ubliek 'Tk zal wel es wat bedenken" Alle informatie in huis via een druk op de knop Noordwijker A. Caspers ergerde zich aan ondbakken Dieren-EHBO ook in Leiden Het aantal 'doings' van de klok in het Leidse stadhuis kluchten TELETEKST EN VIEWDATA VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 «'in m PAGINA 19 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Naar aanleiding van de cursus dieren-EHBO, die dierenarts G. J. Lette in Alphen aan den Rijn leidt, was dinsdag in deze rubriek een vraagge- sprekje met deze Alphenaar te lezen. Hij vertel de toen onder meer dat deze cursus, die in ons land uniek heette te zijn, in andere steden beslist navolging verdient. Mevrouw Besjes van de Leidse dierenbescher ming is het daar helemaal mee eens. „Maar", voegt ze er aan toe, „zo uniek is die cursus niet. Wij van de Leidse dierenbescherming organise ren al vanaf 1974 zo'n cursus cn men krijgt nog een diploma ook. Toevallig gaat maandag een nieuwe cursus van start." Dat wilde mevrouw Besjes maar even kwijt. Niet om te muggeziften, „maar", vraagt ze zich af, zouden mensen uit Leiden en omge ving voor zo'n cursus helemaal naar Alphen i ij- dcn, als het dichterbij huis even goed kan." Voor de nieuwe cursus die met ingang van komen de week op twaalf achtereenvolgende maan dagavonden in restaurant Boerhaave aan de Boerhaavelaan te Leiden wordt gegeven, kan men zich nog aanmelden (tel. 122847). De cursus staat onder leiding van dierenarts F. van Gooi uit Katwijk. In tegenstelling tot colle ga Lette in Alphen, gebruikt Van Gooi ter illu stratie wel levende huisdieren. „Voor zover ik weet, ondervinden die dieren dat niet als een kwelling", stelt mevrouw Besjes. „Mijn hond heeft het bijvoorbeeld een hele tijd gedaan. Die vond het verrukkelijk telkens met verband te worden ingepakt. En hij is notabcne een reu, kunt je nagaan." Hein van Woerden zei ten slotte dat het verreweg de meeste mensen niet opvalt. „Pas wanneer je hen er op atten deert, gaat er pas een licht op." 'Zimmer nvt FrühstCck' is voor een d'.J autobiografisch. „Behalve die verstrooide pro fessor dan, die er in mee speelt", zegt Caspers, „want die heb ik nimmer te gast ge had in de tijd dat ik kamers verhuurde Het aardige van dit blijspel is dat de schrijver tevoren al wist welke spelers 'm zouden spelen. Vandaar dat hij hen de rollen op het lijf heeft kunnen schrijven. Generale Ja, dat is me erg meegevallen" verklaart Caspers. „Trou wens het hele schrijven op zich. Ik heb er weliswaar het nodige aan moeten verande ren, maar dat hoort zo, geloof ik. Maar hopen dat het bij het publiek in de smaak zal val len." „Wanneer het maar iets ge smeerder loopt dan bij de ge nerale. Toen liep er van alles in het honderd. Het ging zelfs dermate veel fout, dat ik er niet van heb kunnen slapen" lacht de Noordwijker Heeft u er wel eens bij stilgestaan dat de klok van het Leidse stadhuis op elk half uur, in plaats van een ferme doing precies het aantal keren slaat dat de klei ne wijzer (naar boven afgerond) aangeeft? Nee? Nou het is omdat ik gisterochtend al wandelend op de Breestraat pal voor het stadhuis bemerkte dat m'n veter los zat. Anders zou ik er wel licht ook aan zijn voorbijgegaan premiere van 'Zimmer mit Frühstück', een onvervalste Noordwijkse klucht in drie bedrijven van de hand van.. jazeker A. Caspers. Badgasten De 52-jarige Noordwijker heeft het 'm toch maar geflikt. Een blijspel over een de beleve nissen van een zo'n doorsnee Noordwijks gezin dat in het seizoen kamers verhuurt aan Duitse badgasten. Zeventig bladzijden vol grappige dia logen, in nog geen twee maanden tijds geschreven. Nu echter hoorde ik twaalf sla gen uit het carillon komen. Daarom uitleg gevraagd bij bureau voorlichting, dat zich, op het moment dat ik m'n vraag voorlegde, zei af te vra gen waarom men zich dat niet eerder had afgevraagd. Men Verwees mij naar Hein van Woerden, de gemeenteamb tenaar belast met carillonza ken en deze zei het verwon derlijk te vinden waarom ik dat verwonderlijk vond. Im mers, Hein had bijna zijn le ven lang gewoond bij de Wil- librorduskerk in Oegstgeest, dat ook zo'n carillon heeft. Hein wist te vertellen dat op het hele uur de Bourdonklok (met haar 6000 kilo de zwaar ste klok van het carillon) slaat en op het half uur de één na zwaarste klok (2500 kilo), die derhalve minder luid klinkt. A. Leer, directeur van klokken gieterij Eijsbouts in het Bra bantse Asten, bij wie het A. Caspers met het aan de Nederlandse kusten zo bekende bordje Het is ook de titel van de door hem geschreven klucht „Bah, al die oudbakken, flauwe kluchten die men elk jaar weer speelt", redeneerde Noordwijker A. Caspers vorig jaar onte vreden, toen de toneelvereniging van de Reddingsbrigade haar jaarlijkse uitvoering had. Zo kon dat volgens hem niet langer en daarom sprak hij tot regisseur Jan Koemans: „Ik zal wel es wat bedenken, want met de oubollige stukken die jullie telkens weer uit de kast halen, is het niks meer gedaan." Dat was dus precies een jaar geleden. Hedenavond acht uur, twaalf Reddingsbrigade in het Lido- maanden later dus, beleeft de theater in de badplaats de Gemeente ambtenaar Hein van Woerden, die belast is met carillonzaken geeft tekst en uitleg bij de klokken in het stadhuis. Leidse carillon in beheer is, beaamde dat een klok die op het half uur hetzelfde aantal keren slaat als op het hele uur, niet zo gangbaar is. HILVERSUM (GPD) - Binnen af zienbare tijd zal iedereen over een „huiscomputer" kunnen be schikken. Een computer, die ons alle gewenste informatie ver schaft op het scherm van ons ei gen televisietoestel, door mid del van een druk op de knop. Er zijn twee soorten van deze „huiscomputers": Teletekst en Viewdata. Beide systemen ogen hetzelfde (de opgevraagde in formatie verschijnt op het tele visiescherm), maar in principe is de werking toch heel verschil lend. Teletekst is verheven tot een omroeptaak, terwijl de PTT zich heeft opgeworpen als Viewdata-specialist. De proef nemingen met Teletekst gaan medio april van start, terwijl de PTT enkele maanden later on der de naam Viditel het Viewda- ta-systeem gaat uittesten. Er is nog een belangrijk verschil: Teletekst is gratis; op Viditel moet men zich abonneren. Teletekst kan namelijk door iedereen op gevangen worden via de normale televisieantenne. Viditel daaren tegen gaat via de telefoon. Wie de experimenten met Teletekst wil volgen, kan voor rond 3000 gul den een aangepast (kleuren)tele- visietoestel kopen. De proefne mingen met Viditel-Viewdata zijn echter voor een 'selecte groep die een abonnement heeft. De meningen rond Viewdata en Teletekst zijn nogal verdeeld. Teletekst hoort niet bij de om roep thuis maar bij de kranten, zeggen de dagbladuitgevers. Aanvankelijk reageerden de dagbladen heel schrikachtig op het informatiefenomeen Tele tekst. Er kwam een zelfde soort paniekreactie als 28 jaar geleden bij de invoering van televisie. Wim Stokla, projectleider van het NOS-Teletekst-experiment, weet zeker dat de nieuwe elektroni sche media de kranten niet zullen schaden. „Hoe Teletekst er zal gaan uitzien, weten vye nog niet; dat is ook de reden van het expe riment. Persoonlijk zou ik het liefst zien als sociaal informatief medium. Ik denk aan ondertite ling van Nederlandstalige actuele programma's voor doven en slechthorenden, beschouwingen als achtergrondinformatie over op televisie aangekondigde ac ties, omroepgebonden informa tie, de vacaturebank, hooi- koortsberichten, noem maar op". „Teletekst is een verlengstuk van de omroep en voor zaken die op de televisie niet genoeg uit de verf komen. Ondanks het feit dat ik het liefst dit soort informatie via Teletekst zou geven, moet er toch ook nieuws in. Teletekst is een razendsnel medium. Berich ten kun je desnoods elke minuut verversen en actualiseren. Het is een mogelijkheid die je moet be nutten. Maar parallel aan snel heid loopt oppervlakkigheid. We kunnen geen diepte geven. Je moet hét nieuws op Teletekst zien als uitgebreide krantenkop pen. We hebben maar heel be perkte ruimte. Voor diepgraven de achtergrondverhalen zul je toch altijd de krant nodig blijvèn hebben". Evenals de meeste omroepmensen vindt Wim Stokla Teletekst een duidelijke omroeptaak. „Tele tekst wordt via de ether naar de ontvangers getransporteerd. Het zijn dezelfde signalen als die voor televisie worden gebruikt. En als de dagbladen gaan roepen: het is geen televisie, maar een krante naangelegenheid, zou het NOS- journaal dat ook zijn, evenals de actualiteitsrubrieken. De kran ten zullen het meer moeten zoe ken in de Viewdata. Het is onzin, te denken dat Teletekst de on dergang van de dagbladen zou betekenen; integendeel, deze twee media kunnen elkaar aan vullen, net zo goed als Viewdata de Teletekst zou kunnen aanvul len". Vertaler Voor de goede orde even de hoeda nigheden van Teletekst en View data uitgelegd: Teletekst komt via de ether op het televisietoe stel en het is éénrichtingsverkeer, Viewdata echter komt op het tv- toestel per telefoonkabel, en er is tweerichtingverkeer. Daar komt nog bij dat Teletekst vrijwel gra tis wordt, terwijl Viewdata duur betaald zal moeten worden (10 cent per minuut boven de tele foonkosten). Beide systemen hebben één overeenkomst, de ontvanger (het televisieapparaat) zal een decoder of vertaler nodig hebben. Teletekst is veel beperkter van op zet dan Viewdata. Een televisie beeld is opgebouwd uit 625 beeldlijnen, waarvan er 25 niet gebruikt worden. Twee daarvan kunnen door Teletekst worden benut. Wie de beeldhoogte van zijn televisietoestel te klein in stelt, kan boven het beeld die twee lijnen met verspringen stipjes zien. Om uit die twee lij nen een volledig beeld te kunnen samenstellen, moet het televisie toestel de genoemde decoder met geheugen bevatten. De NOS zendt elk kwart van een seconde een pagina Teletekst uit. Hierdoor kan Teletekst in princi pe niet meer dan 100 pagina's per zender bevatten, omdat anders de wachttijd te lang zou worden. Met 100 pagina's is de wachttijd ongeveer 20 seconden. Wat Ne derland betreft, kan de totale op een bepaald ogenblik beschikba re hoeveelheid Teletekst dus 200 pagina's bedragen: elke zender honderd. Het televisietoestel met decoder heeft ook bepaalde „snufjes": wanneer de kijker dat wil, kan hij tijdens de uitzending van een gewoon televisieprogramma op de hoogte worden gehouden van actualiteiten. Breken bijvoor beeld de dijken door, dan ver schijnt dit nieuws in een paar re gels op het scherm over het tele visieprogramma heen. Viewdata kent geen beperking van het aantal pagina's. In principe kan dit systeem eindeloos wor den uitgebreid, volgens het „boom-principe": is de ene com puter vol, dan schakel je er ge woon een verse achter. Onbegrensd Het begrip wachttijden is Viewdata vreemd. Bovendien is het aantal mogelijkheden met Viewdata onbegrensd. Naast het feit dat er traditionele kranteninformatie in zal komen, kunnen ook hele en cyclopedieën en andere naslag werken in de computer worden ingevoerd. Bovendien kunnen bepaalde groepen mensen View data in eigen besloten kring ge bruiken. Omdat het tweerich tingverkeer is en men dus „vra gen" aan de computer kan stel len, kan men zaken tot in de kleinste details aan de weet ko men. Bijvoorbeeld de bioscoop agenda. Via Viewdata kan men er achter komen welke film op een bepaalde avond in Lutjebroek draait, hoe laat de film begint en of er nog kaartjes zijn. Het is in principe zelfs mogelijk via View data toegangsbewijzen te bestel len. Tegenover al deze voordelen staan ook nadelen. Zoals de bedreiging van privacy. Wie zich „abon neert" op Viditel-Viewdata, krijgt van de PTT een geheel ei gen en geheim gebruiksnummer en wachtwoord. Met zijn num mer en wachtwoord moet de klant zich steeds melden om toe gang tot de computer te krijgen. Het is echter heel goed mogelijk dat de buurman of een kennis achter uw nummer en wacht woord komt. Hij kan dan op grote schaal op uw kosten informatie krijgen. Dat dergelijke dingen snel gebeuren, bewees een on derzoek onder studenten in Ca nada. Een kwart van hen bleek het wachtwoord van een ander te hebben misbruikt en een ander kwart had getracht de program ma's van anderen in de war te stu ren. Met Viewdata is het dus op passen geblazen. Bij Teletekst kunnen dit soort problemen niet ontstaan, en al zou het wel kunnen, het is niet interessant, want Teletekst is gra tis. Maar terug naar het Teletekst-ex- periment. In de maand april gaat de NOS 50 Teletekst-pagina's (el ke pagina bestaat uit 14 regels, met elk 24 karakters of letters) brengen. Niet de hele dag, maar zolapg er een testbeeld of pro gramma te zien is. In de loop van het jaar zullen de experimenten langzaam worden uitgebreid. Wim Stokla: „Dat doen we op drie manieren; ten eerste gaan we de uren dat de pagina's ververst worden steeds meer uitbreiden. Eerst doen we dat alleen op werkdagen, maar later ook in de weekeinden. Ten tweede gaan we van 50 naar 100 pagina's, en ten derde beginnen we in augustus met het ondertitel-experiment. Dit is met name bedoeld voor do ven en slechthorenden". Jn dat ondertitel-experiment gaan we alleen betrekken wat we bin nen de omroep nog niet weten. Dus programma's van titels voor zien waarvan geen scripts be staan. We gaan uitzoeken hoe lang een en ander duurt en hoe veel werk het is. Er is heel weinig ervaring op dit gebied. Onderti telen is heel arbeidsintensief werk. Eén man kan in één werk dag ongeveer 15 tot 30 minuten ondertitelen. Het zoeken is dus naar een snellere manier. Op de universiteit van Southampton in Engeland is men bezig met de ontwikkeling van een soort au tomatische ondertitelingsma chine. Ik noem dat instant-onder- titeling. Het apparaat is echter nog niet geschikt voor de prak tijk. De ondertiteling van actuele uitzendingen is echt belangrijk. Een onderzoek bij doven en slechthorenden gaf als resultaat een enorme'behoefte naar onder titels bij actualiteiten". In het jaar dat de experimenten du ren, zal iedere drie weken de op zet van de Teletekst-uitzendin- gen veranderen. Dn o«r. He juiste vorm te vinden. Begin 1981 ga„t Stokla met een evaluatierapport naar de raad van bestuur van de NOS, en pas dan zal worden be keken hoeveel geld Teletekst gaat kosten, hoe een en ander or ganisatorisch in elkaar moet gaan steken, hoe zwaar de nadruk op doven en slechthorenden moet liggen en of het hoe dan ook doorgaat. In het onwaarschijnlij ke geval dat het project wordt geannuleerd, zullen de 21 mede werkers die aan het eind van het experiment bij Teletekst hun brood zullen verdienen, weer naar hun oude omroepfuncties teruggaan. De redacteuren die van buiten worden aangetrok ken, krijgen een arbeidsovereen komst voor de duur van het expe riment. Kosten Teletekst dient een weinig kosten de operatie te worden. De kosten zullen in principe niet op het publiek verhaald worden, maar uit de algemene omroeppot be taald worden. Belangrijk punt is ook wat de positie van Teletekst zal worden. Wim Stokla: „De po sitie is nog steeds niet bepaald De verantwoordelijke man is de programmacommissaris televi sie. Pas na het experiment kan worden gekeken welke plaats Teletekst binnen het bestel gaat innemen. De vraag is natuurlijk, wat de inbreng van de zendge machtigden zal worden. Ik vind dat we een vorm moeten vinden waarin alle omroepen kunnen participeren. Dat is pluriform. Wil je een aardig medium, dan zal het geïntegreerd moeten zijn. We moeten zoeken naar een vorm waarin het bestel zijn weerklank zal hebben". 1»

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19