Water Rijn aan het zakken Binnenskamers Zoeken naar leiders kernenergiegespre k 'Heel volk dreigt van de aardbodem te verdwijnen' Drie doden bij felle brand in Amsterdam Druk toeristenverkeer op rivierdijken Bezuinigingen bij ontwikkelingshulp Twee mannen gedood bij steekpartijen In put verdronken SCHIPHOL (GPD) - „Als je zo'n Joan Baez bezig ziet in de vluch telingenkampen kun je wel door de grond gaan. Maar tegelijk be sef je dat dit de enige manier is om publiciteit voor het Cam bodjaanse probleem te krij gen". „Ik stond voor de ingang van het kamp en dacht: hier ga ik niet naar binnen. We zijn voyeurs. Maar toen ik zag hoe blij de mensen op ons reageerden, hoe zeer ze om aandacht vroegen, overwon ik die aarzeling". Uitspraken van het D'66-Tweede- Kamerlid Hans van Mierlo en de cabaretière Sylvia de Leur, waarmee ze gisteren op Schip hol wilden aangeven hoeveel re serves zij hadden gekoesterd over hun deelneming aan de „Mars voor de overleving". Bei den waren als „nationaal be kende Nederlanders" door de Franse organisatie „Aktie tegen de honger" uitgenodigd om sa men met zo'n 150 andere VIP's en lagere goden uit Amerika, Frankrijk en enkele andere Eu- Bekende Nederlanders terug uit Cambodja ropese landen vanuit Thailand met twintig vrachtwagens vol voedsel en medicijnen Cambod ja in te trekken. De groep kwam, zoals bekend, vo rige week woensdag niet verder dan een Thaise douanepost even buiten het grensstadje Aranya- prathet. Daar werden wat liede ren gezongen en door een mega foon leuzen richting Cambodja geroepen. Daarna keerde de groep terug en werden de vrachtwagens aan het Thaise Rode Kruis overgedragen. Van Mierlo meent dat de actie niet op een mislukking is uitgelopen. „Ons doel was de wereldopinie, die zich nu vooral bezighoudt met de gebeurtenissen in Af ghanistan en Iran, op het Cam bodjaanse probleem te richten. Hier dreigt een heel volk van de aardbodem te verdwijnen als het Westen niet op grote schaal hulp verleent. Dat er vooral door het grote contingent Ame rikanen in de groep een soort poppenkast zou ontstaan, moes ten we maar voor lief ne men". Zowel De Leur als Van Mierlo hadden voordat zij naar Thai land toerden zoals zij zelf zeiden „een oppervlakkige kennis van wat in Cambodja gebeurt". Syl via de Leur zegt „erg geschokt" te zijn door wat zij in de twee kampen die zij op Thais grond gebied had bezocht, te zien kreeg. „Het deed me aan de Tweede Wereldoorlog denken", aldus de cabaretière. Van Mierlo heeft de meeste tijd besteed aan gesprekken met hulpverleners van Rode Kruis en Unicef, diplomaten en jour nalisten in Bangkok. Hij is er van overtuigd geraakt dat het Westen de steun voor „de mas samoordenaar Pol Pot" moet in trekken, omdat anders de Viet- namezen niet uit Cambodja zul len vertrekken. Van Mierlo doelt daarbij op de westerse houding in de Verenigde Naties, waar het bewind-Pol Pot zijn zetel heeft behouden dank zij onder meer de stemmen van Amerika en de EG-landen. Het kamerlid is van plan de Tweede-Kamercommissie van buitenlandse zaken en het mi nisterie uitvoerig verslag uit te brengen van zijn ervaringen in Thailand. De Leur en Van Mierlo weten niet of er nog een vervolg op de „Mars voor overleving" komt. Naast „Aktie tegen de Honger" (een initatief van een aantal Franse zgn. Nieuwe Filo sofen) had de Franse groep „Me dietas sans frontières" (artsen zonder grenzen) deze mars geor ganiseerd. Komende week wordt in Frankrijk overlegd of er nieuwe acties moeten komen. De Leur en Van Mierlo weten nog niet of zij daaraan weer zou den deelnemen. ARNHEM (GPD) - Het Rijnwater in ons land be reikte het afgelopen weekeinde zijn hoogste stand: zaterdag werd bij Lobith 15.69 meter boven NAP gemeten. Het water zakt inmiddels weer; voor de komende dagen verwacht rijkswaterstaat een dagelijkse val van gemiddeld 30 tot 40 cm, wat inhoudt dat de uiterwaarden over twee of drie dagen weer droog vallen. De hoge waterstand heeft nergens tot grote problemen langs de ri vieren geleid. Op de meeste plaatsen was doorlopende dijk bewaking ingesteld. Vooral zondag trokken de rivier dijken langs Waal, Rijn en IJssel veel toeristenverkeer. In de ge meenten Pannerden, Herwen en Aerdt waren in verband met de drukte de smalste dijkwegen af gesloten. Op sommige plaatsen trachtte men de overstroomde gebieden met motorboten te verkennen, maar daar maakte de rijkspolitie te wa ter snel een einde aan. Op verschillende plaatsen langs de grote rivieren zijn kantonniers van rijkswaterstaat de gehele zondag druk doende geweest met het verzamelen van aangespoeld hout. Hier en daar werden zelfs hele boomstammen uit het water gevist. Dit drijfhout lag tegen de dijken en vooral bij harde wind kan het de dijktaluds beschadi gen. Hoeveel schade de hoge water stand van de afgelopen dagen aan dijken, boerderijen en campings in de uiterwaarden heeft aange richt, is niet te becijferen. Er komt in elk geval geen speciale EW1JK - Hoewel de waterstand niet die hoogte bereikte die in het begin van de week was voorspeldhepen de afgelopen dagen vele boerderijen, weilanden en wegen in het stroomgebied van Rijn, Waal en Lek onder water. De boerderij op deze foto bleef nog juist op het droge maar de toegangswegen zijn door het water volledig geblokkeerd compensatieregeling voor de dijkbeheerders. Eventueel gele den schade kan in de begrotingen van volgend jaar door de dijkbe heerders worden doorberekend. Ook de boeren en bezitters van campings die onder water kwa men te staan, hoeven niet op een tegemoetkoming van de over heid te rekenen. De commissaris van de koningin inf Gelderland, mr. Geertsema: "Het onderlopen van de uiterwaarden is een normaal risico. De boeren in de uiterwaarden hebben de af gelopen tien jaren nauwelijks wa teroverlast gehad. En wat de ca- ravanbezitters betreft: die had den tijd genoeg om hun bezit te verwijderen: het hoge water was er niet van de ene dag op de ande- Tot de hoogwaterkijkers behoor den gistermiddag ook minister Tuijnman van verkeer en water staat. In verband met oeverbe- schadiding had rijkswaterstaat het scheepvaartverkeer met na druk gevraagd langzaam te va ren, maar lang niet alle schepen gaven daaraan gehoor. Door de golfslag van grote schepen was op sommige plaatsen sprake van lichte oeverafkalving. De burgemeester van Pannerden bezocht per boot het over stroomde gebied in zijn gemeen te. Om de bewoners zoveel mo gelijk van tekorten te vrijwaren, werd gistermiddag een distribu tiecentrale ingericht. Om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid, is vandaag een tele fonisch hulpnummer ingesteld. De steenfabrieken in het be dreigde gebied rond Pannerden, Herwen en Aerdt zitten intussen met grote afvoerproblemen. Ambtenaren van rijkswaterstaat hebben gisteravond de tunnel- bak in Rijksweg 329 (Apeldoorn- Deventer) uit voorzorg met water volgepompt. De hoge waterstand in de nabijgelegen IJssel heeft het grondwaterpeil ter plaatse zodanig beïnvloed, dat men bang is voor stijging van tunnelbak en viaduct. Het gewicht van het in de tunnelbak gepompte water is volgens rijkswaterstaat voldoen de om de gehele constructie op zijn plaats te houden. Deze situa tie zal naar verwachting enkele dagen duren. De rijksweg is ge durende die tijd afgesloten; het verkeer wordt omgeleid. Het wild op de Veluwe is door het hoge water in de IJssel verrast. Dertien reeën uit de Veluwse bossen, die door het opkomende water werden overvallen, staan volgens de politie op een "angstig klein, maar nog steeds droog", stukje grond. Boswachters zijn het afgelopen weekeinde met bo ten druk doende geweest tien tallen konijnen en hazen uit bo men en struiken in de uiterwaar den van de IJssel te redden. Om de dieren niet al te veel schrik aan te jagen, heeft de politie de dijk wegen in dit gebied voor nieuws gierigen afgesloten. AMSTERDAM (GPD) - Een felle brand in een woning in het centrum van Amsterdam heeft gistermorgen aan drie mensen het leven ge kost. De brand, die waarschijnlijk is aangestoken, verwoestte de bovenwoning en de zolder verdieping van het pand aan de Buitenwieringer- straat. De 22-jarige Marleen Bas uit Zaandam en haar 27-jarige Australische vriend, die op de zolderverdieping logeerden, kwamen door rook verstik king om het leven. Twee jon ge mensen die op de eerste verdieping sliepen en in pa niek uit het raam sprongen, werden zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. Een van hen, de 23-jarige Mieke Jans uit Zaandam, is gisteren aan haar verwondingen overleden. Haar vriend, de 26- jarige Australiër S. Matson, die naar het brandwonden- ziekenhuis in Beverwijk is overgebracht, verkeert nog in levensgevaar. Van de hoofdbewoners was er een tijdens de brand niet thuis; een ander kon op tijd ontkomen. Onderzoek Het vuur werd gistermorgen om half zeven ontdekt. Om dat er duidelijke aanwijzin gen zijn dat de brand is aan gestoken, is de recherche aan een uitgebreid onderzoek be gonnen. De vlammen ont stonden op de eerste verdie ping en sloegen als een vuur kolom door de bovenliggende etage en de zolder. De brand weer had de zaak binnen een half uur onder controle en kon de benedenverdieping, waar een Chinese familie woont, sparen. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) is er tot dusver niet in geslaagd kandidaten te vinden, die de "stuurgroep" moeten vormen onder leiding waarvan nog dit najaar de "brede maatschappe lijke discussie" (BMD) over de (kern)energievraagstukken moet beginnen. Ook dit probleem dreigt opnieuw voor vertraging in de besluitvorming over de ken naar geschikte mensen, die kandidaat voor deze functies zouden willen zijn nog niet zo lang geleden is begonnen. Wel wordt toegegeven dat het om een moeizaam werk gaat, alleen al omdat de kring van personen waarbinnen moet worden ge zocht, zeer klein is. "We vertrou wen wel dat er mensen worden gevonden", aldus een woord voerder. positie met betrekking tot de dis cussie en is niet duidelijk welke druk zij op de stuurgroep tijdens de discussie zal willen uitoefe nen. Het wachten is nu op de openbare commissievergadering van de Tweede Kamer op 25 februari, waarin meer duidelijkheid over de positie van de stuurgroep moet worden verschaft. bouw van kern- of andere een- Het beperkte terrein waarop moet DEN HAAG (GPD) - Deze week zal de aandacht van politiek Nederland voortdurend zijn gericht op het Catshuis, waar het kabinet overeenstemming moet zien te vinden over de nieuwe bezuinigingsronde en over het eventueel afkondigen van een machtigingswet voor de lonen. De knopen moeten een dezer dagen worden doorgehakt. In de Tweede Kamer gaat de se rie begrotingsbehandelingen verder. Deze week CRM en Nederlands-Antilliaanse za ken. Morgen zal het oog echter ook Zijn gericht op de Eerste Kamer vanwege de behande ling van de al zeer lang ver traagde Sanctiewet. ,Als we nu een sanctiewet had den, zouden we heel wat beter maatregelen kunnen nemen tegen de Sowjet-Unie". Die opmerking, gemaakt in de eerste dagen van januari, toen Nederland begon te be seffen dat er ook van ons „da den" werden verwacht van wege de gijzeling in Iran en de crisis over Afghanistan, te kent het feit dat na alle stof wolken van de laatste ander half jaar de Sanctiewet ei genlijk zonder al te veel problemen door de Senaat zal komen. Dat wil nog niet zeggen dat het ontwerp nu ook volstrekt on omstreden is. De VVD blijft erop tegen dat de regering de macht krijgt economische dwangmaatregelen op te leg gen aan haar eigen burgers waar ook ter wereld), gericht op het voorkomen van econo misch verkeer van die burgers met de landen waartegen de sancties worden getroffen, behalve wanneer de Veilig heidsraad of een ander be voegd lichaam (de EG bij voorbeeld) die maatregelen bindend voorschrijft. Ook het feit dat deze burgers (of be drijven) niet schadeloos zul len worden gesteld, blijft voor de WD onverteerbaar Binnen het CDA bestaat nog maar weinig tegenstand te gen de Sanctiewet. De Twee de-Kamerfractie van die par tij ging in 1977 schoorvoetend met het ontwerp akkoord. In de Eerste Kamer is na lang te gensputteren slechts een vijf tal CÖA-senatoren, onder lei ding van CHU-voorman prof. mr. J, W. van Hulst, dwars blijven liggen. En juist sena tor Van Hulst zal morgen als de Eerste Kamer de Sanctie wet behandelt, afwezig zijn, zodat waarschijnlijk prof. mr. W. F. de Gaay Fortman - een voorstander - namens het CDA het woord zal voe ren. Eigen richting nog een ingewikkeld probleem naar voren ge haald, dat van de „eigen rich ting". Dat wil zeggen: zelf standig, zonder machtiging van een bevoegd rechtsor- gaan, recht doen. Dat mag niet, onder meer volgens het Handvest van de Verenigde Naties. Volgens een aantal CD A-senatoren, onder aan voering van Van Hulst, zou het ontwerp Sanctiewet de re gering echter de macht geven tot .jeigen richting" In een artikel in het dagblad „Trouw" weerlegde oud staatssecretaris prof. Kooij- mans de kritiek van Van Hulst es. deze week, door o.m. te stellen dat het Handvest zich alleen verzet tegen eigen richting" door middel van geweld. Dat is nooit de bedoe ling geweest van de Sanctie wet. De bedoeling is juist het trales te zorgen. Deze "stuurgroep" zou moeten be staan uit drie personen, die als bijstand weer een adviesgroep van 12 leden krijgen. De drie moeten leiding geven aan het programma waardoor de gehele bevolking vanaf het najaar op al lerlei manieren haar wensen over de komende energievoorziening kenbaar kan maken. Zij zouden zich voor dit - niet eenvoudige en bij voorbaat aan veel kritiek on derhevige - werk ongeveer twee jaar moeten vrijmaken. Van de kant van het ministerie wordt eroo gewezen dat het zoe- DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (ontwikke lingssamenwerking) zal vooreen bedrag van 20 tot 30 miljoen gulden moeten bijdragen in de kosten voor Vietnamese vluchtelingen, die oorspronkelijk door het ministerie van CRM zouden worden gedragen. Dit is de eerste concrete bezuiniging die voortvloeit uit de ronde waarover het kabinet zich nog steeds aan het beraden is. Volgens kamerlid Suzanne Bischoff (D'66) zal de mi nister deze week een wijzigingsvoorstel op zijn be groting bij de Kamer indienen. De begroting wordt over twee y/eken behandeld. De wijziging zou in houden dat de minister uit het bedrag van 40 miljoen dat is gereserveerd voor noodhulp, 33 miljoen ter beschikking wil stellen voor reis- en verblijfskosten van Vietnamezen in Nederland. Daarmee zou dan bijna de hele noodhulp zijn uitgeput. worden gezocht betekent inder daad een handicap. De stuur groepleden mogen geen politici zijn bijvoorbeeld, rekening moet worden gehouden met politieke voorkeuren, uiteraard met des kundigheid op zoveel mogelijk gebieden, met maatschappelijke betrokkenheid (plus goede con tactuele eigenschappen om zich met alle lagen van de bevolking te kunnen verstaan), maar ook met leeftijd (niet te oud en niet te jong). Het gaat om "een stevige job" die maar tijdelijk is en weinig erken telijkheid zal opleveren. Wat de beloning betreft zijn vrijwel geen gegevens bekend, alleen dat mi nister Van Aardenne totaal 13 miljoen heeft uitgetrokken voor het houden van de "BMD". Ver der zal de Tweede Kamer de ko mende maanden er nog het hare van willen zeggen, zoals al is gebleken uit de 130 tot dusver beantwoorde (schriftelijke) vra gen voordat het eigenlijke debat over de opzet van de discussie nog maar is begonnen. Oorspronkelijk zou het grootste deel van de hulp aan Juist het feit dat de Kamer zich nog Vietnamezen door het ministerie van CRM worden betaald. Mevrouw Bischoff zal bij de begrotingsbe handeling -op een uitspraak van de Kamer aandrin gen dat het wijzigingsvoorstel in strijd is met het regeerakkoord van het kabinet, omdat een oneigen lijke post op de begroting van ontwikkelingssamen werking zou worden gezet. niet definitief over de vormge ving van de discussie heeft uitge sproken zou er de oorzaak van zijn dat reeds aangezochte kan didaten liever even afwachten. Zo is de Tweede Kamer onder ling zeer verdeeld over haar eigen AMSTERDAM (ANP) - Twee in woners van Amsterdam zijn om het leven gekomen bij steekpar tijen in verschillende delen van de Amsterdamse binnenstad. In de loop van vrijdag werd de 29- jarige G. Singers in zijn buik ge- stoken door een man die hem kort daarvoor in een patateswin- kel op de hoek van Zeedijk en Prins Hendrikkade had beroofd. Singers was de berover achterna gelopen nadat hij merkte dat hij was bestolen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de hevig bloedende G. Tayar (33) afgeleverd bij het bu reau Warmoesstraat. Hij werd met spoed overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij later in de nacht overleed. Volgens de poli tie had Tayar steekwonden op gelopen bij een steekpartij in een Turks eethuis in de Molensteeg. In beide gevallen bleven de da ders onbekend. Zaterdagmorgen vroeg werd nabij de taxistandplaats op de Dam de 24-jarige Luxemburger R. Besch hevig bloedend aangetroffen. De man die steekwonden in de hart streek bleek te hebben is opge nomen in een ziekenhuis. De po litie weet nog niet wat de toe dracht is tot de steekpartij waar bij de Luxemburger zware ver wondingen opliep. SPRANG-CAPELLE (GPD) - In haar eigen waterput op het erf van haar kleine boerderij ver dronk zaterdagmiddag de 71-ja- rige mevrouw Catharina Broe ders. De vrouw is in een drie meter diepe put gevallen waarin 90 centimeter water stond. Zij kon onmogelijk op eigen kracht uit de put komen en werd pas later op de dag door omwonenden daarin aangetroffen. mogelijk te maken dat Ne derlandsamen met gelijk ge stemde landen, maatregelen neemt die het doelwit wel ra ken, maar die niet geweldda dig zijn. De verandering in het klimaat rond de Sanctiewet, veroor zaakt door Jran" en .Afgha nistan", heeft intussen de principiële bezwaren in WD- kring niet weggenomen. Daar is men ook niet vermurwd nu de eigen liberale minister Van der Klaauw in een nadere toelichting op het ivetsont- werp heeft beloofd dat maat regelen op grond van de Sanc tiewet alleen zullen worden genomen samen met de EG- partners. Want dat kan de heer Van der Klaauw, samen met zijn col lega-ministers in het kabinet- Van Agt, best menen, maar een toekomstige regering is door die toezegging niet ge bonden. Verder stelt men in, liberale kring dat de laatste' weken, in de discussies rond Iran en Afghanistan, juist is gebleken dat men best buiten een Sanctiewet kan - de be perking van de uitvoer van technologisch hoogwaardige goederen naar de Sowjet- Unie schijnt te kunnen wor den geregeld op grond van al ■bestaande wetten. Niettemin, de Sanctiewet komt er wel, dat schijnt nu wel vrijwel zeker te zijn. Prof. Kooijmans, binnenkort afrei zend naar Rhodesië als offi cieel Nederlands waarnemer bij de verkiezingen aldaar, kan daar misschien, terzijde, ook nog even nagaan in hoe verre de nu opgeheven sanc ties tegen Rhodesië de afgelo pen veertien jaar door Ne derland zijn nageleefd. Want daarover is in het toekomstige Zimbabwe voldoende mate riaal voorhanden Interpellatie Woensdag wordt in een inter pellatiedebat over de com merciële beleggers in de volkshuisvesting gesproken. De socialist Marcel van Dam heeft staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting over de ze kwestie op het matje geroe pen. De beleggers hebben zich teruggetrokken uit de bouw van duurdere huurwoningen, .met als gevolg dat het totale bouwprogramma voor dit jaar op de tocht komt te staan. Brokx wil de beleggers terug winnen door ze 1 procent meer subsidie (rendement) te ge ven. De onderhandelingen met de beleggers, die nu al bijna drie maanden duren, zijn tot nog toe zonder resul taat gebleven. Marcel van Dam zal Brokx ver zoeken de rendementsverbete ring voor de beleggers ach terwege te laten. In plaats daarvan zouden de beleggers moeten worden ingeschakeld bij de bouw van woningwet woningen (goedkope huur woningen). Volgens Van Dam zijn de beleggers best bereid het geld voor die woningen te lenen aan de woningcorpora ties en gemeenten die die wo ningwetwoningen moeten bouwen. Deze operatie, waarbij de beleggers worden ingeschakeld, kost het minis terie geen cent. Een rende mentsverbetering voor de be leggers om hen in staat te stellen zelf dure huurwonin gen te bouwen, betekent wel een extra aanslag op begro- tingsgelden. Vooralsnog ziet het ernaar uit dat Brokx toch op de bouw van duurdere huurwoningen blijft gokken. De verwachting is namelijk dat hij nog vóór het kamerdebat van woens dag een akkoord bereikt met de beleggers over een rende mentsverbetering Er staan voor dit jaar 12.000 dure premiehuurwoningen op het programma die dan door die beleggers zouden moeten worden neergezet. Vo rig jaar werden maar 7000 van deze huizen opgeleverd. De PvdA vreest derhalve dat het aantal van 12.000 voor dit jaar helemaal niet wordt ge haald. CDA en VVD stemmen in met een extra subsidie voor de beleggers. Pas wanneer zou blijken dat het programma duurdere huurwoningen he lemaal de mist ingaat, zullen beide regeringsfracties erop aandringen de premiehuur woningen te vervangen door woningwetwoningen. Kamerradio Zoals bekend, is via de draad omroep van het Binnenhof alleen de Tweede en niet Eerste Kamer te horen. Het verloop van het debat in de Senaat zult U dus uit de kran ten moeten halen. Woensdagochtend om 10.15 uur wordt de begroting van CRM onderbroken voor de inter pellatie-Van Dam. Donder dagochtend om dezelfde tijd worden mondelinge vragen beantwoord over het Rijn- zoutverdrag. Op die dag is ook de begrotingsbehandeling van het kabinet van Neder lands-Antilliaanse zaken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7