Onzekerheid over lot gegijzelden blijft bestaan Afghaanse regering in ballingschap op komst "Gesprek Moskou-VS nodig GADDAFI STEEDS BOZER OP PARIJS Minister van voorlichting Iran in arrest en weer vrij Felle rede Bani Sadr geeft het keuken ideeënboek kado! Goedhart Bouwhuis DONDERDAG 7 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Libische machtheb ber kolonel Gaddafi wordt steeds bozer op de Fransen. Zijn laatste wraakoefening was het directe gevolg van een mislukking: zijn pogingen in Tunesië te infiltreren door een aanval te openen op het toch al problematische plaatsje Gafsa werden niet alleen door de Amerikanen, maar ook door de Fransen onmiddellijk geblok keerd. Gaddafi voelt zich een door de machthebbers van de wereld met de nek aangekeken missionaris van de Arabische eenheid. Als zelfs in deze Arabische wereld de machthebbers het niet met hem eens zijn, zoekt hij steun in ande re regionen. Zijn woede tegen de Fransen uitte zich op de meest primitieve manier een horde werd op de Franse ambassade in Tripoli afgestuurd die er alles kort en klein sloeg. Als de Franse regering om een verontschuldi ging vraagt is het antwoord een voudig: een andere horde be stormt het Franse consulaat in Benghazi en slaat ook daar alles aan stukken. De Fransen roepen hun ambassadeur en een deel van hun diplomatieke staf terug en eisen dat een deel van Libische diplomaten in Parijs naar huis te ruggaan. Een crisis-centrum op het Franse ministerie van bui tenlandse zaken houdt voorlopig de wacht. Voor een duistere „ziener" als Gaddafi wordt de wereld steeds somberder. Alles wat hij onder neemt mislukt. Pogingen te ko men tot een Arabische.eenheids- staat met Egypte en Syrië lopen in 1972 stuk. Als enige maanden later een dergelijke eenheid met het Tunesië van president Bour- guiba wordt geprobeerd, valt dit kaartenhuis al binnen 48 uur in duigen. De nauwe samenwerking met Jasser Arafat van de Pale stijnse bevrijdingsbeweging PLO eindigt in scheldpartijen. Een Arabisch front tegen het „verraad" van de Egyptische pre sident Sadat en diens vrede met Israël loopt in byzantijns gebab bel dood in het warme zand van de Libische woestijn. Als Gaddafi op zijn 27e jaar in 1969 aan de macht komt, voelt hij zich de geestelijke zoon van de Egyp tische president Nasser, die enige maanden later al zal overlijden. Gaddafi zal de taak overnemen, de missie neemt een aanvang. De eerste hulp komt meteen en doel treffend. De Franse regering ver koopt 110 Mirages aan de kolonel. Het is president Pompidou die deze stap neemt, wetende zich hiermee de woede op de hals te halen van de Israëli's, en van de Britse en Amerikaanse wapen handel. A in 1972 strijkt de eerste schaduw over deze bijna ideale Frans-Li bische samenwerking als kolonel Gaddafi plotseling begint te be weren dat hij de Mirages mag ge bruiken waar en wanneer hij maar wil. Bovendien raken de Fransen in een moeilijk parket als president Tombalbaye van Tsjaad er mee begint Libië te be schuldigen van samenzwering. De Mirages van president Pompi dou blijven een struikelblok. In 1974 weet de wraak zoekende president Sadat te melden dat de Mirages van de kolonel zich in '73 (tijdens de oorlog met Isreël) op Egyptische bodem bevonden. De Fransen reageren door een wa pen-embargo op te heffen dat ze ven jaar eerder door president De Gaulle was uitgevaardigd. Steeds bleef president De Gaulle voor Gaddafi het lichtende voor beeld in de Libisch-Franse rela ties. En nog in '74 - vlak voor de verkiezing van Giscard d'Estaing tot president als opvolger van Georges Pompidou - hoort men Gaddafi nog uitroepen dat de Arabieren maar twee vrienden in Europa hebben: de Joegoslaven in het Oosten, en de Fransen in het Westen. Twee jaar nadat president Giscard het roer van staat in Frankrijk heeft overgenomen verklaart de zelfde Gaddafi: „Het Frankrijk van Giscard gedraagt zich als een koopman in kanonnen". Een po ging van de toenmalige Franse premier Chirac in Libië de sfeer te verbeteren, loopt ondanks het tekenen van enige handelscon tracten dan al op niets meer uit. Toch is er voor president Giscard nog een keer de mogelijkheid te genover kolonel Gaddafi van zijn „dankbaarheid" te getuigen. Dat gebeurt als de kolonel met succes zijn invloed heeft weten aan te wenden bij de violating van het echtpaar Claustre, dat eindeloos door rebellen in het Tibesti-ge- bergte in de Sahara was vastge houden. Nog in '77 lopen de zaken redelijk, dan komt er onenigheid over door de Libiërs piet meer betaal de leveranties en over de pogin gen die Gaddafi onderneemt het Franse „departement" Reunion in de Indische Oceaan tot rebellie tegen het moederland op te zet ten. Gaddafi beschuldigt presi dent Giscard ervan dat hij zich als de „gendarme van Afrika" op werpt en dat hij een politiek van „archaïsche kolonialisme" voert. De mislukte pogingen om in '74 Tunesië voor zijn Pan-Arabisch karretje te spannen blijven leven in de geest van de broeierige ko lonel, die helemaal razend wordt als zijn geheime expeditie naar Gafsa door de Fransen openlijk in de wielen gereden wordt. Dromend van een uitstraling die hem ertoe in staat zal stellen met al zijn in de olie verdiende geld niet alleen zijn eigen 2,5 miljoen analfabeten, maar de gehele Ara bische wereld rond zich te ver zamelen, lopen elke dag meer stuk op de realiteit van een Gad dafi omringende vijandigheid. Zijn dolste toer is het uitroepen van de „republiek van de mas sa's" in het kader waarvan hij aan zogenaamde studenten opdracht gaf zijn eigen ambassades in het buitenland te bezetten. Pogingen in de wereld van de staatslieden voor vol te worden aangezien heeft Gaddafi kenne lijk laten varen. In deze wereld ziet hij immers louter duistere complotten. Zelfs gjatollah Cho- meini van Iran wil niets met Gaddafi te maken hebben, nadat een van de strijdmakkers van de ajatollah enige tijd geleden in Li bië spoorloos „verdwenen" is. De Franse regering heeft niet voor niets een crisis-centrum met het oog op Libië ingericht. In een in ternationale samenleving waarin de ambassade als onaantastbaar bolwerk opgehouden heeft te be staan, acht ook een man als Gad dafi zich alleen gebonden aan ei gen gebod. Nasser Minatchi. TEHERAN (AFP) - Nasser Mi natchi, de Iraanse minister van voorlichting is gisteren door de „hoeders van de re volutie" gearresteerd en vast gezet in de gevangenis van Evin, ten noorden van Tehe ran. De aanhouding van Minatchi kwam na de tegen hem inge brachte beschuldiging te hebben samengewerkt met de Amerikaanse inlichtin gendienst (CIA). Een derge lijke onthulling deden de be zetters van de ambassade van de Verenigde Staten dinsdag op de televisie. Zij voerden aan dat ze documenten ge vonden hebben waaruit be trekkingen blijken tussen de minister en de CIA. President Abolhassan Bani Sadr heeft, in een vraagge sprek met de krant „Kayhan", de arrestatie van Minatchi veroordeeld. Bani-Sadr zei er zich zeer aan te ergeren dat de bezetters van de ambassade zich gedragen als „een rege ring in de regering". Enkele uren voor zijn aanhou ding verklaarde minister Mi natchi tegenover journalisten dat de op de televisie getoon de documenten „niet meer voorstelden dan de persoon lijke opvattingen van de poli tieke functionarissen van de ambassade". De regerende revolutionaire raad in Iran heeft gisteravond de vrijlating gelast van minis ter Minatchi. Nog geen etmaal nadat hij was opgepakt, werd Minatchi vanochtend weer vrijgelaten. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - De verheffing van voormalig minister Bani Sadr tot president van Iran heeft "de positie van de Amerikaanse gegijzelden vooralsnog niet merkbaar verbeterd. De nieuwe president heeft zich in een felle tirade gekeerd tegen de bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran. Washing ton vreest een confrontatie tus sen Bani Sadr eii de bezetters die mogelijk voor de gevangenen kwalijke gevolgen kan hebben, nu Bani Sadr ook is benoemd tot voorzitter van de Revolutionaire Raad. Formeel houden de VS nog steeds vast aan hun eis dat zij pas bereid zijn om mee te werken aan de in stelling van een internationale commissie, die zowel de misdrij ven van de sjah als de Iraanse klachten tegen de VS moet on derzoeken, wanneer eerst de ge gijzelden worden vrijgelaten. DIENSTWEIGERAARS - De audi teur-militair bij de Arnhemse krijgsraad, mr. R. D. E. Daver- schot, heeft gisteren gevangenis straffen van 20 en 18 maanden geëist tegen twee totaaldienst weigeraars. Het zijn Piet Klab- bers (23) uit Den Bosch en Gerd van de Brink (19) uit Groningen, beiden lid van de anti-militaristi sche groepering Onkruit. Zij weigerden in november van het vorig jaar zich aan elke vorm van militaire dienst te onderwerpen. Nog deze week registratie dienstplicht in Amerika (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - President Carter zal vermoedelijk morgen bekend maken dat mannen en vrouwen van 18 tot 20 jaar zich zullen moe ten laten registreren voor de dienstplicht. Volgens de direc teur van het thans nog beschei den opgezette diensplichtbureau gaat het in totaal om 4 tot 5 mil joen jongeren, die als eersten in aanmerking zouden komen om te worden opgeroepen wanneer Carter tot herinvoering van de dienstplicht mocht besluiten. De Amerikaanse president heeft, naar het heet voöral onder druk van zijn vrouw, beslist dat niet alleen mannen moeten worden geregistreerd, maar hij heeft het aan het departement van defen sie overgelaten, zo verluidt, om uit te maken welke taken vrou wen in het leger zouden moeten vervullen. De zegsman omtrent Carters be sluit is de voormalige admiraal Elmo Zumwalt, die met Carter over de dienstplicht heeft ge sproken. Als Carter ook vrouwen wil registreren zal daarvoor een speciale wetgeving nodig zijn. Volgens Thomas O'Neill, de De mocratische leider van het Huis van Afgevaardigden, zou Carter daarbij een nederlaag kunnen leiden. Maar indien de Revolutionaire Raad inderdaad, zoals het ge rucht te New York wil, dezer da gen de instelling van een com missie van onderzoek onder aus piciën van de VN zou goedkeu ren, staat de regering in Washing ton voor de vraag of zij dit voor stel van VN-secretaris-generaal Waldheim naast zich neer moeten leggen als de gegijzelden nog vastzitten. Het jaarlijkse rapport van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken over de mensen rechten heeft voor het eerst on derlijnd dat onder het bewind van de sjah misdrijven werden begaan, een feit dat voorheen al tijd werd weggemoffeld achter de verzekering dat onder de sjah de sociale omstandigheden zo sterk verbeterden. Formeel mag dat geen „vingerwij zing" heten omtrent een Ameri kaanse koerswijziging. Maar het is tamelijk zeker dat de nijvere arbeid van Waldheim terwille van een compromis berust op éen de gelijke kennis van de concessies die de VS eventueel willen doen, als omtrent vrijlating van de ge gijzelden zekerheid kan worden verkregen. Verwarrend Anderzijds zijn ook onder Bani In Milaan Vier doden na afloop gijzeling MILAAN (AFP) - De geestelijk gestoorde man die dinsdag in een kantoor in Milaan acht werknemers in gijzeling nam, is gisteravond dood aange troffen. Hij had een eind aan zijn leven gemaakt en aan dat van de twee resterende gegijzelden, een secretaresse van 32 en een bode. De andere zes gegijzelden, vier vrouwen en twee mannen, had hij enkele uren tevoren vrijgelaten. Dinsdag schoot hij al de portier van de onderneming dood, de man van zijn vriendin. 168 pagina's dik gekruid met 400 kleurige illustraties, voorbeeldfoto's, indelingsplattegronden, inricht- ideeën, waardevolle tips en een unieke checklist! Dit werkeh/k grootse keukenideeënboek ligt voor u klaar in onze showroom. Even ophalen dus. Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn.Tel.01720-22100 Qpeninqstiiden: van 8 30 tót 12.30 uur en van 14 00 tot 17 30 uur. zaterdag van 10 00-16 00 vrijdag koopavond tot 21.00 uur Sadr de geluiden uit Iran verwar rend. Ajatollah Behesti, naaste medewerker van Chomeini, heeft gezegd dat vrijheid voor de ge vangenen pas een feit zal zijn als de sjah is uitgeleverd. Het Ame rikaanse beleid van het moment concentreert zich nog steeds op Bani Sadr, die, zo niet gematigd mag heten, dan toch in elk geval voor een snelle oplossing zal zijn, opdat hij ongehinderd verder kan werken aan zijn revolutie. Maar hoe sterk is de nieuwe presi dent, hoe moet de nieuwe eis tot uitlevering van de sjah worden uitgelegd, is er nu al sprake van een breuk tussen Bani Sadr en Chomeini, tussen Bani Sadr en de bezetters en wat is precies de positie van Chomeini? Onzekerheid dus en de reis van 46 verontruste vakbondsleiders, dominees, vertegenwoordigers van vrouwenverenigingen en wat dies meer zij, naar Teheran heeft dialoog op gang te brengen tus sen een Iran dat boos is op de VS en een Amerika dat zijn gegijzel den heelhuids terug wil, is hun de toegang tot Iran ontzegd. het beeld niet helderder gemaakt. De Amerikaanse beginselen van Op uitnodiging van de bezetters vrijheid maken het onmogelijk naar Teheran gereisd om daar een om zulke ondernemingen te ver bieden, maar het is uitgesloten dat langs deze weg een zinnige oplossing kan worden bereikt. Overeenstemming wordt tussen regeringen bereikt, en dat is op zichzelf nauwelijks mogelijk, zolang niet duidelijker wordt bij wie in Iran de macht berust. KABUL (Reuter/UPI/AFP) - De opstandelingen in Afghanistan gaan een voorlopige regering in ballingschap samenstellen. Dit heeft president Rabbani van de islamitische alliantie, het sa menwerkingsverband van ver scheidene opstandige bewegin gen, gisteren in Pesjawar (noordwest Pakistan) bekend gemaakt. India heeft een diplo matiek offensief ontketend in een poging de spanningen en de in vloed van de twee grote mogend heden in Zuid-Azie te verminde ren. Boerhanoed Din Rabbani zei in Pesjawar dat hij verwachtte dat de vorming van de voorlopige re gering in de loop van deze maand rond zou zijn. Hij zei ook dat de regering zich daarna ergens in Afghanistan zou moeten vesti gen. Voorts liet Rabbani weten dat er voorbereidingen zijn ge troffen om te komen tot een ge- Aanslag Turkse ambassadeur in Zwitserland BERN (AFP/Reuter) - Op de Turk se ambassadeur in Bern is giste ren een aanslag gepleegd. Am bassadeur Dogan Turkmen werd beschoten toen hij in zijn wagen zat die voor de Britse ambassade in Bern stond. Hij is licht ge wond. De daders wisten te ontkomem. Het Franse persbureau AFP kreeg later een anoniem telefoon tje met de mededeling dat de aan slag is gepleegd door „een com mando van de wrekers van de massamoord in Armenië". Deze organisatie heeft zich verant woordelijk gesteld voor een reeks aanslagen op Turkse diplomaten sinds 1975. meenschappelijk opperbevel voor de verschillende strijdende groeperingen in Afghanistan. Onder dit bevel zouden ook de ruim 20.000 soldaten van het Af ghaanse regeringsleger vallen die volgens Rabbani zijn overgelo pen naar de opstandelingen. In een oproep aan islamitische lan den om meer steun, zei Rabbani dat zijn strijders tot nu toe geen enkele steun uit het buitenland hebben gekregen. Overleg In New Delhi is gisteren bekend gemaakt dat de Indiase regering haar voormalige ambassadeur in Afghanistan, Singh, naar Kabul heeft gestuurd voor overleg met de regering Karmal. Volgens waarnemers wil India praten over terugtrekking van de Sow- jet-troepen in Afghanistan. In de Pakistaanse hoofdstad Islama bad hebben de Indiase staatsse cretaris van buitenlandse zaken, Sathe en de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Sjah Nawaz, na twee dagen bespre kingen een verklaring uitgege ven. Hierin staat dat India en Pa kistan elkaar van hun vreedzame bedoelingen verzekerd hebben ondanks het bestaan van me ningsverschillen over de Russi sche bemoeienis in Afghanistan. Vredesmacht De Pakistaanse president Zia ul Haq heeft gisteren voorgesteld om een internationale vredes macht te vormen die de plaats van de Sowjet-troepen in Afgha nistan moet innemen. Dit heeft hy tegen een groep Indiase cor respondenten gezegd. In Nieuw Delhi wordt verwacht dat India de grote invloed van de super- mogendheden ter sprake zal brengen als de' Russische minis ter van buitenlandse zaken, An drei Gromiko, volgende week naar India komt. Socialistische Internationale: (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Socialistische Inter nationale gaat de komende we ken'via de verschillende socialis tische partijen contacten leggen tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten. Ook zullen missies naar Moskou en Washington worden gestuurd om na te gaan welke mogelijkheden er zijn om een atmosfeer te scheppen ten einde de onderhandelingen over ontwapening te kunnen voortzet ten. Van een van deze missies zal hoogstwaarschijnlijk de vroegere Nederlandse minister-president Joop den Uyl deel uitmaken, die een van de voornaamste initia tiefnemers is om ondanks de Russische invasie in Afghanistan de Russen en Amerikanen weer aan de gesprekstafel te krij gen. Het doen van een poging de Russen en Amerikanen weer met elkaar in contact te brengen is de be langrijkste afspraak die 27 dele gaties van socialistische partijen uit vier werelddelen hebben ge maakt tijdens de tweedaagse' conferentie van de Socialistische Internationale in Wenen. Na af loop van de conferentie werd een slotcommuniqué uitgegeven, de eerste in de geschiedenis van de Socialistische Internationale. De kwestie-Afghanistan beheerste de gehele conferentie, waardoor belangrijke onderwerpen, zoals ontwapening, economie en ener gie geheel naar de achtergrond werden gedrongen. In het slotcommuniqué veroor deelt de Socialistische Interna tionale de Russische invasie in Afghanistan en roept de Sowjet- Unie op zijn troepen uit het land terug te trekken. „Een terugkeer' naar de koude oorlog zou de we reld aan de rund van de afgrond brengen", aldus de verklaring, waarin verder wordt gezegd „dat het schijnt alsof de wereld bezig is zich tot de dood toe te bewape nen". Over de mensenrechten zegt de verklaring, dat vele democrati sche socialisten in Latijns-Ame- rika het leven hebben moeten la ten in de strijd voor de rechten van de mens. De vroegere Zweedse minister-president, Olaf Palme, voegde aan dit on derdeel van de verklaring toe: „Twee delegaties die bij onze vo rige conferentie waren, zijn er de ze keer niet bij. Ze zijn dood, „In de Sowjet-Unie", aldus de ver klaring, „is de pesterij tegen An drei Sacharov een duidelijk voorbeeld van de voortdurende vervolging van degenen, die in de communistische landen hun dis sidentenmeningen uitspre ken". Over het boycotten van de Olympi sche Spelen konden de delega ties bij de Socialistische Interna tionale het niet met elkaar eens worden. Sommige delegaties, zo als de Westduitse, toonden zich voorstander van een boyc ot. An- feren, zoals Senegal, niet. De neu trale landen zoals Oostenrijk zei den nog geen beslissing te heb ben genomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11