CYRUS VANCE TART IOC-BESTUURDERS FC den Haag protesterend kopje onder in de Kuip Bestuur „handhaaft vertrouwen" in directeur Stephan Vrij Zege Feijenoord maar er klopte niet veel van LIEVER GEEN „ECHTE" SNEEUW Scorebord Topscorers MAANDAG 11 FEBRUARI 1980 PAGINA 13 SPORT LAKE PLACID (GPD) - Zonder ook maar een keer het woord boycot te gebruiken en de Sow- jet-Unie bij naam te noemen, heeft Cyrus Vance, de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken, geen enkele twijfel la ten bestaan over de ernst van een boycot van de Olympische Spe len in Moskou. „Wij zullen ver hinderen dat er Amerikanen naar de Spelen in Moskou gaan," zei Vance zaterdagavond in een scherp betoog bij de opening van het IOC-congres in Lake Placid, de plaats waar de Amerikanen de komende twee weken zelf probleemloos de Winterspelen hopen te beleven. Met ingehou den verontwaardiging hoorde het merendeel van'de IOC-leden de toespraak van Cyrus Vance aan. Lord Killanin, de voorzitter van het IOC, „vergat" zelfs Vance bij zijn vertrek de hand te schud den. Lord Killanin, die zo graag recht streeks van de Amerikanen wilde horen dat ze niets voor Moskou voelen sinds de militaire invasie in Afghanistan, weet nu dus waaraan hij en zijn IOC toe zijn. Na de felle uitval van Robert Ka ne - de voorzitter van het Ameri kaans Olympisch Comité - die vrijdagnacht opriep Moskou de Spelen te ontnemen, liet ook mi nister Vance zich in duidelijke taal uit. Hij was formeel uitgenodigd het 82ste congres van het Internatio naal Olympisch Comité te ope nen, maar maakte dar^kbaar van de gelegenheid gebruik om uit een to zetten dat de Zomerspelen onmogelijk in Moskou kunnen worden gehouden. Opvallend was daarbij het niet noemen van een ultimatum, terwijl de Ameri kanen er tot dusver steeds de na druk op hebben gelegd dat er een boycot diende te komen indien de Sowjet-troepen niet voor 20 februari uit Afghanistan/zijn. De Verenigde Staten, zowel de rege ring als het olymisch COMITÉ voelt er nu blijkbaar helemaal niet meer voor sportmensen naar Moskou te zenden. Vance herhaalde in zekere zin de bewoordingen van Kane door te verklaren dat het tegen de olym pische principes is om de Spelen in een land te houden dat agressie pleegt en weigert zijn leger terug te halen. „Het is niet aan de orde om een nationaal team uit te slui ten op politieke gronden. Wij verwelkomen iedere ploeg die door het comité is uitgenodigd voor de Winterspelen. De kwestie waar wij nu voor staan, is heel anders. Het gaat erom of de Spe len gehouden moeten worden in een land dat de wereldvrede in gevaar brengt. Volgens ons is dat niet in overeenstemming met de olympische bedoelingen", aldus Vance. Verantwoordelijkheid De verantwoordelijkheid van deze kwestie mag volgens Vance niet afgeschoven worden op de atle* ten. „Dat zou ze dwingen een last te dragen die geheel toebehoort aan de leiders van de olympische beweging. Niemand van ons wil dat onze atleten eronder lijdén, maar ze mogen ook niet worden uitgebuit". De voorkeur van de Amerikaanse regering gaat uit naar het ver plaatsen van de Olympische Spelen. Dat kan praktische en organisatorische moeilijkheden opleveren, maar deze kunnen volgens Vance wel worden over- XIII OLYMPIC nnf)WINTER 4Vy GAMES - IAKE PLACID I980 wonnen. „Zo niet, dan is het mis schien mogelijk met een eenvou dige verandering in de reglemen ten de Spelen voor een jaar of langer uit te stellen". „Laat over de positie van mijn rege ring geen misverstand bestaan." vervolgde Vance, „wij zullen verhinderen dat een Amerikaan se ploeg deelneemt aan Olympi sche Spelen die worden gehou den in de hoofdstad van een land dat een andere natie overwel digt". Om soortgelijke proble men in de toekomst te vermijden, stelt de Amerikaanse regering voor dat zowel de Zomer- als Win terspelen een vaste plaats aan gewezen krijgen. De rede van Cyrus Vance bij het begin van het IOC-congres bete kende een unicum in de olympi sche geschiedenis, want het is voor het eerst dat een organise rend land van de Winterspelen zo veel kritiek heeft op de plaats waar de Zomerspelen worden gehouden. Ook vormde het be toog een schril contrast met de plechtige omgeving, waarin de opening volgens de vastgeroeste IOC-tradities plaats vond. De protserige ceremonie leek voor de olympische leiders een vlucht uit de werkelijkheid, maar in het hol van de leeuw bracht Cyrus Vance iedereen even terug in de alledaagse reuljteit. Protocol Lord Killanin week uiteraard niet af van het protocol. Hij bewie rookte weer eens de olympische idealen, veelal hakkelend zijn woorden uitsprekend, ofschoon het de Ier niet kan zijn ontgaan dat de politieke situatie sinds 1974, toen de Spelen aan Moskou werden toegewezen, is gewij zigd. „Maar het oplossen van politieke problemen valt niet onder ver antwoording van sportorganisa ties. Toen zes jaar geleden beslo ten werd de Spelen aan Moskou te geven, werd dat gezien als een symbool van beter internationaal begrip. Helaas is de huidige poli tieke situatie anders, maar het IOC ging in 1974 overeenkom sten aan, die door ons allen in ere moeten worden gehouden". Killanin stelde een groot congres in het vooruitzicht in Baden Baden. Daar zal het volgend jaar de vol tallige sportwereld, 'vertegen woordigd door nationale olympi sche comités en internationale sportbonden, over de toekomst van de olympische beweging pra ten. Het is vooralsnog echter de vraag of het niet eerder tot een funeste scheuring in de olympi sche gelederen komt, nu de Ame rikanen met hun boycot-actie voorbij het punt van no-return' zijn gekomen. De twee Russen die zaterdag de opening van het congres bij woonden, Konstatin Adrianov en Vitali Smirnov bleven tot het einde van de ceremonie aanwezig zonder ook maar de geringste emotie te tonen. Vandaag kun nen ze het IOC en de Amerikanen van repliek dienen als het con gres in éen besloten bijeenkomst de Moskou-kwestie behan delt. Inmiddels heeft het Russische persbureau Tass de rede van Vance provocerend genoemd. De Russen bestempelde het optre den van Vance als een grove poli tieke inmenging in IOC-aangele- genheden. Bovendien werd Van ce ervan beschuldigd termen te hebben gebruikt, die herinneren aan de koude oorlog. t (VAn onze verslaggever) ROTTERDAM (GPD) - Aan de bui tenkant leek gistermiddag alles weer pais en vree bij Feyenoord. Al voor het treffen met FC Den Haag werd een' officiële medede ling verstrekt dat het bestuur het vertrouwen in directeur Stephan handhaaft, en vervolgens pakte de ploeg via een 2-1-zege ook nog eens twee belangrijke punten, omdat de Haagse bluf niet werd gehonoreerd. Zo op het oog be leefden de Rotterdammers dus een beste dag na die weken vol onrust. De realiteit was an ders. Buiten het veld, tijdens een geïm proviseerde persconferentie, naar aanleiding van het be- stuurscommuni ué, bleef een groot aantal vragen onbeant woord en te voren was het binnen de lijnen ook al niet allemaal glad voor Feyenoord verlopen. Inte gendeel. De ploeg mocht zich zeer gelukkig prijzen dat de winst in Rotterdam was gebleven. Piet de Visser mag dan vaak over drijven in de spraakwaterval die ■hij na wedstrijden van Den Haag loslaat, dit keer had hij gelijk met de stelling dat zijn ploeg meer had verdiend. „Want qua voetbal waren we gewoon beter". De oefenmeester was echter wel zo reëel niet alleen scheidsrechter Ignace van Swieten aan te wijzen als de schuldige voor de neder laag. Wel wreef hij de op het hoogste niveau teruggekeerde arbiter (die twee maanden lang had vertoefd in de eerste divisie en zelf vond dat hij een goede come-back had gemaakt) een tweetal dubieuze beslissingen aan. Maar daarop wilde hij de nederlaag niet helemaal gooien. De Vissen „Die penalty was een lachertje en aan die tweede goal ging een bui tenspelpositie vooraf, maar met zulke zaken moet je nu eenmaal leven. Verder dienen we de hand ook in eigen boezem te steken. We hebben eenvoudig te veel kansen laten liggen". Het waren uitspraken die exact uitdrukten, waardoor Feyenoord voor 22.500 kijkers in de eigen Kuip overeind had kunnen blij ven. Niet door het betere voetbal of de grotere werklust, maar om dat de spelleider het team be paald niet ongunstig gezind was en op-grond van persoonlijke klasse. En dan met name de kwa liteit van Michel van de Korput, die tot twee keer toe reddend werk verrichtte op de doellijn, op de momenten dat de zwakke sluitpost Joop Hiele al was ge- Kwetsbaar Een kwalificatie die volledig kon worden onderschreven. Feye noord was zo kwetsbaar dat het dit keer erg positief ingestelde Den Haag zich met drie spitsen (Melis, Treling, Goodlass) al van af het begin de betere kansen kon scheppen. Melis en de aanvallen de middenvelder André Wetzel konden die evenwel niet benut ten, terwijl Simon van Vliet geen gebruik wist té maken van het mistasten van Joop Hiele. Vooral op hoge ballen greep die goalie gistermiddag herhaalde lijk mis, als om aan te tonen dat de rust binnen Feyenoord nog al tijd niet is teruggekeerd. Het team van Jezek („Hiele krijgt toch nog minstens één wedstrijd de kans") kon na een redelijke opening nog slechts sporadisch voor dreiging zorgen. De na een ziekte 6 kilo afgevallen Peturs- son, later vervangen door Brard, zat vast, spits Jan Peters maakte een onopvallende rentree en Budding kwam ook al niet uit de verf. Inleveren leek het Rotterdamse motto, dat te lang werd gehan teerd tijdens de flauwe eerste helft van het treffen. Pas vlak voor de pauze werd het duel van enige pittigheid voorzien. Libero Nielsen soleerde toen het Haagse strafschopgebied binnen en ging over het been van zijn collega Mansveld. Penalty besliste Van Swieten, hetgeen op zijn minst discutabel mocht heten en dan ook felle Haagse protesten tot ge volg had. Petursson liet zich door de geworpen modderkluiten (Schoenmaker) niet van de wijs brengen en scoorde 1-0. Een geflatteerde voorsprong, die snel teniet werd gedaan door Me lis. De naar links uitgeweken ex- Feyenoorder kon negen minuten na de rust vogelvrij 1-1 aanteke nen na een afgeketst schot van Schoenmaker. Een treffer, die fel werd bejubeld door de Haagse supporters die in de week voor afgaande aan het duel waren op geroepen massaal naar de Kuip te trekken. Pamfletten Door middel van pamfletten, ge richt aan „al het tuig van Den Haag", waren de „fans" aange spoord korte metten te maken met de Feyenoord-aanhang. Eenmaal in het stadion echter werden zij snel bedwongen, zoals ook het elftal van Den Haag nog onverwacht naar de onderlig gende positie werd geduwd. Dank zij Albertsen, die als pauze invaller van Stafleu een afstands schot probeerde. De bal smoorde in de defensie, waar Nielsen met veel gewriemel Budding kon be reiken. Die schoot raak: 2-1. Andermaal protesteerde Den Haag heftig, omdat Jan Peters op het moment van het eerste schot uit buitenspelpositie zou zijn terug gekomen. Dat argument werd weggewimpeld, al hadden Van Swieten en de betrokken grens rechter Bart Honsbeek wel enige twijfel. De Leidse lijnman: „Van Swieten keek vragend naar mij en zelf twijfelde ik ook een mo ment. Ik wilde vlaggen, maar juist op dat moment zag ik dat Mansveld er nog stond. Het doelpunt werd dus goedge keurd en die 2-1 haalde ook het einde, omdat Van de Korput een goal van Schoenmaker voor kwam, Jonker nog net naast mik te en Korevaar in de laatste mi nuut in vrije positie hopeloos overschoot. Het typeerde nog eens hoe geflat teerd de Feyenoord-winst was. Jezek onderkende het en wist één van de oorzaken: „Ik heb bij de spelers weinig gemerkt van on rust over de interne problemen, maar die zullen toch hun invloed wel hebben gehad. Daarom is de ze uitslag psychisch erg belang rijk voor ons". PAUL DE TOMBE Tweemaal voorkwam de voorstop per daarmee een gelijkmakende treffer, die Goodlass (vlak na de rust) en Schoenmaker (in de slot fase) anders zouden hebben ge scoord. Mede daardoor bleef Har ry Melis de enige FC Den Haag speler die zijn keus kon bepalen uit de voorraad mogelijkheden die werden geschapen. De ande ren sprongen er te onzorgvuldig mee om, waardoor Feyenoord, ondanks de povere prestatie als nog de premie kon innen. „Maar wel erg moeizaam", moest ook trainer Jezek naderhand beken nen. „Er klopte vandaag niet veel bij ons" ROTTERDAM (GPD) - Ook Guus Couwenberg kon, of wilde, niet alle vragen beantwoorden. De voorzitter van Feyenoord, die gis termiddag ten stelligste ontken de dat het bestuur van de Rotter damse club directeur Peter Ste phan een afkoopsom of afvloei ingsregeling heeft aangeboden („Dat is pertinent onjuist") hield zich in een paar gevallen op de vlakte toen hem om een nadere uitleg werd gevraagd op het offi ciële communiqué dat zaterdag avond was uitgegeven. De letterlijke tekst dr.irvan luidde: „Naar aanleiding van recente publikaties in de pers betreffen de het functioneren van de heer Stephan heeft het stichtingsbe stuur van Feyenoord gemeend een onderzoek te moeten instel len. Het bestuur heeft niet kun nen vaststellen dat de in de publikaties genoemde feiten juist zijn en handhaaft derhalve het bestaande vertrouwen in de heer Stephan". Duidelijk een tekst die voor meer dan één uitleg vatbaar is. Bij voorbeeld dat Stephan zou zijn vrijgesproken bij gebrek aan be wijs. De directeur zelf wilde daarop geen commentaar geven. („Ik heb vrede met dat bericht en ik ga door op de manier waarop ik voorheen al werkte") en Guus Couwenberg liet weten: „Dat is een conclusie, die u dan trekt". Niettemin wilde Couwenberg wel bevestigen dat de tekst bewust zo was gekozen, „want we hebben aantijgingen en beweringen on derzocht, maar geen harde feiten kunnen vinden". Wat er dan pre cies onder de loep was genomen, wilde hij niet prijsgeven. Het eni ge wat hij daarover kwijt wilde, was dat ook contact was opge nomen met de spelermakelaars Jano Bekeffy en Co Prins. De eerste was gehoord in verband met de geruchten over de zes spelers, die Stephan de ex-Hon gaar zou hebben aangeboden; de tweede in verband met het ver trek van Wim Jansen. Couwen berg bevestigde dat de naam van één Feyenoord-speler aan Bekef fy was genoemd: die van Gerard van der Lem. „Maar", aldus de voorzitter, „Van der Lem was voor die tijd al door de trainer en de manager ingelicht dat zijn contract aan het einde van het seizoen niet zou worden ver lengd". Dat Stephan een „verbo den" makelaar had ingeschakeld om die speler te verkopen, deed Couwenberg af met: ..Ik heb vanmiddag ook voetballers naast zien schieten. Een fout mag je maken". Over het vertrek van Wim Jansen schijnt inmiddels ook heel wat geharrewar te zijn ontstaan. Het verhaal van Couwenberg: „Co Prins en een andere meneer heb ben met Stephan contact gezocht over een overgang van Wim Jan sen naar de Washington Diplo mats. Stephan heeft daarbij te recht opgemerkt dat Feyenoord behoorlijk wat schade zou lijden bij een vervroegd vertrek van Wim Jansen". „Daarop werd een schadevergoe ding van f 40.000 aangeboden. Dat bedrag heeft Stephan in het bestuur „gebracht", maar dat vond het een idioot lage som. Volgens het bestuur zou dat min stens 50.000 dollar moeten zijn en dat vonden de Washington Di plomats ook heel normaal. Wim Jansen wilde echter per se niet dat dat geld bij Feyenoord te recht zou komen en toen hebben wij gezegd: dan mag jij dat heb ben. als je met die club rond komt". Wim Jansen zelf echter zei daarvan niets te hebben geweten. „Maar ik heb wèl gezegd dat ik niet wil de dat Feyenoord ook maar een gulden voor me zou vangen. Ik ben hier ten slotte ook voor niets gekomen. Nee, getekend heb ik nog nergens, maar ik verwacht wel dat ik binnen een week met een club rond kom". Voor Jansen zijn inmiddels drie Amerikaanse clubs in de markt de Los Angeles Aztecs, de Washington Diplo mats en de Toronto Bliz zards. Terug naar het onderzoek, waarin ook dat „financiële" verhaal rond Jansen kennelijk heeft meege speeld. Couwenberg liet verdgr nadrukkelijk weten dat er door het bestuur duidelijke afspraken zijn gemaakt met directeur Ste phan toen hij in 1978 bij Feye noord kwam. De voorzitter wei gerde echter een waarde-oordeel over het management uit te spre ken. Ten aanzien van de huidige wensen van trainer Jezek en directeur Stephan merkte hij nog wel op: „Ze hebben verlangens op tafel gelegd om tot versterking te ko men, waarvan wij zeggen: dat kan gewoon niet. Het gaat hier niet van de armen, maar we moeten eerst de schulden uit het verleden aflossen. De mogelijkheden zijn daardoor wat beperkter". En over het onderzoek zelf: „Voor ons is dat afgesloten, tenzij er nieuwe feiten aan het licht komen". PAUL DE TOMBE LAKE PLACID - Al dagenlang schijnt in Lake Placid de zon, hoewel de temperatuur over dag nauwelijks tot boven het vriespunt stijgt ('s nachts is het min 25 graden) en sneeuw is er dan ook niet meer geval len. Daar is lange tijd vergeefs naar uitgekeken, terwijl er kunstmatige sneeuw op de skipistes werd gespoten. Nu hoopt iedereen dat de natuur niet plotseling voor echte sneeuw zorgt, want dat zou de kwaliteit van de pistes erg verslechteren. Mocht er toch een wolkendek boven Lake Placid verschijnen waaruit sneeuw naar beneden dwar relt, dan zullen helicopters in actie komen om de natuurlij ke witte vlokken weg te bla zen. De skiwedstrijden zullen dus in ieder geval op kunst sneeuw worden gehou den. EREDIVISIE Willem II-Go Ahead Eagles 3-0; Vitesse-NAC 2-0; Haarlcm-Ajax 1-3; AZ'67-ExceIsior 1-0; FC Utrccht-Sparta 3-1; Feycnoord-FC Den Haag 2-1; Roda JC-MVV 4-0; FC Twcnte-PSV 2-1 en PEC/Zwolle-NEC 1-0. Ajax 22 18 2 2 38 58-20 AZ'67 21 13 5 3 31 43-21 Feyenoord 20 11 7 2 29 38-17 Roda JC 22 12 3 7 27 35-26 Utrecht 22 10 6 6 26 34-26 PSV 22 9 6 7 24 40-27 Twente 21 9 5 7 23 28-28 Den Haag 21 7 7 7 21 26-28 Excelsior 21 8 5 8 21 34-37 Willam II 20 6 7 7 19 25-37 G A Eagles 21 7 4 10 18 29-29 PEC/Zwolle 20 6 5 9 17 21-26 Haarlem 22 5 7 10 17 29-14 Vites e 21 5 6 10 16 24-38 MVV 21 3 9 9 15 24-36 Sparta 21 5 4 12 14 31^11 NBC '21 5 2 14 12 19-36 NAC 19 3 4 12 10 11-32 EERSTE DIVISIE Forluna Sittard-Heracles 2-0; Helmond Sport-Vlaardingen 2-0; Eindhoven-DS'79 0-0; Den Bosch-Groningcn 1-0; Veendam-Volendam 0-4; De Graafschap-Telstar 1-0; SVV-Wagcningcn- 5-3; Amcrsfoort-Amstcrdam 1-1 en VVV-lIecrenvcen 0-2. Den Bosch 21 14 4 3 32 31-12 Groningen 21 12 6 3 30 35- 7 Volendam 19 13 2 4 28 43-17 Wageningen 20 10 7 3 27 39-22 Graafschap 21 12 3 6 27 22-15 Carnbuur 18 12 l 5 25 43-16 DS'79 22 8 8 6 24 36-27 Amsterdam 21 8 7 6 23 30-28 VVV 21 9 4 8 22 29-36 Fortuna S 20 7 6 7 20 26-20 Telstar 20 6 7 7 19 26-28 Hèerenveen 19 7 3 9 17 22-28 Eindhoven 21 6 5 10 17 20-30 Helmond Sp 21 6 5 10 17 24-39 Heracles 21 5 6 10 10 20-30 Vldingen 22 4 6 12 14 23-36 SVV 19 4 4 11 12 24-42 Veendam 19 2 6 11 10 13-38 Amersfoort 20 1 4 15 6 19-54 Den Bosch 4 3 1 0 7 5-1 Volendam 3 3 0 0 6 9-2 Groningen 4 3 0 1 6 7-1 Graafschap 4 3 0 1 6 5^1 1. Petursson (Feyenoord)19 2. Kist (AZ'67) 18 3. Vermeulen (Roda JC) 13 4. Nanninga (Roda JC)12 5. Schapendonk (MW)ll 6. Ling (Ajax)io 7. Waslander (Excelsior), Van Kooten (G.A. Eagles), Postuma (PSV), Geels (Sparta), Schoenaker (Ajax)9 12. Lcrby (Ajax), Hoekstra (PEC) 8

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13