Een duidelijke vingerwijzing naar de KNVB" Matthews stapels post op verjaardag Weren van basketbalarbiter lost totaal niets op Ellens blijft bij Volendam NAC WINT KORTGEDING VAN DE BOND Russen schrijven niet in op WK-schaatsen DINSDAG 5 FEBRUARI 1 De vereniging Parker/Leiden heeft de Nederlandse basket- balbond vorige week ge vraagd haar wedstrijden voorlopig niet meer te laten leiden door arbiter Henk Kleersnijder. De Leidse club zegt niet meer voor zijn vei ligheid in Leiden te kunnen instaan. Leiden-manager Frans van Egmond voert daarvoor aan dat al verscheidene suppor ters hem hebben aangeklampt met de mededeling Kleersnij der wat te zullen doen omdat de Groningse arbiter in hun ogen verantwoordelijk is voor de nederlaag die Leiden on langs tegen BV Amstelveen leed. Van Egmond wil het risico van rellen rond de omstreden scheidsrechter voorkomen, vandaar zijn verzoek aan de basketbalbond. Mooi. Zo op het eerste gezicht lijkt het verzoek verstandig. Als je on geregeldheden kunt vermij den, moet je dat uiteraard doen. Maar na enig nadenken gaat het er steeds minder fraai uitzien. Want als het Leiden inderdaad lukt de bond zo ver te krijgen, zou het hek van de dam kunnen zijn en daarmee de weg naar de willekeur open. Iedereen heeft natuurlijk wel wat op scheidsrechters aan te merken (de laatste mensen in Nederland die geen inspraak dulden....), zeker in zo'n ex plosieve sport als basketbal. Met Leiden als voorbeeld zou de ene club de bond kunnen vragen arbiter Jan nooit meer te sturen en de andere club arbiter Piet niet meer. De si tuatie zou daardoor alleen nog maar verergeren. Ik vind ook dat het management (mooie naam toch) van Lei den niet bij het eerste de beste dreigement door de knieën moet gaan. Er wordt zoveel beweerd. De clubleiding zou moeten beginnen de kandi- daat-rellenschoppers scherp in het oog te houden, want al bij eerdere gelegenheden heb ik gemerkt dat Van Egmond heel goed weet wie dat (kun nen) zijn. Ali K.O. Oud-wereldkampioen boksen Muhammed Ali heeft zich in dienst gesteld van president Carter om in een aantal lan den de boycot van de Olympi sche Spelen in Moskou te pro pageren. Ik dacht: heerlijk, dan zien we Ali straks bij Helmut Schmidt en Giscard d'Estaing op de stoep staan om te laten zien dat zijn rechtse directe nog werkt. Maar nee, hoewel men in het westen er toch ook nog lang niet uit is of er al dan niet ge- bopycot moet worden, behoort Europa niet tot Ali's werkter rein. Hij heeft koers gezet naar een stuk of wat Afri kaanse landen. Die krijgen dus geen diplomaat (wat Mohammed Ali normaal is voor dat soort boodschappen) maar een bok ser op hun dak gestuurd. De eerste confrontatie voor Ali greep plaats in Tanzania. Dat viel bepaald niet mee. De Tanzanianen wilden best er kennen dat wat de Russen in Afghanistan deden niet fris was, maar wezen er op dat de Sowjets destijds wel de eer sten waren die de Afrikaanse bevrijdingsbewegingen had den gesteund. (In Afrika heeft men wat meer belangstelling voor bijv. de wijze waarop het westen jarenlang heeft gesja cherd met Rhodesië dan voor Afghanistan). Wat Ali van dit alles vond. Wel, Ali zat met de mond vol tan den. Want Ali bleek daarvan niet af te weten. Ten slotte liet de bokser-diplomaat weten: "Misschien word ik wel ge bruikt om iets te doen dat niet in de haak is". Je zult het zien: straks gaat hij nog tégen die boycot pleiten. Politici die precies weten waaraan topsporters zich te houden hebben, zijn meestal niet om aan te horen. Top sporters die op zo'n dunne ba sis politiek uitdragen, lopen het risico snel van zwaarge wicht tot vlieggewicht te de graderen. En snel knock-out te gaan. Heel dit opportunisme en ama teurisme zegt natuurlijk ook veel over de man die Ali deze missie laat uitvoeren. Rustig In het deftige Engelse dagblad The Times tref je dagelijks de nodige ingezonden brieven voor en tegen de boycot aan. Lezers van de Times zijn be daagde lieden die zich niet la ten haasten. Ze zijn daar nu net bezig met de discussie of men wel of niet naar Hitiers Olympische Spelen van 1936 had moeten gaan. De oud-at leet Brown (medaille-win naar) is van oordeel dat men daar destijds had moeten wegblijven. Maar een meneer Prescott antwoordt hem: "Als die Spelen waren geboycot, zouden we waarschijnlijk nooit van de neger-atleet Jes se Owens hebben gehoord, de man die daar vier gouden medailles won en zo de bron werd van inspiratie en zelf bewustzijn voor zovelen van het zwarte ras na hem". Zo zie je maar hoe je in dit soort zaken alle kanten uitkunt als je dat wilt. Amerika kan maar beter wel naar Moskou gaan, meent Prescott. En dan bijv. niet meelopen in het openingsdé filé; bij de winnaarsceremo nie zo snel mogelijk de kuier latten nemen dus nog voor het volkslied wordt gespeeld), want dat zal de propaganda machine van de Russen voor veel grotere problemen stellen dan gewoon weabliiven. Overigens heeft Jesse Owens (65), die op het ogenblik voor longkanker in een ziekenhuis wordt behandeld, laten weten vóór een boycot te zijn....En zo draait het circus van menin gen en opvattingen verder. Gouwe ouwe In de krant van afgelopen za terdag trof ik een interview aan met een gouwe ouwe: de Sassenheimse oud-wielercou- reur Bart Zoet. Toen ik het ar tikel uit had, dacht ik: waar blijft de tijd toch. Het is al weer ruim 15 jaar gele den dat Zoet samen met Kar stens, Dolman en Pieterse in Tokio-1964 Olympisch kam pioen ploegentijdrit werd. Ik herinner het me nog als de dag van gisteren. Karstens en Zoet waren beiden lid van de Leidse wielerver eniging Swift, diLS het spreekt vanzelf dat Joop Riethoven in die dagen zo trots als een ba viaan door de stad liep. De beide Leidse helden werden bij hun terugkeer uit Japan 's avonds van het station ge haald en vervolgens in een open auto als vorsten door de, stad gereden. Pieterse en Dolman waren er ook bij, want zoals één van hen zei: "We reizen gevieren eikaars woonplaatsen af en zo vangen we bij al die huldigingen heel wat cadeaus". In de koffiekamer van de Stads gehoorzaal was de receptie. Het viertal ging, met de gou den medailles om de hals, ach ter een lange, brede tafel zit ten met daarop veel bloemen, frv.it en ook een imposante taart. Zo'n tafel die je alleen aantreft op schilderijen die het frivole leven van het oude Rome proberen weer te geven. De prestatie van Karstens, Zoet e.a. was natuurlijk prachtig, maar wat de sprekers er van bakten sloeg werkelijk alles. Ze bewierookten de renners op een manier die mij met gêne vervulde. Het viertal luisterde er echter naar alsof het de ge woonste zaak van de wereld was. Wielrenners hebben dat hè. Zo van: we hebben gewon nen en nou moeten we gehul digd en verdraaid mooi toe gesproken worden. Het liep allemaal op rolletjes tot die laatste spreker kwam. O, als ik de ogen even dichtdoe dan kan ik die man zo uitte kenen. Het was iemand die iets in wieleracessoires deed, geloof ik. Tot de nok toe gevuld met opwinding nam hij ach ter de microfoon plaats. Van zijn toespraak herinner ik me alleen dat hij aan het eind riep: "Onze banden, onze spaken, onze fietsen, onze kampioenen". Toen gebeurde het. In zijn haast om de renners de hand te drukken, stootte hij eerst de microfoon krachtig ter aarde, miste vervolgens (uit zijn evenwicht gebracht) op het nippertje een passe rende kelner met drankjes, gleed vlak voor de gïote tafel nog een keer uit en klapte met zijn hoofd vlak naast die taart. Het wasje reinste slap stick. Ik ben toen zo aan het lachen geraakt dat ik niet meer tot bedaren kon komen. U kent dat wel: zo'n lach waar je geen controle meer over krijgt. Omdat ik het op zeker moment wel erg benauwd had, is ie mand een glaasje water voor me gaan halen. Het duurde lang voor ik weer geheel de oude was. En ik begon wéér toen ik die brokkenmaker enige tijd later achter me te gen iemand hoorde zeggen: "Hoe vond je dat ik het deed". Aan dat verhaal moest ik te rugdenken toen ik dat overi gens ernstige verhaal over die beste brave Sassenheimse Bart zaterdag in de krant las. Goud voor Zoet. Maar de enige die die avond moest afzien, was ik. UTRECHT (ANP) - De Bredase eredivisieclub NAC mag de resterende 22 minuten van de gestaakte wedstrijd tegen Feyenoord mèt publiek uitspelen. Dit heeft de president van de Utrechtse rechtbank prof mr V.J.A. van Dijk giste ren bepaald in zijn uitspraak in het kort geding dat NAC tegen de KNVB had aangespannen. De voetbalbond had NAC gestraft tot het uitspelen zonder publiek, nadat de wedstrijd op 6 oktober 1979 bij de stand 2-2 was ge staakt. De scheidsrechter stopte de partij nadat een grensrechter door een asbak, gegooid uit het publiek, was geraakt. Volgens de KNVB had NAC niet genoeg gedaan om de ordever storingen, voornamelijk veroor zaakt door Feyenoord-aanhan- gers, te voorkomen. Volgens prof. Van Dijk is echter niet aan getoond dat het bestuur van NAC "ernstig verwijtbaar gedrag" kan worden verweten. Volgens prof. Van Dijk kan in alle redelijkheid niet meer van een club worden verwacht dan dat zij zorgt dat er geïnstrueerde sup poosten zijn, die eventueel daar voor in aanmerking komende supporters controleren op ver boden voorwerpen, dat het voet balterrein afgeschermd en be veiligd is met hekwerk en dat er contacten zijn met de politie. Als de politie optreedt tegen rellen- schoppers, dan hoeft zij daarbij niet gesteund te worden door suppoosten van de club, omdat optreden tegen ordeverstoring de eigen verantwoordelijkheid van de politie is, zo blijkt uit de uit spraak. Ongelijk Ook op andere punten stelt de pre sident de KNVB in het ongelijk. Hij vindt het onredelijk van de voetbalbond om van het NAC- bestuur te verwachten dat het zijn spelers in de rust tot kalmer spelen maant, of om te verlangen dat het bestuur aan de scheids rechter vraagt om de wedstrijd te staken. Beide zaken behoren niet direct tot de invloedssfeer van het bestuur van een voetbalclub, zo blijkt uit de uitspraak. "Een duidelijke vingerwijzing naar de KNVB om eens duidelijkheid te brengen in de normen die een club moet volgen bij de veilig heid in het stadion", zo betitelde NAC-advocaat mr. E. Wagema- kers de uitspraak van prof. Van Dijk. Volgens hem worden de KNVB en de (uit juristen be staande) commissie van beroep van de voetbalbond op alle fron ten op de vingers getikt. "Wij zijn voor ons geval tevreden, maar we hopen dat de KNVB z'n huiswerk nu wat beter gaat doen, zodat de clubs voortaan weten waar ze'aan toe zijn". Uitstel Jan Huybreets. competitieleider betaald voetbal en secretaris van die sectie, heeft inmiddels beslo ten het restant van de eredivisie wedstrijd NAC-Feyenoord niet, zoals aanvankelijk was vastge steld, morgenmiddag te laten uit spelen. NAC had, na de uitspraak van de rechter dat de KNVB ten onrech te had bepaald dat bij het uitspe len van dit restant geen publiek aanwezig mocht zijn, zich al tot Feyenoord gewend. De Breda- naars wilden dat de Rotterdamse club toestemde in uitstel om zo doende de tijd te hebben de kaartverkoop op gang te bren gen. Het bestuur betaald voetbal zal in zijn vergadering van komende donderdag zich erover beraden wat er dient te geschieden. Mr. Eric Vile, de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, heeft vanmorgen voor de radio verklaard, dat hij tegen de uitspraak van de president van de Utrechtse rechtbank inzake het kort geding van NAC tegen de KNVB in hoger beroep zal gaan. LONDEN (SID) - Sir Stanley Mat thews rechts op de foto), die in de voetbalwereld bekend is gewor den als "dribbelkoning" en "Mr. Magie", heeft op 1 februari zijn 65ste verjaardag gevierd op het eiland Malta, waar hij tegen woordig woont. Het personeel van de "Paolo postoffice"met wie Matthews nog wekelijks een partijtje voetbalt, heeft overuren moeten maken om de stapels ge lukwensen en geschenken uit de hele wereld aan het adres van de enige adellijke voetballer van Engeland te verwerken. "Sir Stanley, u bent een legende", sprak prins Philip tot Matthews toen hij op 1 januari 1965 door koningin Elizabeth in de adel stand werd verheven. Drie en der tig jaar lang was tovenaar Stanley een nachtmerrie voor de verdedigers, die het ongeluk had den tegen hem te moeten spelen. Als hij nu terugkijkt op zijn carriè re heeft hij spijt van één ding: "Dat ik me op mijn vijftigste al terugtrok uit de Engelse voetbal competitie. Ik had best nog een poosje kunnen meegaan. Voetbal betekende alles voor me. Het hield me in leven", aldus de gepensio neerde die bijna 700 competitie duels en 54 interlands heeft ge speeld. VOLENDAM - Het contract van Volendam-trainer Henk Ellens is gisteravond met een jaar verlengd. Beide partijen kwamen tot een volledige overeenstemming. Vanavond vindt een afrondend gesprek plaats met tweede trainer Fred André, die óók nog in onderhandeling zou zijn met Telstar. Volgens voorzitter Kees Bond van Volendam is het vrijwel zeker dat André blijft. Volendam staat er overigens fi nancieel beroerd voor. De eerste divisieclub heeft een schuld van ruim vier ton, die moet worden weggewerkt. Promotie naar de eredivisie is derhalve voor de Volendam- mers erg belangrijk. UEFA-team De selectie van het Nederlandse UEFA-jeugdteam, dat woensdag 6 februari in het stadion Diekman te Ensche de tegen West-Duitsland voetbalt, bestaat uit zestien spelers. De geselecteerden zijn: Jacques Storm, Ben Haverkort, John Holshuysen, Wim Kieft (allen Ajax), Erwin Koeman (PSV), Tjalling Dilling, Fred Rutten (beide FC Twente), Arend Keuch (AZ'67), René Tol (Volendam), Danny Blind (Sparta), Jan Gaasbeek (DO- VÓ), Jean Maarssen (Fortuna SC), Rob Kelderman (De Graafschap), Ruud Gullit (Haarlem) en Marco de Vroedt (Den Haag). Hellström Ronnie Hellström, de doelman van het Zweedse voetbalelftal en FC Kaiserslautern is we gens een hersenschudding voor enige tijd uitgeschakeld. Artsen hebben hem absolute rust voorgeschreven. Tien dagen geleden raakte de dertigjarige Hellström in de wedstrijd van zijn club tegen VFB Stuttgart door een roe keloze actie van Bernd För- ster aan het hoofd gebles seerd. Zaterdag stond de Zweed in het duel tegen Eintracht Braunschweig weer onder de lat. Na een doelworsteling in de tweede helft moest hij worden vervangen. Vervol gens was Hellström geduren de een half uur bewusteloos. HEERENVEEN (ANP) - De organisatie van het toernooi om het wereld kampioenschap schaatsen voor heren all-rounders, dat op 1 en 2 maart in Heerenveen wordt gehouden, heeft nog geen inschrijving ontvan gen van de Russische rijders. De termijn van inschrijving is dit week einde afgelopen. De KNSB zal de schaatsbond van de Sowjet-Unie telegrafisch vragen of hi j toch schaatsers naar Heerenveen wil sturen. De organisatie vai. het toernooi schreef tot nu toe 21 rijders uit negen landen in. Deze landen zijn: de Verenigde Staten, Noorwegen, West- Duitsland, Italië, Canada, Japan, Groot-Brittanië, Zweden en Neder land. Aangezien veel publiek verwacht wordt, zullen de treinen naar en van Heerenveen voor aanvang en na afloop van de wedstrijden vlak bij de kunstijsbaan Thialf stoppen. In de voorverkoop zijn reeds 8000 zitplaatsen verkocht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9