Kremlin blijft ontspanning nastreven v w Protest Tass tegen boycot vliegtuig Schmidt en Giscard willen verdeling taken in Europa IOC peilt de meningen over boycot Moskou lraanse president beëdigd Sacharov weer bedreigd Hoop dat West-Europa niet VS zal volgen Syrische troepen nog niet uit Beiroet DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 MOSKOU (DPA) - De Russische dissident Andrei Sacharov is met de dood bedreigd. Voorts is hij gewaarschuwd zijn dissidente activiteit stop te zetten. Indien hij dat niet doet zal hij nog verder van Moskou worden verbannen. Dit heeft zijn vrouw, Jelena Bonner, gisteren aan westelijke correspondenten in Moskou meegedeeld. Ze zei dat de officier van justitie in Gorki, waarheen Sacharov sinds twee weken verbannen is, haar man heeft gewaarschuwd dat hij verder naar het binnenland verbannen zou worden als hij doorging met het afgeven van verklaringen die bestemd zijn voor het buitenland. De officier dreigde ook met maatregelen tegen mevrouw Bonner. Zij kenschetste de situatie als dramatisch en riep het Westen op zich te wenden tot Sowjet-hoogwaardigbekleders om de gevaren van isolatie voor haai man te verminderen. Sacharov beklaagde zich erover dat hij constant lastig gevallen wordt. Op 28 januari werd hij door twee mannen die zich uitgaven voor arbeiders en deden alsof ze dronken waren, met de dood bedreigd. Ze zeiden raak te zullen schieten als hij daar reden toe gaf. Volgens Jelena Bonner waren de twee mannen duidelijk geen arbeiders. Het schietwapen dat ze bij zich hadden was er een dat alleen beschikbaar is voor defensie en veiligheidspersoneel. Jelena Bonner zei dat ze zich niet gebonden voelde door de waarschuwin gen. Toen ze gistermorgen uit Gorki in Moskou kwam slaagde ze erin de twee KGB-agenten die haar schaduwden kwijt te raken. Vervolgens belde ze westerse correspondenten om verslag te doen van haar bevin dingen. BUITENLAND De van Moskou naa r Gorki verbannen Russische dissident Sacharov kreeg in het weekeinde bezoek van zijn vrouw, Jelena Bonner. Mevrouw Bonner verklaarde gisteren, terug in Moskou, dat haar man wordt be dreigd. MOSKOU (UPI) - Het Sowjetrussische pers bureau Tass heeft naar aanleiding van het boy cotten van een vliegtuig van Aeroflot op het Kennedy-vliegveld de Amerikaanse autoritei ten beschuldigd van een daad van 'grove provocatie'. Een Iljoeshin 62, die 68 passagiers aan boord had, negeerde een ver zoek van de directie van het Newyorkse vlieg veld om niet op de luchthaven van deze stad te vliegen omdat het georganiseerde grondpersoneel in ver band met het optreden van de Sowjet-Unie in Afghanistan besloten had Sowjetrussische vliegtuigen te boycot ten. De directie had de Russen geadviseerd hun toestellen naar Washington te dirige- De Iljoeshin trok zich echter van dit advies niets aan en landde zondag toch op het Kennedy-vliegveld. Nadat het meer dan 24 uur op het vliegveld had gestaan is het van ochtend vroeg naar Moskou vertrokken. Het toestel kon vertrek ken nadat aan de vei ligheidsvoorwaarden was voldaan en de pas sagiers waren voorzien van een ticket door een particuliere maat schappij. "Wat hier gebeurt is we derom een grove pro vocatie, die gezien moet worden als een onder deel van de voortdu rende campagne om het normale luchtver keer tussen de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten te hinderen, een campagne die wordt gevoerd met medewe ten van de officiële au toriteiten van de Ver enigde Staten", zegt Tass in een commen taar uit New York. Vol gens het persbureau is er sprake van een 'fla grante schending van algemeen aanvaarde in ternationale normen'. Sinds kort vliegt Aeroflot nog maar éénmaal per week tussen Moskou en de Verenigde Staten. Onlangs liet de maat- schappoij haar vlucht op Washington verval len, waarschijnlijk om dat zich te weinig pas sagiers hadden gemeld. De luchtvaartmaat schappij 'Panam', die als enige Amerikaanse luchtvaartonderne ming regelmatig een dienst op Moskou on derhield, stopte daar twee jaar geleden mee omdat deze lijn niet rendabel was gebleken. In samenhang met de boycotactie van het grondpersoneel van het vliegveld Kennedy heeft Panam haar tech nische samenwerking met Aeroflot opgezegd. Voor de Russen bete kent dit dat zij geen ge bruik meer kunnen maken, van de termi nals en andere techni sche faciliteiten van Panam op de luchtha vens Kennedy en Dul les (in Washington). MOSKOU (AFP/Reuter) - De Sowjetrussische leider Leonid Brezjnjev heeft gisteravond in het Kremlin gezegd dat de Sowjet-Unie wil afzien van de positieve resultaten die in de jaren zeven tig op internationaal gebied zijn bereikt. Hij sprak zich uit vóór stopzetting van de bewapeningswedloop, opheffing van de conflicten in Zuidoost-Azië, het Midden-Oos ten en het Verre Oosten en voor een Indische Oceaan als vredes- zone. „Ontspanning is het resul taat van veelvormige inspan ning", zei Brezjnjev, die de "po gingen van imperialisten de vruchten ervan teniet te doen" verwierp. De Sowjet-Unie verwacht dat ont spanning toch de overheersende factor zal blijven in de internatio nale betrekkingen. Dit schreef gisteren het Russische partijdagblad Prawda. De Sow jet-Unie en haar bondgenoten zijn vastbesloten om alle positie ve zaken te verdedigen die in ja ren van gemeenschappelijke in spanning tot stand zijn gebracht ter versterking van veiligheid en de ontwikkeling van vreedzame samenwerking, met name in Eu ropa. De socialistische staten we ten dat ze "machtige krachten van onze tijd" aan hun kant heb ben, aldus de Prawda. Uit het Prawda-artikel blijkt op nieuw dat de Russische hoop dat de Westeuropese landen niet de Verenigde Staten zullen volgen Ambassade vernield PARIJS/TRIPOLI (AFP/DPA) - De ambassade van Frankrijk in Libië is gisteren door betogers bestormd en in brand gestoken. De betogers wilden kennelijk protesteren tegen de militaire hulp die Frankrijk vorige week aan Tunesië heeft verleend bij het afslaan van een overval op de Tu nesische stad Gafsa. Volgens de Tunesische autoriteiten had Li bië de hand in die overval. De Franse regering heeft in krach tige bewoordingen geprotesteerd tegen de 'aanval die uitliep op de verwoesting van de ambassade". Hoewel de ambassadeur om poli tiebescherming had verzocht hebben de Libische autoriteiten nagelaten de ambassade te be schermen. in hun reacties op het Sowjet-op- treden in Afghanistan. De Sow- jetpers heeft tot dusver de indruk gewekt dat de veroordelingen van de interventie in Afghanistan alleen afkomstig zijn van de Ver enigde Staten en Engeland, en dat West-Europa zich terughou dend opstelt. In een ander Prawda-artikel van de hand van adjunct-hoofdredac teur Grigorjev, een voormalig correspondent in Bonn, wordt echter bezorgdheid uitgesproken dat West-Duitsland deze terug houdende positie opgeeft en meer aansluiting zoekt bij het Amerikaanse standpunt. Zo'n ontwikkeling kan zeer gevaarlijk zijn, aldus Grigoijev, verwijzend naar recente uitspraken van de Westduitse minister Genscher over de noodzaak van Westeuro pese solidariteit met de Verenig de Staten. Grigorjev vraagt zich vervolgens af of de politici en de bevolking van de Bondsrepubliek zich een der gelijke rol zullen laten opdringen door de Verenigde Staten, nu zij zich de voordelen van goede na buurschap in Europa bewust zijn geworden. De Prawda vermeldt ook de nega tieve uitwerking van het NAVO- besluit tot uitvoering van nieuwe middellange-afstandsraketten, en suggereert dat de Verenigde Staten de NAVO-partners dit be sluit hebben opgedrongen. An dere Russische commentaren opperden onlangs dat de Westeu ropese landen zich tot dit besluit hebben laten verleiden door de Amerikaanse bewering dat in voering van de nieuwe raketten de ratificatie van SALT-2 door de Amerikaanse Senaat zou verge makkelijken. Deze commentaren impliceren dat president Carter al vóór de Sowjet-interventie in Afghanistan van plan was de se naat te vragen de behandeling van het SALT-verdrag voorlopig aan te houden. Ratificatie van SALT-2 zou volgens de Prawda de weg openen voor belangrijke stappen op het gebied van ont wapening. In een ander artikel schrijft de Prawda nog dat de Verenigde sta ten de Chinese leiders gebruiken als een "instrument in hun we reldomvattende hegemonische politiek". Na zijn beëdiging kust de nieuwe lraanse president de hand van ajalollah Chomeini, die voor de plechtigheid zijn ziekbed had verlaten. TEHERAN (AFP) - De nieuwgeko- zen president van Iran, Abolhas- san Bani Sadr, is gisteren door de religieuze leider Chomeini beë digd. Bani Sadr kreeg bij de ver kiezingen van 25 januari drie kwart van de stemmen. De korte plechtigheid had plaats in het ziekenhuis in Teheran, waar Chomeini wegens een hartaan- doening wordt verpleegd. De ajatollah zei dat de nieuwe pre sident zich niet door zijn ambt Maar Gotbzadeh voegde hieraan moest laten .overweldigen'. Hij toe dat de betrekkingen tussen revolutie niet kan zegevieren als zij niet tot over de grenzen reikt. De lraanse minister van buiten landse zaken, Sadeq Gotbzadeh, heeft in een gisteren gepubli ceerd vraaggesprek met het Ca nadese blad 'La Presse' verklaard dat Iran niet van plan is vergel dingsmaatregelen tegen Canada te nemen wegens het verschaffen van onderdak aan Amerikanen in zijn Ambassade te Teheran. Gotbzadeh is de kwestie van eventuele vergeldingsmaatrege len tegen Canada zaterdagavond door de revolutionaire raad be sproken. TOKIO (AFP/UPI) - Lord Killanin, voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, heeft aan alle overkoepelende sportfe deraties vragenlijsten laten sturen om zo te weten te komen hoe er wordt gedacht over een eventuele boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Volgens het Japanse sportblad "Sankei" heeft de voorzitter van de internationale judo-federatie geantwoord dat zijn organisatie tegen annulering of verplaatsing van de spe len is. De Britse regering zal geen maatregelen treffen om deelneming van sportlieden uit Groot-Brittannië aan de Olympische Spelen van Moskou te verhinderen. Premier Thatcher heeft dit gisteren in Londen meegedeeld aan een delegatie van de Britse sport-fede- ratie. De regering is niet van plan de paspoorten van de Olympi sche kandidaten in te trekken. De regering blijft echter wel bij haar standpunt dat de spelen niet in Moskou mogen worden gehouden. Nikolai Pawlov, minister van sport van de Sowjet-Unie, heeft giste ren in een interview met het Italiaanse dagblad "II Messagero" nogmaals benadrukt, dat sportlieden uit de Sowjet-Unie zullen deelnemen aan de Olympische Winterspelen te Lake Placid. Ook de zomerspelen van Los Angeles in 1984 zullen volgens Pawlov niet door de Sowjet-Unie worden geboycot. De minister sloot niet uit dat wellicht Amerikaanse atleten aan de zomerspelen te Moskou op "privébasis" zullen deelnemen, on danks een eventuele boycot van de Verenigde Staten. Bij de opening van een tweedaags congres van de Associatie van Nationale Olympische Comité's (ACNO) heeft voorzitter Mario Vazquez Rana gezegd dat de vooroordelen opzij moeten worden gezet zodat de Olympische Zomerspelen van Moskou, bedreigd door een boycotoproep van de Verenigde Staten, doorgang kun nen vinden. Rana zei verder dat de Olympische beweging op het ogenblik op het meest belangrijke punt in de geschiedenis stond. Volgens Rana kan slechts de eenheid van de internationale comi té's het voortbestaan van het Olympische gebeuren verzekeren. Drie Russische dissidenten, Wladimir Boekowski, Leonid Pljoesjtsj en Natasja Garbeneskaja, vinden het "onverantwoor delijk" van het Internationaal Olympisch Comité de Zomerspe len in Moskou te laten doorgaan. Op een persconferentie in Ro me, zeiden ze gisteren, dat veel Russen uit de omgeving van de spelen zouden worden verwijderd omdat ze tegen het regime zijn. Naar hun mening zal een boycot de Russen niet bewegen zich uit Afghanistan terug te trekken, maar hen misschien wel afhouden van soortgelijke avonturen. Garbeneskaja zei: "In 1936 waren de spelen in Berlijn en vier jaar later brak de oorlog uit. Als ze dit jaar in Moskou doorgaan, zal tegen 1984 de toestand in Europa rampzalig zijn". moest een eenvoudig mens blij ven, want ambten waren vergan kelijk, aldus de geestelijk leider. Bani Sadr wil de islamitische re volutie, die een jaar geleden in zijn land de monarchie deed ver dwijnen, tot andere landen uit breiden. Bij zijn eerste optreden in het openbaar als staatshoofd zei hij gisteren in Teheran, dat de Iran en Canada niet normaal kunnen zijn zolang Joe Clark premier van Canada is. Vanwege het 'onverantwoordelijke optre den' van Canada, aldus de lraan se minister, moest ik de studen ten die in Teheran 50 Amerika nen in gijzeling houden en ook mijn „collega's in de revolutio naire raad' kalmeren. Volgens PARIJS (Reuter/DPA) - Frankrijk en West-Duitsland willen in nauw overleg met de V.S. tot een werkverdeling van het Westen ten opzichte van de crisis om Af ghanistan komen, zo is gisteren van welingelichte zegslieden in Parijs vernomen. Bondskanselier Helmut Schmidt en president Giscard d'Estaing zouden al in de komende dagen hun voorstellen meedelen van president Carter. Beide staatslieden zouden eenzelf de zienswijze hebben op de in ternationale toestand. Elke con frontatie tegenover Washington zou moeten worden vermeden, maar opnieuw is duidelijk ge worden dat voor Europa andere zwaartepunten gelden dan voor de supermogendheid de V.S. Bonn en Parijs willen wegens het bijzondere belang van West-Eu ropa in ontspanning vooral de re sultaten van de wapenbeperking beschermen en verder ontwik kelen. Wat de werkverdeling tussen de NAVO-landen betreft denken de twee leiders aan vermindering van de spanning langs "de crisis- boog" die van Afghanistan west waarts loopt. Een serie punten zou nader kunnen West-Duitsland zou zich bijvoor- sprekingen zei dat "solidariteit met de Amerikaanse supermo gendheid niet betekent dat de rest precies moet doen wat Was hington doet". Frankrijk en West-Duitsland blij ken naar een gecoördineerde po litiek te streven die elk aspect van de crisis beslaat, en waarbij elk lid van het westelijk bondge nootschap handelt op het gebied waar het dat het doeltreffendst kan. worden besproken in het kader van de E.G., de NAVO en de OECD, de organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwikkeling. Een hoge functionaris bij de be- beeld op hulp aan Turkije kun nen concentreren. De E.G. als geheel zou kunnen bijdragen aan de economische ontwikkeling van de Golfstaten. Frankrijk zou gebruik kunnen maken van het succes van het bezoek dat presi dent Giscard d'Estaing vorige maand aan India heeft gebracht. Beide regeringen hopen blijkbaar dat andere leden van de E.G. een eensluidend standpunt zullen innemen wanneer morgen de ministers van buitenlandse za ken in Brussel bijeenkomen. Voorts is de indruk sterker gewor den dat beide regeringen bereid zouden zyn samen met de E.G. een definitieve Amerikaanse be slissing inzake boycot van de Olympische Spelen in Moskou te volgen. Deze "netelige kwestie" zou bij de besprekingen de plaats hebben gekregen die het in het geheel verdient "Niemand ge looft dat een boycot alleen vol doende is". Oud-voorzitter Labour-partij overleden LONDEN (ANP) - Lady Sum- merskill, oud-voorzitter van de Britse Labourpartij, is gisteren in Londen overleden. Lady Sum- merskill, die onder andere minis ter van sociale zaken en voorzit ter van de Labour-partij is ge weest, was 78 jaar. In 1938 werd Lady Summerskill lid van het Lagerhuis. In 1945 volgde de benoeming tot staatssecretaris voor voedselvoorziening, waarna ze tot 1951 minister van sociale zaken was. Verder was zij in 1954 en 1955 voorzitter van de Britse sociaal-democratische Labour- partij. In 1961 volgde haar benoeming tot lid-voor-het-leven van het Ho gerhuis, waaraan de titel "baro nes" was verbonden. Lady Summerskill maakte zich tij dens haar leven vooral sterk voor de rechten van het kind en de vrouw. Ook deed ze actief mee aan anti-rook-acties en zette ze zich in voor de afschaffing van het beroépsboksen. Lady Summerskil Spanje wil een onderzoek naar optreden van Guatemala WASHINGTON (AFP) - Spanje heeft de Organisatie van Ameri kaanse Staten (OAS) gevraagd een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rond de be storming van de Spaanse ambas sade in Guatemala, waarbij 39 mensen om het leven kwamen. De ambassade was bezet door Guatemalaanse boeren. In het gebouw brak brand uit nadat de Guatemalaanse politie bevel had gegeven dat tot bestorming van het gebouw moest worden over gegaan. Spanje wil ook de schending van de diplomatieke vertegenwoordi ging door de Guatemalaanse po- litietroepen aan de orde stellen. De autoriteiten van Guatemala zeggen dat een ambassadefunc tionaris om politiehulp had ge vraagd, maar de ambassadeur ontkent dat. BEIROET (Reuter) - De premier van Libanon, Selim al-Hoss, heeft Syrië weten te overreden de voorgenomen terugtrekking van zijn troepen uit Beiroet nog een paar dagen uit te stellen. De pre mier vreesde dat een plotselinge terugtrekking van de Syriërs het oplaaien van de gevechten tussen de diverse guerrillagroepen in de hand zou kunnen werken. De Sy rische troepen waren naar Liba non gestuurd om te helpen bij het beëindigen van de bloedige bur geroorlog van 1975-1976 en het bewaren van de wankele vrede daarna. Premier Hoss was met spoed naar Damascus gereisd om bij presi dent HAFEZ al-Assad en premier Abdel-Rauf Al-Kasm te pleiten voor uitstel van het besluit. Bij zijn terugkeer in Beiroet ver klaarde de Libanese regerings leider gisteren dat de Syriërs er mee akkoord waren gegaan de repatriëring een paar dagen uit te stellen tot er regelingen zijn ge troffen voor een opvulling van de leemte die door het verdwijnen van hun legermacht ontstaat. De ze vormde een bufferzone tussen de elkaar vijandig gezinde linkse en rechtse milities.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14