^Den Haag fel tegen spreiding van PTT 'Ravage Moerdijk had groter kunnen zijn' Yan der Stee: band met Antillen houden zeilschip SPECIAALKAMERDEBAT OVER GRONINGEN Groei van D'66 zet zich voort Comité wil huidige belastingstelsel aan de kaak stellen Kamer vraagt uitleg over 'beroepsverbod' VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 MOERDIJK (GPD) - „Dat de ravage en het aantal gewonden niet groter zijn, is naar mijn bescheiden mening te danken aan de CB's (zendertjes op de 27 MC-band) in een aantal vrachtwagens. Vanmorgen kreeg ik namelijk drie kilometer voor de Moer- dijkbrug al van een collega, die van de kant van Prinsenbeek kwam, via de CB te horen dat er mogelijk in de buurt van de brug een ongeluk was gebeurd omdat hij geen tegenliggers aan de andere kant van de weg zag. Even later meldde hij dat tien tallen mensen als witte schapen op de brug rondsprongen en dat het er prijs was. Op dat moment was ik aan het begin van de brug en ben erg langzaam gaan rijden. Het was duidelijk dat ik een van de weini gen was die wist wat er verderop aan de hand was. want diverse personenwagens schoten me nog als gekken voorbij. Een paar honderd meter verder kwam ik ze natuurlijk op een minder leuke manier weer tegen... Ik kon op tijd stoppen, maar anderen knalden toch nog achter op mijn wagen". Vrachtwagenchauffeur Ooms uit Rotter dam doet zijn verhaal op het parkeerter rein van het wegrestaurant Relais E-10. Hij staat daar niet alleen. Bij hem staan enkele automobilisten die eveneens bij de botsing betrokken waren, maar die er met de schrik en slechts een paar schrammen goed vanaf gekomen zijn. Even verderop staan zo'n twintig autowrakken die reeds van de brug gehaald zijn. Met leden van de rijkspolitie en een officier van justitie wachten de mensen op hun wagen. De sfeer is bedrukt. Er wordt druk over de rol van de CB in dergelijke situaties ge praat. Chauffeur Ooms: „Dank zy de waarschu wing van mijn collega heb ik mijn truck voor het eerste deel van de ravage tot stil stand kunnen brengen. Achter mij had men blijkbaar het een en ander nog steeds niet zo goed in de gaten, want ik stond amper stil of er klapte al een auto tegen mijn achterkant. Het begin van de tweede serie botsingen. Via de CB heb ik collega's gevraagd de politie te waarschuwen en bij de eerste de beste praatpaal is een van hen gestopt en heeft dat gedaan. Alle door ons aangesproken automobilisten gaven te kennen niet verrast te zijn ge weest door zeer dichte mist op de weg, maar wel door de gladheid. Een automo bilist die op weg was van Zwijndrecht naar Gilze en er met een schrammetje aan zijn hand vanaf kwam: „Toen ik na de klap uit mijn kapotte wagen kroop, lag ik on middellijk op het wegdek. Het was er spekglad". De heer Rijsdijk die met zijn bestelwagen vooraan in de ketting zat, „Ik ben er met een niet al te ernstig beschadigde wagen en een gekneusde pols vanaf gekomen. Gelukkig zag ik op tijd automobilisten voor mij de ene slipper na de andere ma ken. Om de ravage te ontwijken stuurde ik mijn wagen op de vluchtstrook. Doordat een wagen links tegen me aanklapte, zat ik in de vangrail. Ik wilde snel mijn wagen uit, maar merkte dat ik met rechts de vangrail en links een andere auto gevan gen zat. Met veel moeite heb ik me toen uit mijn auto kunnen wringen". Burgemeester Schols van Den Haag - plannen onaanvaardbaar - DEN HAAG (GPD) - D'66 zou, in dien nu verkiezingen gehouden worden, de derde partij van ons land worden. Dit meldt het bu reau Lagendijk, dat in opdracht van de AVRO-radio een onder zoek onder 2200 mensen gehou den heeft. Uit de cijfers blijkt verder een doorgaande afkalving van de WD, terwijl PvdA en CDA iets stijgen vergeleken met eerdere onderzoeken. Volgens de enquête kan D'66 reke nen op 15,7 procent van de uitge brachte stemmen. Bij de verkie zingen van mei 1977 was dit per centage nog maar 5,4 procent, hetgeen goed was voor acht ka merzetels. In november van het afgelopen jaar hadden de demo craten de steun van 14,9 procent van de ondervraagden. De voortgaande groei van D'66 gaat gepaard met afkalving van de WD: opnieuw verliezen de libe ralen enkele tienden (van procen ten. Zij komen nu uit op 13,1 pro cent (in november 15,5 procent, in maart 1977 nog 18 procent). Het CDA blijft de grootste partij, met 32,7 procent. Net als de PvdA (nu 31,7 procent) lijken de christen democraten op de weg terug om hoog, na de achteruitgang vol gens de enquête van november vorig jaar. Tijdens het onderzoek ondervroeg het bureau Lagendijk ook ruim 1100 personen over de kernwa penkwestie. Hiervan bleek 57 procent het PvdA-standpunt te delen, dat afwijzing inhield van èn produktie èn plaatsing. 24 Procent steunde de CDA-ver- trekpunten van wel produktie, maar-pas later een besluit over plaatsing. De resterende 18 pro cent van de ondervraagden ver klaarden het eens te zijn met de WD: zowel produktie als plaat sing. I JsM DEN HAAG (ANP) - Wat heeft de regering er aan in plaats van één twee invaliden te creëren?, zo vroegen Haagse bestuurders zich gisteren af tij dens de hoorzitting van de bijzondere kamer commissie spreiding rijksdiensten. Eerder op de dag had burgemeester Schols van Den Haag onthuld dat indien de overplaatsing van de cen trale PTT-directie van Den Haag naar Gronin gen op niet-vrijwillige basis zal geschieden dit betekent dat 1800 van de 3400 PTT-medewer- kers zullen moeten worden ontslagen. Burgemeester Schols lichtte in de Kamer nog eens toe op welke gronden de gemeente Den Haag de aangekondigde spreidings plannen van de centrale PTT-di rectie afkeurt. Jaarlijks verlaten zo'n 10.000 mensen Den Haag en met de overplaatsing van de PTT'ers wordt ook de residentie en omstreken rampgebied. "We willen een belangrijk stuk van de werkgelegenheid van de PTT be houden", zo zei hii. Ontvoerde vrouw terecht AMSTERDAM (ANP) - De 24-jari- ge Tunesische vróuw H. Bejaovi, die woensdagavond door twee of drie landgenoten werd ontvoerd, is terecht. Gistermiddag werd één van de ontvoerders, de 41-ja- rige H. H. voor zijn woning in de Tweede Jansteenstraat in Am sterdam aangehouden. Hij had de ontvoerde vrouw bij zich. Vol gens de Amsterdamse politie verkeert zij in goede welstand. De aanhouding kwam tot stand, nadat de vluchtwagen van de ontvoerders werd gesignaleerd voor het huis van H. Zijn identi teit was de politie al bekend, maar sinds de ontvoering was de man nog niet eerder in zijn wo ning verschenen. De vrouw blijkt te zijn ontvoerd met de bedoeling haar te schen ken aan een vriend van H. H. Waarschijnlijk woont deze vriend in Tunesië en was hij niet betrok ken bij de ontvoering, aldus de Amsterdamse politie. H. en de ontvoerde vrouw waren al lange tijd goed met elkaar bevriend. Op de aanstaande schoonmoeder van de ontvoerde vrouw, de 76- jarige M. de Vries die bij de ont voering om het leven kwam, is gisteren sectie verricht. Daarbij bleek dat zij op het moment van de ontvoering aan een hartaanval is overleden. In hoeverre de ont voerders verantwoordelijk zijn voor haar overlijden is een zaak die de rechter moet uitmaken, al dus de politie. De regering eist van de PTT dat voor 1 juli een volledig uitvoe ringsplan voor het overplaatsing naar Groningen gereed is. Dat houdt in dat in plaats van een spreiding van 150 man per jaar nu ruim 600 PTT'ers jaarlijks naar het noorden moeten vertrekken. Volgens de Haagse wethouder Nyqvist is dit plan onaanvaard baar, terwijl hij ook van oordeel is dat als gevolg van deze operatie de eerder toegezegde vrijwillig heid tot verhuizen op de tocht komt te staan. Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat heeft begin januari in een notitie aan de mi nisterraad uiteen gezet dat zich volgens haar veel knelpunten zullen gaan voordoen met be trekking tot de overplaatsing van de PTT-diensten naar het noor den. De consequenties van het af ronden van een niet-vrijwillige spreiding in 1985 zijn dat 1800 mensen moeten worden ontsla gen bij de PTT zonder dat zij op enigszins gelijkwaardige vervan gende werkgelegenheid kunnen rekenen. Bij afronding van de spreiding in 1989 bedraagt dit aantal nog ongeveer 1300, zo schrijft de bewindsvrouwe in haar notitie. Eind vorig jaar, zo is thans bekend geworden, heeft de centrale di rectie van de PTT een zogenaam de bereidheidsenquête gehou den onder alle Haagse medewer kers (6050 man) indien de eigen functie zou worden verplaatst naar Groningen. Binnen een week stuurde 78 procent van de ondervraagden het formulier te rug. Daaruit bleek dat 3661 PTT'ers (ruim 60 procent) op geen enkele wijze wil meedoen aan de toekomstige spreiding, 369 (6,1 procent) was wel bereid tot overplaatsing en 916 (15,2 pro cent) hield nog een slag om de Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren met alge mene stemmen een motie aange nomen waarin de versnelde overplaatsing van de centrale di rectie van de PTT wordt afge keurd. BUNNIK (ANP)- Het nationaal comité vermindering belas tingdruk gaat het huidige belastingstelsel publiekelijk aan de kaak stellen. In een brief aan de Tweede Kamer, waarin het comité zich giste ren presenteerde, laat het be stuur weten dat het op zijn weg ligt om op te komen voor medeburgers, die zowel fi nancieel als geestelijk wor den gekweld door het huidige belastingstelsel. Volgens het comité tast het belastingstel sel de persoonlijke vrijheid van de mens aan. Het comité wenst, zo blijkt uit de brief aan de kamerleden, in de eerste plaats een vermin dering van de belastingen. Bovendien wil het comité een vereenvoudiging van het be lastingstelsel en een humane re manier van belasting-in ning. Ook laat het comité we ten, als volwaardige ge sprekspartner van de over heid beschouwd te willen worden. Volgens het comité verminde ring belastingdruk heeft het huidige belastingstelsel schandalige methoden om geld te innen, wat tot menson- trerende praktijken leidt, terwijl terugbetalingen pas na zeer lange tijd plaatsvinden. 'Dit komt bij de burger vaak als irrieëel en oneerlijk over', aldus het comité in zijn brief. 'Wij zijn ervan overtuigd dat onze doelstellingen een posi tieve bijdrage leveren aan on ze samenleving en de zwak keren een grotere bescher ming bieden'. Voorzitter De Hoop zei met zijn comité te strijden voor elke bewoner vun Nederland die, ongeacht zijn politieke kleur, de logica in wil zien van het feit dat de absurd hoge belas tingdruk moet leiden tot een nationaal faillissement. "Niet arbeiders of werkgevers zijn er de schuld van dat het ons slecht gaat of nog slechter zal gaan als niet ingegrepen wordt", aldus De Hoop. "De enige echte schuldige in ons ongezonde, verziekte be lastingklimaat, waardoor in vesteerders vluchten en an deren bij voorbaat weigeren om ook maar één rooie cent in ons kleine landje te investe ren, is juist de hoge belas tingdruk, opgelegd door de moderne uitbuiter van onze tijd: de overheid". De hoop zei verder dat het co mité niet zal nalaten die over heid aan de schandpaal te spijkeren voor de manier waarop belastinggeld over de balk wordt gesmeten. Het na tionaal comité vermindering belastingdruk, dat half janua ri voor het eerst van zich liet horen, telt volgens de voorzit ter nu ongeveer drieduizend leden. AMSTERDAM - Een felle uitslaande brand heeft vanmorgen vroeg een etage aan het Amsterdamse Columbusplein volledig verwoest. De brand weer was snel ter plaatse maar kon de etage niet meer redden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DEN HAAG (GPD) - De regering moet voor de kamercommissie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten nog eens uitleggen waarom de CPN'er Reek niet in aanmerking komt voor de functie van elektrotechnisch ingenieur bij de PTT. Minister Wiegel heeft gisteren met deze wens van PvdA, CPN, CDA, WD, D'66 en PPR ingestemd. De beroering is ontstaan nadat de directie van de PTT de aanstel ling van Reek had afgewezen, ondanks een positief advies van een speciaal daartoe ingestelde commissie. Staatssecretaris Smit-Kroes bevestigde dat zij en minister Tuynman (verkeer en DEN HAAG (GPD) - Minister van der Stee (Antilliaanse zaken) denkt dat na de onafhankelijk heid „een of andere speciale band" met de Nederlandse An tillen zal blijven bestaan. In dat verband noemde hij instemmend het idee van kamerlid De Kwaad- steniet (CDA) om tot een soort Gemenebest te komen, waarin Nederland en de Antillen als ge lijkwaardige partners met elkaar verbonden zouden zijn. De mi nister verwees naar de relatie tus sen Groot-Brittannië en Cana da. De minister wilde verder geen uit spraken doen over de toekomsti ge onafhankelijkheid van de An tillen. „Het is verstandig het werk van de Koninkrijkscommissie af te wachten. Een broedende kip moet je niet storen", aldus Van der Stee, die ook minister van landbouw is. Nederland zal na de onafhankelijk heid geen verantwoordelijkheid meer kunnen dragen voor de verdediging van de Antillen. Wel is hulp mogelijk bij het trainen van het leger. Daarnaast kan Ne derland op diplomatiek gebied helpen bij het handhaven van de onafhankelijkheid. De minister hoopt dat nog dit jaar de rondetafelconferentie over de onafhankelijkheid kan plaats vinden en misschien kan worden afgesloten. De eilanden moeten zelf beslissen of zij een referen dum over de toekomstige staat kundige structuur willen hou den. „Ik heb daar geen bezwaar tegen", aldus Van der Stee. Hij toonde zich bereid te helpen bij het saneren van de staatsschul den van de Antillen, mits daaraan voorwaarden verbonden zouden zijn. Door de koppeling van de Antilliaanse gulden aan de (in waarde gedaalde) Amerikaanse dollar, hebben de Antillen de laatste jaren hun schuld aan Ne derland enorm zien toenemen. Momenteel bedraagt die al een derde van het nationaal inko men. Pronk (PvdA) drong er bij de minis ter op aan dat hij zijn dreigement zou uitvoeren om door middel van het stoppen van ontwikke lingshulp het oplossen van de be stuurlijke chaos op het eiland St. Maarten af te dwingen. waterstaat) bij het besluit over de afwijzing van Reek betrokken zijn geweest. De directie van de PTT had echter geen contact meer gehad met de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) over het niet opvolgen van het advies. Wolff (CPN) verweet de direc teur-generaal van de PTT „ei genmachtig, absolutistisch op treden". Minister Wiegel (binnenlandse za ken) had geen goed woord over voor het verwijt van kamerlid Wolff dat de regering de Grond wet geschonden zuu hebben. Volgens Wolff heeft bij de beslis sing het CPN-lidmaatschap van de betrokkene de doorslag gege ven. Wiegel ontkende dit. „Bij de beoordeling gaat het altijd om de persoon, zijn activiteiten en de functie waarnaar wordt gedon gen. De weging van die factoren heeft het besluit bepaald", aldus de minister. Roethof (PvdA) meent echter dat het besluit van de PTT-leiding „riekt naar een beroepsverbod". Kamer en regering zijn het erover eens dat bij het beoordelen van de vraag of iemand een vertrou wensfunctie bij de overheid kan krijgen, het enkel feit van het CPN-lidmaatschap niet vol doende is voor een afwijzing. Het aantal vertrouwensfuncties bij de overheid bedraagt op het ogenblik 68.000. Een ambtelijke commissie bestudeert de moge lijkheid om dit aantal te beper ken. Roethof vindt de mogelijkheden voor een burger om verweer uit te oefenen nadat hij met de Bin nenlandse Veiligheids Dienst in aanraking is geweest uitermate moeilijk, „omdat het apparaat begrijpelijkerwijs in grote ge heimzinnigheid opereert". Het PvdA-kamerlid meent dat juist daarom een extra zware be roepsmogelijkheid op zijn plaats zou zijn. ARNHEM (ANP) - De gemeente Arnhem heeft gisteren bij de di rectie van de PTT in die gemeen te opheldering gevraagd over het voorkomen van sporen blauw- zuurgas in vrachtwagens die re gelmatig worden gelost in het expeditie-knooppunt van de PTT in de Arnhemse wijk Het Broek. Van dit blauwzuurgas wordt gewag gemaakt in een in tern rapport van de bedriifsge- Blauwzuurgas Het gaat om vrachtauto's met ver pakte planten en struiken uit de Balkanlanden. De lading wordt in de plaats Glanerbrug met het giftige blauwzuur ontsmet. Die ontsmetting is internationaal verplicht en is bedoeld om mo gelijk gevaarlijke insecten te do den. In het rapport van de PTT-be- drijfsgeneeskundigedienst wordt aanbevolen de ambtena ren, die de vrachtwagens moeten lossen niet te veel tijd achtereen dit werk te laten doen. De deuren van de vrachtauto's moeten ver der tijdens het lossen zover mo gelijk open staan. Hasj vondst BOULOGNE-SUR-MER (AFP) - De Franse douane heeft aan boord van het Nederlandse zeil schip 'Esta Vandora' een ton has jiesj ter waarde van ongeveer vijf miljoen gulden gevonden. Naar de douane gisteren meedeel de, werd het jacht dat de Britse vlag voerde, woensdagmiddag ter hoogte van Cap Gris Nez in de Franse territoriale wateren aan gehouden en opgebracht naar Boulogne-sur-mer. De drie opva renden - twee Nederlanders (25 en 27 jaar) en een Westduitser (27 jaar) - werden gisteren onder vraagd. Het zeilschip was op weg van Gi braltar naar Nederland. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer gaat over een paar weken een speciaal debat houden over de werkloosheid van de provin cie Groningen. Dat kan dan ge beuren nadat het kabinet-Van Agt in een aparte beleidsbrief heeft verteld, wat de plannen voor Groningen zijn. Oppositieleider Joop den Uyl (PvdA) heeft gisteren om dat spe ciale debat gevraagd en de hele Kamer steunde dat verzoek. Den Uyl sprak gisteren van „gespan nen situaties in Groningen". Hij zei ook dat de situatie in de door werkloosheid getroffen provin cie naar ieders oordeel „van bij zonder ernstige aard" was. De brief van Van Agt moet er zo snel mogelijk komen. In die brief moeten de beleidsvoornemens staan die het kabinet kennelijk heeft. De PvdA-fractie in de Tweede Ka mer noemt de situatie in Gronin gen dermate alarmerend, dat nu concrete maatregelen moeten worden getroffen. Die moeten toegespitst zijn op Oost-Gronin- gen en de Eemsmond. „De ver ontrusting in het betrokken ge bied is naar de mening van de PvdA terecht en wordt niet alleen veroorzaakt door de dreigende sluiting van de Okto-kartonfa briek in Winschoten en het ver lies aan arbeidsplaatsen bij Phi lips in Stadskanaal, Winschoten en Delfzijl. „Met name in Oost Groningen is veel meer aan de hand". Gesteld wordt dat 20 pet van de mannen tussen 15 en 64 jaar in Oost-Groningen niet meer aan het arbeidsproces deelneemt. Van de mannen die werkloos zijn, is al 25 procent langer dan een jaar zonder werk. Dat zijn vol gens de socialisten in de Tweede Kamer onaanvaardbare cij fers. Steeds meer jongeren horen bij de werklozen. Dat komt ook tot uit drukking in de aantallen mensen in de WAO en de AAW. Die noodlottige spiraal moet omge bogen worden. De bevolking moet uitzicht krijgen op een toe komst met bestaanszeker heid. De PvdA wil daarom een werkge legenheidsplan op korte termijn in werking zien gezet. De socialisten willen in dat verband een noodwetgeving. Bedrijven of vestigingen die er kwamen met overheidsgeld kunnen niet inge krompen of gesloten worden zonder toestemming van de mi nister van economische zaken. Bedrijven die geen directe over heidssteun kregen, moeten wet telijk verplicht worden een voor nemen tot inkrimping of beëin diging te melden bij economi sche zaken. De herstructurering van Philips mag niét leiden tot minder arbeidsplaatsen. De slui ting van Okto Winschoten moet voorkomen worden, vanwege kapitaalvernietiging en techno logische achterstand in de vouw- kartonindustrie die zou kunnen ontstaan. Wat betreft de nieuwe banen merkt de PvdA op dat het Noorden meer moet kunnen profiteren van de aardgasbel door ten be hoeve van industrie-Ie activiteiten aardgas als grondstof tegen een lagere prijs beschikbaar te stel len. Het tempo van warmte-isola- tie moet opgevoerd worden. De investeringspremieregelingen voor heel Oost-Groningen moe ten tot het maximum worden op- gevoerd waarvoor de EG toe stemming geeft. Op 7 maart wil de PvdA-fractie uit de Tweede Kamer een werkbe zoek brengen aan Oost-Gronin gen. Niet alleen de socialisten willen een apart debat over Groningen, ook het CDA blijkt zoiets op prijs te stellen. De CDA-fractie wil nog enkele weken wachten. Er is tij dens het Okto-debat een motie van de CD A-er Bert de Vries aan genomen die een breed pakket maatregelen voor het Noorden vraagt, naast de maatregelen als gevolg van Okto-problemon. De regering moet dus wel snel met maatregelen komen, aldus het CDA gisteravond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7