Onderzoek taalboekje met kwetsende tekst Redder geëerd VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 Burgemeester Vis feliciteert redder J. vau Polanen, rechts van hem de 16-jarige Jan Dekker. Medaille voor Van Polanen LEIDEN - Iets meer dan een jaar geleden zakte de toen nog 16-jarige Jan Dekker met zijn fiets door het ijs van het Galgewater. Met gevaar voor eigen leven bracht J. van Polanen uit de Morsweg Jan Dekker weer op het droge. Deze heldendaad was voor het Carnegie Helden Fonds uit Den Haag reden te over om Van Polanen een bronzen medaille toe te kennen. Burgemeester Vis reikte de medaille gisteren - in aanwezigheid van de Oegstgeester familie Dekker - uit aan de heer Van Polanen. Hoewel het ongeval zowel voor geredde als redder geen lichamelijke ge volgen had, blijkt het wel psychische gevolgen gehad te hebben. "Jan durfde kort na het ongeluk niet eens meer op de kunstijsbaan", vertelde mevrouw Dekker gistermiddag aan burgemeester Vis. De redder, Van Polanen, zei soms nog last te hebben van slapeloosheid, als de gebeurte nis weer wordt opgerakeld. Vanwege de forste vrieskou had Van Polanen bij de reddingsactie bijna zelf het loodje gelegd. Nadat hij Jan Dekker uit het water had gevist, moes ten enkele studenten beiden op het droge helpen. Burgemeester Vis roemde de heer Van Polanen voor zijn heldenmoed: "Ik hoop dat ik in zo'n geval zou doen wat u gedaan hebt. Maar daar durf ik mijn hand niet voor in het ijs te steken. Deze reddingsactie is de puurste vorm van het bereid zijn iets voor een ander te doen". De heer Smit van het Carnegie Fonds wees op het belang van de onder scheiding die de heer Van Polanen ten deel is gevallen: "Wij reiken de bronzen medaille gemiddeld slechts acht keer per jaar uit voor helden daden op de Nederlandse territoriale wateren. Onze hoogste onder scheiding, de zilveren medaille, wordt gemiddeld niet meer dan een keer per jaar toegekend, en dan meestal postuum". Met de uitreiking van de medaille verrichtte burgemeester Vis eeri van zijn laatste daden als burgemeester van Leiden. Als zijn laatste daad draagt hij morgen de sleutel van de stad Leiden over aan de carnavalsvereni ging De Hutspotten. Commissie is akkoord met bouw lokalen LEIDEN - De gemeentelijke on derwijscommissie is gisteravond akkoord gegaan met de bouw van viijf noodlokalen in de Zijlwijk. De commissieleden waren het er tijdens de druk bezochte verga dering in het stadhuis aan de Breestraat vrij snel over eens dat er bij het scholencomplex aan het Regenboogpad sprake is van "een noodsituatie" Staatssecretaris Hermes van on derwijs heeft zoals wij woensdag meldden inmiddels al toestem ming verleend voor de bouw van de lokalen. Voor augustus moe ten de noodlokalen klaar zijn. De openbare school "De Loop- plank'V'De Ducdalf', de prot. chr. Zijlwijkschool en de rk. school "De Zonnewijzer" die in het gebouwencomplex met kleu ter- en lagere school zijn onder gebracht kampen al geruime tijd met een tekort aan ruimte. Hoewel het complex van de com missie mag worden uitgebreid, "moeten er grenzen aan de groei worden gesteld, ook aan de groei van deze school", is de commissie van mening. Wethouder Tesse- laar antwoordde hierop dat er in het complex zes kleuter- en twaalf lagere schoolklassen zijn. "Dat is het toppunt van de groei" Tesselaar: "Daar moet zeker over worden gepraat. Het zou curieus zijn als je daar maar blijft groeien en er in de omgeving scholen worden leeggezogen". Volgens •berekeningen is het lokalente- kovt bij het scholencomplex toe genomen tot vijf a zes, terwijl dat tot '82 zal groeien tot negen. Pas vanaf 1983 is er een daling te ver wachten, zo heeft het Bureau Sta tistiek van de gemeente uitgere kend. De bouw van de noodlokalen gaat ruim acht ton kosten. Het rijk vergoedt het merendeel van de kosten en in tegenstelling tot eerdere berichten draagt de ge meente Leiden geen vijftigdui zend gulden, maar drie ton bij voor de bouw van de noodloka- LEIDEN - Wethouder Tesselaar van onderwijs gaat con tact opnemen met het r.k. schoolbestuur van de St. Kris- toforuswoonwagenschool in Leiden over vermeende discriminerende passages in een taalboekje voor de la gere school dat "Nieuwe Leesvormen" heet. In het boek je worden onder andere suggestieve vragen gesteld over het leven van zigeuners. grip voor het anders zijn en het leven uit een andere cultuur bij te brengen". Wethouder Tesselaar toonde zich gisteravond verrast toen bleek dat het boekje al ruim zes; jaar geleden door de gemeente was aangeschaft. "Wat ik niet snap is waarom een onderwijzer bij zo'n school niet tegen het plafond op vliegt als hij zoiets leest. Dan smijt je het toch gelijk in de vuil nisbak. Waarom is men hier niet eerder op gekomen?" Mevr. Van Akkeren wilde verder nog van de wethouder weten of het inderdaad zo is dat de SAD Leiden de leesmethode "Nieuwe leesvormen" heeft aanbevolen aan de St. Kristoforiswoonwa- genschool. Zij vroeg onder ande re een toelichting van de SAD Leiden en informatie over even tueel te nemen maatregelen om leerlingen een objectieve voor lichting te geven over de leefwij ze van minderheidsgroepen. Volgens een woordvoerder van de SAD Leiden was men niet op de hoogte van de inhoud van de tekst, maar zo zei hij "we gaan geen dingen aanbevelen die te gen ons pricipe ingaan". Wet houder Tesselaar wees hierbij op de eigen verantwoordelijkheid van de school. "De SAD Leiden is een adviesdienst. Maar ik vind wel dat de zaak boven tafel moet komen". Bij de SAD zei men na afloop van de discussie dat men met dit soort aangelegenheden heel erg goed moet oppassen, voor cen suur. Het CDA-raadslid mevr. M. C. van Akkeren-Straathof had zich hieraan geërgerd en heeft hier over gisteravond tijdens de ver gadering van de gemeentelijke onderwijscommissie vragen ge steld. Zij wilde onder meer weten wat de rol van de School Advies Dienst (SAD) Leiden in deze af faire is geweest. Tijdens een felle discussie, die na afloop van de vergadering tegen het middernachtelijk uur in het Stadhuis nog in de wandelgan gen doorsudderde, reageerde wethouder Tesselaar fel op de vragen van mevr. Van Akke ren."Ik vind de wijze waarop de vragen door het raadslid zijn ge steld eenzijdig. Naast de School Advies Dienst had het rk- schoolbestuur ook in de vraag stelling betrokken moeten wor den", aldus Tesselaar. "De zigeuners leven van de hand in de tand. Zeep is in de meeste zi geunerkampen een onbekend ar tikel. Kun je dat ook anders zeg gen? Schrijf eens een aantal arti kelen op die volgens jou in de zi geunerkampen ook onbekend zijn. Waarom waarschuwt men elkaar in de dorpen dat er zigeu ners komen?". Dit zijn passages uit de gewraakte tekst waarmee kinderen van de St. Kristoforusschool werden ge confronteerd. Het Tweede Ka merlid D. van Ooijen (PvdA) heeft hierover inmiddels al vra gen aan minister Pais van onder wijs gesteld. Hij vraagt zich af of dit nu de manier is "om Neder landse leerlingen kennis en he- Mevr. Van Akkeren-Straathof - geërgerd - Scholen moeten Koninginnedag zelf betalen LEIDEN - De gemeente Leiden moet geen geld beschikbaar stellen aan Leidse scholen voor de viering van Koninginnedag. Dit besloot gisteravond de ge meentelijke onderwijscommis sie. De commissie is van mening dat de scholen de eventueel te maken kosten uit eigen zak moe ten gaan betalen. Zoals bekend vindt op Koninginnedag tevens de troonwisseling tussen de hui dige vorstin en haar oudste doch ter plaats. De commissie ging zonder verdere discussie akkoord met de bouw van een club- en buurthuis agn de Zaanstraat in de wijk Meer burg bij de Hoge Rijndijk. Het huidige houten gebouw voldoet, mede door de flinke groei van de activiteiten, niet meer aan de ei- Leiden vraagt CRM vergoeding bootvluchtelingen die binnen kort aankomen. De voorbereiding van de komst van deze vluchtelingen heeft volgens B en W nogal wat tijd gekost, waardoor de huurderving is ont staan. Per woning is een vergoeding vast gesteld van 540 gulden per maand. LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden hebben het ministerie van CRM om een ver goeding van huurderving ge vraagd voor de woningen aan ae Beukenschans. Sinds november zijn deze wonin gen in het woonoord voor gastar beiders gereserveerd voor tien Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de nieuwe Russi sche film "Siberiade" ver toond van Andron Mikhalov - Konóhalovsky. Deze film wordt de Russische Novicento genoemd en is het verhaal van twee Siberische families tegen de achtergrond van een zes tigjarige ontwikkeling van de Sowjet-maatschappijDe film duurt drieënhalf uur. Aanvang 20 uur en toegangs prijs f6.-. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 6*6 wordt vandaag een ouderwetse swingavond georganiseerd met new wave-, reggae-, funk- en oude rockersmuziek. Men begint om negen uur en de toegangsprijs bedraagt twee gulden. Filmhuis In het Filmhuis aan de Bree straat 66 wordt vanavond in de nachtvoorstelling die om half twaalf begint, de film "La Chinoise" gedraaid. Het is een rolprent van de Franse regisseur Jean-Luc Godard uit 1967lm de film plaatst Godard vijf jonge mensen uit verschillende lagen van de bevolking in een flat waar ze proberen de theorieën van Mao Tse-toeng op hun eigen leven toe te passen. De toe gangsprijs bedraagt f5.50. Bingo-avond In hel clubhuis Klein Matiloaan de Zaanstraat 126 wordt vanavond een grote carna valsbal go-avond. gehouden. Het begint om acht uur den toegang is gratis. Zaterdag wordt vanuit de wijk Meer burg meegedaan aan de car navalsoptocht die door de Hutspotten op touw is gezet. Ome Willem Morgenmiddag om twee uur is Ome Willem samen met "Neef en "Buurman" te ho ren en te zien in de Stadsge hoorzaal. Het wordt een kol deriek en gezellig feest voor de kinderenwaarbij jongens en meisjes net zoals in liet pro gramma "De film van Ome Willem", verkleed en wel mee mogen zingen met bekende liedjes. De voorstelling wordt georganiseerd door de Leidse Volksuniversiteit K&O en de entreeprijs bedraagt f 5.50. Maritieme expositie Inhakend op het grote succes van de 'open dagvan 1 fe bruari jl. toen er meer dan 1000 bezoekers kwamen zal als afsluiting van de zee vaarttentoonstelling in het gebouw van de technische school Don Bosco nog een open dag worden gehouden. Die is morgen van tien uur 's mor gens tot vier uur 's middags. De tentoonstelling is gratis toe gankelijk en er zullen weer maritieme films worden ver toond. De school staal aan de Boerhaavelaan 44. Sprokkelspeldag De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" houdt morgen een sprokkelspeldag in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. In de ochtenduren vanaf tien uur kan men klaverjassen en sjoelen. De middaguren van af half drie zijn gereserveerd voor het bingo-spel. De kosten van deelneming bedragen f3.50 per persoon. Trio Pjama In het kader van de zondag middagvoorstellingen in "De Uyl van Hooglandt" aan de Nieuwstraat 28 treedt daar liet Leidse trio "Pjama" op "Pjama" werd ongeveer een halfjaar geleden opgericht en bestaat uit Marc van Pelt (zan{j). Jan Middendorp gi taar en zang) en Pepijn Ge'urts lepelsfluiten, voor dracht). Het is een soort folk groep met een breed repertoi re. Aanvang 15 uur. Carnavalsfeest Maandag houdt de speeltuin vereniging Prinses Beatrix het jaarlijkse carnavalsfeest voor kinderen in de leeftijd tot 12 jaar. Dat feest begint om twee uur 's middags in het speelhuis van de vereniging aan de SchubertlaanVoor de kinderen die het beste ver kleed zijn, vallen er leuke prijsjes te verdienen. Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher- mingseducutie(IVN) organi seert op zondag 17 februari een anderhalf uur durende natuurwandeling in Oud Poelgeest. De wandeling die onder leiding staat van erva ren natuurgidsen begint om twee uur 's middags. Begin punt is de Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest. Jazz on sunday Het bestuur van Jazz on sunday heeft voor zondag een "gepro grammeerd" sessionpro- gramma georganiseerd waaraan wordt deelgenomen door de volgende musici: Cees Slinger (o.a. ex-leider van de formatie The Diamond Five) aan de piano, Henk van de Berg slagwerk, Dolf Delprado bas, Wil Simons tenorsax, Guup Massaro alt- en tenor sax, Nico van Battum tenor sax en Bob Rigter tenor- en baritonsax. De sessions be ginnen om kwart voor drie 's middags in het bowlingres taurant aan de Boshuizer- laan. Augustinus In het gebouw van de jongeren vereniging Augustinus wordt zaterdag een avond gehouden met het optreden van de vrouwenrockband Gerania Dus. Na afloop van het optre den is er een disco waarbij alleen platen van vrouwen worden gedraaid, zoals Nma Hagen en Patty Smith. Het muziekfeest begint om negen uur aan het Rapenburg 24. Hot House In de jazz-zolder Hot House aan de Breestraat 66 treedt zater dagavond de groep "Nieuw Leven" op met onder andere Dick Borstlap en Gilius van Bergeyck. Het concert begint om 21 uur. mr. J. Peter fractieleider PvdA Leidse gemeenteraad Deze week neemt Vis als burge meester afscheid van Leiden. Onmiddellijk rijst dan de vraag: Wie zal de volgende burgemeester van Leiden wordenDeze vraag zal ons ongetwijfeld de komende maanden nog bezighouden. Wanneer nu de Koningin haar aftreden aankond.igt staat onmiddellijk vast wie haar zal opvolgen. Daar heeft ver der niemand invloed op en in spraak bestaat daar verder niet bij. Dit is dan ook de re den dat mijn partij princi pieel voor een republiek is al wordt er nu geen heibel ge maakt over de troonopvol ging. Dat lijkt me ook niet ver standig omdat gezien de zeer geringe invloed van de Ko ningin op het staatsbestuur het beter lijkt politieke me ningsverschillen uit te vech ten over belangrijkere zaken zoals de werkgelegenheid of de solidariteit met de niet-ac- tieven die van sociale uitke ringen afhankelijk zijn. Bovendien blijkt de Nederland se bevolking de troonopvol ging niet als een probleem te ervaren. Waarom zou je dat er dan van maken wanneer we toch genoeg andere, meer we zenlijke, problemen kennen? Geheel anders ligt het met de opvolging van een burge meester. De invloed van de bevolking van Leiden op de opvolging is ook zeer gering. Dit vormt wel een probleem onidat anders dan de Konin gin de burgemeester zeker in vloed kan uitoefenen op het stadsbestuur. De vergelijking tussen beiden eindigt met de representatieve taak zoals het doorknippen van linten en het uitreiken van onderscheidin gen. De burgemeester maakt in de eerste plaats deel uit van het College van B. en W. en heeft daarin ook stemrecht. Naast het voorzitterschap van de gemeenteraad kent de wet hem nog een aantal bevoegd heden toe zoals bijvoorbeeld het handhaven van de open bare orde en het toezicht op de cafés. Omdat nu de burgemeester poli tiek gezien niet onbelangrijk is lijkt het dan ook beter hem door de bevolking te laten kie zen of door de gemeenteraad aan te wijzen. Wanneer hij zijn taken slecht vervult zou de raad hem dan ook naar huis kunnen sturen zoals we dat ook gewend zijn te doen met andere bestuurders die politieke verantwoordelijk heid dragen. Een democrati sche gewoonte waaraan ech ter vreemd genoeg een burge meester onttrokken is. Ne derland is dan ook een van de weinige landen die een be noemde burgemeester kent. De PvdA in Leiden meent nu dat zolang de burgemeester benoemd blijft hij geen ande re taken moet uitoefenen dan die welke de wet hem uitdruk kelijk toekent. Die kun je hem nu eenmaal niet ontnemen. Het collegeprogram dat het uitgangspunt vormt voor het huidige PvdAlVVD-college herhaalt dit standpunt nog eens. Dit uitgangspunt lijkt in de Leidse Gemeente-politiek nauwelijks meer omstreden, aangezien het vorige linkse college ook dit standpunt in nam en het college daarvoor Vis alleen voorlichting als ex traatje had toebedacht. In kleinere gemeenten komt het nogal eens voor dat de burge meester bij de portefeuille- toewijzing de zwaarste porte feuille krijgt naast zijn ei genlijke taken als burgemees ter. De voorganger van v. d. Louw in Rotterdam beheerde zelfs een tijdlang de belang rijke "havenportefeuille Voor de grote steden lijkt dit evenwel verleden tijd en moe ten de burgemeesters zich te vreden stellen met hun wette lijke takenpakket. In kleine gemeenten waar de burge meester vaak de enige full time bestuurder is fungeert hij nog vaak als voortrekker van het gehele gemeentelijks- beleid. Is de burgemeester in de grotere steden daarmee niet onbe langrijker geworden en loont het daarom nog wel je druk te maken over zijn benoeming? De Leidse raad zou zich dan een hoop moeite kunnen be sparen door zich niet gewich tig te zetten aan de taak van de profielbeschrijving, de enige mogelijkheid tot in spraak die de raad krijgt. Over namen kan de raad niet spreken doch slechts over het profiel, d.wz. aan welke eisen de burgemeester moet vol doen. Met zijn allen verzin je dan een schaap met vijf poten, kortom een krachtdadig fi guur met managerscapacitei ten bestuurlijke ervaringeen goed coördinator en een echte burgervader etc. etc. Stel dat je dan een buitengewoon be kwaam iemand krijgt, dan zeg je hem vervolgens dat hij zich nergens mee mag be moeien en zich uitsluitend bij zijn wettelijke taken moet houden. Dit lijkt nogal onzin nig en beter ware het dan om iedere drukte om de benoe ming achterwege te laten. Toch, wanneer je naar de ei genlijke taken van de burge meester kijkt blijkt dat deze niet onbelangrijk zijn. Een goede vergadervoorzitter is zeker voor de Leidse gemeen teraad een groot goed. Daar willen ze nog wel eens verga deren, daar zijn ze niet zuinig mee en bovendien als we Vis geloven barst het er van de polarisatie en het onderling wantrouwen. (Een goed voor zitter was Vis zonder meer). Daarnaast vervult de burge meester als hoofd van de poli tie een zeer belangrijke rol. Men hoeft hier slechts te deh- ken aan de rol die v.d. LouW heeft gespeeld bij de haven stakingen en de rol die Polak in Amsterdam nu moet spelen bij het ontruimen van kraak panden. De rol van bemidde laar spruit voort uit het handhaven van de openbare orde. Kortom geen geringe taak, zeker niet bij het ont staan van ernstige conflicten binnen een gemeente die het politieoptreden raken. Daar naast kan de burgemeester het gemeentelijk beleid op al lerlei mogelijke wijzen beïn vloeden, bijvoorbeeld door be sluiten van de raad ter ver nietiging voor te dragen. Dus toch wel belangrijk wie er komt ondanks een beperkt aantal taken. Daarom hoop ik dat de Leidse raad van de enige inspraakmogelijkheid, namelijk de profielschets, ge bruik zal maken door met een unaniem advies te komen. Wanneer het advies ernstig verdeeld is ontneemt men zich de enige inspraakmogelijk heid. De waarde ervan vermindert door interne verdeeldheid oj het stellen van irreële eisen het schaap met de vijf poten). Bovendien moet het profiel worden toegesneden op de specifieke Leidse situatie. Over de politieke klextr zal men het wel niet eens worden Hopelijk overschaduwt de discussie daarover niet de za ken waarover we het eens kunnen worden. Overigens hoeft het geen ver wondering te wekken na dit verhaal dat ik gezien het be lang van de functie hoop dat het een PvdA'er Wordt. Een met onredelijk verlangen ge zien het feit dat de PvdA al zolang de grootste fractie in de Leidse raad vormt en Lei den het steeds heeft moeten stellen zonder een PvdA-bur- gemeester. Bovendien in de hele Leidse regioBollenstreek en zelfs in de Haagse regio missen we een PvdA-burge- meester. Misschien komt hier spoedig een eind aan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4