Rome stelt orde op zaken in 46 conclusies Staatsloten? Benhtial lob U kimt ze nu kopen. Bisschoppen spreken hun trouw uit aan regels en documenten Werkdag Synode DINSDAG 5 FEBRUARI 1980 Het slotdocument van de bijzondere synode van de Nederlandse bisschop pen in Rome bevat 46 conclusies. In de krant van vrijdag gaven wij daar van al een algemene samenvatting. Voor de persoonlijke oordeelsvorming van de belangstellende lezer leek het ons goed, de verslaggeving over deze synode vandaag te besluiten met een samenvatting van elk der conclusies. (Van onze redactie geestelijk leven) 1 De bisschoppen spreken hun vas te voornemen uit om hun broe derlijke betrekkingen te verdie pen. 2 Zij zijn zich ervan bewust dat hun verbondenheid afhankelijk is van het katholieke geloof en van de manier van uitoefening van het bisschopsambt. 3 Zij belijden hun instemming met de inhoud van het katholieke geloof zoals dat wordt geleerd door de Rooms-Katholieke Kerk, en spreken hun algehele verbon denheid uit met de paus en hun geloof in de hiërarchische inrich ting van de kerk. 4 Zij belijden dat het uitgangspunt en de bron van het geloof liggen in de Goddelijke openbaring. 5 De bisschoppen weten dat het hun opdracht is, de inhoud van de openbaring, zoals die is ver tolkt door het leergezag, in zijn volheid te verkondigen, en dat met inachtneming van de recht matige verlangens van de men sen van onze tijd. 6 Zij zijn vastbesloten om te komen tot een heldere en evenwichtige verkondiging van het geloof. 7 Zij zijn het erover eens dat er bij de gelovigen van alle tijden een geloofszin bestaat waarop de theologen altijd moeten letten en waarmee men rekening moet houden bij het interpreteren van de Overlevering. Maar deze ge loofszin is niet de openbaring zelf. 8 Naast deze geloofszin bestaan er algemeen menselijke religieuze ervaringen. Zij kunnen het uit gangspunt zijn voor geloofsop voeding en catechese, maar moe ten gewaardeerd worden in het licht van de noodzakelijke groei naar de volledige kennis van het geloof. 9 In het besef dat er een zekere ver scheidenheid bestaat in de ma nier waarop het geloof wordt uit gedrukt of weergegeven, zullen de bisschoppen ervoor waken dat deze verscheidenheid geen ver warring bij de gelovigen sticht. Moraal 10 De wijze waarop de pastores het geloof vertolken is een zaak vah voorzichtig beleid, met name als het gaat om de christelijke mo raal. Zij weten dat zij de norm zelf niet mogen prijsgeven. Ander zijds moeten zij zoeken naar we gen om de moeite die sommige gelovigen hebben bij de aanvaar ding en toepassing van de christelijke waarden te overwin- 11 De bisschoppen spreken hun trouw uit aan de kerkelijke regels en hun vaste wil om deze toe te passen volgens de officiële do cumenten van de kerk. 12 De prefecten van de congrega ties en de bisschoppen zijn het erover eens dat de samenwerking en het vertrouwen kunnen wor den versterkt door uitwisseling van informaties, zo volledig en regelmatig mogelijk. 13 De bisschoppen zullen zich in sterke mate bezighouden met het aanknopen en onderhouden van persoonlijke relaties met pries ters, religieuzen en geëngageerde leken. 14 Zij beseffen dat zij gesteld zijn voor een bijzonder moeilijk vraagstuk, namelijk het samen gaan van hun eigen verantwoor delijkheid binnen het eigen bis dom en de uitvoering van richt lijnen van de bisschoppenconfe rentie. 15 De bisschoppenconferentie zal een waardevol instrument zijn om te komen tot een bundeling van krachten. De bisschoppen hopen dat de reorganisatie van de bisschoppenconferentie een op lossing zal bieden voor de gere zen problemen. Een groter aantal leden zou daarbij kunnen helpen, omdat de commissies dan kun nen worden voorgezeten of bijge staan door een bisschop. 16 De bisschoppen zullen zich ont houden van verklaringen die aan een mede-bisschop schade kun nen berokkenen. In gevoelige za ken van nationaal en internatio naal belang zullen zij met zorg de daarvoor bestaande procedures rèspecteren. Priesters 17 De synodeleden onderschrijven het wezenlijke onderscheid tus sen het ambtelijke priesterschap en het gemeenschappelijke priesterschap van de gedoopten. 18 Zij belijden het blijvende karak ter van het ambtelijke priester schap. 19 Zij hebben grote waardering voor de toewijding van de reli gieuzen aan de pastorale taak van de kerk. 20 De synodeleden zijn overtuigd van de waarde van het geestelijke, leven: van het getijdengebed, de dagelijkse viering van de eucha ristie, het sacrament van de boete en het geestelijke gesprek. Zij zijn bereid de priesters behulp zaam te zijn bij het verdiepen van hun geestelijke leven. 21 De bisschoppen zijn ervan over tuigd dat het celibaat een groot goed is voor de kerk. Zij willen trouw zijn aan de handhaving van de celibaatsregel. 22 De synodeleden zijn vastbeslo ten actief te zijn met het oog op de roeping tot het priesterschap en het religieuze leven, ook al zetten zij de studies voort over de ver schillende vormen van aposto laat door leken. 23 Daarvoor zal in ieder bisdom een commissie worden opgericht. 24 Eventuele verenigingen van priesters mogen nooit de hiërar chische verbondenheid van de priesters met hun bisschop ver duisteren. Als deze verenigingen trekken van een vakbond gaan vertonen, zijn zij onverenigbaar met de inrichting en de geest van de kerk. 34 De kritische groepen oefenen soms een te zware pressie uit op het leven van de kerk. De kritiek is gedeeltelijk juist en gaat soms gepaard met redelijke verlangens en nuttige impulsen voor de pas toraal, maar de invloed is negatief als er wordt gegeneraliseerd en men weigert tot een dialoog te komen. De bisschoppen willen contact houden met deze groe pen om op de hoogte te blijven maar zullen afwijkingen van het geloof en de regels van de kerk signaleren. 35 Er komt een bisschoppelijke commissie om te onderzoeken welke concrete vormen mogelijk zijn voor de werkzaamheid van leken in pastorale taken. 36 Deze commissie zal het onder scheid tussen de pastorale taken van de priester, van de diaken en van de leek moeten verduidelij ken. 37 Ten aanzien van de priesters die zijn ontheven van hun celibaats- gelofte, van wie sommigen een functie uitoefenen in het onder wijs of de pastoraal, besluit de synode dat hun situatie zal wor den geregeld volgens de richtlij nen van de congregatie voor de geloofsleer en dat de uitvoering zal worden toevertrouwd aan het pastorale beleid van de lokale bisschop. 'Een aantal daarop volgende conclusies heeft betrekking op de geestelijke kant van het ker kelijke leven, zoals de verbon denheid met Christus en de bete kenis van de eucharistie. Om met Christus te kunnen leven vraagt de kerk de gelovigen, deel te ne men aan de viering van de eucha ristie, op zijn minst elke zondag en op de verplichte feestdagen. De teerling is geworpen. De-bisschoppen zijn terug. Ze zullen misschien niet het gevoel hebben, van een "kouwe kermis" te zijn thuis gekomen, maar dat ze een "harde dobber" aan grote delen van hun kerkvolk zullen hebben moet voor hen wel vast staan. Kardinaal Willebrands hoorde in zijn eigen pastorale raad (Utrecht) al onmiddellijk dat de fel begeerde eenheid niet van bovenaf kan worden opgelegd. Op deze foto: de kardinaal met zijn bisschoppen Zwartkruis en Ernst, bij aankomst op Schiphol. Opleiding 25 De bisschoppen spreken een stemmig hun dringend verlangen uit om te worden bijgestaan door een celibataire clerus. De vor ming van de kandidaten moet in overeenstemming zijn met de bepalingen van het tweede Vati caanse concilie of met de docu menten die daarvan zijn afgeleid. 26 Deze vorming wordt gegaran deerd door echte seminaries, of wel seminaries die de hele oplei- ding verzorgen, zoals te Rolduc, ofwel convicten die als seminarie functioneren, zij het dat een groot deel van het onderwijs wordt ge geven aan een faculteit of theolo gische hogeschool die door de Heilige Stoel is erkend. 27 Deze scholen moeten voldoen aan bepaalde voorwaarden, op getekend in de desbetreffende documenten. 28 Om dat te onderzoeken zullen de bisschoppen een commissie in stellen die haar werkzaamheden vóór 1 januari 1981 moet afron den. 29 De bisschoppen hebben hoge achting voor het religieuze leven. Zij willen nauw samenwerken met de hogere oversten. 30 De synodeleden zijn bezorgd over het tekort aan novicen. Zij zullen alles in het werk stellen om het luisteren naar God, die op roept tot het gewijde leven, te be vorderen. 31 Meer dan ooit waarderen de bis schoppen de hulp van de reli gieuzen en de invloed die uitgaat van abdijen en kloosters. 32 De bisschoppen onderkennen het belang in het religieuze leven van hartelijkheid en broederlijk heid, maar verwerpen een soort "derde weg" als een dubbelzin nige staat tussen celibaat en hu welijk in. Leken 33 De synodeleden beseffen dat de leken een groot aandeel hebben in het pastorale werk van de kerk. De richtlijnen voor de pastorale werkers kunnen alleen maar vruchtbaar zijn als de vele leken actief blijven in de pastoraal. Catechese 43 De synodeleden spreken hun waardering uit voor de zeer vele catechisten, die trouw hun func tie vervullen. 44 Ten aanzien van de inhoud van de catechese dringen de bis schoppen erop aan dat het leven de geloof van de universele kerk zal worden uitgedrukt. De me thode moet zijn aangepast aan het karakter, de mogelijkheden, de leeftijd en de situatie van de toehoorders. 45 De bisschoppen zullen goede teksten voor de catechese doen voorbereiden. 46 De bisschoppen moedigen uit drukkelijk de oecumenische ini tiatieven aan. Het doel is echter te komen tot de volheid van het ge loof. De bisschoppen zullen er voor waken dat de betrokkenen rekening blijven houden met de eisen die het geloof stelt, met na me dat de intercommunie met de afgescheiden broeders niet het antwoord is op de ►oproep van Christus tot volmaakte eenheid. Aanvullende regelingen: 1 Er wordt een synodale raad inge steld om te waken over de uitvoe ring van deze besluiten. Deze be staat uit kardinaal Garrone, kar dinaal Willebrands en bisschop Bluyssen. 2 De bisschop van Roermond zal de samenwerking op het gebied van de missiewerken, de vastenaktie en de week voor de missionaris sen herstellen. De andere bis schoppen zullen hem helpen om voor de moeilijkheden met per sonen en instellingen op deze ge bieden een oplossing te zoeken. I De reacties in rooms-katholieke kring op het synode-resultaat verschillen sterk. Rechts-katho- lieken zijn in het algemeen tevre den. Klaas Beuker, initiatiefne mer van de actie "Trouw aan de paus", vindt niet dat de" klok is teruggezet. "Hij begint nu juist weer te lopen". Prof. dr. H. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, zelf rooms-katholiek, beschouwt de synode als een "slechte zaak voor de oecumene in ons land". De andere kerken weten nu niet meer wat zij aan de Rooms-Ka- tholieke Kerk hebben. ADVERTENTIE •-*. neder^/iyss staacsioteriü Kerkscheiding In een vrijdagavond gehouden vergadering van de pastorale raad in het bisdom Utrecht ver klaarde kardinaal Willebrands dat deze conclusies dienen "ter verduidelijking en verbetering van de eenheid tussen de gelovi gen en de bisschoppen en tussen de gelovigen onderling". De kardinaal kreeg in die vergade ring te horen dat er nu misschien wel een eenheid tussen bis schoppen en paus en tussen de bisschoppen onderling is tot stand gekomen, maar dat een dergelijke eenheid de gelovigen niet van bovenaf kan worden opgelegd. "Er is een koude oorlog ontstaan tussen de bisschoppen en het kerkvolk", zei Ben Vredebrecht, secretaris van het landelijk be raad van de katholieke studen tenpastores. De bisschoppen van Nederland hebben "troonsaf stand" gedaan. De studentenpas tores willen wel met hen blijven praten, maar zij kunnen op grond van het evangelie niet wijken voor autoritair ingrijpen. De redactiesecretaris van het blad "De Bazuin", dr. André Lascaris, heeft het zelfs over "kerkschei ding". Die is door deze synode dichterbij gekomen". De tegen stellingen worden sterker. Meer mensen zullen de kerk teleurge steld afschrijven". Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Vrijgevig. De hervormde ge meente te Leiden heeft in 1979 aan vrijwillige bijdragen f 122.000 meer opgebracht dan was inge tekend. Er kwam f850.000 bin nen, terwijl f728.000 was toege zegd. De kerkvoogdij had f 800.000 begroot, met nog een flink tekort. Op dat tekort is nu f 50.000 ingelopen. "Wij moesten in 1979 de noodklok luiden", schrijft de kerkvoogdij in een mededeling aan de leden. "U hebt dat gehoord en gehono- In Alphen aan den Rijn-centrum is de hervormde gemeente dit jaar voor haar financiën overgestapt van het systeem van de "hoofde lijke omslag" (kerkelijke belas ting) op de vrijwillige bijdrage. De actie Kerkbalans'80 bracht f382.000 aan toezeggingen op. Dat is nog aanzienlijk meer dan vorig jaar de "hoofdelijke om slag" en de najaarsinzameling "Een milde gave" samen. En dat terwijl nog niet eens alle toezeg gingen binnen zijn en sommigen hun toezegging nog willen ver hogen. De kerkvoogdij denkt dat de f400.000 wordt gehaald. Een extra inzameling zal dit jaar dan ook niet nodig zijn. "Voor het eerst sinds jaren kunnen wij een minder krampachtig be leid gaan voeren", aldus de kerk voogdij in een mededeling aan de leden. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Ochten I. Hoornaar, Zijderveld; aangeno men naar Schipluiden kandidaat E.P. Mulder Loppersum. Gereformeerde Kerken: beroepen te Dedemsvaart A. Hansen 's Gravenzande, die bedankte voor Rijnsburg, te Lelystad (als dia- konaal toeruster in samenwer king met de hervormde gemeen te) S. P. Sybrandi Montfoort; aangenomen naar Vijfhuizen kandidaat J. Bol Alphen aan den Rijn, naar Dirkshorn kandidaat J. Verschoof Haarlem, naar Den Haag-Escamp J. van Wattum Bleiswijk, naar Hobgvliet A. Bakker Rotterdam-Lombardij- en. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Vollenhove J. Geersing Hengelo. Christelijk Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Alblasserdam H. P. Brandsma Drachten. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Scherpenisse J. Mol, Rijssen. Ds. W. van Bruggen te Hillegom hoopt op 13 april intrede te doen in de hervormde gemeente van Wassenaar als opvolger van ds. Wiersma. Ds. D. Spaling te Schiedam is om gezondheidsredenen met ver vroegd emeritaat gegaan. Van 1946 tot 1951 werkte hij in Noordwijkerhout. ADVERTENTIE Op dinsdag 12 februari wordt in het Markuscentrum aan de Wijne- steinlaan in Utrecht een "lande lijke werkdag Synode" gehou den, uitgaande van de verenigin gen van pastoraal werkenden (priesters en pastorale werkers en werksters) in de bisdommen Utrecht en Rotterdam. Deze ver enigingen worden gesteund door initiatiefgroepen in de andere bisdommen. "De synode in Rome geeft in ruime mate aanleiding tot bezinning op wat óns allen nu te doen staat", heet het in de uitnodiging tot de ze bijeenkomst. "Het is een goede zaak dat wij in dit stadium geza menlijk uiting geven aan onze gevoelens en kritiek, en dit ook •trachten te bundelen en te kana liseren". De initiatiefgroep "Landelijke werkdag Synode" wil komen tot een permanent landelijk beraad van pastorale werksters en wer kers en priesters. Het is niet de bedoeling daarmee plaatselijke initiatieven te doorkruisen. Commentaar van dr. C. P. van Andel, secretaris van het Her vormd Rome-beraad, op het sy noderesultaat; "Veel oecumeni sche ontwikkelingen zullen doorgaan. Je kunt de geschiede nis niet terugdraaien. Dat heeft indertijd de hele affaire met het bisschoppelijke Mandement ons wel geleerd".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13