Onzekerheid blijft voor bewoners hofje „Schoonmaakactie" van politie rondom station Leids college gaf raadslid half antwoord Goedkeuring subsidie kinderdag verblijven Jachtseizoen op illegalen (nog) gesloten Stemmen staken in Leidse raad DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 LEIDEN De kwestie rond het onderhoud van de hofjeswoningen is een slepende zaak. Eind 1978 werd in overleg tussen gemeente en de bewoners overeengekomen dat een kostenvergoeding van f2.50 per week per woning betaald zou worden om de huizen een verfje te geven. Aanvankelijk werd dat bedrag door B en W betiteld als huurverhoging, later gewijzigd in kostenvergoeding. Beijen (PPR) wees op het gevaar van dergelijke regeling met me dewerking van de gemeente. Hu ren mogen volgens hem niet worden verhoogd om achterstal lig onderhoud mee te betalen. De gemeente heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat de huisei genaar dat moet betalen, ook als de huur daarvoor niet toereikend is. In de nu gevolgde werkwijze zag hij een precedent. In een reactie merkte wethouder Waal op dat B en W in deze zaak slechts als zaakwaarnemer had den gehandeld omdat de beslis singsbevoegdheid bij het college van regenten ligt. Hij achtte het een aanvaardbare zaak dat was geprobeerd om met de bewoners op vrijwillige basis een overeen komst te sluiten zodat de huizen zouden kunnen worden opge knapt. Overigens deelde hij mee dat een aantal bewoners weigert om het bedrag van f 2.5Ó per week te be talen, omdat de werkzaamheden zijn vertraagd. Volgens Beijen (PPR) is daarmee een situatie yan rechtsongelijkheid ontstaan. De een betaalt wel en de ander niet. Hij diende dan ook een tweeledi ge motie in. In de eerste plaats een principe-uitspraak dat de gemeente onder geen beding een huurverhoging of kostenvergoe ding mag doorvoeren om daaruit achterstallig onderhoud te be kostigen. Daarnaast de beslissing dat de kosten van het schilder werk niet aan de bewoners van het St. Janshof in rekening wor den gebracht. Van PvdA-zijde werd het eerste deel een overbodige zaak ge noemd omdat het slechts her haalt wat in de huurwet staat. Afscheidsrede van Vis in speciale raad LEIDEN - Burgemeester Vis heeft gisteravond in de raad meegedeeld dat inmiddels ook de koningin zijn benoe ming tot secretaris-generaal van binnenlandse zaken heeft goedgekeurd. Omdat hij reeds op 18 februari op het departement in functie treedt zal volgende week maandag een speciale raadsvergade ring worden gehouden. Daarin zal burgemeester Vis een afscheidsrede houden. Op vrijdagavond 15 februari geeft de burgemeester in de Burgerzaal van het stadhuis een afscheidsreceptie, terwijl in de middaguren de ge meenteambtenaren hem de hand kunnen drukken. BEIDEN - Een ruime meer derheid in de Leidse raad (25 - 10) heeft gisteravond het college van burge meester en wethouders op de vingers getikt. Men vond dat het college in formatie had achterge houden bij de beantwoor ding van schriftelijke vra gen over de bouw van een goederenlift in het stad huis. PPR-raadslid Beijen had de vragen gesteld en de gemeentelijke commissie voor de rekeningen was al eerder tot de conclusie ge komen dat B en W onjuist hadden gehandeld. De kwestie waarom het ging was een besluit om de goederenlift te laten bouwen voor een bedrag van f 560.000. Kort voor de aan besteding kreeg het college een notitie van een ambtenaar waar uit bleek dat het veel goedkoper zou kunnen. Met 5 tegen 2 stem men besloten B en W echter om deze notitie naast zich neer te leggen. PPR-raadslid Beijen constateerde gisteravond dat er tot op dat ogenblik weinig valt aan te mer ken op de handelwijze van het college. Anders werd het echter B EN W OP DE VINGERS GETIKT toen men in antwoord op schrif telijke vragen het bestaan van de ambtelijke notitie min of meer ontkende. "Uit de vragen bleek duidelijk dat ik nadere informa tie wilde hebben. En achteraf is gebleken dat die informatie ook beschikbaar was. Daarom was het antwoord van B en W op de vragen voor mij onaanvaard baar", aldus Beijen, die opmerkte dat het college de raad niet moet zien als tegenstander, die men probeert af te schepen met halve antwoorden. Dm uiting te geven aan zijn onge noegen diende hij een motie in waarin het college in deze kwes tie geringe openheid werd verwe ten. Bovendien werd in de motie de wijze waarop de vragen waren beantwoord bekritiseerd. Op verzoek van PvdA-fractieleider Peters werd daarop de raadsver gadering geschorst voor overleg. Tijdens de schorsing bleek dat de PvdA-raadsleden met uitzonde ring van de wethouders en oud wethouder Van Aken de afkeu ring over de vragenbeantwoor- ding wilden ondersteunen. Een viertal raadsleden bleek boven dien ook de kwestie van de gerin ge openheid te willen onder schrijven. Daarover ontstond opnieuw discussie omdat aan neming in de raad met steun van de vier PvdA-ers niet denkbeel dig leek. Teruggekeerd in de raad bleek Beijen (PPR) de zaak niet op de spits te willen drijven. Hij schrap te de passage van geringe open heid uit de motie en opende daarmee voor de PvdA-raadsle den de mogelijkheid om weer op één lijn te komen. De motie werd vervolgens aangenomen met al leen de stemmen van de zes wet houders, oud-wethouder Van Aken en drie WD-raadsleden tegen. Van Duijn beargumenteerde dat met het feit dat de motie volgens hem de indruk wekt dat er sprake is van boze opzet, terwijl er eerder sprake is van "een redelijke mate van onhandigheid". Wethouder Van Dam bleef op het standpunt staan dat de beantwoording for meel gesproken correct is ge weest en dat het college op dat punt niets te verwijten valt. De meerderheid van de raad dacht daar anders over. Mr. Ronald Hees: "Illegalen zouden ook rechten moeten hebben". LEIDEN - 'De Leidse vreem delingenpolitie is er niet echt op uit illegale buitenlandse werknemers op te pakken en terug te sturen naar het land van herkomst'. Dit menen di verse Leidse rechtskundige bureaus, die veel met illega len te maken hebben. Illega len zijn buitenlanders zonder verblijfsvergunning, dus ook zonder arbeidsvergunning. Bij enige gemeenteraadsleden heeft het oppakken van twee illegalen, onlangs in een pen sion aan de Vierde Binnen vestgracht, de indruk gewekt dat de politie wel degelijk ge bruik zou maken van razzia achtige methoden. De politie had bij deze actie een hond meegenomen. "Puur uit ge brek aan personeel, want het pension was nogal groot", zei de politie later. Toch wil PvdA-fractieleider Jit Peters de opsporing van illegalen aan de orde stellen in de raadscommissie 'politionele aangelegenheden' Ronald Hees van het Leidse Advocatencollectief meent dat de politie geen jacht maakt op illegalen. 'Zeker weten doe je het natuurlijk niet. Als een illegaal wordt opgepakt, hoeven wij dit niet persé te weten te komen. Een opgepakte illegaal weet vaak niet dat hij een advocaat kan inschakèlen. Hij kan al in het vliegtuig zitten, zonder dat wij er iets van weten.' De Leidse politie zette in 1978 maar liefst 201 illegalen op transport. Het afgelopen jaar zou het aantal uitgewezen il legalen wat zijn afgenomen. Precieze cijfers over 1979 zijn nog niet bekend, maar vol gens de politie schommelt het tussen de honderd en de hon derdvijftig. 'Als de politie een actief opspo ringsbeleid zou voeren, dan zouden er veel meer illegalen zijn opgepakt', vertelt Ronald Hees. 'De politie kent veel le- galen van gezicht. Onbeken de 'gezichten' zouden wel eens illegalen kunnen zijn'. Volgens Rob Lever van het Bu- ro voor Rechtshulp heeft de per 1 november '79 ingevoer de Wet 'Arbeid Buitenlandse Arbeiders' zeker niet geleid tot intensievere speuracties van de politie. Ondernemers, die illegalen in dienst hebben kunnen op grond van deze wet worden afgestraft met een boete van 10.000 gulden en/of met zes maanden ge vangenisstraf. In Leiden schijnt nog geen enkele on dernemer hierop gecontro leerd te zijn. Evenmin zijn er gevallen bekend van Leidse ondernemers, die zich van 'hun' illegalen ontdeden. Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld ondernemers in Am sterdam, die voor november plotseling hun illegalen weg zonden. Hoewel de illegalen voor de in voering van de wet even ille gaal waren als nu, heeft de wet toch enige angst onder de illegalen teweeg gebracht. Het Vormingscentrum Troef, bijvoorbeeld, kreeg in no vember plotseling te maken met een terugloop van bui tenlanders, die er altijd de cursus 'Nederlandse taal' ge volgd hadden. Ronald Hees van het Advoca tencollectief is bepaald niet gelukkig met de nieuwe wet: 'De bedoeling was de 'illegale' ondernemers te straffen. Dit gebeurt niet. Daar is helemaal geen aparte instelling voor in het leven geroepen. Het ge vaar bestaat dat ondernemers gaan denken'Nu kan het wel weer'. De ondernemer kan nu nog veel meer uitspoken met een illegale werknemer, door hem bijvoorbeeld teveel te la ten werken. Intussen blijven de illegalen gewoon komen. Het vieze, rotte werk moet toch worden gedaan'. Ronald Hees probeert een aantal ille galen die hem om raad ge vraagd hebben, te helpen met het argument dat hun werk gever failliet zou gaan als hij 'zijn' illegalen niet kan be houden. Maatschappelijk werker Mo hammed Tounssi van 'Rijn en Lek' voegt hier aan toe: 'Zo lang de economische situatie in de thuislanden van de ille galen zich niet wijzigt, blijven de illegalen, op de bonnefooi, hun geluk beproeven in het welvarende West-Europa. Hier verandert de wet niets aan'. Ongelukkig noemt hij het dat 'de politie illegalen op het vliegtuig zet, zonder na te gaan of zij nog loon tegoed hebben van hun werkgever'. Illegalen zijn rechtelozen. Maar in feite zouden zij rechten moeten hebben, evenzeer als een ieder die een bijdrage le vert aan de Nederlandse wel vaart', verklaren Ronald Hees en Rob Lever eensgezind. LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond een subsidie-regeling voor de kinderdagverblijven goedgekeurd. Volgens de rege ling moeten de ouders in principe een bedrag van 13 gulden per dag per kind betalen. Heeft men een netto-gezinsinkomen dat minder dan 2325 gulden per maand be draagt, dan betaalt men volgens een bepaald schema naar draag kracht. Volgens PvdA-raadslid mevrouw Van Dongen zijn de twee kinder dagverblijven die Leiden op het ogenblik telt onvoldoende. Ze vond dat de overheid de plicht heeft om mogelijkheden te scheppen dat iedereen die dat wil, zijn of haar kinderen in een dagverblijf kan onderbrengen. Evenals dat twee maanden geleden gebeurde bij de subsidie-rege ling voor peuterspeelzalen, werd op voorstel van mevrouw Van Dongen vastgelegd dat elk kin derdagverblijf een jaarverslag moet uitbrengen en een ouder commissie moet hebben. Een poging van het CDA om vast te leggen dat zij die daarin zitting nemen de doelstellingen moeten onderschrijven haalde de eind streep niet. Nog 'n Leids diamanten bruidspaar LEIDEN - Het burgemeester- «echtpaar VI» heeft gisteren wederom een «estigjarlg ge trouwd echtpaar kannen ge lukwensen. Het betrof het echtpaar J. Goedhart-Groenendijk dat aan de Kooilaan woont LEIDEN - De bewoners van het St. Janshof aan de Haar lemmerstraat zullen nog een paar weken geduld moeten hebben. Pas dan zullen ze weten wat de meerderheid van de Leidse raad vindt dat er moet gebeuren met de kosten vergoeding die geheven wordt om schilderwerkzaamhe den aan de woningen uit te voeren. Bij de stemming over een motie, ingediend door PPR-raadslid Beijen, staakten gisteravond de stemmen (15-15). Fractieleider Peters vond dat alsnog een poging tot overleg met de bewoners zou moeten worden gedaan. Mocht dat niet lukken dan zouden B en W kunnen overwegen de zaak aan de huur- commissie voor te leggen. Wet houder Waal wees daarbij op de mogelijkheid dat de huur die op het ogenblik gemiddeld rond elf gulden per week bedraagt wel eens flink zou kunnen worden verhoogd. PPR-raadslid Beijen deelde dat standpunt niet en wees op soort gelijke situaties waarbij hofjes- woningen zelfs in huur waren verlaagd of nauwelijks waren verhoogd. Bij de stemming over 'het eerste deel van de motie bleek de raad zeer verdeeld. Een aantal aanwezigen onthield zich van stemming, terwijl de voor- en te genstanders na de telling precies in evenwicht bleken te zijn. In de volgende vergadering zal daarom opnieuw worden gestemd. LEIDEN - "Mag dat nu zo maar?", vroegen voorbijgangers zich gis teren op het Stationsplein af toen de Leidse politie tientallen fiet sen met behulp van een vrachtau to afvoerde. "Ja", zei een woord voerder van de Leidse politie. "Er zijn overtredingen gecontateerd. Het is duidelijk aangegeven met borden dat er geen fietsen mogen worden geplaatst". Rondom het Leidse station wemelt het sinds jaar en dag van de fiet sen. Volgens de Leidse politie en de spoorwegen vormen de twee- wielers dikwijls een hinderlijk obstakel voor voetgangers en personeel van de spoorwegen. De Leidse politie, knippend op de foto, is daarom gisteren bij het station samen met de NS een grootscheepse schoonmaakactie begonnen. Er werden maandag "vijftig wrakken afgevoerd naar het terrein van de Gemeenterei niging", zegt een politie-woord- voerder. "Deze zullen worden vernietigd". "Verder hebben we elf goede fiet sen in beslaggenomen". De elf fietsen kunnen door hun eige naars worden afgehaald bij het hoofdbureau aan de Zonneveld straat. Zij moeten dan wel 7.50 boete betalen. De politie ging over tot de schoon maakactie omdat het "zo'n puin hoop was, dat we wel moesten in grijpen. De fietsen worden vaak op de trappen van het station en tegen de pilaren van de hal ge kwakt. Het station wordt er vaak door geblokkeerd", zegt de poli tie. "De mensen kunnen hun fiets Fietsen worden van het Stationsplein (af)gevoerd makkelijk kwijt in de fietsenstal ling onder het station", vervolgt de woordvoerder. Volgens de be heerder van de fietsenstalling onder het station zijn er dagelijks ongeveer vijftig plaatsen over waar nog fietsen kunnen worden gestald. Er zijn onder het station 1850 plaat sen in de fietsenstalling. Dat aan tal zal volgens de politie in de toekomst worden uitgebreid tot ruim vierduizend. Direct na het bekend worden van de actie klom de bekende Leidse ingezonden stukken-schrijver en oud-r5adslid van D'66 Willem van Rooijen, in de pen. Hij zei dat de tijd van de "fietsenrazzia's blijkbaar weer is teruggekeerd". "De huidige toestand op het Sta tionsplein is niet de schuld van de fietsers, maar een gevolg van de nalatigheid van de gemeente en de NS om tijdig voor voldoende fietsklemmen te zorgen", zegt Van Rooyen. De actie van de politie zal minstens nog een week duren, aldus de woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3