Energie uit grond om Haas wijk te verwarmen? eidse agenda Nico Landman nieuwe pastor in Voorschoten Plant oorzaak huiduitslag bij kinderen Oegstgeest kan mogelijk van aarchvannte gebruik maken Volop activiteiten van „Rijnschuimers Betere wegwijzers tegen Jspookrijders9 PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 OEGSTGEEST- De mogelijkheid bestaat dat de nieuw bouwwijk "Haaswijk" in Oegstgeest gebruik kan gaan maken van warmte die op een bepaalde diepte in de aard korst voorkomt. Deze vorm van energie, de zogenaamde aardwarmte, kan worden opgehoord en gebruikt voor bijvoorbeeld de verwarming van huizen. Het VVD- raadslid Steenkamp heeft inmiddels via een brief burge meester en wethouders en de andere raadsleden van Oegstgeest geattendeerd op van deze mogelijkheid. Steenkamp heeft daarvoor eerst zich bezig houdt met proefpro- contact opgenomen met het jecten rond de aardwarmte. Een Projectbureau Energie-onder- vertegenwoordiger van dat bu- zoek, een onderdeel van TNO, dat reau, dr. ir. Mot, heeft Steenkamp Steenkamp: "Genoeg mogelijkheden in Haaswijk om aan de aard- VOORSCHOTEN - De rooms-ka- tholieke parochies van Voor schoten zullen met ingang van mei van dit jaar worden verzorgd door een pastoraal team. Van de drie Voorschotense pastores hebben twee emeritaat aange vraagd, te weten pastoor J. Blonk van de Moeder Godskerk en pas tor J. de Lange van de Lauren- tiuskerk. In overleg met de be- Auto in vlammen op VOORSCHOTEN - Aan de Julia- nalaan in Voorschoten is dit weekeinde een personenauto ge heel uitgebrand. De bestuurster van de auto had de wagen gestart terwijl zich geen benzine meer in de tank bevond. Daardoor ontstond er kortslui ting. De bestuurster zelf liep geen verwondingen op. LEIDERDORP - De carnavalsver eniging "De Rijnschuimers" uit Leiderdorp organiseert dit jaar rond carnaval weer verschillende activiteiten. Zo is er a.s. zaterdag een grote op tocht met medewerking van Prins Carnaval, de raad van 11, majoretten en een drumband. Alle kinderen mogen verkleed meelopen. Voorschotense actie tegen aanleg rijksweg VOORSCHOTEN - Op verzoek van wethouder Eveleens uit Voorschoten zullen alle poli tieke partijen in de Voor schotense raad hun geest verwanten in de Tweede Kamer benaderen om te plei ten tegen de aanleg van Rijksweg II-West. Deze zou een verbinding moe ten vormen tussen Rijksweg A 4 (Rotterdam-Amsterdam) en Rijksweg A 44 (Amster dam-Den Haag). Deze ver bindingsweg zou tussen de gemeenten Leiden en Voor schoten door lopen. Begin maart zal daarover een be slissing vallen in de Tweede Kamer en Voorschoten ziet het nut van deze weg niet in. Voorschoten wil minder huisvuil VOORSCHOTEN - Voorschoten wil dat zijn inwoners minder huisvuil aan de weg gaan zetten. De gemeente denkt er aan glas en papier apart te laten ophalen. Dat kan dan opnieuw worden ge bruikt en bovendien krijgt de re gionale vuilverbranding in Lei den er minder vuil door te ver werken. De Voorschotense vertegenwoor digers in de samenwerkende ge meenten op het gebied van vuil verbranding gaan pleiten om de ze vernieuwing door te voeren. Nu krijgt namelijk de vuilver branding jaarlijks al 76 ton te verwerken, terwijl dat hooguit 93 ton kan zijn. Iedere Voorschote naar neemt nu 335 kilo afval per jaar voor zijn of haar rekening. noemingsadviseur van het bis dom Rotterdam is gesproken over het voortbestaan van de Voorschotense parochies. In middels is besloten dat tot nieu we pastor wordt benoemd Nico Landsman, thans pastor in Rot terdam-West. Volledig in overleg met het bisdom en de betrokkenen is bepaald dat de beide pastores voor Voorscho ten (J. de Munck en N. Lands man) gaan samenwonen in één gebouw. Nog niet bekend is wel ke pastorie daarvoor wordt aan gewezen. De beide nieuwe pasto res zijn van mening dat een goede vorm van pastoraal werk in Voor schoten niet of moeilijk van de grond kan komen zonder een goede hulp van leken. De nieuw benoemde pastor Landsman wil juist in Voorscho ten gaan werken ómdat er moge lijkheden zijn van samen werken, samen wonen, samen werken met een opbouwwerker en le kenkader. De optocht vertrekt om 10.00 uur vanaf het Frederik Hendrik plantsoen en zal ongeveer drie kwartier later bij het nieuwe ge meentehuis aankomen. Op het gemeentehuis zal de sleutelover handiging door de burgemeester aan Prins Joep I van het Bullerijk plaatsvinden. Tevens zal het bord '"t Bullerijk" worden overhan digd aan de brug onder het standbeeld met de stier. Op de avond van 16 februari wordt er dan een carnavalsfeest gehou den in het "Zijlkwartiercentrum" aan de Van de Marckstraat in Leiderdorp. Het feest begint om 21.00 uur en zal worden opgeluis terd door de muziek van het duo "Energie" uit Rijswijk en het showorkest "De Residentie Ja gers" met showpeloton uit breda. Ook de Twee Pinten zullen aan wezig zijn, als ook Prins Joep I. Op zondag 17 februari .is er tenslotte een kindercarnaval in het "Zijl kwartiercentrum" van 14.30 tot 17.00 uur. Op het feest zal de pop penkast "Het Schellinkje" aan wezig zijn. Ook is er aan het feest een kleurwedstrijd verbonden. Autodief bij controle in de kraag gegrepen LEIDERDORP - Bij een controle in Woubrugge heeft de Leider- dorpse politie zaterdag een au tomobilist aangehouden die de auto bleek te hebben gestolen van zijn werkgever. De man had geen rijbewijs. Ook werd in zijn bezit een stiletto aangetroffen. De man werd na verhoor op het poli tiebureau weer na huis gezonden, 's Avonds moest de Leiderdorpse politie weer ingrijpen in Hoog- made. Een groep jongelui, voor namelijk afkomstig uit Leiden en Leiderdorp, probeerde aldaar een discotheek binnen te drin gen. Hun was de toegang gewei gerd en de de jongelui namen dit zo hoog op dat er een vechtpartij ontstond. Door de komst van de politie kon erger worden voor komen. Op de aangehouden jon gens werden wapenstokken, honkbalknuppels en een mes aangetroffen. Bij een fietsenhandel aan de Hoofdstraat in Leiderdorp is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Twee racefietsen en vijf trainingspakken worden vermist. Over de dader is bij de politic niets bekend. laten weten dat de mogelijkheid tot een dergelijke verwarming in "Haaswijk" zeker niet hoeft te worden uitgesloten. Steenkamp, die zich interesseert voor alternatieve energiebron nen, raakte via een artikel in een krant op de hoogte met de moge lijkheid om aardwarmte in de praktijk te brengen in Nederland. Er is zelf? 32 miljoen gulden be schikbaar gesteld door het minis terie van Economische Zaken en door de Europese Gemeenschap om proeven te doen biet aard warmte. De parochianen van de Laurentius- en de Moeder Godskerk zijn evenals bezoekers van de aula in Noord-Hofland zondagmorgen in kennis gesteld van de nieuwe op zet. Pastoor J. Blonk, die afgelo pen week 65 jaar werd, heeft in middels een flat in Voorschoten. Hij is wel bereid om eventueel as sistentie te verlenen zowel in Voorschoten als daarbuiten, maar wil niet meer de zorg heb ben van een parochie. Pastor J. de Lange zal in juni de pensioengerechtigde leeftijd be reiken. Hij zal Voorschoten verla ten. Op zondagmorgen zijn er in Voor schoten drie gelegenheden waar thans dé rk-eredienst wordt ge houden, te wetep Laurentius- kerk, Moeder Godskerk en Aula in Noord-Hofland. Voor die drie komen in juni maar twee pasto res, waardoor steeds een beroep gedaan zal moeten worden op een assistent of lekehulp. Het bleek zelfs zo te zijn dat het Projectbureau Energie-onder zoek nog best wel kandidaatge meenten voor de eventuele proe ven zou willen hebben, zo kreeg Steenkamp te horen. Een ver zoek van Oegstgeest zou men in elk geval in "welwillende over weging nemen". Het raadslid heeft de mogelijkheid om als proefgemeente in aan merking te komen voor subsidie en de toepassing van aardwarmte nu onder de aandacht van de ge meente gebracht. "Als de ge meente nu een verzoek bij het Projectbureau zou indienen dan kan volgens deze instelling overwogen worden of er moge lijkheden in Oegstgeest zijn", al dus Steenkamp. En die zijn er volgens hem inder daad. Althans: afgaande op de gesprekken die hij gevoerd heeft met de heer Mot. Steenkamp kreeg te horen dat de structuur van de bodem in Oegstgeest zo danig is dat op 3000 meter bene den het maaiveld een tempera tuur van 100 graden heerst. Bo vendien werd gezegd dat het ont breken van industrie in de ge meente erg gunstig is voor de verdere ontwikkeling en het ge bruik van aardwarmte. Zoals gezegd is aardwarmte ener gie uit de aardkost. De tempera tuur in de bodem wordt hoger naarmate de diepte toeneemt. Per gebied kunnen grote tempe ratuurverschillen optreden. In Nederland stijgt de temperatuur per kilometer met zo'n dertig graden celsius. Oegstgeest ligt in een strook die zich uitstrekt van uit Midden-Brabant tot over bij na de gehele provincie Zuid- Holland waar de warmte op een diepte van 3000 meter tegen de honderd graden celsius aanligt. Studie De mogelijkheden tot ontwikke ling van deze energiebron wor den sinds 1974 door de door TNO bijeengeroepen Gespreksgroep Aardwarmte bestudeerd. In het kader van een nationaal pro gramma Onderzoek Aardwarm te, dat begin januari van' start is gegaan en dat door het ministerie van Economische Zaken en de Europese Gemeenschap wordt gesubsidieerd, is aan de gemeen te Spijkenisse een proefproject Stadsverwarming toegekend, dat als voorlopig doel de verwarming van 40 huizen heeft. In de nabije toekomst wordt dit aantal uitge breid tot 120 huizen en later even tueel tot een nog groter aantal. Voor dit eerste project heeft het ministerie 4,23 miljoen gulden toegezegd en de EG 1,89 miljoen gulden. Het totale budget be draagt 32 milj ?n gulden, waar van de EG 8 miljoen gulden voor haar rekening neemt. Steenkamp wijst er in zijn brief aan de gemeente op dat de subsidie zodanig is dat de toekomstige bewoners niet méér zullen beta len voor hun verwarming dan bij hun normale manier van het huis warm houden door middel van gas of olie. Het raadslid is van mening dat in Haaswijk genoeg mogelijkheden liggen om aan de proef mee te werken, omdat daar verder nog geen leidingen zijn gelegd of bouwwerkzaamheden hebben plaatsgevonden. Hoe werkt aardwarmte-verwar- ming? Vereenvoudigd uitgelegd gaat het in de eerste plaats om de aanleg van twee putten. Met een boorinstallatie wordt een gat tot de gewenste diepte geboord. Door buizen die in dit gat worden geplaatst kan het warme water worden omhooggepompt uit de lagere aardlagen. Dit water is erg zout en kan daarom na gebruik niet in het milieu worden ge loosd. Daarom, en om de win ningslaag op goede druk te hou den wordt het water door de tweede put, die een eind verder in de winningslaag uitkomt, weer VOORSCHOTEN - Niet de chemi sche bestrijdingsmiddelen voor planten, die door de Voorscho tense beplantingsdienst worden gebruikt, maar een plant zelf is verantwoordelijk voor de huid uitslag die sommige kinderen in deze gemeente hebben opgelo pen. De 'veroorzaker van de huidirrita tie, de oorspronkelijke uit de Kaukasus afkomstige "be- reklauw", woidt op het ogenblik sterk bestreden door de beplan tingsdienst. De bestrijding vormt echtereen groot probleem omdat de plant ook in veel particuliere tuinen staat. Daarom wil de ge meente door middel van voor lichting de burgers nu gaan waar schuwen voor het gevaar van de ze snel ontkiemende plant. Met name bij vochtig weer kunnen de grote bladeren van de "be- reklauw" behoorlijke huiduitslag veroorzaken. Kinderen die enige tijd geleden hadden gespeeld op een braakliggend terreintje tus sen de Woelwijklaan en de Douw vpn der Kraplaan, waar een aan- tal van deze planten staan, kregen later huiduitslag. In eerste instantie dachten de ver ontruste ouders dat deze irritaite van de huid werd veroorzaakt Burgerlijke stand LEIDEN/LEIDERDORP/VOOR- SCHOTEN/ZOETERWOUDE - Ge boren: (Leiden), Maikel, zoon van Th. Verkade en J.W.E. Remmerswaal; Os car, zoon van L.G. van Dam en A.B.G. Plug; Loode D., zoon van J.H. Slot en M. Rookhuizen; Alexander, zoon van E.A. Robbers e.i S.W. Alting; (Leider dorp), Pim, zoon van H.J. Kemper en J.J.M. van de Laar; (Voorschoten), Marijn E., dochter van B.A. Heijdel- berg en I.E. van Rijken; (Zoeterwou- de), Martin, zoon van H.A.A. Habra- ken en G.A.M. Vervoorn. Ondertrouwd: (Leiderdorp), A. van der Laan en G. Schildwacht. Getrouwd: (Leiderdorp), P.P. Volwater en J.C.M. Helversteijn. Overleden: (Leiden), W.F. Mulder (77), gehuwd met Chr. M. Vernet; A. van Brummelen (73), ge huwd met G. Kop; C.A. Dee (87), ge huwd met H. Hagemans; J.A. Kuiper (80), gehuwd met P.H.G.M. Brugman; P.J. Teebaal (71), gehuwd met M.H.J. Hulsekamp; (Leiderdorp), I. van Loo (90); A. Mol (92), gehuwd met L. van Egmond; (Zoeterwoude), H.W. Turk (73), gehuwd met G.J. Akerboom. naar beneden gepompt. Bij de warmtebron is een gebouwtje nodig. Daarin moeten de warm- teregelaars worden opgesteld, die warmte aan het opgepompte bronwater onttrekken. Prijs Een van de grootste problemen vormt eigenlijk de prijs van het boren. Die zou gauw rond de vijf tien miljoen gulden kunnen lig gen. Totaal kost het gebruiken van een aardwarmtebron dan zo'n 20 miljoen gulden. De Stichting Energie Anders, die een nota heeft opgesteld over aardwarmte in Nederland, geeft in dit rapport aan dat de exploita tie van een aardwarmtebron dan ook alleen haalbaar is als de warmteproduktie het gehele jaar door kan geschieden. Omdat de vraag uiteraard in de zo mer lager ligt, moet volgens deze stichting worden-uitgegaan van een minimumvraag. "Is de vraag naar warmte groter, dan wordt daarin voorzien door gewone verwarmingsketels, die eveneens door de chemische middelen waarmee de beplantingsdienst werkt. Later bleek echter dat de kinderen bij hun spel gebruik gemaakt hadden van de grote bladeren. Jarige al te uitbundig LEIDEN - Het verjaardagsfeest van een zondag 21 jaar geworden Leidenaar eindigde de afgelopen nacht op het politiebureau. De politie hield de jongen en zijn eveneens 21-jarige compaan om half twee op de Van Lennepstraat staande, nadat zij kennelijk in hun feestroes vier lantaarnpalen hadden vernield. VROUWENTROEF WASSENAAR - Vrouwentroef, een ontmoetingsplaats voor vrouwen in Wassenaar, is met in gang van 4 maart ook op dins dagochtend geopend in het jon gerencentrum Nieuw Nijevelt aan de Van Zuylen van Nijevelt- weg. De openingstijden zijn van 9.30 tot 12.00 uur en ook de kinde ren kunnen worden meegeno men. Voor hen is een speelhoek in orde gemaakt. Op 27 februari zal er bovendien weer een thema-avond zijn over "Vrouwen en gezondheidszorg", welke ingeleid wordt door Thea van Eis en Thea Lintjes. Zoals gewoonlijk wordt hierna over het onderwerp gediscussieerd. Aan vang om 20.00 uur in het gebouw Nieuw Nijevelt. LEIDEN - Een poging tot in braak in een bouwbedrijf aan de Hoge Morsweg is vannacht om streeks twee uur door de politie verijdeld. Bewoners, die geluid hoorden bij het bedrijf waarschuwden de po litie. Twee jongens (23 en 24 jaar) werden opgepakt. Ze waren nog niet verder gekomen dan het in slaan van een ruit. in het gebouwtje bij de bron kun nen worden geplaatst", aldus de opstellers van de nota van de stichting Energie Anders. In Nederland is men nu echter be zig met een studie om de bron uit te breiden met een hoger gelegen bufferlaag. De bedoeling is om de overproduktie tijdens de zomer tijdelijk op te slaan in een niet te diep gelegen gesteente. Deze me thode van ondergrondse sei zoenopslag kan dan ook nog die nen voor de opslag van afval warmte van de industrie en van overschotten van zonne- en windenergie. In Melurv, bij Parijs, wordt al meer dan tien jaar gebruik gemaakt van aardwarmte. Hier wordt wa ter met een temperatuur van ze ventig graden vanuit een diepte van 1800 meter gewonnen. De geproduceerde warmte wordt gebruikt voor de warmwater voorziening en de gedeeltelijke verwarming van 3000 woningen. Er bestaan in Frankrijk plannen om in 1980 al 50.000 woningen van aardwarmte te voorzien. CHARLES LENNARTZ Maandag Rapenburg 100 - Leidse studente- nekklesia: "burgers in gareel", 20 uur. Rijksmuseum voor Geologie - Hoog- landsekerkgracht 17, avondexcursie, 20 Stadhuis - gemeenteraad, afscheidsrede burgemeester Vis, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film van Hitchcock, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 Warmond - commissie openbare wer ken, 20 uur, gemeentehuis. Apotheken De avond-, nacht-en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8-15 februari door apotheek Leiden Zuidwest, Brahmslaan 20, tel: 763134 en apotheek Beker, Ljjt- weg 4, tel; 155482. Indien het na 1 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend in spoedge vallen, van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 13404, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, tel: 02523-3137. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement Kwa~faalabonnement Per post f o4,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. De ANWB bezig met het verbeteren van de bewegwijzering op het kruispunt Warmonderdam.De oranje noodborden beneden) zijn nu vervangen door de normale blauwe lichtbakken van de ANWB. WARMOND/SASSENHEIM - De ANWB heeft de bewegwijzering op het kruispunt Warmonderdam tussen Warmond en Sassen- heim verbeterd. Tot vrijdag bestond de bewegwijzering daar uit oranje noodborden. De ANWB is tot deze maatregel overge gaan omdat de situatie op het kruispunt, sinds de aanpassing daarvan, nog onoverzichtelijk was. Vorige week nog kon de politie ternauwernood voorkomen dat een automobilist die op de verkeerde weghelft zat (een zogenaamde spookrijder) een wellicht zeer aanrijding aanrijding zou veroorzaken. Na door diverse ongeruste mensen te zijn opgebeld, mede na het ernstige ongeval vorige week op de rijksweg nabij Hoofddorp, eveneens veroorzaakt door een spookrijder, waarbij twee per sonen om het leven kwamen, besloot de Sassenheimse politie maatregelen te nemen. Er is nu een verkeersbord (inrijverbod) nabij de parkeerplaats van motel Sassenheim geplaatst, dat moet voorkomen dat au tomobilisten op de verkeerde weghelft van de rijksweg Am sterdam-Den Haag terecht komen. De politie verwacht dat de ANWB spoedig deze tijdelijke verkeersborden ook gaat ver vangen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2