De vos komt terug langs de Noordzeekust Bomexplosie in Alphen "niet zo schokkend Pieter Groen": 48.000 gulden voor waterputten Roofdier steeds meer in natuurgebieden te vinden Ziekenhuis op het matje voor weigeren humanistische hulp DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 NOORDWIJKERHOUT - De vos komt terug in de natuur gebieden langs de Noordzeekust. Steeds meer wordt de kleine rover gesignaleerd. Tot vreugde van Staatsbos beheer, tot verdriet van enige kwekers van sierhoen- ders. Want bij hen hebben de vossen al voor duizenden guldens schade aangericht. Ingenieur Paff van Staatsbosbe heer ontkent dat er van proble men sprake zou zijn. Er worden vossen gezien, geeft hij toe, maar niet in groten getale. "Voor het evenwicht in de natuur is dit al leen maar goed. Ze eten het zieke wild op en houden vooral oprui ming onder de konijnen. Kijk, als het te gek zou worden, sturen we ALPHEN AAN DEN RIJN - hard, maar wij waren er bli maakte eerste luitenant L. sieven Opruimings Diens vredenheid kenbaar over 1 van de Alphense bom. Enkele uren eerder had Van Ma nen samen met de sergeant-ma joors A. Krooswijk en C. van Mil en sergeant eerste klas W. Fiers (de laagste in rang, maar wel de leider van de groep) de Engelse vliegtuigbom van de vindplaats naar het 350 meter verder gele gen cxplosiepunt gedragen. Op een brancard "Hij was zwaarder dan we hadden gedacht en ook de afstand viel te gen. Die rust onderweg hadden we dan ook hard nodig", aldus Van Manen over de door telelen zen en verrekijkers bespiede tocht van tien minuten met de 125 kilo zware bom. Dat ze met het projectiel, dat 38 mensen twee etmalen uit hun Toegestane haring (2572 ton) symbolische hoeveelheid KATWIJK - "Een symbolische hoeveelheid". Aldus reder M. Noordenbos in een reactie op de nu toegestane vangst van 2572 ton haring nabij Ier land. Noordenbos is direc teur van Visserijmaat schappij Kennemerland, de grootste haringrederij in Katwijk. De zes trawlers die Noordenbos in de vaart heeft bevinden zich op dit moment ten zui den van Engeland, waar de makreelvisserij in volle gang is. Noordenbos vertelde dat er in de Ierse Zee ook veel ma- kreel zit. "Er wordt dan meestal wat haring bijgevan gen, maar als je geen haring mag vangen mag je ook niets aan boord hebben". De direc teur van „Kennemerland" gelooft niet dat de Neder landse haringvloot nu koers zal zetten naar de Ierse Zee en de Porcerpinebank. Wens Met het toestaan van haring vangst in deze zee en andere wateren ten westen van Ier land wordt tegemoetgeko men aan de wens van de re dersvereniging van de Ne derlandse visserij. De ad junct-secretaris van deze ver eniging, Dubbelaar op het Visserijhuis in Scheveningen merkte op dat er volgens een bijvangstregeling van de Eu ropese gemeenschap al 5 pro cent van de totale visvangst uit haring mag bestaan. Die 5 procent mag gevangen wor den door alle EG-landen. Daar bovenop komen dan de 2572 ton voor ons land. Een dergelijke hoeveelheid mag al enige jaren worden gevangen, zodat de schippers de haring die zij anders tijdens de ma kreelvisserij vangen niet overboord hoeven te zetten. Veel zoden zet het haring- quantum niet aan de dijk zo als Noordenbos al liet door schemeren. De voorzitter van de landelijke redersvereniging, L.E. Ou wehand, uit Katwijk, was we gens vakantie niet bereikbaar voor commentaar. de jager wel op pad. Maar voorlo pig is dat nog echt niet nodig." Jaren zijn de duinen vrij geweest van vossen. Pas de laatste tijd nemen zij in aantal toe. Paff ver moedt dat deze dieren komen uit gebieden waar teveel vossen wa ren. Dan gaan ze trekken en blij ven daar waar een goede voe dingsbodem is. "Hij klonk naar buiten niet zc mee". Flauwtjes glimlachend \G. van Manen van de Explo- (EOD) gistermiddag zijn te- et weinig spectaculaire einde huizen verdreef, hadden lopen sjouwen, had de vier bomdes- kundigen tamelijk onberoerd Kaagbewoners willen hun veerpont niet kwijt ALKEMADE - Een overgrote meerderheid van de Kaageiland bewoners vindt dat de veerpont, die de oeververbinding met de Buitenkaag onderhoudt, moet blijven varen. Een aantal eiland bewoners is daarnaast bereid voor de veerpont te betalen. Dat blijkt uit een enquête die het sociografisch bureau de Meer landen in opdracht van het ge meentebestuur van Alkemade in de Kaag heeft gehouden. 79% van de eilandbewonders is voor het behoud van de pont, 18% ziet lie ver een brug komen, en 3% heeft hiérover geen uitgesproken me ning. De inwoners van de Buitenkaag denken er al niet veel anders over. Hiervan is 57,4 voor die ponten 19,1 wil die wel ruilen voor een brug. Opvallend is dat 140 van de 314 on dervraagde eilandbewoners be reid zijn voor "hun" pont te be talen. De bedragen die men daar voor in het hoofd heeft, verschil len nogal. Van 25,- per jaar via 500,- per jaar (32 keer) tot één eilandbewoner die daar 11.700,- voor over bleek te hebben. Als argumeht om niets voor de veerpont te betalen werd onder meer aangevoerd dat men niet wenst te betalen om thuis te kun nen komen, er voor andere veer ponten ook niet hoeft te worden betaald, dat men al genoeg belas ting betaalt en dat in het verleden een vrije overtocht van over heidswege is toegezegd. Over heersend was dan ook de mening dat de overheid, in dit geval dus de gemeente Alkemade, maar voor de kosten moet opdraaien. Het niet-varen van de pont tussen 0.30 uur en 06.00 uur 's morgens wordt door de bewoners met moeite geslikt. 56% van de pont stemmers en 66,7% van de brug- stemmers vindt dit zelfs onaan vaardbaar, 22,3% van de onder vraagden zegt door déze sluiting moeilijkheden met zijn werk te krijgen. Als "niet wenselijk" wordt de sluiting bestempeld door 20,2% van de pontstemmers en 15,8% van de brugstemmers. 16,5% Van de pontstemmers en 7% van de brugstemmers zegt geen enkele moeite te hebben met de vaartbeperking. Secretaris Nieuwkoop benoemd tot burgemeester NIEUWKOOP - J. A. de Jongh uit Nieuwkoop is per 1 maart 1980 benoemd tot burgemeester van Asperen en Heukelum. De Jongh is thans gemeentesecre taris van Nieuwkoop. Hij is 43 jaar, Nederlands-Hervormd en lid van het CDA. Hondsdolheid Voorlopig is Paff niet bang dat los lopende honden de kans lopen te worden besmet met hondsdol heid. "Zo erg is het nu ook weer niet. Maar we houden de natuur lijk wel nauwlettend in de gaten." Paff ziet liever een paar vossen in de duinen, dan loslopende hon den. Volgens hem zorgen juist de honden voor enorme onrust in de natuur. Meer in elk geval dan de vossen. De man van Staatsbos beheer verklaart: "Een vos jaagt op wild om het te eten. De hond jaagt het alleen maar op. Die hoeft het niet te eten, die krijgt al genoeg. Hierover maak ik me veel meer zorgen, dan over de gelaten. "We waren er alle vier van overtuigd, dat het te doen was. Anders waren we er niet aan begonnen", aldus Fiers achteraf heel beslist. "Als ér iets mis ge gaan was, één van ons gestrui keld bijvoorbeeld hadden we nog altijd een half uur de tijd om de bom in het zandbed te droppen en 'm te smeren". Vervoer Een half uur de tijd om de benen te nemen? "Ja, de ontsteker heeft mogelijk maandag een ruwe schok gehad en is misschien gaan werken. Dan zou de bom echter ontploft moeten zijn tussen een half uur en 36 uur na de schok. Dat is niet gebeurd, dus bij een nieuwe schok zou er een nieuwe periode van een half uur en ver volgens 36 uur zijn ingegaan", al dus Fiers. Om die reden bevon den de bomruimers het ook ver antwoord om de bom te gaan ver voeren. "Op de vindplaats hadden we het ding ook kunnen laten ontplof fen, maar als er dan iets mis ge gaan was zouden er vrijwel zeker huizen beschadigd zijn. Vandaar dat we besloten 'm toch maar te gaan verplaatsen", aldus een la conieke Van Manen. Groot gat Op het explosiepunt zelf, meer richting Gouwsluis gelegen, was vos. Misschien moeten we zelfs buiten het broedseizoen wel maatregelen hiertegen gaan ne- Duinwachters van de Amsterdam se Duinwatermaatschappij in Vogelenzang (de ADM wint wa ter uit de duinen van Zandvoort tot Noordwijk) weten dat er in hun gebied nogal wat vossen rondlopen. "Maar", zegt Ver donk, "het is moeilijk te zeggen hoeveel het er zijn. We vinden behoorlijk wat uitwerpselen. Aan inventariseren zijn we tot nu toe niet toegekomen." Vijf keer Verdonk vertelt dat de vossen, het vanaf 's morgens acht uur hard werken geblazen. Op aan wijzingen van de mensen van de Explosieven Opruimings Dienst werd een groot gat van één meter diep gegraven. "Dieper had geen zin, want op één meter zat je al op het grondwater. Bij een explosie zouden daar de scherven als het ware van afketsen". Zodat vele vrachtauto's zand moesten wor den aangevoerd om de bom toch veilig te kunnen laten explode ren. In totaal was daarvoor zo'n 350 kubieke meter, ofwel 35 dik ke vrachtauto's zand voor nodig. Zand dat de scherven bij de moedwillige explosie zou moeten opvangen. Dat zandbed werd gespreid door de 37-jarige Aad van Mook, de graafmachinebediener die de bom ook maandag had bloot ge legd. Van Mook had zich vrijwil lig beschikbaar gesteld om de bom, nadat die in het zand zou zijn gelegd door de vier deskun digen met behulp van de graaf machine onder te stoppen. "Dat doe'k nou gewoon. Maandag had ik de schrik wel effe te pakken, maar nou ben ik er niet bang meer voor", aldus Van Mook vlak voordat hij aan het werk ging. Van een veilige afstand was hij ten slotte ook getuige van het einde van de bom. "Dat was zo schok kend niet", aldus Van Mook. "In elk geval ben ik de laatste die hem nog heel heeft gezien", voegde hij eraan toe. Met in zijn voorzover hem bekend, al een keer of vijf op rooftocht zijn ge weest buiten de duinen. Bi j twee kwekers van pluimvee hadden ze behoorlijk huisgehouden. De schade beloopt in de duizenden guldens, volgens zijn zeggen. De Amsterdamse Duinwatermaat schappij is wel van plan om te gaan onderzoeken hoeveel vos sen er in haar gebied rondstrui nen. "Dan zullen we 's nachts op stap moeten", vertelt Verdonk. "Of we zullen moeten wachten tot ze een nest jongen hebben. Want dan moeten ze de hele dag jagen om die kleintjes in leven te houden. Bovendien blijven ze dan praktisch op één en dezelfde plaats." handen een uit de krater opge dolven scherf, als herinnering aan "een bijzonder dagje". Niet schokkend Het was allemaal zo schokkend niet. Gelukkig niet vonden des kundigen, gemeentebestuurders en gemeentepersoneel achteraf. Maar vooraf waren wel alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen ge troffen om gekke dingen te voor komen (als het mis zou gaan) en indien nodig op te treden. Zo dicht mogelijk bij het explosie- punt stonden drie man van de rampen brigade (het eerste offi ciële optreden) gereed om indien nodig eerste hulp te bieden. De brandweer was in verhoogde staat van paraatheid, het zieken huis Rijnoord op de hoogte. De politie had intussen handenvol werk om drommen nieuwsgieri- Verdonk verwacht dat de vossen veel jongen zullen werpen. Hij zegt dat dit komt omdat er vol doende voedsel in het gebied is te vinden. "We zullen dat goed in de gaten moeten houden. Als je er teveel krijgt, jagen ze vooral op vogels die op de grond broeden, 't Is zonde als ze vooral die jonge dieren te grazen nemen." Geen last De Leidsche Duinwatermaat schappij in Katwijk heeft hele maal geen last van de rover. Op zichter Hogenkamp zegt dat er ook nooit een vos is gezien. "Bij ons is te weinig bos. Ze kunnen zich niet verstoppen, dus blijven ze weg." gen op veilige afstand te houden. Tijdens de explosie was het ter rein tot 200 meter uit de buurt echter beslist vrij van mensen, kon de politie na afloop verkla ren. Dat gold dan niet voor de bewo ners In de huizen op ongeveer 125 meter afstand gelegen. Die bewoners hadden echter op dracht gekregen om niet aan de voorkant van hun huizen te ko men, dan waren ze veilig. Een verbod dat P. H. Bouthoorn Meindert van Dijk van de rijkspoli tie in Noordwykerhout (hij is be last met natuurzaken) weet dat er vossen in de buurt van zijn dorp ziten. "Ik heb er bij de Langevel- derslag een paar over de weg zien lopen. Maar ik kan niet zeggen dat we er hinder van ondervin den. Althans nu nog niet." Hoewel Kamminga van de Landin richting in Haarlem (hij is tevens secretaris van de wildschade- commissie) niet al teveel wil zeg gen over de vossenproblematiek (vooral in Noord-Holland), laat hij toch wel doorschemeren bang te zijn dat de zaak uit de hand zal lopen. Hem zijn drie gevallen be kend waar de vossen in totaal voor zo'n 18.000 gulden schade hebben aangericht. naast zich neerlegde. "Ik heb het hele geval gefilmd, maar de klap viel me zwaar tegen. Waarom? Nou, een mens is nieuwsgierig nietwaar. Maar achteraf gezien was de spanning en alle gedoe erger dan de klap. Ik weet nog dat die dingen vielen. Toen stond alles te trillen. Nu lag de bom veel dichter bij, op 125 me ter. Ik had heel wat meer ver wacht, ik heb echter nog gee neens de luchtdruk gevoeld". Er onmiddellijk aan toevoegend: "Maar beter zo, dan al m'n ruiten kapot". Simavi-directeur Keumnq bedankt Elma Oosthoek, voorzitter van de leerlmgenveremging, voor de symbolische cheque van f 48.000 die op het Pi eter Groen college zijn ingezameld voor waterputten in India. KATWIJK - Directeur Keuning van Simavi heeft gis termiddag op de christelijke scholengemeenschap voor atheneum en havo "Het Pieter Groen College" op symbolische wijze een bedrag van 48.000 gulden in ontvangst genomen. Het werd hem overhandigd door Elma Oosthoek, voorzitter van de leerlingen vereniging. Van het geld zullen in India ongeveer 20 waterhutten kunnen worden geslagen ten behoeve van de drinkwatervoorziening van enkele dorpen, die daarvan nu zijn verstoken. In de laatste week voor kerstmis hield het Pieter Groen College de actie "Poen voor putten". De ac tie bestond ondermeer uit een sponsorloop en een bazaar, waarmee het leeuwendeel van de 48 mille binnenkwam. MIDDEN HOLLAND - Het provinciaal bestuur van Zuid- Holland heeft de Nationale Ziekenhuisraad gevraagd het bestuur van het Bleuland-ziekenhuis in Gouda op de vingers te tikken. Die "tik" moet worden ge geven omdat het bestuur in september heeft gewei gerd het voornemen uit te spreken in de toekomst een humanistische, geestelijke verzorging in het ziekenhuis mogelijk te maken. In maart van het vorig jaar kwam daarover een brief binnen van de dienst geestelijke verzorging in zieken-, verpleeg- en bejaarden tehuizen van het Humanistisch Verbond bij het bestuur van het Bleuland-ziekenhuis. Daarin werd gevraagd in de geestelijke verzorging van het ziekenhuis ruimte te scheppen voor niet- confessionele, humanistische geestelijke verzorging. Argumenten Bestuurslid drs. W.C. Hommels, die tevens fractievoorzitter van de PvdA is, maakte zich sterk voor de aanstelling van een (part-time) humanistische verzorger. Hij voerde daarvoor twee argumen ten aan. Ten eerste heeft de commissie voor geestelijke ver zorging in ziekenhuizen van de Nationale Ziekenhuisraad zich zowel in 1974 als 1978 uitgespro ken voor een zo breed mogelijke verzorging. "Vragen van funda mentele aard zijn het beste be spreekbaar tegen de achtergrond van de geloofs- en levensovertui ging van waaruit de betrokkene leeft of waartoe hij zich voelt aan getrokken", aldus de commissie in 1978. Daarnaast is de geestelijke verzor ging bij de verpleegprijs inbe grepen. Het Bleuland-ziekenhuis is een samenwerkingsverband tussen een algemeen en een pro testants-christelijke ziekenhuis. "Het zou discriminatie zijn als de geestelijke verzorging slechts zou bestaan uit pastors die die verzorging alleen uit een gods dienstige levensovertuiging aan bieden", aldus Hommels in een Weigering Zijn voorstel was om, zodra er een plaatsje vrijkwam in de geestelij ke verzorgingsdienst, die plaats toe te kennen aan een humanisti sche geestelijke verzorger. Het bestuur weigerde in overgrote meerderheid die bereidheid uitte spreken. Als antwoord aan het Humanistisch Verbond schreef men dat geestelijke verzorging geen "werving of evangelisatie" dient te betekenen, en dat een verzorger in staat dient te zijn "oor te hebben voor en gehoor te geven aan de problemen van pa tiënten van alle geestelijke stro mingen, dus zowel aan gelovigen als niet gelovigen". Een niet-evangeliserende pastor is volgens het bestuur "het meest all-round". Die houding was aanleiding voor Hommels om uit het bestuur van het ziekenhuis te stappen. "Positievere benadering" Via vragen van leden van provin ciale staten, F.F.J. Schouten (PvdA) en C.P.G. Tilanus (PPR), kwam deze zaak bij het provin ciebestuur terecht. De statenle den vroegen het provinciaal be stuur hun invloed aan te wenden om een "positievere houding van dit Vraagstuk te bevorderen". Een paar dagen geleden heeft het provinciebesuur een brief naar de Nationale Ziekenhuisraad ge stuurd. Daarin vraagt het bestuur of dit soort weigeringen meer voorkomen, temeer daar de Na tionale Ziekenhuisraad zich al tijd op het standpunt heeft ge steld dat de geestelijke verzor ging in ziekenhuizen en dergelij ke zo veelzijdig mogelijk moet zijn. "Wij delen dit standpunt", aldus het provinciebestuur, "en mede in dit licht verzoeken wij u voor dit standpunt nogmaals de aan dacht van uw leden te vragen." Vier man van de bom-opmimingsdienst op sjouw met het 125 kilo wegende projectiel. Per brancard De verplaatsing, die via telelenzen en verrekijkers werd gevolgd door het publiek, was volgens de deskundigen noodzakelijk om de omringende huizen minder gevaar te laten lopen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21