WD-er Van Dam wil elektro-visserij in Leimuiden verbieden Veel kritiek op plan voor Katwijk aan den Rijn Evacuatie in Alphen: ik de kat thuis laten?" Haarlemmermeer bouwt vierkamerflats om Wet geeft iedereen recht op rechtshulp Hervormd Noord wijk wil minder kapel-exposities DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 ALPHEN AAN DEN RIJN - Cock van Roon zal zich zijn 31-ste verjaardag nog tot in lengte van jaren zonder enige moeite kunnen herinneren. Want uitgerekend op die feestelijke dag werd hij sa men met zijn ouders en de ge zinshond uit hun woning aan de Raadhuisstraat 45 verdre ven. Honderd meter verderop lag in de vette klei tussen hompen beton een sinistere bom. Misschien wel op scherp en om geen enkel risi co te lopen werden de dichts- bijzijnde huizen onruimd. Cock, vrolijk lachend in zijn rolstoel, kan er allemaal niet zo heel erg meer mee zitten, als de politie rond half zeven de officiële boodschap komt brengen. "Ik had wel een he leboel mensen uitgenodigd, maar ik heb ze inmiddels al lemaal kunnen waarschu wen, dat ze naar een ander adres moeten komen. Het feest gaat in elk geval gewoon door". Hem heeft de hele kwestie rond de bom op het terrein van de vroegere be- tonfabriek van Atlas Junior tamelijk onverschillig gela ten. Eén van z'n buurvrouwen, me vrouw Van Eijk denkt toch wat anders over de zaak. "We waren zelf al zo wijs om onze twee kinderen gelijk maar weg te brengen toen ze ons 's middags kwamen vertellen, dat we achterin huis moesten blijven en niet aan de voor kant mochten komen. Zoiets zeggen ze immers niet voor niks toch? Nee, ik vind het allemaal zo prettig niet. En zo'n evacuatie is toch ook niet zo maar voor de lol?" iünkele vuilniszakken met spullen sleept ze achter zich aan. "Niet meer dan het nodi ge voor een paar dagen. En m'n trouwfoto en trouw boekje, want die zijn onver vangbaar", kan ze toch nog lachen. Rustig is de familie Dijkstra, man, vrouw en zoon van an derhalf, als politie-inspecteur J. Molenaar komt vertellen, dat ze hun huis zullen moeten verlaten tot minstens woens dag in de loop van de ochtend. "Belt u in de loop van die morgen het gemeentehuis om precies te weten te komen, wanneer alles weer voorbij Cock van Roon stond op het punt om zijn verjaardag thuis te gaan vieren met een flink stel kennissen. Die werden onverhoopt naar een ander adres gedirigeerd. naar, "totdat alles voorbij is mag u hier niet meer terug komen. U zult de dieren dus moeten meenemen of ze naar het asiel moeten brengen". "Of thuis laten met een flinke bak voer?", informeert één van de bewoners. "Ik kan het u niet verbieden", laat Mole naar diplomatiek weten. Er wordt tot thuis laten besloten, omdat men er toch op ver trouwt woensdag het huis weer aan te treffen in dezelfde staat. is", adviseert de politieman, onderwijl noterend waar de familie Dijkstra de komende dagen onderdak denkt te kunnen. "Lukt dat niet, ga dan naar het gemeentehuis, daar is nu een opvangpost in gericht", zo krijgt de familie Dijkstra nog te horen. Rustig De bewoners nemen het nogal rustig op. Tassen met erg per soonlijke bezittingen zijn in vele gevallen al gepakt; extra kleding is bij de hand. Wat moeilijker is het met de kat ten. "Nee", verzekert Mole- Het terrein van de voormalige betonfabriek in Alphen, waar de bom ligt. Mannen van de opruimingsdienst nemen polshoogte bij het wapentuig De ontruimingsactie, op papier zeker de spectaculairste maatregel, verloopt zonder al te grote problemen. Een kind met geelzucht geeft wat extra zorg, maar via de dokter en het ziekenhuis kan dat probleem worden overwon nen. Buurtbewoners verder op krijgen de waarschuwing om in elk geval uit de buurt van de ramen te blijven en ook om zich bij voorkeur op te houden in het van de bom af gekeerde deel van hun huis. Het huis moet ook alleen maar voor het allernoodzake lijkste worden verlaten (naar het werk gaan bijvoorbeeld). Echt gevaar valt er echter niet te duchten als de bom toch voor woensdagochtend de lucht m mocht gaan, zo wordt herhaalde malen verzekerd. Want woensdagochtend komt er beslist een klap, zij het dat het wapen eerst naar een ver dere uithoek van het terrein zal worden gebracht. Dat tot explosie brengen zal de Ex plosieven Opruimings Dienst op zodanige manier doen, dat geen schade zal worden aan gericht. Tot zolang blijft het achterste deel van de Raad huisstraat in elk geval voor iedereen verboden gebied. Waarmee Alphenaar J. van Doorn, die er begin december aan herinnerde, dat op het terrein een bom lag, in elk ge val meer opschudding krijgt dan hij toen verwachtte. "Dat ding zit zo diep in beton, daar kan niks mee mis", verzeker de hij op 13 december. Hij zal er nu wel anders over denken. Met fuiken werken bijna onmogelijk vanwege diefstal LEIMUIDEN - Is elektro-visse rij in de Leimuidense ge meentewateren geoorloofd, ja of nee? Wat WD-fractievoor- zitter J.H. van Dam betreft luidt het antwoord ontken nend. Een week nadat zo'n elektrisch net is gebruikt drijven er volgens Van Dam nog talloze dode vissen in het beviste water. "En ik heb het idee", aldus Van Dam, die de zaak vorige week in de ge meenteraadsvergadering aankaartte, "dat de visserij kamer dit toch niet goed keurt. Dit rechtsprekend college, officieel Kamer voor de Binnenvisserij, genaamd, moet het nieuwe pachtcon- tract voor zes jaar tussen Kraan's Visserijbedrijf en de gemeente toetsen. Het was naar aanleiding van de ver lenging van dit contract dat de WD-fractievoorzitter aan de bel trok. Navraag Navraag bij het ministerie van landbouw en visserij leert dat elektro-visserij alleen geoor loofd is, als daarvoor een spe ciale ontheffing is verleend. Die wordt verleend als aan een aantal voorwaarden is voldaan. Er moet onder meer een cursus worden gevolgd, er moet met meer man wor den gevist en de apparatuur moet veilig zijn. Elektro-vis- sen gebeurt met een speciale niet-geleide boot met daarin een stroomagregaat. Eén pool hangt in het water, de andere is bevestigd aan het schepnet. Door het geven van een stroomstoot worden de vis sen onder "narcose" ge bracht. Er is volgens een woordvoerder van het minis terie bij juiste toepassing van het systeem geen sprake van vissterfte, "Het percentage dat dood gaat is nihil". Hetgeen niet wegneemt dat de WD-gemeenteraadsleden Van Dam en Twisk met eigen ogen hebben geconstateerd dat er nadat er op deze manier is gevist talloze dode vissen in het water drijven. De heer Dirk Kraan van Kraan's visserijbedrijven, vertelt dat zijn bedrijf beschikt over de speciale vergunning van het ministerie die voor elekt.ro. vissen is vereist. Over het sys teem zegt hij: "In principe gaat er geen vis dood, maar het is natuurlijk altijd moge lijk dat er wel eens een dood gaat. Het is zelfs zo dat de kuit in de vis er niet onder lijdt". Volgens hem wordt de be roepsvisserij door de om standigheden gedwongen gebruik te maken van dit sys teem. "Persoonlijk zou ik het liever niet doen, maar het is bijna onmogelijk om met fui ken te werken, vanwege dief stallen". Met fuiken werken vindt Kraan ook veel gemak- kelijker. Je hebt voor elektro- vissen een speciale boot no dig, een extra man en de ap paratuur is duur. Van vissterfte is volgens Kraan geen sprake. "Kijk we willen ons brood blijven verdienen. Het is niet onze bedoeling om roofbouw te plegen". Er gaat soms wel een jaar of twee jaar overheen voor bepaalde plekken door zijn bedrijf weer bevist worden. Kraan zegt verder het electro- vissen ook te beoefenen ten behoeve van hengelsportver enigingen, echter "alleen om de constateren hoe het met de visstand is gesteld". Kraan's Visserijbedrijven ver wacht dan ook geen enkel probleem bij de goedkeuring door de visserijkamer van het contract dat hij weer voor zes jaar met de gemeente af gaat sluiten. WD-fractievoorzitter Van Dam daarentegen denkt dat de visserijkamer het elektro- vissen niet goed zal keuren. "Daar reken ik op. Als dat niet gebeurt, dan kom ik erop te rug. Ik hoop alleen dat het dan niet te laat is, want zodra het contract door de visserij- kamer is goedgekeurd, treedt het in werking". Ziekenfonds Platteschor ALPHEN AAN DEN RIJN - Onder de naam Vereniging Patiënten Ziekenfonds Alphen aan den Rijn in oprichting gaat de actie groep-dokter Platteschor wer ken aan de vorming van een fonds, waaruit .de arts na 10 fe bruari kan worden betaald. Zoals bekend zal het ziekenfonds na 10 februari niet langer meer de kosten van Platteschor voor z'n rekening nemen. Iedereen die lid wordt van de vereniging kan door het storten van een vrijwillige bijdrage meedoen aan de vor ming van dit fonds. Gestort kan worden op bankrekening 24.666 van de Rabo-bank in de Pieter Doelmanstraat (giro 43984), ten name van penningmeester P. van der Valk, Vereniging Patiënten Ziekenfonds Alphen aan den Rijn i.o. "Op die manier hopen we onze arts te kunnen houden. We leven ten slotte in een vrij en democratisch land en in een rechtstaat, dus we hebben het recht van een vrije artsen-keuze", aldus de patiën tenactie-groep. Voor een- en tweepersoonshuishoudens HOOFDDORP - In de wijk Graan voor Visch in Hoofddorp zullen bij wijze van proef een aantal 4- kamer-flats worden omgebouwd tot woningen voor één- en twee persoons huishoudens. De ge meente Haarlemmermeer heeft hiertoe besloten omdat voor deze kleine huishoudens te weinig mogelijkheden zijn. Momenteel wordt er wel gewerkt aan de zogenaamde 'Van Dam eenheden', dat zijn woningen voor één en twee personen. Dit levert echter lang niet voldoende woningen op. Het is de bedoeling dat de flats worden verbouwd tot twee zelf standige woonruimtes. Voor deze ingreep worden flats gebruikt die door verhuizing van de bewoners vrij komen. Er worden geen be woonde flats ontruimd ten be hoeve van het experiment. Dit deelde de gemeente mee aan een aantal verontruste bewoners, die vreesden hun woonruimte te verliezen. De proef begint met de verbouwing van vijf flats in Graan voor Visch. Hierna wordt bekeken of het ex periment verder wordt uitge voerd. De precieze plannen zijn nog in studie bij de gemeente. De Haar lemmermeer is voorlopig één van de eerste gemeenten die het huisvestingsprobleem op deze wijze wil oplossen. Als het zover is zullen de plannen ter inzage liggen op het stadhuis. In Haarlemmermeer Huisvuil gescheiden ophalen HAARLEMMERMEER - Bur gemeester en wethouders van de gemeente Haarlemmer meer hebben bij de raad een voorstel ingediend om het huisvuil gescheiden op te gaan halen. Dit houdt kortge- zegd in dat flessen, papier en zogenoemde probleemstof- fen (medicijnen, baterijen) apart worden ingezameld. In Rijsenhout is al enige jaren een proef aan de gang met de ze manier van huisvuil opha len. De bedoeling is nu dat ook in een aantal andere woonkernen van de Haar lemmermeer en begin ge maakt gaat worden. De resultaten van het experi ment worden gebruikt onr* richtlijnen op de zetten voor de hele provincie. Daarbij wordt er verder nog gekeken naar het hergebruik van af valstoffen. Volgens een rapport dat de ge meente Haarlemmermeer heeft uitgebracht over de scheiding van huishoudelijk afval is dit onderzoek nieuw te noemen. Met name omdat de samenstelling van het af val van land tot land verschilt. De keuze om de proef in de ge meente Haarlemmermeer te houden is gevallen omdat de ze gemeente bestaat uit een aantal kernen met een ver schillende samenstelling van de bevolking. Het is mogelijk om het nieuwe ophaalsys- teem per kern in te voeren en om de resultaten per kern te vergelijken. Daarnaast zal worden gekeken naar de in vloed die de proef heeft op de compostering van het afval. Verwacht wordt dat het com- posteringssysteem gunstig wordt beinvloed. Voor de proef zullen zo'n 3500 emmers worden aangeschaft, wat neerkomt op een bedrag van 82.800. De aanpassing van de huisvuilauto zal zo'n 16.000 gaan kosten. Het Ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne zal subsidie ver lenen voor het project. Voorontwerp: "Zo nodig gratis, zeker betaalbaar" DEN HAAG (GPD)- "Iedereen die behoefte heeft aan rechtshulp moet die kunnen krijgen op een voor hem goed bereikbare plaats en gratis of tegen een voor hem betaalbare prijs". Dit is bat uitgangspunt van het voorontwerp van een Wet op rechtshulp die vandaag door minister De Ruiter (Justitie) is gepubliceerd. Het voorontwerp is opgesteld na raad pleging van twintig organisaties die betrokken zijn bij de verlening van rechtshulp of daar belang bij hebben. De taak om rechtshulp te verlenen wordt in handen gelegd van de (be staande) Bureaus voor Rechtshulp. D.e zijn in elk gebied waar in Ne derland een rechtbank is (de zogenaamde arrondissementen) gevestigd. De bureaus gaan in de eerste plaats directe rechtshulp verlenen: het geven van eenvoudige rechtskundige informatie of adviezen en hulp bij eenvoudige brieven of verzoeken. Deze rechtshulp wordt kosteloos ge geven. Als de zaak meer ingewikkeld is kan het bureau de rechtzoekende toelaten tot de zogenaamde gefinancieerde rechtshulp. Dan wordt een rechts hulpverlener toegevoegd. Elk bureau voor rechtshulp wordt volgens de voorgestelde regeling een zelfstandige rechtspersoon met een eigen bestuur. Daarin krijgen naast advocaten, notarissen en deurwaarders ook vertegenwoordigers van andere rechtshulpverleners en van maatschappelijke instellingen een plaats. Uiteindelijk is de minister van Justitie verantwoordelijk voor de eenheid en kwaliteit van de rechtshulp en kan het de opleiding van de rechtshulpverleners organiseren. Belangstellenden kunnen tot 1 juli commentaar leveren op het vooront werp. Minister de Ruiter is van plan om voor het eind van de zomer de daarop volgende gespreksronde achter de rug te hebben. Daarna kan begonnen worden met de opstelling van het definitieve wetsontwerp. NOORDWIJK - De kerkeraad van de hervormde gemeente in Noordwijk aan Zee wil volgend jaar minder exposities in de kapel aan de Hoofdstraat. Reden is dat de kerkeraad zich door de exposi ties te veel beperkt voelt in zijn eigen aktiviteiten. De tentoonstellingen in de kapel worden sinds tien jaar georgani seerd door de gemeentelijke cul turele commissie. Hun aantal breidde zich in de loop der jaren steeds meer uit. Dit jaar worden er negen tentoonstellingen ge houden, die elk gemiddeld 17 da gen duren. De culturele commis sie heeft voor de duur van één jaar een contract met de kerk voogdij. Met ingang van het volgend jaar wil de kerkeraad de kapel nog slechts van half april tot half sep tember voor exposities beschik baar stellen. /Vis argument voor dit besluit wordt aangevoerd dat de kerkeraad weer nabesprekingen van de preek -«vil houden. Ook zou de Ichtus-wijk de kapel willen ge bruiken voor haar middagdien sten. Fietser rijdt in groot gat KATWIJK - Het nieuwe be stemmingsplan Katwijk aan den Rijn is bij diverse instellingen niet in goede aarde gevallen: bij de gemeente zijn elf protest brieven ertegen binnen gekomen. "Ammonia of je geld LEIDEN - Een 3C-jarige fietser kreeg gisteravond vlak voor het station de schrik van zijn leven. Hij ging onderuit toen hij met zijn fiets in een groot gat (20 cm diep, 30 cm, breed en 50 cm lang) in het wegdek reed. Hij liep zelf geen letsel op, maar zijn voertuig kan v:: naar de schroothoop. LEIDEN - Een 22-jarige Leidenaar kreeg zondagnacht om kwart over twee de schrik van zijn leven toen hij door drie mannen bij de Voorschoterbrug van zijn fiets werd afgesleurd. "Ammonia of je geld" werd hem toegebeten. Niets vermoedend fietste de Lei denaar zondagnacht richting Lammenschansplein. Drie man nen in de leeftijd van ongeveer twintig jaar hielden hem staande, en sleurde hem in de bosjes. Zij bedreigden de Leidenaar met een wapen (vermoedelijk een mes). Als hij zijn geld niet zou geven, zouden ze hem met ammonia mo res leren. De Leidenaar praatte de sterren van de hemel dat hij he lemaal geen geld bijzich had. Met een pak slaag kwam hij vrij. Deze worden morgenmiddag be sproken in een gecombineerde openbare vergadering van de raadscommissie voor het grond bedrijf en de sanering plus Stadsontwikkeling en Openbare Werken. De bijeenkomst in het gemeentehuis begint om half vijf. "Aan het werkgelegenheidsaspect is in het plan voorbijgegaan", meent de heer B. Vooijs, sinds een maand voorzitter van de groenteveilings-vereniging, „Katwijk en omstreken". Vooijs: 'Het plan tast de veiling aan. De gemeente is ervan uitgegaan dat de groenteveiling, waar 90 pro cent van alle verbouwde waspeen wordt aangevoerd, dreigt te ver dwijnen". De veiling komt dan ook niet meer voor in het plan. De vereniging van kooplieden "Wederzijds Belang" uit Rijns burg, het Landbouwschap en de provinciale veilingorganisatie in Naaldwijk hebben zich achter de bezwaren van de groenteveiling geschaard. Als de veiling zou verdwijnen, betekent dat volgens Vooijs ook dat de peenwasserijen aan de Valkenburgseweg erdoor worden gedupeerd. Op de plaats van de veiling wil de gemeente woningbouw. procent-regeling voor Kassen bouw ten zuiden van de Molen wijk moet vervallen. Volgens de ze regeling zou niet meer dan 50 procent van de tuinbouwgron- den daar met kassen mogen wor den bebouwd. Voorts heeft een comité gevraagd om meer speel- en leefruimte. Een groep van vijf tuinders is in de pen geklommen omdat ze zich beknot voelt in haar uitbrei dingsmogelijkheden. De gewestelijke raad van het land bouwschap zegt verder dat de 50- Door de stichting Leefbaar Katwijk is een bezwaarschrift ingediend dat elf personen ondertekenden. Daarin wordt onder meer aan dacht gevraagd voor de aanleg van een tunnel onder de Molen- tuinweg, groenvoorzieningen en de nieuwe opzet van de Rijns traat. De KKF-bedrijven BV (voormalige kalkzanc steenfabriek) hebben laten weten dat de gemeente niet voldoende heeft aangetoond waarom er woningbouw moet plaatsvinden op de plaats waar de fabriek nu staat. De reactie van B en W op de bezwa ren kan niet eerder dan donder dag bekend worden gemaakt. Het college moet zich er eerst nog over beraden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17