Zendpiraten in bollenstreek vieren 'bevrijding' De Kaag overlegt over houden pontveer of aanleg tolbrug ^Uitstel middenschool op Ashram overbodig" ms» Adviescommissie aan minister: Scholen actief in Katwijk: nu weer 50.000 voor Kenia Katwijkse winkel nu vol abstracte kunst VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 Zweeris weg als trainer Koudekerk KOUDEKERK-"De i leen zijn niet zaligmakend. Er zijn ook mensen die sfeer en andere dingen laten prevaleren boven prestaties. Ik ben een prestatie trainer", zegt Albert Zweeris (43), die na een periode van drie jaar aan het einde van dit seizoen af scheid neemt bij Koudekerk. Hoewel de Koudekerkse voet balclub in de derde klasse een topplaats bezet en de competitie nog alle perspectieven biedt, hebben het bestuur en Zweeris in goed overleg besloten om het samenwerkingsverband te beëindigen. "De reden is eigenlijk dat we een beetje op elkaar raken uitgeke ken. Het wordt natuurlijk steeds moeilijker om jongens, waar je ja renlang mee bezig bent en in sommige gevallen zelf ook mee hebt gespeeld, discipline te blij ven afdwingen. Drie jaar is een mooie tijd", aldus Zweeris. die Beweegbare brug aanzienlijk goedkoper Albert Zweeris. verder zegt ook wat andere ideëen er op na te houden dan de door het bestuur ontvouwde plannen ten aanzien van het nieuwe seizoen. "We staan er nog goed voor en dat zullen we proberen zo te houden. Daar hebben zowel de club als ik zelf baat bij en dat ligt ook in mijn karakter". ALKEMADE - Een commissie waarin alle betrokkenen verte genwoordigd zullen zijn, gaat zich op 21 februari buigen over de vraag of een beweegbare tol brug of een pontveer de oever verbinding moet gaan vormen tussen Kaageiland en de Bui tenkaag. In dat brede overlegorgaan zullen de dorpsraad van de Kaag, de VW, het bedrijfsleven en tech nici zitting hebben. In de afgelopen tijd heeft een tech nische commissie, met verte genwoordigers van de gemeen ten Haarlemmermeer en Alke made, het hoogheemraadschap van Rijnland, Provinciale Water staat, de Haarlemmermeer-pol der en de Kaagse dorpsraad alle mogelijke oeververbindingen onderzocht. Alleen een beweeg bare tolbrug en een pontveer (met 1- of 2- mansbezetting) haal den de eindstreep. Naar aanleiding van die bevindin gen werd een enquête gehouden onder 314 Kaagbewoners. Daar uit bleek (zoals wij gisteren al meldden) dat een overgrote meerderheid van Kaagbewoners liever de pontveer ziet blijven. Duurder Uit becijferingen is echter geble ken dat een pontveer aanzienlijk duurder is dan een beweegbare tolbrug. Volgens het prijspeil van 1979 kost een pont met een één- mansbezetting bijna 588.000 gul den. Verminderd met de inkom sten uit tolgelden (330.000 gul den) zou die oplossing de ge meente 257.000 gulden per jaar gaan kosten. Een pontveer met twee man perso neel, zoals die momenteel func tioneert, kost naar schatting 472.000 gulden per jaar. In beide gevallen wordt uitgegaan van een nieuwe pont met een ca paciteit van zes personenwagens. Een kleinere pont is nauwelijks goedkoper in exploitatie, de hui dige pontveer is aan verandering toe. De goedkoopste oplossing is de bouw van een beweegbare tol brug. Die zou 470.000 gulden gaan kosten. Geschat wordt dat er 310.000 gulden via het toerisme binnenkomt Resteert voor de gemeente een bedrag van 160.000 gulden. Op langere termijn zou een tolbrug voor de gemeente zelfs nog veel voordeliger gaan uitvallen. De technische commissie heeft be rekend dat de voorzieningen in 1985 respectievelijk 235.000, 499.000 en 107.000 gulden zullen kosten. Dat betekent echter beslist niet, zo vertelt chef algemene zaken J. J.F.M. van Elk, dat de gemeente al voor een tolbrug heeft gekozen. "Dat zou een voorbarige conclu sie zijn", aldus Van Elk. "Eerst moet nog met alle groeperingen worden gesproken" Zware druk Feit is in elk geval wel dat de Alke- madese gemeenteraad steeds harder begint te morren over de kosten van de pontveer. Het af gelopen jaar bedroegen die bijna 350.000 gulden. Een aantal raadsleden is bang dat deze pont een steeds zwaardere druk zal leggen op de Alkemadese begro ting. Het cijferwerk van de tech nische commissie bevestigt dat vermoeden. Van Elk vindt het teleurstellend dat uit de enquête is dat maar zo wei nig Kagenaars bereid zijn zelf bij te dragen om hun pontveer te be houden. "Als je van twee oplos singen degene kiest die verreweg het duurste is, en er wordt dan een offer van je gevraagd om die oplossing te realiseren, vind ik dat je dat mag verwachten dat men daartoe ook bereid is. En persoonlijk, maar dan spreek ik niet namens de gemeente, valt me dat wel wat tegen." Geslaagd WADDINXVEEN - R. Schut uit Waddinxveen is aan de Erasmu- suniversiteit in Rotterdam ge slaagd voor het docotraal examen rechtsgeleerdheid. Het scheerapparaat ronkt oner de kin van lts-leraar Van Kruis- tum. Op het dak van de Katwijkse school ging zijn baard er (tegen betaling van 1188) gladjes af KATWIJK - Terwijl eergisteren het "Pieter Groen College" in Katwijk tot de totaalstand kwam van 48.000 voor waterputten in Indiaheeft een andere Katwijkse school, de christelijke lts, niet minder dan 50.000 binnengehaald tijdens een actie voor Kenia. Dat geld kwam binnen via een "sponsor"-wandeltocht (f25.000) en via een bazaar, die gisteren in de school werd gehouden. Daar was - tegen betaling uiteraard - van alles te doen. Een extra attractie betrof de baard van biologie- en aardrijkskun deleraar G. van Kruistum. Het begroeisel werd bij opbod ingezet. Uiteindelijk bleek de baard 1188 waard. Op het dak van de school werd de leraar glad geschoren. De opbrengst va n de lts-actie gaat naar Kerugoyaeen dorpje op de helling van de Mount-Kenia, waar een werkplaats voor technisch onderwijs wordt gebouwd. ALPHEN AAN DEN RIJN - Wat het onderwijs betreft is het overbodig om de middenschool op het Ash ram college in Alphen een jaar uit te stellen. Dat schrijft de voorzitter van de landelijke Innovatie Commissie Middenschool, H. J. Jacobs, in een brief aan onderwijsminister drs. A. Pais. Deze adviescommissie van de mi nister zegt bijzondere waarde te hechten aan het Asrham als proef-middenschool, vanwege de kwaliteit van het onderwijs op deze school. "De voorlopige rapporten (school werk- en experimenteerplan, red.) laten de innovatiecommis sie geen andere conclusie dan dat de onderwijskundige voorberei ding volgens plan is afgerond. Het onderwijskundig gedeelte is van opmerkelijk niveau en be vestigt de positieve indruk die de commissie in een aantal bezoe ken heeft opgedaan. Een extra voorbereidingsjaar is daarom voor wat de onderwijskundige zaken betreft, zeker overbodig", aldus voorzitter Jacobs van de commissie in zijn brief aan de minister. De commissie, bij monde van Ja cobs, trekt verder de conclusie dat er sprake is van discontinuï teit in het bestuursbeleid. Jacobs meent dat een deel van de problemen op school daaruit voortkomt. Toch zou de commissie, gezien de grote problemen op school, wel begrip op kunnen brengen voor een bepaalde vorm van uitstel. Jacobs heeft echter veel kritiek op de manier waarop het school bestuur dat uitstel heeft aange vraagd. Het verzoek om uitstel is volgens hem op geen enkele ma nier met argumenten onder bouwd. In het verzoek om uitstel van het middenschool-experi ment (dat per 1 augustus a.s. zou beginnen op het Ashram) ont breken overwegingen die aan het verzoek ten grondslag liggen. De commissie mist bovendien een activiteitenplan voor het ge vraagde extra voorbereidende jaar. Een dergelijke onderbouw had zeker verwacht mogen wor den, als op zulke ingrijpende wij ze wordt afgeweken van lang te voren opgestelde en overeenge komen plannen, stelt Jacobs. Gevolgen De Innovatiecommissie Midden school besluit zijn brief aan mi nister Pais met de woorden; "Wij willen u reeds wijzen op de ernst van de gevolgen, die één en ander zal hebben voor de verstrekte en nog te verstrekken faciliteiten èn voor de rechtspositie van vele docenten. Wij adviseren u het schoolbestuur eraan te houden de aangegane verplichtingen na te komen en op de gebruikelijke wijze verantwoording af te leg gen voor reeds ontvangen en toe gezegde middelen en alsnog een eventueel verzoek om in aan merking te komen voor een extra voorbereidingsjaar vergezeld van een deugdelijke onderbouwing schriftelijk in te dienen" Eén van de schilderijen van de eerste Katwijk-Zee tandarts Hans Bou- man, die nu in een tijdelijke expositieruimte in de kustplaats te zien zijn Acht jaar en tbr voor Venneper wegens doodslag HAARLEM - De rechtbank in Haarlem heeft vrijdag de 35-jarige meubel maker A.G.H. uit Nieuw Vennep wegens doodslag veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank achtte bewezen dat H. eind mei vorig jaar met twee schofen uit een karabijn de 28-jarige P. Gahrmann uit Haarlem om het leven heeft gebracht. Deze was een verhouding met H.'s vrouw begonnen. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. In april had het feit dat de weggelopen vrouw een verhouding met Gahr mann had al tot moeilijkheden geleid. H. wilde zijn tegenstrever ont moeten, maar toen trok deze het eerst een vuurwapen. H. werd gewond. In de nacht van 28 mei had Gahrmann bezoek van de vrouw van H. en van een familielid. De meubelmaker zag hem in zijn woonkamer zitten en loste twee schoten door het raam, die dodelijk bleken te zijn. In het vonnis overweegt de rechtbank dat H. zich heeft schuldig gemaakt aan een van de ernstigste misdrijven van het Nederlands recht. Tbr is geboden omdat H. een gevaar kan blijven vormen voor de vrouw, de kinderen en ook voor zichzelf. KATWIJK-De voormalige winkel aan het Andreasplein 13 in Kat wijk aan Zee zal tijdelijk wor den ingericht als expositieruim te. Waar eerst stopcontacten en stekkers te koop waren, zullen vanaf volgende week zaterdag schilderijen van wijlen Hans Bouman te zien zijn. Burge meester Bos opent de expositie vrijdagavond 15 februari om 19.00 uur. Qud-Katwijkers zullen zich de naam Bouman nog wel herinne ren. Hij was de eerste tandarts in Katwijk aan Zee. Zijn praktijk was aan de Voorstraat. Na zijn overlijden ging zijn werk over in handen van zijn zoon, die in Ro zenburg (Z-H) woont. Het is de oedoeling dat er op An dreasplein 13 zo'n 35 schilderijen worden opgehangen. Ze zijn alle na 1945 gemaakt. Het zijn ab stracte werkstukken die enige overeenkomst vertonen met de schilderijen van de Cobra-groep. Deze groep van jonge experimen tele kunstenaars, waartoe o.a. Appel, Wolvecamp en Constant behoorden, werd in 1948 te Parijs opgericht. Bouman was lid van Pictura in Dordrecht en het genootschap De Onafhankelijken. Hij expo seerde onder meer in het Rijks museum in Amsterdam. De ex positie van Boumans werk is voor Katwijk een vrij unieke aan gelegenheid, want het is tot nu toe zelden of nooit voorgekomen dat er in de badplaats non-figura tieve (oftewel abstracte) kunst was te zien. De organisator van deze tentoon stelling is Katwijker P. van Duy- venvoorde. Het vinden van expo sitieruimte was ineens geen probleem meer toen de heer G. P van der Loodt hem het pand aan het Andreasplein (waarin tot voor kort technisch bureau P. v. d. Niet zat) aanbood. Van Duyvenvoorde en zijn vrouw zijn nu met diverse kennissen be zig om het bedrijfspand geschikt te maken voor zijn nieuwe (tijde lijke) bestemming. Zolang Van der Loodt het niet aan een ander verhuurt kan het gebouw als ex positie-ruimte worden gebruikt. De schilderijen van Bouma zijn vanaf 16 februari elke zaterdag van 11.00 tot 16.30 uur en op don derdagavonden van 19.00-21.00 te bezichtigen. BOLLENSTREEK - "Wij vieren dit jaar op 3 maart bevrijdingsfeest", zegt J. van Kampen, voorzitter van de Citizen Band Club Bollenstreek (CBCB), de vereniging voor de nu nog illegale zendamateur. Voor Van Kampen en enkele dui zenden andere etherpiraten in Nederland betekont deze derde dag van maart de "bevrijding" van de wet die het zenden op de zogenaamde 27 MC-band ver biedt. Het vrijkomen van de 27 MC-band, ook wel burgerband genoemd, wordt op 1 en 2 maart groots ge vierd in Amsterdam. De CBCB organiseert daarnaast voor haar leden een eigen feest, compleet met een rommelmarkt en een fancy-fair, in het verenigingsge bouw achter de Engelparochie in Lisse. Dat feest vindt eveneens op 1 maart plaats. De club is nog bezig met het uitwerken van het programma maar "het wordt ze ker een klapper", zó verzekert voorzitter Van Kampen. CBCB is ruim een jaar geleden op gericht en telt momenteel onge veer 175 leden. Van Kamp zegt over de reden van de oprichting: "Wij waren het vanzelfsprekend niet eens met de vijf jaar geléden genomen beslissing om ons een definitief zendverbod op te leg gen. Toch wilden wij met elkaar in contact blijven en min of meer toewerken naar de dag waarop de band uiteindelijk weer zou wor den vrijgegeven. Nu dit staat te gebeuren", zo vervolgt hij, "gaan wij natuurlijk door en hebben tal van ideeën voor de toekomst" Puinhoop Tot die ideeën behoren het op touw zetten van allerlei activiteiten ("naast het praten over onze hob by"), zoals feesten voor de kinde ren en het organiseren van gezel lige avonden.Voornaamste taak en doelstelling van de club blijft echter, aldus Van Kampen, "het begeleiden van de leden". "Wij willen voorkomen dat ieder een maar wat aan knoeit op die band en dat het een grote puin hoop wordt. Daarmee verpest je het voor een ander". Hij heeft er ook geen bezwaar tegen dat een aantal spelregels is opgesteld waaraan de 27 MC-er zich dient te houden. Tot die regels behoren onder meer het werken met door de PTT goedgekeurde appara tuur en het zenden met een ver mogen van slechts een half Watt. Hiermee komt het bereik, al hangt dit sterk af van de plaats van waaruit wordt gezonden, op gemiddeld 20 kilometer. Boven dien moet "de zendgemachtigde' die wil gaan "toeteren of blazen" een zendbewijs van 35 gulden in zijn of haar bezit hebben. "Laten we eerst maar eens bekijken of iedereen zich daaraan weet te houden", verklaart de voorzitter van de CBCB. "Als wij ons alle maal netjes gedragen, kunnen wij in de toekomst aan Nelie (Nelie Smit-Kroes, de staatssecretaris die uiteindelijk verantwoordelijk is geweest voor het vrijgegeven van de band- red.) om meer ka nalen vragen". Dit laatste is een van de wensen van de 27 MC-ers. Zij krijgen in de nieuwe regeling op de band 22 kanalen ter be schikking. Een aantal dat, zo vin den zij, moet worden verhoogd. Rot Terugkijkend op de afgelopen vijf jaar moet ook Van Kampen vast stellen dat nogal wat is gezondigd tegen het verbod op zenden. "Maar wat wil je", zegt hij, "het was voor velen de grootste hob by. Voor alleenstaanden, voor mensen die waren afgekeurd, zich bijvoorbeeld moeilijk kon den verplaatsen. Dat werd'zo maar afgenomen. Nee,"zegt een hierover nog altijd ontstelde Van der Kamp, "ik heb mij nooit als illegale zendamateur gezien. Het was de wet die zo rot in elkaar zat. En die mogelijkheid om na het volgen van een cursus een di ploma als zendgemachtigde te halen, dat was toch niks voor ons". Verwacht wordt dat duizenden, zo niet een miljoen Nederlanders een "bakkie" in huis of in de auto zullen nemen. Voor de bollen streek verwacht Van Kampen zo'n duizend enthousiastelingen. In elk geval zal het ledenaantal van de CBCB naar zijn mening nog in maart verdubbelen. Gewapende overval in Bodegraven BODEGRAVEN - De Bodegraafse wethouder tevens juwelier H.A. van Dam is gisteren in die laatste hoedanigheid voor de negende keer in tien jaar het slachtoffer geworden van een overval. Op klaarlichte dag ontvreemdden 's middags twee gewapende roofovervallers voor ongeveer 90.000 gulden aan gouden en zil veren sieraden bij Van Dam. Terwijl de ene overvaller met een vuurwapen het winkelpersoneel bedreigde, pakte de ander na het inslaan van de wandvitrines de sieraden en deed ze in een bood schappentas. De mannen ver-' dwenen in een personenauto. Hoewel de omgeving van het direct al in rep en roer zijnde dorpscen trum werd afgezet en de politie vanuit de lucht op zoek ging naai de daders, ontbreekt tot op heden van hen nog elk spoor. Transplantatie TEL AVIV (UPI) - Rabbijn Mena- chem Porush, de leider van de ul tra-orthodoxe partij die deel uit maakt van de regeringscoalitie in Israël, heeft erover geklaagd dat een nier van een joodse jonge man, die onlangs is doodgescho ten in Hebron, in het lichaam is overgeplant van een Arabisch meisje. Een woordvoerder van het zieken huis verklaarde dat dit er in de eerste plaats niet toe doet en dat het in de tweede plaats niet waar Naar aanleiding van het doden van de joodse student in Hebron op de westelijke Jordaanoever is er in het centrum van deze stad een avondklok ingesteld. Agendabureau in Noordwijk nog geen begrip bij organisatoren evenementen NOORDWIJK - Het wil nog niet erg vlotten met het "agenda-bu reau" van de gemeente Noord- wijk. Dit bureau, ondergebracht op de afdeling welzijnszorg van de gemeentesecretarie, moet voorkomen dat er in Noordwijk uitvoeringen en andere culture le manifestaties op dezelfde dag worden georganiseerd. In samenwerking met besturen van verenigingen en andere organisa toren zou het bureau één en ander in goede banen moeten leiden. De Noordwijkse PvdA-afdeling heeft destijds de oprichting van zo'n bureau sterk bepleit. Hoewel alle Noordwijkse vereni gingen en instellingen op het be staan van het bureau op de hoog te zijn gebracht, laten de organi satoren het volgens welzijnsamb- tenaar De Liefde een beetje afwe ten. "De zaak leeft niet", zegt hij. "Als men te horen krijgt dat op een bepaalde datum al een activiteit is geboekt, is er over het alge meen weinig animo om de eigen plannen alsnog te wijzigen". De organisatoren melden ook niet alle evenementen bij het bureau aan. "Ze gaan het agenda-bureau gewoon voorbij", aldus De Lief de. Het gemeentebestuur van de bad plaats wil het bureau echter niet kwijt. Het gaat nu proberen door een nieuwe publiciteitscampag ne de belangstelling aan te wak keren.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23