PTT'ers weer in actie na brief van Smit-Kroes Pleidooi voor toenadering tot Frankrijk ANWB verwijt kabinet laksheid inzake besparing van brandstof t Brokx dreigt gemeenten GARANTIEREGELING OP KOMST VOOR DUBBELE RAMEN Over spreiding Centrale Directie Aanklacht tegen massale slachting van ganzen DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 'll'IMJ.'IH.'l. DEN HAAG (GPD) - De ANWB is zeer verbaasd over de laksheid van de regering om initiatieven te nemen die zonder veel inspan ning kunnen leiden tot vermin dering van het brandstofgebruik, lawaai van optrekkende motoren en vermijdbare luchtvervuiling en filevorming in stadscentra. Op brieven die de ANWB sinds maart vorig jaar over dit onder werp heeft gezonden aan premier Van Agt, minister Van Aardenne van economische zaken en (tweemaal) aan minister Tuijn- man van verkeer, waarin de ANWB vroeg deze mogelijkhe den te mogen toelichten, is nim mer gereageerd. Eind vorige maand heeft de ANWB een soortgelijke tekst, maar dan met een toelichting, gezonden aan de gemeenteraden in alle plaatsen met meer dan 30.000 in woners. „Hierop hebben we van verscheidene gemeenteraadsle den in het land al zeer positieve reacties gekregen", aldus ir. C. R. de Regt, chef van de verkeersaf- deling van de ANWB. „Nogal wat raadsleden hebben ons inmid dels laten weten blij te zijn met het handvat dat zij hiermee ge boden kregen voor een zinvolle discussie in de raad over de cir culatie van het verkeer in hun woonplaats". „Wij zijn daarmee erg ingenomen", aldus ir. De Regt. „Wij begonnen ons al af te vragen of we mis schien gek waren geweest met onze brieven aan drie bewinds lieden. We kunnen ons nu dan ook niet aan de indruk onttrek ken dat deze bewindslieden soms liever hun kop in het zand steken, zodat ze later genoodzaakt wor den een of andere paniekmaatre gel te nemen". In de brief aan de gemeenteraden wijst de ANWB erop dat veel ver keerslichtregelingen slecht func tioneren of onderling niet zijn gekoppeld, zodat autorijders dikwijls nodeloos hun voertuig tot stilstand moeten brengen. „De praktijk wijst uit dat wan neer voor de grootste verkeers stromen de lichten op elkaar worden afgestemd, het verkeer aanzienlijk minder brandstof verbruikt, minder lawaai maakt, minder vervuiling en minder fi levorming veroorzaakt. De ste den worden er dus in alle opzich ten schoner van", aldus De Regt. Onderzoeken in West-Duitsland, waarvan de uitkomsten door soortgelijke proeven van de ANWB zelf zijn bevestigd, heb ben aangetoond dat één keer stoppen en optrekken van een personenauto, evenveel benzine kost als gemiddeld 500 meter rij den. Voor een vrachtwagen kost stoppen en optrekken evenveel brandstof als een kilometer rij den. „Er wordt dus dagelijks in ons land voor duizenden liters aan brand stof verspild, vooral omdat er gemeentebesturen zijn die de kletskoek-opvatting hanteren dat een groene golf verkeer naar het centrum lokt, terwijl een rode golf het verkeer uit de centra zou weren. Er is geen enkel bewijs voor die bewering", aldus ir. De Regt. Prietpraat Hij noemt Amersfoort, Utrecht en Eindhoven als de steden waar wel is gestreefd naar een groene golf. „In Utrecht zelfs op de beste manier, met één enkele computer die bijna alle verkeerslichten in de hele stad regelt". Daarentegen heeft in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam de „ondeskundige prietpraat van raadsleden die wel woorden aan verkeerszaken be steden, maar er blijkbaar geen enkel verstand van hebben", de boventoon gevoerd, met als ge volg een verkeer stagnerende en brandstof verspillende rode golf, vindt ir. De Regt. Premier Van Agt kreeg op 28 maart vorig jaar een brief waarin de ANWB attendeerde op de moge lijkheid aanzienlijke hoeveelhe den brandstof te besparen. Op 11 juli ging een soortgelijke brief naar minister Van Aardenne ter wijl minister Tuijnman er een kopie van kreeg. Op 22 januari deed de ANWB een beroep op minister Tijnman, met Ir. De Regt - ministers beantwoorden brieven niet - verwijzing naar de vorige, nim mer beantwoorde brieven, „een bewust beleid te voeren met be trekking tot energiebesparing in het verkeer", en op korte termijn „gerichte maatregelen" te ont wikkelen. De ANWB heeft daarover ook een aantal opmerkingen gemaakt in zijn kanttekeningen bij het Struktuurschema verkeer en vervoer, waarover de vaste Tweede-Kamercommissie van verkeer begin volgende week in openbaar debat gaat met de twee bewindslieden van het departe ment. DEN HAAG (GPD) - De Haagse PTT'ers van de Centrale Directie, die naar Groningen en Leeu warden worden overgeplaatst, komen morgen in actie. Om twee uur vergaderen ze over de harde lijn die het kabinet heeft aangenomen te gen de top van de PTT, die tot nu toe de sprei ding van de Centrale Directie op de lange baan probeerde te schuiven. Woordvoerder Raaijmakers van de ABVA en KABO, zei gisteren dat Smit-Kroes ontkent wat er de af gelopenjaren is afgesproken met de vakorganisaties. Terwijl vrij willigheid was overeengekomen en gedwongen ontslagen zoveel mogelijk zouden worden uitge sloten, wordt de spreidingsope ratie nu koste wat het kost ver sneld, klaagde Raaijmakers na dat hij de brief van Smit-Kroes had gelezen. AMSTERDAM - De Amsterdamse wethouder Jan Schaefer bij de heistelling waar hij gistermiddag de eerste paal sloeg voor de herbouw van het befaamde Oud-Hollandsch Koffiehuis voor het Amsterdamse Centraal Statioji. Het koffiehuis, dat in 19 li werd geopend, werd begin 1972 gesloopt in verband met de aanleg van de metro. In februari volgend jaar hoopt men weer verse koffie in het etablissement te serveren. ZWOLLE (GPD) - Opnieuw is het tot een confrontatie gekomen tussen het Nederlands jagers collectief en de stichting Kritisch Faunabeheer. Aanleiding is dit keer de dood van enkele tiendui zenden ganzen in een van West- Europa's vetste foerageplaatsen, de Mastenbroekerpolder tussen Kampen en Zwolle. In dit gebied hebben jagers een ontelbaar aan tal ganzen op doortocht neerge haald en afgeslacht. Leden van de stichting Kritisch Faunabeheer hebben, nadat ze al bij herhaling onder meer bij het ministerie van landbouw hebben geprotesteerd tegen de jacht op ganzen, dit keer zelf een onder zoek ingesteld naar de gedragin gen van de jagers. Vanuit diverse hinderlagen hebben de natuur vrienden vorige maand het doen en laten van de schutters gadege slagen. „De vogels hebben geen schijn van kans", zei een van de natuur vrienden na een van zijn inspec tietochten. „De jagers verschui len zich achter rietmatten en schieten op het moment dat de ganzen net op de wieken gaan en daardoor nog erg weinig snelheid hebben". De stichting is ook boos over de in haar ogen onmenselijke manier waarop de jagers de ganzen laten lyden. Het duurt volgens de waarnemers erg lang voordat gewonde vogels worden gedood en als dat gebeurt dan behelpen de jagers zich door hun slachtof fers met de kop tegen de grond te slaan. De stichting Kritisch Faunabeheer wil dat het ministerie van land bouw een onderzoek instelt naar de jachtpraktijken in de Masten broekerpolder. Ze wil ook dat het jachtseizoen dat zojuist is afgelo pen dit najaar niet wordt hero pend zoals dat meestal wel ge beurt. De ABVA en de KABO, twee vak bonden van de PTT'ers, hebben de demonstratieve vergadering uitgeroepen toen ze merkten dat ook mevrouw Smit-Kroes (staatssecretaris van verkeer en waterstaat) van mening was dat gedwongen ontslagen bij de PTT- spreiding niet onvermijdelijk zijn. Dat laatste hadden de bon den steeds aangenomen. Ze gin gen ervan uit dat alleen vrijwilli gers naar Groningen of Leeu warden zouden gaan. Smit-Kroes zegt nu in haar brief van gisteravond dat de uitgangs punten van de regering met be trekking tot de spreiding onver kort van kracht zijn. Het begrip vrijwilligheid kan dan ook wor den vertaald en toegepast binnen de ruimte die daaraan door de re gering is gelaten. De vrijwilligheid geldt slechts voor één groep van de PTT-ambtena- ren en dat zijn zij, die reeds vóór 1 september 1976 bij de Centrale Directie werkten. De mensen die later in dienst traden hebben immers een verklaring getekend dat zé te zijner tijd bereid zijn hun functie naar het Noorden te vol gen. De mensen die nog maar drie jaar bij de PTT-directie werken, kun nen ook wel bezwaren maken, DEN HAAG (GPD) - Bij het minis terie van volkshuisvesting zijn vorig jaar ongeveer 250.000 aan vragen voor isolatiesubsidie bin nengekomen. Er bestaat een dui delijke isolatiekoorts in ons land. De isolatiebedrijven kunnen het werk nauwelijks aan. Omdat er lange wachttijden zijn, gaan veel mensen met het eerste het beste bedrijf in zee. De gevolgen hier van kunnen soms erg vervelend zijn. Het blijkt namelijk dat er wel een garantieregeling is voor het vul len van spouwmuren, maar niet voor het plaatsen van dubbele ramen. Wanneer een schilders bedrijf het werk dus verkeerd uitvoert, kan men nergens ver haal halen. Daar wil het ministe rie nu iets aan gaan doen. In overleg met het bedrijfschap Schildersbedrijf wordt gewerkt aan een garantieregeling voor dubbel glas. Waarschijnlijk nog dit jaar zou de nieuwe regeling in kunnen gaan. Er zal dan alleen nog maar isola tiesubsidie worden gegeven wanneer het werk wordt uitge voerd door een door het ministe rie erkend bedrijf. De producen tenvan het glas en de kit alsmede de bedrijven die het glas plaat sen, moeten het geld voor een garantiepot bijeenbrengen. Omdat veel schilderbedrij ven geen garantieregeling kennen, blijkt het meevallertje (in de vorm van de subsidie) in een tegenvaller te veranderen wanneer de ramen niet goed zijn gemonteerd. In de meeste gevallen dient een mon- tagefout aan wanneer de ramen ineens gaan beslaan. Door het wrikken van de lagen komt lucht tussen de ruiten met het gevolg dat de zaak beslaat. Voor het vullen van spouwmuren zorgt de overheid wel voor een garantie. Er wordt voor die klus alleen subsidie gegeven wanneer het werk door een bedrijf is uit gevoerd dat is aangesloten bij het bureau kwaliteitsbewaking spouwmuurvulling. Wanneer la ter blijkt dat fouten zijn gemaakt, wordt de zaak gratis hersteld. Het ministerie noemt het opmer kelijk dat veel mensen alleen dubbel glas nemen en niet hun spouwmuren laten vullen. Aan geraden wordt beide isolatie maatregelen te treffen om tot een optimale energiebesparing te komen. Dubbel glas kost 180 a 200 gulden per vierkante meter. Spouw muurvulling komt op tien a twin tig gulden per vierkante meter. Gemiddeld wordt per woning 2800 gulden voor isolatie uitge geven. De subsidie is dan 840 gulden. De maximale subsidie bedraagt 1200 gulden Tot 1990 moeten in het kader van het Nationaal Isolatie Program ma bijna 3 miljoen bestaande woningen zijn geïsoleerd De re gering mikt erop jaarlijks 200.000 maar als die niet erkend worden, t»tptvtua \r* /r>r»r«\ t dan zün ze verplicht hun be- DEN HAAG (GPD)-Staatssecreta- stemming naar het Noorden toch "s (volkshuisvesting) iheeft de gemeenten gedreigd maatregelen te zullen nemen wanneer onvoldoende aandacht wordt geschonken aan bouw- en woonruimtetoewijzing voor al leenstaanden en tweepersoons huishoudens. Iedereen vanaf 18 jaar moet volgens de bewinds man dezelfde mogelijkheden hebben om voor een woning in aanmerking te komen. Iedereen die vóór 1 september 1976 in dienst trad bij de PTT-directie kan rustig weigeren om naar het Noorden te gaan. Er vindt geen toetsing plaats van de motieven tot weigering. De betrokkene zal voor herplaatsing in aanmerking komen. Als herplaatsing niet kan, dan ontstaat zonder meer aan sprak op wachtgeld bij ontslag, aldus mevrouw Smit-Kroes. Uit het oogpunt van sociaal beleid zal de herplaatsing met kracht worden bevorderd. Gedwongen ontslag dient zoveel mogelijk voorkomen te worden, doch het uitblijven daarvan kan niet wor den gegarandeerd. Ook in 1980 zullen gemeenten die een stuurgroep voor de huisves ting van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens hebben ingesteld op subsidie kunnen re kenen. Staatssecretaris Brokx heeft hiertoe besloten omdat die huisvesting van deze categorie woningzoekenden nog steeds niet goed van de grond komt. De stuurgroepen hebben de taak de bouwactiviteiten voor de een- en twee-persoonshuishoudens te stimuleren. In 111 grotere gemeenten werden in 1977 de zogenaamde stuur groepen ingesteld. Het zag er aanvankelijk naar uit dat de sub sidie dit jaar zou worden stopge zet. Gisteren heeft de bewinds man echter voor nog meer ge meenten de mogelijkheid ge opend een stuurgroep in het le ven te roepen. Vanuit het parlement is met name van dc kant van de Partij van de Arbeid al meerdere malen de eis op tafel gelegd gemeenten ver plicht te stellen een bepaald aan tal woningen voor alleenstaan den in hun totale woningbouw programma op te nemen. Tot nu toe heeft Brokx deze suggestie steeds van de hand gewezen. Vo rig jaar werden maar 5000 van de geplande 10.000 wooneenheden voor deze categorie woningzoe kenden verwezenlijkt. woningen te isoleren. Vorig jaar kwamen al 260.000 aanvragen voor subsidie bij het ministerie van volkshuisvesting binnen. Sneller uitvoeren van het pro gramma is om praktische rede nen niet mogelijk. In de Rand stad is nu al te weinig personeel in de isolatiesector. Vorig jaar oktober reed een week lang een speciaal voorlichtings treinstel door Nederland om de mensen op isolatiemogelijkhe den te wijzen. Het ministerie zegt dat de campagne bijzonder ge slaagd is. Ook in de huursector gaan steeds meer mensen tot het isoleren van hun huis over. Het overgrote aandeel (70 procent) van de aanvragen voor subsidie komt nog uit de koopsector. Wo ningbouwverenigingen gaan zich echter steeds meer voor isolatie van hun huurwoningen interes seren. De steeds maar stijgende energieprijzen zorgen er voor dat de investering in het isoleren steeds sneller wordt terugver diend. Buit overval PTT-kantoor vele tonnen UTRECHT (ANP) - De buit van de overval gisterochtend op het hoofdpostkantoor van de PTT in Utrecht bedraagt 864.000 gulden. De drie of vier gewapende over vallers gingen er vandoor met enkele tientallen postzakken. Over de exacte omvang van de buit wilden politie en PTT aan vankelijk niets kwijt. Een uitgebreide speuractie naar de daders heeft gistermiddag nog geen resultaat opgeleverd. De politie vindt dat de overval goed is opgezet. Men heeft overigens geen aanwijzingen dat PTT'ers of andere insiders bij de overval be trokken zün geweest. Gratis benzine voor 'advocaat' ROTTERD AM (GPD) - Een oplich ter heeft in Rotterdam kans ge zien wekenlang gratis benzine te tanken door zich als advocaat uit te geven. De man, die voor het eerst op 5 december gratis benzi ne haalde, vertelde by die gele genheid dat zijn advocatenkan toor een regeling wenste om op rekening te tanken. Als borgsom zou 1450 gulden worden overge maakt. Nadat ongeveer vyf we ken lang gratis benzine werd ge haald zonder dat de borgsom werd ontvangen, ging by de ga ragehouder een lichtje op. By na vraag bleek het opgegeven advo catenkantoor niet te bestaan, terwijl de 'advocaat' onvindbaar bleef. Wapenhandelaren gearresteerd ROTTERDAM (GPD) - De Rotter- damse recherche heeft een uitge breide voorraad vuurwapens in beslag genomen, waarby tevens een bende wapenhandelaren van 28 man werd gearresteerd. In to taal werden 400 vuurwapens in beslag genomen by diverse klan ten van de maker, een 27-jarige inwoner van Rozenburg. Op bestelling leverde de man tot echt schietende vuurwapens omgebouwde gaspistolen. Zijn arrestatie werd eind vorig jaar geheim gehouden om zoveel mo gelijk afnemers te kunnen ach terhalen. Brinkhorst (D'66) wil nieuw buitenlands beleid DEN HAAG - „Nederland moet er voor oppassen dat we niet terug zakken in een soort provinciale gezapigheid. We moeten niet het Albanië worden van West-Euro pa". Dat zegt mr. Laurens Jan Brinkhorst, oud-staatsecretaris van buitenlandse zaken in het kabinet-Den Uyl en nu buiten land-woordvoerder van D'66 in de Tveede Kamer. Terwijl het kabinet-Van Agt nog door dik en dun lijkt te staan achter Amerika, ziet Brinkhorst nu al de tekenen van een door twyfel aan eigen politiek kunnen veroorzaakt wegzakken van de Nederlandse buitenlandse politiek in on vruchtbare neutraliteit. Frankrijk speelt een grote rol in de visie die de oud-staatssecretris ontwikkelt op een nieuw, aan de jaren '80 aangepast buitenlands beleid in Nederland. De roep om een nieuw buitenlands beleid klinkt de laatste weken te meer, nu de verscherping van de tegenstellingen tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie in veler ogen vraagt om een eigen Westeuropese standpuntbepa ling. Voor sommigen is er geen sprake van een vraagstuk: Atlan tische solidariteit, een min of meer blindelings volgen van wat de Amerikaanse buitenlandse politiek aan de NAVO-partners lijkt voor te schrijven, is voor ve len, ook in Den Haag, de enig juis te houding. „Dat is inderdaad een zienswyze", meent Brinkhorst. „Het voortzet ten van de Atlantische politiek die ervan uitgaat dat de NAVO bestaat uit Amerika plus 15 satel lieten. Ik meen dat die benade ring zijn langste tijd gehad heeft. De machtsverhoudingen liggen anders, er zijn nu meer machts centra in de wereld, de super machten zelf hebben daar, zoals blijkt uit de kreet van Harold Brown („Wy moeten nummer één blijven) nog het meeste moei te mee". Na „Afghanistan" is de eerste reac tie van, onder meer, de Britse en de Nederlandse regering ge weest solidariteit met de Ameri kanen, doen wat Washington vraagt. Brinkhorst „Ik wil be paald niet af van de solidariteit met de Amerikanen, \k zou alleen willen dat we, in deze belangrijke kwesties, wat meer Europees dachten". De tweede mogelyke keuze, tegen over de onvoorwaardelijke At lantische solidariteit, is, wat Brinkhorst noemt „het Albanese model". Dat wil zeggen: je los maken uit het Atlantische ver band en in een soort geisoleerde neutraliteit toekijken hou de an deren wereldpolitiek bedrij ven. „Nederland is qua ligging, qua ontwikkeling, economie, indus triële balans, niet geschikt voor een op zich best aantrekkelijke positieve, actieve neutraliteit". Dat. wil zeggen dat een afzijdige houding, die zou voortvloeien uit een verwydering uit de „blinde" NAVO-solidariteit, althans wan neer daar geen andere bewuste politiek tegenover staat, in Brinkhorsts ogen niet kan leiden tot een neutraliteit naar Zweeds model. Links Nederland, inclusief een be langrijk deel van de PvdA, loopt volgens Brinkhorst het risico dat zijn streven naar afstand nemen tot de Verenigde Staten, leidt tot het geschetste Albanese „schrik beeld". Met Je roep om een wat zelfstandiger optreden van Ne derland (en andere Westeuropese landen) in de huidige internatio nale situatie is ook Brinkhorst h?t geheel eens. De vanzelfsprekendheid waarmee de felle Amerikaanse reacties, het wapengekletter en de byna blij moedige terugkeer naar de koude oorlog in sommige Westeuropese kringen zyn gekopieerd, heeft in West-Duitsland grote verontrus ting gewekt. Het Frankrijk van Giscard d'Estaing heeft vanaf het begin niet meegedaan. Brinkhorst is van mening dat Ne derland eerder naast deze beide Europese partners zou thuisho ren, dan naast de Britten, wier y- zeren Margaret Thatcher zich on- voorwaardelyk achter alle anti- Sowjet-maatregelen schaar de. „De huidige Nederlandse regering speelt helemaal de Atlantische kaart. Daar is des te minder reden voor nu Frankrijk en Duitsland helemaal niet zo hard lopen". Brinkhorst pleit voor een meer Europese benadering. „Wil je een actieve buitenlandse politiek voeren, dan ben je in de eerste plaats aangewezen op de Europese partners. Natuurlyk hebben wy een sterke lijn met de Duitsers, maar die relatie is toch altijd moeilyk. De Duitsers, met name de regeringspartij SPD, hebben zich door ons - met name door de PvdA - in de steek gela ten gevoeld in de kwestie van de modernisering van de kernwa pens. Zy menen dat wij een act hebben gemaakt over hun rug". Maar voor toenadering tot Frank rijk, de grote Europese partner waarmee Nederland sinds de ja ren '50 altyd de moeizaamste re latie heeft gehad, is volgens Brinkhorst nu de tijd gekomen. „Frankrijk is in de NAVO altyd het buitenbeentje geweest. Ze hebben altijd hun eigen ontspan- ningspolitiek gevoerd, hun eigen soevereiniteit benadrukt. Daar zitten elementen in die de Ne derlanders steeds onderschatten. Zo'n zelfstandigheidspolitiek heeft grote voordelen. West-Eu ropa kan zich veel minder dan de Verenigde Staten een confronta tie met de Sowjet-Unie permitte ren". Èen heroriëntatie dus op Frankry k, met zijn nooit moralistische, al tijd pragmatische en ongemas- keerd op het nationaal eigenbe lang gerichte buitenlandse poli tiek. Ook al omdat, na de komen de uitbreiding van de Europese Gemeenschap met Griekenland, Portugal en Spanje, Frankrijk zo mogelijk een nog centralere rol zal gaan spelen in de EG.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7