GOUD vergoedt alle ellende Killanin verzoekt Carter naar Moskou te Annie Borckink beduusd van gouden medaille Medailleverdeling Onwaarschijnlijke duhbelklapper van Borckink en Visser xiii olympic winter games lake placid i980 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 De medaillewinnaressen gezamenlijk in beeld. Links winnares Annie Borckink, rechts Ria Visser. De Ogstduitse Sabine Becker (brons) completeert het drietal Ab dat ik bezig was de op twee na beste tijd te rijden, maar dat had ik zelf ook al in de gaten, omdat ik steeds de omgeroepen tussentijden kon horen". Toch moest Annie Borckink nog een snelle laatste ronde rijden om in de prijzen te vallen. Annie Borckink: "Ik was werkelijk doodop, maar toen ik finishte en de tijd op het scorebord zag, voelde ik niets meer. Ik dacht eerst nog even dat de elektroni sche tijdwaarneming niet goed werkte". Ria Visser was zich er bewust van dat als er in het Neder landse kamp naar een favo riete gezocht moest worden, zij daarvoor het meest in aanmerking kwam. Ria Vis ser: "In het begin van de week heb ik daar wel enige moeite mee gehad. Het was toch wel een druk. De ge dachte dat ik hier kwam om te leren dat ik over vier jaar misschien pas echt mijn slag kon slaan, heeft mij wat ont- spannener gemaakt". In haar rit tegen de wereld kampioen Natalia Petruseva ging ze er .opvallend vecht lustig tegenaan. Ria Visser: "Ik heb nog nooit eerder zo'n snelle eerste 300 meter gere den. Ik moest me wel aan Pe truseva vastklampen, hoe wel ik in principe op het schema van 2.14 ben wegge gaan. Tijdens dit soort wed strijden kun je je helemaal geven. Bovendien, tijdens een klassementswedstrijd heb ik meestal een deprime rende 500 meter achter de rug als ik aan de 1500 meter begin. Dat was hier niet het geval, en dat heeft ongetwij feld mentaal bevorderend gewerkt". LAKE PLACID (GPD) - Hoe vaak ben je al Nederlands kampioen geweest, vroeg een Amerikaanse verslagge ver. "Geen enkele keer", was het opgetogen antwoord van Annie Borckink, en ze zakte weer gelukzalig terug in de grote stoel op het podium van de collegezaal in het perscentrum van Lake Pla cid. De Amerikanen begrij pen er niets van, maar wie eigenlijk wel? De Neder landse persvertegenwoordi gers gaven links en rechts persconferenties om buiten landse collega's in te lichten over de antecedenten van de gouden-medaillewinnares. Maar op de vraag hoe het mo gelijk was dat Annie Borc kink en Ria Visser zo maar even goud en zilver wonnen, moest iedereen het ant woord schuldig blijven. De winnares zelf had er ook nauwelijks een verklaring voor. Annie Borckink: "Het ging de laatste dagen tijdens de training steeds goed, maar daar durfde ik toch geen conclusies aan te ver binden". In overleg met Ab Krook had ze een schema opgesteld dat haar in de buurt van de 2.14 moest brengen. Annie: "Na de eerste volle ronde zat ik er al een seconde onder. In de volgende ronde schreeuwde 1. Nederland 2. Oostenrijk 3. Sowjet-Unie 4. Canada 5. Bulgarije 6. Oost-Duitsland goud 1 1 1 0 0 0 zilver 1 1 1 0 0 0 De gouden medaille van Annie Borckink op de 1500 meter betekende de vierde Nederlandse in de Olympische historie van het damesschaatsen. Twaalf jaar geleden waren Carry Geijssen 11000 m) en Ans Schut (3000 m) de eerste winnaressen in Grenoble. Vier jaar later was in Sapporo het goud voor Stien Baas-Kaiser op de 3000 m. Vooral dank zij de drievoudi ge goudwinst van Ai d Schenk leverden de Winterspelen in Japan tevens de grootste medailleoogst op. namelijk negen. In Innsbruck zorgden Piet Kleine (goud en zilver) en Hans van Helden (driemaal brons) vier jaar geleden voor vijf hoge Olympische onderscheidingen. De dames speelden toen geen enkele rol van betekenis. Regering feliciteert rijdsters DEN HAAG - Prima herstel. Proficiat mot gouden en zil veren plak. Gerard Wallis de Vries". Dat is de inhoud van het telegram dat staatsse cretaris Wallis de Vries van CRM gisteravond namens de regering aan de Nederlandse damesschaatsploeg in Lake Placid heelt gestuurd. LAKE PLACID (GPD) - Ook de schaatswonderen zijn de wereld nog niet uit. Want anders als een mirakel kan de onwaarschijnlijke Olympische duhbelklapper van Annie Borckink en Ria Visser onmogelijk worden genoemd. Ja renlang verkeerde het Nederlandse damesschaatsen im mers in een sluimertoestand, eigenlijk al sinds het af scheid van Atje Keulen. En dan dwarrelt er, als bij don derslag, voor Oranje-rijdsters goud en zilver tussen de sneeuwvlokken op het ijsovaal van Lake Placid, waar de Nederlandse schaatssport een historische dag beleefde. Wie had dat kunnen denken? Waar blijven de schaatstheorieën die de afgelopen jaren toch al aan het wankelen waren gebracht door de opkomst van Eric Heiden. Niets is er nu in feite nog van over. Bedenk bijvoorbeeld dat Annie Borckink'op het nippertje een door velen omstreden plaatsje kreeg in de Olympische ploeg. Ze was notabene in eerste instantie niet eens op de lijst ge plaatst. Vacatures Haar negende plaats op de 1500 me ter bij de voor Nederland zo LAKE PLACID (ANP) - Volgens de Los Angeles Times Robert Kane heeft IOC-voorzitter Lord Killanin in een telefonisch on derhoud met de Amerikaanse president Carter de moge lijkheid besproken zelf naar Moskou te gaan om te beplei ten dat de Sowjetrussische troepen uit Afghanistan wor den teruggetrokken. Dat zou dan dienen te geschieden vóór 20 februari, de datum waaraan Carter woensdag ook bij zijn televisieoptreden vasthield. De Amerikaanse president gaf geen duimbreed toe en het gevoel van opluchting, dat zich in Olympi sche kringen manifesteerde, na vragen stappen te ondernemen om de Spelen elders onder te brengen uit protest tegen de Sowjet-invasie in Afghanistan. dat het Internationaal Olympisch 0ok wordl eiin gevraagd bij atleten Comité met algemene stemmen een eventuele boycot-actie had afgewezen, heeft plaats gemaakt voor het besef, dat het probleem rond de Zomerspelen nog even groot is als voorheen. Waarbij de kloof tussen de politici en de sportofficials zo mogelijk nog breder is geworden. Maar ook in beide kampen zijn de onderlinge meningsverschillen aanzienlijk. Zo gaf graaf Jean de Beaumont, het Franse lid van het IOC als zijn mening, dat de Verenigde Staten de organisatie van de Zomerspe len van 1984 moet worden ont nomen, als Amerika andere lan den blijft proberen over te halen, mee te doen aan een boycot. Daarentegen vindt Juan Antonio Samaranch, de Spaanse ambas sadeur in Moskou en eveneens lid van het IOC, dat de Spelen van 1984 in Los Angeles in elk geval door moeten gaan, wat er ook met Moskou gebeurt. Inmiddels heeft het Europees par lement in Straatsburg de kwestie rond de aanstaande Zomerspelen voor vandaag op de agenda gezet. Er ligt een motie ter tafel van de christen-democraten, liberalen en conservatieven om de rege ringen van de negen landen van de Europese Gemeenschap te en Olympische teams aan te dringen niet naar Moskou te gaan. Bij de andere moties, die vrijdag in stemming worden ge bracht, zijn er ook enkele, die het Sowjet-optreden tegen de voor vechter van de mensenrechten in de Sowjet-Unie Andrei Sacharov veroordelen. De Britse minister mevrouw Mar garet Thatcher zei gisteren dat de regering de Britse sportmensen aanraadt niet naar de Zomerspe len van Moskou te gaan. "Wij moesten", vertelde mevrouw Thatcher, "beslissen wat wij zou den doen nadat het IOC had be sloten de Spelen in Moskou te la ten doorgaan. Ons standpunt is dat wij de atleten zullen advise ren niet deel te nemen aan de Spelen". Margaret Thatcher benadrukte dat het geenszins in de bedoeling van de regering ligt atleten te verhin deren naar de Sowjet-Unie te gaan. "Sportmensen", zei zij, "hebben dezelfde rechten als ie der ander. Zij hebben echter ook dezelfde verplichtingen ten op zichte van vrijheid en het hand haven daarvan. Deze Spelen zul len, net als die van Berlijn in 1936 voornamelijk voor propaganda worden gebruikt". Robert Kane, de voorzitter van het Amerikaans Olympisch Comité, ziet 20 februari niet als uiterste datum waarop de beslissing valt over een boycot van de Spelen in Moskou. President Carter her haalde deze week zijn ultimatum dat de Russische troepen vóór komende woensdag uit Afgha nistan moeten zijn, want anders zouden de Amerikaanse atleten geen toestemming krijgen in juli naar Moskou te vertrekken. "Als hij erop staat hebben we ons eraan te houden", zei Kane wel iswaar, "maar ik ga uit van een andere interpretatie. President Carter heeft me immers ook schriftelijk laten weten dat de re gering nog van mening kan ver anderen als vóór 24 mei de poli tieke situatie zich wijzigt. Uiter lijk dan moeten we Moskou ant woorden op hun uitnodiging en voor mij blijft tot die tijd alles open". rampzalig verlopen wereldkam pioenschappen in Hamar kon er net mee door om uitzending naar Lake Placid te rechtvaardigen. Omdat er nog een aantal vacatu res waren mocht ze ook op de 1500 meter en de overige afstan den haar geluk beproeven. Het gouden resultaat kan in de schaatsgeschiedenis worden bij geschreven als een van de groot ste Olympische surprises. Vijf minuten heeft de gouden droom voor Ria Visser geduurd. Toen zij zeer gedecideerd we reldkampioene Natalia Petroso- va in een imponerende tweede helft van hun onderlinge gevecht achter zich had gelaten, stond de 18-jarige meteen bovenaan in het klassement. Nooit was ze op de 1500 meter sneller over het ijs ge gaan en de afgang voor de Ame- rikaantjes en de Russinnen be gon zich toen reeds af te tekenen. Mentaal De psychologische uitwerking van Ria Vissers schitterende race heeft wellicht Annie Borckink mentaal over de drempel gehol pen. Anders valt haar succes haast niet te beredeneren. Ze ontnam Ria Visser immers on langs haar kersverse nationale record. Weliswaar werd door ve len die in Davos gerealiseerde toptijd (2.11.35) met een schou derophalen afgedaan, maar dat ze Ria Visser kon verslaan moet Annie Borckink door het hoofd hebben gespeeld toen ze zich naast Tatjana Barabasj-Averina naar de startlijn begaf. Ze liet de Russin, die vier jaar geleden in Innsbruck met tweemaal goud (op de 1000 en 3000 meter) het succesvolst was in het dames- toernooi, meteen duidelijk achter zich. Toch opende ze niet zo snel als Ria Visser en ook de eerste volledige omloop leverde nog een langza mere tussentijd op, maar Annie Borckink sloeg tussen de 700 en 1100 meter haar slag. Via een fe nomenale rondetijd van 34 se conden raasde haar korte en ge drongen gestalte onweerstaan baar naar het goud. Het goud dat de ellende van vele jaren in één klap vergoedde. Hoe vaak had ze er geen gat meer in gezien, omdat er niet meer dan een bijrol in de nationale top voor haar bleek weggelegd. De achtste plaats in het WK van 1978 was tot donderdag haar beste internatio nale prestatie. "Ik ga maar wiel rennen, het schaatsen heeft me niets meer te bieden", is meerde re malen uit haar mond gekomen. Bijvoorbeeld toen ze aan het be gin van het vorig seizoen na de Dynamo Cup met een acute blin- dendarmontsteking in het zie kenhuis moest achterblijven. De hele schaatswinter werd er door verpest. Pas in maart, toen alle grote wedstrijden allang achter de rug waren, ging het beter. Vanuit Alma Ata werden enkele snelle tijden van haar doorge seind naar Nederland en alleen daarom kwam ze weer in de voorlopige kernploeg. Noodlot Annie Borkinck op weg naar haar gouden medaille. De Russin Barabash kan daar niets aan veranderen. maal toe. In een partijtje handbal scheurde ze haar enkelbanden. De enkel kwam in het gips. Het bezorgde haar een fikse achter stand op de rest, want eerst in au gustus kon ze weer volledig aan de slag. Toch reed ze een goed Nederlands kampioenschap (tweede achter Ria Visser), maar in Hamar viel ze met de rest van de Oranje-ploeg door de mand: ze werd twaalfde in het eindklasse ment, maar - zoals reeds gezegd - de 1500 meter betekende niette min haar Olympische redding. Niet alleen met blessures, maar ook door de relatie met haar trainer Ab Garretsen heeft Annie Borc kink in haar schaatscarrière vaak de aandacht op zich gevestigd. Vier jaar geleden kwam het in Innsbruck tot een uitbarsting Ria Visser: zilver toen oud-bondscoach Gerard Maarsse het niet pikte dat Garret sen zich tot in het Olympisch dorp met haar bemoeide. On middellijk na de Spelen, die wei nig succesvol voor haar verliepen (ze werd toen onder meer twaalf de op de 1500 meter) zette Maars se haar zelfs uit de ploeg en stond haar schaatscarrière op losse schroeven. Veel soepeler is de samenwerking verlopen sinds Ab Krook aan het bewind is. Deze heeft nooit zo'n punt gemaakt van het grote aandeel dat Garret sen in haar voorbereiding heeft. Zelf heeft ze weieens aangevoerd dat een veranderde werkkring een positief effect heeft gehad op haar schaatsloopbaan. Ze reisde jarenlang vanuit haar woonplaats Eibergen naar West-Duitsland, waar ze als modinette de kost verdiende. Momenteel is de 28-ja- rige Gelderse leerling-Zieken- verzorgster in het streekzieken huis van Groenlo, en daaraan geeft ze na afloop van dit seizoen de voorkeur. Het schaatsen is dan voorbij. Haar gouden medaille heeft haar niet van gedachten doen veranderen. De perfecte medaillejacht van het Nederlandse duo, die Annie Borckink bovendien een scher per nationaal record opleverde, plaatste al het overige op de ach tergrond. Sijtje van der Lende slaagde er niet in boven haar krachten uit te groeien. Ze trok als enige van de rijdsters van Ab Krook de lijn van dit seizoen door met een 15e plaats. Brons Als ze Sabine Becker was voor gebleven, had er zelfs een drie dubbele Nederlandse triomf ge vierd kunnen worden, want de Oostduitse ging met het brons strijken. Sijtje van der Lende moest echter al meteen haar te genstander laten gaan. Zo sprakeloos de redelijk gevulde tribunes zich vergaapten aan de coup van de Oranje-rijdsters, zo verbijsterd zagen ze de Amerika nen en de Russinnen buiten de prijzen vallen. Beth Heiden, de torenhoge Ameri kaanse favoriete, en Natalia Pe truseva eindigden wel in eikaars nabijheid, maar de zevende plaats voor de Amerikaanse en de achtste voor de sterk terugge vallen Russin waren net zo on verwacht en raadselachtig als de Nederlandse prestaties. Grappig was wel dat vanuit het Ameri kaanse kamp nu verklaringen kwamen die veel weg hadden van de excuses waarmee Nederlan ders in het verleden hun tegen vallers omkleedden. Droomrit: Heiden- Koelikov LAKE PLACID (GPD) - Dc 500 meter, waarvoor vandaag zowel de dames als de lieren in actie komen, begint met een droomrit. Evgeny Kocli- kov, de wereldrecordhouder en Olympisch kampioen van 1976, komt tegenover Eric Heiden te staan, de man die in staat kan worden geacht al het beschikbare goud te winnen. Ook de volgende ritten mogen er zijn: Anatoli Mendcnni- COV-Frode Running (tweede paar) en Oloph Granath- Geatan Boucher in het derde paar. Vervolgens komt de eerste Ne derlandse sprinter in de baan. Bert de Jong rijdt te gen dc Amerikaan James Chapin, gevolgd door dc rit tussen nationaal recordhou der Licuwc de Boer en dc Noor Jarle Pedcrsen. Na het voor de medailleverdeling ook niet onbelangrijke duel Immcrfall (VSl-Fukuda (Jap) rijdt de derde Neder lander, Hilbcrt van der Duim tegen dc Zweed Carlbcrg. De heren, die om zes uur Neder landse tijd aan het sprintge vecht beginnen, worden voorafgegaan door de da mes. De openingsrit is om half vier. Nederland be schikt in feite in llaitske Va- lentijn over de enige echte sprintster. Zij start in het achtste paar tegen de Cana dese Sylvic Daigle. Annie Borckink, de eerste goud winnares vun het Olympi sche schaatstoernooi, ont moet in de 13e rit de Chinese Guifcns Cao, terwijl Sijtje van der Lende in het veer tiende paar is ingedeeld met de Zweedse Sylvia I*'ilips- son. O/r Z6/£/VO£t. C Z/CH7&/ZP P/r 'S /£TS vaat? os. F/FMA &SP&OCA/

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15