Gehandicaptensoos een groot succes Weidse agenda Bouw muziekschool en bibliotheek gaat door Onderzoek naar haalbaarheid parkeerplaatsen in Dorpsstraat "We komen hier voor de gezelligheid en het uitje Zomerhuisjes taboe op Warmonds eiland Foto-expositie over oud-Voorschoten PAGINA 2 STAD EN RAND VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 LEIDERDORP - "Wij komen hier vooral voor de ge zelligheid en voor het uitje." Deze woorden komen uit de mond van mevrouw Seriier, één van de be zoekers van de gehandicaptensoos in Leiderdorp. Sinds twee jaar is er namelijk elke maand een soos voor gehandicapten in de sporthal "Op Dreef' mid den in de Leiderdorpse wijk Binnenhof. Begin 1978 namen enige men sen vanuit de kerken het ini tiatief voor het beginnen van een gehandicaptensoos. Wijkverpleegsters en vrijwil ligsters hadden de behoefte daartoe gesignaleerd. De UW (Unie van Vrijwilligers) was toentertijd ook al bezig met plannen in dezelfde rich ting: Daarom werd besloten samen te gaan werken. Afge sproken werd dat de organi satie in handen van de UW kwam en dat de kerken vrij willigsters zouden leveren die voor een goede begeleiding moesten zorgen. Zo begon de soos in april 1978 te draaien met zo'n vijftien ge handicapten. Langzamer hand kreeg ze echter wat meer bekendheid en nu is het aantal bezoekers gestegen tot zo'n 25 a 30. Elke eerste don derdag van de maand komen zij en de vrijwilligers van 's morgens tien uur tot 's mid dags half vier bij elkaar in "Op Dreef'. Mevrouw Visser, die via de UW vanaf het prille begin bij de soos is betrokken, zegt over de huisvesting: "Het is een heel gezellig onderkomen waar we ons best thuis voe len. Daarom hebben we onze soos ook de naam "Op Dreef' gegeven. Gewoon omdat we hier inderdaad op dreef zijn. Zaalhuur hoeven we hier trouwens niet voor te betalen, de gemeente laat ons koste loos gebruik maken van deze ruimte. En ook vah de geza menlijke kerken van Leider dorp krijgen we de nodige medewerking. Zij steunen ons financieel en het meren deel van de gastvrouwen is er van afkomstig." Het aantal gastvrouwen is in de loop der jaren gestegen tot twaalf. Onder hen zijn ook twee vrijwilligsters van het Rode Kruis. Van het Rode Kruis heeft de soos tevens een busje ter beschikking gekre gen dat een aantal gehandi capte mensen naar de soos en weer naar huis brengt. Een enkeling komt met eigen ver voer en de overigen worden door alweer vrijwilligers ver- Suggesties De gastvrouwen zorgen echter niet alleen voor het vervoer en voor een goed verloop van de soos, ook vooraf hebben ze het nodige werk aan voorbe reidingen, boodschappen doen en vergaderen. Boven dien is er aan het begin van het jaar een vergadering waar ook de bezoekers van de soos aanwezig zijn. Tijdens die bij eenkomst wordt er overlegd wat er gedaan kan worden en aan de hand van suggesties en wensen wordt er dan een jaarprogramma vastgesteld. Mevrouw Senne, ook één van de vrijwilligsters: "Zo komen we elke maand tot een ander programma. We hebben hier eens een goochelaar gehad, kerststukjes gemaakt, koe ken verguld en voor vanoch tend had één van de helpsters een quiz gemaakt. Tussen de middag eten we dan met z'n allen een boterhammetje en 's middags doen de bezoekers een spelletje met elkaar of gaan even rusten." Het belangrijkste doel van de gehandicaptensoos is het contact dat de mensen met elkaar kunnen leggen. Me vrouw Vissen "De soos is be doeld voor mensen die eigen lijk een beetje tussen wal en schip dreigen te vallen. Voor jongere gehandicapten heb ben in de meeste plaatsen hun avondsociëteit of discotheek. Ook zijn er bejaardensociëtei ten waar de oudere gehandi capte terecht kan. Maar voor de tussengroep, mensen van zo'n 40 tot 65 jaar, is er erg weinig te beleven." Er bestaat dan ook een grote belangstelling voor de Lei- De druk bezochte gehandicaptensoos in de Leiderdorpse sporthal "Op Dreef Mevrouw Visser: "Men sen hebben elkaar nodig" derdorpse soos. Niet alleen Leiderdorpers bezoeken de soos, ook mensen uit Zoeter- woude. Leiden Noordwijk en zelfs een mevrouw uit Arnhem waren gisteren aan wezig. "We moeten echter wel uitkijken dat de groep niet te groot wordt," zegt mevrouw Visser. Even te voren had een van de bezoekers al de angst geuit dat het gezamenlijk eten bij een te grote groep mis schien niet mogelijk meer zou zijn. "Wanneer er veel meer mensen komen, zullen we de groep misschien moeten op splitsen." Wanneer de groep veel groter wordt zal ook het onderling contact misschien te lijden hebben. Mevrouw Visser: "En dat contact wordt juist als zeer belangrijk ervaren. Ook buiten de soosdagen wordt dit contact soms voort gezet. Het is fijn om op deze manier wat voor elkaar te kunnen doen, want, mensen hebben elkaar nodig." CONNY SMITS DEN HAAG-WARMOND - Al sinds 1967 loopt de voormalige Warmondse boomkweker J. Blok met plannen rond om op het ei land Faljeril in Warmond (tegen over het Kaageiland) caravans en zomerhuisjes neer te laten zetten. Maar het ziet er voorlopig niet naar uit dat hij dat voornemen tot uitvoer kan brengen. Dat bleek gisteren op het provin ciehuis, waar gedeputeerde Borgman namens het dagelijks bestuur van de provincie de be zwaren aanhoorde die tegen de tweede herziening van het be stemmingsplan Noord-Oost zijn gerezen. De caravans en de zomerhuisjes waren in 1971 wel doo- de ge meenteraad in het bestemmings plan opgenomen. Maar Gedepu teerde Staten gingen er om ver schillende redenen niet mee ak koord en keurden het bestem mingsplan op dit punt af. Vol gens diens raadsman zijn bij Blok zowel door toedoen van de ge meente als de provincie herhaal de malen verwachtingen gewekt dat hij zijn plan toch zou kunnen realiseren. Maar het ziet er niet naar uit dat Blok zijn zin zal krij gen: de Provinciale Planologi sche Commissie, een belangrijk adviesorgaan voor GS, heeft geadviseerd om het bestem mingsplan te laten zoals het nu bij de tweede herziening door de gemeenteraad is vastgesteld: zonder caravans en zomerhuisjes op het eiland Faljeril. Ook L. de Haas hoeft niet op toe stemming te rekenen voor uit breidingsplannen voor zijn cam ping m de Sweilandpolder en een eventuele jachthaven. Het gebied waar dat zou moeten gebeuren, valt buiten de herziening van het bestemmingsplan; om die reden zullen de bezwaren van De Haas al om juridische redenen door Gedeputeerde Staten worden af gewezen. OEGSTGEEST - Op de kruising Lange Voort en Laan van Oud Poelgeest in Oegstgeest is de scholier W. R. uit Oegstgeest vanochtend vroeg aangereden door een personenauto. De jon gen was zonder voorrang te ver lenen met zijn fiets de kruising opgereden. De politie vermoedt dat hij daarbij bovendien rood licht heeft genegeerd. De jongen moest met een hoofd wond en een aantal kneuzingen worden overgebracht naar het AZL in Leiden. De ruimte in Buitenhof (aan de Engelendaal) waar het gecombineerde gebouw voor de muziekschool en de bibliotheek en later ook het bejaardencentrum De Dillenburg zal komen Weinig enthousiasme in Leiderdorpse raad LEIDERDORP - In een aparte ver gadering heeft de Leiderdorpse gemeenteraad gisteravond beslo ten dat de gecombineerde bouw voor de bibliotheek en de mu ziekschool in Buitenhof door kan gaan. Met dit besluit is een einde gekomen aan de onzekere situa tie waarin beide Leiderdorpse in stellingen al jaren hebben geze ten. De huidige huisvesting van zowel bibliotheek als de muziekschool liet al jaren te wensen over, maar de gemeente had tot nu toe nog geen kans gezien om daar wat aan te doen. Met de gecombineerde bouw in Buitenhof is gebleken dat de gemeente Leiderdorp fi nancieel wel in staat is het bouw plan te realiseren. De reacties van alle partijen in de raadsvergadering van gister avond getuigden echter van wei nig enthousiasme. Mevrouw Tichler (VVD) toonde begrip voor de snelle gang van zaken waarin de plannen voor de biblio theek en muziekschool tot stand waren gekomen. "Maar het uit eindelijk resultaat is niet wat we indertijd in de begeleidings commissie Buitenhof hadden af gesproken. Er zou geen gestapel de bouw komen. In welke catego rie de woningen naast en op het complex worden gebouwd is nog onzeker, evenals de vormgeving er van". PPR-raadslid Gordijn prees het doorzettingsvermogen van het Leiderdorps college om de mu ziekschool en de bibliotheek binnen afzienbare tijd aan een goed onderdak te helpen. "Het blijft daarentegen jammer dat er andere plannen zijn gemaakt dan was afgesproken. De manier hoe ze tot stand zijn gekomen, had naar mijn mening een stuk de mocratischer gekund", aldus Gordijn. Wethouder Verdier noemde het "uniek voor Neder land" dat de commissies zelfs bij de financiële onderhandelingen mee mocht praten. "Dat dit niet in het openbaar kon gebeuren is duidelijk. Dat verzwakt je positie als onderhandelaar alleen maar" Het CDA-raadslid Den Boeft toon de zich evenmin erg vrolijk en op timistisch: "Wij vragen ons af of we het allemaal wel goed gedaan hebben. Het is allemaal nog erg onzeker. Is het te duur, hebben we een goede bouwer in gescha keld? De omvangrijk te verhuren ruimte die in het complex komt, is er niet op ons verzoek geko men. De geplande woningen die er bij komen hebben evenmin op het CDA-lijstje gestaan", aldus Den Boeft die toch blij was dat de lang gekoesterde wensen van de bibliotheek en muziekschool toch in vervulling konden gaan. Ton de water (PvdA) deelde het college namens zijn partij mee dat ze blij waren met het resul taat, ondanks het feit dat zijn par tij de bouwplannen eerst niet had zien zitten. Op vrijdag 29 februari zal onder meer wethouder Gehner de eer ste paal slaan waarmee een begin wordt gemaakt tot de bouw van een muziekschool, een grote zaal, een ruimte voor wijkaktiviteiten, vergaderruimten en een biblio theek. WARMOND - De gemeente War mond onderzoekt momenteel of het technisch gezien haalbaar is nog twee of drie extra parkeer plaatsen in de Dorpsstraat aan te brengen. Winkeliers uit deze straat hebben (zoals gisteren ge meld) gevraagd om deze extra parkeerruimte voor het winke lende publiek en voor het laden en lossen. Maandag zullen burgemeester en wethouders een beslissing ne men of het mogelijk is deze par keerplaatsen in te passen in de Dorpsstraat die op het ogenblik opnieuw wordt ingericht. Na een gesprek tussen wethouder Van Schagen en de winkeliers dat gistermiddag plaatsvond, zijn de laatsten weer wat optimisti scher over een voor hun gunstige afloop. Volgens winkelier Huis kamp is de aanleg van de par keerruimte technisch gezien wel haalbaar. "Vorige week wilde de wethouder nog van niks weten en nu is hij toch al wat bijgedraaid", aldus Huiskamp. De winkeliers zijn de gemeente ietwat tegemoetgekomen door de mogelijkheid om de auto's dicht tegen hun woonhuizen te parke ren, aan te bieden. Nu wordt ver der onderzocht of dit het wande len van de voetganger niet be moeilijkt. Huiskamp is van mening dat de gemeente toch van het "prome nade-idee" dat men de Dorps straat wil meegeven, af moet stappen. "Het is geen winkel straat, maar een langgerekte woon- winkelstraat. De loopaf stand naar de winkels toe is on aantrekkelijk want ze liggen over een lange afstand verspreid. Als hier geen parkeerplaatsen in de straat komen dan jaag je de men sen weg". Wethouder Van Schagen vertelt dat de gemeente in haar door de raad volledig goedgekeurde plan voor de Dorpsstraat wel voldoende rekening gehouden heeft met het parkeren. Hij wijst op de par keerplekken bij het verenigings gebouw het "Meerpunt", in de Burgemeester Ketelaerstraat en in de toekomst misschien op het pleintje bij het gymnastieklokaal. Verder geeft hij aan dat er wel min der parkeerplaatsen zijn geko men dan voorheen, maar dat het aantal parkeerders net zo groot zal zijn omdat een maximale par keertijd van een half uur wordt ingevoerd. Bekeken wordt nu of de ruimte in de Dorpsstraat de aanleg van parkeerplaatsen mo gelijk maakt, zonder de door stroming van met name de voet gangers te schaden. Spoedig praten met burgers over woonwagens in Voorschoten VOORSCHOTEN - Er mogen woonwagens komen aan de Veurseweg, bij de Hofweg en bij de Noord-Hoflandsebrug. Dit is althans de mening van de raads commissie voor openbare wer ken die gisteravond in Voorscho ten vergaderde. De burgers zul len spoedig in de gelegenheid worden gesteld hun zegje te doen over deze standplaatsen. De provinciale planologische commissie gaat niet akkoord met alle drie de vestigingen, waar per plaats drie woonwagens zouden moeten komen. De commissie heeft bezwaren ten aanzien van de Hofweg. Het gemeentebe stuur van Voorschoten ziet ech ter geen kans om een betere ves tiging aan te bieden, zo werd gis teravond nog eens gesteld. VOORSCHOTEN - De tentoonstelling in het Cultureel Centrum "Hoe was 't" geeft een antwoord op de vraag hoe dit dorp zo rond de eeuwwisseling tot hal verwege de twintigste eeuw reilde en zeilde. Door middel van 130 prentbriefkaarten die allemaal (foto grafisch nog een keer vergroot) zijn opgehangen, wordt een beeld gevormd van een dorp dat door de centrale ligging vanaf het ontstaan van de spoorweg een eigen station, sinds de stoomtram een railver binding door de kom en via de Kerksloot een boot verbinding, speciaal voor goederenvervoer, bezat. Die gunstige ligging zorgde ook voor onderwijsinstitu ten zoals Wullings, opleiding voor hbs en OLV van Lourdes speciaal voor de jonge juffrouwen. Hele maal exclusief was Noorthey, het instituut waaraan een stiefbroer van koningin Wilhelmina zijn oplei ding kreeg. De echte dorpsbewoners in de jaren 1900 tot 1940 von den voor een deel hun werkzaamheden in de agrari sche sector of in de goud- en zilverfabi iek van Van Kempen en Begeer. De tentoonstelling laat deels een dorp zien waar het goed was om te leven maar ook een dorp, waarin velen het brood nauwelijks op de plank kregen door armoede. De prentbriefkaarten uit het gemeentelijk archief zijn dusdanig vergroot dat zij niet alleen een mooie wandversiering werden, maar tevens duidelijker een totaalbeeld geven. De rijkheid van de Laurentius- kerk rond 1910 met het neo-gothische altaar en de gasverlichting, de hervormde kerk uit dezelfde pe riode met de helaas bij de restauratie vernietigde monumentale kansel en ere-loge van de kasteelheer. Wie een klein beetje nostalgisch is aangelegd, moet de tentoonstelling in het Cultureel Centrum gaan zien. De openingstijden zijn van 9 tot 18 uur dagelijks behalve zondags en gedurende de gehele maand fe bruari. JOOP PETERS Veel belangstelling gisteren op de eerste dag van de foto-tentoonstelling over oud Voorschoten in het Cultureel Centrum Vrijdag Leiden Caténa - Kolfmakerssteeg, literair café, 21 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 42, Bingo avond, wandelsportvereniging "Zuid west", 20 uur; Ledenvergadering PvdA, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, optreden Pretty Things, 21 uur nacht film: 23.30 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat 60, concert Nederlands Kamerorkest, 20.15 uur. Schouwburg - 20.15 uur, "Woyzek" 20.15 uur. Werklozen belangen vereniging - voor advies 13-15 uur, Volkshuis, Haarlem merstraat 73b. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentrum, open weekendcafé, 21.30 uur. Zaterdag Leiden Stadsgehoorzaal - "Luba Loves Lei den", muziekfestival, 13.30-23 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Volksdansin- stuif 20 uur. Augustinus - Rapenburg 24, film: "Play it again, Sam", 21 uur. LAK-theater - Mimegroep, mekaniek, 20.30 uur. Schouwburg - 20.15 uur, "'t Kliekske" VW - Stationsplein 210, start molen wandeltocht 10-15 km, 9-13 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Zoeterwoude - "Open middag" van 10-12 van de kleuter- en lagereschool Klaverweide, Westeindseweg. Voorschoten - Lindehoeve, flikkerthea ter: "Supertramp", 20 uur. Zondag Leiden LAK-theater - kindervoorstelling Rob van Reijn, 15 uur. Nieuwstraat 28 - cabaretier Nard Boer, 15 uur. Stadsgehoorzaal - koffieconcert K O, 11.30 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids poppentheater, 14.30 uur. Maandag Rapenburg 100 - Leidse studente- nekklesia: "burgers in gareel", 20 uur. Rijksmuseum voor Geologie - Hoog- landsekerkgracht 17, avondexcursie, 20 Stadhuis - gemeenteraad, afscheidsrede burgemeester Vis, 19.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film van Hitchcock, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuidwest, 14.30 Warmond - commissie openbare wer ken, 20 uur, gemeentehuis. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel: 123089. Zo: J. Rus, Middelstegracht 131 tel 132500. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za- V. van Luijk, Wasstraat 2a, tel: 122522. Zo: E.K Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel: 132877 Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za A.L. van Ravestein-Weber, praktijk: Bevrijdingsplein 60, tel: 768918, privé: 01717-7050. Zo: B. Roos Zocherstraat 1, tel: 766123. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, R. van Leeuwen, Meijer, Mein- ders, Tan, van Tol en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen van vrij dag 24 uur t/m zondag door H.A.M. Meijer, Stokroos 1, tel: 122113, spreek uur zaterdag en zondag van 11-11.30 uur Leiderdorp - za H. van Wijk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel 890529. Zo: F Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur, Ge zondheidscentrum, Florijn 10, tel: 901000. Voorschoten - za B. Schotanus, Leid- seweg 305, tel: 071-766462. Zo: J.H. Vry- enhoek, Bachlaan 1, tel: 2356. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel: 01711-10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8-15 februari door apotheek Leiden Zuidwest, Brahmslaan 20, tel: 763134 en apotheek Beker, Lijt- weg 4, tel; 155482. Indien het na 1 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend in spoedge vallen, van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 13404, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, tel: 02523-3137. Dierenartsen Voor de praktijk van de dierenartsen Muurling/Helder/Roest, F. Muurling, Plantsoen 23, tel: 125057. Voor de prak tijk van de dierenartsen Krol en Vest- jens, Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel 153266. B.H. Boer, Bos- huizerlaan 26, Leiden, tel: 764058. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement Per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2