Mugabe ontsnapt opnieuw aan moordaanslag „Russen nodig voor vrede Carter in Maine in rooskleurige positie Gijzeling in ambassade gaat honderdste dag in Oud-premier Todd aangehouden Tito's toestand slechter 99 Bij ongeregeldheden in Madrid één dode Washington onthutst door Europa's tegenzin MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Carter heeft ook in Maine zijn democratische oppo nenten senator Edward Kennedy en gouverneur Jerry Brown (Californiè) verslagen, in de eerste fase van het kie zen van afgevaardigden voor de natio nale partijvergadering waar deze zomer de democratische presidentskandidaat zal worden aangewezen. Met 90 procent van de stemmen geteld, bleek Carter 44 procent en Kennedy 39 procent van de stemmen te hebben behaald. Brown schommelde rond 14 procent. Nog slechts kort geleden toonden opinie peilingen voor Carter een aanmerkelijk minder rooskleurig beeld in deze staat, die behoort tot het noordoostelijke ge bied waar Kennedy zijn grootste aan hang moet vinden. Het verschil tussen Kennedy en Carter is minder opmerkelijk dan dat in Iowa, maar de presidentiële voorhoede is er kennelijk in geslaagd door wat discrete bijstand aan de campagne van Brown het stemmenblok tegen Carter te splij ten. Voor Carter is het duidelijk, wanneer de volledige uitslagen dit aanvankelijke beeld bevestigen, dat hij zijn opmerke lijke verrijzenis in de achting van het Amerikaanse publiek ten spijt, binnen eigen Democratische kring op de steun van niet meer dan de helft van de stem mers kan rekenen. Hoop Voor Kennedy is er niet veel hoop meer, maar hij heeft in elk geval de halfslach tigheid van zyn aanvankelijk voor alge mene consumptie bestemde uitspraken laten varen, terwijl Jerry Brown zich al thans heeft gemanifesteerd. Carter had eind vorige week juist zijn plannen bekend gemaakt om zowel mannen als vrouwen van 18 en 19 jaar tot registratie voor mogelijke dienstplicht te verplichten. Van duidelijk nadelige politieke gevolgen is althans in Maine niets gebleken, hoewel aan allerlei uni versiteiten demonstraties tegen de dienstplicht en zodoende ook tegen de registratie zijn gehouden, die in een later stadium nog een rol kunnen spelen, te gen de tijd dat de veteranen van de Viet- nam-oorlog hun overtuiging weer wat hebben opgewarmd. Spanning De spanning in de Democratische gelede ren is niet verdwenen. Maine heeft de drukste verkiezingscampagne beleefd van de laatste jaren, ondanks het feit dat de president zich in het Witte Huis blijft ophouden. Hij wil geen rechtstreekse confrontatie met Kennedy, maar zijn opiniepeilers vrezen dat op den duur Carter toch op pad zal moeten, omdat een Kennedy die zich als 'underdog' manifesteert en o0 klagende toon pro testeert tegen de onmogelijkheid om Carter persoonlijk aan te pakken, nog een gevaarlijk element kan blijken. Niettemin: het blauw en wit van Kenne dy's verkiezingscampagne is weer een tilye verbleekt in Maine, en dat is in eer ste aanleg het doel van de geslepen Ro bert Strauss, die Carters campagne leidt. SALISBURY (AP) - De Rhodesische guerrillaleider Ro bert Mugabe (52) heeft gisteren, voor de tweede maal in vijf dagen, een aanslag op zijn leven overleefd. De auto waarin hij zich bevond reed over een bom die op afstand werd bediend. Garfield Todd BELGRADO (Reuter) - In het her stel van president Tito van Joe- geslavië is, na de recente amputa tie van zijn linkerbeen, vertra ging opgetreden als gevolg van problemen met de nieren en de spijsvertering. Dit hebben Tito's specialisten in Belgrado bekend gemaakt. De 87-jarige Joegoslavische leider moest op 20 januari zijn linker been laten amputeren, nadat een eerdere operatie was mislukt om een bloedprop weg te nemen en de verspreiding' van koudvuur tegen te gaan. In het medisch bulletin van gisteren, uitgegeven door het ziekenhuis waar Tito verblijft, staat: "De laatste dagen is het herstel van de president van de republiek Josip Broz Tito vertraagd als gevolg van spijsver teringsmoeilijkheden en bepaal de moeilijkheden in verband met de nierfunctie. De voor een be handeling noodzakelijke maat regelen worden getroffen" In bulletins van de laatste weken was steeds aangekondigd dat Ti to voorspoedig herstelde. Doodstraf 133 maal toegepast in Zuid-Afrika KAAPSTAD (AFP) - In Zuid-Afri- ka zijn vorig jaar 133 mensen ter dood veroordeeld en terecht ge steld door middel van de strop, zo deelde één dezer dagen de Zuid- afrikaanse minister voor het ge vangeniswezen, Louis le Grange, mee. De gehangenen waren onderver deeld in 98 zwarten, 33 veroor deelden van gemergd bloed en 2 blanken. Volgens Amnesty International is Zuid-Afrika één van de landen in de wereld waar de doodstraf het veelvuldigst wordt toegepast. In Zuid-Afrika zitten momenteel 247 personen levenslange gevan genisstraf uit. Men reed in konvooi, de wagen van Mugabe werd niet geraakt, bij twee andere voertuigen braken de ramen. Vijf personen werden licht gewond. Een auto schoot van de weg en kwam na 60 meter tot stilstand. Op een vraag aan de politie wie de aanslag kon hebben gepleegd werd slechts gezegd: "Dat weten wij niet maar het is duidelijk dat iemand de heer Mugabe niet mag" De aanslag geschiedde toen Muga be en de zijnen op weg waren naar de luchthaven Fort Victoria, die ongeveer 250 kilometer ten zuiden van de Rhodesische hoofdstad ligt. Meteen na de aanslag zijn militai ren op zoek gegaan naar de da ders maar gisteravond waren nog geen verdachten aangehouden. De landmijn was ontploft via een draad van 30 meter lengte. De ontploffing had in de weg een diepe krater doen ontstaan, aldus de politie. Mugabe is van Fort Victoria naar Salisbury gevlogen. Aldaar aan gekomen weigerde hij de pers te woord te staan. Alvorens naar Fort Victoria te rij den had Mugabe op een grote bij eenkomst van aanhangers van zijn zanu (Zimbabwe African Na tional Union) een toespraak ge houden waarin hij onder meer een scherpe aanval had gedaan op de Britse gouverneur Lord Soames die volgens hem de te Londen gemaakte bestandsaf spraken, het zogenaamde Lan caster House-accoord, had ge schonden. "Soames moet kiezen: wordt het oorlog of vrede? Wij zijn voor de vrede maar als hij de oorlog verklaart hebben wij geen keuze. Hij gebruikt zijn be voegdheden om politieke kandi daten uit te schakelen. Als hij de ZANU zou verbieden dan zal de ze zich van de verplichtingen vastgelegd in het Lancaster Hou se-accoord geheel terugtrekken" "Lord Soames wil ons verbieden, opdat onze tegenstanders win nen. Dat wil hij. Hij en de Britse regering zouden Muzorewa wil len zien winnen" Oud-premier SALISBURY - Garfield Todd, van 1954 tot '58 premier van Rhodesië is zaterdag in Shabani in het zui den van het land, aangehouden en later na tussenkomst van Lord Soames weer vrijgelaten. Vol gens de politie wordt hij verdacht van hulp aan terroristen. zijn vrouw heeft aan Reuter mee gedeeld, dat haar man vrijdag avond de politie telefonisch had gevraagd waarom de hoofdon derwijzer van een plaatselijke school was aangehouden. De po litie had gezegd dat hij de vol gende ochtend op het bureau moest komen, dat dan alles wor den uitgelegd. Toen hij daar kwam, werd hij gearresteerd. Todd is destijds als premier in on genade gevallen, omdat hij te hard van stapel zou zijn gelopen met de liberalisering van de ras senpolitiek. Sinds 1965 is hem door het bewind van Smith tweemaal een tijdlang zijn bewegingsvrijheid ontnomen. Hij mocht toen zijn boerderij, die 20.000 ha groot is, niet verlaten, niet telefoneren en zonder toe stemming geen bezoekers ont vangen. Todd was tegen het eenzijdig onat- hankelijk verklaren van Rhode sië. Hij betuigde herhaaldelijk zijn steun aan de zwarte nationa listen. Vorig jaar trad hij bij de constitutionele besprekingen in Londen op als adviseur van Jos hua Nkomo, één van de leiders van het patriottisch front. Intussen heeft Zambia de repatrië ring van Rhodesische vluchte lingen opgeschort "wegens de onmenselijke behandeling die zij van de overheid in Salisbury moeten ondergaan" Dit is zater dag door de Zambiaanse radio bekendgemaakt. Functionarissen van het Zam biaanse ministerie van buiten landse zaken hadden in een op vangkamp in Rhodesië geconsta teerd, dat de vluchtelingen wer den gemarteld. Explosief situatie in Rhodesië is volgens de Tweede-Kamerleden R. ter Beek (PvdA) en J. de Boer (CDA), zeer explosief. Ze hebben dit zaterdagmorgen op schiphol verklaard na hun aankomst uit Salisbury. Als onofficiële waar nemers bij de komende verkie zingen hebben zij een bezoek van ruim één week aan Rhodesië ge bracht. Eén van de oorzaken is volgens hun zeggen de houding van de Britse gouverneur Lord Soames, die volledig zou steunen op het oude Rhodesische bestuursapparaat en die volgens De Boer nauwe lijks meer onpartijdig is te noe men. De druk van alle partijen, de kamerleden spraken van links tot rechts en van zwart tot blank, om de verkiezingsdatum van 27 fe bruari aanstaande te verschuiven naar een later tijdstip, worden door Soames volledig van de hand gewezen. .e. zo°n van ajatollah Chomeini in gesprek met gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran. De gegijzelden werden met een bezoek vereerd door de zoon van Chomeini en de Grieks katholieke aartsbisschop Capucci die als gevolg van de festiviteiten ter gelegenheid van de 1-jarige islamitische revolutie WASHINGTON/TEHERAN (Reu ter/ANP/AP) - De gijzeling van ongeveer 50 Amerikanen in de ambassade van Teheran duurt vandaag 100 dagen. Om verschillende redenen neemt de hoop dat deze mensen spoedig vrij zullen zijn toe alhoewel vaste aanwijzingen hiervoor voorals nog ontbreken. De Russische president Leónid Brezjnev heeft een officiële boodschap aan Iran gezonden waarin hij de nadruk legde op het vertangen in het Kremlin naar "goede nabuurschap" met Iran, zo meldt radio Moskou gisteren. Gemeld werd dat de boodschap is verzonden aan de Iraanse heerser ajatollah Chomeini ter gelegen heid van de eerste veijaardag van de Iraanse revolutie. De officiële verzekering omtrent de vriendschappelijke bedoelingen van de Sowjets jegens Iran, kwam temidden van Westerse berichten over verhoogde Russi sche militaire activiteit langs de Iraanse noordwestelijke grens. Die berichten waren door het Russische persbureau "laster lijk" genoemd. Voor het eerst sedert anderhalve maand geleden heeft de Iraanse televisie zaterdag beelden uitge zonden van de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Te heran. Men zag opnamen van het bezoek van de zoon van de aja tollah Chomeini, ahmad Cho meini, en de Grieks katholieke geestelijke Hilarion Cappuci. Op een persconferentie waar schuwden de studenten die de gegijzelden in hun macht heb ben, de nieuwe president, Abol- hassan Bani-Sadr en de revolu tionaire raad "het pad van de imam te volgen". Een woord voerder van de studenten zei dat er geen vooruitzicht op vrijlating van de Amerikanen was zolang de sjah niet door Panama was uitgeleverd aan Iraan. Bani-Sadr, heeft gisteren opnieuw gezegd dat hij niet zal aanvaarden dat de "islamitische studenten" die de Amerikaanse ambassade bezetten, 'op regeringsniveau handelen". "Als die studenten de lijn van de Imam volgen moeten zij begrij pen dat zij zich niet met dergelij ke zaken moeten bemoeien. Want er is een centrale machtseenheid nodig zodat samenzweerders geen voordeel kunnen trekken uit een veelheid van centra van besluitvorming. Voor het parle ment geldt hetzelfde. Als de ka mer (die op 7 maart gekozen wordt) niet eensgezind is zal Iran uiteenvallen", aldus de presi dent. De leider van de Palestijnse bevrij dingsbeweging (PLO), Yasser Arafat, is vannacht in Teheran aangekomen voor een tweedaags bezoek. Arafat zal de feestelijk heden bijwonen ter gelegenheid van de eerste veijaardag van de Iraanse revolutie. Het is zijn tweede bezoek aan Iran sinds de islamitische revolutie. Arafat zal tijdens zijn bezoek een ontmoeting met ajatollah Cho meini hebben, als diens gezond heidstoestand dat toelaat. Afghaanse president: LONDEN (GPD/Reuter) - De Afghaanse president Babrak Karmal heeft gezegd dat de Russische troepen zijn land voorlopig niet zullen verlaten omdat zij nodig zijn voor "vrede en bescherming" Zolang er gevaren van buiten dreigen, zullen de Russen blijven". Hij zei dit in een vraaggesprek met een corres pondent van The Times in de hoofdstad Kabul. MADRID (GPD) - Aanhangers van extreem-rechts en extreem-links zijn gisteren in de Madrileense volkswijk Vallecas met elkaar slaags geraakt. Balans: een dode en twee gewonden. Aanleiding tot de ongeregeldheden was de door de provinciale autoriteiten verboden bijeenkomst van de ex treem-rechtse vakbond FNT in een bioscoop. De politie heeft Bias Pinar, leider van de ex treem-rechtse partij Fuerza Nue- va (FN), die nauwe betrekkingen heeft met de vakcentrale FNT, verzocht onmiddellijk de plaats van de rellen te verlaten. Volgens de civiele gouverneur van Madrid is de 22-jarige Vincente Cuervo Calvo doodgeschoten door extreem-rechtse elementen. De vader van het slachtoffer heeft verklaard dat zijn zoon geen lid was van een politieke parüj, nuv.ii uitgesproken politieke voorkeu ren had. ,,Hij was met drie vrien den op weg om zijn verloofde op te halen". De provinciale autoriteiten verbo den zaterdag op het laatste mo ment de bijeenkomst van de vak bond FNT, omdat men ongere geldheden vreesde. Ondanks het verbod en de zware politiebewaking verschenen zondag bij de bewuste bioscoop twee groepen van ongeveer 150 personen. Onder zowel de groep van extreem-rechtsen als ex treem-linksen waren sommige personen gewapend met ijzeren kettingen en knuppels. Een van de extreem-linkse deelnemers gooide een molotov-cocktail, die ontplofte zonder schade aan te richten. De politie heeft vijf arres taties verricht. "De Sowjet-Unie zal de komende weken proberen de internatio nale kritiek op haar interventie in Afghanistan af te zwakken door een symbolische terugtrekking van een deel van de Russische troepen uit dat land, zo verwach ten Amerikaanse functionarissen die een reis door het gebied van de Perzische Golf hebben ge maakt. Intussen zal de Sowjet- Unie proberen haar militaire en politieke positie in Afghanistan te verstevigen. Washington verwacht ook dat de Sowjet-Unie zal proberen munt te slaan uit de politieke instabili teit in Iran. Moskou zou daarom graag zien dat de kwestie van de gijzeling in de Amerikaanse am bassade nog een tijdje blijft sle pen, aldus deze functionarissen. De Sowjet-Unie zal waarschijn lijk geen invasie van Iran over wegen, maar wel een voortzetting van een politiek van ondermij ning en intimidatie, zo menen ze. Opvoering van de militaire be drijvigheid in de grensprovincies zou een onderdeel van die cam pagne kunnen zijn. In Oost-Afghanistan zijn de ge vechten toegenomen nadat Rus sische versterkingen waren aan gekomen. Volgens betrouwbare kringen die vluchtelingen en rei zigers citeerden, waren in de af gelopen dagen 2.700 Sowjet-mili- tairen naar Jalalabad overgevlo gen ter versterking van de naar schatting 1.000 Russen die daar gestationeerd waren sedert de in terventie in Afghanistan. Bij gevechten die ongeveer negen dagen geleden begonnen, wer den islamitische guerrillastrij ders de situatie meester in het be stuursgebied van Karna, ca 15 km ten oosten van Jalalilbad, waarbij enkele Russische tanks werden buitgemaakt. Op een persconferentie in Pesha war, Pakistan, deelde de leider van één van de grootste guerrilla organisaties mee dat bij gevech ten in de afgelopen 20 maanden 110.000 Afghanen, onder wie vrouwen en kinderen, werden gedood. Er waren 2.500 Russi sche militairen omgekomen, al dus de leider, Gulbuddin Hek- matjar. Hij voegde er aan toe dat tot de naar schatting 500.000 Afghaanse vluchtelingen in Pakistan 250.000 guerrillastrijders behoorden. Zijn medewerkers voorspelden dat binnen zes weken, nadat de ergste sneeuw gesmolten zou zijn, een guerrilla-offensief op grote schaal zou beginnen. Gul buddin zei dat 30.000 Russische moslims onder de Russische troepen waren vervangen door Russen uit andere delen van de Sowjet-Unie omdat zij blijk had den gegeven van sympathie je gens de islamitische guerrilla strijders. LICHAAM GEVONDEN - Een voorbijganger heeft gistermid dag in het water van het Rijn- Schiekanaal in Rijswijk het stof felijk overschot van een ongeveer 40-jarige man ontdekt. Omdat het lijk verschillende verwondingen aan borst en hoofd had, sluit de Rijswijkse politie een misdrijf niet uit. WASHINGTON - Frankrijks weigering op 20 februari in Bonn deel te nemen aan een gesprek met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en de be langrijke Europese bondge noten, heeft het politiek pres tige van de VS geen goed ge daan. Niet zonder onthutsing hebben functionarissen van het ministerie van buiten landse zaken nu laten weten dat Vance toch naar de Bondsrepubliek komt, voor een serie bilaterale gesprek ken. Van het gezamenlijk westelijk machtsvertoon dat Carter kennelijk in gedachten had, komt nauwelijks meer iets terecht. Te Washington wordt de schuld nu snel toegeschoven aan de Europese gastheren, maar nog afgezien van de vraag welke paarden door wie voor Welke karretjes moesten worden gespannen, staat pre sident Carter voor de misluk king van zijn crisisbeleid op drie belangrijke punten. Terzelfder tijd wordt het duide lijk dat de NAVO op dit mo ment geen samenhang biedt waarop Carter zich buiten de strikte beperkingen van het Atlantisch Handvest mag verlaten. Alle dreigende taal ten spijt, en in weerwil van alle pogingen om terughou dende bondgenoten te mobi liseren voor sancties tegen Iran, heeft Carter zonder veel nader overleg besloten die sancties nog niet in hun volle omvang toe te passen. De Russische inval in Afghanis tan is, zeggen politieke ana- lysten in Washington, ver moedelijk een vergissing ge weest voorzover het ging om de reacties in de wereld en met name die van de zoge naamde „Derde Wereld". Desondanks heeft Carter Amerika teruggevoerd naar een nieuw soort koude oor log. Enerzijds bood dit hem de weg uit tal van binnenlandse poli tieke dilemma's (onder meer de ratificatie van SALT-2 en de verkiezingen, die zich vooral leken toe te spitsen op energie en inflatie), aan de andere kant heeft dit beleid Amerikaanse zwakheden aan het licht gebracht. De VS, een halve omtrek van de aardbol verwijderd van de Perzische Golf, beschikken wel over de mogelijkheid om troepen naar dat gebied over te brengen, doch zonder steun van bondgenoten kun nen die militaire inspannin gen nooit genoeg zijn om eventuele Sowjet-expansie daar het hoofd te bieden. Maar de bondgenoten van de VS staan geenzins te dringen om het Amerikaanse voor beeld te volgen in de toon en de aard van hun reacties. Het hele politieke bouwwerk dat Jimmy Carter had ge grondvest op zijn eerbied voor de mensenrechten en de vastbeslotenheid die ook el ders in de wereld te doen eer biedigen, verdween met „Iran" en de steun die aan Pakistan nu wel moet worden gegeven. En plotseling bleek dat Amerika een eerder scherp veroordeeld regime als dat in Argentinië nodig had om eèn graanboycot te gen de Russen meer gestalte te geven. De Argentijnen de den niet mee. Nu hebben de VS een beleid in elkaar geflanst, op zeer korte termijn, dat bij bondgenoten, met eigen belangen en een ei gen beleid, weerstanden op roept. De VS kunnen blijkbaar niet ophouden die bondgenoten dat beleid, waarvoor Carter zelfs de aanduiding „doctri ne" kreeg toegeschoven, op te dringen. Omwille van „soli dariteit". Dat is niet genoeg helaas, maar in de VS vallen nu reeds de eerste geluiden te beluiste ren, die zeggen dat bondgeno ten niet mogen verwachten dat Amerika zijn steden en burgers tot de gegijzelden van hun (Europese) veiligheid zal maken, wanneer zij hun machtigste bondgenoot niet steunen in zijn politiek. Kortom: de duimschroeven van de machtspolitiek worden aangedraaid en dat kan nog tot opmerkelijke confronta ties leiden, wanneer westelijk Europa te kennen blijft geven niet tot machtsinstrument van de VS te willen worden gemaakt, zonder dat behoor lijk overleg heeft plaatsgehad omtrent de doelstellingen van het gezamenlijke beleid. Vance komt dan ook, na Frankrijks weigering te Bonn aan te treden, vooral om te lijmen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9