Stof op wand spannen hoeft niet zo moeilijk te zijn Zonwering van houten lamellen Verschil tussen steen- en betonboor GLAS WEES KIND IN DE WET TV gevoelig voor magnetisme Javaans eten op Schiphol Onderhoudsfactor belangrijk bij kopen maaimachine DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 In tegenstelling tot bijvoorbeeld de Verenigde Staten is in de Neder landse wetgeving het glas stief moederlijk bedeeld. Dat staat let terlijk in een informatiefolder van het Veiligheidsinstituut in Amsterdam. Glas is een populair materiaal, met zeer positieve eigenschappen. Maar het kan ook grote gevaren opleveren. Er wordt weinig publiciteit aan gegeven, maar een feit is dat vele ernstige verwon dingen, die zelfs tot blijvend let sel of erger kunnen leiden, door glas worden veroorzaakt. Veel van die ongelukken gebeuren binnenshuis, en heel vaak zijn juist kinderen de slachtoffers. Funest zijn bijvoorbeeld keu kendeuren met een grote ruit van „gewoon glas", dat bij (niet eens zo érg wilde) spelletjes en draaf- partijen in stukken springt en erg nare verwondingen veroorzaakt.' Blijvend oogletsel is wel een van de ernstigste, en helaas veel voorkomende gevolgen. Glas kiezen is dus behalve een zaak van interieurschoonheid vooral een kwestie van veiligheid. In genoemde folder wordt dan ook zeker niet ten onrechte gepleit voor een, betere wetgeving, die bijvoorbeeld het gebruik van veiligheidsglas, waar dat nodig is, verplicht stelt. Onder veilig glas kunnen draadglas, thermisch of chemisch gehard glas, gelaagd glas en. glazen bouwstenen wor den gerangschikt. Daaraan zou den we kunnen toevoegen dat in vele gevalen ook „kunstglas", zo als perspex, polystyreen e.d. voor de nodige veiligheid kunnen zor gen. De in het begin al genoemde folder van het Veiligheidsinstituut (af deling „Veiligheid in de privé- sfeer", Hobbemastraat 22, Am sterdam, tel. 020 - 736414) geeft wat meer gedetailleerde voor lichting over dit onderwerp. Waarbij we willen aantekenen dat een nog wat meer op de parti culiere gebruiker van glas afge stemde informatie zinvol zou zijn. Het gevaar dat glas in onze samenleving vormt, zou zo'n „tweede uitgave", speciaal ge richt tot de consument, best rechtvaardigen. Het kan zijn dat uw kleurentelevi sie voortdurend een slechte kwa liteit kleuren of schaduwbeelden te zien geeft. Maar als u hem voor reparatie wegbrengt, kan de monteur er geen enkel defekt aan vinden. In zo'n geval moet u eens nagaan of u geen elektrische klok of ander elektrisch aangedreven apparaat op of vlakbij uw toestel hebt staan. Het is zelfs mogelijk dat een slecht beeld te wijten is aan het feit dat de beeldbuis per toeval precies in de richting van het magnetisch noorden is ge plaatst. Probeer eens of het resul taat niet verbeterf als u het toestel draait of op een andere plaats zet. Het is ook niet zo'n goed idee om een grote vaas met bloemen èn water op het toestel te zetten. Slechts zelden wordt een wand met stof bespannen, waar schijnlijk omdat het erg moeilijk lijkt. Er zijn echter een voudige methoden, waarmee u, als u een beetje handig bent, het best zelf kunt doen. Nu kan niet elke methode voor elke wand worden gebruikt. Er moet onderscheid naar grootte van de wand worden gemaakt. De eenvoudigste werkwijze is die volgens de "plakmethode" (fig. 1). Voor deze methode worden plakstroken gebruikt die aan twee kanten hechten, zoals ze ook wel voor vloerbedekking worden gebruikt. Het stuk wand dat moet worden bespannen, beplakt u als een raster met deze plakstroken. Nu moet de stof, die over dit ras ter wordt gespannen, aan elke kant iets groter, bijvoorbeeld 2 a 3 cm, worden geknipt dan het ras ter is. Begin van één kant uit te werken door van een plakstrook de beschermende bovenlaag af te halen. Plak hierop de stof, maar zorg ervoor dat het extra strookje van 2 a 3 cm aan de andere kant van de plakstrook valt. De stof moet goed aangedrukt worden. Span de stof systematisch op elke plakstrook. Is het hele oppervlak bespannen, dan moeten de ran den worden afgewerkt. Snij hier voor de stof met een mes precies langs de plakstrook af. De rand kan nu afgewerkt worden met een houten lijstje, dat op de muur gespijkerd of geschroefd kan worden. Het lijstje valt over de plakstrook heen. Het kan ook er langs vallen, maar dan moet de stof niet precies langs de plak strook afgesneden worden, maar 1 cm erbuiten. Wilt u geen afwerklijstje rondom de stof, dan is de volgende methode geschikt (fig. 2). Er is een speciale textielband te koop, die uit twee delen bgstaat en die dient voor het aan elkaar hechten van twee materialen. E£n band is voorzien van kleine haakjes, de andere van een wolachtig materiaal, zgn. pluisband. Drukt men deze beide kanten op elkaar, dan grijpen de haakjes in het wollige oppervlak en blijven de banden aan elkaar hechten. De "plakstroken" zijn slechts eenmalig te gebruiken. Het hele jaar door - zij het soms alleen in de weekeinden - kunt u Javaans eten op de luchthaven Schiphol. Het Javaans buffet dat de Horeca Exploitatie Maat schappij Schiphol vorig jaar tij dens de zomermaanden in de zuidzaal van restaurant Aviora- ma aanbood, is zo'n succes ge weest, dat de HEMS besloten heeft om het publiek dit jaar in staat te stellen om ook buiten de zomer Javaans te eten op Schip hol. Het buffet van 1 maart tot en met eind oktober dagelijks geopend van 12.00 tot 15.00 en van 17.00 tot 20.00 uur. Bovendien kan men nu ook Ja vaans eten in de resterende maanden januari, februari, no vember en december, maar dan alleen tijdens de weekeinden van 12.00 tot 16.00 uur. Evenals vorig jaar kan men weer kiezen uit een om de paar weken wisselend assortiment van vijf tien verschillende, authentieke Jkvaanse gerechten, waarvan men zo vaak en zo veel mag op scheppen als men wil. Inclusief een voorafje (soep) kost het Javaans buffet f 19,50 per persoon. Kinderen tot 7 jaar f9,75. Op de wand plakt men de band met de haakjes, zodat de grens van het te bespannen vlak wordt ge vormd. Op de stof wordt, met een kleine zoomkant, de pluisband geplakt of genaaid. Door de ban den, vanuit één kant werkend, tegen elkaar te drukken, wordt de wand bespannen. Wilt u de stof wassen, dan kan de bespanning gemakkelijk losgetrokken wor den. De pluisband kan meege- wassen worden en verliest zijn functie hierdoor niet. Grote oppervlakken Grote oppervlakken als hele wan den zijn moeilijker te bespannen. Het kan op dezelfde wijze gebeu ren als bij de methoden voor de kleine oppervlakken, maar dan moet de wand in kleine rasters worden opgedeeld en moet raster voor raster worden bespannen. De eenvoudigste methode om zelf een hele wand te bespannen zonder hulpmiddelen is de vol gende. Neem dunne spaanplaten op wandhoogte en van een zelf te kiezen breedte. Voor een wand van 4 m breedte kunnen bijvoor beeld acht platen van 50 cm of vier van 1 m breed genomen wor den. De platen moeten met stof worden bespannen. Grotere breedten dan 1 m zijn daarom niet aan te bevelen. De platen worden bespannen door stof, die rondom iets groter is dan de plaat, op de achterkant van de plaat vast te nieten. De stof kan gewassen worden door de nietjes los te halen. Wanneer alle platen zijn bespannen moeten deze aan de wand worden bevestigd. Dit kan als volgt: plak, nagel of schroef (afhankelijk van de wand) over de breedte van de te bespannen wand horizontale latjes van 5 cm breedte op onder linge afstanden van 80 cm. Bij een kamerhoogte van 260 cm krijgt u vier latjes, nl. een langs de plint, een langs het plafond en twee er tussenin. Op deze latjes moeten de bespannen spaanplaten met korte schroefjes, op een onder linge afstand van 40 cm, ge schroefd worden. Onder de schroefjes moeten ringetjes zit ten, want anders wordt de stof beschadigd. Deze wijze wordt eigenlijk alleen voor wand-tot-wandbespannin gen gebruikt. De dunne latjes zorgen immers voor een geringe afstand tussen wand en bespan nen spaanplaat. Zouden op deze wijze gedeelten van een wand be spannen worden, dan bevinden zich op de grens van de bespan ning en de wand, tussen de hori zontaal lopende latjes, kleine openingen, en dat zijn stofnes ten. Die openingen kunnen wel afgewerkt worden door er kleine verticale latjes tussen te bevesti gen. Het is altijd plezierig om, als je iets Inzake de juiste keuze van een wilt kopen, ruime keuze te heb ben. Het kan echter ook wel eens een beetje te gek worden. Wie bijvoorbeeld een gazonmaaier wil aanschaffen, heeft in Neder land de keuze uit nét nog geen honderd merken: het zijn er wel geteld 99, waarin totaal 877 types verkrijgbaar zijn! Dat lazen we in een vakblad voor de ijzerwaren handel. Nu staan al die kig) niet bij elke handelaar in de winkel. Hij beperkt zich meestal tot enkele merken. Daaruit een verstandige keuze maken is dan echter toch vaak nog een lastige zaak. Wat de types betreft, lopen de maaiers uiteen van de heel eenvoudige handmaaier tot com fortabele zitmaaiers, die wel een beetje op speelgoed-tractoren lij ken. Een handmaaier is al voor een prijs van rond de honderd gulden te koop, zo'n „statusmaaier", waarmee zelfs het millimeteren van een voetbalveld een klusje van niets is, komt op minstens 3000 gulden en de prijs kan oplo pen tot meer dan 13.000 gulden! Zulke apparaten hebben uiter aard alleen zin wanneer u een on afzienbaar gazon zou hebben... en die komen in ons land weinig voor. maaier is het wel verstandig u goed te laten voorlichten. Het meest objectieve advies krijgt u uiteraard bij een handelaar die een vrij groot assortiment in huis heeft. Let vooral op de onder houdsfactor is de maaier ge makkelijk zelf schoon te maken en te smeren? En vraag ook of de Om het werk van de doe-het-zelver, maar ook van de vakman, aanzienlijk te verlichten bij alle mogelijke knutsel-, stoffeer- en timmerkarweitjes is er nu een nieuwe 'nieten-schieter' die, omdat hij elektrisch wordt bediend, veel sneller, lichter, gemakkelijker en nauwkeurig werkt. In tegenstelling tot de gewone "tackers", waarvoor altijd nog een flinke handkracht nodig was, schiet men met het nieuwe elektrische apparaat door een lichte druk op een knopje de nietjes er zó uit. Dat gaat heel snel en bovendien heb je je andere hand vrij om het te bevestigen materiaal op z'n plaats te houden. Met de elektrische nieten- schieter kunnen breeddraadkrammen worden ver werkt van 6, 8, door de lichtste uitvoering en een Hout kan in elk interieur worden toegepast. Er zijn vele manieren om de door de ruiten schijnende zon te "weren". Een voor Neder land nieuw produkt is een ho rizontale zonwering die uit dunne houten strookjes (la mellen) is opgebouwd. Op zich niet nieuw, want in de Scandinavische landen, en met name in Finland waar dit produkt wordt gemaakt, be staat het al vele jaren. De dunne houten lamellen (2 mm dik en 46 mm breed) worden tot een „gordijn" van elke gewenste breedte en hoogte samengesteld. Ze kunnen op hun lengteas wor den gekanteld en vanzelf sprekend kunnen ze geheel of gedeeltelijk worden opge trokken. In geheel geopende toestand vormt het pakket lamellen ongeveer 10 procent van de lengte van het neerge laten „gordijn". De lamellen zijn van grenehout gemaakt. De zonwering kan worden geleverd in naturel (onbehandeld), naturel afge werkt met teakolie, of don kerbruin gebeitst en afge werkt met lak. De houten zonwering heeft en kele aantrekkelijke pluspun ten: het is een natuurlijk, „vriendelijk" materiaal, dat in elk interieur past zonder een verkillend effect te bewerk stelligen, de dunne lamellen „spelen" met het zonlicht, ze trekken geen stof aan (hout is niet statisch). leverancier over een slijpservice beschikt. merken (geluk- Naast een gewone „gazonroller", die voor de meeste huiselijke grasveldjes voldoende is, kan een kantenmaaier zijn nut hebben. Die kantjes kunnen met de ge wone maaier niet goed bewerkt worden. Kantenmaaiers zijn er tegenwoordig in handige, lichte uitvoeringen met lange steel, werkend op een (oplaadbare) ac- zwaardere voor krammen met 10,12 en 14 millimeter pootlengte. Het apparaat is geschikt voor allerhande klussen, van lichte werkjes als het vastzetten van wandbekleding, kastpapier, omlijstingen, rolgordij nen en stoffering tot zwaardere produkten als isola tiematerialen, vilt- en teerpapier, triplex en zelfs hardhout, vinyl, plafondtegels, gaas en board. De dubbele isolatie en een veiligheidspal voorkomen ongelukken en het apparaat bevat een ingebouwde nieten-wipper om ongewenste nieten te verwijde ren. Prijs 165,-. De "Swingline Electric', zoals deze nieten-schieter heet, wordt geïmporteerd door Ko nijnenburg B.V., Elektronstraat 19,1014 AP Amster dam, tel.: (020) 821051. Vanzelfsprekend kan een der gelijk zonweringssysteem niet goedkoop zijn: u moet rekenen op een vierkante-me- terprijs van ongeveer f 285 tot f342, afhankelijk van de uit voering. En de levertijd be draagt vier tot zes weken... het gaat immers om „maat werk". Een nog niet genoemd maar wel interessant aspect is, dat hou ten zonweringslamellen een effectieve isolerende functie hebben. Dat is van belang in winter en zomer. Dit produkt wordt in Nederland geïmpor teerd door Suomi Impor, Sta- tenlaan 104, 2582 GV Den Haag; tel. 070-542835. Met de aceugraskantsnijder kunt u op een comfortabele manier gras knippen aan de randen van de gazons en op moeilijk bereikbare plaatsen. Zo goed als elke doe-het-zelver is vertrouwd met het boren in mu ren; daarvoor heeft hij immers zijn boormachine, en in elke dhz- of gereedschappenzaak kan hij zgn. steenboren kopen. Over dit gereedschap, zowel als over de manier waarop ermee moet wor den gewerkt, bestaan nogal wat misverstanden. En helaas kan lang niet elke verkoper van steenboren werkelijk zinnige antwoorden geven op de vragen die de argeloze doe-het-zelver in zijn onwetendheid (en uit nieuwsgierigheid) stelt. Zo wordt er op ogenschijnlijk nogal verwarrende wijze gesproken over steen- en betonboren. Die twee begrippen worden dan, ook in de winkel, gemakshalve op één hoop geveegd. Toch is daar wel verschil tussen. Het voor de con sument meest aansprekende ver schil is domweg de prijs. Maar zonder vakkundige voorlichting is dat verschil nauwelijks te rechtvaardiger. Om het in gemakkelijk begrijpelij ke termen te vertalen, kan daar over het volgende gezegd wor den: een steenboor is in principe bestemd voor het draaiend boren in niet al te harde materialen, dus vanaf gipsbouwblokken tot ge wone baksteen. Een betonboor is berekend op kloppend (en tege lijkertijd draaiend) boren in har de materialen: klinkers, beton e.d. Op het oog zijn beide niet van el kaar te onderscheiden. Ze be staan uit een zgn. boorschacht (spiraalvormig) en een hard me talen snij plaat die in de punt van de boor is aangebracht. Hardme- taal is een van de hardste mate rialen; bijna zo hard als diamant. Dus heel wat anders dan gehard staal. Het hardmetalen snij- plaatje, door sintering gevormd uit wolfram, is een aan het mate riaal van de boorschacht „we zensvreemd" element, met totaal andere fysische eigenschappen. Het is via de hardsoldeertechniek in de boorschacht bevestigd. Bij sommige steen- of betonboren is de snijplaat goed zichtbaar, door zijn afwijkende kleur. Maar bij vele andere zijn zowel de boorschacht als de snijplaat van een aanlokkelijk nikkellaagje voorzien, zodat die snijplaat nauwelijks, of zelfs helemaal niet opvalt. Bij verkeerd gebruik (te hoge snel heid, te lang doorboren) kan de snijplaat los raken uit de boor schacht. Hitte is een vijand van zowel hardmetaal zelf, als van de soldeerlaag waarmee de snijplaat in de boorschacht is bevestigd. Oververhitting is dan ook funest voor de steen- en betonboor. Lis- tigaards die een te hoog opgelo pen temperatuur willen bestrij den door dé boor in water af te koelen, merken dan wel meteen dat hardmetaal daar erg slecht Kwaliteit Voor de kwaliteit van de boor is ook de fabricagetechniek bepalend: goedkope boren worden „ge rold", dat wil zeggen dat ze vanuit rondstaal worden getordeerd in een spiraalvorm. Daarbij treedt een zekere vervorming in het ma teriaal op. Kwaliteitsboren echter worden gefreesd; de spiraal wordt „uitgesneden". Het ver schil is op het oog praktisch niet waarneembaar; zelfs een vakman kan dat niet zo maar vaststellen. soorten vrij groot. En als het dan een 'gerolde' boorschacht betreft, dan heeft de boor waarschijnlijk na een paar karweitjes zijn rechte lijn verloren, zodat hij gaat 'zwabberen'. De kwaliteits-betonboor, waarmee u kloppend kunt boren in de hardste steensoorten, heeft een zgn. negatief geslepen snijplaat. Voor de leek ook niet op het oog zichtbaar... De beroepsmensen die dat in èèn oogopslag kunnen vaststellen, zijn trouwens ook vrij dun gezaaid. Je moet er bijna wel een ervaren veiligste weg is toch altijd nog: metallurg voor zijn. Wat echter wél gauw te zien is, als het op het bepalen van boorkwa- liteiten aankomt is de snijplaat duidelijk breder dan de diameter van de boorschacht? Dat komt bij de goedkopere steenboren wel koop steen- of betonboren van een in prijs herkenbare kwaliteit. Die extra kosten worden beslist beloond. Alleen als u in gemak kelijke, „zachte" materialen moet boren (met een uitsluitend draai ende beweging) is het goedkope steenboortje zijn geld waard. Een serie betonboortjes. tegen kan: de snijplaat wordt bros, en hij kan zelfs scheurtjes oplopen die hem in stukjes doen splijten. Dat betekent dan helaas dat het boorgat onbruikbaar is geworden, èn dat er een nieuwe boor moet worden aangespro ken! voor. Een kwestie van materiaal- Tot slot een tip voor het kloppend boren in harde materialen, zoals beton: geef stevige druk op de boormachine. Bij te weinig druk gaat de hardmetalen snijplaat „poetsen" in het boorgat. Dan „snijdt" hij niet, en slijt snel- besparing. Onzin, eigenlijk, want die paar kwartjes of guldens die u op een boor uitspaart, vindt u on getwijfeld terug in de frequentie waarmee u nieuwe boren moet kopen. De snijplaat van een steen- of betonboor móet iets bui ten de diameter van de boor schacht vallen, om vastlopen in het gat te voorkomen, maar als dat verschil groot is (dus direct zichtbaar) dan hebt u niet met een werkelijke kwaliteitsboor te ma ken. De kans op uitbreken van de snijplaat is bij deze goedkopere Ier. De gespecialiseerde gereedschap- penhandelaar heeft een handig en informatief boekje voor u be schikbaar het Boorboekje van Skil, waarin over alle mogelijke boorklussen (ook in andere mate rialen dan steen) nuttige tips staan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15