actief in vrije tijd Mixed Up Band" verrast op festival Vrijwilliger als gezinsvoogd: trouw en een lange adem r, Steigers tegen instorten LEZERS SCHRIJVEN: RIO MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 9? Een overzicht van de Stadsgehoorzaal tijdens het optreden x x de groep "Tower". LEIDEN - De organisatoren van het "Love Leiden Festival" dat zaterdag van 14 tot 24 uur in de Stadsgehoorzaal werd gehouden kunnen zeer tevreden terugkij ken. Het is onmogelijk de veel- tallige optredens in de beneden en bovenzaal te recenseren, niet in de laatste plaats omdat een groot aantal optredens tegelijker tijd plaats had. Verstandiger lijkt het daarom wat groepen te noemen, die op één of andere manier opvielen. Vooraf een opmerking over Gerard de Wagenaar, die een uitstekende vocale imitatie van Shirley Bas- sy's hit "Big Spender" gaf en dat optreden 's avonds aanvulde met imitaties van Jasperina de Jong ("Op één been kun je niet lopen" en "Oom Bastiaan"). Grote verrassing van het festival leek de zaterdagmiddag optre dende "Mixed Up Band" met de veelzijdige, getalenteerde Paul Solleveld als zanger, gitarist en componist. Behalve "Streets of fire"( een Bruce Springsteen compositie) waren alle nummer zoals "Looser", "Sad'city", "Eve ry end is a beginning" (ook voor- koipend op de speciaal voor het festival samengestelde lang speelplaats Eight Track), "Save your love" en "Mixed Up" van zijn hand. Het was niet allemaal "love" wat de klok sloeg in de Stadsgehoorzaal. Tijdens het festival werden muren en wc's beklad. Vooral de fans van de groep de Dummies bleken overal met viltstiften de naam te hebben neer- gekalkt. Bedrijfsleider Harland van de Stads gehoorzaal zaterdagavond: "Ik ben vreselijk teleurgesteld. Dit was eens maar nooit weer". Volgens de Leidse politie was het tij dens het festival wel rumoerig, maar leidde dat niet tot excessen. De vocale en instrumentale in breng van Astrid Groot (zang, percussie) en Marianne Mellema (viool) mogen dan beslist niet on vermeld blijven. Jitske Alten burg, zangeres van Szmotsz (ge deeltelijk afkomstig uit Leiden en Arnhem) heeft nog niet het ni veau van Astrid Groot, maar blij ft binnen de band, ondersteund door onder anderen Michiel Blok (bas en contrabas), Dan Kemper (synthesizer/toetsenborden) en Lex Kemper (solo-gitaar) in de nummer "Sambolala", "Greek freak", "Acapulco bij nightfall" en "Lady-like" toch keurig over eind. We kunnen en willen ook niet voorbijgaan aan "First love" (waarvan de Hans Stoop-compo sitie "I wrote a letter yesterday" op de elpee is opgenomen), welke groep zaterdag vooral werd neer gezet door Stoop en zangeres Ma- rushka Lambert (de oudste twee leden van "First love"). "I love Brasil", "Deformed" en "Song for Brigitta" vielen het meeste op. "Tower" (Lies Hoogenboom, Cor v.d. Hoogt, Henk van Loon, Ben Peterzen, en Ton Hoogenboom) had het, na het zowel letterlijk als figuurlijk met veel vuurwerk ge paard gaande optreden van de Leidse punkgroep "The Dum mies" zeer moeilijk. Dat men er toch in slaagde de (door de Dummies?) opgeroepen latent agressieve sfeer weg te spelen is een verdienste op zich. In de bovenzaal waren het vooral Pol en Kees Ouwejan, de later in de avond optredende "Groep Poldergeest" en Tonny Vrees wijk (het zusje van "Cornelis") die door hun muzikaal niveau de gelijktijdige optredens in boven- en benedenzaal logenstraften. De "American Sound Drive-In Show" en "Maria Lilian" on derbraken geregeld met dans- demonstraties het pop- en punk- geweld. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Hét moeilijkste moment in de loopbaan van een vrijwillig gezins voogd: "Voor het eerst bij een gezin binnenkomen. Je kunt niet gaan zitten en het-wel-even-vertellen Dan is je missie bij voor baat al mislukt. Als ik bin nenkom zeg ik altijd: ik kom hier m'n diensten aanbieden". Bij zijn vuurdoop, het allereerste gezin, kreeg vrijwilliger Pon- sioen (49) destijds te horen: "Ik zou maar niet komen als ik u was, m'n man tremt u in elkaar". Ponsioen ging toch. Werd aller vriendelijkst ontvangen, enkel en alleen omdat de man des huizes één van zijn familieleden bleek te kennen. Ponsioen gaat er nog wel eens langs. Een vuurdoop zoals die maar zel den voorkomt. Ponsioen onder ging hem omdat hij vanuit de stichting 'Jeugd en Gezin' was benaderd om het gezin te gaan begeleiden. "Ik leek hun wel ge schikt, en ze hadden dringend vrijwillige gezinsvoogden nodig. Wat je onder geschikt moet ver staan weet ik nog steeds niet, maar ik dacht praten kan altijd. Meteen kwamen ze met al met een concreet geval op de prop pen. Een jongen die de volgende dag voor de kinderrechterTnoest komen". Helemaal branchevreemd was he vrijwilligerswerk Ponsioen niet Eerder had hij in Alphen d< Jeugdraad helpen opzetten. Ii het Scouting (padvinders)-werl was hij zowel plaatselijk als lan delijk actief geweest. Hij had we zin om z'n tanden erin te zetten Dat één van de eerste eisen van d< stichting trouw een lange aden was kon hij billijken. Ponsioen "Ontrouw hebben een hoop min deijarigen al ervaren van vrien den of ouders. Dus dat is er nie bij". Andere voorwaarden: "Je moet voldoende tijd hebben. Anders mis je de boot. Plus een zekere mate van deskundigheid. Heb je die niet, dan kun je altijd nog een cursus voor vrijwilligers volgen bij de Vrijwilligerscentrale. Ten slotte kun je alles leren". Tweede stap in de goede richting: "Je moet het vertrouwen zien te winnen van degene die je krijgt toegewezen plus dat van de ou ders. In de beginperiode ga ik veel naar de mensen toe. Ver trouwen winnen is een kwestie van elkaar leren kennen. Als je één keer in de veertien dagen een uurtje langskomt duurt het Jang voordat je dat vertrouwen hebt. Soms ga ik gewoon een avondje kaarten. Je kunt dan een hoop kwijt zonder dat de mensen het gevoel krijgen dat ik ze iets op leg". "Je bent wel anderhalf, twee, soms drie jaar bezig hoor, voordat je bent waar je wezen moet. Som mige zaken lossen zich vanzelf op omdat het kind ouder wordt, wij zer. Daar heb ik dan niks aan ge daan. Andere moeilijkheden worden opgelost doordat je het gezin andere normen hebt kun nen aanreiken. Als een kind van dertien bijvoorbeeld het hele LEIDEN - Botsingen tussen ouders en kinderen zijn er al tijd wel. Als de moeilijkhe den echter chronischer zijn dan incidentele ruzies pro beert de Raad voor de Kin derbescherming in te grij pen. Er wordt dan een onder zoek ingesteld. Soms worden ouders verwezen naar ad viesbureaus voorjongeren ouders. Wat de Raad ook kan doen is het adviseren van een maatregel. Zo'n maatregel in de meest voorkomende ge vallen betreft het een onder toezichtstelling wordt door de kinderrechter uitgespro ken in overleg met de ouders en kinderen. De kinderrechter gaat dan de ouderlijke macht met de ou ders delen. In zijn plaats be noemt de kinderrechter een gezinsvoogd: hetzij een be roepskracht, hetzij een vrij williger. De gezinsvoogd krijgt op zijn beurt begelei ding van de stichting "Jeugd en Gezin". De stichting, met afdelingen in Leiden en Den Haag, heeft ook een aantal beroepskrachten in dienst die ieder door CRM ver plicht zijn 43 (drie-en-veer- tig) minderjarigen te bege leiden. Vaak wordt voor een vrijwilli ger gekozen als gezinsvoogd omdat deze dichter bij het gezin staat. Bovendien kan de vrijwilliger taken ver richten waar de beroeps kracht, met z'n 43 kinderen, niet aan toekomt: uitgaan, op visite gaan met en bij het gezin zijn daar voorbeelden van. Het relaas van zo'n vrijwillig gezinsvoogd volgt hiernaa waarna blijkt dat ze niet hebben geluisterd. Dan beginnen ze plompverloren over de brommer die de politie van hun zoon heeft afgepakt. En of ik die weer kan terugbezorgen. Je moet oppassen dat je niet misbruikt wordt". Ponsioen vindt dat de ouders zo gauw mogelijk zelf weer volledig aan het roer van het gezin moeten staan. "Als de grootste proble men zijn opgelost praat ik er met hen over. Wat denk je ervan, vraag ik ze. De ene keer vragen ze me nog een tijdje te blijven, de andere keer gaan ze ermee ak koord dat ik me terugtrek. Verder is het zo dat Ponsioen vol gens zijn zeggen oud genoeg is om door de ouders als volwaardig gesprekspartner te worden aan gezien, terwijl zijn inlevingsver mogen ten aanzien van kinderen nog sterk is. De vrijwillig gezinsvoogd moet elk half jaar verslag aan de kinder rechter uitbrengen oVer de situa tie in het gezin. Bij die gelegen heden wordt bekeken of de onder toezichtstelling al dan niet kan worden opgeheven. Ik zeg er wel altijd bij: ik ben de wereld nog niet uit, als je me no dig hebt dan weet je waar ik woon". MIEP DE GRAAFF Meisje afgetuigd LEIDEN - Op twee plaatsen in de stad zijn dit weekeinde mensen mishandeld. Op de Kooilaan werd zaterdagavond een 19-jarig meisje door twee jongens van dertien afgetuigd. Met een stuk hout werd ze tegen het hoofd ge slagen. Na aangifte op het bureau konden de twee knapen worden aangehouden. Een man die naar de mening van een automobilist wat te lang met zijn kruiwagen op de Hogewoerd bleef staan, kreeg zaterdag een klap met een schop. De 24-jarige dader werd wegens mishande ling naar het politiebureau over gebracht. Het slachtoffer be landde met onbekend letsel in het ziekenhuis. LEIDEN - De Boerhaavezalen in De Camp (het gebied achter de Haarlemmerstraat tussen Mare en Turfmarkt) staan!op instorten. Het historische bouwwerk is dezer dagen in de steigers gezet om het van de dreigende ondergang te redden. Het ligt in de bedoeling dat over en kele jaren het museum voor xia- tuurwetenschappen thans Steenstraat) in de Boerhaaveza len wordt gevestigd. Zoals bekend zijn de zalen een paar jaar geleden door het rijk overge nomen. De restauratie van het historische gebouwencomplex is door rijksgebouwendienst echter op de lange baan geschoven. Vol gens plan zal in 1983 met de eerste werkzaamheden een begin wor den gemaakt. In samenwerking met de afdeling monumentenzorg van de dienst gemeentewerken heeft het rijk de zer dagen maatregelen genomen om de dreigende instorting van het gebouw te voorkomen. Totdat, met hamer en beitel, een daadwerkelijk begin wordt ge maakt met herstel zullen de stei gers het historische bouwwerk van de ondergang moeten red den. Avondexcursie De Leidse Volksuniversiteit K& O organiseert vanavond een excursie in het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerk- gracht 17. De excursie begint om acht uur. Begonnen wordt met de vertoning van dia's waarna de rondleiding zal plaats hebben. Ter afsluiting van het programma icordt de film "De Lage Landen" ver toond. De leiding van de avond is in handen van mevrouw drs. E. van der Wilk, hoofd educatie ve dienst van het museum. Kijkhuis De filmcyclus over Alfred Hitchcock wordt vanavond voortgezet met een rolprent van de "master of suspense" die in 1939 werd gemaakt. In de hoofdrol speelt Charles Laughton. Er zijn vanavond twee voorstelling en, één om 20 uur en een om 22.15 uur. De toegangsprijs bedraagtf4.50. Oost-Duitsland De iverkgroep tv-issue van de Leidse Studentenekklesia ver toont vanavond "Burgers in .het gareel" een van de afleve ringen van een driedelige Kenmerk-serie die vorig jaar op televisie werd uitgezonden. 'Het handelt over de moeilijk heden die non-conformisten in Oost-Duitsland ondervin den. Na afloop is er gelegen heid om met elkaar van ge- [Lachten te wisselen. De bij eenkomst wordt gehouden in het trefcentrum aan het Ra penburg 100-102 en begint om 'acht uur. Zomerpostzegels De verkoop van Zomerpostze gels in Leiden is de laatste keer met twaalf procent ge stegen. Met het ingezamelde geld werden verscheidene in stanties geholpen. Zo kreeg de Nederlands Israëlitische Ge meente Leiden een cheque van 5.000 gulden als bijdrage in de restauratiekosten van de synagoge. De Stichting Interkruis Leiden krijgt nog een cheque van f2500.- als bijdrage in de kos ten van de jaarlijkse boot tochten voor bejaarden. En de Sint Jacobusstichting in Roelofarendsveen krijgt f2000.- voor de aanschaffing van een piano voor het be jaardenverzorgingstehuis. Al eerder ontving het dansen semble "Achalay" 5000 gul den. Clubmatch Op vrijdag 15 februari sluit de inschrijving voor de jaarlijk se clubmatch van de kynolo- genvereniging Rijnland. Die •wordt dit jaar op 23 maart gehouden in de Leidse 'Groenoordhallen. De in schrijving staat niet alleen voor leden maar ook voor niet-leden uit de Leidse regio open. Voor nadere inlichtin gen: J. Vermeulen, Lombok straat 23, tel. 071-121700. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewegé worden ingekort. weekeinde niet thuiskomt én de ouders vinden dat doodnormaal vertel ik ze dat dat helemaal niet gewoon is. Maar andere kinderen mogen weer helemaal niks. Ik weet vrij snel wat voor vlees ik in de kuip heb". Hoe onbelangrijk die kleine ge woonten ogenschijnlijk ook lij ken, achter die gewoonten gaat vaak een traditie van jaren schuil. Ponsioen probeert ze te corrige- "Zo was er een kind dat telkens een dubbeltje van z'n ouders kreeg als het de krant ging halen. Toen ik er op een keer bij zat pikte ik dat dubeltje in. Het was daar doodnormaal dat de kinderen voor hun diensten werden be taald. Die ouders vonden het wel makkelijk, ze waren liever elke keer dat dubbeltje kwijt dan ge lazer te krijgen". "Vrijheid betekent vaak: niet op voeden. Voor veel ouders is dat opvoeden ook een moeilijke zaak. Ze zitten in een kringloop. Zijn zelf vaak ook niet goed op gevoed en zetten die lijn gewoon voort". De vrijwillig gezinsvoogd bevindt zich vaak in het 'spanningsveld' tussen ouders en hun kinderen. Vaak zijn er tegengestelde belan gen. Ponsioen zegt daar'zelf wei nig last van te hebben. "Want het gebeurt ook vaak dat de ouders de kinderen juist in bescherming nemen. Dat je een prachtig op voedkundig verhaal afsteekt Burgemeester In de rubriek "Steeds" van woens dag 6 februari wordt een aantal stadsgenoten geïnterviewd over het vertrek van burgemeester Vis. Nog afgezien van het feit dat het incorrect is ten opzichte van de eerste burger van onze stad om nog tijdens zijn ambtsperiode op deze wijze zijn afscheid in te lui den, erger ik mij over de stijl en het gebrek aan respect voor onze burgemeester. "Het vertrek naar zijn nieuwe stek" en „Die man komt gewoon niet lekker over" is behalve slecht Nederlands ook nog een moed willige degradatie van de persoon en het ambt van de heer Vis. Uit al de gesprekken komt naar vo ren dat de slechte situatie in Lei den als schuld op de schouders van onze burgemeester gescho ven wordt, maar dat is onjuist. Men heeft dan een verkeerde op vatting over de taak van een bur gemeester! Als voorzitter van de Leidse ge meenteraad heeft juist de heer Vis steeds weer het accent gelegd bij die raad, als uitvoerend or gaan, en een ieder zal het met mij eens zijn de de heer Vis met grote deskundigheid èn objectiviteit deze raadsvergaderingen heeft geleid. Dus als er onvrede is bij de burgerij dan is niet de burge meester in gebreke gebleven maar de gemeenteraad. In de contacten naar buiten schetst men de heer Vis als koel en af standelijk, maar is dat wel juist? Wie heeft de mens Vis achter zijn functie kunnen ontdekken? Ik denk maar weinigen. Het zijn niet alleen de bezoeken geweest die het echtpaar Vis aan jubilerende echtparen bracht, maar veel meer de moeilijke gang die hij maakte naar die gezinnen die getroffen werden door het verlies van een familielid door een dodelijk on geval. Hoeveel "voorwoorden" heeft de heer Vis tijdens zijn ambtsperio de niet geschreven en u dus lezer heeft daaruit kunnen proeven dat onze burgervader juist Leiden een zeer warm hart toedroeg. En wie was niet een beetje trots op onze burgemeester als hij tijdens bijeenkomsten in de burgerzaal van het stadhuis zich als een "waardig" gastheer opstelde en mede daardoor bijdroeg aan de promoting van Leiden? (door redactie bekort) J. Donkers, Haarlemmerstraat 253, Leiden. Twee miljoen We zijn het er met elkaar zo lang zamerhand wel over eens dat we met z'n allen een stapje, mis schien wel een stap, terug zullen moeten. Economisch gaat het hard bergafwaarts. In alle sectoren vallen er ontslagen meestal gevolgd door bedrijfs sluitingen, onlangs weer bij Okto in Groningen. Als ik die mensen zie knokken voor hun werk en bestaan, dan komt het krantebe- richt dat een topfuctionaris bij een groot concern na een (wan) beleid van enkele jaren de laan wordt uitgestuurd met een z.g. gouden handdruk van 2 miljoen wel erg hard over. s het niet de hoogste tijd dat de regering met harde hand ingrijpt, om in het vervolg deze ten hemel schreiende tegenstellingen te voorkomen. Of is het misschien zo dat ze deze beerputten ter voorkoming van stank dicht moeten laten. S. Heemskerk, Mariënpoelstraat 19a, Leiden. 01. Spelen Het is heel goed dat er steeds meer aandacht komt voor de mensen rechten en d*>t we ons afvragen of Nederland wel moet meedoen aan de Olympische Spelen in Moskou, al was het alleen om de manier waarop de Russen om springen met dissidenten zoals Sacharov. Gelukkig kunnen we met een ge rust hart naar de Winterspelen in Lake Placid. In Amerika wordt niet gesold met de mensenrech ten (zwarten, Indianen, Portori- canen, communisten, socialisten en homofielen tellen namelijk niet mee) en Amerika stuurt ook nooit troepen naar andere lan den. Maar hoe moet het nou met Neder landse homofiele en lesbische sportmensen, verzorg(st)ers en officials die naar Lake Placid willen? Wat zegt u, zijn die er niet? Als ze niet door hun clubs of door het N.O.C. zijn geweerd, is het heel waarschijnlijk dat ze er wél zijn (minstens één op de twin tig, weet u nog?). Hebben ze soms bij het aanvragen van een visum ontheffing gekre gen als ze beloofden niks van hun afschuwelijke afwijking te laten merken? Dan mogen ze wel op passen, want in de meeste staten van de VS is elk homoseksueel gedrag verboden. Hoe dan ook, een mooie boel. Daar hoor je niemand over. Iedereen heeft het veel te druk met andere mensenrechten en met de Olym pische gedachte. Fijn voor Sacharov dat hij, voor zover bekend, niet homofiel is, anders lieten ze hem óók bar sten.! A.V. Zimmermann Nieuwe Rijn 111 A In uw blad van 6 februari geeft de heer W.F. Smit zijn visie over het ondernemersonderwijs. Wij be horen tot de 20 ouders die zich bezig houden met voorlichting, teneinde deze vorm van onder wijs beter tot zijn recht te laten komen. Onze ervaringen komen hierop neer dat het bestaan en het doel van de school zowel bij de ouders als bij de leiding van de basis scholen onvoldoende bekend is. Het komt zelfs voor dat het be staan wordt genegeerd, omdat men te veel gewend is (uit ge makzucht!) aan de vaste patronen van lts., mavo, havo/vwo. Waar om die beperkte begeleiding ter wijl er nog zoveel andere voort gezette opleidingen zijn? Het gaat immers om het belang van de leerling. Wij vragen ons af in hoeverre daarbij sommige scho len het begrip "basis" misken nen, hetgeen toch een noodzake lijke factor is voor de voortgezet te opleiding. Ligt hier ook niet een voorlichtende taak voor de inspectie op het lager onderwijs? Bij veel ouders hebben wij erken telijkheid ondervonden voor ons doel: "een beter begrip voor RIO". Wel is ons opgevallen dat er bij hen soms problemen zijn i.v.m. het feit dat het RIO een streekschool is. De afstand tot de school is voor sommige brugklasleerlingen wel ver. Misschien is het te overwegen bij voldoende animo een brugklas dependance te vestigen voor de omgeving Alphen aan den Rijn. Mw. de Nie, Dorpsstraat 85, Warmond. Mw. v.d. Welle Beatrixlaan 37, Warmond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3