'Zondagsrust' maakt het zich niet gemakkelijk Mets op eenfiets die veiligfietst. Minder geld vrijwillig werkloze Meer gehandicapten op vakantie CüüiiüimiiJ LEZERS SCHRIJVEN: Onze ontwikkelingshulp helpt vooral de rilken OBOVflG Backer en Co blijft verhuizing ontkennen VRIJDAG 22 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 Vervoermiddelen op de "Dag des Heeren" voor bestuursleden verboden Het bestuur van de "Ne derlandse Vereniging tot bevordering van de Zondagsrust en de Zon dagsheiliging" heeft het nu ook intern niet ge makkelijk. Al enige tijd zit voorzitter J. van Prooijen, de oud-gere formeerde dominee Van Rhenen, met zijn over gebleven bestuursleden tegen een paar lege stoelen aan te kijken, en het wil maar niet luk ken ze weer bezet te krijgen. Dat komt niet omdat het getal der mensen die deze vereni ging een warm hart toedra gen een dieptepunt zou heb ben bereikt. Wat dat betreft heeft Zondagsrustzelfs in deze afvallige tijd niet te kla gen. Vorig jaar groeide haar aanhang nog met 220. De le den komen vrijwel uitsluitend uit de uiterst rechtse oud-ge reformeerde hoek. De oorzaak van de open blijvende be- stuursplaatsen is de strenge selectie. Krachtens een be stuursbesluit komen alleen personen voor deze post in aanmerking die op de "Dag des Heeren" beslist geen ge bruik maken van vervoer middelen. Het lijkt erop dat er onder de leden van de vereniging wat dat aangaat meer "ruimden- kenden" schuilen dan het be stuur lief is. In elk geval blij ken de kandidaten die aan deze absolute eis voldoen en die ook nog bereiden in staat zijn de vereniging mee te be sturen niet i>oor het oprapen te liggen. Het bestuur zet zijn pogingen naarstig voort. Gele kaarten In 1979 verzond de vereniging die haar jaarvergadering hield in Kampen maar liefst 584 brieven met een pro test tegen de "ontheiliging van Gods dag". De oogst aan reacties was mager: maar 33 Alle leden van de Staten-Gene- raal kregen van de vereni ging een brief in Verband met de gele kaarten van de Win kelsluitingswet die men over al aan winkeldeuren ziet. De ze kaarten laten namelijk, net zoals sommige progressieve agenda's en kalenders, de week op maandag in plaats van op zondag beginnen. En zoiets is voor de vereniging Zondagsrustonverteer- De zondag, die in de hele christelijke wereld van oude tijden af als de "Dag des Hee ren" wordt aangemerkt, moet de eerste dag der week blijven, ook al is hij geen werkdagEl ke afwijking van deze christelijke inzetting wordt in kringen als de ivereniging "Zondagsrust" opgevat als de zoveelste knieval voor de tijd geest en een verdere uitholling van de op de bijbel gegronde traditie. Het feit dat het bij de gele win- kelkaarten gaat om een ver ordening van de overheid nog wel Gods dienaresse" maakt het kwaad alleen nog maar erger. Oordelen Financieel is het de vereniging vorig jaar niet naar den vleze gegaan. Er werd f. 44.000 op het vermogen ingeteerd. Dat bedraagt nu nogf. 167.000. De jubileumviering (25 jaar), drie streekvergaderingen en de inrichting van een eigen kantoortje waren oorzaak van de extra kosten. Maar, zoals gezegd, het ledental gaat nog steeds opwaarts. De gelederen van Zondagsrust zijn nu ruim 14.500 man sterk. "Dat is prijzenswaardig"zei tweede voorzitter E. de Groot uit Utrecht bij ontstentenis van dominee Van Prooijen op de jaarvergadering Maar meer ook niet", liet hij er vermanend opvolgen. "Alleen zij zijn welbewaard onder de laaghangende oordelen Gods die Davids woorden uit psalm 119 de hunne weten: Ik zal mij vermaken in Uw geboden, die ik liefheb, en ik zal Uw in zettingen betrachten' Aankondiging toegestane Openingstijden 2. '*d Wio» f«re Dtn*lae Oondarctec I Vf*l*S Zaterdag 2<*-.d*g Poe* a* vaat Op de kaarten met de toegestane openingstijden van de winkels begint de week niet met de zon- maar met de maandag. De (streng-christelijke) vereniging Zondagsrustschreef alle kamerleden daar over een ernstig bezorgde brief. Naar christelijke inzetting begint de week met de Dag des Heeren", en dat moet zo blijven, ook in agenda's, kalenders en dergelijke. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: Beroepen te Leiden (vacg- ture-Boogert) F.C.M. Rooden- burg Middelburg; aangenomen naar Nieuwe Tonge J. van den Born Giessendam-Nederhar- dinxveld; bedankt voor Blauw- kapel-Groenekan J. Westland Amersfoort. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Mid delburg D. Hakkenberg Lisse; bedankt voor Emmeloord J.M. Kleppe Woeiden. Belastingweigering. Bruce Chrismaneen 30-ja rige doopsge zinde boer uit Ava (Illinios, Ver enigde Statenis veroordeeld tot een jaar werk voor de Ameri kaanse doopsgezinde vrijwilli- persdienst omdat hij geen belas ting wilde betalen voor de defen sie. De rechtbank in Springfield heeft deze dienst gevraagd, een programma met hem op testellen. Chrisman is heel tevreden met deze ongebruikelijke straf. Hij had net zo goed een jaar gevangenisstraf kunnen krijgen en een boete van 20.000. Eerst werd hij ervan beschuldigd geen belastingformulier te heb ben ingevuld. Maar dat had hij wèl gedaan. Alleen had hij de daarop voorkomende rubriek "bestemd voor defensie" oninge vuld gelaten. In een bijgesloten brief legde hij uit waarom hij het Amerikaanse leger (op religieuze en morele gronden) niet wilde steunen. Kerk zorgt voor stacaravans Voor mindervaliden is een vakantie in een stacaravan of bungalow geen onvervulbaar ideaal meer. Dankzij een aantal kerkelijke initiatieven is het aanbod nu zelfs zo uitgebreid dat de lichamelijk gehandicapte een keuze kan doen. Zo meldde de Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk ons deze week dat de diakonieën van Barneveld (Immanuelkerk) en Putten (Andreaskerk), in sa menwerking met een aantal lan delijke fondsen, de bouw moge lijk hebben gemaakt van twee volledig aangepaste mobiele bungalows (stacaravans) op res pectievelijk de camping "De Midden-Veluwe" in Harskamp en de camping "De Heihaas" in Putten. Ze zijn geheel geschikt voor rolstoelgebruikers en hun familie en bieden plaats aan maximaal zeven personen, van wie er drie gebruik kunnen ma ken van een aangepaste slaapac- commodatie. De aanpassing omvat de volgende voorzieningen: een parkeergele genheid direct bij de caravan, hellingbaan naar de ingang, ver hoogd toilet, rolstoel-wastafel, douchestoel, steungrepen bij douche en toilet, geen drempels, schuifdeur van 1 meter breedte, aangepast keukenblok en pape gaaibeugels boven drie bedden. Mevrouw A. Dekker (03420-4617) en mevrouw J. Luppes (03420-4881, na 5 uur), beiden wonend in Barneveld, kunnen nadere inlichtingen geven over de caravan in Harskamp, me vrouw G. Doevendans (03418-4818) en mevrouw F. Jag- tenberg (03418-4288), beiden in Putten, over die op "De Heihaas" (Jarapatiënten De diakonie van de hervormde ge meente in Bennekom beschikt over een aangepaste bungalow op de camping "De Eng" in Wa- geningen, compleet ingericht voor zes personen. Bij de inrich ting werd rekening gehouden met de voorschriften van het Astmafonds, zodat ook mensen met cara-aandoeningen er ge bruik van kunnen maken. Om die reden worden er geen huisdieren toegelaten. Mevrouw J. van den Brink (08389-4174), mevrouw G. Don- kersteeg (08389-9138) en de heer J. Nuyt (08389-5537), allen te Bennekom, willen belangstel lenden graag inlichten. De Utrechtse stichting "Werkgroep Mindervaliden" ook een tak van diakonaal werk is kort ge leden in het bezit gekomen van een vierde stacaravan. Ze staan in Doorn ("Het Grote Bos"), Soest (camping "King's Home") en Ooltgensplaat (christelijk recrea tiecentrum "Fort Prins Frede- rik"). Wie er meer over wil weten kan de heer D. J. Teeuw (030-434477) of de heer J. Buik man (030-616892), beiden in Utrecht, bellen, de laatste na 7 uur 's avonds. Al deze voorzieningen hebben geen commerciële opzet. De initiatief nemers konden de tarieven, me de dankzij royale medewerking van verschillende kanten, "so ciaal" houden. Trouwens, finan ciën mogen toch geen beletsel zijn om van dit aanbod gebruik te maken. Er zijn ook verscheidene fondsen waarop lichamelijk ge handicapten zo nodig een beroep kunnen doen, zoals het Prinses Beatrixfonds, de Vereniging voor Rheumatiekbcstrijding en het Avo-hulpfonds. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. ADVERTENTIE Platteschor De patiënten van dokter Platte schor worden als snotapen be handeld door het ziekenfonds in Alphen. Zelf heb ik ook zoiets raars meegemaakt met dit zie kenfonds. Ik had een Eltax taxi gebruikt bij gebrek aan een an der, met een herwijs briefje van de behandelend arts van het Aca demisch Ziekenhuis, maar ik kreeg niets terug. Dokter Platteschor verdient de bij val van iedereen. Er is nu een pa tiëntenvereniging opgericht, waarvan men voor f 10 lid kan worden. Iedereen die zich echt mens voelt, moet dat zo gauw mogelijk doen. Dan staan de pa tiënten bij voorbaat sterk als hun huisarts aan de beurt is voor de zelfde ellende. Zelf heb ik aan Platteschor een pracht huisdokter, die mens is in alles. Ik zeg hem alles, en hij mij. Wat ik nodig heb, krijg ik. Dus ik ben ook een dure voor het zieken fonds. Mag ik. Ik heb het toch no dig en ben niets minder, als zie kenfondspatiënt. Als zovelen opkomen voor hun huisdokter, dan is er iets loos. Het kan niet anders. Ik heb ook het CDA-kamerlid Gualthérie van Weezei ingeschakeld voor een onderzoek, en met resultaat, dat weet ik zeker. Het CDA laat de arbeider heus niet in de steek. Juist de minst draagkrachtigen verdienen steun en begrip, dat is Gods woord. Ga door dokter Platteschor. Wij steunen u, ook de patiënten uit de plaatsen in de omgeving van Al phen. Mevrouw E.G. Meijer Potgieterlaan 56 Hazerswoude-Rijndijk ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland: Het beleid van minister De Koning beoordeeld. Ontwikkelings samenwerking is armenzorg en exportbevordering Eco nomie: Problemen met deze coalitie onoplosbaar Interview met arts-schrijver Willem Brakman: De mens wordt minder waard Bericht uit een WAO-soos: 'Zelfs gratis willen ze me nog niet hebben' Wet Openbaarheid van bestuur: Overheid krijgt informatieplicht Rouwverwerking: Leven nadat de dood heeft toegeslagen Reportage: Vervuilers zien een markt in eigen vervuiling Udo Lindenberg: Ook linkse musici knielen voor de kassa's De nacht van de poëzie. En: Beroepsverbod in Nederland9 Arme landen als pionnen. O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6.- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36.50 per half jaar Code/plaats Bon sturen naar Antwoordnr 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel». Of bel: 070-512111. ■Hama Overal in de losse verkoop 1,85 Monumenten In deze krant stond kort geleden een stuk over de subsidiestop voor monumenten. Oorzaak geldgebrek. Geen wonder, want volgens mij wordt er met geld ge smeten. Alles wordt maar op de monumentenlijst gezet. Daar krijg je dan bericht van. Als je dat niet wilt 'moet je binnen tien da gen aangetekend protest sturen. Dan hoor je er zo'n vijftien jaar niets van. Plotseling komt er ie mand met een meetlint, meet de ruimte op en verdwijnt weer. Dan vijf jaar weer niets. Waar het om gaat is het pand op de hoek van de Turfmarkt-Oude Vest. Door de bouw van de Turf- marktbrug was er grote schade aan het pand aangericht. De kos ten van herstel van dit "monu mentenkrot" bedroegen 250.000. De ruimte is zo klein dat het ongeschikt is voor een twee persoons gezinnetje. De rechtbank in Den Haag stuurde het door naar de Kroon en daar werd afwijzend beschikt op ons verzoek. Het houdt in, dat het zo moet blijven. Terwijl er niemand is komen kijken hoe erg de scha de wel is en of dat geld wel ver antwoord is. Ik neem aan dat de Kroon toch advies vraagt aan monumentenzorg of/en aan de gemeente. Maar er is niemand geweest. En wanneer er ongelukken gebeu ren, bij wie moeten we dan zijn? Want geld is er niet bij monumen tenzorg of CRM. We hebben aan een andere oplossing gedacht. Als het pand Oude Vest 1, dat ook ongeschikt is voor bewoning ook afgebroken zou kunnen worden, kan er beneden een showroom komen met erboven twee woon- AANSLAG - Bij een zware ontplof fing in de Zuidiraanse havenstad Chorramsjar in de olieprovincie Choesestan zijn gisteren vijf mensen gedood en 39 gewond, zo meldt de Iraanse radio. Het gebeurde in een centrum voor hulp aan overstromingsslachtof fers. De mensen luisterden naar een toespraak van de dochter van de in augustus 1979 gestorven en zeer geliefde ajatollah Taleghani. lagen. Dan kunnen er twee ge zinnen wonen. Nu geen een. Wat ons betreft mag het allemaal blijven staan, maar de gevolgen zijn niet voor ons. De schade door het bouwen van de brug is al groot genoeg geweest. Straks staat het voorjaar weer voor de deur. En denken wi| aan het nieuwe fietsseizoen. Denk dan ook aan uw veiligheid en zorg dat uw fiets in orde is. Neem het zekere voor het onzekere en ga voor een inspectie beurt naar de BOVAG-fietsenman. U kunt hem herkennen aan het BOVAG-embleem. BOVAGafd. tweewielerbedrijven waarborg voor betrouwbaarheid. LEIDEN - Werklozen die in de WWV of RWW vallen en hebben laten blijken vrijwillig zonder werk te zijn zullen binnenkort in elke gemeente door dezelfde maatregel worden getroffen. Er wordt in dat geval zo'n tien pro cent van hun uitkering tijdelijk ingetrokken. De uitvoering van deze wet is, vol gens directeur Scheepsbouwer van de Gemeentelijke Sociale Dienst gisteravond in de com missievergadering maatschap pelijke zaken, "juist bedoeld om wildgroei in het sanctiebeleid in te perken". In de verschillende gemeenten werden de afgelopen jaren al met sanctie-maatregelen gewerkt op de hap-snap manier. Nereens was precies vastgelegd hoe groot het percentage van de korting moest zijn en wanneer de maatregel zou ingaan. Het beleid geldt voor werklozen in de RWW, Rijksgroepsregeling al gemene bijstandswet en de WWV, de Wet Werkloosheids Voorziening. In eerstgenoemde wet valt de werkloze die in geen andere sociale wet thuishoort. De schoolverlater, maar ook degene die langer dan 2'/2 jaar werkloos is. De WWV wordt van kracht als de WW of de wachtgeldregeling niet meer van kracht is. Aanleiding voor de gemeenten om wat de sanctie-maatregelen be treft één lijn te gaan trekken was enige tijd geleden een brief van de DIVOSA, een vereniging van Overheidsorganen voor Sociale Arbeid. In de brief werden de colleges van B en W gevraagd om tot uitspraken te komen over de door een werkgroep van DIVO SA geformuleerde uitgangspun ten over het sanctiebeleid. De heer Bovens van de Sociale Dienst Leiden benadrukte gis teravond dat de maatregel juist in het leven is geroepen om een po sitief effect te krijgen. De verla ging gaat niet onmiddellijk in zo dra men merkt dat de werkloze niet solliciteert. Volgens Bovens wordt men eerst informeel ge waarschuwd. "Deze zaak is te belangrijk voor onze cliënten om er schimmig over te gaan doen. Men moet precies weten waar men aan toe is", aldus Bovens. Dc maatregel gaat in het algemeen in als de werkloze niet op "pas sende arbeid" reageert of geen actief sollicitatiegedrag vertoont. De maatregel geldt voor een be perkt aantul weken. Met name het PvdA-raadslid Hes bleek moeite te hebben met het begrip "passende arbeid". Met PSP-er Ponsen was ze tegen kor tingen op uitkeringen. Van der Pluijm (PvdA) vond het verba zend dat "we hier over sancties zitten te praten terwijl de werk gelegenheid in Leiden steeds maar afneemt". Uiteindelijk ging de commissie met het sanctiebeleid, dat medio sep tember van kracht wordt, ak koord. LEIDEN - De directie van Backer Co, uit de Derde Binnenvest gracht, heeft gistermorgen ook in een gesprek met wethouder Jos Fase (economische zaken) ont kend dat de verhuizing van Bac ker naar de Brabantse plaats Ma de definitief zou zijn. Wethouder Fase had om het ge sprek met de directie van Backer gevraagd om te polsen welke mogelijkheden er zijn om Backer in Leiden te houden. "Het gaat ons om de werkgelegenheid. Wij hebben Backer weinig alterna tieve vestigingsplaatsen in Lei den kunnen aanbieden. Het enige is Roomburg, maar dat duurt nog wel enkele jaren", vertelde wet houder Fase ons gisteren. Alle tekenen die erop wijzen dat Backer en mogelijk ook de in het zelfde pand gehuisveste Felix Cohen naar Made verhuizen, werden gistermorgen opnieuw door directeur R. Diepenbrock van Backer als "geruchten" van de hand gewezen. Bij het gesprek met de wethouder was ook de directeur van Felix Cohen, T. van Rietschoten, in zijn hoedanigheid van directeur van Backer aanwezig. Bij Backer werken 57 mensen, bij Felix Co- hen 30. Het is zeer onwaarschijn lijk dat een groot deel van het personeel bij een verhuizing naar Made mee zou verhuizen. Felix Cohen heeft overigens zojuist een advertentieoproep geplaatst om twee medewerksters "in tijdelijk dienstverband" aan te trekken voor haar inpakafdeling van no ten en zuidvruchten. Wethouder Fase heeft van de direc tie van Backer de toezegging ge kregen volledig op de hoogte te worden gehouden van nieuwe ontwikkelingen. Voorts wil de wethouder het standpunt van de industriebonden horen. De beleidsvoornemens van de di rectie van Backer worden op 5 maart met de vakbonden be sproken. De voor lichamelijk gehandicapten aangepaste bungalow op de camping "De Eng" in Wageningen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13