LEIDSCH DAGBLAD Acties in Rijnmond Noodtoestand in Lake Placid vandaag Iran niet naar OPEC-conferentie Rodnina/Zaitsjew veroveren goud Meinsma: "Geen accijns op tabak MAANDAG 18 FEBRUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36092 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Rantsoenering benzine in VS nog niet nodig WASHINGTON (AP) - Het hoofd van de Amerikaanse energie- dienst Charles Duncan, is van oordeel dat de tijd nog niet is ge komen om over te gaan tot het rantsoeneren van benzine en an dere olieprodukten. In een vraaggesprek met het weekblad U.S. News and World Report verklaarde hij dat het rantsoeneren op zichzelf al per jaar 2 miljard dollar zou kosten en apart daarvan nog een "ver schrikkelijke hoop werk". Voorts was het feitelijk onmogelijk om een "absoluut neutraal" systeem van rantsoenering in te stellen. Door het duurder worden van de benzine was reeds een matiging in het gebruik opgetreden van 8 a 10 procent, aldus Duncan, en daardoor was het nog niet nodig om het autorijden nog meer te beperken door een fikse verho ging van de accijnzen op de brandstof. Armleuning uit trein: vrouw gewond UTRECHT (GPD) - De 27-jari- ge mevrouw Defreese uit Utrecht kreeg gistermiddag met grote kracht een arm leuning tegen haar hoofd ge slingerd die uit een passe rende trein was gegooid. Mevrouw Defreese, die op station Overvecht op haar trein stond te wachten, moest met een bloedende hoofdwond naar het zieken huis worden vervoerd. De spoorwegrecherche is in Amersfoort de betreffende trein binnengegaan en heeft een onderzoek ingesteld, maar de daders konden niet worden aangehouden. Wel bleek dat er heel wat vernie lingen waren aangericht. Er waren drie armleuningen gesloopt en zeven verlich tingsarmaturen. Verder ont brak er een tafelblad met een klapstoel, die kennelijk eveneens uit de trein zijn ge gooid. Bij de Spoorwegen neemt men aan dat de daders gezocht moeten worden onder voet balsupporters die op weg waren naar de wedstrijd FC Amersfoort - FC Den Haag. Verkeer nog steeds een chaos Het is een hele kunst om tijdig bij een Olympisch evenement aanwezig te zijn Hugh Carey, gouverneur van de staat New York heeft za terdag een beperkte nood toestand afgekondigd voor Lake Placid. In het gebergte bij de plaats waar de Olym pische ski-wedstrijden wor den gehouden dreigde ge vaar voor de 6000 toeschou wers door sneeuwverschui- vingen en de lage tempera tuur. Bovendien blijft het busvervoer naar de evene menten in het Amerikaanse plaatsje nog altijd in gebre ke. Het transport van de kijklustigen levert zulke problemen op dat de politie zelfs bussen moest vorderen om de toeschouwers na de wedstrijden af te voeren. Het was nodig omdat sommige chauffeurs opdracht hadden gekregen al te opdringerige mensen, die niet meer mee konden, van de weg te rij den.... Eric Heiden bleef wel in het juiste spoor. Hij pakte het goud op de 5000 kilometer al lijkt zijn onaantastbare po sitie te wankelen, nu hij, 22 PAGINA'S door de golf van publiciteit in de Amerikaanse media, voor het eerst onder zware mentale druk staat. De Ne derlanders veroverden in het afgelopen schaatsweek- einde geen medailles, maar de heren konden niettemin tevreden zijn met de vierde plaats van Hilbert v.d. Duim en de zesde van Piet Kleine. Bij de dames werden de ver houdingen genormaliseerd. Petruseva uit de Sowjet- Unie veroverde het goud op de 1000 meter: van de Neder landse dames klasseerde Annie Borckink zich op een zesde plaats. Het ijshockey- team kwam tegen Japan niet verder dan een 3-3 gelijkspel en weet nu weer waar het staat. Annemarie Moser, die de afdaling bij de dames won, wacht een "gouden toekomst". Gevoetbald werd er ook in het afgelopen weekeinde. Feye- noord deed in het bekertoer nooi van zich spreken. Tegen FC Twente schudden de Rot terdammers alle frustraties van zich af. Ze wonnen met 4-0. In de kwartfinales van het toernooi die volgens het Europa Cup-systeem wor den gespeeld, komen alleen nog eredivisieploegen uit. PAGINA 11 T/M 19 NOS wil in de komende ja ren televisiezendtijd gaan uitbreiden PAGINA 5 Politie wijst nieuwe munitie af PAGINA 7 Trudeau bijna zeker nieuwe premier van Canada PAGINA 9 Computer neemt werk van de boer over PAGINA 20 WETSVOORSTEL LONEN BIJ KAMER INGEDIEND ROTTERDAM (ANP/GPD) - Volgens plan is de Industrie bond FNV vanmorgen in het Rijnmondgebied begonnen met een eerste serie acties tegen de loonmaatregel van de regering. Het gaat om vijf bedrijven, waar in totaal onge veer 5.000 mensen werken. Die bedrijven zijn de scheepswerf Wilton Feijenoord in Schiedam, het Unileverbednjf Van den Berg en Jurgens, het elektrotechnisch bedrijf de Hoop-Groenpol in Rot terdam, de brouwerij Skol in Rot terdam en het metaalbedrijf Wi- dia in Maassluis. Een woordvoerder van de Indus triebond zei vanmorgen dat de acties verliepen zoals verwacht. Zij begonnen vanmorgen aan de poorten van de bedrijven, waar LAKE PLACID (ANP) - Het on derdeel paarrijden van het kunst schaatsen op de olympische win terspelen in Lake Placid is geheel volgens de verwachtingen ge wonnen door Irina Rodnina en Aleksander Zaitsjew uit de Sow- jet-Unie. Het Oostduitse paar Christina Riegel/Andreas Nischwitz zorgden ervoor dat het paarrijden niet geheel werd overheerst door de Sowjet-Unie. Het Oostduitse duo won brons. Voor de 30-jarige Irina Rodnina was dit de derde gouden olympi sche medaille. Zij is aan de zijde van haar echtgenoot de succes volste kunstrijdster uit de olym pische geschiedenis geworden. De Noorse Sonja Henie won eveneens drie gouden medailles, maar was bij andere internatio nale kampioenschappen niet zo succesvol als Irina Rodnina. De uitslag van het kunstrijden voor Aanhoudend droos; In de nacht en ochtend mist en mini mumtemperatuur dicht bij het vries punt. Overdag perioden met zon. Mid- dagtemperatuur van 6 graden op de Wadden tot ongeveer 10 graden in het binnenland. Matige zuidoostenwind. Opgemaakt te 11.15 uur paren is: 1. Irina Rodnina/Alek- sander Zaitsjew (Sow) plaatscij- fer 9, 147.26 punten, 2. Marina Tsjerkassova/Sergei Tsjasjrai (Sow) 19 - 143.80, 3. Manuela Ma ger/Uwe Bewersdorff (DDR) 33 - 140.52. Grensgebied Iran verboden voor de pers TEHERAN (DPA) - Buitenlandse journalisten mogen de aan Pakis tan en Afghanistan grenzende Iraanse provincie Beloetsjistan- Sistan niet meer bezoeken, zo heeft het blad, Teheran Times' vandaag bekendgemaakt. Sinds er in de provincie Oost- Azerbeidsjan, met name in de hoofdplaats Tabriz, ernstige on lusten zijn geweest, is ook deze provincie verboden gebied voor buitenlandse correspondenten. Hetzelfde geldt voor de aan Pa kistan en Afghanistan grenzende provincie Chorrassan, sinds de Russen Afghanistan zijn binnen getrokken. vakbondsbestuurders pamflet ten uitdeelden en waarin tot werkonderbreking wordt opge roepen. Werknemers verzamelden zich la ter op de dag in de kantines om daar te discussieren over de loonmaatregel van het kabinet. De directie van de scheepswerf Wil ton Feijenoord in Schiedam heeft geen vakbondsbestuurders op het werfterrein toegelaten om de werknemers in de kantines toe te spreken. De FNV had in twee kantines van het bedrijf bijeen komsten georganiseerd. Het is de bedoeling, dat er deze week elke dag werkonderbre kingen bij bedrijven in het Rijn mondgebied zullen worden ge houden. Volgens de plannen van de bond zullen de werknemers Bij de Tweede Kamer is vanmorgen het wetsontwerp ingediend dat het de regering mogelijk moet maken-zo nodig - in te grijpen in de lonen en arbeidsvoorwaarden van alle werknemers. De ingreep wordt volgens het ontwerp ook mogelijk voor overheids- en mili tair personeel. Het wetsontwerp houdt een veran dering in van artikel 10 van de wet op de loonvorming. Dat arti kel wordt zo gewijzigd dat de mi nister van sociale zaken de mo gelijkheid krijgt een maatregel af te kondigen voor een voor alle bedrijfstakken gelijke kalender termijn. Ook wordt het mogelijk om een pakket arbeidsvoorwaar den bindend en zo nodig ver schillend per inkomen vast te stellen. Werkgevers-voorzitter Van Veen meent, dat de FNV-leden maar moeten gaan demonstreren in hun vrije tijd. 'Het is nu al wel duidelijk, dat acties en werkon derbrekingen op den duur de werkgelegenheid en de concur rentiepositie zullen gaan aantas ten aldus Van Veen, die op merkte, dat de bewijzen daarvoor zijn geleverd na de demonstratie van de FNV in Groningen. Van Veen merkte ook op, dat de FNV-acties duidelijk zijn gericht op de politiek. Dat gaat langs ons heen Wim Kok zei, dat de acties noodzakelijk zijn vanwege de fundamentele ontki achting en ontrechting van de vakbeweging. Hij zei'vooi de eerstkomende ja ren een verscherping van de so ciale verhoudingen te verwach ten als het kabinet met een loon maatregel komt •k LOS ANGELES - Het verkeer op de Atlantische Boulevard in Los Angeles komt moeizaam vooruit door een ondergelojien viaductHe vige regenval zorgde dit weekeinde voor een enorme wateroverlast in deze Amerikaanse stad. Milieugroepen wijzen cursus van Teleac af s-GRAVELAND (GPD) - Een twaalftal landelijke milieu - en energieorgani saties zijn het niet eens met de Teleac- cursus Energie. Het voor naamste bezwaar is, dat de cursus vooral de technische aspecten van cnergieproduk- tie en -verbruik behandelt. De twaalf organisaties stellen echter dat in een volledig beeld van het energievraag stuk de maatschappelijke, economische en politieke as pecten niet mogen ontbre ken. Volgens een commentaar in het jongste nummer van het blad Natuur en Milieu, dat van de bezwaren melding maakt, is Teleac niet objectief, omdat zelfs een technische behan deling van energie niet waar devrij kan zijn. De vermeende objectiviteit van de Teleac- cursus betekent in feite een eenzijdige voorstelling van zaken, aldus Natuur en Mi lieu. De milieu- en energieorganisa ties vinden dat Teleac het energievraagstuk beschouwt als een louter technologisch probleem, dat via gevestigde denkpatronen, liefst groot schalig kan worden opgelost. Deze mening zou onder meer worden bevestigd door de keuze van gegevens die wor den gebruikt voor het hoofd stuk „Kernenergie", en door de grootschalige benadering van alternatieve energie bronnen. TEHERAN (Reuter) - De minister van olie van Iran, Ali Akbar Moinfar, heeft meegedeeld dat hij de vergadering van de commissie voor het beleid op lange termijn van de OPEC, die volgende week in Londen wordt belegd, niet zal bijwonen. Het officiële persbu reau Pars heeft bericht dat de mi nisterdeze vergadering nutteloos acht zolang er geen afspraken over de olieproduktie op korte termijn van de leden van het olie- kartel worden gemaakt. Iraanse deskundigen zullen de vergade ring echter wel bijwonen. Pars heefl meegdeeld dat de Algerijn se minister van olie wellicht op dezelfde grond verstek zal laten gaan. Het Iraanse dagblad Kayhan heeft bericht dat de islamitische raad van werknemers in de olie-indus trie een boodschap heeft ge stuurd aan president Abolhassan Bani Sadr, waarin ervoor wordt gewaarschuwd dat de produktie van ruwe olie tot stilstand zal komen indien er niet op korte termijn reserve-onderdelen be schikbaar komen. Minister Moin far heeft onlangs meegdeeld dat Iran per dag tenminste drie mil joen vaten ruwe olie produceert, waarvan er circa twee miljoen worden geëxporteerd. De minister heeft vandaag meege deeld dat overstromingen in de provincie Khuzestan hebben ge leid tot eert vermindering van de levering van ruwe olie aan de raf finaderij in Abadan met 100.000 vaten per dag. Moinfar deelde na een bezoek aan de provincie mee dat een pompstation van een oliepijpleiding is beschadigd. In plaats van de gebruikelijke 620.000 vaten is de toevoer nu 520.000 vaten per dag. Verder is een gaspijpleiding naar Shiraz gescheurd. Een en ander zal geen gevolgen hebben voor de Iraanse olie-export, zo zei minister Moin far. AMSTERDAM (ANP) - In het ka der van het overheidsbeleid met betrekking tot het rookprobleem zouden alle tabaksaccijnzen moeten worden afgeschaft. De jeugd moet tegen tabak worden beschermd en de verkoop van si garetten en andere tabakspro- dukten via automaten moet wor den verboden. Dit schrijft dr. L. Meinsma in een brief aan de mi nister van volksgezondheid en milieuhygiëne. Volgens Meins ma vormen deze maatregelen een "logisch en constructief beleids plan", dat een alternatief kan zijn voor het voornemen van de mi nister "de sigaretten te discrimi neren door op de verpakking een gezondheidswaarschuwing en het teer- en nicotinegehalte te la ten vermelden". Meinsma wijst er in zijn briefop dat er in de tabakswet van 1921 over de accijnsheffing staat dat het gewenst is een accijns op tabak te hebben in verband met de nood zakelijke versterking van de in komsten van de schatkist. Hij zegt zich af te vragen of' de over heid nog steeds middelen mag verwerven door de verkoop van produktcn waarvan het gebruik vele duizenden sterfgevallen per jaar oplevert. Meinsma vindt dat moreel niet meer verantwoord. De bescherming van jeugd tegen tabak moet worden verwezen lijkt door overheidsfinanciering van een op jongeren afgestemd voorlichtingsprogramma inzake het roken. Dat programma moet in de plaats komen van de huidi ge "geld verspil lende en van geen praktische betekenis zijnde campagnes van de stichting volksgezondheid en roken Verder moet er een absoluut reclameverbod voor alle tabaks- produkten worden ingesteld en ook moet de verkoop van die produktcn aan minderjarigen worden verboden. Leidsch Dagblad 0**n krant buorgd? Bal da Maandag t/m vrijdag van 18 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 210221 Of 144941

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1