'Saboteur' Miller af door zijdeur... Idenburg: Boycot? Loonpauze is véél belang Moeizame start biljarter Bongers Franse Amerikaan zet Leiden op juiste spoor DE SLEUTELS-SCHEVENINGEN VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 VINCENNES (ANP) - Op de eerste dag van het 41ste toernooi om het Europees kampioenschap anker kader 47/2 in Vincennes bij Parijs heeft Jos Bongers gedaan wat van hem verwacht mocht worden. Hij won tweemaal. Het debuut van de 23-jarige klasserijke Nijmegenaar verliep echter allerminst voorspoedig. Op de voor hem vreemde Franse tafels in het Centre Culturel Georges Pompidou, neergezet door de voormalige grootmeester Jean Marty, gebruikte Bon gers niet minder dan twintig beurten om de Belgische topper Wesenbeek te ver slaan. Tegen de Fransman Couespel ging het beter. Winst in vijf beurten, maar nog altijd bleven grote series zoals in de nationale kam pioenschappen uit. Averij Een en ander had tot gevolg dat Bongers' gemiddelde ernstige averij opliep. Een maand geleden werd hij in Zwolle nationaal titelhou der met een eindgemiddelde van bijna 70. Na 800 caram boles in Vincennes stond hij pas op 32. Het gebruik van veel beurten was geen algemene kwaal. De hoogst-geplaatsten, titel houder Connesson en de Jos Bongers Westduitse routinier Hose, openden in vijf beurten. Op grond van zijn goede gemid delde in Zwolle werd Bon gers als derde geplaatst. Te recht, want vijf van de acht spelers behoren tot Europa's tweede garnituur. Couespel en Bourezg raapten tot nu toe in Frankrijk wat troost prijzen op, die Connesson liet liggen. Jos Bongers is het dan ook aan zijn stand verplicht in Vin cennes in de prijzen te val len. "Er zit een medaille voor je in, Jos", meende ook bege leider Lou Lensen. Gezien zijn moeizame optre den op de eerste dag zal Bon gers hard moeten werken om brons te halen alvorens zich te kunnen mengen in de strijd om de titel. WASSENAAR (GPD) - Voor een sportbestuurder doet hij wel een erg opmerkelijke uitspraak. „Ik begrijp niet waarom iedereen de mond vol heeft van een boycot van de Olympische Spelen door Nederlandse atleten. Je leest bijna niets anders in de kranten. Radio en televisie lijken er ook de hele dag mee bezig. Persoonlijk vind ik de loonpauze met alle gevolgen vandien veel belangrijker. Daarmee is de Nederlandse economie - en dus ieders loonzakje - gemoeid" Aan het woord is mr. Jacobus Die- derik Jan (voor insiders Koos) Idenburg, voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité Hij is de man, die uiteindelijk - door het plaatsen van zijn handteke ning - bepaalt of de Nederlandse atleten straks in Moskou van de partij zullen zijn. Idenburg is één van de weinige be stuurders, die de betekenis van de sport in de samenleving nauwkeurig op zijn waarde weet te schatten. Tijdens een inter view, waarin de professionele beoefening van hoogspringen ter sprake kwam, heeft hij eens ge zegd: „Ik vind het die tak van sport niet waard, dat je van je 30ste tot je 65ste in de WW moet lopen. Zo belangrijk is sport niet in de samenleving. Ik houd vol, dat de maatschappelijke rol be langrijker is. Dan maar niet hoog springen" Filosofie De filosofie van Idenburg blijkt ook uit de manier, waarop hij met de sport in aanraking is gekomen. Dat was in 1949, toen hij in Soe- rabaya verbleef. Koos Idenburg werd daar gevraagd voor het mili tair hockeyelftal. Over die perio de vertelt hij: „Ik was allesbehal ve een hockeyer. Ik was van huis uit hardloper en werd alleen door mijn snelheid gekozen in het hockeyteam. Technisch was ik zeker niet". Na zijn verblijf in het toenmalige Nederlands-Indië keerde Iden burg naar zijn woonplaats Was senaar terug. Hij bouwde daar aan zijn maatschappelijke carriè re als directeur van een Amster damse verzekeringsmaatschap pij. „Maar de sport bleef me boeien", aldus de 54-jarige Iden burg. „Ik wist alleen niet welke CAEN - Vijf minuten na rust kreeg Bob Miller van zijn coach wat hij verdiende: een plaats op de bank. De Amerikaanse center van BC Caen, op wie een groot deel van de Franse hoop gevestigd was inzake de poging om via een overwinning op Parker Leiden nog een kansje te behouden op kwalificatie voor de halve finale van de Europa Cup II, werd vervolgens bij zijn roemloze terugtocht op een striemend fluitconcert van zijn eigen supporters onthaald. En terecht, want de flegmatieke Miller was niet vooruit te branden geweest als gevolg waarvan Caen al enkele minuten na de pauze tegen een praktisch onoverkomelijke 55-75 achterstand aankeek. Verlies was daarna onvermijdelijk, een complete afgang werd het evenwel niet. Dapper vechtend gaf Caen "zijn huurling" een lesje in het tonen van karakter: een ac ceptabele 81-92 nederlaag werd tenslotte nog uit het vuur ge sleept. Een en ander betekent natuurlijk wel dat de ploeg van Hennie Blom met die volkomen verdien de overwinning volop in de race blijft om een plaats bij de laatste vier. In feite zelfs op rozen is ko men te zitten, want met nog twee thuiswedstrijden voor de boeg moet het wel heel vreemd lopen wil Leiden die twee nog noodza kelijke punten niet pakken. Pa- nathinaikos, afgelopen woens dag door lijstaanvoerder Cabetti Cantu op een verschrikkelijke wijze weggeveegd, verloor vorige week in de Normandische kust plaats met twee punten. Logi scherwijs mag worden aangeno men dat Leiden in eigen huis zich niet zal laten verrassen door de Grieken, die zich buiten Athene blijkbaar niet erg op hun gemak voelen. Dat laatste leek in feite ook opgang te doen voor Plaat c.s. Leiden immers slaagde er tot nu toe niet in om "uit" te imponeren. Maar gisteren maakte de lijstaanvoer der van de nationale competitie korte metten met gedachten van dien aard. Het ging tegen BC Caen, dat in Lei den reeds hardhandig kennis had gemaakt met de snelle en door tastend spelende opponent waarmee men met 29 punten de boot in was gegaan, opnieuw al lemaal zeer overtuigend, enkele korte perioden uitgezonderd. Verslapping kan geen enkel team zich permitteren, dus ook Leiden niet. Maar die paar fasen daarge laten controleerde de formatie van Blom de wedstrijd volledig. Zij kan dus wel over de grens. Rustig Eigenlijk zat een uitstekend te noemen resultaat er van te voren in. In tegenstelling tot de twee andere uitwedstrijden toonden de Leidse spelers zich ditmaal niet zo nerveus en gespannen werd er op rustige wijze naar dit duel toegeleefd. Dat gold voor ie dereen, maar met name voor John Washington, die in Grie kenland en Italië de dag vooraf gaande aan de wedstrijd al stond te trillen als een rietje. De lange center is de laatste tijd niet in al te beste vorm en poogde vooral in deze belangrijke wed strijden een persoonlijke door braak te forceren. Met als gevolg Van onze speciale verslaggever Ad van Kaam dat hij steeds overgeconcen treerd aan het karwei begon en er vervolgens niets van bakte. Maar nu was dat anders en zijn eminen te optreden in de beginfase van de westrijd tegen Caen hield Lei den in dubbel opzicht in het za del. "Long John" De wedstrijd was nog vijf minuten oud toen "Long John" tegen een percentage van 100 reeds tien punten achter zijn naam had staan en eveneens een handvol rebounds bijeengraaide. Een sterke start die een vlotte voor sprong garandeerde. Maar tevens overklaste Washington daarnaast zijn directe opponent Bob Miller, een man die geweldig veel kan, mits hij optimaal gemotiveerd is. Maar Miller is mentaal zwak, zag dat hij voor elke bal moest vech ten, en daar nu had de man die in Leiden nog uitblonk met zijn dunks die sneller bleken te zijn dan het geluid totaal geen zin in. Lusteloos liep hij rond waardoor zijn overige vier teammaten zich de benen uit het lijf moesten lo pen om deze "lege" plaats op te vullen. Een onmogeljke opgave tegen een ploeg als Leiden die snelheid als voornaamste wapen hanteert. Met kunst en vliegwerk hield Caen de schade nog beperkt tot 10 pun ten maar tempoversnellingen van Leiden plus dat "overwerk" van de Fransen deden zich in dubbel opzicht wreken. Meteen na de pauze (44-55) stond BC Caen op instorten. Dat gold dan met name de ster- schutter Dobbels, spelverdediger Brun en de fysiek sterke Riley. Terwijl Miller, die geen stap meer deed dan nodig, slechts hier en daar een dunk plaatste maar ca tegorisch elk werk weigerde, nog zo fris als een hoentje rondliep, zakten de (vier) anderen, - coach Gallé wisselt weinig - zowat door de knieën. Via uitstekend bas ketbal onder leiding van Gid- dings en Woudstra stoof Leiden in drie minuten tijd door naar 55-75 en op dat moment gooide Caen-coach Jean Gallé de hand doek in de ring. Een nederlaag voor lief nemend liet hij zijn ver moeide helden staan maar haalde hij saboteur Miller naar de kant. Het Franse publiek uitte daarop zijn misnoegen jegens de Ameri kaan die met een obceen gebaar zijn antwoord klaar had. Na af loop van de wedstrijd moest hij rennen voor zijn leven. Voor zijn eigen supporters. Slachtpartij De werkelijke slachtpartij leek ver volgens een aanvang te nemen want Gallé haalde wat later ook Riley en Brun naar de bank. Lei den heerste onder de borden, Plaat strooide met assists, de ma chine draaide op volle snelheid. Maar al wat er gebeurde: verder uitlopen deed Leiden niet. Inte gendeel, nadat Bruinsma, Chris Plaat, Kip en Giddings vijf sim pele kansen om op dertig punten verschil te komen om zeep had den geholpen, vocht de tweede garnituur van Caen verwoed te rug. Leiden dacht er al te zijn, was ook wat vermoeid door het hoge Long John Washington leverde in Caen het bewijs ook buiten de nationale grenzen te kunnen basketballenIn de openings]ase van het Europa Cup II duel schoot dé Leidse Amerikaan maar liefst 100 procent en pakte heel wat rebounds vóór de grijpgrage handen van zijn bewaker Bob Miller weg (zoals op de foto duidelijk is te zien, Giddings (1) en Bruinsma kijken met spanning toe). tempo van de eerste helft, maar moest toch gaan inleveren. Wel iswaar was er geen reden voor paniek, want er waren nog slechts enkele minuten te spelen. Zodat de finish toch moeiteloos werd gehaald omdat de basis ge woon goed was. En achteraf was het eigenlijk best aardig dat BC Caen nog negen punten kon te rugpakken. Het moedige ploegje dat gebrek aan kwaliteit ten op zichte van de veel balvaardiger Leidenaars moest compenseren met inzet en karakter leerde "ve dette" Bob Miller in elk geval een aardig lesje. Met hem binnen de lijnen klopte er geen bal van, zonder hem ging het een stuk be ter. En dat nu kon Miller in zijn zak steken. Koos Idenburg tak van sport ik zou moeten gaan beoefenen". Het werd uiteinde lijk weer hockey en Idenburg meldde zich aan bij de Wasse- naarse vereniging HGC. Zoals hij zelf al vermoedde, bleef hij een middelmatige hockeyer De organisatorische werkzaam heden binnen een sportvereni ging boeide hem veel meer en het duurde dan ook niet lang, voor dat Koos Idenburg in het bestuur van HGC terecht kwam. Via dat bestuur, waarvan hij op een ge geven ogenblik voorzitter was, werd hij bestuurslid van de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond. Als voorzitter van de hoc- keybond kwam h(j in het bestuur van de Internationale Hockey Federatie en het Nederlands Olympisch Comité. Van die laat ste organisatie is hij nu al weer een paar jaar voorzitter. Volgend jaar treedt Idenburg af als voorzitter van het NOC. Hij zal daar niet rouwig om zijn. De problemen rond een boycot, waarmee hij nu wordt geconfron teerd, ontnemen hem het plezier in het werk. „Dit is - en ik zeg dat in alle eerlijkheid - geen leuk werk. Wat ik nu aan het doen ben, heeft nauwelijks iets met de or ganisatie van de sport uit te staan" Boycot Dc boycot van de Olympische Spelen drukt een zwaar stempel op de dagelijkse bezigheden van Idenburg. Hij blijft er overigens zelf - af en toe tot verbazing van zijn echtgenote - vrij kalm onder Het deert hem niet, dat journalis ten hem van 's morgens zeven uur tot 's avonds half twaalf bellen om de jongste reacties over een eventuele boycot te vernemen. Als hem 48 uur van tevoren een telegram bereikt om een bijeen komst van Westeuropese Olym pisch comités in Frankfurt bij te wonen, geeft hij daaraan gehoor Hij vliegt naar Frankfurt, verga dert daar een halve dag, keert 's avonds laat schijnbaar onver moeid terug om de volgende och tend na een korte nacht fris en vrolijk verslag van die bijeen komst uit te brengen aan de sportbonden. Dagen achtereen moet hij reageren op en discussiëren over hetzelfde onderwerp. Hij heeft er geen moeite mee telkens dezelfde antwoorden op al tientallen ma len gestelde vragen te moeten ge ven. Zijn vrouw wordt daar wei eens tureluurs van. „Koos is een rustig type, die zich nooit zal op winden. Hij is in staat alle reacties te relativeren. Ik zou zelf allang een keer met de vuist op tafel hebben geslagen" Voor de wijze waarop Idenburg zijn taak vervult, is bij voor- en tegen standers waardering. De sport bonden hebben hem onlangs nog geprezen voor de voorzichtige, maar ook duidelijke manier waarop hij het boycotadvies van de regering heeft beantwoord. Hij zal zich niet kwaad maken, ook niet als de uitslag van het de bat in de Tweede Kamer hem zwaar teleurstelt. Integendeel, hij gaat opnieuw praten met politici en drukt ze op het hart dat ze te weinig rekening hebben gehou den met de belangen van de sportwereld. Maar ook al lijkt Idenburg zo'n rus tig type, dit politieke spel bevalt hem niet. Hij voelt zich te ver af gedreven van de directe organi satie in de sportwereld. „Ik keer na mijn NOC-tijd dan ook niet te rug in het bestuur van een bond of een vereniging. Ik zou wel weer eens de jongste jeugd van een vereniging. Zoals vroeger bij HGC Dat was een heerlijke tijd" ADVERTENTIE Voetbalwedstrijd zaterdag 9 februari a.s. aanvang 15.00 uur sportpark „De Vliet" Goedhart Vastgoed Voor betaalbare woningen tegen sportieve prijzen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15