Omkoopschandaal in de VS Kans op doorbraak gijzelingsdrama Iran groeit Bemiddelingsrol en Bonn inzake voor Parijs Afghanistan? Telefoontjes politici in Londen afgeluisterd Golf van terreur in Spanje Senator en Congresleden door als Arabische sjeiks vermomde FBI-agenten omgekocht Scholieren in Soweto niet naar les blanken MAANDAG 4 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-LONDEN - Ondanks hefti ge pogingen van de bezetters van de Amerikaanse ambassade in Teheran een politiek compromis tussen Was hington en de regering van Iran bij voorbaat te torpederen, groeit het aan tal aanwijzingen dat zo'n compromis ophanden is. Dat valt op te maken uit een artikel van Mohammed Heikal - de voormalige hoofdredacteur van het Egyptische dagblad Al Achram - gisteren in de Britse Sunday Times. De afgelopen dagen zou de Amerikaanse president Carter, in een serie geheime berichten aan de onlangs gekozen Iraanse presi dent Bani-Sadr, een voor Iran aantrek kelijk scenario hebben voorgesteld, waarin de VS concessies doen, in ïuil voor vrijlating van de ongeveer 50 ge gijzelden in de Amerikaanse ambassa de. Zo schrijft Heikal dat de VS in principe akkoord gaan met de oprichting van een internationaal tribunaal, dat zich moet buigen over de daden van de ver dreven sjah. Onmiddellijk na aan komst van de leden van dit tribunaal in Teheran zou de Iraanse regering bereid zijn de gegijzelden over te dragen aan een derde partij. In dat verband zijn onlangs Zwitserland en het Interna tionale Rode Kruis genoemd. Washington en Teheran zouden op het ogenblik doende zijn tot een vergelijk te komen over het maximale aantal da gen dat de gegijzelden daarna nog in hechtenis blijven. Oorspronkelijk wil de de Iraanse regering hen vasthouden tot na de uitspraak van het tribunaal. Ook verschillen de Amerikaanse en Iraanse regering nog van mening over de vraag hoe het tribunaal moet wor den samengesteld: uit officiële af gevaardigden van een aantal landen, zoals Iran wil, of uit een aantal onaf hankelijke deskundigen, zoals VN-se- cretaris generaal Waldheim wil. De Iraanse regering lijkt de eis dat - alvo rens vrijlating van de gegijzelden wor den overwogen - eerst de sjah moet worden uitgeleverd, te hebben laten vallen. In plaats daarvan wordt, nog al tijd volgens de Sunday Times, nu een formule uitgewerkt, waarin Waldheim als brievenbus optreedt. Hij zou een aantal algemene vragen van het tribu naal schriftelijk aan de sjah voorleg gen, waarna een ook weer schriftelijk antwoord van de sjah - die nog steeds verblijft op het eilandje Contadora voor de kust van Panama - via Wald heim naar Teheran wordt ge stuurd. Carter, die sinds de Russische inval in Afghanistan alle plannen voor een economische boycot van Iran heeft in geslikt, zou Bani-Sadr volgens Heikal een aantal buitengewoon vriendelijke toezeggingen hebben gedaan. Zo zou Carter hebben beloofd onmiddellijk na de vrijlating van de gegijzeldenonder- handelingen voor toekomstige sa menwerking met Iran te willen begin nen, militaire samenwerking incluis. Ook zou Carter Teheran de verzekering hebben gegeven de territoriale integri teit van Iran immer te zullen respecte ren. Carter zou zelfs zo ver willen gaan deze en andere toezeggingen in open lijke verklaringen wereldkundig te maken. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh, die een trouwer volgeling is van ajatollah Chomeini dan Bani-Sadr, heeft formeel ontkend dat door hem en de VS onderhandelin gen worden gevoerd over vrijlating van de gegijzelden. Dit sluit evenwel niet uit dat Washington, zoals de Sunday Times schrijft, in direct contact staat met Bani-Sadr. De bezetters van de Amerikaanse am bassade in Teheran herhaalden dit weekeinde hun eis dat voor alles de sjah moet worden uitgeleverd. In een brief aan ajatollah Chomeini uitten zij hun vrees buiten spel te worden gezet in de gijzelingszaak: „We moeten de sjah terughalen naar Iran. niet door middel van een compromis, maar op revolutionaire manier. Elk compromis betekent dat de vijand ons overwint," aldus de bezetters. Kort na zijrt verkiezing heeft Bani-Sadr de bezetters al tegen zich in het harnas gejaagd door te verklaren dat hij geen tweede regering naast de zijne zou dul den. Hij doelde daarmee op de bezet ters. De bejaarde Chomeini, die vorige maand met hartklachten in een ziekenhuis in Teheran werd opgenomen, moet daar voorlopig blijven. Zijn ar .sen willen hem onder medisch toezicht houden „opdat hij zich zo weinig mogelijk met staatszaken bezighoudt". Zij noemen zijn toestand bevredigend, maar willen de „Gids van de Natie" behoeden voor de spanningen, waaraan hij bij een te rugkeer naar zijn residentie Qom zou blootstaan. (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - De extreem-rechtse terreurgroep Baskisch- Spaans Baltaljon heeft zater dag de verantwoordelijkheid opgeëist voor de moord op de 22-jarige Jezus Maria Zubica- rai in het Baskenland en voor „de arrestatie, het verhoor en de executie" van de 19-jarige Yolanda Gonzalez Martin in Madrid. Politiekringen in Madrid zien deze aanslagen van de extreem-rechtse ter reurgroep als een wraakactie voor de aanslag van vrijdag in Lequeito, waarbij zes guar- dias civiles werden gedood door de radicale Baskische afscheidingsbeweging ETA- Militar. Hoge politiefunctio narissen in de Spaanse hoofdstad vrezen dat de golf van geweld door extreem links en extreem-rechts voorlopig kan aanhou den. Het kabinet-Suarez heeft zater dag generaal Carlos Saenz de Santamaria, inspecteur-gene raal van politie, volledige be voegdheden gegeven om het terrorisme in het Baskenland te bestrijden. De generaal krijgt als afgevaardigde van de regering in het Baskenland de beschikking over twee speciale politie-eenheden: de speciale operatiegroep GEO, gespecialiseerd in scherp- schieten, explosieven, dui ken, parachutespringen en de regionale anti-terreureenheid UAR, gespecialiseerd in anti guerrilla-acties. Bij de zaterdag in de kazerne van de guardia civil te Bilbao gehouden rouwdienst voor de zes politieagenten die vrijdag bij de aanslag in Lequieto omkwamen, hebben zich ern stige incidenten voorgedaan. De plechtigheid, die door ge neraal Ibanez Freire, minister van binnenlandse zaken, werd bijgewoond, werd ach ter gesloten deuren gehou den. Verschillende politici van de socialistische arbei derspartij PSOE, die een uit nodiging voor de rouwdienst hadden ontvangen, werd de toegang tot de plechtigheid met harde hand ontzegd. Tij dens de rouwdienst hielden ruim 1000 personen voor de kazerne een anti-ETA-de- monstratie, waarbij men kre ten tegen het kabinet-Suarez hoorde en leuzen aanhief zo als: „Leve de guardia civil!" en „Het leger aan de macht!". KHYBERPAS - President Carters veiligheidsadviseur Brzezinski bekijkt door het vizier van een machine geweer de grens van Pakistan met Afghanistan. Brzezinski heeft gisteren op een persconferentie in Is lamabad verklaard dat het laatste woord over de 400 miljoen dollar aan economische en militaire hulp die de VS aan Pakistan willen geveh, nog niet is gespro ken. Hij zei dat het hulpprogram in haast is opgesteld voordat de behoeften van Pakistan in elk opzicht ge schat hadden kunnen worden. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - In de tegenwoordige crisis in de wereldpolitiek, die geken merkt wordt door het feit dat de directe'contacten tussen de beide supermachten vrijwel het abso lute nulpunt hebben bereikt, heeft Bonn de hoop nog niet op gegeven om samen met Frankrijk een bemiddelingsrol tussen Moskou en Washington te kun nen spelen. Voorafgaande aan de Duits-Franse consultaties, die gisteren in Pa rijs zijn begonnen, zei een lid van de Duitse delegatie dat aange nomen moet worden dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in een dergelijke poging zijn geïnteresseerd. Hij voegde daar weliswaar aan toe dat Was hington en Moskou dit natuurlijk niet hebben gevraagd, laat staan aanwijzingen hebben gegeven, maar dat de supermachten dit niettemin aan Duitsers en Fran sen willen toevertrouwen. Deze vage, in diplomatieke termen verpakte formuleringen, geven aan hoe groot de moeilijkheden van de Duitse buitenlandse poli tiek zijn. Aan de ene kant moet de solidariteit met de Verenigde Staten ten bate van de eigen vei ligheid niet alleen met woorden worden beleden, aan de andere kant is geen land méér geïnteres seerd in een ontspanningspoli- tiek als juist het'westelijke deel van de gesplitste Duitse natie, de Bondsrepubliek dus. Want van een nieuwe koude oorlog hebben met name de Duitsers en vooral de Berlijners het meest te lijden. Nergens ter wereld zijn zoveel wapens en soldaten geconcen treerd als op Duitse bodem. Ook daaruit valt een bijzondere ver antwoordelijkheid van de Duit sers voor de vrede af te lei den. Sinds de inval van de Russen in Af ghanistan pleit de Bondsregering voor een gemeenschappelijk antwoord van het Westen op de Sowjet-uitdaging. In Duitsland heet dat „Gesamtkonzept". Ver taald komt het erop neer dat niet iedereen hetzelfde moet doen, maar dat een gezamenlijke stra- tegie moet worden gekenmerkt door een soort werkverdeling. Dat wil zeggen dat elke partner van het westelijk bondgenoot schap naar gelang eigen tradities en mogelijkheden ertoe moet bijdragen dat de crisis afneemt. De Bondsrepubliek coördineert bijvoorbeeld de militaire en eco nomische hulp aan Turkije. Het strakker aanhalen van de banden met de Golfstaten is in het kader van het „Gesamtkonzept" een aangelegenheid van de Europese Gemeenschap. Van Bondskanselier Schmidt is bekend dat hij juist in deze crisis periode zeer veel belang hecht aan een gemeenschappelijk Duits-Frans standpunt. Vandaar dat de gebruikelijke halfjaarlyk- x se gesprekken tussen de Bonds republiek en Frankrijk dit jaar langer duren dan normaal. En vandaar dat er een ongekend sterke Duitse delegatie naar Pa rijs is gereisd. Maar liefst tien van de zestien ministers maken daar van deel uit, waaronder voor het eerst sinds jaren ook de minister van defensie. In Bonn wordt he. éls een gelukkig toeval beschouwd dat vlak na de Duits-Franse consultaties de mi nisterraad van de EG bijeen komt. De Bondsregering hoopt dat daardoor de indruk kan wor den weggewist dat men in Euro pa denkt dat Frankrijk en Duits land het „wel even met zijn twee- en zullen regelen". Volgens Hel mut Schmidt mag ook niet de ge dachte ontstaan dat zijn regering meer waarde hecht aan Parijs dan aan Washington. Inmiddels is dat in de Bondsre publiek zelf al wel gebeurd. De kandidaat-kanselier van de op positie, Franz Josef Strauss, heeft luidkeels gewaarschuwd. Vol gens de CDU-CSU moet de Bondsrepubliek zich"„in het uur van de waarheid" eigenlijk voor meer dan honderd procent achter Amerika scharen. De ontspan- ningspolitiek van de sociaal-libe rale coalitie heeft in de ogen van Strauss en de zijnen immers niets anders opgeleverd dan dat het Duitse volk een rad voor ogen is gedraaid. Ex-minister Fontanet overlijdt aan verwondingen PARIJS (AFP/Reuter) - De Franse oud-minister Joseph Fontanet, die vrijdag bij een aanslag zwaar werd gewond, is zaterdag gestorven. Fontanet werd vrijdag door on bekenden in de rug gescho ten. Joseph Fontanet werd in 1921 geboren. Na onder meer rechten te hebben gestu deerd, vluchtte hij bij het be gin van de Duitse inval in Frankrijk naar het buiten land, waar hij zich aan de kant van de "vrije Fransen" van Charles de Gaulle schaarde om te vechten tegen de Duit sers en de met de nazi's sym pathiserende Vichy-regering. Na de bevrijding werd Fontanet een van de oprichters van de Mouvement Républicain Po pulaire (MRP), die in 1945 de grootste Franse politieke par tij werd. Fontanet was van 1946 tot 1956 de secretaris-ge neraal van de MRP, die De Gaulle steunde. De aanslag op Fontanet had be slist geen politieke achter grond. Drie dagen na de aan slag op de 59-jarige ex-minis ter heeft de politie dit gisteren meegedeeld. WASHINGTON (UPI/DPA/AFP) - Geheime agenten van de Amerikaanse federale recherche (FBI) hebben'twee jaar lang het doen en laten van een senator, zeven leden van het Amerikaanse Congres en rond 20 ambtenaren nagegaan. De agenten gaven zich daarbij uit voor Arabi sche zakenlieden die wel geld over hadden voor bepaalde diensten. In totaal werd daarbij bijna 1 miljoen dollar betaald. Dit is gisteren in Washington be kendgemaakt. In dit verband is al gesproken van het grootste om koopschandaal in de VS sinds Watergate. In ruil voor het geld zouden de poli tici en ambtenaren beloofd heb ben een rijke Arabische zaken man bij zijn transacties te helpen. De federale recherche noch het Amerikaanse ministerie van jus titie hebben zich tot dusver openlijk over dit schandaal uit gelaten. Maar van goedingelichte zijde is meegedeeld dat een rechtbank in Washington de ko mende week nagaat of er een pro ces tegen de verdachte politici aangespannen moet worden. Bij het schandaal zijn betrokken de Democratische senator Harrison Williams, de Democratische le den van het Huis van Afgevaar digden John Murphy, Frank Thompson, Michael Meyers, Raymon Lederer, John Murtha en John Jenrette en het Republi keinse lid van dit huis Richaid Kelly. Zakenman De agenten van de FBI hadden een 40-jarige Libanese zakenman ten tonele gevoerd die luisterde naar de naam Kambir Abdoel Rach- man. Die, zo spiegelden de agen ten de politici en ambtenaren voor, wilde een vergunning heb ben voor een casino in Atlantic- City en geholpen worden als hij zich in de VS zou willen vestigen. De als Arabische zakenlieden vermomde agenten hielden er voor hun "bemiddeling" een luxueus huis in een deftige wijk in Washington, een jacht en een vakantiewoning aan het strand van de Atlantische oceaan op na. De "onderhandelingen" met de Amerikaanse politici en ambte naren werden op de band opge nomen en ook met behulp van een verborgen camera gefotögra- Aanvankelijk zou de maskerade met de "sjeik" dienen om twee schilderijen op te sporen die 13 jaar geleden uit een gebouw bij het hoofdkwartier van de VN in New York waren verdwenen. "Sjeik Rachman" werd in de on derwereld van New York als mo gelijke koper van de schilderijen genoemd. Een tipgever van de federale recherche wees de poli tie toen op andere mensen die mogelijk wel contact met de "sjeik" wilden hebben. Via een advocaat namen de mannen van het FBI toen contact met deze (Van onze correspondent Henk Leffelaar LONDEN - Van ten minste één mi nister in het kabinet van ex-pre mier Harold Wilson, een aantal leden van het Lagerhuis en de leiders van het Patriottistisch Front die deelnamen aan de on langs in Londen gehouden Rho- desië-conferentie, werden tele foongesprekken afgeluisterd en in uitgewerkte documenten ter beschikking gesteld van de mi nisteries van binnen- en buiten landse zaken, de politie, of de tal rijke Britse geheime dien sten. „Dame" Judith Hart, minister voor ontwikkelingshulp in Wilsons laatste kabinet, werd blijkbaar vooral verdacht gevonden toen zij zich na de staatsgreep, waarbij Allende de dood vond, inzette voor de Chileense vluchtelingen. Zij werd in die periode verschil lende keren door Wilson ontbo den en voorzichtig aan de tand gevoeld, blijkbaar omdat de premier van de inlichtingendien sten informatie had ontvan gen. Het Britse zondagsblad „The Sun day Times" weet verder te mel den dat de telefoons van Jushua Nkömo en Robert Mugabe, de leiders van het Patriottisch Front, hun hotels en enkele dele gatieleden tijdens deze conferen tie in Londen werden afgeluis terd. Een informant van het blad: „Dat was de reden waarom Lord Car- rington (minister van buiten landse zaken) de conferentie ie dere keer tot aan de rand van de afgrond kon brengen". Met ande re woorden: tot hoever Nkomo en Mugabe bereid waren te gaan in hun onderhandelingen. De afluisterdienst van de Britse re gering is gevestigd in een onop vallend gebouw in Londen en is in naam onderdeel van de Britse PTT, maar uit gegevens blijkt dat het hoofd van de PTT, die een ministeriële status heeft, daarvan niet op de hoogte was of werd ge steld. In het gebouw staan het over com puters die, omdat ze ingesteld zijn op het onderscheppen van „sleutelwoorden", de belangrijke van de onbelangrijke gesprekken kunnen scheiden. Van deze omvangrijke installatie wordt in de eerste plaats gebruik gemaakt door de Britse geheime diensten die vooral het telefoon-, telex-en telegraafverkeer met het buitenland in de gaten houden. Aangenomen moet worden dat vrijwel alle daarvoor in aanmer king komende ambassades (Sowjet-Unie, Oostbloklanden, China) regelmatig worden afge luisterd. In tegenstelling tot de populaire voorstelling van zaken hoeven daarvoor geen geheime microfoons geïnstalleerd te wor den in de ambassades van deze landen. De telefoonlijnen worden automatisch afgetast in de afluis- tercentrale, die alleen bekend staat onder de nietszeggende naam van „afdeling ontwikkeling apparatuur". Deze week zullen er vragen in het Lagerhuis worden gesteld over de bevoegdheden van de rege ring om afluistervergunningen te geven en over de gevaren die een afluisterdienst met zich mee brengt voor de democratische burgerrechten van de Britse be- v olking. "belangstellenden" op. Enkele politici die steekpenningen zouden hebben aangenomen, bekleden vrij belangrijke func ties. Zo is senator Harrison Wil liams voorzitter van de arbeids commissie van de Senaat, terwijl de Democratische afgevaardigde John Murphy voorzitter is van de commissie voor de koopvaardij en visserij van het huis van Af gevaardigden. BOMAANSLAG - Bij een bomont ploffing zijn gisteren in de Israë lische plaats Rehovoth, ongeveer 20 km ten zuiden van Tel Aviv, zes personen gewond geraakt. Een bom die voor het politiebureau verborgen was, ontplofte in een vuilnisbak die aan de kant van een drukke winkelstraat stond. De politie, die vermoedt dat de aanslag het werk is van Palestij- nen, hield na het voorval enige tientallen Arabieren aan voor on dervraging. John Jenrette. een van de volksvertegenwoordigers die van corruptie wordt beschuldigd, maakt een afwerend gebaar tegenover verslaggevers. JOHANNESBURG (UPI/Reuter) - Vanaf vandaag spijbelen de zwar te middelbare scholieren in So weto tijdens de lessen die ver zorgd worden door blanke Zuid afrikanen. Hiertoe besloten de ongeveer 1.500 jongeren zaterdag unaniem op een massabijeen komst in de woonstad voor zwar ten bij Johannesburg. De scholieren besloten verder met onmiddellijke ingang het schooluniform te laten voor wat het is. Daarnaast was een grote grief op de bijeenkomst de gerin ge kwaliteit van het onderwijs voor zwaren. Op de bijeenkomst van zaterdag zei de voorzitter van de bond van (zwarte) docenten in Soweto dat de blanke onderwijzers helemaal niet nodig waren. Er zijn, aldus Leslie Mathabathe, voldoende zwarte docenten, maar veel van hen weigeren les te geven in het kader van het schoolsysteem dat de (blanke) regering heeft opge zet.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9