Cohen neemt alle vijgeblaadjes weg Kinderboek lange tijd stiefkind literatuur Emaille borden Nieuw op de boekenplank VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 EXTRA PAGINA 21 De schrijver van het boek "De naakte mens in beeld', Ed ward Cohen, heeft ijverig alle voor hem bekende afbeeldin gen van naakte personen in de schilder- en beeldhouw kunst bij elkaar geveegd, deze appetijtelijke bloterikken naar thema ingedeeld, van een simpele tekst voorzien en vervolgens een uitgever (Het Spectrum) zo gek gekregen (of de uitgever is zelf zo gek geweest) om deze optocht der erotiek uit te geven. Cohen neemt alle vijgeblaadjes weg, maar weet zich verder geen raad. Met grote blote voeten stapt hy door dit on derwerp heen, strooit hier en daar wat mythologische of bijbelse verhaaltjes en kan maar niet genoeg krijgen van Michelangelo, in zijn ogen de allergrootste kunstenaar die het melkwegstelsel ooit heeft voortgebracht. Het hoogtepunt van dit naakte boek is voor Cohen dan ook het 'Laatste Oordeel' van Mi chelangelo (in de Sixtijnse kapel), waar curieus genoeg alle blote lichaamsdelen van de vele gespierde lijven voor zien zijn van een broekje of lendedoek! De onzinnige uit spraken die deze schrijver echter doet op het gebied van de kunstgeschiedenis, doen sterk vermoeden dat Cohen alles behalve een kunsthisto ricus is. Opmerkelijk is dan ook dat enige persoonlijke gegevens van hem ontbreken. Behalve dat de platen met blote Eva's en Adams, Bathseba's, Herculessen en Maya's visu eel aantrekkelijk zijn, is de tekst een parade van bela chelijkheden. Om eens een paar voorbeelden te noemen! (op pag. 11) "In de Griekse kunst vertoont het mannelijk naakt meestal geslachtsdelen van beperkt formaat" (ik zie hem al met een centimeter bezig), (over de drie gratieën, pag. 23) "Ze zijn uitgebeeld vanaf de Romeinse wand schilderingen tot aan het eind van de 18e eeuw, het meest elegant wellicht door de beeldhouwer Thorvaldsen" (werkelijk?), (op pag. 35). "Kenmerkend heeft Rem brandt er zich slechts toe be paald eenmaal een schilderij met negerkoppen te maken" (zo staat het er echt), (over Courboet, op pag. 39) "Hij is bovendien een mooie jongen (overeenkomst met Rem brandt en Dürer!) die..." (dat heb ik nooit geweten), (op pag. 40, een van zijn conclu sies!) "De geschiedenis van het naakt loopt vrijwel paral lel met die van de kunst" (het is niet te geloven), en tot slot op pag. 86 "Het maniërisme dat na Michelangelo de mode van de Europese kunst wordt, vraagt om lange figuren" (heeft Cohen dan echt nog nooit van Rosso, Pontormo, Parmigianino etc. gehoord, en dan een mode die om lange figuren vraagt, het lijkt wel of Cohen in jurken en step-ins doet). Deze voorbeelden spreken voor zich, het hele boek staat er bol van, en zelfs de minst in kunst geinteresseefde zal er echt niets aan hebben. Er is niets op tegen om een enigszins populair onderwerp binnen de kunst uit te werken, maar doe het dan wal goed. Dit boek 29.50) is schandelijk slecht. JURRIAAN VAN KRANENDONK In een kleine boekhandel ergens in Leiden staan boeken van Tonke Dragt en Jan Terlouw broederlijk naast Arendsoog en Dik Trom. Een aardig voorbeeld van de veranderingen, die zich wat kwaliteit en kwantiteit betreft in de jeugdliteratuur heb ben voorgedaan. Het kinderboek is lange tijd een stiefkindje van de literatuur ge weest en werd door veel auteurs niet serieus genomen. Boeken uit die periode weerspiegelen het beeld van de toen heersende op vattingen en vertonen meestal dezelfde opzet. Het gelukkige gezin is de bouw steen van de maatschappij, met een verstandige vader en een lie ve, gevoelige moeder. Meisjes zijn huilebalken, maar jongens zijn flink en stoer. Maak je nuttig en lever prestaties, dan word je geaccepteerd door de maat schappij, is de levensfilosofie van die tijd. Ook discriminerende en rascisti- sche beschrijvingen vormen geen uitzondering: Oe-oe kreten slakende negers met rokjes en jattende zigeunerkinderen. Boeken volgens deze cliché-matige opzet zijn er nog steeds, maar doen erg verouderd aan door het sterk gewijzigde tijdsbeeld. Deze als traditioneel gekenschetste boeken worden tegenwoordig in meerderheid overtroffen door verhalen, die op een serieuze wij ze naar het weergeven van een meer eigentijds beeld streven. Veel auteurs leggen zich er op toe om "waarachtige" kinderen te beschrijven in een levensechte omgeving met problemen van deze tijd. Dat een aantal schrij vers hier uitstekend in slaagt, blijkt wel uit de enthousiaste reacties op hun boeken. Stroom Door deze veranderingen is er een stroom van boeken verschenen met de meest uiteenlopende on derwerpen. Er verschijnen jaar lijks ongeveer 1700 nieuwe titels! Geen gemakkelijke zaak om uit dit enorme aanbod een goed kin derboek te kiezen. De serieuze belangstelling voor het kinderboek heeft de behoefte aan informatie over jeugdliteratuur sterk doen toenemen. Een overzicht van wat er de laatste jaren aan kinderboeken op de markt is gebracht, is te vinden in "Boek en Jeugd", een jeugdlec- tuurgids voor school en thuis, die één keer per jaar verschijnt. De gids is een uitgave van de CPNB (Collectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek) en de NBLC (Nederlandse Bibliotheek en Lectuur Centrum). Stimuleren Deze twee organisaties stellen zich ten doel een uitgebreid overzicht te geven van de kinderboeken die meer bieden dan alléén leesvoer. Clichéverhalen zal men in deze gids dan ook sporadisch aantref fen. Mevrouw van der Linden- Bergstra, een van de samenstel lers van "Boek en Jeugd", con stateert dat de gids duidelijk in een behoefte voorziet. "Vorig jaar had de gids een oplage van 22.500 exemplaren, waarvan 95% verkocht is, vooral aan scholen, maar toch ook aan ou ders, die zich willen oriënteren. Het is mijn ervaring dat volwas senen veel te weinig kinderboe ken lezen. Via onze gids willen wij de ouders stimuleren tot lezen en ze aan het denken zetten over wat ze lezen" "Klassiekers" De gids is onderverdeeld in een aantal leeftijdsgroepen (0-4, 4-8, 8-13, 13 jaar en ouder) en rang schikt ook boeken naar thema: natuur- biografieën, geografie, kunst, enz. Het grootste aantal van de genoemde boeken is ge durende de laatste vijf jaar ver schenen, maar er zijn ook "klas siekers" in terug te vinden ("Schoolidyllen" van Top Naeff!) Afke van der Linden: "We hebben bewust verhalen met al te veel clichés niet opgenomen" 'Je mag een boek niet veroordelen op grond van het eventueel ver ouderde thema, ook de literaire kwaliteiten spelen een rol. De Jip en Janneke boeken van Annie M.G. Schmidt zijn soms wel eens cliché-matig (ze zijn dan ook al 20 jaar oud), maar ze zijn zo goed uitgewerkt en geschreven, dat ze op grond van hun kwaliteit in on ze gids vermeld staan. Een sterk religieus schrijver als W.G. van der Hulst wordt niet genoemd, omdat hij te zwaar en te moralise rend "bij kinderen overkomt, on danks zijn literaire vakman schap. Ook de boeken van Arendsoog hebben wij niet op genomen vanwege de rascisti- sche trekjes" Kritisch In Boek en Jeugd worden de boe ken kort beschreven en van een waardeoordeel voorzien. Het is .opvallend dat vrijwel alle boeken over het algemeen positief beoordeeld worden: Een verhaal wordt al gauw leuk, prachtig, vrolijk, sfeervol, humoristisch en oprecht genoemd. Mevrouw van der Linden geeft toe dat er soms wel eens te snel een positief oordeel is gegeven en hoopt dat de redactie van de gids zich bij de samenstelling van de nieuwe "Boek en Jeugd", die in juli verschijnt, wat kritischer zal opstellen. Wat de indeling in leeftijdsgroepen betreft zegt mevrouw van der Linden: "Zelf ben ik niet zo voor die leeftijdsaanduidingen, zeker niet op de boeken zelf. Je kunt zo moeilijk bepalen welk boek bij een 8-jarig kind past. Zoiets hangt helemaal af van de intelli gentie en taalontwikkeling van het kind, en dat kan best heel sterk verschillen, want een door snee 8-jarig kind bestaat niet. Het liefst zou ik leeftijdsaandui dingen willen laten vallen. Maar het blijkt dat een' leeftijdsver melding de kopers van een boek toch enige houvast biedt. Iemand die een boek voor de verjaardag van een kind moet kopen, zonder het kind goed te kennen, moet toch iets hebben om zich te kun nen oriënteren" Kinderboekwinkel De meeste boekhandels bieden een redelijke keuze aan kinderboe ken. Wie echter wil kiezen uit meer dan 3000 titels, moet naar één van de twee kinderboekwin kels, die ons land rijk is, in de Amsterdamse Bloemdwars- straat. Guillaume Nivard, een van de op richters van de kinderboekwin kel, is erg behulpzaam en des kundig op het gebied van jeugdli teratuur. Hij vertelt dat meestal de ouders nog steeds boeken voor hun kinderen kopen, maar dat de kinderen zelf zich wel meer bewust worden van wat ze graag willen lezen. "We krijgen hier allerlei soorten mensen uit alle milieus en af komstig uit het hele land. Ook komen hier veel scholen boeken bestellen voor hun schoolbiblio theek. Vooral tijdens de Kinder boekenweek is het hier ontzet tend druk. Ik verkoop dan het meest de bekroonde boeken. Ik geloof dat de Kinderboekenweek een grote stimulans voor de kin deren is, cue normaal geen goede boeken lezen, om nu eens die drempel over te stappen en een boek van Guus Kuijer te kopen. Dat heeft weer z'n effect op de lange duur. Kinderen die niet zo veel geld hebben om vaak een boek te kopen, kiezen liever een boek van een schrijver die ze kennen, om dat ze toevallig tijdens zo'n week een boek van dezelfde auteur hadden gekocht. Want laten we eerlijk zijn: Boeken zijn stervensduur en welk kind kan van zijn zakgeld zomaar een boek kopen? Zo'n kind bedenkt zich wel driemaal voor het een boek koopt van een schrijver die het niet kent". Guillaume Nivard is van mening dat je wel een selectie van goede boeken moet maken, gezien het gigantische aanbod, "anders kom je er niet meer uit". In oude stadswijken zie je ze nog. De veelkleurige emaille-reclameborden. Zij vormden een vrolijke noot in het vaak grauwe straatbeeld. Aan het eind van de jaren zestig raakten de emaille borden uit de gratie. Karton en plastic was immers veel goedkoper. Jacques Stakenborg en Jaap van Zadelhoff schreven, geïnspireerd door de uitgave van Street Jewelry in Engeland, de geschiedenis van de emaille borden. Het is vooral een leuk kijkboek geworden maar velen zullen ook weieens moeten glimlachen om de oude reclameteksten waarvan sommige zelfs nu nog op de produkten voorkomen. En misschien zien we deze nog wel eens terug: "Niets dat zonnewarmte meer evenaart dan goede antraciet in uw kolen haard". Het Emaille borden boek is een uitgave van De Viergang in Aarlanderveen en kost f32,50. H. v.d. HOEVEN Hij verkoopt wel traditionele boe ken zoals de Kameleon-serie (een oude, erg populaire serie boeken over een aantal Friese jongens, die met hun boot de Kameleon allerlei avonturen beleven) en had tot voor kort nog stripverha len in zijn winkel. Maar met de verkoop van strips is hij gestopt, omdat er weinig vraag naar was en hij er niet zo veel zin meer in had. Mode Drijft Guillaume Nivard wel eens zijn zin door bij twijfelende en onzekere klanten? "Ik probeer kinderen niet teveel te beïnvloeden, want sommigen weten verdraaid goed wat ze wil len. Als men mijn advies vraagt, dan probeer ik wel een goed boek te verkopen, waar ik zelf achter sta. De literaire kwaliteiten van een verhaal vind ik eigenlijk nog be langrijker dan het thema, of dat nu traditioneel of maatschappij kritisch is. Het is tegenwoordig nogal mode om maatschappijkri tisch te schrijven, als een soort paspoort tot kwaliteit. Dat is na tuurlijk onzin, zo krijg je boeken die verschrikkelijk kunnen door slaan, op het lachwekkende af. Als ik de kans krijg adviseer ik dus graag het betere boek, maar als iemand graag een boek uit de Kameleon-reeks wil hebben, dan zal ik hem dat niet beletten". MARGOT KLOMPMAKER "BOEK EN JEUGD", jeugdlec- tuurgids, uitgave van het CPNB te Amsterdam en het NBLC te Den Haag. Kinderboekwinkel, Bloemdwars- straat, Amsterdam. „Tranen over Babylon". Nelson de Mille. Uitg. Het Spectrum. Prijs f29£0. Twee Concordes, op weg naar een vre desconferentie in New York, worden gekaapt Aan boord een delegatie Is raëlischs regeringsfunctionarissen. De terroristen laten een van beide vliegtuigen exploderen en dwingen het andere in Irak te landen. Het boeiende verhaal - een netwerk van "suspence" en intrige - geeft blijk van een grote kennis van de huidige ver houdingen in het Midden-Oosten. "Imperial 109". Richard Doyle Uitg. Het Spectrum. Prijs f26£0. Richard Doyle, achterneef van de ver maarde Sir Arthur Conan Doyle, si tueert zijn bijzonder spannende avon turenroman aan boord van een luxueuze vliegboot Deze is aan de vooravond van de tweede wereldoor log op weg van Durban via Cairo naar New York. In het vrachtruim 440 sta ven goud, in de passagierscabine een roerige groep mensen. Op een meer in de V.S. wacht een oud-oorlogsvlieger, die zich van het goud wil meester ma ken "Midden-Oosten Kookboek". Clau dia Roden. Uitg. Het Spectrum Prijs f1220. Handboek - met honderden gedetail leerde recepten - van de culinaire tra dities die in de diverse landen van het Midden-Oosten bestaan. "Effektief ouderschap"Frans M Gerards, Toon Gordebeke en Jeanne Brouwers. Uitg. Nelissen Prijs f 18 $0. Praktijkboek voor het omgaan met kin deren. "Bouwstenen voor opbouwwerk" Piet Winkelaar. Uitg. Nelissen Prijs f23$0. Voor de helft een verhalenboek en voor de andere helft theorie-boek, vanuit de uitgangspunten, plaatsbepaling en werkwyze van opbouwwerk geschre ven. "Reizen". Carolus Linnaeus (inlei ding: Dick Hillenius, illutraties: Stephen Lee). Uitg. Meulenhoff- frxjs:J ZVJbU. Carolus Linnaeus leefde van 1707-1778. Hij studeerde medicijnen en natuur wetenschappen, leefde enige jaren in Nederland en promoveerde in Har derwijk. Hij is de grondlegger van een indeling in het planten- en dierenrijk die hem onsterfelijke roem heeft be- Het boek "Carolus Linnaeus Reizen bevat fragmenten uit de dagboeken die hij tijdens zijn reizen bijhield. De jonge Engelse kunstenaar Lee heeft de in het boek genoemde streken op nieuw bezocht en ter plaatse de illu straties gemaakt. "Insecten". Jean Henri Fabre. (In leiding: Dick Hillenius, illustra ties: Stephen Lee). Uitg. Meulen hoff. Prijs f 29 £0 Jean Henri Fabre (1823-1915), doctor in de natuurwetenschappen, besteedde de laatste 30 jaar van zijn leven aan de studie van de insekten. Het resultaat hiervan legde hij vast in "Souvenirs entomologiques", een standaardwerk in tien delen over het gedrag van in sekten. Het boek "Jean Henri Fabre Insekten bevat een selectie uit dit omvangrijke werk. Ook voor deze uitgave maakte Stephen Lee de illustraties ter plaatse: in de Provence. "De Dollard". GA. Stratingh/CA. Venema. Uitg. Landelijke Ver eniging tot behoud van de Wad denzee. Prijs (incl. BTW) f29,75 Deze geschied-, aardrijks- en natuur kundige beschrijving van de boezem der Eems verscheen in 1855 by Oom- kens, Zoon en Schierbeëk te Gronin gen. "Zeezeilen". WP. Coolhaas. Uitg. Van Kampen en ZoonPrijs f 85 ,- Tweede, herziene druk van "varen op het IJsselmeer, de Zeeuwse en Zuid hollandse stromen, langs de kust en in volle zee". In eerste instantie werd het boek geschreven door J.H. Coolhaas, wijlen de vader van de auteur. Toen de vierde druk was uitverkocht, heeft de zoon, bekend internationaal wed strijdzeiler. het werk geheel herschre ven, aangevuld, gewijzigd en tenslotte voorzien van de nieuwe titel "Zee- zeilen" "Het verzonkene"Jeroen Brou wers. Uitg. Arbeiderspers. Prijs f20,-. Tweede druk. Van de eerste oplage gin gen 350 genummerde exemplaren hors commerce naar relaties van De Arbeiderspers ter gelegenheid van de jaarwisseling 1979-1980. "Zij is mijn bruid". Ds.HJ.Hegger Uitg. Evangelische Pers. Prijs f 19,80. De schrijver heeft verschillende bijbelse grondmotieven in zijn uiteenzettin gen naar voren gebracht, o.a. De een heid van de christenen, het volstrekte geloofsvertrouwen in Christus en de gemeente als een levend lichaam. 'De koudste winter in Peking" Hsia Cfyih-Yen. Uitg. A.W. Sijt- hoff. Prijs f29 20. Het beklemmende verhaal van een poli tieke couo in China. De schrijver van deze thriller, Hsia Chih-Yen (pseudo niem), werd in Peking geboren en op gevoed, maar leeft nu in ballingschap. Uiteraard is zijn boek over de elkaar bitter bestrijdende leiders van het land, de rol van de ondergrondse jeugdbewegingen en de mensen in de landbouwcommunes, in China nooit officieel verschenen. "De achtervolging van Benjamin Grossman". Robert Fish. Uitg. A.W. Sijthoff. Prijs: f2920. SS'er neemt aan het einde van de tweede wereldoorlog de identiteit aan van een joodse gevangene om uit handen van de geallieerden te blijven. Hij belandt in Israël en wordt daar brigade-gene raal in het leger. Maar te veel mensen raken op de hoogte van zijn geheim. "Back Gammon". Robin Clay. Uitg Het Spectrum. Prijs f620. Back Gammon, een eeuwenoud spel, staat weer midden in de belangstel ling. Het instructieboekje van Clay is een handleiding zowel voor beginners als gevorderden. "Eten en Drinken". Charles Wen- tinck. Uitg. Het Spectrum. Prijs f2920. Ontelbare kunstenaars zijn geïnspireerd door zulke alleaaagse levensverrich tingen als eten en drinken. In dit tweede deel van de serie "Wij en de kunst" zijn alle tyden en scholen ver tegenwoordigd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21