Het „Wedde" wordt hét recreatieve bad voor de regio Verbouwing school in Oegstgeest AAN BESCHERMEN DIEREN GA JE KAPO T Neidse agenda HOOFD ZWEMBAD OEGSTGEEST VERTREKT NAAR VOORSCHOTEN r>r> Burgemeester heropent ontmoetingscentrum OEGSTGEEST/VOORSCHOTEN - "Opnieuw beginnen in een nieuw zwembad, ik heb er echt weer zin in." Dit zegt de heer J. W. Rompes, nu nog hoofd van het binnen- en buitenbad van het zwembad "Poelmeer" in Oegstgeest. Over enkele maanden zal hij echter van zwembad veran deren en een leidinggevende functie krijgen in "Het Wed de", het spiksplinternieuwe zwembad in Voorschoten. "Hefr Wedde wordt al het vierde zwembad dat ik heb helpen op bouwen," zegt Rompes. "Ik kan h ier weer van het begin af aan be ginnen." Dat van het begin af aan beginnen heeft hij ook bij "Poel meer" gedaan. "Poelmeer" is al een heel mooi zwembad, maar "Het Wedde" zal nog mooier worden. Het wordt hét recreatie ve bad voor de regio." Vooral de grootte van het nieuwe zwembad in Voorschoten is iets dat Rompes erg aanspreekt. "Er is een buitengewoon groot bin nenbad, het buitenbad is juist klein. Ik geloof trouwens dat het buitenbad een afnemend iets is. In de toekomst zal het mogelijk worden om binnen te zwemmen om daarna naar buiten te lopen om te zonnen of andere dingen te doen. Bij "Het Wedde" zal name lijk en midgetgolfbaan worden aangelegd. Zo kun je ook met slecht weer een hele dag in het zwembad doorbrengen. Van het feit dat we met zomers weer hier helemaal verkeerd. Spelender wijs moet de jeugd bekend wor den gemaakt met het water. Dat is de meest natuurlijke manier en niet zo geforceerd. Bij het leren zwemmen moeten zo weinig mo gelijk hulpmiddelen worden ge bruikt." De heer Rompes, nu nog in Poelmeer: "Opnieuw beginnen in een nieuw zwembad, ik heb er echt weer zin in." een 10.000 mensen moeten ver werken en dat er bij minder goed weer slechts 200 mensen komen, moeten we af." Door de uitzonderlijke grootte van het nieuwe zwembad worden de revalidatie-mogelijkheden voor zieke mensen echter wel beperkt. De wateroppervlakte is zo groot dat het veel te veel energie zou kosten om het water op de tem peratuur te brengen die voor re- validatie-oefeningen nodig is Alle mogelijkheden zijn onder zocht, maar helaas is er geen af doende oplossing gevonden. In validen zullen dus voortaan naar het speciale mythylbad in Leiden of naar het zwembad in Wasse naar moeten. De gemeente zorgt dan voor het vervoer. Het recreatieve aspect van het zwemgebeuren vindt Rompes trouwens het belangrijkste. "Dat recreatieve moet er van kinds af aan al worden ingepompt. Zoals de meesten vroeger leerden zwemmen, met kurken om, dat is Spelen Dit neemt echter niet weg dat kin deren in het water best met aller lei voorwerpen mogen spelen. Daartoe zijn in zwembad "Poel meer" hoepels, matrassen, auto banden en een grote bal aanwe zig. Extra attracties zijn het "bubbelbad" en de massage- stralen. Uniek in "Poelmeer" is ook het lage chloorgehalte van het water. Bij binnenkomst ruikt men nauwelijks chloor en de ogen raken ook weinig geïrri teerd. Rompes zegt hierover: We maken de chloor hier zelf met een speciale installatie. Zoals de ze het chloor maakt mag het niet over de openbare weg vervoerd worden. Dan moeten er namelijk eerst andere sloffen aan worden toegevoegd. Juist die stoffen zijn echter schuldig aan de vervelen de bijwerkingen die het chloor in de meeste zwembaden heeft." In het nieuwe Voorschotense zwembad is een dergelijke chloorinstallatie nog niet aanwe zig. Rompes hoopt echter wel dat die er nog eens komt."We zijn in allerlei commissievergaderingen van de gemeente aan het bespre ken wat voor voorzieningen het nieuwe zwembad zou moeten hebben. Maar ja, niet voor alles is gelijk maar geld beschikbaar. Ook is het jammer dat "Het Wed de" geen verschuifbare bodem krijgt. Ik vind, zwemmen is voor- LEIDEN - Een 23-jarige "assis tent boomchirurg" uit Groene- kan is gistermorgen ter hoogte van de Kastanjekade in Leiden aangereden door de stoptrein Leiden/Utrecht. Hij liep daarbij een heupfractuur op. Een toeval lig passerende ziekenauto bracht hem naar het Academisch Zie kenhuis. De man was bij het spoor bezig stukken hout in een hakselmachine te stoppen. Door het lawaai hoorde, en door de mist zag hij de trein niet. LEIDEN - Bij een snelheidscon trole op de Plesmanlaan heeft de Leidse politie gisteren rond het middaguur 419 auto's gecontro leerd. Er werden 34 overtredin gen geconstateerd. De snelste au to reed 102 kilometer per uur, terwijl 70 kilometer is toegestaan. OEGSTGEEST - Als alles meezit kan begin april worden begon nen met de verbouwing van c'e Dr. K. Schilderschool in Oegst geest tot een 6-klassige lagere school met een 2-klassige kleu terschool. Tot nu toe bevat de school aan de Voscuyl in Oegst geest nog een 7-klassige lagere school waarin wel al sinds augus tus 1978 een kleuterschool is on dergebracht. De kleuters verblij ven nu nog in een leslokaal en in de gemeenschapsruimte van de lagere school. Het bouwplan omvat het vergroten van het zevende leslokaal tot een speelwerklokaal en het aanbou wen van onder meer een entree, een hal, een leidsterskamer en een berging. Men schat dat de verbouwing zo'n 365.000 gulden gaat kosten. De gemeenteraad van Oegstgeest gaf in 1978 al zo'n 40.828 gulden voor de eerste inrichting van de kleuterschool uit. Nu zal de raad in de vergadering van volgende week donderdag moeten beslis- De Dr. K. Schilderschool in Oegstgeest. Als alles i worden begonnen met de verbouw •ezit kan in april sen over een volledige aanpas sing van de kleuterschool binnen de Dr. K. Schilderschool. In de 365.000 gulden die de raad be schikbaar moet stellen zijn nog niet de kosten verwerkt, die moe ten worden gemaakt voor het in richten van het speelterrein. Het is nog niet duidelijk in hoeverre de terreininrichting in aanmer king komt voor vergoeding, die is verbonden aan de Kleuteron derwijswet. Tijdens de verbouwing zullen tv/ee klassen van de school elders worden gehuisvest. Met het be stuur van de stichting Katholieke Scholen Oegstgeest wordt over legd op welke wijze tijdelijke huisvesting beschikbaar kan worden gesteld. Als alle formaliteiten tijdig kunnen worden afgerond, kan 1 april met de bouw worden begonnen. Het werk zou dan half augustus 1980 gereed kunnen zijn, zodat de kleuterschool bij het begin van het komende schooljaar zijn nieuwebehuizing kan betrekken. Burgemeester Staab van Wassenaar heropende gisteren het verbouwde ontmoetingscentrum van Buurtvereniging Oostdorp en omgeving. WASSENAAR-Met het onthullen van de klok heeft burgemeester Staab van Wassenaar gisteravond het ontmoetingscentrum van Buurtvereni ging Oostdorp en Omgeving heropend. Het ontmoetingscentrum, dat is in de kleuterschool "De Vieren en Vijven", is verbouwd en voorzien van een geheel nieuwe inrichting. Het open huis, dat na de officiële heropening werd gehouden, werd druk bezocht. NOORDWIJK - "Ik hoor het een hoofdbestuurslid van de dierenbescherming: nog zeggen: aan het beschermen van dieren ga je geestelijk kapot. Na zestig jaar dieren bescherming kan ik zeggen al aardig onderweg te zijn." De Noordwijker John Kristel heeft in die lange reeks van jaren heel wat ellende onder de dieren mee gemaakt. Vooral wat er in de pri- vé-sector gebeurt is volgens hem 'onvoorstelbaar'. Mensen die die ren aan hun lot overlaten, hele dagen opsluiten, martelen enz., enz. "De dokter heeft al tegen me ge zegd dat ik ermee moet stoppen. Het grijpt me allemaal veel te veel aan. Als ik in de verte een groepje paarden zie staan, ga ik er met een grote boog omheen. Ik ben ge woon bang wat bij die dieren aan te treffen. Mijn medeleven met de dieren heeft te grote spanningen bij me opgewekt. Daarom vindt de arts dat ik ermee zou moeten stoppen." John Kristel zal dit advies zeker niet opvolgen. Zijn werkterrein uitbreiden zal hij nu niet meer doen. Maar het verzorgen van beesten laten varen, kan hij niet over z'n hart verkrijgen. "Dieren zijn m'n lust en m'n leven. Dat kan ik niet opgeven. Elke dag ga ik nog op stap om hier en daar wat honden, katten, konijnen en an dere beesten te verzorgen. Bij mensen die niets om de dieren geven. Daar ontferm ik me dan Bewondering De bejaarde Noordwijker heeft bewondering voor het werk van de dierenbescherming. Als hij echter 'zijn' zestig jaren overziet. kan Kristel zich niet aan de in druk onttrekken dat er niet zo bar veel is veranderd. "De karhond, kettinghond en trekhond zijn verdwenen. Dat wel. Maar er is zoveel ander leed voor terugge komen. Neem de bio-industrie, de proeven die ze op dieren doen en de vivisectie. Verschrikkelijk is dat toch?" John Kristel vindt dat er alles aan moet worden gedaan om mis handeling van de dieren te voor komen. "Er moet strijd worden gevoerd tegen die mensen. Zet ze voor mijn part maar op een zwar te lijst. Dierenliefhebbers moeten gewoon in hun directe omgeving de ogen wagenwijd openhouden. Zien ze bij de buren iets, dan moeten ze dat melden." Zelf heeft de Noordwijker eens een vrouw een grote bos bloemen ge geven. Ze stond een paar konijn tjes aan hem af. Verwaarloosde beestjes. De bloemen waren niet voor de gift. Maar voor de belofte van de vrouw: ze zou nooit meer dieren in huis nemen Jeugd "Ik heb de dierenbescherming wat suggesties gedaan", vertelt hij. "Tot nu toe heb ik nog niks ge hoord. Als je werkelijk wat wilt bereiken, moetje bij dejeugd be ginnen. Hen inprenten dat je goed voor dieien moet zorgen. Laten we van tijd tot tijd in de scholen eens wat aandacht aan het welzijn van het beest beste den." Kristel, bekend als musicus, gaat zelf ook daadwerkelijk op stap. "Ik ken de mensen in mijn omge ving en zij weten wie ik ben. Dus is het niet zo moeilijk om bij hen binnen te komen. Gewoon, op een vriendschappelijke manier. En als ik merk dat er wat scheef zit, bied ik hulp aan. Het hok schoonmaken, of de dieren uitla ten. In m'n eentje kan ik natuur lijk ook geen ijzer met handen breken. Maar het gebeurt ook wel eens dat ik word weggeschopt als ze denken dat je komt controle- John Kristel is een gevoelsmens. Dat is wel duidelijk. "Misschien ben ik wel wat te emotioneel", geeft hij zelf toe. "Ik vind het toch wel goed dat er zulke mensen be staan. Zo blijft er een evenwicht in de wereld: aan de ene kant een hoop ellende en aan de andere kant mensen die hun best doen om het dier te beschermen." Schweitzer De Noordwijker heeft steun ge vonden bij een uitspraak van Al- bert Schweitzer die eens heeft gezegd 'alles wat leeft lief te heb ben'. "Daar kan ik me helemaal in vinden. Helaas zijn we er nog ver vandaan. We voeren een strijd zonder einde. Er zijn dingen ver dwenen. Maar wat denk je daar daarvoor in de plaats is geko men? Neem nou maar eens die Engelse paardenrennen. De beesten worden enorm afge beuld. Alleen maar voor het ple zier van de mens. En de dui venvluchten? Hoeveel dieren verongelukken er niet tijdens zo'n lange vlucht? Waar is dat nu allemaal voor nodig, vraag ik me dikwijls af." ii6S*4t,&fuè John Kristel, achter in zijn tuin, met "Blackie", de hond van de buren. John Kristel vindt dat er nog meer moet worden gewerkt aan ge boortebeperking onder de die ren, er hulp moet worden gebo den in de vakantietijd en voor lichting over voeding van dieren wordt gegeven. Hij ziet hier een duidelijke taak voor de plaatse lijke afdelingen. Brigitte Bardot Brigitte Bardot, de Franse filmdiva die zich het lot van de dieren sterk aantrekt, kan binnenkort een brief van John Kristel ver wachten. "Ik vind het geweldig wat die vrouw doet. Dat ga ik al lemaal eens fijn aan haar schrij ven. De taal spreek en schrijf ik behoorlijk, dat is dus geen punt.' In die zelfde brief zal de Noordwij ker de filmster uitnodigen enkele dagen naar Noordwijk te komen. "Ze verdient dat wel.' Nee, het kost haar geen cent. Ik zal alles voor mijn rekening nemen. Of ze nu in een hotel gaat of bij mij thuis wil komen, dat zien we nog wel." John Kristel heeft het er nog moei lijk mee als hij zijn verhaal doet over een biggetje. Op de stoep voor zijn huis vertelt hij hoe het varken zich als een hond gedroeg als het een stuk brood kreeg. Dan ging het 'mooi zitten'. De problemen kwamen toen het dier groter werd en hij met vakantie ging. Het kostte moeite onderdak voor het varken te vin den. Het lukte uiteindelijk toch. Daar kreeg hij later onnoemelijk veel spijt van. Toen Kristel een paar weken later terugkwam vond hij het vreemd niet te wor den begroet door het dier. De 'verzorger' wees op een vrieskist toen John vroeg waar het varken was VRIJDAG 15 FEBRUARI 1 al sociaal contact zoeken. Wan neer het water op stahoogte kan worden gebracht, is het wat ge makkelijker om met elkaar te praten of te stoeien." CONNY SMITS Artsen Leiden - de weekenddienst begint j terdag om 0 uur en eindigt zondag o Wijk 1 - Boerhavedistrict, Stationskwar tier, Binnenstad-noord, Groenoord, Noorderkwartier, De Kooi, Meren- wijk: za. J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel: 125820. Zo, F. Kruis, Klaproos 3, tel: 126371. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za, H. Jasperse, Witte Singel 72, tel: tel: 124961. Zo, R. Taytelbaum, Hooge- woerd 138, tel: 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: A. Boer, Kennedylaan46,tel: tel: 310420. Zo, A. van Rijn, Melissetuin 5, tel: 210797. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol en Verhage, wordt de weekenddienst waargeno men door: J. Verhage, Rozemarijntuin 51, tel: 895144. Spreekuur za en zo van 11-11.30 uur, gezondheidscentrum, Rosmolen 2. Leiderdorp - O. Du Ry van Beest Holle, Vlaskamp 16, tel: 891100, za en zo spreekuur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - E. van Walcheren, Orar\je- laan 29, tel: 152130. Voorschoten - za, B. Schotanus, Leid- seweg 305, tel: 071-766462. Zo, J.H. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel: 2356. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, tel: 121060 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Indien het n; 11 uur 's avonds niet meer mogelijk ii om met het openbaar vervoer naar d< apotheek te komen kan men, uitslui tend in spoedgevallen van en taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten zuiden van de Rijn 134604, tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Voor de praktijk van de dierenartsen Muurling/Roest/Helder, G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel: 890405. Voor de praktijk van de die renartsen Krol en Vestjens, J. Vest- jens, Rijn en Schiekade 23, tel: 144323. Vrijdag Leiden Leids Vrijetijdscentrum - swingavond, 21 uur; nachtfilm: Godard, 23.30 uur Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat, film: "Siberiade", 20 uur. Kleine Matilo - Zaanstraat 126, cana- valsbingo, 20 uur. Stadhuis - burgerzaal, afscheidsreceptie burgemeester Vis, 19.30 uur. Schouwburg - 20.15 uur "Maskerade". LAK-theater - Popstudio Hinderik: "De Vogelman", 20.30 uur. Werklozen Belangenvereniging - voor advies, Leidse Volkshuis, Haarlem- j meistraat 73b. Dierenbescherming Leiden - melding zwerf- en gevonden dieren, tel: 122847. b.g.g. 124295. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Wassenaar - sporthal, 20 ur bejaarden bal. Zaterdag Leiden Stadsgehoorzaal - Breestraat 60, "Film van Ome Willem", 14 uur. Groenoordhallen - start carnavalsop tocht, 13 uur, daarna rondrit door het centrum. Valkenpad - start caravalsoptocht 10 uur; bal masqué "Merepinters", in aula, 20.30 uur. Antonius Clubhuis - Mare 43, bal mas- j qué Hutspotten, 21 uur. Hot House - Breestraat 66, "Het nieuwe leven", 21 uur. Augustinus - Rapenburg 24, vrouwen popband "Garania", 21 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, sprokkel- speldag, (klaverjassen e.d.), vanaf 10 uur. Don Bosco-school - Boerhavelaan, open dag zeevaarttentoonstelling, 10-16 Sanders - hoek Levendaal/Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 Uur. Nieuwe Rijn 20a-vrouwencafé vanaf 21 uur. Schouwburg - 20.15 uur, "Het vege lijf', met o.a. Ellen Vogel en Ton van Duin hoven. LAK-theater - 14 uur zelf poppen ma ken en ermee spelen en om 20.30 uui~ Marionettentheater Lucas Goud- j swaard: "3 Japanse vertellingen". Leiderdorp - 10 uur kinderoptocht car- naval, start bij Fred. Hendrikplant- Wassenaar - kindercarnaval sporthal, 13 Leiderdorp - 21 uur carnavalsfeest. "De Rijnschuimers", v.d. Markstraat Zijl- kwartier. LEIOSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2