EIDSCH DAGBLAD Wiegel wil weer praten met de ambtenaren Hoogspanning in Catshuis Aardgasprijzen gaan niet verder omhoog J dagen lengen Gratis logies met ontbijt vandaag Nieuwe acties in El Salvador OLYMPISCH GOUD EN ZILVER PREMIER VAN POLEN TREEDT AF Polak: geen ontslag topman pol itie Inbraak in Rijnsburg VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36090 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (GPD) - Minister Wie gel (binnenlandse zaken) wil spoedoverleg met de vijf ambte- narencentrales in het georgani seerd overleg. Waar het overleg over zal gaan, is nog niet bekend, maar voorzitter drs. F. J. Roefs van het Ambtenarencentrum vermoedt dat het zal gaan om de vraag hoe een loonstop in het vrije bedrijfsleven naar de amb tenaren toe vertaald zal worden. De ambtenaren zijn tenslotte (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Gratis logies met ontbijt, dat heeft een l&-ja- rige werkloze Leiderdorper bijna een week lang bij Vroom en Dreesmann aan de Breestraat in Leiden gehad. De jongen verstopte zich el ke dag rond sluitingstijd in het warenhuis. Hij sliep 's nachts in een keurig opge maakt bed op de tweede ver dieping en maakte gebruik van de keuken van het res taurant om zijn honger te stillen. De jongen zocht zijn heil bij V en D nadat hij moeilijkheden thuis had gekregen. Hij liet zich vorige week donderdag na de koopavond insluiten. De volgende morgen om ze ven uur verliet hij het pand door een nooduitgang aan de Maarsmansteeg. 's Avonds- kwam hij weer terug. In het afgelopen weekeinde deed hij het rustig aan en bracht de hele zondag in het waren huis door. "Hij heeft wat rondgekeken en wat gegeten in het restau rant", aldus de Leidse poli tie. Maandagmorgen verliet hij het warenhuis weer via de bekende nooduitgang. De jongen werd uiteindelijk ontdekt omdat hij de deur van de nooduitgang niet goed had afgesloten. "Het was het personeel al op gevallen dat vrijdag 's mor gens de deur van de nooduit gang op een kier stond. Daar werd in eerste instantie niet zo'n grote aandacht aan be steed. Totdat dinsdagmor gen de deur weer op een kier stond. „We zijn toen samen met de bedrijfsrecherche van V en D de zaak gaan on derzoeken. Daarbij werd ge bruik gemaakt van twee honden", aldus de politie. De jongen had dinsdagavond in de gaten dat er naar hem werd gezocht. "Hij sloop op zijn sokken naar de vierde verdieping en ging via een andere trap weer naar bene den. Daar werd hij opge wacht door een bedrijfsre- chercheur van het waren huis". Volgens de politie had de Leiderdorper wat win kelgoederen meegenomen ter waarde van vijfhonderd gulden. Het onderzoek van de Leidse politie is gisteravond afge rond. Op eigen verzoek mocht de jongen de afgelo pen nacht in het politiebu reau doorbrengen. Vandaag heeft hij een gesprek met een vertegenwoordiger van de reclassering gehad. De jon gen was geen bekende van de politie. Leidsch Dagblad Q—n krant bazoryd? M da Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 210221 of 144941. Mist In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist en minimumtemperaturen rond 2 graden. Overdag droog weer met later op de dag mogelijk wat zon. Middagtemperaturen ongeveer 6 graden. Zwakke veranderlijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 FEBRUARI Zon op 7.53 uur, onder 17.52 uur. Maan op 7.57 uur, onder 18.15 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.07 en 15.18 uur, laagwater om 11.14 en 23.37 uur. trendvolgers en volgen de ont wikkelingen van de lonen die in het bedrijfsleven aan de gang zijn. Als het alleen maar gaat om dezelf de maatregelen als die voor het bedrijfsleven gaan gelden, zullen de ambtenaren zich niet verzet ten. „Maar wij zijn bang dat de ambtenaren opnieuw extra ge pakt zullen worden, bijvoorbeeld door het bevriezen van de perio dieke verhogingen. Als dat ge beurt dan gaan de ambtenaren erop achteruit, vergeleken met het vrije bedrijf. Daar is het nogal eens mogelijk een loonmaatregel te ontduiken. Bij de overheid ligt alles schaalsgewijze vast, dus daar kan zoiets niet. We weten bovendien nog niet wat er precies in het overleg ter sprake zal ko men. Als er extra maatregelen staan voor de ambtenaren, dan wijzen wij ze natuurlijk af'. Daarbij denkt de heer Roefs onder meer aan de voorstellen van de commissie-Bosman over de pen sioenen en aan een eventuele ex tra aftopping. „Als die plannen worden uitgevoerd dan worden wij een beetje bang. Tenslotte moet er 2,7 miljard op tafel ko men. Ik ben er erg bang voor dat een weinig weerbare groep als de ambtenaren, die niet mogen sta ken, weer het sluitstuk zullen worden van de begroting" 30 PAGINA'S DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is vanmorgen onder poli tieke hoogspanning bijeengekomen om te beslissen over de bezuinigingsplannen. Centraal in het overleg staat een compromis-voorstel van premier Van Agt dat de twee „dwarsliggers" in het kabi net, de ministers Andriessen (financiën) en Albeda (so ciale zaken) met elkaar moet verzoenen. Beide bewindslieden stonden voor de vergadering nog lijnrecht te genover elkaar. Albeda heeft zich min of meer neergelegd bij een bezuiniging op de overheidsuit gaven van bijna drie miljard, maar Andriessen*vindt dat te weinig. Daarnaast heeft Albeda echter gro te moeite met het aan de bezuini gingen gekoppelde inkomens beleid. De nu op tafel liggende voorstellen betekenen een daling van de koopkracht voor alle in- WARSCHAU (ANP) - De premier van Polen, Piotr Jaroszewicz, is als zodanig afgetreden. Hij is ook geen lid meer van het nieuwe po litieke bureau van de communis tische partij, dat vannacht op het partijcongres in Warschau werd gekozen. Edward Gierek is her kozen als eerste-secretaris. Het verdwijnen van Jaroszewicz werd al enige tijd verwacht. Op het partijcongres stond hij bloot aan kritiek op.het sociaal-econo misch beleid van de regering, die hij sinds 1970 heeft geleid. Jaroszewicz, een trouw volgeling van Moskou, heeft zich steeds krachtig verzet tegen ideeën de invloed van de overheid op maat schappelijke en het economische leven in Polen terug te dringen. Het politieke bureau is op vier plaatsen vernieuwd. Behalve Ja roszewicz verloren Jozef Kepa, Stefan Olszowski en Jozef T?jchma hun zetel. Politieke waarnemers zien de sa menstelling van het nieuwe par tijbestuur als een versterking van de positie van partijleider Ed ward Gierek. (Zie ook pagina 13). komens. Zo zou de prijscompen satie op 1 juli zeer sterk worden verlaagd. Zelfs het minimumloon zou dan niet „veilig" zijn. Van Agt zou dat voor die minima willen compenseren via een be lastingverlaging. Het financie ringsprobleem dat daardoor voor Andriessen ontstaat, moet dan weer via andere belastingverho gingen (accijnzen, autobelasting) opgevangen worden. Maar over dit soort „lapmiddelen" is nie mand enthousiast. Albeda is alleen bereid de koop- krachteis te laten vallen als hij deze klap met andere beleids maatregelen wat kan verzachten. De inkomens-maatregelen mo gen daarbij niet onaantastbaar zijn, omdat onderhandelingen met werkgevers en werknemers dan immers geen enkele zin heb ben, zo heeft hij betoogd. Bij een dictaat hoeft op medewer king van de vakbeweging niet meer te worden gerekend. Dan rest het kabinet alleen een loon maatregel voor de rest van dit jaar. Maar dat zou het klimaat SALISBURY (UPI/DPA) - Twee snel gemobiliseerde soldaten, de ene blootsvoets, doorzoeken de omgeving van een kerk in de Rhodesische hoofd stad Salisbury, waar vannacht een zware bom ontplofte. tussen regering en. sociale part- Twee andere bommen beschadigden een hotel en een auto. ners zo^aajiwsteri.^at^lbeda dat Tenminste één persoon is bij de aanslagen om het leven gekomen. Vermoe- imnr «oror. n,r.r>r ,na <.f. lelijk zijn ook de twee inzittenden van de auto waarin een bom ontplofte ook omgekomen. niet voor zijn verantwoording wil nemen. Albeda, de man van het overleg model, zal dan ook niet aarzelen om in dat geval op te stappen, zo klinkt het in Haagse kringen. Premier Van Agt zou, als de tegenstellingen vandaag niet via normaal overleg zijn op te los sen, een stemming in het kabinet willen. Dan beslist de meerder heid, die op de hand van Albeda en Van Agt lijkt. Andriessen, die de steun van de WD-ministers geniet lijdt dan een nederlaag. Het is overigens een uiterst ongebruikelijk mid del om in het kabinet over zaken te stemmen. Dat gebeurt meestal alleen in duidelijke crisissitua ties. Van Agt zal dat moment zo lang mogelijk proberen uit te stellen. Selectienormen, voorspel lingen doen en in het koffie dik kijken. Vanaf gisteren zijn dat volmaakt nutteloze zaken in de schaatswereld geworden. Want wie had ooit durven den ken dat Annie Borckink (rechts) en Ria Visser na het openingsnummer van het Olympisch schaatsen in La ke Placid - de 1500 meter - respectievelijk een gouden en zilveren plak zouden kunnen tonen? Geen mens had dat kunnen denken. De buitenlandse concurrentie was dit seizoen immers veel te snel geweest voor de Nederlandse top pers. Voor hen leek slechts een rol op het tweede plan weggelegd. Maar het liep gisteren allemaal anders. PAGINA 15 Rupert Holmes boekt we reldsucces. PAGINA 5 Speciaal kamerdebat over Groningen. PAGINA 7 Leger maakt in Izmir einde aan bezetting. PAGINA 9 Rusland te sterk voor Neder lands ijshockey. PAGINA 17 Aangepaste EG-begroting. PAGINA 25 Geopend: maandag t/m vrijdag 10.00 - 18.00 uur, donderdag koopavond, zaterdag 10.00 - 17.00 uur. Hoge Rijndijk 260 - Leiden - Telefoon 07 r- 410608. DEN HAAG (GPD) - De aardgasprijzen gaan niet verder omhoog dit jaar, zo heeft minister Van Aar- denne (economische za ken) laten weten. Plannen om uit een oogpunt van verhoogde opbrengst voor de schatkist ook de bin nenlandse verbruikers- prijzen meer te laten stij gen dan al was overeenge komen zijn hiermee van de baan. De minister ziet geen aanleiding om nu opnieuw met de Gasunie en de vereniging van distributie bedrijven in onderhandeling te gaan over prijsverhoging. Ak koord over een prijsverhoging voor kleinverbruikers per 1 ja nuari met 4 cent en per 1 juli met 3 cent (btw niet inbegrepen). Hierbij was in aanmerking geno men dat het algemene prijspeil sedert eind 1978 aanzienlijk meer was gestegen dan verwacht. Ook werden extra prijsverhogingen van belang geacht uit bespa ringsoogpunt en in de derde plaats moest worden gelet op de gewenste verhoging van de ex portprijzen van ons aardgas. Se dert 1 januari kost een kubieke meter aardgas voor kleinver bruikers 29 cent, vanaf 1 juli zal dat 32 cent zijn (zonder btw). Juist gisteren had de Consu menten Bond een beroep gedaan op Van Aardenne niet te bezwij ken voor de politieke druk om de aardgasprijs extra te verhogen. Hierover meer op pagina 25. AMSTERDAM (GPD) - Burge meester Polak van Amsterdam wil niet dat commissaris G. Toor- enaar van de Amsterdamse poli tie wordt ontslagen. Hij heeft dit vanmorgen meegedeeld. Al lange tijd gaan de geruchten dat Toorenaar als chef van de narco ticabrigade niet alleen grote sommen geld heeft aangenomen, maar ook tips heeft gegeven aan criminelen en misdrijven heeft uitgelokt. Burgemeester Polak zegt dat die beschuldigingen betrokken zijn geweest bij het onderzoek door het Openbaar Ministerie. Dit heeft bij de procureur-generaal niet geleid tot de conclusie dat de heer Toorenaar strafrechtelijk vervolgd zou moeten worden, al dus de burgemeester. Burge meester Polak heeft intussen vele rapporten van de procureur ont vangen. De definitieve afhande ling van de voor alle betrokkenen slopende zaak is volgens de bur gemeester de afgelopen weken vertraagd door andere acute za ken. Maar op korte termijn kan een eindrapport van de burge meester worden verwacht. Een nieuwe golf beschuldigingen tegen de politiecommissaris, waarvan melding wordt gemaakt in een landelijk ochtendblad, zouden afkomstig zijn uit een vertrouwelijk rapport van de Haagse recherche dat op 6 april 1978 naar de Amsterdamse hoofdcommissaris Sanders en procureur-generaal Boekraad is gestuurd. Over disciplinaire zaken met be trekking tot een politiecommis saris wordt niet door de burge meester maar door de minister van binnenlandse zaken beslist. Disciplinaire maatregelen kun nen variëren van een berisping tot een ontslag. Op grond van het verkregen materiaal zal burge meester Polak van Amsterdam in elk geval geen ontslag aanbeve len. (Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Bij een supermarkt aan de Hoftuin in Rijnsburg zijn vannacht weegschalen, snijma chines en vleeswaren gestolen met een totale waarde van ruim 60.000 gulden. De politie neemt aan dat de daders bij hun kraak gebruik hebben gemaakt van een klaarstaande auto. Zij zijn de winkel binnengekomen na het forceren van één van de deuren. Philips-personeel Maastricht in staking MAASTRICHT (ANP) - De onge- veer 240 personeelsleden van de met sluiting bedreigde Philips- vestiging in Heer-Maastricht z(jn vanmorgen in staking gegaan. Zij doen dit uit protest tegen het uit- blijven van een beslissing. Aan vankelijk, aldus een woordvoer ster van de stakende personeels leden, zouden wij vandaag ver nemen wat er gaat gebeuren. Die beslissing is al weer opgeschord tot 20 maart AMBASSADEUR PANAMA WEER VRU (Van onze correspondent Rob Sprenkels) LIMA - Grote groepen linkse jon geren en boeren demonstreerden gisteren in de straten van San Salvador, de hoofdstad van El Salvador, tegen de regering, ter wijl de bezetting van de Paname se ambassade na een dag werd opgeheven. In de namiddag be sloten echter verschillende groe pen betogers enkele overheids gebouwen en banken te bezetten. In de Agrarische Hypotheekbank worden 300 mensen in gijzeling gehouden. De gijzelingsactie op de Panamese ambassade werd beëindigd nadat de Panamese ambassadeur be loofd had in ruil voor zijn vrijheid alles te doen om 23 leden van de „Ligas Populares 28 de febrero" (LP-28) uit de gevangenis te krij gen. Die 23 waren dinsdag opge pakt na de gewelddadige ontrui ming van het al ruim twee weken bezette gebouw van de christen democratische partij. Tot grote opluchting van sommige diplomaten greep de Salvado- riaanse e politie niet gewelddadig in toen gisteren boeren, onder wijzers, scholieren en studenten in groten getale de straat optrok ken om hun revolutionaire ge voelens te uiten. Dinsdag was er namelijk niet alleen hard opge treden bij de ontruiming van het gebouw van de christen-demo cratische partij (zeker negen do den) maar ook tijdens een linkse demonstratie (elf doden). Het was in het geheel niet duidelijk of het harde optreden van dinsdag al leen bedoeld was om links te in timideren of dat het schieten met scherp voortaan aan de orde van de dag zou zijn. De onrust binnen het leger neemt toe en de junta van de kolonels Gutierrez en Majano dreigt de controle over de strijdkrachten te verliezen. Vanuit de provincies komen steeds meer berichten over bloedige botsingen tussen militairen en boerenorganisaties. al is de berichtgeving daarover uiterst schaars. 4 weken lang LEIDSCH M DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht i|» en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren O ik beafca meteen en U kunt mi| m i v heden alt abonnee noleren en ik knjg dan da eersta 2 weken de krant grata Naam Adres Woonplaats Gironr Hok|e a aankruisen en bon ingevuld m een open envelop ronder post/egel opsturen naar idsch Dagblad Aniwoordnummer 2t4 Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1