Nederland heeft een milj arden-meevaller Benzinebesparing:langzamer rijden Staatssecretaris wil apotheken voorrang geven op huisartsen Reis Molukkers naar Indonesië op de tocht Volgens club van rijke westerse landen van Protest tegen keuze geneesmiddelen KAMER DRINGT AAN OP BESTRIJDING VAN DISCRIMINATIE VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 UTRECHT (GPD) - De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskunde wil zo snel mo gelijk tot enigerlei vorm van ziek teverzekering voor honden ko men. Daartoe zal een onderzoek moeten worden ingesteld naar de frequentie en de aard van ziekten bij honden om daaruit de premie te kunnen berekenen. Algemeen-secretaris M. A. Moons van de Maatschappij voor Dier geneeskunde zei gisteren dat hem „een verzekeringsvorm op zo groot mogelijke schaal" voor ogen staat Als er van de ander half miljoen honden in Neder land tien procent bij de start zou worden ingeschreven, zou ik dat mooi vinden". De noodzaak van „een zieken fonds" voor kleine huisdieren is gegroeid omdat door de dieren arts soms kostbare behandelin- ONDERZOEK ZIEKTE VERZEKERING VOOR HONDEN gen als operaties moeten worden verricht, waarbij de „waarde" van het dier in geen verhouding staat tot de kosten van medische behandeling. Moons: „Het dier heeft een sociaal maatschappelijke functie in onze maatschappij gekregen. Een hond is geen wegwerpartikel. Toch kan een behandeling van een ziek dier zo langdurig en kostbaar zijn, dat dat bij de eige naar op reële, financiële bezwa ren stuit. Die „toppen" willen wij eraf halen via een jaarpremie, waarbij voor de mensen de kos ten dalen". In diverse Europese landen be staan vormen van verzekeringen voor ziekten bij dieren, maar ner gens is het fundamenteel aange pakt. Deze maand besluit de groep „geneeskunde van het kleine huisdier" of het (dure) on- DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta- derzoek naar de ziektestatistiek al dan niet moet worden uitge voerd. „Wat ons vreselijk interesseert, is wat het publiek nu eigenlijk vindt van zo'n ziekteverzekering voor kleine huisdieren", aldus de heer Moons. „Daar zou ik wel eens antwoord op willen heb ben" ris mevrouw Veder-Smit (volks gezondheid) wil de vestiging van apotheken aan strakke richtlij nen gaan binden. Daartoe zal de Wet Geneesmiddelenvoorzie ning moeten worden gewijzigd. Tevens moet de positie van de apotheekhoudende huisartsen worden geregeld, ook al omdat de apothekers en deze artsen elkaar hoe langer hoe meer in het vaar water zitten. De apotheken krij gen overigens voorrang. Dit blijkt uit een notitie van de be windsvrouw aan de vaste com missie voor volksgezondheid van de Tweede Kamer Deze com missie had gevraagd om een standpuntbepaling op korte ter mijn nu er in veel delen van het land moeilijkheden tussen artsen DEN HAAG - Leden van het comité Onderzoeksgroep Hal- cion (een deze week verboden slaapmiddel) hebben gisteren in Den Haag mevrouw Haas-Ber ger (links), voorzitter van de kamercommissie volksgezond- heid, een petitie aangeboden. In die petitie wordt de regering onzorgvuldigheid in de keuze van geneesmiddelen verweten. DEN HAAG (GPD) - De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), de club van rij ke westerse landen, vindt dat Nederland er financieel- economisch beter voorstaat dan het kabinet-Van Agt tot nog toe heeft gezegd. PvdA-leider Den Uyl sprak gisteren al over „een meevaller van drie miljard" Maar de regering zelf wil de uit de cember daterende cijfers niet zonder meer overnemen. Minis ter Van Aardenne (economische zaken), die de cijfers gisteren in de Tweede Kamer publiek maak te, vindt dat er niet te snel conclu- Ultra-geluid bij zwangerschap UTRECHT (GPD) - Zwangere vrouwen zouden tussen de tiende en twintigste week van hun zwangerschap twee keer door middel van echoscopie (ultra geluid) moeten worden onder zocht. Zo'n onderzoek kan uit wijzen wanneer de zwangerschap precies is ingegaan en bovendien of de moederkoek te klein is. Een te kleine moederkoek gaat vrij wel altijd samen met de geboorte van een te klein kind. Dit is de mening van de Nijmeegse vrouwenarts dr. H. J. Hoogland, die aan de katholieke universiteit op dit onderwerp promoveerde In het Nijmeegse Radboudzie- kenhuis worden al cursussen ge geven aan vrouwenartsen, ver loskundigen en röntgenolen om de echoscopie bij zwangere vrouwen toe te leren passen. Prins Claus stopt als voorzitter Vrijwilligers DEN HAAG (GPD) - Prins Claus zal op korte termijn zijn functie van voorzitter van de Stichting Nederlandse Vrij willigers (SNV) neerleggen. Hij heeft dit in januari for meel aan het bestuur van de SNV laten weten. Informeel was zijn voornemen al een halfjaar bekend. De reden is dat de prins na zes jaar het voorzitterschap voor gezien houdt. Een en ander is mee gedeeld door mr. E. F. Jacobs, chef van de afdeling Neder landse Vrijwilligers van het ministerie van buitenlandse zaken. De prins bekleedt de functie sinds 1974. Hij is voorzitter van het dagelijks en van het algemeen bestuur, hetgeen een veelomvattende taak is. Het ligt in de bedoeling van het stichtingsbestuur om binnen een periode van één a twee maanden een nieuwe voorzitter te vinden. De troonswisseling is volgens de heer Jacobs geen reden om het zoeken van een nieuwe voorzitter te versnellen. De SNV houdt zich bezig met het voorbereiden en begelei den van vrijwilligers die en kele jaren in ontwikkelings landen gaan werken. De uit voering van het werk is in handen van het ministerie van buitenlandse zaken. Ondanks deze mogelijke meevaller heeft het kabinet gisteren zijn pogingen voortgezet om extra bezuinigingen van zo'n vier mil jard gulden te vinden. Tweemaal vergaderde de ministerraad, zonder dat een oplossing dich terbij kwam. In Den Haag wordt ervan uitgegaan dat het kabinet op zijn vroegst begin volgende week het bezui nigingspakket op tafel zal leggen. Dat is dan tevens zo ongeveer de uiterste datum, omdat het pakket nog door Tweede en Eerste Ka mer moet worden aanvaard. Ook moet er~nog overleg over worden gevoerd met de sociale part ners. Zoals het er nu uitziet zullen alle ministers, behalve minister De Koning (ontwikkelingssamen werking), hun uitgaven moeten beperken. Defensie lijkt nog enigszins de dans te kunnen ont springen, maar zal in ieder geval moeten afzien van de gebruike lijke vergoeding van de prijsstij ging. Op volkshuisvesting zal de woningbouw niet worden aange pakt, hoewel het aantal ambtena ren op het ministerie mogelijk wat verminderd wordt. Volgens de OESO stijgt ons bruto nationaal produkt dit jaar met 1 procent. Dat is 0,9 procent meer dan de 0,1 procent groei die het Centraal Plan Bureau, de econo mische cijferaar van de regering, hanteert. In september rekende het kabinet nog met een groei van 2,25 procent. Aangezien 1 procent neerkomt op ongeveer 3,3 miljard gulden, be tekent dit een meevaller van bij na drie miljard gulden, zo hield Deri Uyl gisteren minister Van Aardenne voor. Zowel Den Uyl als de D'66'er Engwirda vroegen de bewindsman de ramingen bij te stellen. Maar Van Aardenne voelde daar nu nog niet zoveel voor. Hij wil aan de nieuwe cijfers nog niet te veel betekenis hechten. „Het blijven tenslotte ramingen", zei hij. Pas als het Centraal Plan Bureau op basis van deze cijfers - die overi gens redelijk overeenkomen met die van de EG - tot nieuwe conclusies komt, valt aan een bij stelling te denken. Den Uyl vroeg de minister om, in dien de OESO-cijfers juist blijken te zijn, eerlijk voor deze meeval ler van drie tot vier miljard gul den uit te komen. Volgens de so cialisten zou dan minder bezui nigd hoeven te worden dan de vier miljard gulden die het kabi net wil ombuigen. „Zijn er mee vallers, dan zullen wij dat zeker zeggen", aldus Van Aardenne, „maar een beleid voer je op de beste raming die je tot je be schikking hebt". en apothekers zijn opgelaaid in zake de geneesmiddelen voor ziening op het plattelaitd.In het algemeen kan de apotheekhou- den de huisarts slechts aanvul lend werken.Hij zou zich moeten beperken tot het afleveren van geneesmiddelen. De vestigingsrichtlijnen moeten aanknopingspunten geven voor een gebiedsafbakening tussen apothekers en apotheekhoude nde huisartsen. Die zijn er tot dusver niet en de problemen ont staan vaak doordat zich in groeiende gemeenten (regio's) apothekers vestigen die dan in conflict komen met de huisart sen,die zelf geneesmiddelen ver strekken .waaruit trouwens een deel van hun inkomen voortvloeit. Het gaat er dus om te bepalen wat men kan verstaan onder „platte land" en wat niet. Het aantal in woners is daarbij van belang, de vraag of er al apotheken zijn en de „verzorgingsgrenzen" van apo theken. Buiten die grenzen blij ven voor de apotheekhoudende huisartsen mogelijkheden over. De gemeentebesturen en de apo thekersorganisatie zouden de wettelijke regeling moeten uit voeren. De gemidddelde praktijkgroottte van een apotheek is nu ongeveer 10.000 inwonersMevrouw Veder meent voorlopig dat in een ge meente niet meer apotheken ge vestigd zouden moeten z(jn dan het inwonertal gedeeld door 8000. Dit houdt in dat wanneer ergens al een apotheek bestaat de vesti ging van een tweede de praktijk grootte van de eerste niet tot be neden de 8000 mag doen dalen. Verder is de afstand van 5 km tussen een arts en een apotheek een belangrijk gegeven. Taartsmijter aangehouden UTRECHT (GPD) - Agenten die zich het gezicht van de man her innerden die op de nieuwjaarsre ceptie van het Utrechtse gemeen tebestuur burgemeester Vonhoff een slagroomtaart in het gezicht had gesmeten, kwamen de taar- tengooier woensdagmiddag in het winkelcentrum Hoog-Catha- rijne in Utrecht tegen. Omdat Vonhoff na het incident een aan klacht bij de politie had gedepo neerd, hielden de surveillerende agenten de taartensmijter aan. Het motief van de dader, een 29-ja- rige man, om een taart op het li chaam van de burgemeester uit een te laten spatten, was het naar zijn inzicht „slechte beleid" dat de gemeente Utrecht voert. JAKARTA (GPD) - De onverwach te terugroeping van de Indonesi sche ambassadeur in Den Haag, generaal-majoor Sumpono Ba- ju^ji, wegens gezondheids- en andere privéproblemen heeft de geplande dialoogreizen van pro minente Zuidmolukkers op losse schroeven gezet. Voor de reis van onder andere Etty Aponno en dominee Metiary was door ambassadeur Bajuaji het initiatief genomen. De veilig heidsdiensten zouden al het groene licht hebben gegeven om de Molukkers naar Indonesië te sturen. Maar het ministerie van binnenlandse zaken had ernstige bedenking met name tegen het bezoek van Metiary, die wordt beschouwd als het brein van de Zuidmolukse terreuracties. Minister Amir Machmud van bin nenlandse zaken heeft mede in verband met de terugtrekking van ambassadeur Sumpono Ba juaji nu voorgesteld om de reis voorlopig een jaar uit te stellen, zo wordt uit goedingelichte krin gen vernomen. De Indonesische ambassadeur, die op het ogenblik in Jakarta is, zal niet meer naar zijn post terugke ren. Minister van buitenlandse zaken, dr. Mochtar Kusumaat- madja, bevestigde vandaag dat de ambassadeur, die maar nau welijks een jaar in Den Haag heeft gezeten, is teruggeroepen. Het besluit is genomen in overleg met de ambassadestaf, die in een brief aan de minister daarvoor heeft gepleit in verband met problemen rond de ambassa deur, die tot interne spanningen hebben geleid. Het is nog niet bekend wie zijn op volger wordt. Volgens goedinge lichte kringen wil de Indonesi sche regering de benoeming van de nieuwe man voor Den Haag voor 10 maart rond hebben in verband met het officiële bezoek van premier Van Agt en minister Van der Klaauw. De nieuwe ambassadeur zal, naar wordt verwacht, weer een mili tair worden. De naam van admi raal Soedomo, die binnenkort met pensioen gaat, is al vele ma len genoemd voor een ambassa- deurspost in West-Europa. Ad miraal Soedomo is chef van de binnenlandse veiligheidsdienst, waarnemend bevelhebber van de strijdkrachten en chef van de Op- stib, de instantie die de corruptie moet bestrijden. Nederlandse VN-soldaten stoppen Israëliërs DEN HAAG (ANP) - Neder landse Unifil-soldaten heb ben gisteren een peloton Is raëlische soldaten, 26 man in drie trucks en vijf jeeps, te gengehouden bij de post Zib- qin even over de grens in Zuid-Libanon. De Israëlische soldaten waren op zoek naar "gewapende elementen" en waren daarbij de grens overschreden. Na ruim een uur onderhandelen met de Nederlandse soldaten maakte het Israëlische pelo ton rechtsomkeert naar Is raël, aldus een woordvoerder van de legervoorlichtings- dienst in Den Haag. DEN HAAG (GPD) - „Minister De Ruiter van justitie moet het voor touw nemen bij de bestrijding van discriminatie van etnische minderheden in ons land". Dat zeggen de fracties van PvdA, WD, D'66, PPR en PSP in een motie-Roethof, die gisteren werd ingediend bij het debat over de justitiebegroting in de Tweede Kamer. Daarin wordt gewezen op de verontrustende vormen die deze discriminatie heeft aange nomen. Minister De Ruiter wil discrimina tie onder meer bestrijden met de instelling van een klachtenbu reau waar tnensen die zich gedis crimineerd voelen terecht kun nen. Ook overweegt de minister meer mogelijkheden te scheppen voor Antillianen en Surinamers om bij de Nederlandse politie in dienst te komen. „De toelatings test is wel wat ingewikkeld, voor al gezien de verschillen in cultuur en taalachtergrond tussen Suri namers, Antillianen en Neder landers. Ik wil laten onderzoeken hoe die test veranderd kan wor den", aldus de bewindsman. In een tweede motie van de PvdA'er Roethof (mede onderte kend door WD en PSP) wordt minister De Ruiter gevraagd werkgevers die illegale buiten landers in dienst hebben in straf rechtelijke zin krachtig aan te pakken. „De behandeling van deze illegale buitenlandse arbei ders is huiveringwekkend en herinnert aan de bezettingstijd. Deze mensen worden in veewa gens naar hun werk vervoerd, waar ze maar een geringe beta ling voor krijgen. Zodra ze ziek zijn, worden ze meteen ontsla gen." Minister De Ruiter zei over eutha nasie dat het kabinet niets voelt Hulpgoederen ingeklaard DEN HAAG (ANP) - Hulpgoederen, bestemd voor het Patriottisch Front in Rhodesië, zijn inmiddels ingeklaard met de hulp van een speciale voorlopig in Rhodesië gestationeerde consulaire ambtenaar. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft dat gisteren geantwoord in de Tweede Kamer op schriftelijke vragen van de PPR-kamerleden Waltmans en Beckers-de Bruijn. De oorzaak van het oponthoud bij het inklaren van de hulpgoederen - waarbij ook verkiezingsmateriaal zat voor het Patriottisch Front - lag vooral in een wat onhandige vrachtbrief, aldus Van der Klaauw. De zaak is inmiddels in orde. De goederen, voor een groot deel betaald uit ont wikkelingsgelden, liggen nu ineen douaneloods en wachten op distri butie. DEN HAAG (GPD) - Langzamer rijden is de goedkoopste en snel ste manier om brandstof te be sparen. Die besparing is zelfs gro ter dan de meeste mensen den ken. Een kilometer per uur lang zamer rijden geeft een procent brandstofbesparing. Dat geldt voor snelheden tussen 80 en 140 kilometer per uur. Een automo bilist die gewend is 120 kilometer per uur te rijden en overgaat op 100 kilometer, bereikt een benzi nebesparing van maar liefst 20 procent. En het tijdverlies weegt niet tegen die bezuiniging op. J. van der Weide, deskundige van het Instituut Wegtransportmid delen TNO in Delft, zegt dit in het maandblad Koopkracht van de consumentenorganisatie Kon- sumenten Kontakt. Langzamer rijden kost niks en werkt direct, voert hij aan, in tegenstelling tot allerlei middeltjes die op de markt zijn. De ervaring heeft bij TNO geleerd dat middeltjes die aan motorbrandstof worden toe gevoegd geen brandstofbespa ring opleveren. Van toevoegmid delen verwacht TNO „geen we reldschokkende resultaten". Hoewel de auto maar een klein deel van de energie verbruikt en be sparingen minimaal zijn, moeten zij niet achterwege worden gela ten, want ze zijn wel gunstig voor de energievoorraad en drukken bovendien de kosten, zeker gelet op de prijsstijgingen van de laat ste maanden. De steeds duurder wordende benzine noopt tot be zuiniging: van de auto laten staan via „pooling" (met meer mensen in een wagen naar-van het werk) Ten tweede kan de vormgeving tot de aanschaf van besparende produkten. De TNO-onderzoekers hebben uit hun naspeuringen geen resulta ten geput die aanleiding geven tot de veronderstelling dat toe voegmiddeltjes brandstof doen besparen. Ir. R. C. Rijkeboer, ook verbonden aan het TNO-instituut, zegt dat als alle mogelijkheden bij elkaar worden opgeteld, het benzine verbruik van een auto met 30 procent kan worden gedrukt. Ten eerste moeten de auto's lichter worden; daarvan zal men vooral in de stad (veel optrekken) profijt hebhen. Er wordt al veel van kunststofmaterialen gebruik gemaakt om gewichtsbesparing te bereiken. verder worden verbeterd. De stroomlijn is al jarenlang onder werp van studie. Gaandeweg worden de bestaande autocon structies aangepast. Energiebe- wuste consumenten vragen om zuiniger auto's, de industrie speelt daarop in. Ten derde zijn de banden aan wijzigingen on derhevig. Radiaalbanden hebben tot lager verbruik bijgedragen. De automobilisten kunnen mee werken door voor de juiste span ning te zorgen. Ontwerpers onderzoeken de mo gelijkheid om het rendement waarmee de motor brandstof om zet in vermogen, te verbeteren. Tijdens de opwarmfase wordt veel benzine verbruikt. Als men het op temperatuur komen ver kort, kan het brandstofverbruik worden gedrukt. Het zijn alle maal kleine verbeteringen die geen indrukwekkende besparing geven, maar alle beetjes helpen wel. Twintig tot dertig procent zou kun nen worden bespaard door moto ren geschikt te maken voor alter natieve brandstoffen. Ook het rijden op alcohol behoort tot de mogelijkheden. Voorlopig moe ten de meeste automobilisten het doen met het huidige wagentype. Langzamer en ook rustiger rijden kan helpen besparingen te berei ken. Fel optrekken, te ver door trekken in de versnelling, rijden zonder vooruitziende blik (waar door vaak met remmen moet worden gecorrigeerd) zijn alle maal handelingen die extra ben zine kosten. voor een soepeler wettelijke re geling of andere richtlijnen voor euthanasie. Eerst moet een staatscommissie een onderzoek instellen naar alle problemen die aan verandering van de euthana- sie-wetgeving verbonden zijn. Voordat het zover is, moet eerst nog een commissie uit de Ge zondheidsraad een advies uit brengen over de taakomschrij ving voor die staatscommissie Minister De Ruiter zei bereid te zijn die commissie tot spoed aan te manen. Alle grote fracties besteedden tij dens het justitie-debat aandacht aan het isoleren en separeren (van hun groep scheiden) van minderjarigen in rijks- en parti culiere inrichtingen. Directé aanleiding hiervoor was het zwartboek dat de Belangenver eniging Minderjarigen onlangs heeft uitgebracht over het op gro te schaal toepassen van deze dwangmaatregelen. WD- woordvoerder Nijpels vroeg in een motie om het slechts zeer spaarzaam toepassen van isolatie en separatie. Dat wilde de staats secretaris best toezeggen. Ook beloofde ze de Kamer cijfers over het gebruik van deze middelen te zullen verstrekken. 'Aan optreden tegen kraker valt niet te ontkomen' AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Polak van Amsterdam kan juridisch niet uit onder de verplichting om de Groote Keij- zer te laten ontruimen Hij is daarbij gehouden een politie macht op de been te brengen die voldoende is om de ontruiming te doen slagen. Mocht die taak de kracht van het Amsterdamse korps te boven gaan dan kan een beroep worden gedaan op bij stand van de marechaussee. Dat is de mening van de hooglera ren, mr. A. M. Donner, mr. G. J Wiarda en mr. C. H. Enschede, die door Polak zijn benaderd met het verzoek om in deze netelige kwestie van advies te dienen. De adviezen zullen vandaag door de burgemeester openbaar worden gemaakt. De mening van de hoogleraren staat lijnrecht tegenover die van de Amsterdamse Rechtswinkel, die eerder stelde dat Polak de deurwaarder slechts een handje vol dienders ter beschikking hoeft te stellen. Aangezien de ontruiming naar het zich laat aanzien op een veldslag zal uitlo pen, heeft hij volgens de Rechts winkel de beleidsvrijheid om een dergelijke verstoring van de openbare orde niet voor zijn re kening te nemen. De hoogleraren zijn van oordeel dat die beleidsvrijheid in dit geval ten enen male ontbreekt. Het gaat hier om de tenuitvoerlegging van een gerechtelijk vonnis, waarbij de executant, in dit geval de OGEM, alle noodzakelijke me dewerking van de "sterke arm kan opeisen. Weigering van die medewerking kan worden aan gemerkt als een onrechtmatige daad en brengt derhalve de ver plichting tot schadevergoeding met zich mee, zo luidt de teneur van het advies.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7