Hoop op snel einde bezetting 'Een groot geluk dat ik alleen over straat kan' W.U NS/Trans, uw gids voor de meest komplete vakantie. ^trans Met naald en garen in korte broek de tuin in: heerlijk El Salvador Turkije wil lid worden van de EG Vakantiereizen PAGINA 18 VARIA DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Op het moment dat ik kom aanrijden, zet Johan Henri Eliza Ferrier, president van Suriname juist de vuilniszakken op de stoep. Luttele minuten later zitten we aan de koffie een boom op te zetten over ditjes en datjes, want dat was de afspraak. Zijne excellentie houdt thans twee weekjes vakantie in zijn rijtjeshuis in Oegstgeest. Even weg uit de drukte van alledag, want 27 maart zijn in Suriname de verkie zingen en dan is stilzitten er voor de heer Ferrier niet bij. President Johan Henri Eliza Ferrier over zichzelf: "Och, ik ben maar een plebejer. Goed, in Suriname ben ik een man van aanzien en ik word er overal herkend, maar ik prijs me gelukkig dat ik in mijn land alleen over straat kan". En aangezien eind deze maand al de kandidaatstellingen zijn, was het voor de 69-jarige pre sident nu hoog tijd geworden een poosje rust te nemen. Iets dat er voor hem lange tijd niet had ingezeten, maar waarvan hij nu in de stille lanen van Oegstgeest volop kan genie ten. Een alleszins opgeruimde man dus die gisterochtend herin neringen zat op te halen over Paramaribo, de stad waar hij geboren en getogen is en z'n studietijd in Amsterdam. Het weer kwarrt natuurlijk ook ter sprake. Evenals Beetho ven, de verhalen van Roald Dahl en de zaterdagse stukjes van Edgar Cairo over Suri name in de Volkskrant. Fer rier is er een groot liefhebber van. En z'n dagindeling. Om zeven uur 's ochtends pleegt hij reeds de staatsstukken door te nemen. Half acht komt de directeur van het kabinet om de- lopende zaken te bespre ken. Daarna 1001 dingen zoals mensen ontvangen. Na het middageten siësta en vervol gens weer aan het werk. De hoogwaardigheidsbekleder vertelde ook van een man, die hem eergisteren op straat herkende als de ex-gouver neur van Suriname, voor wie hij dikwijls op wacht had ge staan. Iets dat de man immer was bijgebleven al was het maar omdat Ferrier nooit de wacht voorbij liep zonder met hem een praatje te maken. „Och, ik ben maar een plebe jer", sprak de president met pretogen. „Goed in Suriname ben ik een man van aanzien en ik word er overal herkend, maar ik prijs me gelukkig dat ik in mijn land alleen over straat kan. Zonder veilig heidsmensen. Dat is zalig. Over anderhalve week kan de president dat weer ervaren. Dan is hij weer terug in zijn vaderland, dat hij ook wel als de mooiste plek op aarde wil omschriiven. In mei viert de dr. in de letteren en wijsbegeerte zijn zeventig ste verjaardag. Hij werkt a) vanaf zijn veertiende. Begrij- p'elijk dat Ferrier het zo lang zamerhand welletjes vindt. Een reis naar het Verre Oosten is een lang gekoesterde wens van de heer en mevrouw Fer rier. „Straks wanneer ik voorgoed terugtreed, zal dat er, hoop ik, ook van komen", aldus de president van Suri name. Hij drinkt zijn koffie uit, doet z'n armen over elkaar en wacht met dezelfde glimlach op de volgende vraag. Ja, hoe zit het eigenlijk met de muskieten daar in Suriname. „Sommigen kunnen er goed te gen, anderen slecht. Maar in ons land kennen we een in tensieve bestrijding", laat Jo han Henri Eliza Ferrier we- „Wat een schilder met kwast en verf doet, doe ik met naald en garen", sprak J. Vermeij door de telefoon. Of ik maar eens langs wilde komen. En bij wijze van binnenkomer lepelde de 66-jarige Sas- senheimer maar meteen die grappige belevenis op in dat winkeltje in Lisse, alwaar liij zich had ver voegd voor een bepaalde soort wol. Sassenheimer J. Vermeij met één van zijn kunstwerk jes. Allereerst kreeg hij de geijkte vraag voor z'n voeten geworpen. ,Jiet is zeker voor uw vrouw hè? ,flee", schudde Vermeij zonder blikken of blozen, „het is voor mijzelf'. En hij maakte duidelijk waar hij die wolsoort precies voor nodig had. „Maar meneer", bracht de winkeljuffrouw daar tegen in, „die wol kunt u daar helemaal niet voor gebrui ken. Weet u dat? Gaat u eens kijken op het raadhuis in Sassem, daar hangen vijf hele fraaie werkjes van naaldsierkunst. Kunt u zien hoe het wèl moet". Nou zullen we het beleven, dacht Vermeij en hij lachte in zijn vuistje. „Zal ik u es wat vertellen mevrouw", vroeg hij. „Weet u wie die vijf werkjes op het raad huis heeft gemaakt?" „Nee, geen flauw idee wie die dame mag wezen", antwoorde ze. „Wel mevrouw", sprak Vermeij, laat ik u dan vertellen dat die werkjes niet door een dame zijn gemaaktNee! Ik heb ze gemaakt. Jazeker mevrouw. Ik. Bonjour nievrouw". Had Vermeij die betweetster even te grazen. ,£o is t nou altijd", zegt Vermeij hoofdschuddend. „Iedereen gaat er per defenitie al van uit dat die naaldsierkunst louter iets is voor vrouwen. Maar hier ziet u het resultaat". fleem deze. De hervormde kerk van Sassem. Heb ik dik drie maanden aan gewerkt. Al die tijd drie keer per dag op m'nfietsie naar de kerk geweest om te zien hoe de kleuren precies waren. Maar ik heb er wel de eerste prijs mee gewonnen op de Leidato". „Of deze. Het gemeentehuis hier. Ook drie maanden aan gezeten. Ach ja, ik zeg maarzo: je moet toch wat om handen hebben, niet? En dit is een heel mooi tijdverdrijf. Moeten is er niet bij". Vermeij is jarenlang kleurmaker geweest bij de na burige verffabriek. Vandaar dat gevoel voor die bonte naaldsierkunst. „Het is fijn zo. 's Zomers in de korte broek lekker met naald en garen in de tuin. En dan borduren hè. Maar uitsluitend mooie dingen, 't Moet iets moois wezen. Het Koningshuis hier in Sas sem bijvoorbeeld, 'k Denk dat ik daar eerdaags maar es aan ga beginnen" Minister Erkmen. MADRID-SAN SALVADOR - Door zeven politieke gevange nen vrij te laten, is de militaire junta van El Salvador gisteren gedeeltelijk tegemoetgekomen aan de eisen van de trotskisti sche studentenbeweging "Volksliga van de 28e oktober", die sinds dinsdag de Spaanse ambassade in de hoofdstad San Salvador bezet houdt. De bezet ters wilden vrijlating van 13 linkse studenten. In het bis schoppelijk paleis van San Sal vador zijn gisteravond de voor onderhandelingen over de in williging van de eisen van de be zetters begonnen. De Spaanse ambassadeur, Sanchez Mesa, heeft goede hoop op een geluk kige afloop v^n de bezetting. Op uitdrukkelijk verzoek van de Spaanse regering bevinden zich geen militaire of politieagenten in de buurt van het ambassade gebouw. In tegenstelling tot eer dere berichten zijn de bezetters gewapend met lichte pistolen. Wat mogelijk eeh goede afloop in de weg staat, is de aankondiging van extreem rechts dat de Spaan se ambassade in vlammen zal op gaan als de bezetting niet onmid dellijk wordt opgeheven. De Volksliga van de 28e oktober eist nu, naast de vrijlating van de zes overgebleven politieke ge vangenen, een commissie van de rechten van de mens uit de VS die een onderzoek moet instellen naar de militaire onderdrukking van de bevolking van El Salvador en een permanente commissie van het Rode Kruis. Op een veilige afstand van de Spaanse ambassade zijn alle stra ten die naar de diplomatieke post leiden, door militairen afgezet om te voorkomen dat rechtse extre misten de ambassade in brand steken. In de ambassade zelf, waar negen personen zijn gegij zeld, onder wie de Spaanse am bassadeur, heerst een rustige sfeer. De gegijzelden en bezetters hebben door het eerste gebaar van de militaire junta, die zeven politieke gevangenen vrij liet en geen politie op het gebouw af stuurt, hoop op een snelle en ge lukkige afloop. De ambassadeur, die hartpatiënt is, heeft tweemaal bezoek ontvangen van cardiolo gen, leden van de Volksliga, en van zijn huisarts, die heeft gecon stateerd dat hij op het ogenblik in goede gezondheid verkeert. Journalisten kunnen vrijuit in terviews houden met gegijzelden en bezetters. De gegijzelden weten niet dat de bezetters onder hun kleding lich te pistolen bij zich dragen. Vol gens Spaanse journalisten die de ambassade bezocht hebben, wil len de bezetters tot elke prijs voorkomen dat er paniek onder de gegijzelden uitbreekt. BRUSSEL (ANP) - Turkije wil nog dit jaur het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap aanvra gen. Dat heeft de Turkse minister van buitenlandse zaken, Hayret- tin Erkmen, gisteren in Brussel op een persconferentie meege deeld. Dinsdag voerde de Turkse minister besprekingen met de ministers van buitenlandse za ken van de negen EG-landen. Toen heeft hij het voornemen van zijn regering niet ter sprake ge bracht. In kringen van de Europese Com missie ("dagelijks bestuur" van de EG) had men gisteren weinig commentaar op de verrassende mededeling van de.Turkse minis ter. Men beperkte zich tot op te merken dat een eventueel ver zoek tot toetreding volgens de gebruikelijke procedures onder zocht zal worden. Minister Erkmen legde gisteren sterk de nadruk op de maatrege len die Tux-kije op het ogenblik treft om grotere economische stabiliteit in het land toh stand te brengen. Turkije is overigens niet het enige land in Europa met economische problemen, zo zei hij. We rekenen erop dat de wes terse landen hun financiële hulp en technische bijstand zullen uitbreiden. De politieke Wil daar toe is aanwezig, aldus Erkmen, die eraan toevoegde dat door de ze samenwerking de politieke en economische samenwerking ver sterkt zal worden. De Turkse minister zei voorts te verwachten dat Griekenland zich niet tegen éen EG-lidmaatschap van Turkije zal verzetten. De on derhandelingen tussen de EG en Griekenland inzake het Griekse lidmaatschap zijn al afgerond en Griekenland zal op 1 januari van volgend jaar het tiende lid van de gemeenschap worden. Bij het gesprek dat de Turkse mi nister dinsdag in Brussel met zijn collega's van de EG voerde, ging het erom de associatie tussen de EG en Turkije, die geruime tijd op een laag pitje heeft gestaan, weer nieuw leven in te blazen. Er waren drie jaar lang geen contac ten op ministerieel niveau tussen de gemeenschap en Turkije ge weest. ADVERTENTIE Open brief Een kleine tachtig rooms-katholie- ke hoogleraren uit alle vakrich tingen in West-Duitsland zeggen in een "Open brief, uit naam van ontelbaar velen", dat veel men sen steeds moeilijker naam van ontelbaar velen", dat veel men sen steeds moeilijker het christe lijke geloof, zoals de officiële ka tholieke kerk dat leert, tot grond slag van hun leven kunnen ma ken. De verandering in de bele ving aan de ene kant en het starre vasthouden van de kerk aan be paalde geloofsformuleringen aan de andere kant hebben tot een tweespalt onder de gelovigen geleid. De brief is met name bedoeld voor de katholieke theologische facu- liteiten in Duitsland. Een toenemend onbehagen drijft veel christenen uit alle lagen van de bevolking van geloof en kerk af, zeggen de briefschrijvers. De officiële kerk heeft geen moeite 0edaan, het tweede Vaticaanse concillie voor de gelovigen uit te legden. Het is ontstellend dat de kerk het werk van de theologen die dat wél hebben gedaan heeft genegeerd. In plaats daarvan werden zij gediscrimineerd en ervan beschuldigd het gewone volk te misleiden. In strijd met het Nieuwe Testament bindt de kerk hen aan de letter en maakt hen los van cle gees* die juist vrij maakt. De briefschrijvers constateren dat de zaak Hans Küng (de Tübinge. hoogleraar aan wie Rome de do- ceerbevoegdheid heeft ontno men) "helaas geen uitzondering" is. "Er is alleen meer aandacht aan besteed. De veroordeling van Küng is geen onfeilbare beslis sing. Ze is niet te verantwoorden en moet worden teruggenomen". De brief doet een beroep op de ka- tholieke theologiedocenten om zich in te zetten voor de vrijheid van onderzoek. "De uoop van vele leken is nu op u gericht" Bevrijding In een verklaring over de afgelopen bisschoppensynode zegt de Ne derlandse Basisbeweging van kritische groepen en Gemeenten dat het in Rome niet ging over de bevrijding van de vrouw, over vrede, oorlog, kernbewapening, rassendiscriminatie, homofilie, mensenrechten of de werkloos heid. "Dat was ook niet te ver wachten. Pas wanneer de kerk in het teken van de bevrijding staat, kan zij aan deze onderwerpen echt aandacht besteden". Op deze synode kwamen puur bin nenkerkelijke zaken aan de orde. Dat kan belangrijk zijn, maar dan komt het wel op het persspectiel' aan. "Deze synode stond in het perspectief van een autoritair ge zag, dat een verdacht beleid wilde toetsen". Het enig juist e perspec tief voor binnenkerkelijke zaken is, volgens de verklaring van de Basisbeweging, de vraag hoe we in gezamenlijke verantwoorde lijkheid dienst aan de basis van de samenleving kunnen bewij zen. De Basisbeweging zegt geen nieu we kerk te willen oprichten maar wil wel dat de kerk andere func tioneert. Nog deze maand zal zij Beroepingen Hervormde kerk: beroepen te Ga rijp kandidaat J.H. Hamoen Utrecht, te Papendrecht, J. Westland Amersfoort aangeno men naar Heerenveen D. Brand horst Eexta; bedankt voor Ok- kenbroek (Ov.) kandidaat me vrouw A.T. de Vries Utrecht. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Bodegraven W.A. van den Berg Ommen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zbetermeer J.H. Ulehake Leeuwarden. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Barendrecht M.C. Ta'nis Sliedrecht; bedankt voor Aalten H. de Graaf 's Gra- venzande. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Rockvally (Ver. Sta ten) A. Vergunst Veen. Trans heeft wat je noemt verzorgde vakanties. Met Nederlandse reisleiding. Alles tot in de perfektie geregeld. En alle excursies zijn gewoon bij de reisprijs inbegrepen. Lees de nieuwe gids van Trans. Haal die gids bij ns-stations, anwb, rabobank of uw reisburo. Of bel 030-627844. Het reisburo van de Nederlandse Spoonvegen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 20