Dies viering universiteit in teken Japan en Korea Gastkolom Leiden krijgt wellicht toch kunstuitleen Bezwaren Vogelwijk tegen weg naar Wassenaarseweg Bei jen laakt wegslepen van fietsen bij station Pretty Things In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt vanavond de groep "The Pret ty Things" op. De groep werd al in 1963 opgericht en had in de jaren '64 en '65 enkele hits. In de loop der jaren wisselt de groep frequent van samen stelling totdat de verkoopcij fers van hun platen zover ge daald zijn dat de groep uit eenvalt. In juli '78 komen een aantal le den weer bij elkaar voor een reünie in Alphen aan den Rijn. Die is zo succesvol dat men besluit weer te gaan op treden. Dat gebeurt nu van avond in Leiden. De groep be staat uit Phil May, Dick Tay lor, Brian Pendle, John Stax en Viv Prince. Het concert begint om 21 uur en in het voorprogramma treedt de Utrechtse groep "Nemesis" op. De entreeprijs bedraagt f550 Literair café Vanavond organiseert het tijd schrift Ramp een literair café in Catena aan de Kolfmaker- steeg 8. Speciale gast is de Leidse dichter Frank Koene gracht. die zal voorlezen uit zijn bundels. Verder lezen voor uit eigen werk Paul Lei- ve, Cees van Hoore, Esther Pe- ze en Hendrik van Leeuwen. Muziek van Eric Bastiaan op gitaar. Martje Horst mert re- naissance-luit en Peer van de Burg op gitaar en viool. Het literair café begint om 9 uur Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt van avond om half twaalf de film "Touche pas a la femme blan che" van de regisseur Marco Ferreri vertoond. De rolprent is Ferreri's antwoord op de Amerikaanse western en draagt veel satire in zich. De entreeprijs bedraagt f550 Love Leiden In de Stadsgehoorzaal wordt morgen het Love Leiden Fes tival gehouden. Vanaf half twee 's middags tot elf uur 's avonds treden in de grote zaal acht Leidse groepen op, te we ten Carte Blanche, Dummies, First Love, Gargoyle, Tower, Szmotsz,Sherlock en de Mixed Up Band. In de bovenzalen tonen diverse folk-artiesten hun kunnen, worden dans-en andere demonstraties gege ven en houdt een drive-in dis cotheek de danslustigen in beweging. Volksdansen Het Leids Volksdans Overleg organiseert morgen weer een volksdansinstuif in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Het program ma is samengesteld uit een zeer gevarieerd aantal dan sen afkomstig uit Hongarije, Joegoslavië, Armenië, Ameri ka en Nederland. De volks- dansavonk staat onder lei ding van Yvonne Knijnen- burg. De toegangsprijs be draagt f2.50 en er wordt om 20 uur begonnen Augustinus In het gebouw van de jongeren vereniging Augustinus aan het Rapenburg 24 wordt mor genavond de film "Play it again. Sam" vertoond met in de hoofdrollen Woody Allen, Diane Keaton en Tony Ro berts. De film gaat over de filmcriticus Allan Felix die zoveel tijd in filmzalen door brengt dat zijn vrouw zich van hem laat scheiden. De filmvoorstelling begint om 21 uur en na afloop is er gelegen heid om nog wat na te praten en een glaasje te drinken. Nard Boer Zondagmiddag treedt in de Uyl van Hoogland aan de Nieuw- straat 28 de Leidse cabaretier Nard Boer op. Hij zal liedjes en sketches en anecdotes voordragen uit de jaren twin tig en dertig. Aan de piano wordt hij begeleid door J. Riethoven. Het optreden be gint omstreeks drie uur en de toegang is gratis. PvdA-vergadering De afdeling Leiden van de PvdA houdt vanavond een le denvergadering in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn 52. Tijdens de vergadering zal onder meer e>m toelichting worden gegeven op de verkie zing van P. Bordewijk tot wethouder en de wisseling van portefeuille binnen het college. Verder komt de in spraak in Leiden aan de orde. Aanvang 8 uur. VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 LEIDEN - De zevenduizend gul den grote C.J. Kokprijs is gister middag uitgereikt aan dr. J.M. de la Paz. De voorzitter van het col lege van bestuur van de Leidse universiteit mr. K.J. Cath over handigde de prijs in de Gewelf kamer van het Academiegebouw aan het Rapenburg. Dr. De la Paz is wetenschappelijk ambtenaar bij de vakgroep celbiologie en morfogenese van de subfaculteit biologie. Hij ontving de prijs voor zijn werk op het gebied van signaalover dracht bij de schimmel Dic- tyostelium: een modelorganisme dat wordt gebruikt voor de be- KOKPRIJS VOOR DR. DE LA PAZ studering van hormoonwerking en celbeweging. De C.J. Kokprijs is een prestatiebeloning ter sti mulering van onderzoekers met "een uitgesproken grote be gaafdheid". De prijs wordt toe gekend uit het C.J. Kokfonds. Dit fonds is gevormd uit het ver mogen dat de heer C.J. Kok, die in 1895 werd geboren en jaren lang als bioloog werkzaam was op de plantentuin te Bogor, bij zijn overlijden in 1965 aan de Leidse universiteit naliet. Uit het fonds wordt periodiek zo wel aan de faculteit der genees kunde als aan de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen een bedrag ter be schikking gesteld voor de toe kenping van prijzen. De prijzen worden toegekend op advies van een commissie, be staande uit prof. dr. J. Jeuken, prof. dr. J.A.M. Cox en prof. dr. M. Mandel. LEIDEN - De kans is groot dat er in Leiden binnen afzienbare tijd toch een artotheek (kunstuitleen) komt. De gemeente is samen met Lakenhal-directeur Wurfbain be zig met het opzetten van een ex perimentele kunstuitleen in het pand Lammermarkt 35. Pogin gen in het verleden om zo'n kunstuitleen onder te brengen bij de nieuwe centrale van de biblio theek ketsten om financiële re denen af. De financiën vormen momenteel geen beletsel. Via o.m. subsidie die CRM beschikbaar stelt en een overschot uit de begroting kan de experimentele kunstuitleen worden opgezet. Experimenteel, omdat de subsidie van CRM voorlopig tot 1985 geldt. Bij de huidige opzet kunnen be langstellenden een keuze uit het bestand maken via dia's. Het te lenen kunstwerk kan niet zonder meer uit het "rek" worden ge trokken. Te "huur" zijn de kunstwerken van de BRK (Beel dende Kunstenaars Regeling), hoewel er gisteren vanuit de commissie Lakenhal sterk werd gepleit vóór een bestand waarin ook de vrije kunstenaars zitten. De kunstenaars wiens werken in de kunstuitleen staan worden via een kaartsysteem aan het publiek voorgesteld. Zo kan de kunstuit leen zorgen voor een stukje reclame. Het publiek zal worden benaderd via een aantal tentoon stellingen van het uit te lenen werk. Leidse hoogleraar prof. Vos houdt rede in Stadsgehoorzaal LEIDEN - De diësviering van de Leidse universiteit, de 405de in de geschiedenis, stond vanmiddag in het teken van Japan en Korea. De Leidse hoogleraar in de Japanse en Koreaanse taal- en letterkunde prof. dr. F. Vos hield in de goed bezette Stadsgehoorzaal een diësrede waarin hij nader inging op de leefwijze van de Nederlanders in beide landen en de eerste studies, die daar werden ver richt. Prof. Vos constateerde aan het slot van zijn lezing dat de oude be trekkingen met Japan en Korea dit'jaar geaccentueerd worden door twee belangrijke gebeurte nissen. Zo is in principe overeen stemming bereikt over het slui ten van een cultureel verdrag tus sen Nederland en Japan. De on dertekening zal waarschijnlijk nog dit jaar plaats hebben. Eveneens zal in 1980 dankzij een initiatief van de Nederlandse ambassadeur in Korea. drs. R van den Berg op de zuidkust van Cheju een monument worden opgericht. Dat gebeurt ter nage dachtenis van een aantal Neder landers, dat in de 17de eeuw voor het eerst Korea bereikte. In 1627 werd een schip op weg van Formosa naar Japan door een storm overvallen. Het raakte uit de koers en toen men met een sloep water wilde innemen op wat later bleek Korea te zijn, werd het drietal gevangen geno men. Een van hen bracht het daar zelfs tot lijfwacht des konings en trouwde daar ook met een Kore aanse vrouw. Jaren later, in 1653 leed opnieuw een Nederlands schip schip breuk en bereikten 36 opvaren den het strand van Cheju. Het merendeel stierf in de volgende jaren, maar vijftien keerden ten slotte naar Nederland terug. Diëscolleges Het Leids Universiteits Fonds or ganiseert morgen traditiege trouw een aantal diëscolleges. De colleges, die elk zo'n drie kwar tier in beslag nemen, zullen wor den gegeven in de collegezalen an net Academiegebouw aan het Rapenburg 73, in het Geolo gisch Instituut aan de Garen- markt en in het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen burg 28. S Morgens spreken dr. W. Baars over "Vulgata exit. Nabetrach ting bij een bijbelvertalingprof. mr. P. H. Kooijmans over "To in tervene or not to intervene, that is' the question", prof. dr. R. B. C Huygens over "De Kruisvaarders en hun verdediging", dr. B. J. Boland over "Indonesië 1973. de strijd om een nationale of een is lamitische huwelijkswetgeving' prof. dr. H. Berkhof over "Drie problemen bij de interpretatie van de jonge Barth", prof. mr. F J. M. Feldbrugge over "Zwart werk in de Sowjet-Unie", dr. A. J. van der Eb over "Onderzoek naar de structuur en functie van tumor verwekkende genen van adeno- virussen", prof. dr. A. Blaauw over "Herkomst van de sterren", prof. dr. J. D. Speckmann over "Land en volk van Bali" en dr. P Westbroek over "De biosynthese van coccolieten, een paleobio- chemisch onderzoek". 's Middags worden lezingen ge houden door drs. H. J. de Jonge over "Het Nieuwe Testament in deNederlanden 1575-1700", dr. J. van den Assem over "Voortplan tingsdrang van sluipwespen" prof. H. A. Gomperts over "Lite ratuurwetenschap en literaire kritiek", dr. P. W. C. van Calste- ren over "Meteorieten" en dr. H. D. Schneider over "De tempel van Taffeh". Tot slot bestaat de mogelijkheid een bezoek te brengen aan de tempel in het mu seum van Oudheden waar een rondleiding wordt gegeven. LEIDEN - Het raadslid Beijen is niet gelukkig met de acties die de Leidse politie deze week heeft ondernomen om grote aantallen fietsen van het Stationsplein te verwijderen. Volgens het PPR-raadslid zijn er voor de politie wel belangrijker dingen te doen dan "razzia's hou kie aan is van de burgemeester. Hij wees er op dat de wethouders hier weinig invloed op hebben en adviseerde Beijen om zijn vragen te stellen in een vergadering van de raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden (ABA) die door de burgemeester wordt voorge zeten. den op het Stationsplein". Beijen Omdat burgemeester Vis zeer bin- wilde gisteravond, in een verga- 1 T dering van de raadscommissie ruimtelijke ordening, een toe zegging van wethouder Waal dat zoiets niet meer zal gebeuren. De wethouder hield de boot echter af omdat het politiebeleid het pak- nenkort uit Leiden vertrekt zal wethouder Waal volgende keer, als loco-burgemeester, deze commissie voorzitten. De wet houder heeft zichzelf dus nog even tijd gegeven om over een gepast antwoord na te denken. Een archieffoto van prof. Vos toen hij werd onderscheiden door de ambassadeur van Korea. Leiden vraagt 76 min. voor vernieuwing LEIDEN - De gemeente gaat het rijk 76 miljoen gulden vragen voor de stadsvernieuwing in Lei den. tn totaal zal de gemeente voorstel len indienen voor de verbetering van zeven wijken in de Leidse binnenstad. Als de minister van volkshuisvesting zijn goedkeu ring aan de plannen hecht kan de stadsvernieuwing in deze wijken in 1980 en 1981 van de grond ko men. Het eerst komen aan bod de verbeteringsplannen voor D'Ou- de Morsch, de Verversbuurt, Pancras-west, de Academiewijk en de Hogewoerd en omgeving. Voor 1981 zijn verbeteringsgel- den aangevraagd voor de wijken Noord vest en Levendaal-west. Benoeming LEIDEN - Mr. F. H. van der Burg is aan de Leidse Universiteit be noemd tot gewoon hoogleraar in het staats- en administratief recht. De heer Van der Burg is 49 jaar oud en vanaf 1969 tot heden als hoogleraar verbonden ge weest aan de Katholieke Hoge school van Tilburg. CONTROLE LEIDEN - Bij radarsnelheidscon trole op de Voorschoterweg is gisteren tussen kwart voor twaalf en een uur de snelheid gecontro leerd van 637 auto's. Slechts 29 automobilisten bleken in over treding te zijn. De hoogst geme ten snelheid bij een maximum van 70 kilometer per uur bedroeg 96 km. Noordeinde krijgt nieuwe stoplichten LEIDEN - Het kruispunt Bree- straat-Noordeinde zal het voor lopig zonder stoplichten moeten doen. De verkeerslichten zijn verwijderd in afwachting van nieuwe, zogenaamde "verkeers- afhankelijke" lichten. Bij zo'n in stallatie is de tijd waarop het licht op groen staat afhankelijk van het aanbod van verkeer. Bovendien bevat de installatie voorzieningen om het openbaar vervoer sneller langs het kruis punt te krijgen, (de 'Vetag'). De kosten van de nieuwe installatie bedragen ongeveer 150.000 gul den, die van de Vetag zo'n 100.000 gulden. Tenslotte worden op het kruispunt bij twee voetgangers-oversteken rateltikkers aangebracht ten be hoeve van blinden. Die tikkers komen ook op de kruispunten Pelikaanstraat-Haarlemmer straat, Willem de Zwijgerlaan- Marnixstraat, Breestraat-Gan- getje en Hooigracht-Nieuw Rijn. De werkzaamheden nemen onge veer twee weken in beslag. Door K. van Duyn, raadslid voor de Leidse VVD De jaarlijkse rituele dans rond de Leidse begroting is weer achter de rug. Raadsleden, ambtenaren en burgemeester- schakelen over op het normale tempo, journalisten hoeven niet langer iedere middag en avond present te zijn, de PSP kan haar chocoladeletters weer opbergen. Het is in meer dan één opzicht een interessante begrotings behandeling geweest. Opval lend was dat het collegebeleid in grote lijnen de steun van de meeste fracties heeft. Dat D'66 zich in het beleid van dit col lege kan herkennen, is niet verrassend. Interessant is vooral.dat het CDA geen fun damentele bezwaren tegen het beleid van B en W heeft. Van een alternatief voor dat beleid was immers niets te merken. De heer Driessen hield welis waar zijn sinds jaar en dag bekende tirade, maar inhou delijke beleidsaanbevelingen kwamen daar niet in voor. Het was het oude liedje: veel lawaai en weinig wol. Wel al lerlei kritiek op personen, geen opbouwende voorstellen. Dat was overigens ook de teneur van het verhaal dat mevrouw Kokxhoorn afstak over de volkshuisvesting. In het voet spoor van de heer Driessen speelde ook zij liever de man dan de bal. Van de ziekte van wethouder Verboom werd ge bruik gemaakt om een partij politiek hoogstandje te ma ken, meer bedoeld om een gro te kop in de krant te halen dan om bij te dragen aan een ver antwoordelijk stadsbestuur Het ontlokte een raadslid de opmerking dat er weinig christelijks aan zo'n CDA-op- stelling zit. Gelukkiger was de brede meer derheid in de raad die zich voor een krachtig economisch beleid uitsprak. De Leidse gemeente wordt immers vaak het verwijt gemaakt niet ge noeg geïnteresseerd te zijn in het wel en wee van bedrijfsle ven. Meestal wordt daarbij gewezen op de verkeers problemen in de stad. Het is daarom gelukkig dat de raad in deze begrotingsbehande ling duidelijk heeft laten merken het economisch be lang van de stad wel degelijk belangrijk te vinden. Voor de WD is immers altijd het uit gangspunt geweestdat de gemeente verantwoordelijk is voor het woon- en werkkli maat van ALLE Leidse bur gers, dus ook voor dat van de Leidse middenstanders en ondernemers. Het bevorderen van de werkgelegenheid en het economisch klimaat is en blijft één van onze voornaam ste prioriteiten in het college en in de raad. In het economisch beleidsplan dat nu onder verantwoorde lijkheid van onze wethouder Jos Fase wordt voorbereidzal daarom heel duidelijk moeten worden gesteld hoe de econo mische situatie in onze stad kan worden verbeterd. Na tuurlijk kan in zo'n plan niet alles worden geregeld; het moet worden bezien in sa menhang met ander nota's van de gemeente, zoals het verkeerscirculatieplan. Juist de bereikbaarheid van onze bedrijfsterreinen is immers een belangrijk knelpunt, dat bij de raadsdiscussie over het verkeerscirculatieplan een grote rol zal moeten spelen. Voor een gezond economisch klimaat is ook een betere be reikbaarheid van de binnen stad, en een betere parkeersi tuatie van belang. Wie de dagelijkse blikkenpara- de in Leiden meemaakt, zal inzien waarom spoedige rea lisering van tenminste één parkeergarage ook voor tallo ze andere Leidenaars belang rijk is. Niet voor niets hamert de WD al jaren op totstand koming van een parkeerga rage. Naast de verkeerssituatie is ook het gebrek aan bedrijfsterrein een belangrijk economisch probleem. Veel in de binnen stad gevestigde bedrijven passen niet in het woon- en leefklimaat, en moeten dus worden verplaatst. Daar is bedrijfsterrein voor nodig. Bovendien kan de gemeente geen nieuwe bedrijven (en dus werkgelegenheid) aantrek ken, als we hen geen geschikte grond kunnen aanbieden. Grond waarvan zij in princi pe zelf moeten kunnen bepa len of ze die in koop of in erf pacht willen aanvaarden. Leiden heeft nieuwe vesti gingsplaatsen nodig. De WD heeft daarom onder andere bepleit de Coebel een bedrijfs- bestemming te geven. Een derde knelpunt heeft te ma ken met het beleid van de rijksoverheid. Een gemeente heeft zijn economisch beleid immers slechts zeer ten dele in eigen hand: allerlei zaken worden in Den Haag gere geld. Door middel van vooral de Wet op de Investeringsre kening en de Selectieve Inves- terings Regeling (de WIR en de SIR) probeert de rijksover heid de bedrijvigheid in het noorden, oosten en zuiden van het land te stimuleren. Dat is natuurlijk prima, maar het mag er niet toe leiden dat de problemen in het westen van het land worden vergeten. Juist een stad als Leiden heeft grote behoefte aan een actief werkgelegenheidsbevorde- rend beleid van de landelijke overheid. Daarom vindt de WD dat de gemeente Leiden in samenwerking met regio gemeenten in Den Haag een selectiever toepassing van het rijksbeleid moet bepleiten. Te hopen valt dat het econo misch beleidsplan ook ruime aandacht zal geven aan de mogelijkheid het toerisme in Leiden te bevorderen. Onze ligging tussen Amsterdam en Den Haag, onze goede ver bindingen (Schiphollijn!en culturele bezienswaardighe den, en de nabijheid van na tuur- en recreatiegebied zijn factoren die Leiden tot een aantrekkelijke toeristen plaats maken. Veel hangt ech ter af van het gemeentelijk beleid. De WD heeft vorig jaar bij de begrotingsbehan deling dan ook bij motie aan gedrongen op een actieve op stelling, gericht op promotie van Leiden als toeristisch en recreatief centrum. Voor een stad als Leiden hangt veel af van de kwaliteit van het economisch beleid. De WD hecht daaraan dan ook zeer veel belang. Bovenstaan de punten staan daarbij voor ons voorop. LEIDEN - De Stichting Wijkcomi- të Vogelwijk en de Stichting Pro fessor Jan Mulder Kliniek heb ben grote bezwaren tegen de aanleg van een weg tussen de Leeuwerikstraat en de Wasse naarseweg. Aan zo'n weg bestaat, volgens het wijkcomité, geen be hoefte omdat die op slechts 70 meter van de Blauwe Vogelweg zou komen te liggen. De weg zou bovendien de verbinding tussen de Mytylschool en het toekom stige Revalidatiecentrum onno dig bemoeilijken. Het wijkcomité heeft zijn bezwaren naar voren gebracht naar aanlei ding van het ontwerp-bestem- mingsplan dat de gemeente en kele maanden geleden presen teerde voor de Vogelbuurt (de wijk die wordt omsloten door de Rijnsburgerweg, de Wassenaar seweg en de gemeentegrens met Oestgeest). In het ontwerp-plan wordt de mogelijkheid openge houden om de Vinkenstraat te verlengen tot de Wassenaarse weg om zodoende een betere in tegratie te bewerkstelligen tus sen de Vogelwijk en de toekom stige woonwijk in de Leeuwen hoek. Het wijkcomité geeft de voorkeur aan een weg tussen de Mezenstraat en de Vinkenstraat waarlangs dan woningen zouden kunnen worden gebouwd. De gemeente is het niet met het wijkcomité eens en geeft de voorkeur aan een doorlopende bebouwing tussen de Leeuwe rikstraat en de Wassenaarseweg. Er bestaat nogal wat verwarring over de gevolgen die de wegaan leg en de verschillende woning- bouwplannetjes kunnen hebben voor de voorgenomen bouw van de Professor Jan Mulder Kliniek. De Stichting Professor Jan Mul der Kliniek is vooral gekant tegen de aanleg van een weg omdat dit een onaanvaardbare barrière zal vormen tussen de Mytylschool en het te stichten revalidatiecen trum. Men wijst erop dat de kin deren die in het revalidatiecen trum worden behandeld onder wijs zullen volgen aan de Mytyl school zodat ze geregeld heen en weer zullen gaan. Het gaat hier om kinderen die zich verplaatsen in rolstoelen of met hulpmidde len zoals krukken en driepootjes. Een woordvoerder van de'stich ting eiste gisteravond van de ge meente, in een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning, dat er op korte termijn dui delijkheid komt over de gemeen telijke plannen. Nieuwbouw AZL begint op 17 maart LEIDEN - Op 17 maart zal een be gin worden gemaakt met het eer ste deel van de nieuwbouw voor het Academisch Ziekenhuis Lei den (AZL). Wethouder Waal liet gisteravond weten, in een vergadering van de commissie Ruimtelijke orde ning, dat medio maart een begin wordt gemaakt met de noodza kelijke grondwerkzaamheden. Het eerste deel van de nieuw- bouwwerkzaamheden gaat be ginnen achter het station waar nu een aantal sportvelden liggen. Het enige probleem is nog de studentenbarakken die daar lig gen. Er is nog geen vervangende huisvesting voor alle studenten die daar woonruimte hebben.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4