RCL op eigen veld onttroond Quick Boys ervaart vakmanschap ACV Lisser Boys laat maar even ware gezicht zien: 0-0 Rijnsburgers benutten opgelegde kansen niet Noordwijk wint maar laat morrend publiek achter KOPLOPER VERLIEST OP TWEE FRONTEN Ter Leede zakt na rust terug tegen YVOP Katwijk deelt met koploper MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 PAGINA 17 KAMPEN - Flink wat pech, maar ook het missen van kansen die gewoon in het vijandelijke doel moeten worden geknald, hebben Rijnsburgse Boys zater dag in het duel bij DOS uit Kampen genekt. In een wedstrijd waarin een ge lijkspel de verhoudingen het beste had weergege ven- bleven de Rijnsbur ger? met lege handen ach ter. DOSK, dat de punten zeer goed kon gebruiken, trok met 2-1 aan het lang ste eind. Een nederlaag die RBB dus niet verdiende. Toch moet worden gezegd dat met name in de eerste helft de gastheren er wat harder aan trokken. Begrijpelijk gezien de situatie op de ranglijst. Er moest stevig worden geknokt en dat gebeurde niet altijd even con sequent aan Rijnsburgse zijde. Wel in de beginfase toen RBB al na tien minuten op 2-0 had kun nen staan. Eerst belandde een poeier van Martin Toet op de on derkant van de lat, terwijl even later de uiterst bedrijvige Henk Merbis alleen voor doelman Wim Duivenman geen kans zag te sco ren. Fraai Na 20 minuten kwam DOSK aan de leiding. Een fraaie combinatie tussen Koos Westendorp en Ab Spielhagen werd door laatstge noemde trefzeker afgemaakt 1-0. Reden voor DOSK om de in zet nog maar eens te verdubbe len. RBB schrok er niet van en zeven minuten voor rust werd de stand gelijkgetrokken. Een soloactie van Henk Merbis stelde Piet Haasnoot in de gelegenheid de 1-1 op het scorebord te bren gen. In de tweede helft had trainer Her man Wijnands iets aan de tactiek gesleuteld. Omdat DOSK met twee aanvallers en vier midden velders aantrad was er voor de rust steeds een Kampense- mid denvelder vrij. Na de pauze schoof Wil Groenendijk vanuit de achterhoede op naar het midden veld. Na een aarzelend begin, de ploeg uit Kampen drong in de eerste tien minuten wat aan, kre gen de Rijnsburgers meer greep op het spel. Zoals zo vaak viel aan de andere kant een doelpunt. In de 20ste minuut werd een corner van Westendorp door Henk Nieuwenhuizen keurig ingekopt 2-1. gespeeld en moest zich terug trekken. Er ontstonden tal van kansen maar de gelijkmaker bleef uit. Weliswaar knalde Henk van der Zwan vlak voor tijd raak, maar dat doelpunt werd op ad vies van de grensrechter gean nuleerd. Pal voor tijd nog een spannende situatie voor het Kampense-doel. Piet Haasnoot schoot goed in maar met een kat achtige reactie redde goalie- Duivenman zijn formatie. Wij nands na afloop: "Ik mag wel zeggen dat deze nederlaag geflat teerd is. Een gelijkspel hadden we minimaal verdiend. Maar goed, als je de kansen krijgt dan moet je ze wel maken". Inder daad, zo eenvoudig ligt dat. NOORDWIJK - Morrend keer de de Noordwijk- aanhang zaterdagmiddag huiswaarts. Zo het lijkt verwonderlijk omdat de thuisclub zojuist toch maar Vitesse Delft met 3-1 opzij had gezet. Ofschoon de twee punten in de knip wa ren, heerste er bij het publiek toch duidelijk onvrede over het vertoonde spel waarmee dat resultaat was behaald. En terecht, want de uitslag kon de overduidelijke zwakheden in het Noordwijk-spel bij lange na niet verhullen. Als Noordwijk in de komende wedstrijden de zaken net zo wenst aan te pakken als za terdag zal een kampioen schap voor dit seizoen wel een illusie blijven. Na de eerste 45 minuten namelijk zou een achterstand geheel niet on verdiend zijn geweest. Niet dat Vitesse Delft zo geweldig speelde. Integendeel, maar voorlopig kregen de bezoe kers in de eerste helft wel de beste( mogelijkheden. In de tiende minuut knalde Peter van der Meer een vrije trap steenhard op het doel maar een fraaie redding van doel man Dick Dortmundt voor kwam erger voor Noordwijk. Even daarna werd dezelfde Van der Meer op maat be diend middels een splijtende pass van Jan Zoutendijk maar alleen voor Dortmundt schoot de gevaarlijke aan valler op de paal. Vitesse was gewoon wat slagvaardiger en de thuisclub kwam zelden aan een goed lopende aanval toe. Met name op het middenveld werd ie mand gemist die eens wat lijn in het Noordwijkse aanvals- spel kon brengen. Eelman had ditmaal Albert Spaan derman op het middenveld geposteerd en John Manu- putty als laatste man opge steld. Ook Spaanderman ech ter zag geen kans het spel naar zich toe te trekken. Weliswaar waren er mannen als Kees Karstens en een Sjoerd Boot met een dosis werklust aan wezig, ditmaal was de creati viteit echter ver te zoeken. Daardoor werd het spel te ge haast, te onzuiver ook, met als gevolg dat de drie aanvaller verstoken bleven van bruik bare ballen. Gelukkig Pal voor de 'gong' van het rust- signaal nam Noordwijk tegen alle verwachting in alsnog een voorsprong. Bij een hoge voorzet hinderde Bröring (op correcte wijze) keeper Oort wijn zodanig dat deze de bal slechts half wegstompte. Pre cies voor de voeten van Jan- Willem Bogers die tegen een verdediger opknalde maar het leder kwam vervolgens via een vreemde wending bij Boot die droog inknaldc: 1-0. Een wat gelukkige treffer, die ook begroet werd op lauwe wijze, alsof de thuiself zelf begreep dat deze voorsprong wat te veel van het goede was. En voor hetzelde geld had het bij de pauze nog gelijk ge staan. Manuputty gleed on deruit en spits Ruud van der Lee had een vry veld voor zich. Wellicht geschrokken vuurde hij echter naast het Noordwijk-doel. Na de thee liep het allemaal wat beter b(j Noordwijk. Spaan derman en Manuputty had den weer van stek gewisseld en dat verbeterde het spel enigszins. Spaanderman cor rigeerde als vrye verdediger solide en Manuputty zorgde af en toe met snelle rushes voor verwarring in de Vitesse afweer. Na 20 minuten was Vitesse een geslagen ploeg. Een corner van Kees Kar stens schampte zowel het hoofd van invaller John van Dijk als dat van Zoutendijk en de bal draaide in de Delftse touwen: 2-0. De wedstrijd was gelopen. Vitesse drong plichtmatig aan en Noord wijk kreeg alle ruimte om de score op te schroeven. Alleen Karstens richtte nog zuiver: 3-0, terwijl Bröring, Gerlof en Van Dijk in kansrijke positie hopeloos faalden. Ton Hom bepaalde de eindstand uit eindelijk op 3-1. DINK BINNENDIJK LEIDERDORP - De onttroning op eigen veld als koploper en het tijdelijke verlies van drie spelers was de trieste balans die men zaterdagmiddag in Leiderdorp opmaakte nadat middenmoter OWIOS op bezoek was ge weest. Fanatiek Dit was het sein tot een fanatiek RBBt- offensief. DOSK was leeg- Winterkampioen RCL moest niet alleen een volkomen onverwach te 0-1 nederlaag incasseren maar zag bovendien de namen van zo wel David Brandt als Hans Braat door spelleider Bosman worden genoteerd. Aangezien beide Lei derdorpers nu niet bepaald over een blanco strafblad beschikken hangt hen een fikse schorsing boven het hoofd. Voeg hierbij het vrij ernstig gebles seerd uitvallen van zaterdag-top scorer Bennie Heemskerk en het zal duidelijk zijn dat de Leider- dorpse 'Racing' zware tijden te gemoet gaat. Die wetenschap overheerste na afloop van het ma tige treffen met de Overijsselna ren en bepaalde de Leiderdorpse gedachtengang eigenlijk veel na drukkelijker dan de koele cijfers 0-1. Verrassend Cijfers die na een matige "pot" op het scorebord van sportpark De Bloemerd prijkten. Verrassende cijfers uiteraard. Niet zozeer om dat het een confrontatie betrof tussen de koploper en een mid denmoter want dat zegt in de eer ste klasse a vrijwel niets meer dan een verschil van hooguit vier, vijf punten. Het predikaat verras send kreeg de ÓWIOS-zege daar om omdat RCL indertijd de pu pillen van trainer Weerman met het grootste gemak van de eigen grasmat speelde. Het werd toen 0-2, maar het had ook 0-5 kunnen zijn. Ook zaterdagmiddag leek RCL aanvankelijk niet al te veel moei te te hebben met de ploeg uit het Overijselse Oldenbroek. De thuisploeg bouwde gestaag aan een veldoverwicht en leek het karwei rustig combinerend af te willen maken. Kansen kwamen er ook, maar met name Pierre van Gemerden liet die nadrukkelijk liggen. Het bleef dus vooralsnog wachten op een doelpunt en dat kwam er ook, tien minuten na de onderbreking, maar wel aan de andere kant. Onmiddellijk nadat een vloeiende combinatie tussen de 17-jarige René Kamminga en Dick van der Bijl in de handen van de onzekere doelman Marinus Kasteel was geëindigd was het bij een van de spaarzame uitvallen van de be zoekers raak. Een doorgekopte corner belandde op het hoof van OWIOS-aanvoerder Jan Buis man en dat betekende 0-1. Luttele minuten later leek de thuisploeg orde op zaken te zul len stellen. Bennie Heemskerk, samen met vleugelverdiger Nico Ooievaar (invaller voor de ge schorste Rob van der Zwan) de beste speler aan Leiderdorpse zijde, verscheen plotseling alleen voor Kasteel en schrok daar zichtbaar van. Dezelfde Heemskerk zag het leer even later uit een vrije trap van ruim twintig meter op het hout werk belanden terwijl Hugo Minderhout in de rebound even eens geen koelbloedigheid toon de. Steeds heviger werd de druk op het OWIOS-doel. Nadat René Kamminga het veld had geruimd voor Sjoerd Teske gaf Huguenin zijn spelers opdracht om perma nent met vier spitsen te gaan voetballen. Van der Bijl nam in de spits naast Heemskerk plaats en hij was het die in de slotfase na een waarlijk schitterende aanval voor open doel richting cor- nervlag vuurde. De moe gestreden Daaf Brandt werd uiteindelijk nog gewisseld voor jeugdspeler Sieto Schalkers die als vijfde spitsspeler werd in gezet. Ook deze alles of niets po ging leverde niets op vooral om dat het grootste gevaar aan RCL- zijde, amateurinternational Heemskerk, vroegtijdig de kleedkamer op moest zoeken na dat hij zichzelf had geblesseerd bij een poging om de bal binnen het speelveld te houden. Een (waarschijnlijke) spierscheuring was het enige resultaat. Dit voorlopige verlies van de jeug dige aanvalsleider evenals de boekingen voor Brandt (vast houden tegenstander) en Braat (onschuldige overtreding) kwa men hard aan in het Leiderdorp se kamp. Harder nog dan de on verdiende nederlaag. JAAP VISSER LISSE - De winterstop heelt Las ser-Boys (nog) geen goed gedaan. Het treffen met Heèrjansdam, met als inzet de tweede plaats achter koploper Nieuw-Lekker- land, leek van te voren alle ingre diënten voor een pakkende top per in zich te hebben. De wed strijd zelf leerde evenwel anders, want het duel eindigde in een kleurloze 0-0. Aan de inzet lag het zaterdag niet, want die was aan beide kanten goed. Wellicht te goed, want de felheid van sommige spelers leidde ertoe dat arbiter Van Vliet te vaak de fluit moest hanteren voor forse overtredingen. Bo vendien kwamen de spaarzame acties van de spitsen van beide ploegen hierdoor veelal vroegtij dig tot een einde. Slechts korte tijd konden de Lisse- naren hun ware gezicht laten zien. Dat was na een voorzichtige beginfase. Over rechts wist de thuisclub toen, met Jan van Sloo- ten als sleutelfiguur, enkele ge vaarlijke combinaties op te zet ten. In de afwerking had men echter geen succes, waarna het strijdbeeld zich weer naar het middenveld verschoof. Sjaak van de Berg kon vervolgens met en Gerard Nijkamp (10) wordt op zijn huid gezeten door verdedigers van Heerjansdam ASSEN - Vakmanschap bleek za terdagmiddag in Assen weer eens goed voor meesterschap. Binnen de afrastering van het sportpark 'Kortbossen' althans. Want daar waar het hooggepre zen Quick Boys-collectief in de pure individuele klasse van ACV verdronk, trachtte die ene, zich als voetbalsupporter affi cherende malloot, het veldmi- lieu met een leeg bierflesje aan scherven te gooien. De onverlaat slaagde niet in zijn opzet, per soonlijke ongelukken deden zich derhalve niet voor, de enige schade werd zaterdag op het mentale vlak geleden. Aan Kat- wijkse kant, waar de lange cyclus van niet-nederlagen met het 4-2 verlies werd doorbroken. ACV nestelde zich door dit resul taat aan de kop van de eerste klasse B. Een positie, die het elf tal afgaande op de prestatie van zaterdag toekomt. Want in de wedstrijd van de waarheid wist Quick Boys op de verrassend goed bespeelbare piste slechts in het eerste kwartier gelijke tred te houden met ACV, dat verder volledig domineerde. Dit met uit zondering dan weer van de laat ste vijftien minuten, toen de As ser doelman Doede ter Veld zich zozeer koesterde aan de behaag lijke 4-0 marge, dat hij eerst een van eigen helft gelanceerde vrije schop van Arie Haasnoot liet gaan en vervolgens Martin van der Plas alle gelegenheid gaf 4-2 te scoren. Quick Boys raakte in die slotfase alsnog ontketend, viel met man en macht aan en het daarvoor zo superieure ACV werd zowaar nog aan het wankelen gebracht. En als Kees van Rooyen zijn vizier vijf minuten voor tijd niet zo on scherp had afgesteld na die van Ter Veld teruggesprongen voor zet van Teun van der Plas, ja, dan hadden de Katwijkers wellicht nog een nauwelijks meer inge calculeerd resultaat van de Asser 'Kortbossen' kunnen wegpluk ken. Blunders Het kwam er allemaal niet van, de gerechtigheid triomfeerde. "We hadden gewoon meer echte voet ballers in huis", sprak ACV-trai- ner Foppe de Haan naderhand de waarheid. "Quick Boys moest de kele individuele acties even de tanden van Heerjansdam laten zien. Vlak voor rust kreeg Lisser- Boys onverwacht de beste kans van de wedstrijd. Gerard Nij kamp verlengde de bal door naar libero Piet Boot die de bal over een leeg doel kopte. In de tweede helft zakte het spelpeil verder weg. Beide teams kwa men nauwelijks meer voor de vij andelijke doelmond, terwijl van scoringskansen helemaal geen sprake meer was. Een duidelijk manco voor de ploeg van trainer Landzaat bleek daarbij het ont breken van een spelbepalende middenvelder. Geluk bij een on geluk was achteraf dat ook Nieuw-Lekkerland gelijkspeel de, zodat de schade met'de logi sche 0-0 voor Lisser-Boys be perkt bleef. RUUD DOBBELAAR SASSENHEIM - Als Ter Leede dit jaar een serieuze gooi naar het kampioenschap in de tweede klasse C wil doen zal de ploeg zich goed moeten realiseren dat een wedstrijd uit twee helften be staat Alleen het spelletje dat de volgelingen van trainer Henk Spaan voor de pauze in het duel tegen WOP op de grasmat leg den was het aanzien waard. De manier waarop de Sassenhei- mers het tweede speelpart vol brachten deed echter vermoeden dat de Mennewegbewoners in het geheel geen verlangens koeste ren om volgend jaar in de eerste klasse uit te komen. Meer dan de uiteindelijke 1-1 deling die met WOP werd overeengekomen verdiende Ter Leede dan ook niet. Ter Leede kwam uitstekend uit de startblokken. De flankspitsen Pieter van der Plas en Klaus Go- dé werden voldoende van bruik bare passes voorzien, maar von den bij hun inzetten telkens de goed keepende WOP-goalie Henk Hendriksen op hun weg. De verdediging van Ter Leede had totaal geen problemen met de matig opererende Voorthui- zense aanvalslinie. Nadat Nico van der Fange eerst nog op het houtwerk had geknald en spits Wim.van Harskamp maar net had overgekopt, was het tien minuten voor rust wel raak. Uit een corner van Godé knikte Willem Kosters beheerst 1-0 in. In de tweede rondgang wis er sprake van een omgekeerde wereld. De Sassen- heimse voorhoede was tot niets meer in staat en de defensie be gon het steeds moeilijker te krij gen met de Voorthuizense voor- waartsen. Ter Leede kreeg via Klaus Godé, Pieter van de Plas en Jan van Harskamp nog wel kan sen, maar zij wisten de juiste rich ting niet te vinden. De scherpte die bij deze spelers ontbrak, was bij WOP-speler Wim van't Land wel aanwezig. Zeven minuten voortijd knalde de middenvelder de verdiende 1-1 achter Wim van Harskamp. FRED SEGAAR individuele achterstand com penseren met veel loopwerk en daar ging die ploeg aan kapot". "Maar", kritiseerde hij ook, "het had natuurlijk nooit mogen ge beuren dat die gasten na die blunders van Ter Veld nog tot 4-2 konden terugkomen". Die doelmansfouten van de Asser sluitpost pasten geheel in de sfeer van deze topper, waarin eerder zijn collega Theo Guyt enkele malen de juiste voortzetting op hoge dwarrelballen had gemist. Na een halfuur had een en ander fatale gevolgen, toen Guyt naast een voorzet van spits Hans Huisman greep en Jack Soumeru ter plaatse was om af te ronden: 1-0. Meteen was de Katwijkse gretig heid weggeëbd: de dadendrang bleef vooralsnog beperkt tot die ene gevaarlijke inzet van Fred Eysberg in de openingsfase. Voor het overige dicteerde de thuisclub het spel volledig en gaf met name de aartssluwe Rolf Ve- neboer gestalte aan de gevarieer de aanvalsopzet van de Drentse équipe. In zijn eentje bond hij het Quick Boys-trio Eysberg, Kuyt en Van Duyn en stuurde keer op keer zijn middenveldmaten Soumeru en Ronald Manders in de richting van het front. De posi tiedekking van het Katwijkse middenrif (Quick Boys-trainer Arie Lagendijk: "Ik wilde vanuit mijn eigen middelen spelen; de lengte-as moest in tact blijven") faalde door het grotere loopver mogen van vooral Soumeru, zo dat de toch al niet zekere Quick Boys-defensie maar al te vaak werd geconfronteerd met een ex- tra-puntspeler. "Er werden bij ons teveel organisatorische fou ten gemaakt", erkende ook La gendijk, die lijdzaam toe moest zien, hóe ACV na rust in een tijdsbestek van elf minuten naar 4-0 opstoomde. Met fraaie goals, dat wel. Want nadat de excelle rende Veneboer in de 61ste mi nuut schitterend kapwerk (om Hans van Duyn) tot een wat ge lukkige 2-0 had zien promoveren, legden Bert Hooyer en ander maal Veneboer de basis voor de geslaagde greep naar de macht van de eerste klasse B. De door Doede ter Veld minzaam toegestane inhaalpoging van Quick Boys kwam te laat om de Asser coup te verijdelen. Terecht, want ACV had zich met zijn vak manschap te zeer de meester van de Lagendijk-volgelingen ge toond.. GERARD VAN PUTTEN KATWIJK - Het behaalde 1-1 ge lijkspel stemde zowel Katwijk als koploper Xerxes tot tevreden heid. Hadden de Katwijkers in de eerste helft het betere van het spel, in de tweede periode moes ten zij duidelijk het initiatief aan hun tegenstander laten. Na een voorzichtig begin trokken de Katwijkers wat feller van leer, hetgeen in de 35ste minuut vruchten afwierp. Een door aan voerder Jan van der Plas opgezet te aanval bereikte uiteindelijk de geheel op links vrijstaande Wim Huug Haasnoot die met een steenharde schuiver Keeper Ad Boers het nakijken liet: 1-0. Na de rust waren de rollen echter duidelijk omgekeerd. Een agres sief spelend Xerxes bracht Kat wijk stevig in de verdrukking waarbij vooral de beide van Ex celsior afkomstige spitsen Cecs de Leeuw en John van Diggele die in de 21ste minuut de ver diende gelijkmaker liet aanteke nen. Een mislukt afstandschot van Leen van Diggele werd door hem op uitstekende wijze dood- gelegd en bekeken ingeschoten. Enkele Katwijkers verkeerden in de veronderstelling dat er sprake was van buitenspel, maar de ove rigens uitstekend leidende scheidsrechter Ekering wees re soluut naar het midden: 1-1.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17