"Tien gebodenvan j Wassenaarse pastor Bedrijf werkt al jaren met vijfploegendienst Student met "kerkelijk besefzeldzaam verschijnsel Voor interkerkelijk gesprek Nieuwe dirigent Molenwijkkoor Vakbonden wisten ervan: meerden lid zijn van de Wereld raad. Het andere over de moge lijkheid om het onderscheid tus sen "ware" en "valse" kerk, zoals dat in de Nederlandse Geloofs belijdenis tot uitdrukking komt, te hanteren in oecumenische verhoudingen. De regionale (classicale) verga dering Leiden van de Hervormde Kerk heeft dr. S. Meijers, predi kant in Leiden, gekozen tot af gevaardigde naar de generale sy node. Hij komt in de plaats van ds. W. van Bruggen te Hillegom, die binnenkort naar Wassenaar vertrekt. Wassenaar valt niet bin nen deze regio. O Lezing. Dr. W. J. Ouweneel uit De Bilt spreekt vanavond om 8 uur in de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat te Leiden over "Gods doel met de kerk". Dat is de eerste lezing in een serie van vier over "De kerk aan het eind van de 20ste eeuw" WERNER .voor élk gesprek Dat is het eerste van een reeks van tien geboden die de voorganger van de Nederlandse Protestan tenbond in Wassenaar, dominee D. A. Werner, voor het oecumeni sche gesprek heeft ontworpen. Hij kwam tot deze leidraad omdat in Wassenaar leden van kerken en geloofsgemeenschappen met elkaar over geloofszaken praten "Als men meedoet door te spreken, hoede men zich ervoor polarise rend verwijderend te spre ken", luidt het tweede gebod. 3 Wanneer men niet tolerant is te genover hem/haar die een andere mening heeft, moet men niet meedoen. Wilde Ganzen. De Wilde Ganzen van de IKON hebben vorig jaar vier miljoen gulden bij elkaar gevlogen. Het leeuwedeel vorm den de wekelijkse vluchten (ruim 3 miljoen). De rest kwam bijeen uit giften "ter vrije beschikking" Uit deze losse giften wordt geput als er een hulpaanvraag binnen komt die te klein is voor de we kelijkse vlucht. Samen op weg. Het bestuur (mo- deramen) van de hervormde en van de gereformeerde synode hebben een gemeenschappelijke brief geschreven aan de plaatse lijke kerkeraden als een bemoe diging voor allen die zich inzetten voor de eenheid van gerefor meerden en hervormden. "Onder de naam "Samen op weg" is een proces van eenwording op -gang gekomen dat onomkeer baar lijkt", aldus de brief. De sy nodale besturen vragen allen die zich tot nu toe terughoudend hebben opgesteld de zaak van de kerkelijke eenheid daadwerke lijk ter harte te nemen. "De waar heid van het evangelie kan niet los van de eenheid beleden en beleefd worden" "Wij mogen de prediking van de rechtvaardiging door het geloof, waarin wij elkaar mógen vinden, niet krachteloos maken door onze verdeeldhe den" Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Amsterdam- Bijlmermeer A.A. Spijkerboer Amsterdam-Noord; aangenomen naar Amsterdam (deelwerk) kandidaat R.J. Bakker Sassen- heim, naar Diepenheim G.J Stam Heino; bedankt voor De venter K. Lammertsma Hoorn- sterzwaag. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Daarle (Ov.) L. van Staaldhinen te Lucknow (Onta rio, Canada). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zuidhorn B. van Zuijlekom Assen, te Harder wijk, B. Kamphuis Vlissingen. Dr. J.M. Vlijm te Leiden, werk zaam aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, zal in juli van dit jaar deel uitmaken van een tien man- sterke delegatie van de Gerefor meerde Kerken in Nederland naar de Gereformeerde Oecume nische Synode (GOS) in Nimes (Frankrijk). Hoofdthema s van deze vergade ring - die tien dagen zal duren - zijn de maatschappelijke roeping van de kerk en de band tussen de Gereformeerde Kerken en de Wereldraad van Kerken, toege spitst op het Wereldraad-lid- maatshap van de Nederlandse kerk. De Nederlandse delegatie zal twee rapporten voor de discussie leve ren. Eén gaat over de vraag waar om de Nederlandse gerefor- 1 In het oecumenische of interker kelijke gesprek onthoude men zich van zendingsdrift. 8 Het gevoel dat een ander onge lukkig is omdat hij/zij een andere overtuiging heeft is een volko men misplaatst gevoel 9 Eenheid van kerken is niet gele gen in het feit dat men op dezelf de manier hetzelfde gelooft, maar in het aanvaarden van de veel vormigheid van geloofswaarden 10 In het gesprek is de bijdrage van de predikant/geestelijke nooit per definitie belangrijker dan de bijdrage van welke deelnemer ook. Toen ds. Werner deze geboden op schrift had gesteld, besefte hij in eens dat dit eigenlijk voor elk ge sprek geldt, ja voor elk contact "Wij moeten zo oppassen dat we in onze menselijke contacten niet willen domineren, ook al komen we elders tekort" Pauselijk geschenk voor Schiphol De paus heeft de kapel op Schiphol met een geschenk vereerd. Uit handen van bisschop Zwartkruis (Haarlem) ontving luchthaven- aalmoezenier pater J. Duin een kelk met schotel (pateen) en lepel tje en een bijbehorende kelk (cibo rie) waarin de hostie wordt be waard. De paus kwam hiermee een belofte na die indertijd al door paus Paulus VI was gedaan De kapel op Schipholdie open staat voor alle godsdienstrichtingen, iverd in april 1975 geopend. Ie dere zondag wordt daar voor passagiers en Schiphol-werkers de mis gelezen. (Van onze redactie geestelijk leven) "In het oecumenische of interkerkelijke gesprek dient men ervoor te zorgen dat men niet domineert. Luisteren naar de ander is beter dan spreken tot de ander. Men spreke niet voordat men heeft geluisterd". 4 In het interkerkelijke gesprek deelt men zijn eigen mening mee en praat men niet in de geest van de ander. Dat werkt uitermate verwarrend. Een oorspronkelijke mening is niet verschralend, maar verrijkend voor het geheel. Men moet hiervoor geen angst hebben. Diepgang 5 De mening van de meerderheid is nimmer bepalend voor de over tuigingskracht van het gesprek. Bepalend zijn de kwaliteit en de diepgang. 6 Het geloof van een kerk is nooit een factor van betekenis. Een kerk gelooft niet. Dat doet alleen de mens. PAGINA 11 LEIDEN— De heer A. J. L. Bötticher, koordirigent in Rotterdam en kerkorga nist in Den Haag, wordt di rigent van «het Leidse "Molenwijkkoor" Op vrijdag 22 februari zal hij hier voor het eerst een repetitie lei den. Het koor, dat 27 jaar geleden werd opgericht en ongeveer 45 leden heeft, repeteert vrijdags avonds van 8 tot 10 uur in het ge bouw "Rehoboth" aan het Ra penburg. Wat de dirigenten betreft heeft het "Molenwijkkoor" een moeilijke periode achter de rug. Na het overlijden van oprichter-dirigent A. Zaalberg eind 1977 vond het bestuur de heer G. Zaalberg, or ganist van de Dorpskerk en diri gent van "Hart en Stem" in Lei derdorp, bereid het koor tijdelijk te helpen. Drie maanden later nam de heer H. van Keulen zijn taak over. Onlangs deelde deze mee het koor te willen verlaten, omdat hij andere plannen heeft. Hij neemt afscheid op een zang avond in het bejaardenhuis "Lo- rentzhof' op 14 februari. Voorzitter A. C. de Lezenne Cou- lander hoopt dat het koor onder dirigent Bötticher in wat rustiger vaarwater terecht komt. "Ieder die wel eens met dirigentenwis selingen te maken heeft gehad weet dat men ze niet van de bo men kan plukken. Je moet heel intens zoeken om een bekwaam iemand te vinden, die het dan ook nog wil doen. Als dat weken gaat duren kun je een koor haast wel afschrijven. Dan gaan de leden uitzwermen naar andere koren. Het bestuur heeft meermalen met de handen in het haar geze ten". Het voortbestaan van het "Molen wijkkoor" is nu weer veilig ge steld. Prof. Van den Beukel: Taak van pastores buitengewoon verzwaard Het feit dat in de afgelo pen twee jaar in de kring van gereformeer de studentenpredikan ten veertien in totaal niet minder dan ze ven vacatures vielen, noemt prof. dr. ir. A van den Beukel (Pij- nacker) een veelbete kenend signaal. Prof Van den Beukel is voorzitter van de syno dale commissie van de Gereformeerde Kerken voor de arbeid onder studenten. Het arbeidsveld van de studen tenpredikanten is wel verge leken met een wildernis. De beeldspraak "ploegen op rot sen" geeft de situatie goed weer, schrijft Van den Beukel in het blad "Kerkinformatie" Het gereformeerde studenten- werk aan de Nederlandse universiteiten en hogescho len kwam in de jaren veertig van de grond. De opzet is in middels sterk veranderd Aanvankelijk was de op dracht: .evangelisatie, onder niet-kerkelijke studerenden in de kring van gereformeer de studenten ontdekten de predikanten dat deze jonge ren aan zichzelf overgela ten juist de neiging ver toonden "zoek te raken" en dat de kerken in de acade miesteden onvoldoende con tact met hen hadden. Het pas toraat en de catechese in déze kring werden dan ook steeds belangrijker Prof. Van den Beukel Bij hun pogingen om voor dit .instructie voor de studen- werk medewerkers te vinden tenpredikanten Zendingswerk Daarna hebben zich nog twee andere ontwikkelingen voor gedaan: het ontstaan van de oecumenische studentenge meenten en het meedenken van de studentenpredikanten over welzijn en vorming bin nen de universiteit en over vragen van wetenschap en samenleving. Prof. Van den Beukel consta teert dat de student met "ker kelijk besef' een zeldzaam verschijnsel is geworden. In de jaren zeventig werd het steeds duidelijker dat de stu dent, óls hij al nog bereikbaar was, alleen vanuit een oecu menische opzet kon worden aangesproken. Steeds meer studenten, ook van gerefor meerden huize, bleken al bij aankomst aan de universiteit niet alleen van de kerk maar ook van het geloof te zijn ver vreemd. Het is voluit zen dingswerk geworden. Voorwaarden De commissie onder voorzitter schap van prof. Van den Beu kel heeft nu een instructie klaar voor de studentenpre dikanten, die in overleg met alle betrokkenen is tot stand gekomen. Eén ding is duide lijk: dat de ontwikkelingen hun taak buitengewoon heb ben verzwaard. In de com missie is in alle ernst de vraag gesteld of men iemand met zó'n opdracht nog wel het veld kan insturen. Aarzelend beantwoordt de commissie deze vraag nog bevestigend, maar dan moet er wel aan minimum-voor waarden zijn voldaan. Eén daarvan is dat het werk dooi de kerken wordt gedragen en dat de synode er achter staat. Niet kritiekloos maar wel met; liefde en begrip. Dat betekent ook dat men, terwijl de stu dentenaantallen toenemen, niét straffeloos kan bjijven bezuinigen. Aan tien universiteiten werken nu veertien gereformeerde studentenpredikanten en twee predikantsassistenten. Het werk wordt grotendeels uit de algemene middelen van de kerk gefinancierd. SOEST - Onopgemerkt heeft het bedrijf Howson Algraphy in Soest al drie jaar geleden een vijfploegendienst ingevoerd waarbij de ruim 100 werknemers gemiddeld maar 33,6 uur per week werken. De stap naar de vijfploegendienst is door het be drijf zelf genomen. In de cao-on derhandelingen vormt de vijf ploegendienst al enkele jaren een heet hangijzer tussen de werkge vers en de vakbonden. Dat is ook de reden dat het bedrijf, maar ook de vakbonden, geen ruchtbaar heid hebben willen geven aan de ze delicate kwestie. Personeels chef Overbeek van Howson: „Met de vakbonden is afgespro ken er niet te veel tamtam over te maken. Daar hebben ze zich keu rig aan gehouden", aldus Over beek. Districtsbestuurder Van Vuuren van de Industriebond CNV, die destijds betrokken was bij de be sprekingen, verklaarde desge vraagd: „De vijfploegendienst lag toen, meer nog dan nu, erg gevoelig. We begrepen dat er voorzichtig mee moest worden omgesprongen en konden daar om wel met de afspraak instem men". Het vijfploegensysteem heeft voor de werknemers geen nadelige fi nanciële consequenties gehad, ondanks dat de werkweek werd teruggebracht van 40 uur naar gemiddeld 33,6 uur. De kosten van invoering, een van de punten waarover de vakbeweging en on dernemers in de algemene dis cussie over de vijf-ploegen ern stig van mening verschillen, be droegen slechts 5 procent meer dan wanneer men overgescha keld was 6p een vierploegensys teem. Kort geleden heeft ook een Rotter dams havenbedrijf de overstap gewaagd naar een vijfploegen dienst. Minister Wiegel ligt nu met het gemeentebestuur van Rotterdam in conflict over de al lang bestaande maar pas juni vo rig jaar ontdekte, vijfploegen dienst bij het gemeentelijk elek triciteitsbedrijf. De minister heeft inmiddels al twee boze brieven geschreven aan het ge meentebestuur waarin hij eist dat de korte werkweek bij de elektri citeitscentrales in Rotterdam on- De ploegenwerkers bij Howson kennen niet de „normale" vijf daagse werkweek. Ze komen niet verder dan hooguit drie of vier dagen werken achtereen. Dan ook wel acht uur, net als een an der, maar afwisselend in een och tend-, avond- of nachtdienst. De eerste begint om zeven uur, de tweede om drie uur 's middags en de nachtdienst om elf uur 's avonds. Tussen de overgang van de ene naar de andere dienst hebben de werknemers altijd twee of drie dagen vrij. In het weekeinde wordt normaal door gewerkt. Toch hebben de ploe genwerkers meer vrije tijd dan wie ook want hun werkweek be draagt gemiddeld maar 33,6 uur. Sedert 31 januari 1977 draait bij Howson Algraphy de vijfploe- gendi enst, niet op aandrang van de vakbonden, zo blijkt uit een gesprek dat directeur J. C. M. de Leur na enige aarzeling toestaat. De invoering vond plaats op ini tiatief van de directie. Howson maakt offsetplaten voor de grafische industrié en kon de gro te vraag van de drukkers en uit geverijen niet meer bijbenen. De drieploegendienst van maandag ochtend tot vrijdagavond kon de hoeveelheid werk niet meer aan. Drastische uitbreiding van de produktie was noodzakelijk. Be sloten werd daarom over te stap pen op volcontinu: zeven dagen in de week, 24 uur per dag zou er voortaan worden geprodu ceerd. Het bedrijf wilde op die manier twee vliegen in één klap vangen: de produktie zou voortaan ook op zaterdag en zondag gewoon doorgaan en er viel een aanzien lijke besparing te bereiken omdat niet meer elke maandagochtend de machines behoefden te wor den opgestart. Dit betekende dat 52 maal per jaar, veelal uren pro- duktieverlies, wegviel. Het overstappen van een vijfdaagse naar een zevendaagse produk- tieweek betekende automatisch dat de drieploegendienst afviel. De Leun „We kwamen theore tisch voor de keus te staan van een vier- of een vijfploegen dienst, maar in feite lag de keus alleen op de laatste. Het was om twee redenen het enige haalbare. Medewerkers in de fabriek die van ergens anders de vierploe gendienst kenden, hadden grote bezwaren tegen de invoering daarvan. Daarbij komt dat de omgeving niet ploegen-minded is. Soeöt kent bijna geen ploe gendiensten, laat staan volconti- nu-bedrijven. Invoering van de vierploegendienst zou pp grote weerstand hebben gestuit. Het zou niet alleen moeilijk worden om nieuwe werknemers aan te trekken, maar ook om de eiggn mensen te houden" De kosten van een vier- of vijfploe gendienst hadden elkaar bij Howson niet veel ontlopen. De Leur verklaart dit als volgt: „Een vierploegendienst had betekend een hogere ploegentoeslag: van 40 procent op het basisloon. D'e bestaande drie ploegen kenden 20,8 procent extra. In de nieuwe vijfploegendie nst hebben de werknemers het loon behouden van hun vorige drieploegen dienst. Alleen, ze werken er nu De overschakeling leidde niet al leen tot een bijna-verdubbeling in de produktie-afdeling (van 60 naar 115 mensen), ook andere af delingen moesten door de grotere produktie worden uitgebreid: van 120 naar in totaal 220 werk nemers. Omdat tegenover deze personeelsuitbreiding een pro- duktievoordeel kwam te staan, is het bedrijf, zo zegt De Leur, uit eindelijk ongeveer 5 procent duurder gaan produceren. De personeelsgroei die het bedrijf in korte tijd doormaakte, verliep niet vlekkeloos, personeelschef Overbeek: „Het verloop was in de overgangsperiode erg groot. De onbekendheid met en het wen nen aan de onregelmatige werk tijden hebben daarbij een rol ge speeld. Niet alleen voor de be trokken werknemers zelf maar ook voor de gezinsleden. Betrek kelijk veel jongeren in de twintig zijn in dienst genomen, maar juist daar trad ook een hoog verloop op" Pas nu, zo lijkt het erop, gaat de vijfploegendienst bij Howson zijn vruchten afwerpen hoewel directeur De Leur voorzichtig is en blijft. „Harte gegevens hebben we niet en vergelijkingen met voorgaande jaren gaan eigenlijk niet op. Feit is evenwel dat het verloop minder groot is dan en kele jaren geleden en dat ook het ziekteverzuim begint te dalen. We bespeuren dat het op deze twee punten de goede kant op- Hij wijst nadrukkelijk op de ver- schiÜen die bestaan in de alge-, mene discussie over de vijfploe gendienst en die in zijn bedrijf. „Wij draaiden nog niet volconti nu. Toen wij erop overstapten, stond tegenover de extra kosten een produktievoordeel. Schakelt een volcontinubedrijf met een bestaande vierploegendienst echter over naar vijf ploegen, dan kost dat alleen maar geld. Im mers, er treedt geen produktie- verhoging op terwijl voor die zelfde produktie wel meer werk nemers nodig zijn die bovendien moeilijk zijn te krijgen"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11