Ba ven wijl gaat "de armoe" verdrijven En dan komt er vast weer leven in de brouwerij Aanpak vergeten buurt Dure stop in Leiden: Caravan gestolen VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 "LEIDEN IN LAST", zo heette het boekwerkje dat tien jaar gela den verscheen en waarin het be stuur van deze stad haar nood klaagde over de nijpende problemen waarmee Leiden heeft te maken. Tien jaar later is "Leiden in her stel" het motto van het Leidse gemeentebestuur. Pogingen om het proces van aftakeling te stuiten lopen als een rode draad door de stad heen. Over het weer leefbaar maken van de Leidse binnenstad gaat een serie arti kelen die regelmatig in deze krant verschijnen. LEIDEN breekt en LEIDEN - De buurt tussen de Havenkade en Zuid singel is één van de oudste wijken in het oostelijk deel van de Leidse binnenstad. Het is een wat vergeten buurt, geheel omgeven door water. Aan de noord zijde ligt de Haven, aan de Oostzijde de Binnenoost singel, aan de zuidzijde de Zuidsingel en aan de west zijde de Herengracht. Havenwijk-zuid, zoals het officeel heet, was vroeger één van de armste buurten van Leiden. Het gebied ontstond bij de stadsuit breiding in het begin van de ze ventiende eeuw. Jarenlang bleef alles er hetzelfde. De buurt was arm en triest. De grachten, waarin alle mogelijke vuil werd geloosd, waren in die tijd belang rijke ziektebronnen. Veel van het weinige zuur verdiende geld werd soms door vader verbrast in de kroegjes op de hoek van de straat. Hele huisgezinnen ver dienden wat bij met peen schoonmaken en bonen doppen voorde conservenfabrieken in de omgeving. Ten oosten van de Minnebroers gracht verrees in de negentiende eeuw de Koninklijke Nederland se Grofsmederij. In die tijd werd ook, op de plaats van de huidige school aan de Zuidsingel, een hofje gebouwd, genaamd "De Kous". Tussen de Kijfgracht en de Minnebroersgracht werd de Pottebakkersgang aangelegd en aan de Havenkade, iets ten wes- LEIDEN - Een 25-jarige man heeft gisteravond bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van zijn caravan. Deze zou een waar de van 36.000 gulden vertegen woordigen. De man was met zijn gezin op door reis van Amsterdam naar België. In Leiden werd gestopt om en kele boodschappen te doen. De man parkeerde zijn caravan aan het einde van het Boerenpad, vlakbij rijksweg 4 (Amsterdam- Den Haag). Na het winkelen reed de man terug naar het Boerenpad om zijn cara van weer aan te koppelen maar die stond er niet meer. Twee inbraken in één etmaal in de Juwelenbuurt. In de nacht van woensdag op donderdag is uit een slagerij aan het Diamantplein een geldbedrag ontvreemd. De grootte van dat bedrag was van ochtend nog niet bij de politie bekend. Tussen zeven en negen uur gister avond is er ingebroken in een woning aan de Opaalstraat. Men kwam de woning binnen door het forceren van het slot van de voor deur. Uit de woning verdwenen 20 girobetaalkaarten en een aan tal sieraden waarvan de geza menlijke waarde nog niet bekend is. Ook werd er gisteren ingebroken in een woning aan de Marislaan. Daar is men na het vernielen van een raam naar binnengeklom men. De buit bestond hier uit zes girobetaalkaarten met betaalpas, een biljet van 100 gulden, een gouden armband en een geld kistje met waardevolle papieren. Deze inbraak moet tussen twee uur gistermiddag en half elf gis teravond zijn gebeurd. Dat er ook nog wel eens gestolen goed boven water komt bleek gis teren in letterlijke zin toen perso neel van provinciale Waterstaat voor de tweede keer deze week een personenauto uit De Zijl op viste: een witte Volvo die vorig jaar december uit de Prinsen straat in Leiden werd gestolen. Tegenover deze vangst stond de diefstal van een andere auto. Een witte 2-CV die geparkeerd stond op de Stadhouderslaan. Een 25- jarige Leidenaar kwam gisteren in het politiebureau aangifte doen van deze diefstal. De Kijfgracht, één van de weinige grachtjes waar de oude huisjes door de jaren heen overeind zijn gebleven. ten van de Kijfgracht, bouwde men een uitbouw waardoor schepen beter konden aanleggen bij de daar in de buurt gelegen stadsherberg en schoenmakerij. In 1875 werd de Minnebroersgracht gedempt, waarschijnlijk uit hy giënische overwegingen. Daar mee ging wel een deel van het ka rakter van dit waterrijke stads deel verloren. Door de jaren heen veranderde ef meer in de Leidse Havenwijk. De Grofsmederij aan de Zijlsingel verdween weer. Het hofje aan de Zuidsingel werd vervangen door een school, die nu zeer verouderd is, en aan het begin van deze eeuw werd aan de Kalvermarkt het Juffrouw Maas hofje gebouwd. In het begin van de jaren zestig werden zeer ingrijpende plannen gemaakt voor de Havenwijk zuid. In het Basisplan Sanering en Stadsvernieuwing werd uit gegaan van demping van bijna alle grachten en alle oude be bouwing zou worden gesloopt. Dwars door het huidige bouwblok tussen de Kijfgracht en de Minnebroersgracht moest een weg komen die via een ge dempte Waardgracht en via een brug over het water van de Haven op de gelijknamige weg zou uit komen. Op het terrein van de voormalige Grofsmederij zouden torenhoge flats verrijzen. Terwijl de bulldozer en slopersha mer op de Oranjegracht en Waardgracht hun werk deden veranderden de inzichten over wat er met de oude binnenstad moest gebeuren aanzienlijk. Kaalslag en hoogbouw werden een halt toegeroepen. De buurt tussen de Haven en Zuidsingel bleef daardoor grotendeels over eind. Maar de verpaupering ging verder... De huidige loop van de straten en een deel van de bebouwing stamt nog uit het begin van de zeven tiende eeuw. De meeste huisjes zijn gammel, de kademuren ver keren in erbarmelijke staat. Er is geen straat te vinden zonder brug en alle bruggen zijn er zeer slecht aan toe. De erfenis van een water rijk verleden. Tussen de Minnebroersgracht en Öe Binnenoostsingel heeft de laatste jaren nog veel kaalslag plaatsgevonden. De overgeble ven bebouwing aan de westzijde van deze straat zal ook het loodje moeten leggen. Veel winkels die eens in de buurt aanwezig waren zijn verdwenen, vooral door de grootscheepse kaalslag. De Pot tebakkersgang is zeer verpau perd. In de slechtste panden werden pakhuizen gevestigd. Aan de Kalvermarkt, de Kijf gracht, de Zuidsingel en aan de westzijde van de Minnebroers- gracht wordt nog gewoond. Daar staan dan ook de beste huizen. De buurt maakt op veel plaatsen een verwaarloosde en verbrokkelde indruk. Het hele gebied is drin gend aan verbetering toe. Anderhalf jaar geleden is door de Leidse gemeenteraad een verbe teringsplan voor de Havenwijk goedgekeurd. Het uitgangspunt is nu dat de oude bebouwing blijft staan en wordt verbeterd. Er is een plan gemaakt om de Minnebroersgracht weer open te graven. Na de sloop van de school aan de Zuidsingel kunnen weer enkele kleine woninkjes worden gebouwd, in de vorm van een hofje. Ook in de Pottebakkers gang en tussen de Minnebroers gracht en Binnenoostsingel zul len nieuwe woningen komen, voornamelijk voor gezinnen maar ook voor werkende jonge ren. Er is bovendien nog plaats voor enkele kleine bedrijfjes. Als alles volgens plan verloopt zal in de tweede helft van dit jaar een begin worden gemaakt met de vernieuwing van de walmuren, riolering en bestrating van de Zuidsingel en de Kijfgracht. De buurt is vervallen maar door de aanleg van het nieuwe stadspark op het voormalige grofsmederij- terrein, na de restauratie van de Zijlpoort en na de realisering van alle nieuwbouw zal Havenwijk zuid in een zeer fraaie omgeving komen te liggen. Als alles goed gaat zal aan het eind van de jaren tachtig nog maar weinig doen denken aan de armoede van Vroeger. s3G2tó Dc heer en mevrouw Bodijn voor hun nieuw opgetrokken huisje aan de Kijfgracht. Naast hun huis staat het huisje van buurvrouw Kriek. De Pottebakkersgangtussen de Kijfgracht en de Minnebroersgracht. Het nauwe steegje bestaat voornamelijk uit pakhuizen. In de komende jaren moeten hier weer nieuwe woningen komen. LEIDEN - "Ik geloof dat de gemeen te wel voor 100 jaar plannen heeft", zegt de heer Bodijn van de Kijfgracht. "Plannen zat, maar of er ooit iets van terecht komt". H ij schudt zijn hoofd als teken dat de buurtbewoners er niet zo in geloven. Zijn buurvrouw, me vrouw Kriek, zegt: "Zo gezellig als het hier vroeger was wordt het toch nooit meer. We hebben altijd armoe gehad, maar we benne er toch gekomen" Oma Kriek (77) woont al zeker veer tig jaar in haar huisje aan de Kijfgracht. "Ik ben op de Minne broersgracht geboren", vertelt ze. "Daar heb ik na me trouwen ook nog een tijdje gewoond, naast m'n moeder. Toen betaalden we maar twee gulden huur in de week, het is bijna niet té geloven Zo wéinig. Later ben ik verhuisd naar de Oranjegracht en daarna naar de Kijfgracht". Haar huisje was vroeger een café, weet ze nog. Oma Kriek schrikt er van als ze hoort hoe hoog de huren zijn van de nieuwe huizen aan de Waard gracht en de Oranjegracht. "Vierhonderd gulden. Mens, dat kun je toch niet verwonen, zo'n hoop huur. Ik betaal nu nog maar 44 gulden in de maand. Dat heb je bijna nergens meer. De andere huisjes in de buurt zijn allemaal verkocht, maar ik heb nooit geen geld bij mekaar kennen krijgen om mijn huis te kopen". Joseph en Jan nog niet onderdak JAN EN JOSEPH DE WOLF leiden nog steeds hun men sonterende zwerversbestaan. In de maand december hebt u in deze krant hun relaas kunnen lezen. Nog altijd sjouwt het tweetal van kroeggie naar kroegie om vervolgens de nacht door te brengen in een renovatiepand aan de Wed- desteeg. Een pand waarvan alleen de muren nog overeind staan. Dat was maanden terug zo en nog altijd is er niets veran derd of het moet zijn dat Jo seph inmiddels last van zijn longen en rug heeft gekregen. Een aanbod van het Leger des Heils uit Den Haag om daar de nachten door te brengen wees het tweetal van de hand. Volgens hen was het maar een aanbod voor een paar nach ten. Inmiddels heeft de Leidse Or ganisatie Arbeidersbelangen (de LOB) zich het lot van de zwervers aangetrokken. Volgens deze nieuwe organisa tie, die slechts uit twee men sen bestaat (mevrouw Apel doorn en de heer Nieuwkerk) zouden de gebroeders De Wolf via het "Crisiscentrum" van de gemeentelijke Sociale Dienst een hofjeswoning krijgen maar dat is later om onduidelijke redenen afge ketst. Gevolg: nog steeds geen eigen onderkomen voor Gemeenteraad - Spelen geen alledaagse zaak Jan en Joseph, beiden dik in de vijftig. Inmiddels hebben Jan en Jo seph met behulp van de LOB brieven gestuurd naar de burgemeester en de gemeen teraad om aandacht te vragen voor hun "krepeergeval". Gistermiddag boden zij in het stadhuis bovendien een ver zoekschrift aan wethouder De enige toezegging die de wet houder de gebroeders kon geven was dat hij de zaak met zijn ambtenaren en collega wethouder Verboom zou be spreken. ..Burgemeester, komt u nog terug?" "HALLO. HALLO, WIE STINKT DAAR ZO?". Met deze klemmende vraag begon de gemeenteraadsvergade ring van gistermiddag. Hilari teit alom in de raadzaal maar burgemeester Marry Kapaan slaagde er in om met behulp van de voorzittershamer en een krachtig "STILTE" de orde te herstellen. Ze hadden het prima naar 't zin, de leerlingen van de vijfde klas van de lagere Apollo- school uit Leiden Zuidwest. Gemeenteraadje spelen is immers geen alledaagse ge beurtenis. Voordat de discussie over de drie agendapunten, nieuwe lijnen en netjes voor het bas- ketbalveldje naast de school, een tunnel onder de Chur- chilllaan en een uitlaatplaats voor honden, in alle hevig heid losbarste mochten de 36 leerlingen de nodige vragen afvuren op burgemeester Vis. Onthullende vragen veelal. Zo als: "Als u gaat vergaderen moet u dan altijd die ketting om?" en "Wat doet u eigenlijk in uw vrije tijd?" De meest aardige vraag was ongetwij feld: "Onze meester heeft ge zegd dat u straks naar Den Haag gaat maar komt u daar na nog terug?". Het eerste agendapunt leverde weinig discussiestof op. Al snel werd duidelijk dat ieder een vóór het opknappen van het basketbalveldje was. An ders lag dat met de voetgan gerstunnel. Na een turbulente discussie, compleet met schorsing, besloot een krappe meerderheid tegen de bouw van een tunnel te stemmen. Eén van de raadsleden had de voor- en nadelen van een hondenuitlaatplaats op een rijtje gezet. "Een nadeel is dat het veel geld en stank kost. Het voordeel is dat ook de honden eindelijk naar de plee kunnen". Een ander raadslid zag in een hondenuitlaat plaats dé oplossing voor de werkloosheid. "De werklozen kunnen dan mooi elke dag de uitlaatplaats gaan schoon maken". Het zal duidelijk zijn: zelden zal het publiek zich zo vermaakt hebben als tijdens de raads vergadering van gistermid dag. Een verademing. Oma Kriek is niet meer zo goed ter been maar ze wil niets weten van een bejaardentehuis. "Er gaat niks boven je eigen huisje", zegt ze. "Zolang ik mezelf kan bedrui pen krijgen ze mij er niet uit. Ik kan nu doen en laten wat ik wil" De heer Bodij n is één van de eersten die een bijdrage heeft geleverd aan het herstel van de buurt. Het huisje waarin hij met zijn vrouw woont is jaren geleden uitge brand. "Ik heb het samen met mijn zoons weer van de grond af opgebouwd. Helemaal in de oude stijl", vertelt hij trots. "Het is een fijn huisje geworden en groot ge noeg voor ons tweetjes. Zijn vrouw, die ook in de buurt is ge boren, zegt: "We zouden hier niet meer vandaan willen. Het is toch veel gezelliger dan in een flat Hier schrobt iedereen nog zijn straatje, net als vroeger". "Toch was het vroeger veel gezelli ger", weet buurvrouw Kriek ze ker. "Er woonden toen ook meer oude mensen in de buurt en als het mooi weer was pakte je een stoel en ging je allemaal buiten zitten Scharretjes schoonmaken of tuinbonen doppen voor Tiele- mans en Dros, de conservenfa- briek van de Middelstegracht Veel mensen werkten in de buurt bij de Grofsmederij of bij de Ka- toenfabriek op de Herengracht En vrouwen en kinderen deden thuiswerk. Als de kinderen dan een paar centen verdiend hadden haalden ze snoep bij Kaatje Pietje in het snoepwinkeltje op de hoek. Voor één cent had je al een stokkie zoethout of een hand drop We hadden armoe maar toch was het gezelliger. Vroeger zeiden ze niet: ik moet een kamer hebben voor mezelf. Je sliep met z'n allen op de zolder. Dat was nu eenmaal zo. De mensen waren vroeger al lemaal gewoon. Tegenwoordig zijn ze allemaal netjes als ze naar werk gaan". Oma Kriek herinnert zich nog goed hoe het jaren geleden was. 's Mor gens vroeg, de lange rijen fa brieksarbeiders die naar de Grof gingen, de jongens uit Rijnsburg die hun groenten kwamen venten en 's avond kwam de koopman met sprot. "Maar ja, dat is alle maal geweest", zegt ze. "Iedereen kwam aan je deur. De melkboer en de bakker. Tegenwoordig ha len ze alles bij de supermarkt om dat dat goedkoper is. Maar de oude mensen zitten er maar mee want nou zie je niemand meer aan je deur. Het is een hele dooie boel geworden", zegt oma Kriek ,,'t Is toch wat hé". Vroeger waren er ook veel winkel tjes in de buurt. "Een kruide nierswinkel, een schoenmaker en een paardeslager, je kunt het zo gek niet bedenken, alles was er En je zat rondom in de cafétjes vertelt Bodijn. "Het was vroeger ook wel eens bal hoor, dat hoort er bij. Maar niet zoals vandaag de dag. Tegenwoordig slaan ze el kaar meteen de hersens in. Vroe ger hadden de mensen meer voor elkaar over. Als je geen geld meer had dan kocht je onder mekaar een maatje en dan dronk je thuis een borreltje". De heer Bodijn hoopt dat de Ha venwijk snel wordt opgeknapt "De straten zijn erg slecht", ver telt hij. "Oude mensen breken bij na hun nek". Bodijn vindt dat er ook weer boompjes langs de straat moeten komen. "Die horen toch op zo'n grachie thuis", zegt hij. "Vroeger stonden hier ook ou de lantaarnpalen, die hebben ze nu op het Stadhuisplein gezet..." De heer Bodijn en zijn vrouw wachten maar af wanneer hun buurt wordt opgeknapt. Eén ding weten ze al: binnenkort komt er weer een café terug, op de hoek van de Kijfgracht. "Dan komt er vast weer leven in de brouwerij" JAN RIJSDAM

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3