Schakers Leithen op weg naar eerste klasse Onderhandelingen met bezetters San Salvador duren nog Verlies BOB Sprint-WK: laatste test LOTTO I TOTO Orantes niet tegen tennisteam Ritzege De Gendt Sparta wil Terry Lees en Meyer contracteren INDOORRECORD VOOR WIELART EEN TRAINER EEN JEUGDTRAINER Opzet in het spel bij zinken walvisvaarder ZIJL/LGB - HZ en PC VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 SPORT SEVILLA (GPD) - De kans voor Nederland om het Davis-Cup- duel tegen Spanje in Sevilla met succes af te sluiten, is aanzienlijk groter geworden. Tijdens de lo ting gistermiddag bleek namelijk dat Manuel Orantes door de Spanjaarden niet kan worden in gezet in de enkelspelen. De nummer 19 van de wereld tobt met een armblessure en de vraag is zelfs of hij wel beschikbaar zal zijn voor het dubbelspel op za terdag. Voor dat duel behoeven de namén van de deelnemers pas een uur voor het begin van de wedstrijd te worden opgege ven. Omdat Orantes niet in de singles speelt, zal Tom Okker, die zelf overigens last heeft van een liesblessure, vandaag aantreden tegen Fernando Luna. Deze nummer drie van Spanje staat 94e op de wereldranglijst. Okker is 54e. In de tweede partij speelt Louk Sanders tegen José Higue- ras. Voor zondag staan de partij en Okker-Higueras en.Sainders- Luna op het programma. ST. VICTOR LA COSTE - De Belg Franky de Gendt heeft gisteren de eerste etappe van de wegwed strijd "de ster van Besseges" ge wonnen. Hij kwam na 139,5 kilo meter uit Tavel als eerste aan in St. Victor la Coste met een voor sprong van 45 seconden op drie renners. Van hen won de Frans man Gauthier de sprint voor Aad van den Hoek en de Italiaan Pa- nizZa. De Belg Noel de Jonckheere won de tweede etappe van de wielerrit naar de zon. Hij legde de 160 ki lometer van Lorca naar Almeria af in 4 uur 29 min 49 sec. Tweede werd zijn landgenoot Jos Jacobs en derde de Italiaan Pierino Ga- vazzi, beiden, in dezelfde tijd als de winnaar. De Spanjaard Ladron de Gevaera behoudt de leiding in de algeme ne rangschikking voor Jacobs. ROTTERDAM - Sparta is driftig op zoek naar versterking. Nu de blessures van diverse spelers maar langzaam genezen, heeft interim-trainer Hans Eijkenbroek er bij het Sparta-bestuur op aangedrongen met de meeste spoed naar een verdedigende middenvelder en een aanvaller uit te zien Mede op advies van chief-scout Hans Sonneveld heeft het bestuurscollege van de Rotterdamse eredivisieclub een lijstje samengesteld van kandi daat-aankopen. "Zoals gebruikelijk is de geruchtenstroom alweer op gang gekomen", sprak Sparta-penningmeester Floor Bouwer gister avond. "Hoewel wij van het bestuur in de afgelopen dagen onze monden stijf dicht hebben gehouden worden er nu alweer namen als Geert Meyer en Terry Lees genoemd. En inderdaad, ik kan niet ontkennen dat die spelers op ons lijstje voorkomen. Maar we hebben nog wel tien andere voetballers op het oog". Geert Meyer, de vroegere linkerspits van FC Amsterdam en Ajax staat momenteel bij de Engelse club Bristol City onder contract. Meyer ver blijft in Bristol evenwel meer op de bank dan dat hij zich op het veld bevindt. Zijn huidige club is bereid Meyer te laten gaan. Ook de vroegere Spartaan Terry Lees is trouwens werkzaam bij een Engelse werkgever. Hij komt momenteel uit voor Birmingham City. De besprekingen met alle kandidaat-spelers verlopen inmiddels, zoals Bouwer het uitdrukt, "erg stroef'. Er moet, aldus de penningmeester, een wonder gebeuren, wil Hans Eijkenbroek zijn zin krijgen. Als het aari die tijdelijke technische leider ligt, zou hij zondag tegen Utrecht al de beschikking willen hebben over enkele nieuwe krachten. "Maar", liet Floor Bouwer gisteravond weten, "ik acht de kans daarop uiterst gering. Er zal nog heel wat besproken moeten worden, voordat we de nieuwe spelers op het Kasteel kunnen begroeten" PARIJS (ANP) - De Brit Kevin Finnegan (rechts) heeft gis teravond voor 6000 toe schouwers in Parijs de va kante Europese bokstitel in het middengewicht opgeëist. Hij versloeg de Fransman Gratiën Tónna overtuigend op punten. Finnegan, die al in 1975 houder van de titel is geweest, be heerste de strijd volkomen. De Deen Jorgen Hansen verde digde in Randers zijn Euro pese bokstitel in het weiter- gewicht met succes tegen de Belg Wies Carmeliet. Op ad vies van de ringarts werd het gevecht al na de vijfde ronde gestaakt wegens een ver- wonding van de Belg. LEIDEN - Leithen 1 heeft goede papieren om na een ja renlange afwezigheid terug te keren in de eerste klasse van de Leidse schaakcompetitie. In de tweede klasse A staat de ploeg met 7 punten uit vier duels fier aan kop. Leithen won in de vierde ronde met 3V2—6'/2 van concurrent Philidor 5, terwijl bovendien het hoger be roep van Nieuwkoop tegen de 4-6 uitslag van de wedstrijd Nieuw- koop-Leithen uit de tweede ron de door het LSB bestuur is afge wezen. Onder protest van de Lei- thenaren was de uitslag eerst be paald op 5-5, maar dit werd later veranderd in 4-6 omdat Leithen formeel het recht aan haar zijde had in zake een uitspeelkwestie. Nieuwkoop tekende tegen deze beslissing hoger beroep aan. Bo degraven 1, dat remiseerde met Daniël Noteboom 2, en Nieuw koop (dat vrij was) vormen met 4 uit 3 de naaste belagers van Lei then. Alphen 3 staat met 4-5 voor tegen Boskoop 1, een Alphense winst hangt in de lucht, want de te arbitreren partij lijkt remise Boskoop zou daardoor duidelijke degradatiezorgen krijgen. In de tweede klasse B valt de span ning te snijden. Maar liefst zes teams staan op 4 matchpunten, met dien verstande dat sommige BOEDAPEST (ANP) - BOB Oud- Beijerland heeft gisteravond in Boedapest in een wedstrijd voor de kwart finales van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskampioenen dames een zware nederlaag geleden te gen BSE Boedapest. De Hon gaarse kampioensploeg zege vierden met 80-49. Bij de rust was de stand 41-18. Voor BOB scoor den Carla de Liefde 20 punten. Irene Maarschalkerweerd 12 en Anita Blange 14. Top-scoorster bij BSE was Cziraky met 21 punten. Het was de vierde wedstrijd van BOB voor de kwart finales. Eer der verloor de ploeg van CUC Clermont Ferrand en Mineur Pernik. In de thuiswedstrijd ver sloeg BOB verrassend BSE met 85-72. teams drie, en andere al vier ont moetingen achter de rug hebben. Met 4 uit 3 zijn Daniël Noteboom 1, Philidor 4 en Lisse 2 de lijst aanvoerders. Philidor 4 wees Sassenheim met 6ll2-3ll2 terug. Het Noordwijksc D. Noteboom won net aan met ö'/a—4J/2 van ri vaal LSG 3, terwijl Lisse 2 vrij was. Roelofarendsveen won met 8-2 van het nu troosteloos onder aan staande Voorschoten 3. Sa men met LSG 4 en Sassenheim staat eerstgenoemd team nu op 4 uit 4. VTL 2 blijft verrassen in de derde klasse A. Met 7-3 rekende men af met het eveneens nog ongeslagen Voorhout. Achter VTL 2 deelt Voorhout nu met twee match- punten achterstand de tweede plaats met Katwijk 2. De uitsla gen: VTL 2-Voorhout 7-3; Sas senheim 2-Philidor 6 ö'/a—4'/2; Katwijk 2-D. Noteboom 3 9-0 voorl. Drie teams maken de dienst uit in de derde klasse B. VTL 1, Leiderdorp 2 en Rijns burg 1 hebben na vier rondes ie der slechts één verliespunt. Aan vankelijk leek Leiderdorp 2 de enige koploper te worden, doch de 41/2-5,/2 overwinning op Rijns burg in de tweede ronde werd na hoger beroep tegen de arbitrage uitslag omgezet in 5-5. Voor Rijnsburg is het nog wel zaak tot winst te komen tegen Alphen 4, want hier werd het voorlopig 4-4. Een Rijnsburgse zege hangt, ge zien de afgebroken stellingen, in de lucht. VTL 1 staat er het best voor, daar dit tiental verreweg de meeste bordpunten heeft ver gaard. De uitslagen: Leithen 3- Philidor 7 ö1/»—3V2 voorl; Rijns burg 1-Alphen 4 4-4 voorl.; Lei- derdorn 2-Katwiik 3 7-3: Val kenburg-VTL 1 1-9. In de derde klasse C gaat het Leithen 2 voor de wind. Met 1-9 rolde de ploeg over Koudekerk 1 heen. waarmee de Leithen reserves na vier duels op 8 matchpunten staan. Concur rent Boskoop 2 liep haar eerste nederlaag op tegen Bodegraven 2. De uitslagen: Roelofarends veen 2-Nieuwkoop 2 3'/2—6'/2, Aarlanderveen 1-Leimuiden 14'/ 2—5'/2Koudekerk 1-Leithen 2 1-9; Boskoop 2-Bodegraven 2 21/ 2-7'/a. Interland in Leiden LEIDEN - Voor het eerst in de offi ciële geschiedenis van het short track (indoor schaatsenrijden) in Nederland wordt er een interland tegen het sterke Engeland verre den. De KNSB organiseert in samen werking met de Indoor Hard rij Club Leiden deze wedstrijd zon dag op de Ton Menkenbaan aan de Vondellaan in Leiden. Aan de wedstrijd nemen per land acht rijders deel, die mp de 500 en 1000 meter starten, ook nemen zij deel aan de aflossing voor ploe gen over 5000 meter. Voor de Engelse ploeg zullen o.a. uitkomen: Dave Boddington, Brian Cartland (één van de vier rijders die met een tijd van 8.02.13 houder van het wereldrecord op de 5000 meter) en Stewart Horse- pool. Rijders uit de Leidse regio die voor de Nederlandse ploeg uitkomen zijn: Wim van Eisen (Zoeterwou- de), Arie Ravensbergen (Voor schoten), Joop Wolvers (Hoog- made) en Kees Boer (Woubrug- ge). De wedstrijden beginnen zondagmiddag om 17.00 uur. MILAAN - Ruud Wielart heeft gisteravond in Milaan een nieuw nationaal indoorrecord hoogspringen gevestigd. De Haarlemmer won dit onder deel met een sprong van 2 meter 25. Het oude record stond sedert 28 januari 1978 (Madrid) op zijn naam met 2 meter 23. Eerder dit seizoen wipte Wielart al twee maal over 2.20. Afgelopen weekeinde werd hij in Zwolle Nederlands indoorkampioen met deze hoogte. In de Overijsselse hoofdstad mislukten tot driemaal toe pogingen over 225 te springen. Sara Simeoni, de wereldrecordhoudster hoogspringen in de buitenlucht met 2.01zag een poging het indoorrecord op 2.00 te stellen op het nipper tje mislukken. Nadat de Italiaanse atlete de 1.95 in één sprong bedwon gen had, ging zij even vlot over 2.00. Na haar landing viel de lat echter alsnog af, waardoor de poging ongeldig verklaard moest worden De v.v. Noordwijk, uitkomende in de 1e klasse K.N.V.B., zater dagvoetbal, vraagt met ingang van 1 juli 1980 voor de training en de begeleiding van haar selektie- teams; alsmede voor de training en de begeleiding van haar jeugd- teams. Sollicitaties te richten aan: H. Honsbeek, Adriaan Dorsmanstraat 22, 2202 XD Noordwijk aan Zee. CARDIFF - Ondanks een goed begin zijn de Nederlandse tafel tennisploegen die deelnemen aan de internationale kampioen schappen van Wales in Cardiff snel uitgeschakeld. De Nederlandse heren versloegen in de eerste ronde Wales met 3-1 maar gingen in de tweede ronde met dezelfde cijfers ten onder te gen Polen. Bij de, dames won Nederland met 3-0 van Turkije maar was daarna te zwak voor Zweden: 1-3. De dames B-ploeg won in de eerste ronde met 3-1 van Frankrijk. Het toernooi werd bij de heren ge wonnen door China dat Zweden met 3-0 klopte. Bij de dames was de A-ploeg van China te sterk voor de B-ploeg. WEST ALLIS (GPD) - Dit weekeinde worden in het aan Milwaukee grenzende West Allis de wereldkam pioenschappen sprint ge houden. Een belangrijk schaatstoernooi, omdat het vlak voor de Olympi sche Winterspelen in Lake Placid valt. door alle sprinters van enige im portantie wordt deelgenomen. Ook de Russische afvaardiging is aanwezig en dat is voor de orga nisatoren van de Winterspelen een hele geruststelling. Gezien de telefonische bedreigingen die de Russen in Milwaukee moesten ondergaan, denkt een deel van de Amerikaanse bevolking er overi gens anders over. Dit weekend moet Eric Heiden be- wiizen inderdaad nog op eenza me hoogte te staan, hoewel nie mand echt aan zijn status twijfelt. Heiden en .ook zijn zuster Beth kunnen rekenen op de steun van een groot aantal inwoners van hun woonplaats Madison. Per dag wordt er gerekend op een kleine 5000 toeschouwers en dat is gezien het gebrek aan belang stelling voor het schaatsen bij de Amerikanen veel. De Nederlandse inbreng tijdens dit toernooi zal vooralsnog niet erg groot zijn. Bij de dames heeft Haitske Valentijn redelijke kan sen op een goede eindklassering, maar van Annie Borckink en Sij- tje van der Lende mag niets ver wacht worden. Bij de heren kan Lieuwe de Boer zich met name op de 500 meter in de kijker rijden. En datzelfde geldt voor Bert de Jong op de 1000 meter. Ron Ket neemt niet deel aan de Winter spelen en kan dus alleen in West Allis bewijzen inderdaad beter te zijn dan de gepasseerde Neder landse sprintkampioen Jan van der Roemer. VV LEIDEN vraagt voor het nieuwe seizoen TRAINER voor de selectie. Training: maandag- en donderdagavond. Begeleiding: zaterdag. PEN HAAG - De lottovan het afgelopen weekeinde kende twee winnaars van de eerste prijs, die elk een bedrag van f. 315.961,80 bruto ontvangen. Voorde eerste prijs van de toto meldde zich geen enkele gegadigde. Toto gelijk nummer vijf kent geen winnaars van de eerste en ook niet van de tweede prijs. De resultaten: Lotto vijf: Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 315.961,80 ontvangen. Tweede prijs: 21 winnaars, die elk bruto I. 8.061.-- ontvangen. Derde prijs: 485 winnaars, die elk 523,50 ontvangen. Vierde prijs: 15.898 winnaars, die elk 21,20 ontvangen. Vijfde prijs: 24.447 winnaars, die elk 13,80 ontvangen. Toto vijf: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto 33.413,40 ontvangen. Derde prijs: 77 winnaars, die elk bruto 1,641,40 ontvangen. Toto gelijk vijf: Eerste prijs: geen Tweede prijs: gee Derde prijs: 6 winuu 1.416,30 ontvangei Vierde prijs: 276 38,70 ontvangen Vijfde prijs: 330 wil ontvangen. die elk bruto die elk rs, die elk ƒ.27,90 SAN SALVADOR-MADRID - Vertegenwoordigers van de ex- treem-linkse Volksliga zijn gis teravond voor de derde keer bij een gekomen in het bisschoppe lijke paleis van San Salvador, de hoofdstad van de Middenameri- kaanse staat El Salvador, waar zij hun eisen tot vrijlating van de ge gijzelden bespraken met de Spaanse directeur-generaal voor Latijnsamerikaanse zaken, Pe dro Bermejo, en de ambassa deurs van Equador, Italië en Mexico. Vast staat dat de militaire revolu tionaire junta nog niet is inge gaan op de eisen van de bezetters van de Spaanse diplomatieke post in San Salvador. In tegen stelling tot de officiële regerings verklaring van woensdag is er geen enkele politieke gevangene vrijgelaten. De aartsbisschop van San Salva dor, monseigneur Oscar Arnul, heeft gisteren de Spaanse ambas sade bezocht waar hij sprak met de gegijzelden en de bezetters. Het is niet bekend of de hoog waardigheidsbekleder pressie heeft uitgeoefend op de leden van de Volksliga om de bezetting van de ambassade spoedig op te hef fen. Een woordvoerder van de bezetters Tweetal bekent roofoverval GRONINGEN (ANP) - Twee jon- gens (van 20 en 18 jaar) beiden uit Groningen, hebben tegenover de politie bekend maandagnacht de 53-jarige mevrouw B.H. te heb ben beroofd van haar handtasje met een inhoud van 23.000,- gul den. De twee jongens hadden nylonkousen over hun hoofd ge trokken en vielen de vrouw van achteren aan, toen zij bij huis uit een auto stapte na bezoek aan kennissen. De vrouw werd tegen de grond gewerkt en haar tasje uit haar handen getrokken. Het handtasje is teruggevonden, het geld nog niet. heeft gisteren meegedeeld dat de gegijzelden op de hoogte zijn van het feit dat sommige leden van de Liga wapens dragen. Tevens ver zekerde hij dat de bezetters de wapens niet zullen gebruiken te gen de negen gijzelaars. De minister van buitenlandse za ken van San Salvador heeft giste ren voor de televisie in zijn land verklaard dat er in geen geval po litie of militairen ingezet zullen worden om de negen gegijzelden op de Spaanse ambassade te be vrijden. De buitenlandse com missie van de Spaanse Tweede Kamer heeft gisteren de bezet ting van ambassades, om welke legitieme reden dan ook, scherp veroordeeld. Tevens veroordeel de deze commissie in harde ter men de slachtpartij van vorige week op de Spaanse ambassade in Guatemala, waar door het op treden van de politie 39 personen om het leven kwamen. De Spaan se Tweede Kamer-commissie heeft het besluit van dp regering om de diplomatieke betrekkin gen met Guatemale te verbreken unaniem goedgekeurd. LISSABON - Het zinken van de walvisvaarder Sierra woensdag in de haven van Lissabon is „geen toeval geweest". Dat verklaart een woordvoerder van een actie groep tegen de illegale walvis vangst. De Sierra stond op het punt uit te varen na een reparatie voor 900.000 gulden. De reparatie was noodzakelijk nadat de actie groep met de ijsbreker Sea She pherd in juli vorig jaar de walvis vaarder moedwillig tot drie keer toe ramde. Volgens de actiegroep van de Sea Shepherd heeft de Sierra in de afgelopen tien jaar 25.000 walvis sen gevangen. Daaronder zouden zich walvissen bevinden waarop de jacht vprhodpn is. Ook zou de Sierra in verboden wateren heb ben gejaagd. De Sierra staat be kend als een „piratenschip" van Japanse huize, dat op deze ma nier de voor Japan geldende in ternationale beperkingen van de walvisvangst ontdook. De Portugese politie vermoedt dat de Sierra in de haven van Lissa bon tot zinken werd gebracht door een magneetmijn of een plastic bom. De Sierra zonk woensdagochtend om zes uur binnen tien miniiten, nadat er midscheeps een explosie had plaatsgevonden. De 17-koppige bemanning kon nog net op tijd het schip verlaten. De Sea She pherd ligt intussen nog steeds op de bodem voor de haven van Leixoes ten noorden van Opor- A.s. zaterdag 19.15 uur zwembad „De Zijl" Advertentie aangeboden door Mercasol.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17