Yance deze maand naar West-Europa Spanning Iran neemt toe SITUATIE CAMBODJA CHAOTISCH Wat gebeurt er als SALT-2 niet doorgaat? Kwestie-Afghanistan: Taiwan mag onder eigen vlag toch naar Lake Placid VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze militaire medewer ker generaal-majoor M. H von Meyenfeldt) BREDA - Een analyse van de internationale politieke situa tie maakt duidelijk dat er van het nationale en internatio nale streven naar wapenbe heersing en terugdringing van de rol van atoomwapens weinig terecht komt. Immers: de defensiebudgetten wor den verhoogd; de besprekin gen in de Amerikaanse Se naat over de goedkeuring van het SALT-2-akkoord zijn op geschort en de voorwaarden lijken te ontbreken voor ver dere onderhandelingen over de beperking van de atomaire wapenwedloop. Wat kunnen de gevolgen zijn van het niet aanvaarden van het in juni 1979 door de presi denten Carter en Brezjnjev te Wenen gesloten SALT-2-ak- koord? Om deze vraag te kunnen beantwoorden, is het goed, kort in te gaan op de in houd en betekenis van deze uit drie delen bestaande over eenkomst. Het eerste deel omvat onder andere: a) een voor beide partijen geldend maximum van 2400 strategi sche overbrengingsmiddelen (intercontinentale raketten, raketten aan boord van on derzeeboten en lange-af- standsbommenwerpers), welk maximum per 31 de cember 1981 moet zijn terug gebracht tot 2250; b) plafonds voor strategische overbren gingsmiddelen, voorzien van meervoudige, afzonderlijk richtbare ladingen (maxi mum 1320); c) beperkingen met betrekking tot onder an dere de kwalitatieve verbete ring van raketsystemen en het aantal mee te voeren la dingen per overbrengings middel (10 tot 14 voor raket ten; 28 kruisvluchtwapens per bommenwerper). Het tweede deel (het zoge naamde protocol) verbiedt onder andere de opstelling van kruisvluchtwapens (crui se-missiles) met een bereik van meer dan 600 km te land en ter zee en van mobiele in tercontinentale raketten. Dit protocol loopt 31 december 1981 af. In het derde deel verklaren bei de partijen dat zij zullen blij ven streven naar een verdere verlaging van de overeenge komen plafonds. Zij willen ook bij toekomstige onder handelingen de voor Europa belangrijke „Grijze Zo- ne"-wapens (onder andere SS-20 en Pershing-2-raket) ter sprake brengen. De politieke betekenis van het akkoord is. dat er een kader is gemaakt om toekomstige ontwikkelingen op het gebied van de strategische atoom bewapening beter te kunnen beheersen. Bovendien zijn uitgangspunten geformu leerd voor verdere onderhan delingen. De militaire betekenis is, dat Amerika en Rusland op stra tegisch gebied een positie van gelijkwaardigheid hebben geaccepteerd. De kans dat in een eventueel conflict daad werkelijk gebruik zal worden gemaakt van strategische atoomwapens, is daardoor verminderd. Een gevolg daarvan is dat in het militaire denken en handelen de bete kenis van onder andere tacti sche atoomwapens en con ventionele militaire middelen toeneemt. De debatten en be slissingen in december 1979 over de modernisering van de NAVO-atoombewapening hebben dat ook duidelijk ge maakt. Wat staat ons te wachten als het SALT-2-akkoord niet door gaat? Laat ik op enkele mo gelijke gevolgen wijzen. Een eerste is dat Amerika en Rusland maatregelen kunnen treffen om de kwetsbaarheid van de op het land opgestelde strategische overbrengings middelen, waaraan het ak koord weinig doet, te ver minderen door bijvoorbeeld de invoering van mobiele ra ketsystemen en door in het totale pakket van overbren gingsmiddelen het zwaarte punt te verleggen naar raket systemen aan boord van vrij wel onkwetsbare onderzee boten of naar bommenwer pers. Amerika kan de invoe ring van het mobiele raket systeem MX en de moderni sering van de strategische onderzeeboot versnellen. Rusland kan de tweetraps SS- 20-raket ombouwen tot de mobiele intercontinentale drietraps SS-16, en de Backfi- re-bommenwerper geschikt maken voor missies tegen Amerika. Een tweede gevolg kan zijn dat Amerika en Rusland de drei ging tegenover elkaar vergro ten, bijvoorbeeld door: het overschrijden van de toege stane plafonds voor over brengingsmiddelen: de in voering van kruisvluchtwa pens en door vergroting van het aantal atoomladingen per wapensysteem. Dat laatste biedt vooral Rusland moge lijkheden, omdat het raket systemen heeft die 20 tot 30 atoomladingen kunnen mee voeren. Een derde gevolg betreft de rol van West-Europa in de machtstrijd tussen Amerika en Rusland. Amerika kan, om een eventueel conflict tussen NAVO en Warschau-pact zo beperkt mogelijk te houden, West-Europa in toenemende mate gaan inschakelen als platform voor atomaire wa pensystemen, gericht op Rusland. Dat kan leiden tol onder andere een vergaande delegatie van de beslissing tol inzet van deze wapensyste men aan de Europeanen er tot vorming van een Europese atoommacht. Rusland kan de atomaire dreiging tegen West- Europa opvoeren, mede om ontwikkelingen in Amerika beter te kunnen beïnvloeden. Wat ons als de SALT-2-over- eenkomst niet doorgaat te wacjiten staat, is een versnel ling van de wapenwedloop op strategisch en tactisch ato mair gebied, die, mede omdat zij moeilijk te beheersen zal zijn, de veiligheid/ van met name West-Europa ernstig zal bedreigen. In beschouwingen over dit on derwerp valt het mij op dat sommige deskundigen een dergelijke versnelling posi tief waarderen. Zij menen dat de veiligheid van het Westen beter kan worden gewaar borgd vanuit een positie van overmacht op atoomgebied en dat een voortgaande wa penwedloop Rusland zal uit putten en op de knieën bren gen. Er valt wel wat tegen deze op vattingen in te brengen. Het militaire nut van een over macht lijkt mij gering zolang de „zwakkere" partij vol doende middelen heeft om de „sterkere" onaanvaardbare verliezen toe te brengen. Een beperkt aantal onkwetsbare atomaire wapensystemen heeft al een aanzienlijk oor- logsvoorkomend effect. Dat het Westen over de moge lijkheden beschikt om Rus land uit te putten, valt niet te bestrijden. Maar het is de vraag of in het Westen de be reidheid aanwezig is om aan dit doel hoge prioriteit te ge ven. Bovendien zal de situatie waarin Rusland voor de keu ze tussen „kanonnen en bo ter" komt te staan, dermate explosief zijn, dat een militai re reactie tegen West-Europa niet uitgesloten is. Een kat in het nauw maakt nu eenmaal rare sprongen. Ik verwacht niet dat de politie ke leiders in Washington en Moskou zich door deze opvat tingen zullen laten leiden. Ondanks de moeilijke inter nationale politieke situatie worden er nog steeds signa len gegeven die erop kunnen wijzen dat de partijen het overleg over wapenbeheer sing willen voortzetten (Car ters State of the Union 1980; het voortgezette gesprek in Wenen over wederzijdse troepenreducties in Centraal- Europa). Ik acht de mogelijk heid zeker aanwezig dat Ame rika en Rusland zich zullen houden aan de in juni 1979 te Wenen gemaakte afspraken. Ook voor West-Europa is dat van belang. Van een voort gaande wapenwedloop tus sen Oost en West hebben wij weinig goeds te verwachten. Wanneer de strategen de greep op de ontwikkelingen verliezen, zijn wij de eerste slachtoffers van een conflict dat daar mogelijk het gevolg van kan zijn. WASHINGTON/KABUL (AFP/UPI) - De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, komt 20 januari in Bonn met vier Westeuropese ambtegenoten praten over coör dinatie van de reacties van de Verenigde Staten en hun Westeuropese bondgenoten op de Rus sische interventie in Afghanistan. Dit heeft een hoge functionaris gisteren in Washington be kendgemaakt. De vier landen zijn Groot-Brit- tannië, West-Duitsland, Italië en Frankrijk. De Amerikaanse president Carter had gezegd dat als de Russen niet voor 20 februari hun troepen uit Afghanistan hebben terugge trokken,, de Verenigde Staten de Olympische Spelen in Moskou zullen boycotten. Diplomatieke menen dat Vance's bezoek een poging van de Ver enigde Staten is om Westeurope se steun te verkrijgen voor de Amerikaanse politiek om als ver gelding het Russische optreden in Afghanistan de betrekkingen met Moskou tot een minimum te rug te brengen. In Washington LAKE PLACID (UPI/Reuter) - De sportlieden van Taiwan mogen volgens een uitspraak van het hoogste gerechtshof in de staat New York aan de Olympische Winterspelen van Lake Placid deelnemen als vertegenwoordi ger van de republiek China. Ze mogen onder de eigen vlag uit komen en indien een deelnemer van Taiwan een olympische titel zou opeisen mag het volkslied van dat land worden gespeeld. De uitspraak houdt tevens in dat de sportlieden van Taiwan niet lan ger de toegang tot het olympisch dorp mag worden ontzegd. Eind november, toen de Volksre publiek China als lid van het IOC werd aanvaard, had het IOC be paald dat de naam van het Olym pisch Comité van Taiwan moest worden veranderd in die van Chinees Olympisch Comité Tai- peh. Voorts was toen bepaald dat de deelnemers van Taiwan niet onder de vlag van hun land aan de Olympische Spelen mogen deel nemen en dat in geval een atleet van dat land olympisch kam pioen wordt het volkslied van Taiwan niet mag worden ge speeld. De Amerikaanse president Carter heeft besloten zijn minister van buitenlandse zaken Vance naar Lake Placid te sturen om zijn standpunt te bepleiten voor een boycot of uitstel van de Olympi sche Spelen in Moskou bij het In ternationale Olympische Comité (IOC). Vance zal zaterdag de 82ste bijeen komst van het IOC toespreken, naar wordt verwacht om het Amerikaanse voorstel tot een boycot van de spelen in Moskou te verdedigen. Lord Killanin heeft bij aankomst in Lake Placid verklaard dat hij de wereldwijde oproep de zomer spelen elders onder te brengen 'ondenkbaar' vindt. Hij voegde eraan toe, dat hij van mening was dat regeringen de nationale olympische comités niet moeten voorschrijven wat zij moeten doen. Volgens een opgave van de rege ring van de Verengide Staten hebben nu 24 landen zich uitge sproken vóór een boycot van de Olympische Spelen in Moskou. vreest men dat het Kremlin ver deeldheid zal proberen te zaaien in westerse gelederen door mo gelijkheden te laten voor verdere ontspanning. Pakistan Aan de orde komt voorts de militai re en economische steun aan Pa kistan, dat zich door het Sowjet- optreden ernstig bedreigd voelt. De Pakistaanse president Zia ul- Haq vond een Amerikaans aan bod ter waarde van 400 miljoen dollar (bijna 800 miljoen gulden) te laag. In Washington werkt men nu aan e^n ondersteuningsplan ter grootte van enkele miljarden dollars. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken Josip Vrho- vec en zijn Franse ambtgenoot Jean Frangois-Poncet spraken in Belgrado hun ongerustheid uit over de gebeurtenissen in Cen- traal-Azië. Zij noemden de Af ghaanse crisis een ernstige klap voor de ontspanning. Een afge zant van de Iraakse president Hoessein heeft in Nieuw Delhi de Russische interventie in Afgha nistan een gevaarlijk precedent genoemd. De Sowjet-Unie versterkt zich nog steeds in Afghanistan. Het Lon- dense dagblad The Times meldt dat grote hoeveelheden Russi sche troepen naar Kabul worden gevlogen. Het Kremlin zou zich ongerust maken over de voortdu rende tegenstand van de islamiti sche opstandelingen. The Times zegt dat de Russen een offensief voorbereiden; In diplomatieke kringen in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi werd gezegd dat per dag 20 Russische transportvlieg tuigen aankomen in Kabul. Wes terse inlichtingendiensten schat ten het totaal aantal Sowjet-man- schappen in Afghanistan nu op 90.000. Castro onthult troepenaantal HAVANA (Reuter) - De Cubaanse president Fidel Castro heeft be kendgemaakt dat er op sommige momenten 36.000 Cubaanse troepen in Angola waren en 12.000 in Ethiopië. Deze cijfers werden voor het eerst onthuld in een toespraak van Castro tot de besloten zitting van de nationale vergadering op 27 december vo rig jaar. Castro zei niet hoeveel Cubanen zich nu in Angola, Ethiopië of an dere landen bevinden, noch noemde hij het aantal gesneuvel de soldaten. Cuba zond voor het eerst troepen naar de voormalige Portugese kolonie Angola in 1975 bij wijze van steun aan wijlen president Agostinho Neto in zijn strijd tegen door het Westen ge steunde onafhankelijkheidsbe wegingen. In 1977 en 1978 hiel pen Cubaanse troepen de Ethio pische leider Mengistu tegen een Somalische invasie en zij steunen hem nu tegen de afscheidings beweging in Eritrea. TEHERAN - Een Amerikaanse vrouw staat bij het graf van een slachtoffer van de revolutie, terwijl een Iraanse vrouw bij het graf rouwt.De Amerikaanse behoort tot een groep van 49 Amerikanen .die op uitnodiging van de bezetters van de ambassade naar Teheran is gekomen. De groep had aanvankelijk moeilijkheden om in Iran te worden toegelaten, maar kreeg uiteindelijk toch toestemming Tussen regering en studenten TEHERAN (DPA/Reuter) - De spanningen tussen de militante studenten die sinds november de Amerikaanse ambassade in Te heran bezet houden en de Iraanse regering nemen hand over hand toe. De Iraanse radio en televisie, mogen van nu af aan geen mede delingen en "onthullingen" van de bezetters meer verspreiden zonder eerst toestemming van de autoriteiten te vragen. Dit is een maatregel van de Revolutionaire Raad, die in feite het land regeert. Deze beperking van de vrijheid van de militante studenten nam de Raad nadat woensdag minister van voorlichting Nasser Minatchi op grond van "onthullingen" van de bezetters door revolutionaire gardisten was gearresteerd. Mi natchi had volgens de studenten voor de Amerikaanse geheime dienst, CIA, gewerkt. Zij zeiden dit uit documenten van de am bassade te weten gekomen te zijn. Op last van de Revolutionai re Raad werd de minister korte tijd later vrijgelaten. Vooral Abolhassan Bani-Sadr, de nieuwe president, was woedend over het optreden van de studen ten. In een uitzending van Radio- Teheran zei hij: "Ik geloof dat het volk, dat mij gekozen heeft, een dergelijk optreden niet goed keurt. Als men maar mensen kan arresteren alleen omdat iemand iets via de radio verspreidt zal ons land in een chaos geraken". Eerder had de president de studen ten er al van beschuldigd een re gering binnen de officiële rege ring" te willen vormen. De bezetters van de ambassade lie ten verklaren dat zij met de arres tatie van Minatchi niets uitstaan de hadden. Zij hadden zich niet in regeringszaken gemengd. De openbare aanklager had de do cumenten over de minister van de Amerikaanse geheime dienst gekregen, zei een woordvoerder. Het is evenwel een vaststaand feit dat de studenten voortdurend van radio en televisie gebruik maakten om beschuldigingen te uiten en "belastende documen ten" te publiceren. Bani Sadr leverde ook kritiek op het feit dat de studenten 49 Ame- (Van onze redactie buitenland DEN HAAG - De Cambodjanen die nog in Cambodja leven, gaan zware tijden tege moet. De komende maanden dreigt een nieuwe hongersnood omdat er van een rij stoogst nog nauwelijks sprake is geweest en de distributie van hulpgoederen nog steeds zeer moeizaam verloopt. De nieu we heersers in de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh, het bewind- Heng Samrin, slagen er niet in het platteland te bevoorraden, deels vanwege transport moeilijkheden maar voor een belangrijker deel. door het veiligheidsprobleem. In vrijwel elke Cambodjaanse provincie zijn verzetsgroepen actief. Dat is in een notedop de mening van domi nee Jean-Louis Claveaud, hoofd van het bureau van de Wereldraad van Kerken in Phnom Penh. Claveaud was van begin ok tober tot eind januari in Cambodja om toezicht te houden op de verdeling van hulpgoederen van de Wereldraad. De pre dikant, die Khmer spreekt en ook van '60 tot '75 als missionaris in Cambodja ver bleef, ziet als gevolg van de trek naar de steden, waar de hulpgoederen en voedsel liggen opgeslagen, een nieuwe scheiding tussen stads- en plattelandbewoners ont staan. Volgens de predikant, tot vorig jaar voor ganger van de Waalse gemeente in Den Haag, neemt de afkeer van de Cambodja nen tegen de Vietnamezen met de dag toe. Dat heeft te maken met de historische weerstanden tussen de twee volken, maar ook met het huidige optreden van de Vietnamezen. Zij treden op als meesters, als beschermers en behandelen de Cam bodjanen als ondergeschikten, aldus Cla veaud. Hij schetst het beeld van een land dat er hand over hand weer bovenop krabbelt. „Na vier jaar Pol Pot moet weer vanaf het nulpunt worden begonnen. Laar komen dan nog eens de gevolgen van de oorlogs handelingen bij". In de steden, en vooral in Phnom Penh, is de voedselsituatie op het moment gunstig. Ondervoeding komt daar niet meer voor. Dat komt voor een deel ook doordat via een stilzwijgende overeenkomst tussen Thailand en Vietnam hulpgoederen en voedsel vanuit het Thaise grensgebied over land naar de hoofdstad worden ver voerd en daar op de vrije markt worden verkocht. De predikant vertrekt dit weekeinde weer naar Cambodja om een volgende hulp zending van de Wereldraad te begeleiden. In Nederland verzamelt de Stichting Oe cumenische Hulp in Utrecht gelden en goederen voor Cambodja. Anders dan de grote hulporganisaties als Rode Kruis en Unicef proberen de kerken projecten op te zetten die de Cambodjanen in staat moeten stellen zelf aan herbouwactivitei ten te beginnen. Zo leverde de Wereldraad 52 ton grondstoffen voor medicijnen die door de Cambodjanen zelf kunnen wor den verwerkt in kleine pharmaceutische bedrijfjes. Geconstateerd was namelijk dat veel (Westerse) medicijnen hun doel voorbij schoten omdat de Cambodjanen niet wisten hoe ermee om te gaan. Artsen zijn er veel te weinig en buitenlandse medici worden niet door de Vietnamese Volgens de studenten berusten be- autoriteiten binnengelaten, aldus Cla veaud, die hoopte dat in deze situatie spoedig verandering zou komen. „Maar het eerste dat nodig is, is voedsel voor de komende maanden, dat is de beste medi cijn" rikaanse radicalen hebben uitge nodigd naar Iran te komen zon der dat zij hierover het ministerie van buitenlandse zaken hadden geraadpleegd. De Amerikanen arriveerden woensdagavond, maar zij werden geruime tijd op het vliegveld opgehouden we gens wat men noemde "visum problemen". Bani-Sadr kritiseerde ook zijn me de-leden van de revolutionaire raad, die hij een zwak optreden verweet. "De procedures bij de revolutionaire raad zijn in het verleden gekarakteriseerd door toegevendheid tegenover deze incidenten en tegenover de be sluiten van die of gene groep. Er is geen geval te vinden waarin de raad kritiek heeft geleverd op on gehoorzaamheid aan zijn beslui ten". Hij zei dat het aan de revolu tionaire raad is het land te bestu ren tot de parlementsverkiezin gen van volgende maand of dat deze anders de macht aan hem moet delegeren. "Alles wat tus sen deze twee ligt is niet in het belang van het land", aldus de Iraanse president. Een woordvoerder van de studen ten zei naar aanleiding van de kri tiek van president Bani Sadf: "Degenen die ons aanvallen zijn dezelfden als die welke de bezet ting van de ambassade onwettig achten". Hij zei dat de bezetters documenten via de pers zullen publiceren als zij geen toegang meer krijgen tot radio en televi- richten waarin wordt gezegd dat zij overwegen de bezetting te beëindigen op onwaarheid. Zij verklaarden hun gegijzelden te zullen vasthouden tot de afgezet te Sjah in Iran terug is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9