de afgelopen jaren naar de 28-jarige Andersen, die al lange tijd mee loopt, maar het in de grote vier kamp nooit heeft kunnen bol werken en als sprinter op de 500 meter aan pure snelheid tekort komt. Andersen is een specialist op de 1000 en 1500 meter, hoewel hij op de kilometer tegenviel (twaalfde) en ruim anderhalve seconde langzamer was dan Bert de Jong, die in een vergelijkbare positie verkeert. De Jong had dus de verslechterde ijskwaliteit tegen toen hij als laat ste Nederlander aan de start ver scheen. Yep Kramer trof het rela tief het beste, maar hij slachtof ferde zichzelf met een merk waardige buiteling. Bij het ron den van de tweede bocht kon hij net op de been blijven, enkele tientallen meters verder was er geen houden meer aan. Van 't Oever: „Meteen nadat Kramer zich had hersteld bij het uitko men van de bocht, moest hij uit wijken voor Dietel. Hij schrok en viel toen toch. Jahimer, want we waren er vanuit gegaan dat hij hier zijn persoonlijk record zou verbeteren. Daarom was hij weg gegaan op 2 minuten blank. Om Geconcentreerd deelt Eric Heiden te zijn. hierop uit te komen was zijn tus sentijd op 300 meter weliswaar iets aan de langzame kant". In weerwil van de opwekkende conclusies die Egbert van 't Oe ver er ten aanzien van Hilbert van der Duim aan vastkoppelde, ver liep de 1500 meter voor de Ne derlanders slechter dan elke an dere afstand. Alleen de 10 kilo meter kan zaterdag nog voor een gunstige afsluiting zorgen, waar bij het natuurlijk vooral interes sant is om te zien of Eric Heiden zijn goudjacht onberispelijk zal voltooien. De voor zijn doen ongewone moeite die hij had om de 5000 meters te heeft enige twijfel ver oorzaakt over zijn lange adem. Met Heidens vermoeidheid bleek het gisteren wel mee te vallen, of schoon hij slechts 0,65 seconden van het wereldrecord af bleef. Heiden: „Na de 5000 meter was ik erg moe, maar nu voel ik me veel beter". Historie Als succesvolste Amerikaan in de historie van de Winterspelen heeft Eric Heiden het in Lake Placid al helemaal gemaakt. On der applaus van honderden Ame rikaanse verslaggevers stapte hij gisteren op het podium in de perszaal, om ontspannen kauw- gumkauwend zijn zegje te doen. kunnen geven, een uitdaging", vertaalde doelman James Craig de gedrevenheid van zijn kame raden. Drijfveer spelers ondergebracht in één 'clubteam'. De jeugdige spelers, de gemiddelde leeftijd bedraagd 21,9 jaar, van wie de meeste af komstig zijn van het universi teitsteam van Minnesota, speelde zo'n zestig oefenwedstrijden. Vergoeding Zonder morren stelden de studen ten zes maanden van hun studie tijd beschikbaar om goed voor de dag te kunnen komen in Lake Placid. In die periode ontvingen de spelers een vergoeding van 7200 dollar, ongeveer 14.400 gul den. Was het financiële gewin in ieder geval geen lokmiddel, de motiva tie voor deelneming lag op het vlak der rivaliteit. Onder deze voorwaarden is alleen al het feit, dat wij het schijnheilige Europe se amateurisme een gevoelige tik Deze drijfveer bracht de Amerika nen tot het verrassende presta tiepeil. Het verhulde de defensie ve kwetsbaarheid van het team en onthulde volop de aanvals- kracht. Maar daarop werd dan ook in de voorbereidingsperiode door de pupillen van de 42-jarige trainer Herbie Brooks het accent gelegd. Brooks houdt er overigens een spe ciale manier van coachen op na. Hij laat tijdens de duels een assis tent op de tribune plaats nemen die met een walkie-talkie zijn waarnemingen aan de spelers- bank doorgeeft. Voor het duel tegen de Sowjet-Unie loopt het storm voor de toe- gangskaarten. Entreebewijzen die normaal 60 dollar kosten, vliegen weg op de zwarte markt voor het vijfvoudige. De ijshoc- keyhal zal vanavond tot de nok toe gevuld zijn met toeschou wers, die hopen op een verras sing, maar de realitiet niet kun nen wegcijferen dat de Sowjet- Unie de betere, de veel betere, ploeg is. de eerste klappen uit tijdens de 1500 meter. Die bleken wederom goud waard Het kon niet uitblijven dat er ook vragen over de commerciële ge volgen van zijn successen aan de orde kwamen. „Je kunt nu veel geld verdienen in de reclame", werd Eric Heiden voorgehou den. Heiden: „Of er nu al belangstelling voor mij bestaat weet ik niet, want ik heb in het olympische dorp geen telefoon. Maar ik hoop niet dezelfde toestanden mee te maken als Bruce Jenner (de tien kampwinnaar van Montreal). Dat lijkt me vreselijk. Ik wil mijn ei gen leven kunnen leiden en voel er ook weinig voor om op een voetstuk te worden geplaatst. U kunt me hierbij een grote dienst bewijzen". LAKE PLACID (GPD) - De 25- jarigc Hannic Wenzel uit Liechtenstein lijkt op weg uit te groeien naar een na tionale heldin van dit mini- landje. Zondag won zij tij dens de afdaling voor dames een zilveren medaille, giste ren lag er aan de eindstreep van de reuzenslalom goud op haar te wachten. Bovendien behoort ze zaterdag tot de favorieten op het laatste sla lomnummer. Een interna tionaal type, die Hannie Wenzel. Ze werd in Oost- Duitsland geboren en vluchtte samen met haar ou ders en haar broer Andreas en haar zuster Petra in 1957 naar Liechtenstein, terwijl ze de laatste jaren voorna melijk traint met het Zwit serse team. AI zes jaar lang behoort Ilan- nie Wenzel tot de beste skis ters ter wereld. In 1974 won ze de slalomtitel in Sankt Moritz en in 1976 was er brons voor haar tijdens de Olympische Spelen in Inns bruck. In 1978 veroverde ze voor de eerste maal de we reldcup. Na dit seizoen wacht haar de alleenheer schappij bij de dames omdat Anncmaric Moscr-Proell en Marie Therese Nadig te ken nen hebben gegeven te zullen stoppen. De Stenmark onder de dames dus, al vindt ze zelf die vergelijking overdreven. Het werd allemaal wat ge makkelijker voor haar, na dat Maric Therese Nadig woensdag in de eerste man che al na twintig seconden onderuitging, en gisteren de 18-jarige Fran^aise Perrinc Pelen door pech werd getrof fen. Perrine Pelen en Fabicnne Serrat hielden de Franse eer voortreffelijk hoog door in de tweede manche respec tievelijk eerste en tweede te worden. Mede door het uit vallen van Nadig ging de Zwitserse equipe volledig af. West-Duitsland boekte dank zij het zilver van Irene Epple en een achtste plaats van haar zuster Maria uitsteken de successen. Annemaric Moser, de winnares van de afdaling, wenste geen risi co's te nemen en eindigde als zesde. LAKE PLACID (ANP) - Robert Kane, de voorzitter van het Amerikaans Olympisch Comité (USOC) heeft donderdag in een televisie-interview in Lake Placid kritiek geuit op het besluit van de Amerikaanse regering de Olympische Spelen te boycotten en de uitspraak dat die beslissing "on herroepelijk" is. Kane voegde er aan toe dat het Amerikaans Olympisch Comité geen ande re keus heeft dan akkoord te gaan met het besluit van de regering. "Ik geloof niet dat iets onherroepelijk is", aldus Kane. Hij voegde er aan toe dat zulke categorische uitspraken als de Amerikaanse regering heeft gedaan niet verstandig zijn omdat de situatie in de wereld zich tussen nu en het begin van de Olympische Spelen in juli in Moskou kan wijzigen. Als dat zou gebeuren, vindt Kane, moeten de Amerikaanse sportlieden, die zich nu beschouwen als slachtoffers van een hogere regeringspoli- tiek, het recht hebben in Moskou uit te komen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17