Afghanistan nachtmerrie voor Castro HOMS-ll DSCOR Blik in de weekbladen ONTEVREDENHEID OP CUBA GROEIT VLASVELD ELSEVIERS DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 LIMA - De brute Russische inval in Afghanistan is ongetwijfeld een nachtmerrie voor de Cubaanse leider Fidel Castro. Alle diplomatieke stapjes voor uit die Cuba de afgelopen jaren heeft weten te vol brengen zijn van het ene op het andere moment de grond in geboord. Terwijl de Russische tanks Af- ghanistan binnendenderden, hoopten de Cubanen nog dat ze de roulerende Latijns- Amerikaanse zetel zouden bemachtigen in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties. In oktober, bij de eer ste stemmingen, was Cuba maar een paar stemmen van de zetel af, na de gijzeling op de Amerikaanse ambassade in Teheran moesten de „re volutionairen" weer enige stemmen afstaan aan mede dinger Columbia, maar ble ven op kop liggen. Na het schokkende nieuws over Af ghanistan moet er echter haast worden gemaakt. Mexi co heette het compromis. „Het geluid van wapens, van bedreiging, van overheersing op het internationale toneel, moet staken. Genoeg van de illusie dat wereldproblemen kunnen worden opgelost met nucleaire wapens. De bom men zouden de hongerigen kunnen doden, de zieken, de mensen die niet beter weten, maar ze kunnen niet de hon ger stillen, ziekten genezen of onwetendheid de wereld uit helpen. Laten we de wapens vaarwel zeggen en ons op be schaafde wijze wijden aan de meest dringende problemen van onze tijd". Verraden De geëmotioneerde wijze waar op Castro de Verenigde Na ties vorig jaar oktober met de ze woorden uit naam van de beweging van niet-gebonden landen vroeg om nu eindelijk eens met daden de kloof tus sen arme en rijke landen te overbruggen en te verklei nen, heeft al zijn effect ge mist. Castro is in feite verra den door zijn eigen bondge noot, de Sowjet-Unie, en met hem de beweging van niet- gebonden landen, die zich in Havana door Cuba een enigs zins radicalere koers had la ten voorschrijven, al was het aarzelend. In hoeverre de Sowjet-Unie de „natuurlijke bondgenoot" is van de Derde Wereld (zoals Castro altijd beweert) bleek onlangs duidelijk in de India se hoofdstad Nieuw Delhi, waar de derde conferentie van de Verenigde Naties voor industriële ontwikkeling wordt gehouden. De Sowjet- Unie stelde daar knalhard dat zij niet zal meebetalen aan het herstel van de economische wanorde die de „kapitalisten" in de wereld hebben aange richt. Het resultaat van die opstelling is dat de speciale fondsen waarom de ontwikkelings landen zitten te springen, om alleen maar een beetje de groei van de geïndustriali seerde wereld te kunnen vol gen, waarschijnlijk weer niet uit de bus zullen komen. Nu de ontspanning tussen Oost en West nagenoeg tot het verleden behoort ziet het er naar uit dat de Noord-Zuid- gesprekken nog minder gaan opleveren dan voorheen het geval was. Castro kan zijn fi losofieën over samenwerking en een betere verdeling van de rijkdommen in de wereld wel vergeten, evenals trou wens de door hem gewenste opheffing van de Amerikaan se handelsblokkade tegen Cuba. Boycot In feite drukt de Amerikaanse handelsboycot, afgekondigd in 1961 na het echec van het Kennedy-avontuur in de Varkensbaai, met de dag zwaarder op de Cubaanse re volutie. Nu de Cubanen zijn gewend geraakt aan hetgeen Castro hun in ruil voor gewe tensvrijheid heeft gegeven (eten, onderwijs, huisvesting, gezondheidszorg, werk), zijn er steeds meer die gaan ver langen naar een nieuwe tele visie, een elektrisch koffie- v zetapparaat, een stereo-in stallatie, kortom min of meer artikelen die op Cuba mede als gevolg van de Amerikaan se handelsboycot slechts op de zwarte markt zijn te versie ren, dus buiten het bereik lig gen van de meeste Cuba nen. Castro heeft dat wel zien aan komen. De komst van Carter in het Witte Huis, begin 1977, greep hij aan om de betrek kingen met de Verenigde Sta ten te verbeteren. Als gevolg van druk onderhandelen liet Castro duizenden politieke gevangenen vrij en stelde Cuba open voor het Ameri kaanse toerisme, zelfs dui zenden Cubaanse ballingen kregen toestemming om ach tergebleven familieleden op te zoeken. De Cubaanse be moeienissen in Angola en Ethiopië waren de grootste belemmering voor een direc te opheffing van de handels blokkade, maar de eerste di plomatieke en culturele ban den hadden vorm gekregen en de onderhandelingen gingen voort. Tevergeefs Tevergeefs zo zou later blijken. Carter moest als gevolg van Iran en Nicaragua zijn bui tenlandse politiek bijsturen en de huidige koude oorlog situatie maakt het ondenk baar dat de Verenigde Staten Cuba alsnog de helpende Fidel Castro. hand zullen toesteken, ze zullen er eerder toe besluiten deze „vooruitgeschoven communistische pion" van het bord te vegen. Bij tijd en wijle is er op Cuba niet eens bier te koop, althans niet voor de gewone man. „Gebrek aan grondstoffen" heet het. Niettemin zijn er in de koelkast van een van de hogere partijfunctionarissen altijd wel een paar flessen „cerveza" te vinden. Wat dat betreft is de Cubaanse revolu tie de'afgelopen jaren steeds verder afgedreven naar het Oosteuropese staatscommu- nisme, de partijtop beschikt over tal van privileges, het volk wordt strikt gecontro leerd. Van het revolutionaire élan het enthousiasme waar mee de Cubanen na de over winning op de dictator Batis ta op het eiland aan de slag gingen, is weinig meer over. De ontevredenheid onder de Cubanen neemt toe, vooral over het gebrek aan verschil lende levensmiddelen, maar ook over het feit dat partij bonzen wel mooie nieuwe au to's en televisies kunnen be zitten. Die ontevredenheid is waarschijnlijk nog eens extra aangezwengeld door de Cu baanse ballingen die vorig jaar het eiland bezochten en die natuurlijk breeduit ver telden over de luxe en weelde en „vrijheid'' waarin ze in het zonnige Florida baden. Dood punt In feite komt het erop neer dat de Cubaanse revolutie op een dood punt is geraakt. Er is voor de gewone man geen vooruitgang meer merk baai en dat wekt bij hem ontevre denheid, ontevredenheid waarvoor op Cuba eigenlijk geen plaats is. De afgelopen maanden hebben er verschillende incidenten plaatsgehad bij ambassades in Havanna. Bij de Venezolaan se ambassade opende de Cu baanse politie drie keer het vuur op Cubanen die het am bassadegebouw trachtten binnen te dringen in de hoop daar politiek asiel te kunnen verkrijgen. De laaste keer, eind vorig jaar, viel daarbij opnieuw een dode, reden voor de Venezolaanse rege ring om haar ambassadeur voor overleg uit Havana terug te roepen. Op de Peruaanse ambassade in Havana verblijven op het ogenblik twaalf Cubanen, die volgens de Peruaanse autori teiten niet om politiek asiel hebben gevraagd maar wel om bemiddeling om van het eiland af te komen. Vorige week Verzekerden de Cu baanse autoriteiten de Pe ruaanse ambassadeur dat de twaalf niet zouden worden vervolgd wegens „huisvre debreuk" (daar komt het bin nendringen van een ambas sade volgens de Cubanen op neer). De ambassadeur wist de „vluchtelingen" er toen van te overtuigen naar huis te gaan. Een dag later verschafte het gezelschap zich opnieuw toegang tot de ambassa de. De Cubaanse regering heeft inmiddels officieel laten we ten dat zij het recht op poli tiek asiel wel eerbiedigt, maar dat zij niet vindt dat „gewone criminelen, deserteurs of mensen die zonder vervolgd te worden het land willen verlaten" daarvoor in aan merking komen. Personen die van Cuba weg willen moe ten hun visum zien te be machtigen „langs de gebrui kelijke wegen", zo vindt de Cubaanse regering. Verwarring Met name in Caracas heeft de Cubaanse verklaring nogal wat verwarring veroorzaakt. Venezuela wenst blijkbaar niet de diplomatieke betrek kingen met Cuba op het spel te zetten, maar wil wel ferm protesteren tegen de wild west-bewaking van haar am bassade in Havana. Tevens schijnt president Herrera Campins zich af te vragen of binnen het ondemocratische systeem dat volgens hem op Cuba heerst niet iedereen een beetje als politiek vluchteling kan worden beschouwd. Fidel Castro zit in de proble men. Het Amerikaanse han delsembargo zal voorlopig niet worden opgeheven en de toenemende ontevredenheid op het eiland brengt ook de banden met de landen die nog wel handel met Cuba drijven in het geding. Castro zou van plan zijn het volledige staats bestel te veranderen om de revolutie over het huidige dode punt heen te helpen. Eind december wisselde hij een vijftal ministers, half ja nuari trok hij de posten van defensie, binnenlandse za ken, gezondheidszorg en cul tuur naar zich toe. Zijn broer Raul zal hem terzijde staan om de, naar verwachting zeer vergaande, veranderingen door te voeren en heeft dus niet op hem geschoten, zoals onlangs het rechtse Venezo laanse dagblad „El Mundo" wist te melden en wellicht hoopte. ROB SPRENKELS ADVERTENTIE UW AUTO HIERBIJ? Alfa Romeo Alfetta 1.6 1977 10.750,-, Austin Mini 1000 1977 5.750,-, Austin Princess 2200 HLS 1977 7.500,-, Audi 100 LS 1974 1.900,-, BMW 2002 Auto maat 1974 5.950,-, Citroën GS 1220 Club 1974 2.900,-, Citroën GS 1220 Club 1977 8.500,-, Datsun Sunny 140 Y Stat.car 1978 9.900.-, Datsun 120 A F II 1976 7.500,-. Fiat 128 SL Coupé 1300 1974 4.500,-, Fiat 127 3 deurs 1975 4 500,-, Ford Granada 2300 L inkl LPG install. 1978 15.750,-, Ford Escort 11001976 6.500.-, Ford Escort 1300 GL 1977 7.250,-, Ford Taunus 1600 L 1976 7.900,-. Ford Taunus 1600 L 1979 12.900,-, Ford Taunus 1600 L Combi 1979 14.500,-. Mazda 121 Coupé 1977 12.900.-, Mazda 616 LN inkl. LPG install. 1978 9.900,-, Mercedes 220 Diesel 1978 f 28.500,-, Mitsubishi Celeste 1976 8.000,-, Opel Ka- dett Combi 1977 9.250,-, Opel Rekord 1900 inkl. LPG install. 1976 9.500,-, Opel Rekord Combi 1973-1974 v.a. 2.500,-, Opel Ascona 16 S 1976 8.750,-, Opel Ascona 16 1972-1973 v.a. 1.950,-, Peugeot 204 1975 4.500,-, Peugeot 304 S 1975 5.000,-, Peugeot 504 1977 9.900,-, Peugeot 504 Diesel 1973 5.750,-, Re nault 16 TL 1974 2.750,-, Renault 30 TS 1977 12.500.-, Renault 5 TL 1973 3.750,-, Simca 1100 GLS 1975 2 maal v.a. 2.500,-, Toyota Mark II 2000 De Luxe 1974 2.950,-, Toyota Corolla 30 Hardtop Coupé 1975 5.950,-, Toyota Sportswagon 1600 De Luxe 1978 10.500,-, Triumph Spitfire 1500 1978 12.000,-, Volkswagen Kever 1972 2.500,-, Chevrolet Monza 1975 8.500,-, Fiat 133 1975 2.900.-, Ford Taunus 2000 L 6 cilinder 1978 10.900,-, Vauxhall Viva 1973 1.900,-. Inklusief: 3 maanden Bovag-garantie, 10.000 km beurt. Evt. ANWB-gekeurd, soepele financiering. Tevens DAIHATSU-DEALER voor Lelden e.o.: Daihatsu Cuore v.a. 8.950,- benz.verbr. 1:19 Daihatsu Charade 1000 v.a. 11.300,- benz.verbr. 1:15 Daihatsu Charmant 1400 v.a. 13.550,- benz.verbr. 1:12 DUS WAAR OOK WEER? AUTO - mEER HOGE RIJNDIJK4 - LEIDEN - TEL.071-125259 Administratiekantoor Jos v. d. Pouw Kraan verzorgt uw gehele administratie Vraag vrijblijvend inlichtingen tussen 18.00-20.00 uur, tel. 01712-8849, Koppoel- laan 21a, Rijpwetering. BIEZEN TEGELS Zeebies Mais 55 ct. Sisal 0,99 1,75 2,99 Sabang tegel dikke zeebies NU 1,40 p. tegel. Ja natuurlijk Doezastraat 2, tel. 071-143124 Bezorgen en plaatsen mogelijk. YOOll VAIÜttJjVDHi AWYILS Vanzelfsprekend in de weekbladen veel aandacht voor de komende troonswisseling. HP is op zoek gegaan naar het Ge heim van Soestdijk en komt tot de conclusie dat de politieke speelruimte van koningin Julia na in de loop der jaren tot niets is teruggebracht. Dat gebeurt in een artikel waarin overigens nauwelijks iets staat wat in de loop der jaren al niet eens is ge zegd of geschreven. De anekdo tes over de koningin doen het na tuurlijk altijd wel goed zoals het voorval tijdens een gesprek met de toenmalige D'66-politicus Van Mierlo. 'Als de koningin Van Mierlo thee inschenkt en een koekje presen teert likt het hondje Sarah even aan het koekje. Hare Majesteit spreekt Sarah vermanend toe en geeft Van Mierlo een nieuw koekje. Het belikte exemplaar legt ze weer terug op de schaal. Voor de volgende. Wat niet weet, wat niet denkt, meneer Van Mierlo'. HP komt met een uitgebreid om slagverhaal over de 'bekwame staatsman en politicus Johan de Witt, een onkreukbare republi kein die in de Gouden Eeuw door Oranjegezinden in stukken werd gesneden en opgegeten'. Enigs zins potsierlijk in de slotzin van schrijver Aad Nuis. 'De herinne ring aan De Witt is ontnuchte rend als de Oranjevreugde weer eens uit alle hoeken schalt en al wie niet meedoet getroffen dreigt te worden door de stekende blik van de «udvaderlandse onver draagzaamheid'. Een uitgebreid interview met staatssecretaris Veder-Smit sluit de serie artikelen over het ge zondheids-imperium af. In de inleiding verwerkte zinnen als 'De praktijk leert dat functionele decentralisatie, de vergroting van de autonomie van de belangheb benden, in feite de macht van de overheid vergroot als er tenmin ste grenzen zijn gesteld aan die autonomie' doen de oppervlak kig geïnteresseerde lezer snel verder bladeren. Voorts een verhaal over de Am sterdamse krakers en een ge sprek met Evert Werkman, de Amsterdamse journalist die na 47 jaar verslaggeverij met pensioen hervormd nederland HN haalt fel uit naar de bisschop pensynode: 'Door de synode wordt het gezag zo absoluut ge maakt dat het een afgod wordt. Aan afgoden mag een christen niet gehoorzamen'Men ziet in dit blad een kerkscheiding dichter bij komen. Professor Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken, betitelt de synode als een ramp. Toch denkt hij dat bepaalde dingen wel ver scholen zullen doorgaan omdat de mensen zelf vinden dat het moet. "Nu de paus weer eens gezegd heeft dat het pilgebruik verboden is verwacht toch niemand dat de rooms-katholieken weer op de periodieke onthouding over gaan? Daar lacht u om. En zo zullen op meer gebieden de din gen gewoon doorgaan". Dr. Van den Berg, wetenschappe lijk hoofdmedewerker op het do- cumentatiebureau voor Oosteu ropees recht van de Leidse uni versiteit, vindt een boycot van de Olympische Spelen dom. "Als moreel gebaar is het verbreken van de betrekkingen prachtig, maar politiek schiet je er niets mee op. Het Oostblok trekt zich dan terug in z'n isolement en dat is precies wat we niet wilden en waar we geen belang bij hebben". HN schenkt uitge breide aandacht aan de komende verkiezingen in Zimbabwe/Rho- desië waarbij de partijdige rol van de Britten, ten nadele van het Patriottisch Front, wordt gehe keld. Een onderzoek naar de koppen op de voorpagina's van de grote landelijke dagbladen le vert de conclusie op; hoe popu lairder de krant, hoe kneuteriger de blikvanger. Redacteur Rob Vermaas neemt het op voor prinses Beatrix wier linkse image hij bestrijdt. Hij schrijft "Betrokkenheid bij de problemen van de wereld mis staat een koningin niet. In een land waar de woorden vrede en gerechtigheid en ontwikkelings samenwerking tot links wordt bestempeld zal dat wel worden veroordeeld. Maar het is bespot telijk om het zo te noemen en het verhindert Beatrix in het geheel niet boven de partijen te staan, zoals van haar wordt verwacht. Nee, met zo'n koningin kun je het best wagen'LMinister Tuijnman bevestigt in een interview de in druk die hij al heeft gemaakt sinds hij het ministerie van ver keer en waterstaat is gaan leiden; het is een aardige maar weinig krachtige figuur die het graag aan staatssecretaris Smit-Kroes overlaat om op de voorgrond te treden ("Neelie is prima"). De aandacht die De Tijd aan de bis schoppensynode besteedt lijkt wat magertjes uitgevallen voor dit in oorsprong toch katholieke blad. Hoofdredacteur Arie Kuiper be schrijft het bankroet van de bui tenlandse politiek van de Ameri kaanse president Carter die het Witte Huis drie jaar geleden als duif betrad maar zich nu een felle havik betoont. 'De harde com munistenvreter Richard Nixon begroef in Moskou de koude oorlog en maakte de onvermijde lijke opening naar China. De zachte Jimmy Carter valt de taak toe de koude oorlog weer op te graven. Het is pijnlijk hem dat te zien doen, vooral omdat hij van de weerom stuit en vanwege zijn reputatie de neiging heeft tot overdrijven'. Pvda-kamerlid Relus ter Beek be schrijft vanuit Rhodesië zijn we derwaardigheden. Een Britse ambtenaar heeft hem verteld dat een groot deel van de 150.000 vluchtelingen die in Mozambi que verblijven daar tijdens de verkiezingen nog steeds zal zijn. Aan de eerlijke en vrije verkiezin gen zullen ze niet kunnen deel nemen. VN vindt de troonwisseling nog maar net een halve pagina waard. Joop van Tijn denkt te weten waarom koningin Juliana nu af treedt. Het besluit hangt volgens hem samen met het vertrek, eind volgend jaar, van mr. Ruppert uit Raad van State. 'Ruppert kan nu over anderhalf jaar de nieuwe koningin inwijden en inwerken. En bovenal. Ruppert en niemand anders kan koningin Beatrix vol gend jaar door haar eerste kabi netsformatie slepen'. Twee volle pagina's worden gewijd aan de chaos op het Antilliaanse eiland Sint Maarten terwijl GPV- politicus Verbrugh mag vertellen dat geen vaderland of proleta riaat het kan opnemen tegen het nieuwe Jeruzalem van Johannes. Hoewel in de afgelopen jaren al va ker beschreven, is het relaas over martelingen in Argentinië toch weer erg schokkend. Twee ex- gevangenen vertellen dat joden het extra moeilijk hebben. "Zij worden werkelijk heel systema tisch gemarteld. Soms moeten zij knielen voor Hit- Ier en Mussolini, hun afkomst verloochenen en andere vernede ringen ondergaan. Volgens de kampleiding was de enige goede jood ee dode jood". In Terzijde dit grapje; Gelukkig heeft sport niks te maken met geloof anders konden we ook niet naar Rome. EM pakt geweldig uit over de troonswisseling. Een uitgebreid omslagartikel, diverse commen taren en columns gewijd aan Juliana en Beatrix en bovendien een speciale kleurenbijlage on der het motto '42 jaar moeder en dochter'. Rene de Bok, schrijver van het om slagartikel, weet al precies wat voor een koningin we krijgen. Hij heeft het over prinses Beatrix, de onverzettelijke, de potentaat. En hoewel hij moet toegeven dat de wegen van de kroonprinses meestal in deftige nevelsluiers gehuld blijven verhindert hem dat toch niet te schrijven dat Bea trix naar het links-liberalisme van D'66 neigt en dat de nieuwe koningin in het jongste verleden gevoelig bleek voor de huiselijke omgang met kunstenaars 'en an der weinig doorzichtig publiek'. Behalve de overdaad aan Oranje- artikelen wijst EM op het gevaar van het toenemende aantal scan ners waarmee de politieradio kan worden afgeluisterd. 'Terwijl Nederland doorgaans snel te hoop loopt vpor iedere schijn van inbreuk op de privacy, lijkt deze vorm van aantasting van de persoonlijke levenssfeer onge moeid te kunnen voortwoekeren. Nu al kan iedereen ongestraft ho ren welke medeburger die wordt aangehouden wel of niet een strafregister heeft, of hoe de poli tie wordt gedirigeerd naar een echtelijke ruzie bij de buren en later het verslag daarvan'. BERT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13